PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT St Jacobskerk zal een vriendelijk kerk worden Aftrek watersnoodschade van bedrijfswinst over 1952 BILT Kantlijn I# Tï GEEN HAAST MET EUROPESE POLITIEKE GEMEENSCHAP Vandaag WERVELSTORM TEISTERDE TWEE STEDEN IN TEXAS 196e Jaargang-No. 112 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en t B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI verv.. W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE VLlSSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 1933 VEI l'KNTIEFRIJS mm. Minimum p advertentie t •>.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regel»» van I—5 regels l.— tedere regel meer 20 cent. ..Brieven ot adres Bureau van dii Blad 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg '•'ur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160». Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Br. uv.c-njstr 2: Zienkzce. N Bogerdstr C 16». teiei FISCALE TEGEMOETKOMINGEN Wetsontwerp werd ingediend bij de Tweede Kamer Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende fiseale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp. Het wetsont werp legt een aantal reeds bekende tegemoetkomingen vast, die direct na de ramp bekend gemaakt werden. Nieuw is de in artikel 8 vervatte tegemoetkoming ten behoeve van getroffen bedrijven. Dit artikel maak het mogelijk, dat op daartoe gedaan verzoek schade aan goederen behorende tot het bedrijfsvermogen ten laste van de winst over 1952 mag worden gebracht. In de memorie van toelichting merkt de regering op, dat het legaliseren van de fiscale tegemoetkomingen aanbe veling verdient, omdat ze hoewel direct afgekondigd' slechts ten dele in de wettelijke bepalingen steun von den. Wat de inhoud van deze tegemoet komingen betreft, stond het voor de regering vast, dat bij het nationale as pect en de enorme omvang van de ramp deze faciliteiten slechts dan een passend geheel zouden kunnen vor men, indien zij niet alleen het terrein van de directe belastingen zouden be strijken, doch ook op het stuk van en kele verbruiksbelastingen, van invoer rechten en van schenkingsrecht zou den worden verleend en indien zij voorts, met name voor de giften ten laste van of uit het inkomen, het loon en de winst, een onbegrensde aftrek zouden inhouden. De regering blijft ook nu, na meer gezette overweging, bij haar aanvan kelijk oordeel, dat bijzondere belas tingfaciliteiten voor giften slechts dienen te worden verbonden aan gif ten aan Rode Kruis of Nationaal Ram penfonds, welke organisaties op na- i/1 ziei Iiet integraal", heeft minister Van de Kieft gezegd ten aan zien van de vergoeding der watersnoodschade. Zelfs niet inte graal voor degenen, die voor de twee de of derde maal getroffen werden. Zeeland is niet flauw gevallen bij deze ministeriële mededeling. Het was er al op voorbereid, heel zacht jes aan. De bij herhaling getroffe nen hebben de toezegging, dat de af schrijvingspercentages voor hen zó zullen zijn, dat zij met hun schade vergoeding zeer dicht bij de vervan gingswaarde komen. Huisraadsehade wordt overigens vergoed volgens het systeem, dat ook voor de oorlogs schade gold. Winstderving blijft on- vergoed, het probleem der pachten moet nader worden bekeken. Aangezien minister Van de Kieft natuurlijk de inhoud van het wets ontwerp regeling watersnoodschade ter dege kende het wordt immers deze week bij de Kamer ingediend staat dus wel vast, dat de Zeeu wen, die door de ramp werden ge troffen, een deel van de schade zelf zullen moeten dragen. Voor de derde maal 1940, 1944 en 1953 wordt deze provincie vol komen buiten eigen schuld gedupeerd. Wij vermogen de billijkheid daar van niet in te zien. Zeer terecht on derging ons volk de 1ste Februari als een nationale ramp. Wie in Over ijssel, in Groningen of in Drenthe woonde, was even geschokt als de gene, die van aangezicht tot aan gezicht had gestaan met dood en vernietiging. En desondanks de getroffenen zullen een deel van de schade zelf moeten dragen, met andere woorden: zij zullen, sommigen voor de derde maal!, wederom in het nadeel gera ken ten opzichte van wie niet ge troffen werden. Hopelijk kunnen wij Vrijdag gede tailleerde mededelingen doen over het desbetreffende wetsontwerp. Tot zolang behouden wij ons ons defini tieve oordeel voor. Maar reeds thans moet het bovenstaande in alle nuch terheid worden vastgesteld. Omdat er zulk een pijnlijke onbil lijkheid in besloten ligt. ->e pijnlijker is deze situatie omdat men telkens weer moet consta teren, hoe achteloos er vaak met geld wordt omgesprongen. Het dagblad „De Telegraaf"- heeft nu weer onthuld, dat de gemeente Amsterdam in enkele jaren tijds door dilettantistische methoden toe te pas sen 1,5 millloen gulden aan school geld verzuimde te innen. Hoe is het in vredesnaam moge lijk! Anderhalf millioen is toch waar lijk geen zakcent. Maar Amsterdam inde het bedrag je niet en B. en W. schijnen nu be sloten te hebben om het maar zo te laten. Althans voor degenen, die min der dan 4000,per jaar verdie nen en dat zijn verreweg de meesten. Laat ons niet vallen over de on billijkheid, die daar weer in schuilt. Waarom moet iemand, die 4000 verdient anders behandeld worden clan iemand, die minder verdient, als een gemeente een blunder maakt? Laat ons alleen maar vast stellen, dat Amsterdam blijkbaar die ander half millioen gulden niet nodig heeft Amsterdam heeft veel gedaan voor getroffen Zeeland. Ware dat niet zo. wij zouden willen zeggen: Bedenk met die anderhalf millioen het Ram penfonds! Nu houden wij deze raad maar lie ver in de pen. tionale basis het verlichten van de di recte nood der slachtoffers van de overstromingsramp nastreven. De controle De beperking brengt mede, dat, wat betreft de controle op de gedane gif ten, een door deze instellingen afge geven kwitantie of te haren name ge steld stortingsbewijs (giro- en post- wisselreyu, bankrekening e.d.) door de belastingadministratie zonder meer als een bewijs kan worden aanvaard, dat de gift tot het in het bewijsstuk aangegeven bedrag er een is. waarvoor de bijzondere faciliteiten kunnen gel den. Een afbakening van giften, die het karakter dragen van algemene steun aan de slachtoffers van de wa tersnood, tegenover giften, die geheel of ten dele het karakter dragen van hulpverlening aan personen welke afbakening tot vele moeilijkheden aanleiding zou geven kan aldus ook achterwege blijven. Andere faciliteiten Het wetsontwerp onthoudt zich uiteraard van een regeling voor die faciliteiten, welke op grondslag van de bestaande wetgeving verleend kon den worden en die betrekking hadden op de omzetbelasting voor Rode Kruis- leveringen, vrijstelling van invoer rechten en invoerbelasting". Voorts vindt de tegemoetkoming met betrekking tot het schenkingsrecht, dat verschuldigd zou kunnen zijn, reeds een wettelijke grondslag in ar tikel 82, onder 6 van de Successiewet Hetzelfde geldt ten aanzien van de nader verleende tegemoetkoming met betrekking tot het registratierecht, in houdende dat geen registratierecht wordt geheven ter zake van de openb. verkopingen van roerende goederen. waarvan de opbrengst geheel ten goe de komt aan het Nationaal Rampen fonds. alsmede voor de regeling in zake het zegelrecht, waarbij is goed gekeurd, dat polissen of duplicaat polissen, opgemaakt ter vervanging van door de watersnood verloren ge- gane polissen, gratis worden gezegeld Deze tegemoetkomingen zijn onder scheidenlijk gebaseerd op artikel 99, derde lid van de Registratiewet 1917 en artikel 91, derde lid, van de Zegel wet 1917. Vijf interneringskampen in de Verenigde Staten In de Verenigde Staten worden thans ten minste vijf interneringskam pen ingelicht voor personen, die in tijd van oorlog als gevaarlijk voor de vei ligheid van 't land worden beschouwd. Dergelijke personen zullen, op grond van de wet op de binnenlandse veilig heid van 1950, krachtens welke ook de kampen worden aangelegd, voor on bepaalde tijd vastgezet kunnen worden zonder dat de gebruikelijke gerechte, lijke procedure in acht genomen wordt. James Bennet, hoofd van het bureau voor de gevangenissen, verklaarde: „Deze kampen zullen slechts worden gebruikt, wanneer er een noodtoestand is". Nederlandse import voor 92 vrij De Nederlandse regering heeft be sloten om de liberalisatie van de In voer uit landen, die zyn aangesloten by de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, uit te breiden van 82 tot 92 Devaluatie-moeilijkheden in Indo-China De devaluatie van de Indochinese piaster heeft de staat Vietnam 'ge dwongen tot het nemen van verstrek kende maatregelen. Prijzen en lonen zyn bevroren op het niveau van 9 Mei jl. Alle handelsfirma's moeten hun voorraden opgeven en alle indus trieën en andere bedrijven zijn ver plicht voorlopig door te werken Er is een tijdelijk exportverbod uitgevaar digd. De regering heeft inmiddels nan Frankrijk gevraagd de gehele va- lutacontróle aan haar over te dra gen. MINISTERCONFERENTIE IN PARIJS De ministers van buitenlandse zaken van Frankryk. West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben Dinsdag op hun tweede bijeen komst te Parijs besloten de bestudering der Europese Politieke Gemeen schap uit te stellen tot een intergouvernementele conferentie te Rome van 12 Juni tot 1 ^uli. dige aanvaarding van een plan tot oprichting van een politiek gezags orgaan voor de zes landen. De vier eerstgenoemde landen maakten het duidelijk, dat zy niet van plan zijn zonder diepgaande bestudering inder haast een plan goed te keuren. De intergouvernementele conferen tie te Rome zal worden gevolgd door een conferentie der zes ministers van buitenlandse zaken te Den Haag op 10 Juli. In de vergadering van Dinsdag kwam een sterk verschil van me ning tot uiting tussen Frankrijk en de Beneluxlanden enerzijds en Duits land en Italië anderzijds, toen kan selier Adenauer aandrong op spoe- is het 20 jaar geleden, dat de gemeenteraad te Rot terdam in principe besloot tot aanleg van de Maastunnel, waarvan de bouw duurde van 15 Juni 1937 tot 14 Februari 1942. Churchill's voorstel verdeeld ontvangen Washington zwijgzaam De grote rede van Chnrchill, waar in hij opnieuw het denkbeeld naar voren bracht om een conferentie te houden op het allerhoogste niveau ter bespreking van de wereldvraag stukken, heeft in de hoofdsteden een verdeelde ontvangst gehad. Men was in Engeland wel enthousiast, maar zowel de Times als de Manchester Guardian opperden toch bezwaren- Er werd onder meer op gewezen, dat China niet ter sprake is ge bracht. Uit Moskou wordt gemeld, dat de rede daar een goede indruk maakte op het publiek. In Parijs was men ge reserveerd ook al omdat het niet dui delijk is of Frankrijk tot deze confe rentie op het allerhoogste niveau zal worden toegelaten. In regeringskringen te Bonn sprak men voldoening uit over de rede. Be paald afwijzend echter is de houding van Washington- In officiële krin gen aldaar bewaarde men het stil zwijgen, maar de Amerikaanse pers was uiterst koei en men schreef een zelfde houding toe aan de meer- lerheid der Congressleden. Uiteraard was men in Cairo nogal ontstemd over de uitlatingen van Churchill aan het adres van Egypte. IJsheiligenweer duurt voort Gisternacht Kwam ook hier :n Zeeland op vele plaatsen lichte nachtvorst voor. al zal de aangerichte schade in de land- en tuinbouw niet zo groot zijn aIs 'n midden van ons '.and, waar Maandagnacht dicht bij de grond plaatselijk 6 k 7 graden vorst werd geme ten. In het koude weertype, dat bekend staat als de IJshei- ligen, komt nog steeds geen belangrijke verandering. De Noordelijke winden blij ven koude lucht aanvoeren, waardoor de temperatuur naar weinig hoger dan 11 a 12 graden Celsius kan stijgen. Op :-en enkel buitje na valt er na genoeg geen regen, waar in land- en tuinbouwkringen juist naar wordt verlangd. De vooi- uitzienten voor Hemelvaarts dag kunnen evenmin gunstig genoemd worden, daar aé kans groot is, dat ons land voor de eerste, dagen no!L in boude lucht blijft liggen. De kans op regen blijft echter klein. Voor namelijk in het Oosten van ons land viel in de afgelopen nacht enige regen, veroorzaakt door een storing, welke van Oost- Duitsland naai- het Zuiden trok. Ook morgen is de kans op neerslag klem, maar de vrij zware bewolking en de te lage temperaturen houden het weer onaangenaam. J Ook helicoptèrs naar Groningen? Tussen de K.L.M. en het gemeente bestuur van Groningen zijn onder handelingen gaande om deze stad een helicopter-verbinding te geven. MEER DAN 575 SLACHTOFFERS Staat van beleg in Waco De steden Waco en San Angelo, in 't Westen van de Amerikaanse staat Texas, zyn door een wervelstorm ge troffen. Men heeft tot nu toe 75 lyken geborgen. Er zijn ruim vijfhonderd ge wonden. In Waco zijn 67 personen ge dood en meer dan vierhonderd gewond. ffcl aantal slachtoffers in San Angelo bedraagt tot nu toe acht doden en ruim honderd gewonden. De wervelstorm, die gepaard ging met een verblindende regenstorm, trok twee maal over Waco. Meestal gaat aan 'n dergelijke tornado 'n bul derend geluid vooraf. Dat was ech ter deze maal niet zo.'De slachtoffers werden zonder enige waarschuwing omver geworpen en door de storm in de lucht meegevoerd. Een gebouw van zes verdiepingen is in Waco als een kaartenhuis inge stort, waardoor acht personen om net leven kwamen. In de zakenwijk van Waco is de staat van beleg afgekondigd. Twee Twintig jaar voor moord op vader De Utrechtse rechtbank heeft de 26-jarige repetitor mr. W. K. F. uit Bilthoven veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. Twee weken geleden stond mr. F. terecht, beschuldigd van vergiftiging van zjjn vader, oud-secretaris der ge meente Amsterdam, en poging tot vergiftiging van zijn broer met be hulp van arsenicum en cyaankalium. De officier van justitie eiste tegen hem twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. jongemannen en vier automobilisten zijn in Waco door rondvliegende stuk ken puin om het leven gekomen. Het Amerikaanse Rode Kruis en de militaire geneeskundigen hebben in al. leryl bloedplasma naar Waco gezon den. Politie en nationale garde (een soort burgerwacht) hebben alle be schikbare mannen opgeroepen voor hulpverleningswerk. Het blijkt, dat 25 tot 30 jongeman nen opgesloten zijn in de puinhopen van een gebouw te Waco, dat als ont spanningscentrum dienst deed. Men weet, dat hieronder nog tenminste vyf overlevenden zijn. Honderden redders werken als razenden om de tonnen puin, waaronder de opgeslotenen zyn bedolven, te verwijderen. Dokters kruipen door nauwe, in het puin ge maakte gangen, om te pogen, de slachtoffers morfine- en zuurstofin jecties toe te dienen. Komt er een Russische ambassade in Djakarta? De Sovjet-Russische regering heeft aan de huisvestingsorganisatie in Djakarta 40 huizen voor personeel van de ambassade gevraagd. Ten aanzien van de opening van een In donesische ambassade in Moskou werd medegedeeld, dat het ministe rie van buitenlandse zaken gereed is met de voorbereidingen, zodat de opening elk ogenblik verwacht kan worden. De Masjoemi meent echter dat, zo lang de veiligheid nog niet voldoen de is verzekerd, er geen diplomaten met de Sovjet-Unie uitgewisseld moeten worden. RESTAURATIE VERGT VEEL TOEWIJDING Herstelwerkzaamheden vorderen Rond de oude St. Jacobskerk in Vlissingen kan men nu reeds enige maanden enkele mannen in de weer zien. Ze werken op de steigers, die voor de kerkevensters zyn opgetrokken, ze hakken de zieke en kapotte de len uit het oude metselwerk weg en ze brengen er nieuw voor in de plaats. Ze doen dat met zorg. Met vee! geduld en heel veel zorg zcLfs. Restauratie werk is nu eenmaal iets anders dan moderne woningbouw. Het vereist veel liefde voor het ambacht, grote toewijding en vooral ook zorgvuldige aan dacht voor de schoonheid van het te herstellen object. Met hoeveel restau raties werd immers niet evenveel bedorven als gewonnen'? het natuurlijk wel leren, maar toch alleen als je er wat liefhebberij voot kimt opbrengen". Intussen zijn vijf van de ramen van de kerk reeds volledig geres taureerd: drie in het koor en twee in de Zuidelijke zijbeuk. Wie deze ver nieuwde ramen jergelijkt met de ou de, die nog geen „behandeling" heb ben ondergaan, ziet hoe mooi dit werk wordt uitgevoerd. Nieuwe ko zijnen en stijlen in Franse kalksteen met bronzen boogstaven in plaats van de oude ijzeren, die door roest- werking wel in heel sterke mate schuldig zijn geweest aan het verval van het oude raamwerk. Men heeft hier Franse kalksteen gekozen moeten kiezen zelfs Aan de restauratie van de St. Ja cobskerk. vorig najaar begonnen, werken gemiddeld maar vijf of zes mensen. Zo'n karwei kan men nu eenmaal niet „massaal" aanpakken en daarom kost het ook veel tijd. 't Zijn meestal ook geen jonge arbei ders, die aan dergelyke restauraties werken. „Het is voor de meesten ook een soort liefhebberij geworden", ver telt ons de opzichter van het werk. de heer J. In 't Hout van de firma I. Woudenberg en Zn. „'t Is immers een kwestie van uitkijken en van pas sen en meten. Stenen van afwijken de vorm en kleur en toch moet 't één geheel worden. Bij zulk werk kan je je niet afvragen hoeveel stenen je per uur kunt wegleggen... Je kunt omdat zandsteen niet meer verwerkt mag worden en de oude Belgische le desteen of zijn broertje, de Gober- tanger, vrijwel niet meer te krijgen is. Alleen voor enkele fragmenten, waarin deze ledesteen reeds verwerkt is, heeft men nog wat van deze steensoort laten komen voor het her stel. Nu de moderne Franse steen groeven grote hoeveelheden kalk steen kunnen leveren, is het niet meer lonend naar ledesteen een zwerfsteen te gaan zoeken. Het metselwerk bestaat uit Zeeuw se moppen, die men in deze tijd he laas niet meer aanmaakt. Wel is er geëxperimenteerd met zg. genuan ceerde IJsselsteen. maar tot volledig bevredigende resultaten hebben deze experimenten tot dusver nog niet kunnen leiden. Men is voor de res tauratie dan ook aangewezen op oude moppen, die van verschillende sloop werken afkomstig zijn, (Vervolg op pag. 2) Op Hemelvaartsdag zal op het terrein van de voormalige schietbaan van het „Polizeiliches Durchgangslager" (Concentratiekamp Amersfoort) een monument worden ingewijd ter nage dachtenis van allen, die in dit kamp tijdens de bezettingsjaren het leven hebben verloren. Onder leiding van de Amsterdamse beeldhouwer Frits Sieger rechtswordt het gedenkte ken op het voetstuk geplaatst. geen z{ dagenf gelie w KORTE PREDIKATIE HEMELVAART Ziende op de Overste Leidsman en Voleinder des Geloofs. Hebreen 12 t. De Kerk gedenkt op de Hemel vaartsdag hoe eenmaal de opgesta ne Heer ten hemel is gevaren. Het gebeurde op de Olijfberg, vlak bi) Jeruzalem. In de vroege ochtend was Hij daar heen gegaan met zijn disci pelen. Hij had met hen gesproken over het Koninkrijk dat weer zou worden opgericht, hier op aarde maar waarvan zij niet zouden weten, noch wanneer, noch hoe dat zou ge beurenTot op dat ogenblik zouden de discipelen hier op aarde getuigen van Jezus Christus moeten zijn. Toen werd Hy opgenomen, terwijl zij het zagen en een wolk nam Hem weg van hunnen ogen. Wonderlijk, onbegrijpelijk, onver klaarbaar is hetgeen de ganse chris tenheid op de Hemelvaartsdag ge- denkt. Is dat echter werkelijk zot Is dat meer onbegrijpelijk dan het zij gedenkt op de andere feest- i f Is dit stukje van het Evan- wonderlijker dan al het andere wat er in staat f Het komt ons voor, dat, wanneer wij over onbegrijpelijk en onverklaarbaar gaan spreken, het veel onbegrijpelijker is dat de Zoon van God, zelf ook God, de hemel der heerlijkheid heeft verlaten en als een hulpeloos kind in de kribbe heeft ge legen, dan dat Hij wederom naar de hemel is terug gegaan. Nadat hïf door de aarde was heengegaan en het kruis had gedragen, is Hij door de hemelen heengegaan en is gezeten aan de rechterhand van de troon van God. Zo mogen wij tot Hem opzien. Hij is onze Overste Leidsman. Hij is de aanvoerder. Hij, die alle moei ten en smarten tot het einde toe ge dragen heeft. Hij, die daarom ook weet wat wij kunnen verdragen. De beste generaals zijn altijd die ge weest, die uif ervaring weten wat de soldaten aan het front moeten door staan. Zelf zijn ze ergens achter het front, vanwaar -.e hun legers leiden. Zo leren we op de Hemelvaartsdag opzien tot Hem, die onze Overste Leidsman is. Temidden van de vele dingen die toij niet begrijpen, is Hij, die in de hemel is, onze aanvoerder. Hij is ook de Voleinder van ons ge- loof. In Hem is ons geloof tot vol einding, tot overwinning gekomen. Zo gaan we voort. Uiteindelijk zal op Gods tijd en op Zijn wijze, Het Ko ninkrijk openbaar worden. H. Verlaagde omzetbelasting De Dinsdag in het staatsblad af gekondigde wet tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van dertig ten honderd, welke voor een aantal goederen een belastingverlaging van dertig tot vijftien percent betekent zal op 14 Mei a.s. in werking treden. DE VERWACHT: VRIJ VEEL BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk wat lichte regen, voornamelijk in het Oosten van het land. Over- wegend matige wind tussen Noora- West en Noord-Oost Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. ZON* EN MAAN 14 Mei Zon: Op 4.46 Onder 20.28 Maan: Op 4.51 Onder 22.48 15 Mei Zon: Op 4.45 Maan: Op 5.40 Onder 20.29 Onder 23.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1