PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland zal Egyptische niet toegeven aan druk Ketelhuis van nieuwe centrale thans uit de steigers BILT BELGISCHE INDUSTRIE WIL WIJZIGING VAN DE BENELUX AMERIKA WIL EVACUATIE VAN SUEZKANAALZÖNE Vandaag 196e Jaargang-No. Ill Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Ad]. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMfcN Dfc MIDDELBURGSE. VLiSSlNGSk aübbbt. BRtbKENbt COURAN1 tN VKiJt albMMtK i>insdag 12 Mei 1953. ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. p«r mm. Minimum p. advertentie 3.-. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels» van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adree Bureau van dit Blad 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2 Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 'b.g.g. 22281; Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzc-n. Brcuwerijstr 2: Zieri'rizee. N Borerclsir C IC", telel 3' GROTE REDE VAN CHURCHILL Met Rusland is conferentie op hoogste niveau nodig Churchill heei't in het Britse Lagerhuis gesproken over de buiten landse politiek. Zijn rede was de inleiding tot een tweedaags debat, dat reeds tweemaal werd uitgesteld, maar dat nu toch aanving. Men venvacht niet, dat het debat zal eindigen met het indienen van eniger lei motie door de oppositie. Men venvacht dus evenmin een stemming. Sir Winston begon met de mededeling, dat de minister van buiten landse zaken, Eden, herstellende is van een galblaas-operatie en nog enige maanden afwezig zal zijn. De premier zal de taak van Eden blijven vervullen en hij zal eerst dan om hulp vragen, als hij „de taak te zwaar zou vinden". verschaffen van enige maanden. Uit de opmars van de Vietminh naar de grens van Sïam moet men niet de conclusie trekken, dat deze opmars door de Sowjet-Unie geïn spireerd zou zijn en dus onverenig baar zou zijn met de nieuwe houding van de Sowjet-Unie. 3 Engeland zal geen gehoor geven aan de eisen van de Egyptische regering tot onvoorwaardelijke ont ruiming van de Suezkanaalzöne. Wy hebhen, aldus Churchill, zon der twijfel de voordelen die ten deel vallen aan een land waartegen te kwader trouw wordt opgetreden. In het Suezkanaal beschermt Groot- Brittannië de vrije volken van het Midden Oosten. Indien een prettige schikking kan worden getroffen waar bij Groot-Brittannië van deze be scherming en de handhaving van een strategische basis bij een overeen komst met Egypte wordt ontslagen, zou ons dat veel mannen en veel geld besparen. De onderhandelingen kunnen steeds hei-vat worden, zo mo gelijk met medewerking van de •Verenigde Staten. Indien de Britse troepen liet doelwit zouden worden van her nieuwde aanvallen door „sabo- 1 Wat Korea betreft, zo zeide Chur- ihill, vereisen de jongste commu nistische voorstellen geduld en tege moetkomendheid. Men behoeft niet aan te nemen, dat zy niet de basis kunnen vormen van een overeen komst. 2 Volgens Engelse inlichtingen is de toestand in Indo China minder ernstig, dan op een gegeven moment werd aangenomen. De door de Fran sen genomen maatregelen en het aanbreken van de natte moeson zul len waarschynlijk een BRITSE MILITAIRE BASES IN EGYPTE Arbeiders weigeren werk op „besmet" schip Zoals wy reeds meldden, ligt het „besmet" verklaarde schip Caianda, nadat het uit Bremen, waar de ar beiders staken, was vertrokken, thans te Rotterdam. Dc reders wil den proberen het schip hier te laten repareren. Hiermede waren de Rot. terdamse arbeiders, die zich solidair verklaarden met de Bremense arbei der, het niet eens. De drie erkende vakbonden van werknemers in de metaalindustrie hebben Vrijdagavond met het perso neel van de N.V. K. A. van Brink te Rotterdam vergaderd. Met één stem tegen heeft de vergadering zich ach ter het advies van de besturen ge schaard. Alle arbeiders van deze on derneming hebben geweigerd werk op of voor de „Caianda" te verrich ten. Voor zover de onderaannemers be kend zijn, zijn deze door de vakbon den ingelicht. Aan het verzoek, dit werk niet verder klaar te maken, is gedeeltelijk gevolg gegeven. De N.V. Electra ketel-reparaüe-inr. aan de Voorhaven is echter niet bereid, deze toezegging te doen en de vakbonden overwegen, maatregelen tegen deze onderneming te nemen. Met alle mo gelijke wettige middelen zal getracht wnrden te voorkomen, dat zolang de boot besmet is verklaard, het werk in Rotterdam wordt klaargemaakt. Grond van Perzische Sjah werd onteigend Maandagochtend is een edict uitge vaardigd, op grond waarvan de Sjah van Perzië, al het van zijn vader ge- evfde grondbezit aan de regering af staat. die van haar kant jaarlijks 60 millioen rial zal schenken aan de kei zerlijke vereniging voor sociale wer ken. Deze vereniging zal de gelden gebruiken voor menslievend werk on der toezicht van de regering. In het edict wordt de wens uitge sproken, dat de regering de kroondo meinen onder de boeren - verdeelt of ze voor 99 jaar aan hen verpacht De Sjah heeft de laatste jaren reeds een aantal landerijen aan boeren afge staan op voor hen gunstige voorwaar den. De onder regeringsbeheer gestelde krooneigendommen nebben een opper vlakte van ongeveer 30.000 ha. in de provincies Chorassan en Mazanderan. Er wonen 45.000 gezinnen. De jaarlijk se inkomsten van de eigendommen in Chorassan worden geschat op 50 mil lioen rial. teurs of zelfs door het Egypti sche leger, dat hulp ontvangt en geoefend wordt door een onge woon groot aantal Nazi-instruc teurs en stafofficieren", hebben wy geen andere keus dan ons te verdedigen. Deze uitlating werd door leden van het Lagerhuis toegejuicht. 4 Hoe sterk ons verlangen naar 'n vreedzame regeling met de Sowjet- Unie ook is, wij zijn besloten niet te kort te schieten in de verplichtin gen, waartoe wij ons ten opzichte van West-Duitsland hebben ver plicht." R Over Frankrijk zeide Churchill dat indien dat land het gezag en het bestaan van de Franse Unie wil bewaren zonder de Verenigde Naties er bij te betrekken, het zelf doel treffender maatregelen moet nemen. Groot-Brittannië wenst niet deel te gaan uitmaken van een Federaal Europees stelsel, aldus de eerste mi nister. Wij hebben ons eigen gemene best en wereldlijk. Nog eens Rusland Churchill zeide dat het een mis vatting is te menen, dat niets met de Sowjet-Unie geregeld kan worden, tenzij of voordat men over alles eens is. Het sluiten van een wapenstil stand in Korea en overeenstemming over een Oostenrijks vredesverdrag zouden kunnen leiden tot een verbe tering in de betrekkingen in de ko mende jaren, die op zichzelf nieuwe vooruitzichten zou kunnen openen voor de veiligheid en de welvaart van alle volken. De Sowjet-Unie heeft volgens Churchill recht op de verzekering dat, voorzover menselijke schikkin gen het vermogen, de verschrikkelij ke gebeurtenissen van de inval van Hitier nooit zullen worden herhaald. Een conferentie Chuveliill gaf uiting aan zyn ge loof, dat, ondanks allé onzekerheden en verwarring in de wereldpolitiek, binnenkort een conferentie op het hoogste niveau dient te worden ge bonden. (Vervolg op pag 3.) 1 Juni a.s. bespreking met Nederlandse bedrijfsleven In een memorandum dat het ver bond der Belgische nijverheid aan de regering heeft doen toekomen, wordt verklaard, dat in verband met de ontwikkeling van de toestand in de Belgische industrie de laatste maan den, een vast beraden actie der re gering voor wat betreft de Benelux niet langer op zich mag laten wach ten. Het verbond verzoekt de Belgische regering nadrukkelijk de bestaande accoorden met de meeste spoed op nieuw te bespreken, teneinde daarin Synpan Rhee wil doorvechten in Korea Te Panmoendjon geen nieuws De bestandsonderhandelingen te Panmoendjon vorderen niet. De bijeenkomst der delegaties duur de Maandag 53 minuten en zij werd op verzoek van de verbondenen ver daagd tot Dinsdagochtend. Generaal Harrison, leider der V.N.- delegatie vroeg aan de communisten, wat volgens hen gedaan zou moeten worden, indien op de door de commu nisten voorgestelde politieke confe rentie geen overeenstemming zou wor den bereikt over de niet-gerepatrieer- de gevangenen. Vandaag zal men daarover opnieuw prateru Naar in diplomatieke kringen te Tokio verluidt, is de Amerikaanse am bassadeur in Zuid-Korea, Ellis Briggs, op weg naar Korea met een plan ter verbetering van de „stormachtige" be trekkingen tussen de Verenigde Na ties en de Zuidkoreaanse president. Syngman Rhee, die van geen vrede in Korea wil horen, zolang de commu nisten niet uit geheel Korea zijn ver dreven. binnen de kortst mogelijke tijd be schermende bepalingen op te nemen. Op 1 Juni a.s. zullen in Brussel be sprekingen worden gehouden tussen het Nederlandse en het Belgische be drijfsleven over de Benelux-vraag- stukken. Als voorzitter \-an de Belgische de legatie zal optreden de heer L. Be- kaert, voorzitter van het Verbond van de Belgische Nijverheid. De Ne- dèrlandse delegatie zal onder leiding staan van de heer I J. Twynstra, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers. Hoge commissariaat voor vluchtelingen Een functionaris van de Raad van Europa te Straatsburg heeft Maan dag het bericht tegengesproken, dat Prins Bernhard deze week zou wor den aangezocht voor de functie van hoge commissaris voor vluchtelingen van de raad. Hollands glorie op de Jaarbeurs te Pa rijs. De stand van de Nederlandse kaas trok bij het publiek, dat aanwezig was hij de opening van de jaarbeurs te Pa rijs veel belangstelling. Deze belang stelling betrof niet alleen de kaas, maar ook de aardige Franse jongedames, ge kleed in een „Volendams" costuumpje die de Nederlandse waar goed wisten aan te prijzen. Nationaal inkomen in België noif stijgende Volgens een publicatie van prof. Baudhuin. in het bulletin van het ..In stituut voor economisch en sociaal on derzoekbedroeg het Belgische na tionale inkomen in 1952 fr. 305 milli ard. tegenover fr. 296 milliard in 1951 en 265 milliard in 1950. Wat de verde ling van het nationale inkomen be treft. wordt vastgesteld, dat tegenover 1951 het aandeel van de lonen groter is geworden, terwijl de inkomsten voortvloeiend uit handel en ambacht, iets gedaald zijn. In 1952 werd fr. 28 milliard gespaard tegenover fr. 25 mil liard in 1951. Nog twee slachtoffers van „Duke of York" Nog twee passagiers, vermoedelijk een Oostenrijker en een Amerikaan, van de „Duke of York", die vorige week op de Noordzee in botsing kwam met een Amerikaans schip, worden vermist, aldus meldt men uil Har wich. Nederlands memorandum over Europese Gemeenschap DeNederlandse regering heeft het memorandum gepubliceerd, dat "zij op vijf Mei richtte lot de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap over de economische taken van een Euro pese Gemeenschap. Wij maakten reeds eerder melding van dit memorandum. Het memorandum gaat vrij uitvoe rig in op de problemen en mogelijk heden van een gemeenschappelijke markt. Het denkbeeld van een tarief gemeenschap wordt nader uitgewerkt, waarbij er aan herinnerd wordt, dat geleidelijke opheffing der invoerrech ten en contingenteringen noodzakelijk is. Wegen worden aangegeven voor onderlinge hulpverlening, wanneer een land moeilijkheden zou krijgen met zijn betalingsbalans. Vastgesteld wordt, dat handhaving van de Europese Betalingsunie nodig is, zo niet, dan moet op andere wijze in de omwisselbaarheid der valuta's werden voorzien. Overigens is de Nederlandse rege ring tegenstandster van een regeling in sectoren en zeker zou zij zulke re gelingen niet wensen onder eigen „hoge autoriteiten." Zij wil een ta riefsgemeenschap, waarbij een inde ling van het bedrijfsleven in groepen mogelijk is. Koningin ontving 27.000 dollar voor Rampenfonds Gisteren heeft de heer Erwin Canham, hoofdredacteur van de „Christian Science Monitor" te Boston, op het paleis Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana een cheque van 27.000 dollar aangeboden voor het nationaal rampenfonds. Dit is de tweede maal, dat het rampenfonds zulk een gift heeft ontvangen uit een fonds, dat de „Christian Science Board of Directors of the Mother- church" in- Boston, heeft gesticht om Christian Scientis in staat te stellen op tastbare wijze blijk te geven van hun verlangen degenen, die door de stormramp zijn getroffen, te helpen. FOSTER DULLES IN CAIRO Arabische pers was bepaald onvriendelijk De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles is ver gezeld van de directeur voor de buitenlandse hulp H. S tas sen te Caïro aangekomen. Hij had kort na zyn aankomst een onderhoud van twee uren met premier Naguib, aan wie hy een vriendschapsboodschap van president Eisenhower overhandigde en als geschenk een revolver met de handtekening van de president er op. Bij zijn aankomt verklaarde Fos ter Dulles, dat zijn bezoek er wel licht toe zou bijdragen enkele mis verstanden uit de weg te ruimen. Hij hoopte inlichtingen in te winnen en deze te gebruiken om een methode te vinden voor intensievere Ameri kaans-Egyptische samenwerking. Foster Dulles liet zich bewonde rend uit over premier Naguib in wie hij vooral de werkelijkheidszin waar deerde, waarmee hy zijn program van hervormingen uitvoert. Enigermate in tegenstelling tot deze vriendelijkheid van Foster Dul les stond een publicatie van een open brief in 't blad „Al Misri" en „Le Progres Egyptien", waarin de schrij ver de verzekering gaf dat de Ara bische volken de Amerikanen haten. De Arabieren zijn diep teleurgesteld door de wyze, waarop de Verenigde Naties hen hebben behandeld. De regering Truman heeft geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om de Arabische zaak te schaden of de Arabieren te vernederen, zo gaat de open brief voorrt, om te besluiten ..is het 950 jaar geleden, dat paus Silvester n, een van de grootste geleerden van zijn tyd en de eerste Fransman, die de ze waardigheid bekleedde, te Rome overleed. ..is het 5 jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina in een radiorede officieel mededeling deed van haar voornemen tot troonsafstand. P.Z.E.M. KRIJGT VOORNAAM COMPLEX. Ook het „innerlijk" is reeds een eind op streek P.Z.E.M.-centrale thans uit de steigers. Toon Hermans zong- eens in een liedje, dat het dak van zijn huis blauw was de mannen van de P.Z.E.M. kunnen zingen, dat het dak van hun ketelhuis hoog IsNiet minder dan vijf en dertig meter bedraagt de hoogte van dit imposante gebonw, dat een onderdeel vormt van de nieu we P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen. Wanneer men op dit dak wandelt met 'n lift komt men tot vlak onder de „pannen" heeft men een prachtig uitzicht over het eiland Walcheren en over de Westerschelde. Maar niet alleen het panorama hier is indrukwekkend, ook lager is het bijzonder interessant, doch dan voornamelijk binnen in het ketelhuis, waar nien langs ontelbare ijzeren trapjes verdieping voor verdieping kan „afzakken" langs indrukwekkende installaties. Hier zal straks de energie geproduceerd worden, nodig voor het opwekken van de elec- triciteit- De bouw van deze nieuwe indruk wekkende centrale begint langzamer hand op te schieten. De steigers zijn thans van het ketelhuis verwijderd, waardoor het gebouw in alle glorie zichtbaar is geworden. En het moet worden gezegd; het blijkt hier een voornaam complex te worden, waar op de PZEMViet recht trots kan zijn. Men moet nog de kantoren afbou wen het skelet is reeds aanwezig terwijl men begonnen is met de voorbereidingen voor de bouw van de grote werkplaats. De was- en kleedlokalen worden nog aanbesteed, evenals het hoofdmagazijn, doch dit alles is betrekkelijk gering te noe men, wanneer men ziet wat reeds klaar is gekomen. Vlak langs het kanaal staat het pompgebouw, dat voor zover dit het gebouw zelf betreft, nu gereed is. Het is een mooie, ruime zaal gewor den, waarvan de hoge ramen uitzien op het kanaal door Walcheren. Bin nenkort za! begonnen worden met de montage van de pompen, die het koel. water voor de afgewerkte stoom zul len aanvoeren. De kleinere afdelingen van de centrale, zoals magazijntjes voor gereedschappen, garages, fiet senbergplaats enz. zijn eveneens al ge reed. Ook in het „innerlijk" van het ke telhuis is men reeds een eind op weg. Jacobsladders voor de kolenaanvoer, tanks voor het voedingswater, grote ventilatoren, waarin de vier reusach tige twaalf meter hoge schoorstenen uitmonden, het inmetselen van de enorme ketels, dat alles is reeds gro- Vervolg op pag. 2) Rotterdam maakt haast met heliport B. en W. van Rotterdam vragen de raad een bedrag van 449.000 be schikbaar te stellen, zijnde het ge raamde bedrag, nodig voor het lan dingsterrein voor helicopters aan de Hofdijk te Rotterdam. Zoals bekend zal de „Sabena" per 1 Augustus a.s. een geregelde ver binding Brussel-Antwerpen-Rotter- dam v.v. met hefsehroefvliegtuigen openen en met het oog op een op 18 Mei te houden demonstratievlucht, is met het plan tot aanleg van een lan- dmgsterrein reeds een aanvang ge maakt. met het Israël-probleem aan te roe ren en te vragen of Israël In een verdedigingsstelsel voor het Midden Oosten niet de rol zal spelen van communistische vijfde colonne. Tot zover deze brief. In Israël zelf werd Maandag een communistisch hoofdredacteur gear resteerd, die in zijn blad leiding gaf aan een campagne tegen Dulles. De Amerikaanse minister wordt na- melyk Woensdag in Israël verwacht. Er werden in Israël vlugschriften verspreid met zinnen als „Dulles, ga weg" en „Dulles, hou ie handen thuis." Wat Dulles wil Dulles gat Maandagavond na zyn onderhoud met Naguib een verkla ring uit, waarin hij zegt, dat de V.S. een „terngtrekking in phasen" van de Britse troepen in de Suez-kanaal- zöne voorstaan. Deze terugtrekking zon zodanig moeten worden uitge voerd, dat de basis in goede orde zou blijven en „onmiddellijk ten be hoeve van de vrije wereld zou kunnen worden gebruikt ingeval van vijan delijkheden." Het geschil over de Britse basis zou in overeenstemming met Egyp- te's volledige souvereiniteit moeten worden opgelost- Premier Naguib verklaarde na het onderhoud, dat Dulles niet had voor gesteld, dat de V.S. party zouden worden in de onderhandelingen tus sen Egypte en Engeland, welke thans zijn opgeschort. Egypte zou trouwens een dergelijk aanbod niet aanvaar den. Hij voegde hieraan toe: „Tenzij wy volledige onafhankelijkheid ver krijgen, zal ik mijn hand niet in die van een ander leggen." Presidente Pakistanse vrouwenbeweging in ons land De weduwe van de in 1951 ver moorde minister-president van Pa kistan is per vliegtuig uit Londen op Schiphol aangekomen. Zij werd daar begroet door de zaakgelastigde van Pakistan uit Den Haag, de heer Lal Shah Bokhari. De Begum hoopt ongeveer zes da gen in ons land te blijven, waarna ze naar Engeland zal terugkeren. Myn bezoek aan Nederland is par ticulier, doch aangezien ik presidente ben van de algemene vrouwenbewe ging in Pakistan, hoop ik hier met vele Nederlandse vrouwen kennis te maken, aldus de Begum. De hoge gaste zal vandaag worden ontvangen door Koningin Juliana in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Nadat Begum Lïaquat door Konin gin Juliana op het paleis Lange Voor hout zal zijn ontvangen, zal zij de lunch gebruiken met vertegenwoor digers van Nederlandse vrouwen-or ganisaties in Pulchri studio in Den DÉ VERWACHT: NOORDELIJKE WIND. Half tot zwaar bewolkt met enke le verspreide buitjes. Zwakke tot ma tige wind uit Noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 13 Mei Zon: Op 4.48 Onder 20.27 Maan: Op 4.16 Onder 21.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1