PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Speciale hulp met 60 millioen dollar voor strijd in Indo-China Minister van de Kieft: Geen sprake integrale vergoeding van BILT SCHERPE CRITIEK OP PLAN VOOR EUROPESE „GRONDWET" POLITIE ONTDEKTE DERDE TERRORISTISCHE ORGANISATIE 196e Jaargang - No. 109 den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLiSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag S Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f X.—. Iedere regel meer 20 cent, „Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro ar. 350300 P.2.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zicnk.-ee. .V C AMERIKA STLUT FRANKRIJK Ernstige consequenties van nieuwe daad van agressie in Laos De Amerikaanse regering heeft Frankrijk tot een bedrag van 60.000.000 dollar „speciale hulp" verleend voor de strijd In Indo-china. Het bedrag is reeds aan de Franse regering overgemaakt. Het komt ten laste van de Amerikaanse gelden voor de hulpverlening aan het buitenland. De directeur van het Amerikaanse bureau voor deze hulpverlening, Ha rold Stassen zeide, dat het desbetref fende besluit reeds verscheidene we ken geleden, ten tijde van de bijeen komst van de raad van ministers der N.A.V.O. te Parijs, was genomen, na dat de Vietminh Laos was binnenge vallen. Generaal Navarre. Generaal H. C. Navarre, stafchef van maarschalk Juin, opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten der Navo in de Middeneuropese sector, is Vrijdag op een vergadering van de Franse ministerraad tot opperbevel hebber van de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indo-China be noemd. Navarre, die binnenkort zijn nieuwe functie zal aanvaarden, ver vangt generaal Salan. Toen de oorlog in 1939 uitbrak was Navarre, ondanks het feit dat hij 22 dienstjaren achter de rug had, nog pas kapitein. Aan het eind van de oorlog was hij kolonel in de verzets beweging en werd naar Duitsland ge zonden als stafchef van de comman- Rijksarbeidsbureau 1 Juli Naar wij vernemen zal de reorga nisatie van het Rijksarbeidsbureau vrijwelsedert I Juli aanstaande haar beslag krygen. Deze datum was onlangs genoemd door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, nadat de reorgani satie voor de tweede maal was uitge steld met het oog op de door de amb tenaren-organisatie geuitte bezwaren voornamelijk betreffende de perso- neelsverscliuivlngen. Donderdag zyn de directeuren benoemd van de 84 te vormen gewestelijke arbeidsbureaux. Over de bezetting van de nevenbu- reaux zal nog nader overleg worden gepleegd tussen de overheid en de ambtenarenorganisaties. Bij Renault-fabrieken wordt weer gewerkt Voor het eerst na drie weken wor den er bij de Renault-fabrieken te Parijs weer kleine auto's geprodu ceerd. De productie van andere ty pen auto's staat echter nog stil. In tussen duurt de staking bij de koop vaardij voort. De reders hebben de eis van de officieren om een 40-urige werkweek in te stellen, afgewezen. De drie grote schepen van de Franse Atlantische dienst, de Liberté, de Flandre en de De de France liggen, met vele kleinere schepen buiten be drijf in de havens. In Marseille wor- ietr ongeveer 50 schepen opgehouden. Als gevolg van de toestand bij de koopvaardij heerst er bij de lucht vaartmaatschappijen een ongekende activiteit. Prins Bcrnbard inderdaad vluchtelingen-commissaris In welingelichte leringen te Straats burg noemt men Prins Bernliard als eerste candidaat poor de functie van commissaris voor Europese vluchte lingen. In de Raad van Europa zou een gro te meerderheid voor zijn benoeming zijn. De Belg Spaak wordt als twee de candidaat genoemd. Het vertrek van de (tankoopconunis- sie met het vee voor Noord-Beveland uit Behagen. Op de voorgrond rechts de pony „Klaas-Puck"die in Kort- gene aan de heer P. Sandee geschon ken werd dant van de Franse zöne In 1950 werd Navarre benoemd tot generaal van een divisie in Noord-Afnka. Communiqué Eisenhower en de Canadese premier, Louis St. Laurent, hebben na bespre kingen, die twee dagen duurden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat „hoewel de jongste ontwikkelingen in Korea hoopvoller schijnen te zyn, in Laos niettemin een nieuwe daad van agres sie is gepleegd, welke ernstige gevol gen voor Thailand en geheel Zuid- )ost-Azië zou kunnen hebben". „Deze ontwikkelingen in Zuid-Oost- IJsheiligen blijven nog regeren (Van onze weerkundige medewerker) De IJsheiligen hebben altijd al een wanklank gehad en dit is geen won der, want iedereen is het er over eens, dat het weer de laatste dagen veel te koud blijft en hierdoor verre van groeizaam is. Het zonnetje, dat ook gisteren weer flink zyn best deed ziet geen kans de aangevoerde koude lucht uit het hoge Noorden snel aan te warmen. Het blijft dan ook bij een middagtemperatuur van 11 tot 13 f raden Celsius, dit is bijna tien gra- en Celsius lager dan tijdens de eer ste drie Meidagen, die ons de zomer schenen te brengen, maar ons achter af bezien hebben bedrogen. De koude en schrale Noordelijke winden zullen ook tijdens het weekeinde het weer een onaangenaam karakter blijven geven. Vele boeren zullen naar zach ter weer en enige regenbuitjes uit zien, maar tot op heden zijn hier voor nog geen aanwijzingen, zodat wy voorlopig nog aan de beruchte LJsheiligen zyn overgeleverd. Azië moeten ons doen twijfelen aan gaande de communistische voorne mens", aldus het communiqué. Er werd overeengekomen, dat „de vrije landen, terwijl zjj alles in het werk moeten stellen om een vermin dering van de huidige spanningen te bewerkstelligen, het zich niet kan nen veroorloven hun inspanning te verminderen, welke er op gericht is zich verenigd te versterken om tegen agressie te kunnen optreden. Daden, in plaats van woorden, zouden een bewys zyn van de communistische voornemens". Labour-overwinning De Britse Labourpartü, die bij de jongste algemene verkiezingen in En geland een nederlaag leed, heeft bij de nu gehouden raadsverkiezingen voor een aantal gemeenten aanzienlij ke winst behaald. Opgetogen partijlei ders zien hierin een groeiende sym pathie voor hun partij sedert in 1951 de conservatieven aan de macht kwa men. De Labourpartij heeft een meerder heid behaald in zeven steden, waaron der de industriesteden Manchester en Leeds, en bijna overa' elders zetel winst geboekt ten boste van de conser vatieve en onafhankelyke meerder heid. De conservatieve leiders gaven toe, dat zij een aantal zetels verloren, maar zij menen dat zy toch stemmenwinst geboekt hebben. De verkiezingen werden gehouden in 3'0 steden en voorts in 28 districten van de Londense voorsteden. Volgens opgave van de socialisten hebben deze over het gehele land tot dusver netto 353 zetels gewonnen. De netto verliezen, van de andere par tijen geven zij als volgt op: conserva tieven 240, onafhankelijken 102, libe ralen 4 en communisten 7. In Ranroenfonds 111,1 millioen Sinds Donderdag is bij het Natio nale Rampenfonds een bedrag van tweehonderd duizend gulden ontvan- en. In totaal is tot nn toe f 11L1 millioen binnengekomen. Dr. SCHMALL IN STRAATSBURG Gelijke vertegenwoordiging [g gSggg stemming met het plan voor een po litieke gemeenschap heeft uitgespro ken en dat zij thans meer optimis tisch over het plan dacht dan voor enkele maanden. noodzakelijk geacht Met de uitroep: „O federalisme, welke fouten dreigt men in uw naam te begaan", heeft de Nederlandse af- van de Chris- gevaardigde dr. Schmal celijke Historische Unie Vrijdagoch tend het Straatsbnrgse debatgeopend over het ontwerp voor een Europese „grondwet". Hy oefende scherpe cri- tiek op belangrijke onderdelen van het plan en richtte zich vooral tegen de weigering van de grondwetscom missie om de zes landen in een Euro pese senaat een gelyke vertegenwoor diging te garanderen. De Europese senaat zal volgens de Nederlandse afgevaardigde een meer essentieel deel van zyn federale ka rakter inboeten, wanneer hij niet pa ritair wordt samengesteld. Voorts vroeg dr. Schmal zich af, waarom het nodig was een nieuw Europees Ge rechtshof te stichten, in plaats van gebruik te maken van de diensten van het bestaande Internationale 'dof in Den Haag. Voordat dr. Schmal het woord nam nad de Belgische socialist Bohy als rapporteur der politieke commissie De collectie van Straatsburgse voorstellen voor de vorming van nieu we gemeenschappen in Europa is in tussen weer met één uitgebreid. De Franse socialist Jacquet heeft name lijk een plan ingediend om een Eiiro- pese filmpool op te richten. Donderdagavond- hebben Koningin Juliana 'en Prins Bernliard een to neelvoorstelling bijgewoond in de nationale schouwburg te Oslo. Het konlnklyk gezelschap voor de aan vang voor de voorstelling van Schil lers Maria Stuart" op het balcon in de schouwburgzaal. Voorste rij: H.M. Koningin Juliana (rechts) en haar gastheer. Koning Haakon. Ticeede rij: Prins Bernliard (rechts) gekleed in het generaalsuniform der huzaren, en Prinses Martha. EEN BURGEROORLOG IN DUITSLAND l'remier Grotewohl van Oost-Duits- land heeft Vrijdag gewaarschuwd, dat uiteindelijke ratificatie van de VVestduitse verdragen met het Wes ten „groot gevaar voor burgeroor log met strijd van Duitsers tegen Duitsers" met zich zou brengen. „De arbeiders van de Oost-Duitse democratische volksrepubliek zullen nooit de politieke, economische en culturele vooruitgang van de afge lopen jaren opgeven zo verklaarde de premier in een artikel ter gele genheid van „Bevrijdingsdag". Het artikel is in alle Oostduitse bladen opgenomen. Grotewohl beschuldigde de Weste lijke mogendheden van streven naar handhaving der Duitse verdeeldheid en van politieke spanning te verwek ken in Europa en de wereld. Zes doden bij aanvaring „Duke of York" De politie heeft Vrijdag te Harwich bekendgemaakt, dat nog een passa gier van de „Duke of York" een offi cier van de Amerikaanse luchtmacht, wordt vermist. Men neemt aan, dat hij is verdronken na de botsing van de „Duke of York". Het totaal aantal slachtoffers van het ongeval is daardoor gestegen tot zes. In het wrak van de „Duke of York" zyn de lijken van drie Ameri kaanse vrouwen en een Duitser aan getroffen en in een ziekenhuis is la ter een zwaargewonde Britse vrou welijke passagier overleden. Autobus stortte in ravijn: 43 doden By Bitlis in Oost-Anatolie (Tur kije) is een autobus in een ravyn ge stort waarbij 43 inzittenden om het leven zijn gekomen. Men heeft de lijken van vier slacht offers kunnen bergen. De 39 anderen zijn meegesleurd door de rivier, die in het ravijn stroomt. WEER ARRESTATIES IN ARGENTINIË Zware bom ontplofte in Buenos Aires Volgens mededelingen uit Buenos Aires heeft de politie een derde ter roristische organisatie in Argentinië ontdekt. Twaalf personen zijn gear resteerd en een grote hoeveelheid wa pens is in beslag genomen. Vrijdag ochtend vroeg is een zware bom m Buenos Aires ontploft. >rie personen zyn gewond. Negen der gearresteer den zouden bommen geplaatst heb ben. Onder de gearresteerden bevindt zich een een vrouwelijke ambtenaar van het ministerie van onderwijs. De bom ontplofte nabij een gebouw van de gezondheidsdienst. De gewon den zijn in een ziekenhuis opgeno men. Voorts is vernomen, dat vyf buiten landers, die zich onder leiding van een Roemeense aristocraat bezig hielden met invoerzaken, zijn aange houden, beschuldigd van speculaties. In niet-officiële kringen gelooft men echter niet, zoals is gesuggereerd, dat de gearresteerden betrekkingen onderhielden met een terroristische organisatie. Op éen aantal estancias (boerde rijen) in de provincie Buenos Aires zijn grote wapenvoorraden gevonden, Koningin sprak over Radio Genève „Onder alle Verschillende politieke omstandigheden, waarvoor het Rode Kruis zich reeds zag geplaatst, heeft het nooit aan critiek blootgestaan, doch het is daarentegen erkend als een natuurlijk element ora in nood en ellende hulp te brengen". Aldus H.M. de Koningin, sprekend in een speciale uitzending, welke Ra dio Geneve gisteren gaf ter gelegen heid van het feit, dat 125 jaar geleden de grondlegger van het Rode Kruis, Henri Dunant, werd geboren. Koningin Juliana wees onder meer op het voortreffelijke werk, dat tij dens de ramp door het Rode Kruis in ons land werd verricht Wat de toe komst ook brenge moge, zo vervolg de zy, het Rode Kruis zal zich rich ten naar zijn taak en zich verder ont plooien, het zal het bewijs leveren, dat de naastenliefde, die hulp biedt by alle rampen, ziekten, ellende en in de dood, een deel is van het werkelij ke leven. INTERVIEW ACHTER EEN VERHUISWAGEN Volgende week wordt de watersnood- schadewet ingediend Achter een verhuiswagen beschot tegen de yzige voorjaarswind moch ten wy Vrijdagavond op de Zanddijk te Kruiningen eén vraaggesprek heb ben mei de Minister van Financiën, Z. Ex. J van de Kieft, die juist met een frisse tocht op een open vrachtauto door het dorp Kruiningen, zyn bezoek aan Zeeland had beëindigd. Vlot, openhartig en soms zelfs geestig, ant woordde de Minister op de hem gestelde vragen, doch begrijpelijk bleef hij ook op verschillende vragen het antwoord schuldig. „Het wetsontwerp, dat de schadevergoeding regelt, is nog niet by de Kamer Ingediend, zodat ik hierover nog geen bijzonderheden aan de pers kan mededelen. Doch vraagt U gerust! U zoudt geen goed journalist zijn, wanneer U het niet deed", merkte de minister lachend op. „Wat bet publiek zal interesseren is, dat het wetsontwerp volgende week wordt ingediend". „Van integrale schadevergoeding zal echter geen sprake zijn", deelde de Minister mede. „Wij hebben ons min of meer moeten baseren op de Wet- vergoeding, „Materiële Oorlogsschade, om geen al te groot onderscheid te maken. De minister sprak echter met nadruk van een redelijke regeling. gebaseerd zyn op de vervangings waarde. Voor de goederen die byv nog slechts drie jaren geleden werden aangekocht, zal deze afschrijving zo miniem zijn. dat de meermalen ge troffenen practisch een integrale ver goeding zullen ontvangen", zo merk te minister Van de Kieft in dit ver band op. „In de gisteren en vandaag gehou den vergaderingen is ook meermalen gesproken over de mensen, die nu voor de tweede of derde maal schade hebben geleden. Deze mensen krijgen langzamerhand het gevoel dat zij ver pauperen. In de nieuwe wet zullen ook zekere percentages voor afschrij ving voorkomen. De vergoeding zal zo heeft de politie meegedeeld. Er zijn arrestaties verricht. De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft na een kort de bat een resolutie goedgekeurd, die ten doel heeft een parlementair onderzoek in te stellen naar de in Argentinië gevestigde buitenland se persagentschappen. De minder heid der radicalen had voor de stemming de Kamer verlaten, na dat zij hulde gebracht had aan de slachtoffers van de bomontploffin gen op de Piazza de Mayo op 15 April. Op de vraag naar de vergoeding van de huisraadschade, antwoordde de minister, dat het forfaitaire stel sel waarschynlijk gehandhaafd blyft. „Doch is dit iets voor het Rampen fonds. Het Rijk heeft niets te maken met de huisraadschade. Alleen is het zo, dat wanneer de middelen van het Rampenfonds niet voldoende zullen zijn, het Rijk zeker zal bijspringen. Er behoeft geen vrees te bestaan dat na de eerste uitkering de resterende 50 niet zullen worden ontvangen. De minister moest toegeven dat dit forfaitaire stelsel niet voldoende re kening houdt met het milieuverschil en te weinig gedifferentieerd is- „Aan de andere kant, werkt dit stelsel vlug rjC en er is ook geen systeem denkbaar. l'C dat dit alles kan ondervangen". Zal een vergoeding voor winstder ving; worden gegeven? Deze vraag had de minister ook meermalen tij dens zijn bezoek aan Zeeland gehoord. KORTE PREDIKATIE MOEDERDAG. Als één dien zijn moeder troost, alzo zal Ik troosten. Jesaja 66:13a. Morgen is hel Moederdag. Het merendeel der lezers zal van dit feit reeds dagenlang op de hoogte zijn gesteld door de speciale etalages van banketbakkers en bloemisten. Immers deze middenstanders in hel bijzonder worden er terecht oj ten onrechte, dat willen we hier in het midden laten op aangezien de viering van de Moe derdag op de tweede Zondag in Mei te hebben gepropageerd en tot traditie der laatste jaren te hebben gemaakt. Vele mensen wensen op deze „recla mestunt" niet in te gaan. Waar is het eind van de bijzondere dagen en waar toe dient deze nieuwigheid? Meer mensen vooral in de steden appreciëren deze dag als een gelegen heid om „moeder de vrouw" eens te hul digen. Gebeurt dit eigenlijk niet te weinig? Zo zijn de meningen verdeeld en ter wijl moeder A. verwend wordt met een cyclaam en een mokkataart, begiet moeder B. de geraniums, die ze een paar jaar geleden van haar man en kinde ren heeft gehad toen ze een „kroon jaar" vierde en bij de koffie wordt een zandhoek gepresenteerd, dat ze van eigen huishoudgeld voor de Zondag heeft gekocht. Maar hoemen ook staat tegenover de „Moederdag".... het zullen slechts de bittere uitzonderingen zijn, waar moeder niet vol liefde omringd of vol dankbare weemoed herdacht wordt. Moeder.... dat is een wereld apart. Haar stemy haar ogen, haar gebaar, het heeft alles iets eigens, dat bijna niet onder woorden is te brengen. En is het grootste geheim van een moeder niet dit, dat zij troosten kan als geen ander? De huilende baby, de kleuter die zich. bezeerde, het schoolkind dat geplaagd werd, de bijna volwassene die voor het eerst in het harde leven een gevoelige duw kreeg, de reeds zelfstandige die de onveiligheid van het op eigen wieken drijven ineens pijnlijk ervaartis moe ders troostwoord niet voor allen een wondere bron van rust waardoor toch alles goed wordt? In de bijbel wordt van God gezegd, dat Hij troost als een moeder. Dat geldt voor de Joden, wier glorie in puin ligt, doch die nochtans van Hem heil ontvangen. Dat geldt voor ons, moderne mensen die met al onze verlichtingsteeds meer in het moeras der uitzichtloosheid verzinken, haten we dan maar worden als de kinderen, die in hun nood naar moeder gaan om troost te vinden. Gods armen zijn uitgestrekt. Alleen ben Hem is de ware rust. En Moederdag ts altijd nog een Zon dag, d.i. de dag -waarop het Evangelie van Hem, die als een moeder troost in Christus, de Overwinnaar, verkondigd wordt! Zoudt V niet eens morgen naar Zijn troostwoord gaan luisteren? Zoutelande J. F. Wagener. ,Ook bij de oorlogsschaderegeling is leze immateriële schade niet ver goed. Waar blijf ik dan"? Op de opmerking dat de directeur- generaal voor de middenstand dr. W dergelijke vergt heoben gewezen, antwoordde de mi nister: „Het spyt me, daarvoor ben ik niet verantwoordelijk". (Vervolg op pag. 8.) VERWACHT: AAN HG i n Wisselend bewolkt ,.,et plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachti ge Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 10 Mei Zon: Op Maan: Op 11 Mei Zon: Op 4.51 Maan: Op 3.30 Onder 20.22 Onder 17.11 Onder 20.23 Onder 18.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1