Onze Een Amerikaanse stelde in 1914 de „Moederdag" in C VOOR HAAR 1STE VERJAARDAG De wol'en „wandeljapon" teert terns MOEDER.... ALLEENSTAANDE VROUW LIJDT HET MEEST ONDER WONINGNOOD VAN VROUW T01 VROUW ZATERDAG 9 MEI 1953. SYMBOOL VAN INNIGSTE GEVOELENS. Uiterlijk huldebetoon op deze dag mag niet zonder bezinning zijn Daar zijn z© weer! Die advertenties in de dagbladen, waardoor men ons met nadruk eraan wil herinneren, dat we binnenkort weer Moeder gaan „verrassen!" U kunt Moeder gelukkig maken met een paar nylons, met een doos bonbons, metvult U zelf maar in. Maar doen we er niet goed aan „Moederdag" ook eens in een ander licht te zien? Het denken aan Moeder heeft immers in wezen zo hele maal niets te maken met de zakelijke achtergrond, waartegen men de tweede Zondag in Mei zo graag geplaatst ziet. Op Werelddierendag ko pen we bü de slager iets lekkers voor onze trouwe viervoeter; op Va derdag, (er met de haren bijgesleept) brengen we Vader tot wanhoop met een zelf gekozen das of een overhemd met palmboompjes. Hoe heel anders is het gesteld met Moederdag; het gaat hier om een symbool. Want we zijn er niet mee klaar, één dag in het jaar haar te ge. of herdenken, aan wie wy met de innigste gevoelens en door <l< hechtste banden verbonden zijn. Maar omdat wy er in het drukke, jach tige leven van alle dag meestal niet toe komen dit te beseffen, is hei goed, dat Miss Mary A. Jarvis, Amerikaanse van geboorte, in 1914 deze dag „instelde"; een gedachte, waarmede ieder mens, waar ,ook ter wereld, zal sympathiseren, alhoewel het gebruik niet onmiddellijk in alle landen werd overgenomen. „Moeder", het is het eerste ge stamelde woord en soms een laatste fluisterende snik. Tussen die beiden het leven, een wereld, waarin zy het rustpunt is, de enige mens op wie wy blindelings kunnen vertrouwen; die naast ons staat, door dik en dim, in goed en in kwaad: onwankelbaar in trouw. Woorden, waarvan de beteke- door: Mimi Itfipstra-Verbcek nis helaas eerst tot ons doordringt, wanneer het „te laat geworden is, voor de nooit gesproken woorden van lief de' zoals Gerard van Klinkenberg in zijn gedicht „Bij een sterfbed", in memoriam matris zo triest ge waagt: „Toen 't snelle ademen had opge- [houden en 't in de kamer stil geworden was doodstil en wy de magere han- den vouwden op 't klamme laken, toen besefte ik lpas hoezeer wij altijd bij elkaar behoor- l den en dat het voor de nooit gesproken woorden van liefde nu te laat geworden Lid as Het gedenken op Moederdag zal meer moeten zyn dan een bloemetje. Het moge ieder jaar weer opnieuw even tot nadenken stemmen. Niet al- Breng spinazie eens „anders" op tafel. Er is momenteel volop spinazie te koop en voordat deze uiterst gezonde en voedzame groente weer van het menu verdwijnt, doen we er goed aan. haar veel op tafel te brengen Ter afwisseling kunnen we de spi nazie eens als sla klaarmaken. We hebben hiervoor nodrg: 100 gr. spi nazie, een stukje prei, een bosje gro te radijzen, een gekookte aardappel, olie, azijn, zout (of aroma). De groenten schoonmaken en was sen. Olie, azyn en zout of aroma door- eenroeren De prei snipperen, de ra dijzen op een paar na grof hakken en de aardappel in blokjes snijden Deze ingrediënten met het sausje vermengen en dit er enige tijd in la ten trekken. De spinazie goed laten uitlekken, fijnsnijden en met de ove rige ingrediënten vermengen. De sla garneren met halve radijsjes. leen dat plantje, die doos bonbons, dat flesje parfum of dat kleine zakdoekje het zit hem immers niet in de kost baarheid van het geschenk en een brede glimlacht: „Kyk eens, Mamaat je, dat is nou voor jou", maar een even zich bezinnen op deze daad van uiterlijk huldebetoon: een tastbaar be wijs van erkentelijkheid voor alle ga ten die zij in onze kouoen en sokken stopte, voor alle knopen welke zij aan zette, voor alle pleisters en snclver- oandenr die zij aanlegde, voor de lekkere hapjes, waarmede zij ons verraste, voor geduldig verdragen slechte humeuren, voor het schippe ren by onderlinge kleine ruzietjes, voor de woorden van troost en begrip, waarmede zij ons placht op te monte ren, wanneer alles verkeerd dreigde te gaan, voor alle uitbarstingen van woe de onzerzijds, die zij trachtte te be zweren, en voor alle verdriet en smart, die zy vermocht te lenigen, 365 dagen in het jaar. In Miss Jarvis' tijd bleek „Mom" nog de Dickens-achtige, „applepie"-bak- kende, witharige, welgedane, doch iet wat sentimentale oude dame te moe ten zijn, die 364 dagen van het jaar voorbygehold werd om op de 365ste bedolven te worden onder hartvormige dozen met zoetigheid of flesjes reuk water. Miss Jarvis, die in 1548 over leed, heeft zich vaak verzet tegen dit prototype: „Mom" heeft zeer zeker uiterlijke, maar stellig ook innerlyke veranderingen ondergaan in de loop van de jaren, en het is onze sentimen tele vasthoudendheid en onze zucht tot idealiseren, welke veelal het begrip Moeder vereenzelvigt met bovenge noemde lieve oude dame. Eigen persoonlijkheid. Zulk een uitgesproken type kan in onze tijd moeilijk meer algemeen ge noemd worden. Elke vrouw en moeder heeft haar eigen persoonlijkheid, neemt een eigen plaats inin haar ge zin, maar daarnaast: in het wereld gebeuren en in het maatschappelijk leven. Heel vaak zelfs heeft zij naast haar taak als huisvrouw en moeder 'n sociale taak te vervullen, en het is overduidelijk, dat zij niet langei be handeld wenst te worden als de goede vrouw van eertyds, wier belangstelling geacht werd niet verder te gaan dan ernaar te streven een goede huisvrouw en moeder te zijn. Voor de vrouw van nü heeft het le ven nog andere aspecten; het is waard tenvolle „be"leefd te worden, met de gehele inzet van persoonlijkheid en karakter, op welk terrein, weten, schappelijk of sociaal, haar belangstel ling ook ligt. Ook voor deze vrouwen is de tweede Zondag in Mei Moederdag, en hoe mo dern en verlicht zij ook mogen zijn, in haar hart zullen zij er prijs op stellen, U heeft gelijk, oma, die kleindoch ter van D is een wolk van een kind en het jurkje, dat D voor haar eer ste verjaardag gaat maken, zal haar snoezig staan! Het is een eenvoudig maar heel lief modelletje," waarvoor U ca 85 cm. stof van 80 bree>d nodig heeft. De schomlerpa-sjes kunt D des gewenst ook in een andere kleur ne men. In het achterbaantje van de rok werkt U het 6 cm. lange split af, U duit de zijnaden en legt onder de armsgaten een plooitje (2 cm. stof- verbruik), waarbij dé in het patroon aangegeven streeojes op de zijnaad vallen. De armsgaten worden met een schuin biesje afgewerkt. Langs elk pasje rijgt U ingerimpeld een ca- 80 cm. lange strook van dezelfde stof of van kant. U stikt de pasjes op de ingerimpelde bovenkant var het rokje en voert ze daarna geheel Van voren worden de puntjes met een sierknoopje op elkaar gehecht, op de rug brengt U een knoopsluiting aan. Houdt U van bordu ren. dan maakt U het lurkje van effen rnate- iaal en versiert het met fijne strooimotief- jes of 'n aardig rand je. Zo'n snoezig ver jaarscadeautje zal ze ker buitengewoon in de smaak vallen! ELLA BEZEMER. wanneer men op deze dag de Moeder in haar eert. Want het moedergevoel en instinct is ingeboren, van alle tij den en van alle mensen, zoals ook de binding tussen moeder en kind zich ten alle tijden en overal zal doen gelden. Moeder is en blijft de centrale haard van het leven, en haar liefde komt die van God het meest nabij. Als een moeder ouder wordt, de kin deren de deur uitgaan om hun eigen leven te leven dan nog altijd s£at haar beeld als een stralend idool op de achtergrond van elk mensenbe staan. Zij is en blijft het rustpunt, de klaagmuur en de veilige haven: zij blijft de personificatie van „thuis". Doch onvermijdelijk en onverbidde lijk komt voor ieder van ons het mo ment. dat wij geen „thuis" meer heb ben. Wij weten dat en hebben te aan vaarden. En het is goed, doordrongen te zijn van de schoonheid van bijgaand klein gedichtje van een mij onbekende dichter. Regels, neergeschreven op 'n stukje papier, dat ik bij toeval vond in een boek uit de bibliotheek Het grote succes van de voorjaars collecties is de terugkomst van de robe-tailleur, robe-manteau, of in goed Nederlands: de wollen wandel japon. In tientallen kwaliteiten en variaties ziet men dit voor de zomer eigenlijk onmisbare kledingstuk. Deze japonnen kunnen worden gedragen van de vroege ochtenduren tot de late avond. De geruite stoffen zijn het meest gewild. Daar is het kleine wit/zwart ruitje waardoor een fel rode streep loopt, of het beige me» hazelnoot waardoor een grotere ruit in fel geel wordt geweven Pied-de- noule in vele kwalitèiten, om maar niet te spreken over de schotse rui ten, die naast de klassieke Franse ruiten enorm gewild zijn. Prachtig zijn de Franse wollen materialen, warm van kleur en gloed. Naast het wit/zwart en het beige met bruin ziet men veel groen met blauw en groen met lila. Zij wordt steeds teerder en steeds L brozer, een blanke lamp, die zachtjes Ischfjht. En ik, ik voel mij soms ontroost- L baar, omdat dit alles straks verdwijnt. Dit schijnsel, dat mijn donk're L wanden met 't goud der avondzon verlicht o, helpensgtage warme handen o, klein en luisterend gezicht. Waarom moet alles wat zo nodig, barmhartig is, onzegbaar goed, de aarde in, als overbodig, verborgen, weggelegd voorgoed? En moeten wij, alleen gelaten, beroofd van steun, volwassen zijn, als wijze, grote mensen praten, terwijl we.eeuwig kind'ren zijn? Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen op de bres voor dit probleem. Op de dezer dagen te Utrecht ge houden jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging voor vrouwen- belangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap hebben de adjunct- direct rice van het gebouw A.T.V.A. te Amsterdam, mej. W. C. Blomberg en de bouwkundig ingenieur mej. YY. C. M. Jansen inleidingen gehouden over de woongelegenheid van de werkende vrouw. Mej. Blomberg, die de sociale kant van het vraagstuk behandelde zeide dat de alleenstaande \yerkende vrouw het meest van de woningnood te lij den heeft. Wel zijn er enkele woon- gelegenheden voor de alleenstaande vrouw gest:cht, zoals in 1941 de Oranjeflat te Amsterdam en een ga lerijgebouw te Rotterdam, maar de Een boek voor, en over vrouwen Ter gelegenheid van Moederdag heeft de uitgeverij La Rivière en Voorhoeve een bundel novellen doen verschijnen, samengevat onder de ti tel „Vrouwenleven". Dertien beken de auteurs (twaalf mannen en een vrouw) werkten mede aan het tot standkomen van dit boek, waarin on derwerpen en situaties uit het vrou wen- en moederleven worden aange roerd. Kinderloosheid, huwelijksmoei lijkheden, de vlucht in het huwelijk, de alleenstaande vrouw: het zijn slechts enkele der onderwerpen die bekende schrijfsters als Jo Kalmijn— Spierenburg, Foka van Loon, C. J OomsVinckers, A. Oosterbroek— Dutschum in dit boek behandelen. Al deze novellen zijn geschreven tegen de achtergrond van een diep religieuze overtuiging. Het zijn ver halen waarvan de huisvrouw en moe der zal genieten tijdens de stille ogen blikken :n haar drukke huishouding maar zij lenen zich ook uitstekend tot voorlezing, gevolgd door gedach- tenwïsseling, in huiselijke kring vrouwenclub of vereniging. De Wereld Gezondheids Organisatie, een van de organisaties van de Verenig de Naties, helpt in meer dan 100 lan den de ellende te bestrijden. Leden er van zijn verspreid over de gehele we reld, de strijd aanbindend tegen ziekte Twee wierksters van 't Instanboelcen- trum doen een onderzoek naar de ge zondheid van de plaatselijke bevolking. A^wmwvwvws Er moet ergens in Nederland, het doet er niet toe waar, de da tum van een spreekbeurt wor den vastgesteld. De geachte spivekster maakt er de aanvra ger op attent, dat de voorgestelde avond samenvalt met de Doden herdenking, en dus niet in aan merking komt. Het antwoord is even vriendelijk als verbijste rend. De avond zal enige dagen later plaats vinden; maar wat die Dodenherdenking betreft, och. die is hier toch al zo goed als ver lopen Dit 'heeft mij een week lang aan het denken gezet. Hoe moet de bewust levende mens hierop reageren: met schouderophalen, met bitterheid of met ironie? Of moet men zulke mededelingen beschouwen met het wijze be grijpen, dat de levenservaring meebrengt? Is deze mededeling in wezen werkelijk wél zo schok kend? In zekere zin niet. Een mens is, allereerst, een levend wezen, en zijn geest is even beweeglijk in groei en even fel in afweer tegen aanvallen van buiten als zijn li chaam. Ook het diepste litteken geneest: houdt in elk geval op met pijn veroorzaken. Ook de ga- pendste wond, die geen vitale de len heeft verwoest, groeit dicht. Wij houden geen herinnering aan lichamelijke pijn, tot ons ge luk. En ondervonden leed, dat ons niet persoonlijk beroofd heeft, slijt snel uit en raakt ver geten. Ook dat is een gelukon ze ziel zou anders overbelast ra ken met pijnlijke, schrijnende gevoelens, die een normaal leven onmogelijk zouden maken. Maar met dat al... Er staat ergens in Amsterdam een klein verzetsgedenkteken, waarvoor elke week de verflens te bloemen worden weggeruimd en frisse neergelegd. Dit wordt zonder enige ophef en volkomen vanzelfsprekend gedaan door 'n vrouw, die daar vlakbij woont. Men moet het diepste respect hebben voor de fijngevoeligheid en de zelfdicipline van een der gelijke natuur Zulk een gebaar week in week uit met onver flauwde toewijding verricht, ligt op hetzelfde hoge vlak als de houding van de eenzame blanke ambtenaar op een verloren post diep in de binnenlanden van Af rika, van wie Conrad verhaalt hoe hij elke morgen fris gescho ren en met een schoon overhemd aan hei ontbijt kwam. Maar wij kunnen een dergelijk gebaar niet in het groot verwach ten. Fijnheid van gevoel is geen massa-artikel. Hoogstens kan men een dodenhulde nog ensce neren eenmaal per jaar, met een krans en een paar minuten stilte; of, nog eenvoudiger en automa- tischer, met een eeuwige gas vlam onder een ereboog. En zelfs die krans en die stil te, plichtmatig opgebracht op een voorgeschreven tijdstip, verlie zen op de duur de wezenlijke in houd en zijn in hun soort even pijnlijk als opzettelijke achte loosheid. Er is maar één hulde aan de doden die blijvende waarde heeft, buiten de spontane toewij ding als van die zorgende vrouw: de bezinning op de bedoeling van hun offer. En mét die bezinning het leveren van het tastbaar be wijs, dat dit offer zijn eeuwige rente opbrengt. Bloed is een kostbaar goed, en niets is groter verspilling dan nutteloos vergoten bloed. Zou 't niet goed zijn bij iedere doden herdenking de bepalingen voor te lezen van het testament, dat deze verzetshelden, met bloed ondertekend, hebben nagelaten? En ieder voor zich en het volk in zijn geheel zou bij die voorlezing in stille moeten antwoorden op de klemmende vraag, in hoever re wij als beheerders van hun na latenschap onze verplichtingen zijn nagekomen. „Zij vielen voor het vaderland is een zinloze phrase. Hoe dach- ien zij zich dat vaderland, toen hun ogen voor het laatst de gro te trage wolken boven het wij de laagland zagen varen? Vrij, eensgezind en krachtig dat moet de samenvatting van hun laatste wens zijn geweest. Vrij durven wij het woord bij hun grafsteen nog wel zonder schaamte uitspreken? Is de vrij heid van de afzonderlijke mens in dit bevrijde land niet bezig een hol begrip te worden? Zit de eenling niet ais Gulliver onder de Lilliputters met duizend fijne maar venijnige draadjes vast aan duizend voorschriften, verorde ningen, formulieren, papieren en wetten? En worden de weinigen die daar nog buiten vallen: de kunstenaars en de vrije beroe pen niet langzaam en uiterst welwillend gewurgd door broodsgebrek of onevenredig ho ge lasten? Wordt zelfs de vrijheid van de mens binnen de muren van zijn eigen huis niet bedreigd door het voortdurend lawaai van het verkeer op straat, de straal jagers in de lucht en de radio in het huis van de buren? Wveekl gebrek aan rust en ontspanning zich niet langzaam aan in een toenemende nervositeit en een schrikbarende ni cotine-v er sla ving? Krachtig? De borrel en de si garet zijn van stimulansen uitga, groeid tot slopers, het aantal echtscheidingen stijgt even schrikbarend als dat der corrup tie-gevallen. Wy zouden tegenover de dode ogen der gevallenen onze blik moeten neerslaan over zoveel slordig beheer van hun kostbare nalatenschap indien wy niet althans dit jaar de verheugende rente der eensgezindheid onbe schadigd konden overleggen. Er is wel een catastrophale ramp met een schrikbarend dodencij fer voor nodig geweest: maar enige onvergetelijke weken lang hebben tenminste de schoten der fusilla ies een echo gewekt in de harten van een geheel volk. SASKIA. Amsterdamse flat is alleen geschikt voor beter gesitueerden en het Rot terdamss gebouw is na de oorlog door gezinnen bewoond. De overheid steunt de bouw van tehuizen voor be jaarden, doch heeft financiële bezwa ren om dit te doen voor de behuizing van de werkende vrouw, waarvoor de woonsituatie nog slechter is dan voor jonggehuwden, aldus deze spreekster. Zij vroeg zich af waarom de alleen staande vrouw, die de hoogstaange- slagene in de belasting is, niet kan delen in de overheidszorg voor de be jaarden. Mej. ir Jansen behandelde de practisehe zijde van het vraagstuk. Zy noemde een aantal voorbeelden van eenvoudige woonhuizen voor al leenstaanden in het buitenland. Er is 'n Amsterdam een tehuis in aanbouw „Het nieuwe Huis", doch dat is ook bestemd voor de beter gesitueerde vrouw. Hetzelfde is het geval met het plan van de dr. Elisabeth Brugma- stichting voor een tehuis aan het Sa- vornin Lohmanplein te Den Haag, waarvan woongedeelten te koop zijn in aflossing. De uitvoering van an dere plannen, o.m. te Rotterdam en tegenover het Amstelstation te Am sterdam van de Ver. Amsterdams Bouwfonds en de Soroptinrstenver- eniging zal nog wel enkele jaren duren. Kleine woningen In de woonsituatie is voor de be jaarden een gunstige wending geko men. Er is al een aantal behuizingen voor hen geopend en er komen er nog meer. Dit gebeurt uit financiële over wegingen, omdat hierdoor grotere wo rn ngen vrij komen voor gezinnen. De alleenstaanden vormen de enige ca tegorie waarvoor de overheid niets doet, aldus mej Jansen. Zij vroeg voor deze situatie meer begrip en zag de oplossing in het opnemen van kleine woningen tussen die voor de gezinnen. Wanneer dezelfde weg in geslagen wordt als voor de bejaar den kunnen de kleine woningen van alleenstaanden als woningwetwon'ng worden gesubsidieerd en in de bouw worden opgenomen. In de grote ste den zou volgens spreekster flatbouw het meest geschikt zijn. „Ondanks de vele moeiten hebben wfl nog weinig bereikt", aldus mej. Tansen, „omdat het vraagstuk tot heden te „klein" is aangepakt. Het 'igt in de bedoeling in dg naaste toe komst gecoördineerd te gaan wer ken". Hollandse mantels naar Amerika Lof voor Nederlandse confectie In opdracht van een groot mode- magazyn in New York is een Amster damse confectiefabriek momenteel bezig met het vervaardigen van drie duizend wintermantels. Journalisten en andere belangstellenden waren de zer dagen in de gelegenheid om de nieuwe stoffen, kleuren, kragen en modellen van deze „millioen dollars"- collectie te bezichtigen. Tijdens deze bezichtiging werd een soort stalen brancard binnengedra gen, welk gevaarte na ontvouwing echter een speciaal transportrek bleek te zijn, op aanwijzingen van oud-vlieger Sillevis geconstrueerd. Op een dergelijk rek kunnen negentig mantels onverpakt per vliegtuig wor den vervoerd. Dit spaart zowel ver pakkingsmateriaal als verpakkingsar- beid en bovendien worden hierdoor de luchttransportkosten naar Amerika tot een minimum teruggebracht, daar de rekken (die elk twintig k.g. we gen) tot de uitrusting van hef vlieg tuig behoren. Het wachten is nog op foedkeuring van dit expeditie-plan oor rijksluchtvaart- en douaneauto riteiten. „Onze vrouwen vinden 100 tot 250 dollar voor een geïmporteerde mantel goedkoop", verklaarde een der Ame rikaanse importeurs die de show bij woonden. Voorts zei hy nog dat de keus op dit Nederlandse product was gevallen vanwege de fabuleuze stof fen, de grondige afwerking en de lage prUs. Licht en luchtig zomerschoeisel Er worden thans weer voorjaars- en zomerschoenen te kust en te keur aangeboden in Nederland. Voorjaars schoenen worden niet alleen bepaald door open neuzen en hielen of uit snijdingen. De groeiende vraag naar „licht en luchtig" wordt beantwoord door het brengen van ongevoerde schoenen, waaraan stevig, maar vooral soepel bovenleer is verwerkt. Het hierbij afgebeelde schoentje (rechts) met de halve hak heeft een grote koperen gesp, waardoor de voorvoet zeer kort lijkt en is gemaakt van een leersoort, dat generfd is als varkensleer. Wij zagen het in rood, iel en zwart. De variaties in modellen en kleu ren kennen bjj de zomersandalen geen grenzen. Het middelste model is :n glad calfsleer uitgevoerd. Het heeft een u'termate simpele, doch verfijnde lijn en het omsluit de voet ils een netwerk. Het leestmodel is iets spitser dan wij de laatste jaren gewend waren. Behalve in alle fris- Te kleuren calfsleer, doet dit model iet goed in zwart lak. Ook wandelschoenen moeten licht /an gewicht zijn in dit jaargetijde, ronder de steungevende funct'e te /erwaarlozen, De molière (links op le foto) omsluit de voet geheel, maar s uiterst buigzaam, mede door de irèpezool, die een geheel vormt met Ie sleehak. Het witte nubuck kan lowel met wit leer als met zwart of beige word"» gecombineerd, passende bij de kio'uvn van de kleding. Fyno perforatie verhoogt de luchtigheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8