PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower wil geen conferentie met de Sowiet-Unie Gunstige ontwikkelingen bij het dijkherstel op Schouwen BILT EGYPTENAREN ZETTEN AANVOER NAAR SUEZKANAALZONE STOP NEDERLANDSE STRAALJAGER BIJ BIELEFELD NEERGESTORT C.J.M.V. VIERDE OP GROOTSE WIJZE ZIJN EEUWFEEST 196e Jaargang-No. 113 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en b B den Boer. Ad] W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 ceiit. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. 8RESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p advertentie t 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. regels» van 15 regels I X.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat C CHURCHILL'S VOORSTEL NIET AANVAARD Ér moet gewacht worden op daden van goede wil President Eisenhower heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat er nog geen voldoende bewijs is van Ruslands goe de trouw, waardoor een conferentie tussen de leiders van de Westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie gerechtvaardigd zou zijn. Eisenhower vermeed het innemen van een positief standpunt hetzy voor, hetzy tegen Churchill's voorstel voor een byeenkomst van de Wes telijke mogendheden en de Sowje<t-Unie. Hij achtte het echter in het al gemeen onverstandig om voor de regeling van internationale geschillen uitsluitend te vertrouwen op bijeenkomsten van staatshoofden. Eisenhower herinnerde aan de vele conferenties in het verleden tussen de ministers van buitenlandse zaken van de grote mogendheden en andere hoge functionarissen. Persoonlijk was hij bereid alles te doen, doch de waardigheid en het zelfrespect van de Verenigde Staten eisten, dat er een redelijke kans zou moeten zijn, dat vorderingen worden gemaakt. Met gezond verstand kan ieder zelf beoordelen of er daden zijn verricht, die werkelijk een teken zijn van goe de wiL Indien zich een dergelijke daad van goede wil voordoet, zou Eisenhower bereid zijn tot elke on derhandelingspoging op welk tijdstip ook. De Amerikaanse president zei- de, dat hij in zijn rede op 16 April twee of drie gebieden genoemd had, waar daden positief zouden duiden op een dergelijke gesteldheid. Vrede in Korea Met betrekicing tot de opmerking, die Attlee in het Britse Lagerhuis maakte, dat sommigen in de Vere nigde Staten geen vrede in Korea willen, zeide Eisenhower, nog nooit iemand in de V. S. ontmoet te heb ben, die geen vrede wil. Op de vraag, hoe Eisenhower denkt over het voorstel om commu- Springwedstrijd voor kikkers In Angels Camp, in Califor- nië, wordt een dezer dagen een springwedstrijd van drie dagen gehouden, waaraan kikkers van vier continenten zullen deelnemen. De wedstrijd vindt zijn oor sprong in het verhaal van Mark Twain „De springende kikker van Calaveras County". De kwade figuur in dit verhaal won een hoge weddenschap. Er komen kikkers uit Enge land, Australië en Zuid-Ameri- ka. Inwijding verzelsmonument te Amersfoort Onder grote belangstelling werd op Hemelvaartsdag in de omgeving van 't voormalige „Polizeiliches Durch- gangslager'r het monument ter nage dachtenis van de' in de oorlog in het concentratiekamp Amersfoort omge komen Nederlanders en Russen inge wijd. Het beeld staat aan het einde van de schietbaan, waar velen voor het vuurpeloton hun leven hebben ge laten. De minister-president, dr. W. Drees, sprak de herdenkingsrede uit en herinnerde aan de wreedheid en willekeur, welke hier tijdens de be zetting hebben geheerst. Hij wees op de velen, die hier hun leven voor de vrijheid hebben geofferd. „Moge hun offer", zo eindigde dr. Drees zijn rede, „ons land ten zegen zijn". Na vertolking van „Mijn Land", van Catharina van Rennes door het Amersfoortse mannenkoor, trokken honderden over de schietbaan naar het monument, waar namens Prinses Wilhelmina, door de Russische am bassadeur, namens de Stichting 1940- 1945 en namens andere organisaties kransen werden gelegd. Dr. Malan naar Nederland Het blad „Die Burger" deelde me de, dat de minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, dr. Malan, na die kroningsfeesten op 9 Juni a.s., uit Londen zal vertrekken en dan twee i Nederland zal vertoeven. nistisch China tot de Verenigde Na ties toe te laten, nadat een wapen stilstand in Korea is getekend, ant woordde president Eisenhower, dat verschillende landen een verschil lende uitleg hebben van hetgeen er kenning van een buitenlandse mo gendheid betekent. Hij zelf wilde niet zeggen, dat hij geloofde, dat de toe lating van communistisch China na een wapenstilstand zou moeten ge schieden. Wat betreft de benoeming van de nieuwe stafchefs in de Verenigde Staten zeide Eisenhower, dat dit geen enkele wijziging betekende in de algemene strategie. De belangrijke factoren, die de strategische situatie beroerden, veranderden niet snel. Toen Eisenhower gewaagd werd, of het juist is uit de benoeming van nieuwe stafchefs onder voorzitter schap van admiraal Radford de con clusie te trekken, dat het zwaarte punt van Europa naar Azië is ver legd, zeide de president, dat hij tel kens weer verklaard had, niets te voelen voor de tegenstelling Euro paAzië. De grote vraagstukken van deze tijd dienden in wereldver- band beschouwd te worden, aldus be sloot president Eisenhower. Sterke man In aansluiting op het bovenstaan de is een artikel in het Engelse blad „Times" van belang, waarin wordt medegedeeld, dat admiraal Radford, de eerste marineman, die het voor zitterschap van het comité van stafchefs op zich neemt, doorgaat voor de „sterke man". Nadat Eisen hower zijn bezoek aan Korea had gebracht, bepleitte Radford openlijk een blokkade van communistisch Chi na. Radford had toen juist een onder houd gehad met Eisenhower en met de Amerikaanse minister van defen sie C. Wilson. In Korea duurt onenigheid over krijgsgevangenen voort Donderdag hebben de communisti sche onderhandelaars te Panmoend- jon een voorstel van de geallieerde delegat-ie verworpen om de krijsge vangenen, die niet willen repatriëren gedurende maximaai 60 dagen onder toezicht van een neutrale commissie te stellen en deze gevangenen zonder meer vrij te laten bij het sluiten van een wapenstilstand. De geallieerden aanvaardden het denkbeeld van de communisten om gedurende de tijd, dat de gevangenen onder neutraal toezicht staan, te po gen hun vrees voor repatriëring weg te nemen. De geallieerden menen evenwel, dat het toezicht beperkt - toet blijv< n tot niet-Koreaanse gevangenen, dat wil zeggeD Chinezen. Generaal Nam II zeide, dat de ge allieerde voorstellen neigden naar „omverwerping van de basis voor de onderhandelingen". Men zal Vrijdag opnieuw bijeenko men. Er zouden in de kamipen der geal lieerden 33.000 Koreaanse en 14.000 Chinese krijgsgevangenen zijn, die verklaarden liever zelfmoord te ple gen dan te repatriëren. Tankwagen geëxplodeerd Drie doden en zes gewonden Te Hoenderlo is Woensdagmiddag door nog onbekende oorzaak een tankwagen met bitumineuze vloeistof die onder enige atmosfeer druk werd gevlogen. Drie mensen daarbij om het leven en zes werden gewond. De tankwagen behoorde toe aan 'n wegenbouwmaatschapprj in Uithoorn, die in Hoenderlo bezig was met 't te ren van een weg. Plotseling explo deerde de wagen waarna de branden de teer zich over de weg verspreidde. De chauffeur van de tankwagen, de 40-jarige H. uit Vinkeveen en de 38- jarige sproeier M. B. uit Uithoorn werden op slag gedood. Beiden wa ren gehuwd; H. had vijf kinderen en B. één kind. Een passerende dame, de 24-jarige ongehuwde serveuse A. M. uit Utrecht, werd zwaar gewond en overleed 's avonds in het zieken huis te Apeldoorn. Zes personen, on der wie vier in de nabijheid spelen de kinderen, die minder ernstig wer den gewond, werden eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. De om liggende woningen liepen door de ontploffing schade aan ruiten en dakpannen op- Foster Dulles wil hervatting Brits-Egyptisch overleg Naar het A.F.P. meldt, hebben de Egyptische autoriteiten besloten alle aanvoer enz. naar de Britse bases in de Suezkanaal-zöne stop te zetten. De Egyptische kolonel Nasser verklaarde, dat indien de Britten de bases niet binnen twee a drie maanden ontrui men, de woede van het volk deze bases onhoudbaar zal maken. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Foster Dulles met de direc teur van de wederzijdse hulp, Harold Stassen, de indruk kreeg, dat de toe stand in Egypte zeer ernstig is. De teleurgestelde Dulles arriveerde in Israël op het vliegveld van Lydda, dat door 400 politiemannen was afge zet. Hij had een onderhoud met de Israëlische premier David ben Goe- rion- Aangenomen wordt dat gespro ken is over de spanning tussen Israël en de Arabische wereld en over cre- dietverlening en wapenzendingen. Donderdag bracht Foster Dulles een bezoek aan het Jordaanse gedeelte van de stad Jeruzalem. Aan de grens stonden troepen van het Jordaanse Arabische legioen opgesteld. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat Dulles geen spoedige op lossing verwacht voor het probleem van de Israëlische-Arabische vijand schap. ZEVENTIEN GEZINNEN DAKLOOS Piloot vermist; achttien mensen zwaargewond Acht mensen werden zwaar ge wond en zeventien gezinnen dakloos, toen Woensdagochtend een Neder landse straaljager een Thunder- jet van de vliegbasis Eindhoven tydens een oefenvlucht boven West- Duitsland in de omgeving van Biele feld neerstortte en In do tuin van 'n huis terecht kwam. Aangenomen wordt, dat de piloot, de sergeant- vlieger L. J. Duk uit Badhoevedorp is omgekomen. Het tragisch ongeval gebeurde tus sen elf uur en half twaalf, twintig mijl ten Zuidoosten van Osnabruck. Het vliegtuig belandde in de tuin van een woning en vloog in brand. De weglopende brandende benzine was er de oorzaak van, dat twee hui zen van drie verdiepingen, bewoond door zeventien gezinnen, in brand vlogen en totaal werden verwoest. Acht personen werden zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Duitse en Britse reddingsbrigades be streden het vuur en brachten omwo nenden in veiligheid. Men neemt aan, dat de vlieger in zjjn brandende toe stel om het leveh is gekomen. De materiële schade wordt op 200.000 Mark geschat. Omtrent de oorzaak van hét ongeval is nog niets bekend. Een commissie van onder zoek is naar de plaats van de ramp vertrokken. De Amerikaanse gezant te Londen heeft Woensdag plotseling een bezoek gebracht aan Sir Winston Churchill Naar verluidt had Foster Dulles daar toe opdracht gegeven om aan te drin gen op hervatting van de Engels- Egyptische besprekingen. Intussen heeft zich in de Suez-ka- naalzöne een kleine schietpartij voor gedaan te Kafr Abdoe, waar bij het begin van de vastenmaand een kanon werd afgevuurd. De Britse troepen schoten terug, maar er vielen geen doden. mrtctraat 2. telef 16: Terneuzen. Brouwertjstr. 2; Zierlkzee, N Bogerdstr C 160. telet 26 Amerikanen verbolgen over verklaring van Attlee Dewey Short, lid van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, heeft verklaard, dat het' Congres er beu van is „door onze zgn. bondgenoten de wet te worden voorgeschreven". Ook andere Congresleden zijn ver bolgen over de verklaring van Cle ment Attlee. leider der Britse Labour- partij. dat sommige Amerikanen geen regeling van het Koreaanse geschil willen. Bovendien bepleitte Attlee het opnemen van Rood China in de Ver enigde Naties. Attlee had ook gevraagd, of presi dent Eisenhower of senator McCarthy de Amerikaanse buitenlandse politiek bepaalden. ..Dat is bijna een beledi ging". aldus Short. Senator McCarty zelf zei. dat hij zich „de foto van Attlee herinnerde, toen deze in Spanje de communistische troepen inspecteerde en de groet met gebalde vuist bracht". Jacht on Hollandse Nieuwe begint op 26 Mei Op 26 Mei zal de helft van de Ne derlandse haringvloot, elk schip met vijftig netten van dertig meter leng te aan boord, de jacht op de Holland se nieuwe openen. De beperking van het aantal drijfnetten tot de helft, werd overeengekomen om de markt niet met deze primeur te overvoeren. Bovendien kunnen de bemanningen bij kleine vangsten bijzondere zorg aan het wel zeer tere product beste den. Ongeveer 200 loggers zullen dit jaar met drijfnetten op haring gaan vissen. Veertig loggers zullen verse zeevis blijven aanvoeren. Daarnaast zal later in het seizoen een dertigtal trawlers met sleepnetten op haring- jacht gaan. De Zuidafrikaanse volksdansers, die momenteel een tournee maken door ons land, brachten een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij door H.M. Koningin Juliana werden ont vangen. De volksdansers gaven enige dansdemonstraties en boden Prinses Marijke, die er met Prinses Beatrix bij aanwezig was, twee poppen, ver pakt in een doos, aan. Millioenen-order voor munitie De eerste „off shore"-besteIling i Nederland voor munitie voor kleinere wapens is geplaatst bij de Nederland se wapen- en ammunitiefabriek „De Kruithoorn" De bestelling heeft een waarde van één en een kwart mil- lioen dollar. Politieke gemeenschap voor klein Europa Adenauer naar Londen De ministers van de zes landen der Kolen- en Staalgemeenschap hebben Woensdag hun besprekingen te Pa rijs beëindigd. Besloten werd de vor ming van een politieke gemeenschap te behandelen tijdens de conferentie, die de zes landen van 12 Juni tot 1 Juli te Rome zullen houden. De Westduitse bondskanselier, Adenauer, heeft Woensdag te Parijs het Saarvraagstuk besproken met de Franse premier Mayer. Bij deze be sprekingen zouden enige vorderin gen zijn gemaakt. Men overweegt de instelling van een commissie voor het Saarvraagstuk. Adenauer heeft zich naar Londen begeven voor een be zoek aan Sir Winston Churchill. Te Straatsburg werd de zitting van de Raad van Europa gesloten met een rede van de Fransman De Menthon, die zeide, dat voor de instelling van een politieke gemeenschap het stop licht thans op groen staat. VELE ZEEUWEN NAAR DEN HAAG Koninklijk paar woonde massale bijeenkomst in Houtrusthallen bij Ruim tienduizend Christelijke jonge mannen, onder wie vele Zeeuwen, hebben op Hemelvaartsdag in Den Haag bljj en dankbaar feest gevierd. Zij herdachten het feit, dat hun verbond, het CJVLJ.V-, een eetiw geleden werd opgericht. Hoogtepunt van dit feest was de massale byeenkomst in de Houtrusthallen, welke door HAL de Koningin cn Prins Bernhard werd bijgewoond. Met grote belangstelling aanschouwde het koninklijk paar het toneelspel „Een eeuw ging heen, een nieuwe eeuw breekt aan", dat door de C^JJM.V.-ers werd opgevoerd. De Koningin en de Prins werden by aankomst begroet door de Com missaris der Koningin, de burgemees ter van Den Haag en de voorzitter en secretaris van het C.J.M.V. Een jonge tamboermaitre bood de Konin gin bloemen aan, waarna dr. Trancy Strong haar een speciale groet van het wereldverbond Y.M-C.A. over bracht. De voorzitter van het C.J.MV., dr. G. P. van Itterzon, sprak de bonds- rede uit. „Wij moeten er voor bidden, dat wij dezelfde geestelijke kracht in onze harten dragen als de jonge mannen uit de oprichtingstijd", zo zeide hij. „Wij zullen ons hele leven, met alle krachten, gaven en talenten, die wij ontvingen, in dienst van Christus moeten stellen. Echt feest vieren betekent daarom vandaag, dat wij ons blijmoedig laten oproepen op het appèl van onze Koning". Namens alle 40.000 C.JALV.-ers bood een lid de penningmeester, de heer F. van As, de versierselen aan van het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Uit naam van de oud-leden werd de voorzitter een boek overhandigd en vier jonge man- STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Uiteenzetting van ir. F.J.B.G. Geers tijdens vergadering te Zierihzée „Er zjjn thans gunstige ontwikkelingen waar te nemen bij het dijkher stel op Schonwen-Duiveland." Dit verklaarde ir. F. J. B. G. Geers, hoofd van de afdeling Dykbouw van de Dienst Zuiderzeewerken Woensdag in een vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dniveland". Over de Zierikzeese havendijken zeide ir. Geers, bestaat thans redelijke hoop, dat d« havenhoofden het zullen houden. De ringdijk van klei, nodig voor omsluiting van het gat in de Westhavendyk, kan omstreeks Pink steren klaar zijn. Na een paar weken zal dan het nog resterende gat in deze dijk gesloten kunnen worden. Ook aan de Oostkant is men thans bezig met het aanbrengen van een ringdam. De situatie is hier ingewik kelder daar behalve de havendyk, ook de binnendijk van het er achter lig gende poldertje is geperforeerd. In de loop van Juli kan de Oosthaven- dijk waarschijnlijk veilig worden gesteld. Na sluiting der gaten, zullen de havendammen worden verzwaard. De lengde van het Schelphoekgat neemt nog wat toe en meet thans 300-340 meter- Het gat heeft een ver mogen, groter dan alle Walcherse gaten van destijds tezamen. In de ko mende maanden al 200.000 ton steen worden aangevoerd. Voor ryswerkers zijn inmiddels twee zaten gemaakt en op een opslagterrein in de volge spoten inlaag is een arbeiderskamp in aanbouw. De airstrip op het voormalige vlieg veld Haamstede wordt 600 meter lang en. 30 meter breed. De startbaan zal zelfs door Dakota's worden ge bruikt. Verwacht wordt, dat in de loop van Juli de verhoogde weg Brouwersha venScharendyke klaar zal komen. Een zanddepöt is opgespoten, van waar uit het zand per vrachtauto naar de weg wordt aangebracht. Ge lijktijdig zal de dam rond Scharen- dijke worden getrokken. Een grote zandzuiger opereert bij Sirjansland. Voor dichting van het gat wordt een nieuw systeem door de aannemer toe gepast. Indien dit systeem succes heeft, kan het gat binnen enkele we ken worden gesloten. Na voltooiing van dit werk wordt 't materiaal eerst overgebracht naar Stevenssluis, waar zich nog een lelijk en moeilijk te bereiken gat bevindt De oude dijk van de polder Brui- nisse is inmiddels in een behoorlijke toestand gekomen, maar met de Rampaartse staat men voor een moeilyke beslissing. Dichting van de faten in de overigens zeer slechte ijk heeft het voordeel, dat de polder Oosterland kans krijgt eerder droog te komen dan de polder Vier Bannen van Duiveland. Daar echter de dirk- bodem er „zo uit vliegen kan, aldus ir. Geers. is het de vraag of het de moeite feitelijk wel loont Thans wordt dag en nacht aan deze dijk ge werkt, maar komt er weer tegenslag, dan wordt het werk stopgezet Het gat aan de Oostkant van de polder Gouweveer werd dezer dagen gedicht. In de loop van Juni kunnen de niet moeilyke gaten in de buiten ste wering worden gesloten, zodat de polder in de loop van Juli droog zal komen. Na deze inleiding van ir. Geers gaf de directeur van het Rampscha debureau. de heer J. A. Pieterse uit Goes, een toelichting op de werkwij ze van de bureaux en op de huisraad- schaderegeling. Een voorlopig werk programma werd nen, afgevaardigd door de jonge le den van het verbond, offreerden twee enveloppen, de ene inhoudende 16.674- welk bedrag bestemd is voor de C.J.M.V.-orgaiüsaties In de rampgebieden, de andere inhouden de 12.986-, bestemd voor het Ram penfonds. Drie jongens droegen een enorme jute baal vol stro binnen. Zy kwa men de „eeuwcent" af. Deze actie heeft 7078,24 opgebracht. Het toneelspel eindigde in een gro te apotheose, waaraan ca. 300 jonge lui deelnamen. Bij hun vertrek werd het koninklijk paar hartelijk toege juicht. Van de Houtrusthallen trok ken de C.J.M.V.-ers in optocht naar het Plein. In de stoet reden versierde praalwagens mee, o.a. een opvallende wagen uit Yerseke, een waar kunst stukje, uit duizenden oesterschelpen samengesteld. Drie-en-dertig tam boer- en pijpercorpsen, o.a. die uit Middelburg en Goes, (de jongens had den een aparte feestmiddag gehad, waar zij toonden, dat zij met hun in strumenten overweg kunnen), speel den vrolijke marsmuziek en verzorg den de taptoe. Met het Wilhelmus werd de feestviering besloten. Receptie De minister van O. K en W„ mr. Cals, was één der bezoekers en spre kers op de drukbezochte receptie, welke Woensdag werd gehouden. Hy liet uitkomen, dat de regering dank baar is voor het werk van het C.J. M.V., dat van grote betekenis is voor de ontwikkeling van de Nederlandse cultuur. Donderdagmorgen trokken de jon gemannen in reveilletochten naar enige kerken, waar wijdingsdiensten werden gehouden. Woensdag was reeds in de Willemskerk een herden kingsbijeenkomst gehouden. In een Dinsdagavond in de Julianakerk ge houden samenkomst werden de heren P. Leunis uit Terneuzen en Wijsman uit Middelburg in het bondsbestuur herkozen. 0 De Zweedse vereniging van werkgevers heeft Donderdag haar leden verboden, ook maar één van de 31.500 mannen en vrouwen in dienst te nemen, die betrok ken zijn bij de staking in de levensmid delenindustrie, welke thans reeds tien dagen duurt. DÉ VERWACHT: ZUIDWESTENWIND. Op vele plaatsen ochtendmist- Ove rigens veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige Zuid westelijke wind. Vooral in het Noord oosten lagere middagtemperaturen. ZON EN 3IAAN 16 Mei Zon: Op 4.43 Onder 20.30 Maan: Op 6.43 Onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1