PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sow jet-Unie wijzigt zijn houding tegenover Joego-Slavië Streven naar faciliteiten voor grensverkeer in Z.-Vlaanderen «BILT KAN SUEZKANAAL-CONFLICT SNEL OPGELOST WORDEN PRAAG STELDE JOURNALIST 0ATIS IN VRIJHEID INDONESISCHE INFILTRATIE OP N.-GUINEA VERIJDELD 196e Jaargang-No. 115 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Boer. Ad). W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI. verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p advertentie i 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties cmox. 8 regel*» van 1—5 regels t t.— iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen, Bruuwerljstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. te-lel 26 RUSSISCHE AMBASSADEUR NAAR BELGRADO Nachtvorst was voor tuinbouw schadelijk De zeer zware nachtvorst, welke optrad in de nacht van 10 op 11 Mei j.I., is voor een aantal tuinbomvge- wassen in meer of mindere mate schadelijk geweest. Het ernstigste getroffen zijn de aard beien en de vroege aardappelen. In de fruitsector is ook wel enige schade ontstaan, doch er heerst bij het cen trale bureau niet de indruk, dat dit van zeer grote invloed zal zijn. Het is echter wel mogelijk, dat de oogst van rode en zwarte bessen er enigs zins door wordt verkleind. Het cen trale bureau kreeg niet de indruk, dat dit het geval zal zijn bij appelen, pe ren, pruimen en kersen. Familie mocht jarenlang trein doen stoppen Zaterdagavond om twaalf uur vertrok een speciale trein uit Amsterdam in de richting Utrecht. Het was de laatste trein, die gehoorzaamde aan het in 1870 door de familie Doude van Troostwijk bij de verkooD van hun land bedongen recht, dat elke passerende trein in Nieuwersluis zou stoppen. Tot nog toe was dit recht, zii het enigszins gewijzigd, dooi de spoorwegen gerespecteerd Thans heeft de familie Doude van Troostwijk er echter in toegestemd, dat Nieuwersluis ofwel het station Loenen- Nieuwersluis. van de spoor- weggids verdwijnt. Zaterdagnacht maakten het college van burgemeester en wethouders van de gemeente T,oenenNieuwersluis, alsmpd" de stationschef plus sDiegelei en een honderd streekbewoners voor de laatste maal gebruik van een 83 jaar oud nrivilege. Zij reden mee tot Breukelen er legden daarna de we? tenia ner uedes anostolorum af. De familie Doude van Troost wijk heeft, echter in Loenen- Nieuwersluis met aan invloed ingeboet.. De bn roemees ter. die aan het hoofd var een schare getrouwen, nfst^nri rieefl var een oud recht, is nnv»v»iiiJc een Doude van Troostwijk! Een bijzonder mooie wagen, opge bouwd en versierd met duizenden oesterschelpenvertegenwoordigde Zeeland in de optocht op de Bondsdag ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de C.J.M.V. in Den Haag. De wagen was verzorgd door de C.J. M.V.-ers van YerseJce. Allerlei pro ducten uit de Zeeuwse wateren waren op deze wagen vertegenwoordigd. sloten deuren treffen, zonder dat daarin de kleine mogendheden wor den gekend. Hij noemde de rede van Churchill, in het algemeen gesproken, de belangwekkendste der laatste ja ren. Tito zeide dit alles toen hij een rede hield voor de zesde partisanengroep, die haar 10-jarig bestaan herdacht. Hij merkte ook op, dat Joego-Sla vië zich nog altyd grote offers voor de verdediging moet getroosten. Tito deed aan Italië nieuwe voorstellen inzake Triëst Een correspondent van het Londen se blad „Observer" meldt, dat Molo- tow, de Kussische minister van buitenlandse zaken onlangs in een onder houd met de Joegoslavische zaakgelastigde te Moskou het voorstel heeft gedaan de normale diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet Unie en Joego-Slavië te herstellen. In Belgrado venvacht men binnenkort de be noeming van een Sowjet-ambassadeur. De correspondent voegt aan dit be richt toe, daï men zich in Joego-Slavië over dit feit verheugt, maar Tito zou niet bereid zijn de betrekkingen te herstellen, zoals die bestonden vóór de breuk met Stalin. Zondag meldde het officiële Joego slavische persagentschap Tanjoeng, dat maarschalk Tito aan Italië voor stellen deed tot regeling van de kwes tie Triëst, hetzij op basis van het vredesverdrag, hetzij op basis van de vroegere voorstellen voor een ge meenschappelijk beheer van het Triëst-gebied door Italië en Joego- Slavië. In een rede gehouden te Skawonski Brod stelde de maarschalk als eis, dat de bevolking van Triest onder een gemeenschappelijk ItaliaansJoego- slavisch bewind een grote mate van zelfstandigheid zou moeten genieten. Watersnood en Over het voorstel van Churchill om l 1 i j een conferentie van de grote mogend- Werkgelegenheid heden te houden, zeide Tito, dat zijn rirr,m nvrttvc'nr vïtrt nop tip land gekant, la tegen regelingen, wel- GEEN ON,T,^LKrVri v ke de grote mogendheden achter ge- v lbwaoh ix,n Op vragen van het Tweede Kamer lid de Kort (K.V.P.) betreffende de werkgelegenheid in het rampgebied, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk geant woord, dat naar zijn mening niet op 'n ongunstig verloop van de werkge legenheid in het door de watersnood fetroffen gebied moet worden gere end. Naar verwachting zal de in vloed van verschillende ongunstige factoren op de werkloosheid, c-q. de werkgelegenheid, niet opwegen tegen de gunstige invloed van de herstel werkzaamheden In het rampgebied en in de onmid dellijke omgeving daarvan maakt al thans momenteel de stand der werk loosheid de uitvoering van mede door het rijk gefinancierde objecten zeker niet noodzakelijk. Op korte ter mijn is deze noodzaak ook niet te verwachten. Zwitserse bondsraad is verontwaardigd Zwitserland heeft de terugroeping geëist van de Tsjechoslowaakse zaak gelastigde te Bern, Josef Svarc, m verband met „een bijzonder beledi gende daad jegens de Zwitserse rege- 1UDe Tsjechische legatie had een vertegenwoordiger van de Zwitserse regering uitgenodigd op een receptie ter gelegenheid van de Tsjechische nationale feestdag. Onder de gasten op die receptie bevond zich echter ook Emil Arnold, de communistische afgevaardigde voor Bazel, die nog een gevangenisstraf van acht maan den en twee jaar verlies van burger rechten te goed heeft wegens hande lingen tegen de landsveiligheid. Het officiële Zwitserse communique zegt: „De bondsraad is van mening dat het uitnodigen van een officiële Zwitserse vertegenwoordiger teza men met iemand, die veroordeeld is wegens een misdaad tegen de staat, een bijzonder beledigende geste van de Tsjechische zaakgelastigde is je gens de Zwitserse regering en dat de ze diplomaat daarom niet langer als persona grata kan worden be schouwd. De bondsraad heeft zijn te rugroeping geëist". Groep lichte vliegtuigen De minister van oorlog heeft, op grond van de overweging dat het noodzakelijk is te beschikken over een groep lichte vliegtuigen, besloten met ingang van 15 April jl. op te richten de groep lichte vliegtuigen. Deze groep zal bestaan uit de staf, drie vlie gende squadrons genummerd nr. 298. nr. 299 en nr. 300, en een onderhouds- en bevoorradingssquadron. Tot nader order zal alleen het nr. 298 squadron vliegen. Voorts is een tactische jacht- squadron opgericht. Sociale ambtenaren bij de D.U.W. De directie van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken, heeft be sloten in alle provincies een sociaal ambtenaar aan het hoofd der inspec tie van de D.U.W. toe te voegen. Voor Noord-Brabant is inmiddelsh benoemd de heer J. L. M. Sengers. Britse troepen bezetten station De secretaris van de Egyptische delegatie, die de onderhandelingen voert met Engeland over de Suezka- naal-zöne heeft verklaard, dat over eenstemming tussen Egypte en Enge land in het zicht is. Overeenstemming zou reeds bereikt zyn over de geleidelijke ontruiming van de zóne door de Britse troepen. Ook over de aanstelling van Britse technici, die onder Egyptische leiding de installaties zullen onderhouden, was men het reeds eens- A.V.R.O. kreeg een „dolksteek in de rug" Tijdens de Zaterdag te Groningen ge houden gewestelijke bijeenkomst van de AVRO gaf de voorzitter, de heer G. de Clercq, als zijn mening weer. dat de heer Vogt continuering van een functie als technisch commissaris bij de Ned. Radio-Unie, nadat hij zijn ont slag had genomen als directeur van de AVRO, niet had mogen aanvaarden, of althans in beraad had dienen te hou den. Desgevraagd verklaarde de voor zitter, dat de andere omroepvereni gingen door de heer Vogt, zonder vooraf met de AVRO overleg te ple gen, als technisch commissaris voor te dragen, de AVRO daarmee „een dolksteek in de rug" toebrachten. Tij dens de vergadering werd nog mede gedeeld, dat de administrateur van de AVRO, de heer Repko, op de eerstvol gende vergadering, welke op 4 Juli te Groningen worden gehouden, zal wor den voorgedragen als directeur. Aangedrongen wordt nog op volle dige Egyptische souvereimteit over het Suezkanaal. De Egyptische kolonel Nasser ver klaarde daarentegen, dat een me ningsverschil bestond over de duur van het verblijf der Engelse technici in de Kanaalzone. Engeland, zo zeide hij, wil deze kwestie uitbuiten om de bezetting tot in eeuwigheid te doen voortduren. Egypte heeft de onder handelingen geschorst toen bleek, dat Engeland er op uit was de bezetting te handhaven onder een nieuwe naam. Uit Ismailia wordt gemeld, dat een Britse verbindingsofficier de Egypti sche autoriteiten kennis gaf van een incident. Nabij Fajed werd het lijk gevonden van een vermoorde Britse militair, die tot de luchtmacht behoorde. Officieel is Zondag te Cairo mee gedeeld, dat „Britse troepen het sta tion Aboe Hammad bij Tel el Kebir hebben aangevallen en bezet" en dat zij „de stationschef en diens assis tent hebben ontvoerd". Een protest tegen deze actie zal worden ingediend aldus deze bekendmaking. In de dorpskerk van Asker nabij hel landgoed Skaugnm is het huwelijk voltrokken tussen prinses agnhïld Alexandra, de 22-jarige dochter van kroonprins Olaf en kroonprinses Mar tha van Noorwegen en de S0-jarige Erling Lorentzen, zakenman in de scheepvaartbranche. Het bruidspaar, gefotografeerd op het landgoed Skaugum na de huwe lijksvoltrekking. Noodlottige val Een 33-jarige vrouw is Vrijdagmid dag in haar woning in de Houtrijk- straat te Amsterdam door gasverstik- king om het leven gekomen. Tijdens werkzaamheden in de keuken kwam zy te vallen en trok daarbij de gas slang van het komfoor, waardoor het gas de keuken instroomde. Noorse pers is boos op koning Haakon Het liberale blad „Dagbladet" het grootste avondblad van Oslo, heeft geen nieuws over het huwelijk van prinses Ragnhild gegeven omdat, naar het blad zegt, „het hof de pers schan dalig heeft behandeld". „Dagbladet" en andere Oslose bla den hadden gemeld dat koning Haa kon de politie op het vliegveld op dracht had gegeven de persmensen „weg te jagen" als prinses Margaret van Engeland zou arriveren. Gevecht met een telefoniste Bestuur van „Or-meland n" 4 .veroverde sleutel He drie oppositieleden, die in liet bestuur van ..I)e Ommelanden" rijn gekozen, wensten dezer dagen een bespreking met hei voltallig bestuur, waartegen «le voorzitter evenwel be zwaar maakte. Statutair moet de voorzitter een vergadering uitschrij ven. De nieuwe bestuursleden hebben toen zelf vergaderd en de functies on derling verdeeld. Tevens werden be paalde lijnen vastgesteld met betrek king lol de leiding van „I)e Omme landen". iiet personeel werd bij het nieuwe bestuur ontboden. Het is tot moeilijkheden gekomen, toen men de telefoniste ontbood. De teiefooncentrab- werd de laatste tijd bezet dooi een Groningse van ge boorte, die evenwel door haar huwelijk de Britse nationaliteit verwierf. Zij weigerde de sleutel van de centrale af te geven, met het gevolg, dat het nieuwe bestuur de deur forceerde. Eén der bestuursleden heeft .-ieu- tel uit de handen van de tel; loniste fewrongen. Zij werd ontslagen en eeft op haar beurt de hulp van de Britse ambassade ingeroepen. Moeilijkheden deden zien ook voor, toen de procuratiehoudster, die on langs werd ontslagen, doch door het nieuwe bestuur weer werd aange steld. aan het accountantskantoor overdracht van de boeken verzocht. Het kantoor weigerde aan dit ver zoek te voldoen en verklaarde, toen de overdracht toch geschiedde, geen verantwoordelijkheid meer voor de cóntróle te dragen. Onder het bewind van de heer F. de Boer namen de twee bedrijfschefs ontslag omdat zij het niet eens waren met diens handelingen. Later werden zij door de wnd. hoofddirecteur weer aangesteld. Door het nieuwe bestuur zijn zij evenwel thans weer op staan de voet ontslagen. GRATIEVERZOEK INGEWILLIGD „Tijdens proces lesje opgezegd" De Amerikaanse journalist William Oatis, die twee jaar geleden In Praag tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hij, o.a- door spionnage te bedryven, „de veiligheid van Tsjecho-Slowakije in gevaar zou hebben gebracht", heeft gratie gekregen en is Zaterdag mager, maar ge bruind en blij-lachend in Neurenberg aangekomen. President; Zapotocky heeft hem zijn straf kwijtgescholden na in November van liet vorig jaar een ontroerend gratieverzoek van mevrouw Oatis tc hebben ontvangen. Zaterdagochtend werd William Oa tis ter beschikking van de Ameri kaanse autoriteiten in Praag gesteld. Hij werd later in een auto van de Amerikaanse ambassade in de Tsje chische hoofdstad naar Neurenberg overgebracht, waar hij bij aankomst omstuwd werd door een aantal en thousiaste collega's. In een verklaring, die door Associa ted Press, waarvan Oatis correspon dent is, werd uitgegeven, Wordt ge zegd, dat hij ongaarne spreekt over bijzonderheden van zijn proces en ge vangenschap. Wel zeide hrj, dat de Tsjechen zeer efficiënt waren in hun Van officiële zijde is uit Hollandia bericht ontvangen, dat op 11 Mei in het zuiden van de „Vogelkop" (Nw. Guinea) een infiltratie is gedaan door een kleine groep goed gewapende In donesiërs. Op dezelfde dag nog heb ben de Nederlandse militairen een krachtige actie ingezet en op 13 Mei was de infiltratiegroep geheel on schadelijk gemaakt. Onder de door de Nederlandse troe pen gemaakte buit bevinden zich een prauw, een mortier, brennguns, ge weren, hand- en mortiergranaten. In Januari 1952 werd ook een infil tratiepoging gedaan op het eiland Gag en andere kleine eilanden van de Radja-Ampal-groep, welke poging eveneens door snelle en doeltreffende actie van de land- en zeestrijdkrach ten in Nieuw-Guinea werd verijdeld. HANDHAVING HOEFIJZERVERKEER VERGT: „Herontdekking" kustpaspoorten anders weinig waardevol Handhaving van het hoefijzer-verkeer zal voor Zeeuwsch-Vlaanderen slechts van nut kunnen zijn, indien daarnaast o.m, ook de thans geldende fa ciliteit openstelling van het grenskantoor Kapellebrug tot 12 uur 's nachts gehandhaafd blyft. Indien zulks niet het geval zou zijn, zouden de beperkte uren van openstelling der grenskantoren een groter bezwaar voor het vervoer vormen, dan de afvaarttyden van de veerdienst Kruiningen Perkpolder. Dit verzekerde nien ons van de zyde der inspectie voor Invoerrechten en ac cijnzen. Zoals bekend, blyft de huidige situatie in ieder geval voorlopig be staan; naderhand zal zo nodig tussen de betreffende Belgische en Neder landse autoriteiten opnieuw overleg worden gepleegd. Uit enige reacties op ons artikel „Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt op hand having hoefijzer-verkeer", gepubli ceerd in onze editie d.d. 5 Mei j.I,, bleek, dat de meningen over deze aan gelegenheid enigszinds uiteenlopen. Zo bleek de in ons artikel weergege ven mening van ir. C. A. L. Horst- mann, als zou het voor transito-vlas- vervoer ook mogelijk zijn des nachts Jij Koewacht en Eede de grens te pas- I seren, onjuist. Dit is uitsluitend moge lijk tot 12 uur 's nachts via Kapelle- brug. Zodra bleek, dat aan nachttrans port geringe behoefte bestond, werden de onmiddellijk na de ramp ingevoerde ruimere bepalingen beperkt tot ge noemde faciliteit bij het grenskan toor Kapellebrug. Het disjricts-secretariaat Zeeland van de Nationale Organisatie voor Be- roepsgoederenvervoer schreef ons in dit verband o.m., dat de „ingeroeste gewoonte" om bij Kapellebrug de grens te passeren voorts een gevolg- zou kunnen zijn van de betere wegen aan weerszijden van de grens. Daarnaast is er bij het yervoer van vlas een aanzienlijk verschil: ener zijds bestaat er de uitvoer van ver werkt vlas naar België (waartoe in Zeeuwsch-Vlaanderen regelmatig ze ven grenskantoren gebruikt worden) en anderzijds is er de (periodieke) aan voer van vlas uit de Noord-Oostpolder, welk transport dus behoort tot het hoefijzer-verkeer. Dit transport is dus wil het gebruik maken van de thans bestaande faciliteiten voor het hoefijzer-verkeer ook aangewezen op Kapellebrug. Deze faciliteiten behelzen namelijk eveneens de voorlopig bestaande mo gelijkheid om by Kapellebrug (Kemze- ke) met goederen te passeren, zonder dat daartoe de in normale omstandig heden vereiste Belgische borgstelling vereist is. Men kan volstaan met het kustpaspoort en de doorvoerdocumen- ten. Reeds spreiding. Van de zijde der inspectie voor in voerrechten en accijnzen verklaarde men ons voorts, dat een spreiding van het grensverkeer zoals ir. Horst- mann opperde in feite reeds bestaat met name bij de normale uitvoer van vlas. (Vervolg op pag. 2) methoden en voorbereiding van zijn proces. Jk geloof, dat men het meer psychologisch dan iets anders zou kunnen noemen", aldus Oatis. Voorts verklaarde hij: „Indien datgene, wat men my tijdens het proces heeft horen zeggen, klonk alsof ik een lesje aan het opzeg gen was, dan is dat wel zo". Oatis vervolgde: „In de tijd, dat ik in Praag was, bevond ik, dat er an dere ideeën bestonden over wat ob jectiviteit bij het verslaan van nieuws betekent, dan ik geleerd heb". Hij ontkende, dat de Tsjechen gepoogd hadden hem tot het communisme over te halen en dat hy slecht behan deld was. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken heeft verklaard, «lat, nu Oatis is vrijgelaten, Amerika ophef fing van de sancties zal overwegen, die tegen Tsjecho-Slowakye zijn inge steld, toen de journalist gevangen weid gezet. Zondagavond passeerde Oatis Schip hol op weg naar Londen. In Rampenfonds 111,8 millioen In het Nationaal Rampenfonds is tot Zaterdag in totaal f 11LS millioen bijeengebracht. Vrijdag was de stand f 111.7 millioen. Nog meer moorden gepleegd door Christie De Britse politie heeft Zaterdag foto's en het signalement van twee vrouwen gepubliceerd bij haar poging om vast te stellen van wie de ge raamten zijn die in de tuin van het huis van Christie zijn gevonden, die reeds van vier moorden op vrouwen beschuldigd wordt. Het zijn de Oostenrijkse Margarete Christine Fürst. vermist sedert Au gustus 1943, en Muriel Amelia Eady, vermist sedert October 1944. Deskundigen die de geraamten heb ben gereconstrueerd, stelden vast, dat een van de vrouwen een vulling in een tand had en afkomstig is van het vasteland van Europa- Waar schijnlijk is de vulling van Duitse oor sprong. VERWACHT: WARMER Geldig tot hedenavond: Aanvankelijk weinig later toene mende bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Over het algemeen hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 19 Mei Zon: Op 4.38 Onder 20.35 Maan: Op 10.25 Onder 1.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1