Rustig en hartelijk staatsbezoek aan Noorwegen ten einde ACHT ARABISCHE STATEN HEBBEN VERDEDIGINGSPLAN TABAKSTEELT IN NEDERLAND ZATERDAG 9 MEI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KONINKLIJK PAAR TERUG IN NEDERLAND Op laatste dag Noorse jeugd ontvangen en fabriek bezocht Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdagavond in ons land te ruggekeerd. Om even voor half acht landde hnn vliegtuig op Soesterberg, nadat het des middags om 15.53 uur in Oslo was opgestegen. Tevoren had liet vorstelijk gezelschap de lunch gebruikt op het landgoed „Skaugum", waar afscheid werd genomen van Kr oonprinses Martha en haar dochter I'rins es Raghnild, die 15 Mei a.s. in het huwelijk zal treden. Het was het einde van een staatsbezoek, dat een rustig en hartelijk ka rakter had, hoewel Koningin Juliana en Prins Bernbard van 's morgens tot 's avonds drukke dagen hebben gehad. De Noren toonden grote bewon dering voor de „charmante Nederlandse Koningin Juliana en de sportieve en joviale Prins Bernhard". Donderdagavond woonde het ko ninklijke paar nog een gala-voorstel ling bij in 't Nationale Theater te Os lo van „Maria Stuart" van Von Schiller. Vrijdagmorgen begon Ko ningin Juliana al vroeg met het pro gramma voor de laatste dag: een ont vangst van vertegenwoordigers van de Noorse jeugd. De koningin onder hield zich ruim een half uur met de Noorse jongeren en vroeg belangstel lend naar het werk van de jeugdor ganisaties. Voorts bezocht Hare Ma jesteit Vrijdagochtend, vergezeld door Koning Haakon en diens kleindochter Prinses Raghnild, de Freia-chocolade- fabriek. De koningin had de wens ge uit een typisch Noorse fabriek te mo gen bezichtigen. In de can tine van de fabriek bood een 20-jarig fabrieks meisje Koningin Juliana vier speciaal verpakte dozen chocolade voor de prinsesjes aan, alsmede een album met de geschiedenis en de ontwikke ling van het Freica-concern. Hierna bezocht men de fraaie tuin, die bij de recreatie-zaal voor het personeel be hoort. Na afloop van het bezoek verklaarde de directeur van de fabriek, dat de koningin hem allerlei vragen had ge steld, waaruit hem wel heel duidelijk bleek, hoeveel inzicht onze vorstin heeft in de sociale verzorging van het personeel. Bij het vertrek Bij het vertrek van het vliegveld Fornebu reed op het allerlaatste ogenblik nog een auto het veld over, op weg naar het toestel, dat door de prins zelf werd bestuurd. Met de auto werden de in Noorwegen ver vaardigde films vervoerd voor de te levisie-uitzending in ons land. De prins liet een der motoren van het vliegtuig stoppen, waarna de rolpren ten nog ingeladen konden worden. Voordat werd ingestegen, 557. Verscheidene malen hebben wij op <iee plaats reeds gewezen op het ver schijnsel dat twee oplossingen van on gelijke sterkte, welke door een half- doorlaatbare wand gescheiden zijn, de neiging hebben even sterk te worden zodat er door de scheidingswand een vloeistofstroom ontstaat van de zwak ke oplossing naar de sterke. Op dit be ginsel berusten talloos vele processen in de natuur. Bij de beantwoording van de vraag of vissen al dan niet drinken, moeten we in aanmerking nemen dat hét vissen- bloed een oplossing is en dat het dus 'n aanzienlijk verschil uitmaakt of deze oplossing zich in een zoet- dan wel in een zoutwatermilieu bevindt. De vis- kieuwen zijn half-doorlaatbaar, zodat bij een zoetwatervis een vochtstroom door de kieuwen naar het bloed plaats vindt, waardoor, de waterhuishouding van de vis op peil blijft. Een zoetwater, vis behoeft zich daarover dus geen zor gen te maken en kan het drinken ach terwege laten. Maar bij de zeevissen, die omgeven zijn door water dat een hogere concentratie heeft dan hun bloed, zou indien hier hetzelfde systeem als bij de zoetwater vissen wordt gevolgd ee?i vocht stroom in omgekeerde richting ont staan, waardoor de vis zou vermageren tot de concentratie van zijn blo-ed het zelfde peil zou hebben bereikt als het omringende zeewater. Om dit te voor komen, moeten de zeevissen drinken op dezelfde wijze als wij dat doen. Het zoute water komt in de maag en wordt door het bloed geabsorbeerd. Hierdoor wordt echter het zoutgehalte van het bloed weer te hoog, zodat de kieuwen het vermogen hebben gekregen zout uit oplossingen af te scheiden. Zien we dus bij de zoetwatervissen via de kieuwen een vochtstroom van geringe concentratie het lichaam bin nendringen, bij zoutwatervissen valt juist het tegendeel waar te nemen, om dat bij deze dieren een oplossing van hogere concentratie door de kieuwen wordt uitgescheiden. Of in andere woordenZoetwatervissen drinken niet en zoutwatervissen doen dat wel Na tuurlijk zijn er ook op deze regel weer uitzonderingen, zoals bijv. bij de haai en, die bloed van een zo hoge concen tratie hebben, dat zij zich in dezelfde positie bevinden als de zoetwatervis sen, d.w.z. zij behoeven niet te drin ken. De vis heeft een vel dat, in tegen stelling tot onze huid, water doorlaat. Waren er geen andere voorzieningen getroffen, dan zouden de vissen in zoet water voortdurend water door hun huid opnemen, tot de oplossing in hun bloed van gelijke sterkte zou zijn als die van het omringende water. De nis zou dan opzwellen tot een onelegante ballon. En omgekeerd zou door de huid van zeevissen steeds vocht ontsnappen, zodat de vissen voortdurend magerder zouden worden. Om deze onaangename gevolgen dus het opnemen en af staan van water door de huid tegen te gaan, is de vissenhuid bedekt met een slijmlaag, waardoor zij even on doordringbaar voor water wordt als 't menselijk, omhulsel. O ja. weet U dat U met uw huid eigenlijk ook een beetje kunt horen? H. Pétillon. tenslotte een hartelijk afscheid van de Noorse koninklijke familie. De jonge Prinses Astrid maakte bij het afscheid van de koningin een knie buiging, de jonge prins Harald gaf de koningin een handkus. Er werd gewuifd door de kleine Nederlandse gemeenschap op het vliegveld, maar ook door de koningin, die voor een der raampjes met haar rug naar de cockpit zat, en door Prins Bernhard vanuit de •stuurstoel. Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben gisteravond, na hun terugkeer uit Noorwegen, aan Koning Haakon een telegram ge zonden van de volgende ihnoud: „Wij betuigen U onze zeer harte lijke dank voor de gelukkige da gen, die wij in uw land hebben doorgebracht. Uw grote persoon lijke vriendschap zullen wjj nim mer vergeten. De prachtige ont vangst en de gastvrijheid, die ons overal ten deel viel, deed ons we derom gevoelen hoe nauw wij ver want zijn. Wij zijn er zeker van, dat wij elkaar in de toekomst nog nader zullen komen. Deze dagen zullen steeds een mooie herinne ring blijven". „Besmet" schip te Rotterdam Metaalbewerkers weigerden reparatie-arbeid De unie van metaalbedrijfsbonden heeft het werk op het ongeveer 6000 ton metende Zwitserse vrachtschip „Calanda" dat op 5 Mei jl. voor voortzetting van reparatie- en revi siewerkzaamheden in de Rotterdam se haven is gearriveerd, „besmet" verklaard. De unie wenst zich solidair te verklaren met de ongeveer 15000 havenarbeiders in Bremen, die reeds enige fcyd staken om him looneisen kracht bij te zetten. De „Calanda" lag, evenals verschei dene andere schepen, in Bremen voor reparatie. Verschillende van deze schepen hebben Bremen vorige week verlaten met het doel elders te worden klaar gemaakt. De unie van metaalbe drijfsbonden heeft haar leden verbo den op de „Calanda", die thans bij een werf in de Waalhaven op stroom ligt, werk te verrichten. Voor zover het zich Vrijdag liet aanzien hebben de ongeveer 70 ar beiders, die met de reparatiewerk zaamheden waren belast aan dit pa rool gehoor gegeven. De staking in de haven van Bre men is op 25 April jl. begonnen. Vier dagen later verlieten schepen, die in Bremen werden hersteld de haven, kennelijk met de bedoeling elders te worden gerepareerd. De „Calanda" arriveerde in Rotter dam. De reder heeft gepoogd bij een grote Rotterdamse werf het schip on der te brengen, doch deze poging mis lukte. Het Zwitserse schip is daarna ver trokken naar Londen en Antwerpen, doch ook daar waren geen gegadig den te vinden. Op 5 Mei arriveerde de „Calanda" weer in de Nieuwe Wa terweg. Bij een werf aan de Waalha ven ging de „Calanda" op stroom lig gen en op 6 Mei begonnen de werk zaamheden op het schip. Het is nog niet met zekerheid bekend of de „Ca landa" het enige schip uit Bremen is, dat in ons land is gearriveerd. Bij de organisaties van werknemers be staat het vermoeden dat er nog meer gevallen zijn. Garry Davts drong door in Buckingham Palace Wereldburger nummer een, de 31- jarige Garry Davis, is door de Lon- dense politie opgepakt. Davis was in de tuin van Buckingham Palace te Londen doorgedrongen. Naar hij ver klaarde, wilde hij Koningin Elisabeth verzoeken zijn verblijfsvergunning voor Engeland te verlengen. Davis is later ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Belgische besluiteloosheid „Wij hadden redelijkerwijze mogen verwachten, dat de eerste minister, Jean van Hontte, de kamer van volksvertegenwoordigers beter zou hebben ingelicht over de bedoelingen van de regering ten aanzien van de Benelux", schrijft het Brusselse dag blad „De Standaard". Volgens bet blad, dat de regering besluiteloosheid verwijt, weet de Belgische regering niet wat zij moet doen De Standaard wijst op uitlatingen van de heren, Twijnstra en Van de Kieft, gedaan op de Nederlandse dag van de Brusselse Jaarbeurs. Het con stateert, dat het beter is de fout niet alleen bij anderen te zoeken. Het is verkeerd, zo schrijft dit Katholieke blad, op de Nederlanders af te geven en acht het misplaatst, in Vlaamse kranten te moeten lezen dat minister Van de Kieft pedant is en hij niets dan sophismen en algemeen heden ten beste heeft gegeven. Di s. Dree naai Financiën Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van drs. W. Drees jr. tot hoofd van de in te stellen afdeling multilaterale zaken van het ministerie van financiën. Drs Drees is thans financieel adviseur van het Nederlandse Hoge Commis sariaat in Djakarta. Hij zal begin volgende maand naar Nederland ver trekken. Drs. Drees is een zoon van de minister-president, dr. W. Drees. 9 Vrijdagmiddag om 16.30 uur is op het proefterrein in Nevada weer een atoom bom ontploft. De lichtflits, die op 120 km. afstand duidelijk kon worden waar genomen, was- feller dan het daglicht. Vijftien Congresleden sloegen de proef gade. Er namen 2000 militairen aan deel. Hervormde kerk in Breskens Vanmiddag zal te Breskens het nieuwe kerkgebouw van de Nederlandse Her vormde Gemeente in gebruik worden genomen. De foto toont de nieuwe kerk, welke gebouwd werd naar een ontwerp van de architect A, Eibink uit Amster dam.. Het gebouw, dat in eenvoudige strakke lijnen gehouden is, biedt plaats aan ruim vijfhonderd kerkgangers. In diplomatieke kringen te Cairo is men van mening, dat 'de ministers van buitenlandse zaken der acht Ara bische staten, die thans in de Egyp tische hoofdstad beraadslagen, Vrij dag overeen zijn gekomen hun drie jaar geleden gesloten verdrag ter waarborging van de wederzijdse vei ligheid hunner landen, tot de kern te maken van een Arabisch plan voor de verdediging van het Midden-Oosten. Volgens deze kringen zullen zij dit denkbeeld aan Foster Dulles voorleg gen, wanneer de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken volgende /-.cnlelVffzc JZeis-jDtupzessles (III) De zon klatert nu weer over Venetië. Het Dogenpaleis spiegelt zich in het water, dat azuurblauw is. De San Mario baadt in een zee 'van licht. Op de Piazza en de Piasétti beweegt zich een bonte menigte, zoals zij zich hier steeds bewogen heeft sedert San Ma rio en Dogenpaleis gebouwd werden in de veertiende eeuw. Maar het zijn niet de stoutmoedige zeevaarders meer, die de republiek Venetië een plaats verschaften onder de machtigsten der aarde. Het zijn hun bleke nazaten. Want alle bedrijvigheid ten spijt is Venetië een dode stad. Zij leeft van het toerisme, zij is een bezienswaardigheid geworden. Het azuren water vreet aan de fundamenten der paleizen, die verveloos zijn. Indrukwekkend zijn ze nóg, zelfs in hun verval, maar men zou deze paleizen willen, zien in hun glorietijd, bevolkt met mensen, die het lot der wereld mede in handen hadden geno men! In de elfde eeuw werd het tegenwoordige Venetië als stad ge sticht. In 1200 kreeg zij haar naam. Reeds in de dertiende eeuw LEVEN EN DOOD IN VENETIË wisten de Venetianen Constantinopel te veroveren, in de vijftien de eeuw heeft het 't toppunt van haar glorie bereikt. Italië komt onder Spaanse heerschappij. Alleen Venetië blijft zelfstandig en bij Lepanto redt het in 1571 Europa van het Turkse gevaar. Tot in de 18e eeuw handhaaft zij zich: de trotse republiek. Dan komt het verval. Rijk geworden zijn de Venetianen en de nakomelingen van de stoutmoedigen, die deze rijkdom verzamelden, hebben niet het geringste verlangen meer om die schatten te vergroten. Zij wensen van hun rijkdom te genieten. Negen maanden duurde in de 18e eeuw het Venetiaanse carnaval.... dat was belangrijker dan handel en bedrijf. Napoleon bekroonde in 1795 zijn Italiaanse veldtocht met de verovering der republiek Venetië. In 1848 kwam het in opstand tegen de Oostenrijkse overheersing. Opnieuw werd de republiek uitgeroepen. De Oostenrijkers liepen storm. In 1849 moest Venetië ziek overgeven. Eerst in 1860 werd de Dogenstad weer Italiaans. Maar de oude glorie keerde niet terug. En dit besef maakt, dat Venetië, zelfs onder een klaterende zon, geen feestelijke stad is. Het is een stad, welker schoonheid door die van weinig andere ste den wordt geëvenaard. Waar ia zoveel schoonheid, zoveel kunst bijeengebracht, in een stad, welker bouwtrant zo karakteristiek is? Maar aan haar schoonheid vreet het bederf. Venetië is een dode stad. Het leven heeft Venetië al in de achttiende eeuw verlaten. De Venetianen maken er zich niet druk om. De schoonheid zal hun tijd nog wel duren. Zij hebben andere dingen om over te pra ten. Op de Zondag, dat wij er aankwamen, werd ia gondels het huwe lijk voltrokken van een rijke koopman met een even rijke koop mansdochter. Heel Venetië was uitgelopen om dit huwelijk te aanschouwen. In de late middag vertrok het jonge paar per auto op de huwelijksreis. Twee uur later slipte de auto in een bocht van de weg. Bruid en bruidegom beiden dood. Des Woensdags werden zij in gondels begraven. En wederom liep gans Venetië uit. De menigte barstte in snikken uit.... Daarover sprak men in Venetië, zolang wij er vertoefden. Men geniet van de romantiek, met volle teugen. Om de voorbije glorie, om de dood van „la Serenissima", zoals Venetië eenmaal genoemd werd, treurde niemand VVWWW*'\\|\<WVV\*\A»'V\WV De Nederlandse Virginia tabaks cultuur is uit het experimentele stadium gekomen. Er zijn door „De Stichting Proeftuin Tabak" te Wageningen, twee hectaren grond uitgegeven aan tabakstelers. De stichting heeft se dert 1949 geëxperimenteerd met een nieuwe teeltmethode, Flu-curing geheten. Deze ombuiging van de bestaande tabaksteelt naar de teelt van virginiatabak voor de sigarettenindustrie heeft ongedacht gunstige per spectieven geopend. Het zal in de toekomst mogelijk worden een vijfde deel van de jaar- lijkse tabaksimport te vervangen door tabak van eigen bodem en de invoer dus met vier millioen kilo te vermin deren. De kwaliteitsbeoordeling door de handel viel uitermate gunstig uit. Een standaardmelange van 20% va derlandse tabak geeft een goede kwaliteit virginiatabak. Uiteraard heeft behalve de over heid, ook de industrie grote belang stelling voor de nieuwe teeltrichting. Er is een smaakverschuiving bij het publiek, waardoor dezelfde toe stand is ontstaan als destijds, toen het noodzakelijk werd om van pruim- tabakverbouw over te gaan naar die van rooktabak. Zelfs in klassiek-Orienttabak ver bouwende landen wordt als gevolg van deze smaakverschuiving de mo gelijkheid van verbouw van virginia tabak onder het oog gezien. Op initiatief van het departement van landbopw wordt er naar ge streefd, onze tabaksteelt nieuw bloed en daarmee nieuwe kansen te geven. Samenwerking tussen de drie groe pen belanghebbenden: telers, handel en industrie, is hiervoor nodig. Kracht van V.S. mag niet Eisenhower sprak over buitenlandse politiek In een toespraak aan het „politie ke diner" van de Republikeinse partij heeft president Elsenhower o.m. ver klaard, dat Amerika sterk en vrij moet blijven en nooit een buitenland se politiek moet volgen, die bestaat uit reacties op de politiek van ande ren. Hoewel Amerika militaire macht moet bezitten, mag de kracht van het land niet uitsluitend op deze macht berusten. De Amerikaanse buitenlandse poli tiek moet „totaal, klaar en recht lijnig" zijn, aldus Eisenhower, die voorts betoogde, dat zrj eerder op mo rele, dan op militaire kracht geba seerd dient te zijn. „Deze politiek moet door alle crises heen gevolgd worden", zo zei de president. week de Arabische staten bezoekt. De Arabische regeringen zouden Westerse hulp bij de opbouw der ver dediging van het Midaen-Oosten ver welkomen, doch aan de andere kant zijn zrj er ten zeerste op gesteld him souvereiniteit ten volle te behauden. Voorts willen zij zelf verantwoorde lijk zijn voor de verdediging van hun strategisch belangrijke gebied, dat rijk aan olie is. Mr. Roolvink bedankt als Tweede Kamerlid Mr. Roolvink heeft aan het partij bestuur van de K.V.P. de medede ling gedaan dat hij, als gevolg van het besluit van de partijraad, ont slag neemt als lid van de Tweede Ka mer. Hij voegt er aan toe, daarmede niets te kort te willen doen aan de opvatting, dat de genomen beslissing geen steun vindt in het reglement, welke opvatting volgens Mr. Rool vink ook door velschillende leden in de partijraadsvergadering is verde- Het reglement is democratischer dan de partijraad in meerderheid heeft gedacht, aldus mr. Roolvink. (Zoals bekend, weigerde de heer Roolvink aanvankelijk voor de hem toegewezen zetel te bedanken, hoe wel het hier een z.g. „kwaliteitszetel" betrof, welke dus door een specialist bezet zou moeten worden). Voor benoeming tot lid der Twee de Kamer in de vacature, ontstaan doordat mr. Roolvink thans ontslag heeft genomen komt in aanmerking pater prof. mr. L- J. C. Beaufort, die zitting heeft in de Eerste Kamer. Naar ons wordt meegedeeld, zal hij een benoeming niet aanvaarden. Voor benoemdverklaring komt dan in aan merking mej. dr. J. C. H. H. de Vink te Utrecht. Grootvader wil verblijf kleinkind niet noemen Voor het gerechtshof te Leeuwarden is vier jaar gevangenisstraf geëist te gen de 45-jarige arbeider EL P. uit De Kiel, die als grootvader een klein kind heeft onttrokken aan de nasporin gen van politie en justitie. Met toe stemming van zijn ongehuwde dochter haalde hij dit kind enkele uren na de geboorte bij haar weg. Hij verklaart, dat kind aan derden doorgegeven» te hebben, maar wil de verblijfplaats niet zeggen. Voor de rechtbank te Assen werd de man vrijgesproken, nadat de officier voor deze rechtbank vier jaar had ge ëist. De procureur-generaal te Leeuwar den stelde thans een gelijke eis en wees er op, dat een kind niet onvind baar moet zijn voor politie en justitie. Internationale tremen gaan sneller rijden „Zeeland" vaart op drukke dagen mei twee boten Op do internationale lynen brengt de zomerdienstregeling van de spoor wegen grote veranderingen. Het rei zen gaat belangrijk sneller. De reis van Nederland naar Noorwegen wordt een hele nacht korter. In om gekeerde richting wordt de reisduur 5 nor en 45 minuten bekort. De reisduur van Hoek van Holland naar Wenen is 3 uur en 43 minuten bekort. In tegengestelde richting is de ze bekorting 4 uur en 13 minuten. Nieuwe verbindingen met Oosten rijk zijn ontstaan in beide takken van de nachttreinen via Keulen. De tak van Hoek van Holland is Austria- Express" genoemd. Van Amsterdam en Hoek van Hol land naar Klagenfurt-Graz over München komen doorgaande rijtui gen en bovendien een le, 2e en 3e klasse rijtuig Amsterdam-Venetië v.v. Op drukke Zaterdagen in het sei zoen zal de Maatschappij „Zeeland" de dagdienst Harwich-Hoek van Hol land met twee schepen varen. Van 18 Juli tot en met 29 Augustus zullen dan ook twee treinen Londen-Har- wich rijden. De dienstregeling van de dagboottreinen Hoek van Holland- Amsterdam v.v. wordt aan de gewij zigde vaartijd van de dagboten aan gepast. De afgelopen twee dagen zijn meer dan 60 leden van de Mau-Mau gedood of gewond bij een aantal gevechten in de reservaten van fort Hall en Njeri. Het Wereldgebeuren Romantiek Aan het Comomecr in Italië staat het familiehuis, maar in die zonnige oorden kent men de fa milie toch weinig meer. want naza ten trokken naar andere landen, naar Duitsland, Nedei-land, Frankrijk en waar niet al- We hebben het over de familie Von Brentano, familie van kooplie den, kunstenaars en juristen, welbe kend bjj vele scholieren, die in hun boeken over Duitse literatuurgeschie denis de naam Clemens von Brentano aantreffen als dichter der romantiek. Dr. Heinrich von Brentano, die zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in het opstellen van de „Europese grondwet" en in het werk van het Europa-parlement te Straatsburg, is een directe afstammeling van deze romanticus, maar hoewel hij uiterlijk sterk gelijkt op zijn beroemde voor vader, is hij een zakelyke, Duitse ad vocaat en notaris. Hij is trots op het grondwetsont werp, dat werd samengesteld door een commissie onder zijn leiding. Trots vooral, omdat het van geen en kele staat bijzondere souvereiniteits- overdracht vraagt. Desondanks maakt dit ontwerp, zodra het aan vaard is, „elke echte ontwikkeling van een vérstrekkende Europese in tegratie mogelijk", zo meent von Brentano. Over dit ontwerp zal men thans te Straatsburg, waar het Europa- parlement bijeen is, een defini tieve beslissing móeten nemen. Donderdagavond beëindigden de ministers van de vijftien landen, die tot de Raad van Europa behoren, hun tweedaagse minister-conferentie. Daarna ving de voorjaarszitting van 't parlement aan. De ministers conferentie is, ondanks de bemoedi gende verklaring van Paul van Zee land, teleurstellend verlopen. Vijf sociale, culturele en economi sche verdragen, die al een jaar lang op ondertekening liggen te wachten, werden door de Duitse minister prof. Hallstein niet getekend. De Saar kwestie zit daar tussen. Zolang deze kwestie door Duitsland en Frankrijk niet bevredigend is opgelost, aan vaarden de Duitsers die vijf verdra gen niet. Een succes voor Straatsburg Is wellicht dat men een plan Van Zeeland aanvaardde om aan de Raad van Ministers nieuw leven in te blazen. Paul van Zeeland wil een perma nente raad van vertegenwoordigers der ministers in Straatsburg zetelen in dezelfde geest als de raad voor Navo en de Organisatie voor Euro pese economische samenwerking. Ook zag hij iets in een nauwe rela tie tussen de Raad van Europa en de internationale organen, die de zes landen van de Kolen- en Staalge meenschap in het leven hebben ge roepen en nog zullen roepen. In dit verband is het van belang, dat de ministers te Straatsburg twee millioen gulden voteerden voor uit breiding van de gebouwen, waarin de Raad van Europa huist. Veel tij'd voor debatten heeft men overigens in Straatsburg niet Op 12 Mei zullen de meeste par lementariërs beschikbaar moeten zijn voor de grote vergadering van de Kolen- en Staalgemeenschap en op dezelfde dag komt te Parijs de minis terraad van deze gemeenschap bij een. Dat laatste geschiedt op verzoek van de Duitse bondskanselier Ade nauer, die een nieuwe poging wil wa- §en om met de Franse minister van uitenlandse zaken, George Bidault, tot overeenstemming te komen voor wat betreft de Saarkwestie. Helaas liggen in de S aar-af faire de papieren erg moeilijk^ want de Fransen hebben een nieuwe reeks overeenkomsten gesloten met de Saar-regering, waardoor de samen werking met Duitsland niet bevor derd wordt. Tenslotte zal het Adenauer boven dien ook aan tijd ontbreken om met Bidault tot een brede bespreking te komen, want op 14 Mei moet Ade nauer in Londen zijn. waar hij door Sir Winston Churchill ontvangen zal worden voor een bespreking van de politieke toestand. Dit alles werpt dus een schaduw van vluchtigheid en aarzeling over de huidige bijeenkomst der Europese parlementariërs te Straatsburg en over de Saarbesprekingen. Wij zullen nog vele maanden ge duld moeten hebben alvorens er re sultaten komen! 4 VAN ZEELANDmeer leven de Raad van Europese ministers. 20 doden bij gevecht in Midden-Java. In een gevecht met Indonesische troe pen heeft een bende van de Daroel Is lam in Midden-Java 40 doden verlo ren. Toen de aanval begon waren de leden van de bende in vergadering met andere kopstukken van de Daroel Is lam. Het leger legde beslag op belang rijke documenten en maakte tevens een hoeveelheid wapens buit. Het le ger leed geen verliezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3