PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Wordt Prins Bernhard hoge commissaris voor vluchtelingen? Westelijk gat in Kruiningse dijk met caissons geblokkeerd GENERAAL NAGUIB DREIGT MET OORLOG TEGEN ENGELAND 0MMELANDEN"-0PP0SïTIE BEZET BESTUURSFUNCTIES *96e Jaargang-No. 110 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Mei I 3 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie r 3.-. Ing. mededelingen dnemaai lanef. Kleine advertentie* iraax. 8 regels! van 1—5 regel* f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VUssingen. Walstr. 58—60. telef, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Bn. uwerijstr. 2; Zienkzee. N. Bogord-.tr. C I'ii telef RAAD VAN EUROPA TE STRAATSBURG. Felle debatten over ontwerp voor Europese Grondwet Aan Prins Bernhard zal Woensdag door de Raad van Europa worden ge vraagd, de post van hoge commissaris voor de vluchtelingen te aanvaarden, zo vernam Reuter Zondagavond uit gezaghebbende bron in Straatsburg. Zoals bekend, besloot het comité van ministers van buitenlandse zaken de afgelopen week een „bekende persoonlijkheid" aan te wijzen om de hulp aan Duitse vluchtelingen uit de Russische zóne, de Turkse vluchtelingen uit Bulgarjje en de na-oorlogse „verplaatste personen" in Triest te coördineren. De zegsman van Reuter verklaarde, dat Prins Bernhard informeel zijn bereid heid te keimen had gegeven, de post te aanvaarden, mits het speciale fonds tot hulp aan de vluchtelingen werd gesticht, dat liet vorige jaar door de raadgevende vergadering van de raa<l was aanbevolen. De ministers hebben destijds een beslissing over dit fonds uitgesteld tot gedetailleerde plannen aan hen zouden worden voorgelegd. Nieuw Duitsland. Ernstig bezwaar had men er tegen, dat in de grondwet een verenigd Duitsland reeds gebonden wordt aan de beslissing van de huidige West- Duitse bondsrepubliek. Het herenigd Duitsland zal vrij moeten zijn om een nieuwe beslissing te nemen. De Franse afgevaardigde Teitgen opperde het denkbeeld, dat mogelijk het Europese Verdedigingsverdrag op gegeven zou moeten worden als een soort offer voor een algemene bijeen komst met de Russen. De Duitse afgevaardigde Von Bren- tano verdedigde fel het standpunt dat West-Duitsland door zijn toetreden ge heel Duitsland kon binden. Hij kreeg byval van de Nederlandse afgevaar digde jhr. van der Goes van Naters. Maandag vandaag zullen de besprekingen over het grondwetsont werp beëindigd worden. Het is niet de bedoeling, dat men over het ontwerp zal stemmen. De zes regeringen zelf moeten beslissen of zij de grondwet en de E.V.G. willen aanvaarden. Bij informatie te bevoegder plaatse vernam het A.N.P. te 's Gravenhage, dat er van enige officiële vraag, die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is geweest. Het spreekt vanzelf aldus de zegs man van het A.N.P., dat de Prins, in dien een zodanig verzoek hem zou be reiken, pas een beslissing zal nemen na overleg met de regering en na be spreking van bepaalde te stellen voor waarden. T egenstand. Zaterdag zijn in de Raad van Europa te Straatsburg vrij felle debatten ge houden over het ontwerp voor een „politieke" grondwet ten behoeve van de zes landen, die zich in de Kolen- en Staalgemeenschap aaneensloten. De Britse Labour-afgevaardlgde Healey beschuldigde de Verenigde Sta ten er van, dat zij de wereldheerschap pij wilden verkrijgen „op een koopje Hij vond het moeilijk met de Amerika nen samen te leven, maar het was on- mogelijk zonder hen te leyen (gelach). In de Amerikaanse houding tegenover de Navo zouden verwarrende verande ringen gekomen zyn. Foster Dulles be schouwt de Navo slechts als een in strument om Europa te dwingen zich aan te sluiten Healey meende, dat de Atlantische gemeenschap gevaar loopt geheel uit elkaar te vallen. Een ander Brits afge vaardigde, R. T. Boothby, verklaarde, dat de zes. landen, voor wie thans een grondwet is ontworpen, proberen „Eu ropa op drijfzand te bouwen". De voor gestelde politieke gemeenschap miste emotionele aantrekkingskracht. Zij was alleen maar een blauwdruk, opge steld dooi' gedwarsboomde mensen met de koorts tot verenigen ln het bloed. Amery, de voornaamste Britse spre ker zei, dat deze weg niet zal leiden t.ot een verenigd Europa en hij achtte het uitgesloten, dat de voorgestelde politieke gemeenschap zich ooit nauw met Engeland zou kunnen associëren. Minister Witte wil nog hogere huren. Op een Zaterdag te Utrecht gehou den bijeenkomst van de jongeren-orga nisatie in de K.V.P., heeft de minister van wederopbouw, ir H. B. J. Witte verklaard, dat de huren nog aanroer- fceiük sterker verhoogd moeten wor den. dan thans in voorgesteld. Dit zou nodig zijn om aan de eisen van een goede huisvesting tegemoet te komen. Op deze bijeenkomst sprak de mi nister over de woningbouwpolitiek de taak van de gemeente daarin en over de woningnood der gehuwden en jonggehuwden. Hii zeide o.m„ dat met de bouw van 65 000 woningen per jaar. zoals voor 1953 en 1954 berekend is. het tekort met 20.000 stuks per jaar kan slinken. Het aantal nog benodigde woningen wordt geschat op 225.000 tot 250.000. Teven rtwvressie in kinderbijslag De meerderheid in de Sociaal Eco nomische Raad is van oordeel, dat de technische uitvoerbaarheid van een progressieve kinderbijslag zelfs ten aanzien van de loontrekkenden in twijfel moet worden getrokken en zij staat uitermate sceptisch tegenover de vraag. of. indien wel uitvoerbaar, de lasten in een enigszins redelijke ver houding zouden staan tot de beoogde voordelen. Deze meerderheid spreekt zich uit tegen een progressie van dc kinderbijslag naar het loon of naar het inkomen. Dit. blijkt, uit het. advies, dat de S.E R. op 1 April vaststelde en dat thans voor publicatie is vrijgegeven door de regering. In het advies wordt voorts o.m. op gemerkt, dat dit standpunt voort vloeit uit de rechtsgrond, welke door deze meerderheid wordt aangehangen Zij is n.l. xan oordeel, dat de ge meenschap i.e. de staat tot taak heeft de minimale materiële voorwaarden voor de opvoeding der kinderen te waarborgen. Ter bestrijding van de hieruit voortvloeiende kosten dienen kinderbijslagen te worden verstrekt, met die verstande, dat van een volle dige vergoeding dier kosten dient te worden afgezien, zulks ter vermijding van de aantasting van de persoonlijke verantwoordelijkheid van de ouders. Deze leden ontkennen niet, dat de uit gaven. die voortvloeien uit de verzor ging der kinderen, verband houden met de welstand van het gezinshoofd en de plaats, welke deze in het maat schappelijk leven inneemt. De meer dere kosten, welke hiervan het gevolg zijn, dienen echter door de ouders zelf te worden gedragen. Auto met arbeiders vloog in brand. Eén dode en vier gewonden- Zaterdagmiddag is een personen auto op de weg tussen Neede en Bor- culo verongelukt, waarbjj tot nu toe één dode valt te betreuren. De be stuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk jr. uit Rheden, kwam met grote snelheid van een zijweg af en draaide de weg Neede-Borculo op. By cleze manoeuvre vloog de auto te gen twee bomen op. De auto, (lie daarbij geheel vernield werd, vloog bo vendien in brand. Dat de vijf inzittenden niet allen in de vlammen omkwamen, is te danken aan het snelle en kordate optreden van twee chauffeurs van de Gelderse Tramwegmaatschappij. Deze passeer den namelijk juist met hun dienstbus- sen. Zij snelden toe, wisten met zand de vlammen te blussen en de inzitten den uit het wrak te halen. Twee ar beiders werden naar 't R.K. ziekenhuis in Hengelo vervoerd. De een bleek 'n schedelbasisfractuur te hebben opge lopen en de ander een lichte hersen schudding en een zware hoofdwonde. Zij verkeren echter niet direct in le vensgevaar. De chauffeur en eigenaar van de wagen, Van der Tuuk, werd per auto naar zijn woning overgebracht. Hij had een hersenschudding en een ge broken pols. Een der inzittenden kwam er met een gebroken enkel af. De 34-jarige timmerman H. Voort- man uit Neede, vader van zes kinde ren, leek geen ernstige verwondingen te hebben opgelopen, maax is in de af gelopen nacht plotseling overleden aan een hersenbloeding. „WIJ NADEREN EEN GROTE STRIJD". „De werkelijke prijs voor de vrede is warm vloeiend bloed" Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo verklaard: „Wy naderen een grote stryd en iedere Egyptenaar moet bereid zyn het hoogste offer te brengen. Wij hebben onze handen van de Brits-Egyptische onderhande lingen over het Suezkanaat afgetrokken en wij dienen Groot-Brittannië hiervoor dankbaar te zijn. De Britten gaven ons in 1922 en 1936 een onafhankelijkheid op papier. Wy wensen geen derde vrijheid van deze soort. De werkelijke prys voor de vrijheid is warm vloeiend bloed." Naar het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" meldt, heeft de Egyp tische regering gelden uitgetrokken voor een „mogelijke onafhankelijk heidsoorlog", voor het geval dat Groot-Brittannië weigert de Suez- kanaalzöne te ontruimen. „In de afgelopen dagen zijn op verscheidene bijeenkomsten plannen voor de strijd opgesteld. Alle moge lijkheden zijn overwogen en er zijn regelingen getroffen om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden", aldus het blad. In vrijwel alle Egyptische plaatsen worden vrijwilligers opgeleid in kam pen, die door het leger zijn ingericht. Te Londen merkt men naar aan leiding van de rede van Naguib op. dat hieruit voor het eerst blijkt, dat Egypte de onderhandelingen met En geland als vastgelopen beschouwt Waarnemers zyn van mening, dat de rede gedeeltelijk bedoeld is om de welwillende tussenkomst van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, te verkrijgen, die dezer dagen een bezoek aan Cairo brengt. Het feit, dat Naguib te kennen gaf dat Egypte wellicht zijn toevlucht tot geweld zal nemen, wordt te Londen zeer betreurd. Naguib: „Warm. vloeiend bloed" Nog een slachtoffer van „Duke of York". De politie van Harwich heeft Za terdag medegedeeld, dat nog een op varende wordt vermist van de ..Duke of York", welke Woensdag jl. by een aanvaring ter hoogte van Harwich in tweeën werd gesneden, Het betreft hier de 45-jarige Oostenrijker Ferdi nand Vodicka. Duizenden guldens met fantasie „verdiend" Op aanwijzing van ile Haag-r- re cherche heeft dc politie in België in Viscc de 53-jarige koopman A. S. aan gehouden. die or van wordt verdacht in 's-Gravonbage en andere plaatsen in Nederland oplichting voor grote geldsbedragen te hebben gepleegd S. beschikte over een rijke fantasie en diste bij zijn slachtoffers allerlei verhalen op over een groot vermogen, dat hem uit een erfenis tc wachten zou staan. Hij zou een dame te Den Haag opge licht hebben voor f 60.000; een dame in Baarn raakte f 4000 aan hem kwijt, een echtpaar in Ellekom f 2000 en een heer in Wageningen enige honderden guldens. Kleuter in koelput verdronken. Vrijdagmiddag is het andcrhalfjarig zoontje van de veehouder Van Haas- tert te Lchlschendam in een koelput geraakt. Toen men na lang zoeken het knaapje vond. waren de levensgeesten reeds geweken. Miss Elizabeth Litzaw is met enige Nnbische geiten per vliegtuig de Oce aan overgestoken. Zij wil in Sanki Jo- han tTirol)»een fokkerij beginnen. Om dat 3e de kostbare dieren geen ogen blik uit het oog wilde verliezen, heeft zij op Schiphol waar de geiten ïn het z.g. dierenhotel werden ondergebracht, het lot van haar dieren gedeeld. Vanaf haar slaapplaats kan zij de dieren ver zorgen, waarbij de fles een belangrijke rol speelt. Drie straaljagers met elkaar m botsing. Drie Belgische piloten gedood. Drie „meteor"-slraaljagers van de Belgische luchtmacht zijn Zaterdag ochtend boven het vliegveld van Chièvres (Henegouwen) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De drie piloten kwamen om het le ven. Het Belgische ministerie van lands verdediging deelde hierover het vol gende mede: Een formatie van zes meteors, wel ke de basis van Koksrjde had verlaten om zich naar Chièvres te begeven, maakte Zaterdagochtend omstreeks 9.50 uur boven de luchthaven van die plaats aanstalten om te landen. Op het ogenblik dat de formatie uit eenging deed zich een groep van drie toestellen een botsing voor. Deze drie stortten neer aan de rand van het vliegveld. Ban van de toestellen kwam terecht op ongeveer 500 meter van de ka zerne, de wrakstukken liggen ver spreid over een afstand van ver scheidene honderden meters. Een an der toestel is tegen een- café aange vlogen, waar brand uitbrak. Herdenking tiende Mei. In verscheinede plaatsen van ons land is Zondag 10 Mei de jaarlijkse herdenkingsplechtigheid gehouden. Bij het monument aan de Hofweg te 's Gravenhage. dat werd opgericht ter herdenking van de in de laatste oor log gesneuvelde grenadiers en jagers, werden kransen gelegd en werd een bloemenhulde gebracht. De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd herdacht de doden op de erebe graafplaats te Overveen, waai' ruim 500 personen bijeen waren gekomen. Namens Koningin Juliana en Prins Bernhard legde ritmeester W F. R. Bisschoff van Heemskerck een krans van witte Aronskelken op de graven Na afloop verzamelde men zich te Haarlem voor een reünie. NA EMOTIONELE VERGADERING. Oud-directeur was aanwezig als „persvertegenwoordiger" De oppositie onder de boerenlèden v an de Coöperatieve fabriek voor zuivelproducten, „De Ommelanden" te Groningen is er Zaterdag in ge slaagd tijdens een zeer emotionele vergadering vier bestuursvacatures in het college van bestuur en commissarissen te bezetten. Een voorstel van een der oppositieleden, aan het slot van deze vergadering gedaan^ om thans ook nog de twee oude bestuursleden en de vier oude commis sarissen te laten aftreden, werd door de juridische adviseur van „De Ommelanden", mr. Th. Bout, afgeraden en later ingetrokken. Hoewel het de oud-directeur van De Ommelanden, de heer F. de Boer, verboden was de vergadering by te wonen, slaagde deze er toch in tij dens de urenlange vergadering in de vergaderzaal aanwezig te zijn, om dat hij aantoonde tot de pers te be horen. De heer De Boer trad even voor de opening van de vergadering de zaal binnen en toonde het bestuur een perskaart van een zuivelblad. Hij verklaarde opdracht te hebben deze vergadering voor dit blad bij te wo nen. Aanvankelijk weigerde het be stuur de heer De Boer toe te laten, doch na overleg met de juridische adviseur van de waarnemend direc teur, werd hem tenslotte toch toe stemming gegeven als persvertegen- Mig recordhouder. Kapitein Manuel Fernandez, een Amerikaanse piloot van 'n „Sabre Jet", heeft in Korea zijn dertiende „Mig 15" neergescho ten. Hij heeft hiermede het re cord van zijn gewezen comman dant verbeterd, die twaalf Migs op zijn naam had staan, aldus Reuter. In Rampenfonds 111.2 millioen. Sinds Vrijdag is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 100.000 ontvangen. Het totaalbedrag is thans f 111,2 millioen. BIJNA GING HET MIS. Spannend gevecht tegen stroom en tegenslagen Zaterdagmorgen is het Westelyke gat van de Kruiningse zeedijk geblok keerd. Tegen half twaalf zonken zes aan elkaar verbonden betonnen cais sons naar de diepte en sloten daarmee de laatste zes en zestig meter van het oorspronkelijk ruim honderdtwintig meter brede gat af. Voordat het echter cover was, heeft het een half uurtje danig gespannen, want tot tweemaal toe dreigde deze operatie te mislukken. Na een spannend gevecht tegen stroom en tegenslagen kwamen de waterbouwkundigen niettemin als overwinnaars uit het strydperk. Het begin van de afsluiting van de Kruiningse polder was gemaakt. Vooral de laatste weken waren er grule vorderingen gemaakt bij de voorbereidende werkzaamheden voor de dichting van dit gat met een diepte van 0.50 m N.A.P. In de enkele uren per dag, welke men hiertoe kon benut ten werden niet minder dan 2000 ton bazalt gestort, terwijl aan beide zij den ook een cassion van 11 meter lang en 7 ij» meter breed als landhoofd werd geplaatst. Zaterdagmorgen elf uur zou de gro te blokkeringsoperatie geschieden. Een half uur tevoren drong het water nog met een snelheid van drie meter per seconde door het dykgat. Met de chronometer in de hand werd met be hulp van vlotters nauwkeurig de stroomsnelheid gemeten. En intussen lag op de Westerschelde het byna 67 meter lange betonnen gevaarte, ge reed, ln toom gehouden door enkele sleepboten. Tegen kwart voor elf werd het sein gegeven. De twaalf slepers kwamen in actie en langzaam kwam het convooi met de sleepboot „Jan Lieven" voorop, naar het dijkgat- En toen kwam de te leurstelling. In de greep van de stroomgekomen, kreeg de caisson meer vaart. De sleep boten draaiden volle kracht om de snelheid af te remmen, doch de sleper, die het gevaarte iets Oostelyker moest optrekken, kreeg een draad in de schroef en was machteloos. De caisson botste tegen het Westelyke landhoofd, staaldraden knapten af, het andere uiteinde van de caisson rulste het Oos telijke hoofd en zwenkte de polder in. Een diepe zucht van teleurstelling ging door de toekijkende menigte. EEN TWEEDE POGING. De heren van de Waterstaat, hoofd ingenieur H. A. Ferguson, de techn. hoofdambtenaar Blom en de aannemer Dirk Verstoep gaven zich echter niet gewonnen. De kentering was nog niet ingetreden en opnieuw werd een po ging ondernomen. Iedere minuut moest worden benut. De sleepboten hadden de caisson weer spoedig in bedwang en voor de tweede maal koerste men op het dijkgat af. Het gevaarte kwam nu tegen de bei de landhoofden te rusten, docht weer dreigde het mis te lopen. Een der bou ten waarmee de zes caissons aan elk aar zijn verbonden, brak af, zodat het gevaarte doormidden scheen te bre ken. Snel kwam de „Jan Lieven" aan de polderzijde te hulp om de caisson recht te duwen en terwijl daarop aan de zeezijde zes sleepboten het gevaarte op zijn plaats hielden, werden de lui ken opengeslagen, zodat de caissons vol water liepen en zonken. Twee kan- telbakken gaven met elk 180 ton ba zalt nog een steun in de rug, zodat uiteindelijk de operatie toch gelukte. Twee grote Thomson-kranen lagen ge reed om klei te gaan storten, terwijl de perszuiger direct begon om achter het geblokkeerde gat een wal van zand te leggen. Het water kon hier en daar nog tus sen de caisson en de landhoofden drin gen, doch dit was slechts een kwestie van ty'd meer, zo zelden de deskundigen. Al was het dan even angstig geweest, de operatie was ge slaagd! Niet in het minst voor de Kruinin- genaren werd het een blijde Zaterdag middag. Het nieuws ging als een lo pend vuurtje rond. Zolang de twee an dere gaten nog niet gesloten zijn, zal het water zich niet gewonnen geven vorige week moest het gemaal van Kruiningen nog tegen de overmacht bezwijken maar toch, de hoop her leeft. Dijkgraaf Glerum stond Zater dagmiddag met een tevreden blik by het geblokkeerde dijkgat. „Wanneer we nu nog eens enkele maanden ver der zyn, dan zal het ver gebeurd zyn woordiger in de zaal aanwezig te zijn. Het werd hem evenwel verbo den het woord te voeren. De vergadering stond onder lei ding van de waarnemend hoofd-di- recteur, de heer J. Th. Wierenga, die direct het woord gaf aan de heer J. Akkerman, secretaris van het be stuur. Met betrekking tot het ontslag van de heer De Boer zeide de heer Ak kerman, dat de heer De Boer dit ontslag had ingediend. Urenlang heeft het bestuur met de heer De Boer gesproken, maar hij kon met geen enkele constructief voorstel komen en er zou derhalve uitgezien moeten worden naar een directeur, die de arbitrale uitspraak wel naleef- Vervolgens gaf de heer Wie renga een overzicht van het beleid van het bertuur tijdens de laatste veertien (lagen. De heer Wierenga zei, dat de heer De Boer na zyn ontslag niet getracht heeft mede te werken aan de handhaving van de rust op de fabriek, maar integendeel niet nagelaten heeft de zaken te sa boteren. Hij ging uitvoerig in op wat hy noemde „het spel dat door de heer De Boer gespeeld is met het geld van De Ommelanden". Het bestuur werd nimmer in kennis gesteld met de eisen van de arbeiders. Alle6 regelde de heer De Boer zelf en hy heeft willens en wetens de staking in de hand gewerkt, aldus de heer Wieren ga- Dollartoewijzing voor Nederland Clarence E. Hunter, hoofd van de bijzondere missie voor economische samenwerking van het bureau voor wederzijdse veiligheid (MSA) In Ne derland, heeft bekend gemaakt dat aan aan de Nederlandse regering een bedrag van 1.500 000 dollars (f 5.685.000) is toegewezen krachtens een onlangs afgesloten overeenkomst tussen de bei de regeringen. Deze overeenkomst omvat een be drag van in totaal 3.000.000 dollars, af komstig uit een speciaal fonds ten be drage van 100.000.000 dollars, dat door het Amerikaanse congres is gereser veerd krachtens het amendement Ben- ton-Moody op de wet op de weder zijdse veiligheid van 1952. De tegenwaarde in guldens van het aan Nederland toegekende bedrag zal worden gebezigd voor de financiëring van projecten, welke de opvoering van de productiviteit in een aantal secto ren van de Nederlandse Landbouw en industrie ten doel hebben. De heer Hunter wees er in dit verband op. dat deze bijzondere toewijzing van fond sen voor een bepaald doel geheel los staat van het besluit van de Neder landse regering om af te zien van eco nomische steun in het kader van het hulpprogramma van de MSA tijdens het lopende begrotingsjaar. DE VERWACHT: AANHOUDEND KOUD. Geldig tot Maandagavond: Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot vrij krach tige Noordwestelijke winch Koud weer. ZON EN MAAN 12 Mei Zon: Op 4.49 Onder 20.25 Maan: Op 3.50 Onder 20.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1