PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onvoldoende coördinatie bij hulp aan getroffen middenstand Domburg kleedt zich aan voor het komend seizoen BILT VIETMINH-OFFENSIEF SCHIJNT TE ZIJN GESTAAKT FOSTER DULLES WAARSCHUWT DE COMMUNISTEN 196e Jaargang - No. 108 Dagblad uitgave van de firnió Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G Ballintijn, PI. ven.-. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEr. Vrijdag 8 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. pe» mm Minimum p advertentie I 3.- Ing. mededelingen driemaal tancl. Kleine advertenties (max. 8 regels- van 1—5 regels f 1.—Iedere regeJ meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.i 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; rerneuzen Br-uwerijs'.r 2: Zn-i ikzqc N Bogerdstr IM> teiei STAATSSECRETARIS GESCHROKKEN Kamercommissie bracht grieven naar voren Directoraat-generaal had wel van vage klachten gehoord De Commissie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer lieeft de klach ten, welke haar in de afgelopen maanden uit de kringen van de getroffen middenstand hebben bereikt, eens uitvoerig met de staatssecretaris van ecomische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, besproken en deze blijkt van de mededelingen van de commissie toch wel enigszins te zijn geschrokken- Weliswaar verklaarde ör. Veldkamp naar aanleiding van klachten over onvoldoende coördinatie tussen de verschillende betrokken departementen, dat deze thans aan de top zeer goed is. Een zo somber gestelde uiteenzet ting, als de Kamercommissie hem gaf, had hij met verwacht. De staats secretaris erkende overigens, dat öe coördinatie kort na de ramp, „niet best" was en liij gaf toe, dat het directoraat-generaal voor de middenstand wel eens „vage klachten" had vernomen. Aanleiding tot deze bespreking, waaraan ook de directeur-gene raal voor de middenstand, dr. W. L- Groeneveld Meijer, deelnam, vormde de ongerustheid in middenstands kringen over het uitblijven van de schaderegeling. Bovendien hadden verschillende leden van de Kamer commissie persoonlijk ervaren, dat, wanneer ?rj voor middenstanders, die hun bemiddeling hadden ingeroepen, bij de departementen aanklopten, het resultaat van him pogingen ondanks alle hulpvaardigheid uitermate ge ring was Dit alles had de commissie met veel zorg vervuld. Deze zorg betreft uiteraard niet de vraag of er schadevergoeding zal worden uitgekeerd, daarvan was ie dereen wel overtuigd maar wèl de wijze waarop, de snelheid waarmede, en de wegen waarlangs tot een bevre digende oplossing van deze proble men kan worden gekomen. Bij de commissie bestond de indruk, dat het als een gebrek aangemerkt moet worden, dat verschillende mi nisteries (zoals die van financiën, van maatschappelijk werk en van econo mische zaken) bij deze problemen zijn betrokken. Van een goede coör dinatie is naar haar mening weinig of geen sprake. Het is de commissie van verschil lende zijden onder het oog gebracht, dat op vele plaatsen de schade nog niet eens is opgenomen. De staatssecretaris verklaarde in zijn antwoord dat de kwestie van de schade-aangiften bij de rampschade- bureaux een zaak van financiën is. Hij was bereid de concrete klachten met financiën op te nemen. Overi gens achtte hij het begrijpelijk, dat niet alle moeilijkheden tot een oplos sing gebracht kunnen worden, zolang de Watersnoodwet niet tot stand is gekomen. Het wachten op de totstandkoming van deze wet achtte de commissie echter zeer ongelukkig. Zij opperde de mogelijkheid, dat de interdeparte mentale commissie voor de midden stand, waarvan de staatssecretaris voorzitter is, zachtzinnig indien het kan, doch hard indien het moet, op do deuren van de verschillende depar- gen en richtlijnen getroffen zijn en dat aan de uitvoering hiervan niets in de weg staat. De conclusie is, (lat öf hetgeen bo ven aan de top van de pyramide klopt aan de onderkant öf niet begre- wordt öf dat het contact tussen pen w< hoog e tementen zou kloppen om deze zaak in beweging te brengen. Van de zijde der commissie werd voorts een lijst naar voren gebracht van verschillende soorten schade, welke specifiek de middenstand be treft. In de meeste gevallen weten de slachtoffers niet eens tot welke in stantie zij zich hebben te wenden. Ook de besturen van de organisaties van de middenstand kennen de weg niet, welke gegaan dient te worden om voor deze bijzondere voorzienin gen in aanmerking te komen. Daar naast was gebleken, dat ook de amb tenaren zelf in de diverse gemeenten hiervan niet op de hoogte waren. De pas afgesneden. De leden hebben bij hun bezoeken aan verschillende plaatsen in het rampgebied ervaren dat, zelfs wan neer aan de betrokken middenstan der de weg wordt gewezen, hy zijn doel niet kan bereiken, omdat de amb tenaren hem meestal bij het begin de pas afsnijden met de opmerking, dat zjj over een regeling niets hebben ge hoord of dat zij, indien zy hiervan wel gehoord hebben, geen toestem ming hebben om de regeling toe te passen. Dit geschiedde in Zierikzee. Wanneer de leden van de commis sie zich echter voor een bepaald, ge val wenden bijvoorbeeld tot de minis- ster van maatschappelijk werk of tot hoge ambtenaren van zijn departe ment, dan blijkt telkenmale, dat voor zeer vele gevallen wel regelin- Raadgevende vergadering Raad van Europa begonnen Prins Bernhard Hoge Commissaris voor vluchtelingen De consultatieve vergadering in Straatsburg van de Raad van Europa heeft éénstemmig Francois de Men- thon (Frankrijk-M.R.P.) herkozen als voorzitter van de vijfde zitting, die Donderdagmiddag is begonnen. Minister Van Zeeland (België) zei- de op een persconferentie, dat zijn voorstel, om de commissie van plaats vervangers te veranderen in een per manent orgaan, gelijkend op dat van de permanente raad van de N.A.V.O., in beginsel door de raad van ministers was aangenomen. Bij de bespreking had men vooral aandacht aan het Duitse vluchtelin genvraagstuk besteed. Men stelde voor een Hoge Commis saris voor vluchtelingen te benoemen. In de wandelgangen, aldus Reuter, werd de naam van Prins Bernhard als mogelijke candidaat voor een der gelijke post genoemd. De strijd in Laos gaat met grote moeilijkheden gegaard en is zeer zwaar. Een jeep, die onwrikbaar vast zitergens in het oerwoud van Xiang-Khouang. Rampenfonds: 110,9 millioen Tot op heden is in het Nationale Rampenfonds een bedrag van 110.9 millioen bijeengebracht. Ten opzichtg van Woensdag weer een vooruitgang van twee ton. en laag ergens wordt onderbro- De staatssecretaris was bereid met andere departementen te overleggen of het niet mogelijk is een eenvoudige publicatie samen te stellen ten behoe ve van rampslachtoffers, waarin de diverse getroffen regelingen worden samengevat. Intussen had de staats secretaris de centrale middenstands organisatie reeds volledig laten docu menteren. waardoor deze thans in de gelegenheid zijn haar leden voor te lichten. Tenslotte kon dr. Veldkamp op een desbetreffende vraag mededelen, dat van de zijde van de regeling met het rampenfonds contact was opgeno men over het vraagstuk van de im materiële schade- „Oranje" en „Ruys" gaan Napels aandoen. Voor de oorlog was het gebruike lijk, dat de passagiersschepen van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zowel op de uit- als op J~ thuisreis respectievelijk Genua Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre worden hersteld, dat de „Oranje" en de „Willem Ruys" op de thuisreis dus van Indonesië naar Nederland varend Napels zullen aandoen. De regeling' zal ingaan met de rei zen van de „Oranje op 21 Augustus en van de „Willem Ruys" op 16 Sep tember uit Tjandjong Priok. Minister Staf over de verdediging Minister Staf heeft Donderdagmiddag nog eens bevestigd, dat op de Navo- conferenties te Parijs aan het nieuwe Nederlandse legerplan de volledige goedkeuring is gehecht. Tevens is daar, zoals bekend, goed keuring gehecht aan de overeen komst over de infrastructuur der W. Europese verdediging. Dit houdt in dat in drie jaren een bedrag van 250 millioen pond zal worden be steed. Niet opgelost is echter nog het probleem der lastenverdeling. Hier is het, zoals de minister het uitdrukte, een kwestie van loven en bieden ge worden. Voorlopig zal echter een aantal objecten worden uitgevoerd. De paraatheid van de territoriale troepen is, wat Nederland betreft, nog het grote punt. In de V.S. heeft men, zo zeide de minister, echter wel begrip voor onze belangen in deze en de territoriale troepen hebben reeds kunnen profiteren van leveranties uit de V. S. Frankrijk wil aanval op Laos niet voor V.N. brengen Donderdag werd in berichten uit Indn-China gemeld dat Vietminh-co- lonnes, die diep in Laos waren door gedrongen, thans in Noordelijke rich ting terugtrekken. Vietminh-eenhe- den, die zich enkele dagen geleden op slechts twintig kilometer van Loe- ang-Prabang, de hoofdstad van Laos, bevonden, hebben thans nieuwe posities, ongeveer zestig kilometer Noordelijker, ingenomen. Dit is ge bleken uit luchtverkenningen. Het schijnt, dat de Vietminh-eolon- ne, die oprukte in de richting van Paksan, aan de grens tussen Laos en Thailand, in het dal van de Mekong, ook is teruggetrokken. In Parijse militaire kringen ver klaarde men Donderdag dat thans nog geen enkele conclusie kon wor den getrokken uit deze nieuwe bewe gingen der Vietminh-troepen. Men acht het mogelijk dat de opperbevel hebber der opstandelingen poogt zijn verbindingslijnen, in verband met het komende regenseizoen, te verkorten. Frankrijk heeft een verzoek afge wezen van Amerika om de invasie van Laos door Vietminh-troepen voor de Verenigde Naties te brengen. Niet temin is de kwestie thans opnieuw in overweging genomen. Het voornaamste Franse bezwaar tegen een bespreking van de kwestie door de Verenigde Naties is, dat een debat waarschijnlijk niet tot militai re hulp zou leiden, maar wel tot cri- tiek op de Franse koloniale politiek. Donderdagmorgen bezochten II.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard het Noors-Nederlandse in stituut voor atoom-energie te Kjel- ler in Noorwegen. V.l.n.r.: professor Milatz, Prins Bernhard. Koningin Juliana, de directeur Gunnar Ban ders en de Amerikaan Reynolds. Voor een verslag van 't bezoek aan KjeTler verwijzen wij naar pag. 8). Arie Biever terug in Nederland „Ja dat is hy", riep gisteravond de 30-jarige mevrouw Agnes Biever en ze holde naar de trap voor het vlieg tuig, dat zojuist uit het Verre Oosten was geland. Een seconde later hield Arie Biever, de enige Nederlandse vrijwilliger van het Korea-detaehe- mfcnt, die in gevangenschap is geraakt, zijn vrouw in zijn armen. Vervolgens kregen de kleine Bievertjes, Annetje en Beppie, resp. 4 en 3 jaar oud, een knuffelbeurt. Daarna was het de va der van Arie, die zyn teruggekeerde zoon omhelsde. Pas toen kreeg de lui tenant-kolonel W. D. H. Eekhout, oud commandant van het Nederlands de tachement. gelegenheid zijn vroegere soldaat Biever de hand te drukken en hem te feliciteren met zijn behouden terugkomst in het vaderland. Overgelukkig wandelde de familie Biever, voor het eerst sedert twee en half jaar verenigd, naar de aankomst hal van Schiphol. Raiff eisenbank vormt een watersnoodreserve Het bestuur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht deelt in haar verslag over 1952 me de, dat het opvallendste verschijnsel in het bedrijf der bank is geweest de aanzienlijke stijging van de deposito's der 732 aangesloten banken. Per ul timo December 1952 beliep dit be drag circa f 650 millioen. Het winstsaldo bedraagt f 1.023.10. Voorgesteld wordt een bedrag van f 1.000.000 te reserveren onder cre diteuren voor eventuele tegemoetko mingen in de nadelige gevolgen van de overstromingsramp, zowel by de boerenleenbanken als by de centrale bank. Het bestuur heeft het belangrijke besluit genomen een nieuw kantoor te doen bouwen. De tegenwoordige huis vesting is onvoldoende. Vernacht wordt, dat in 1953 met de bouw kan worden begonnen. „STREVEN NAAR EERVOLLE VREDE IN KOREA" V.N.-opperbevel in Korea niet bereid onderhande lingen tot in lengte van dagen te rekken z In een rede aan een diner van de republikeinse partij te New York, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de com munisten gewaarschuwd, dat het opperbevel van de V.N. in Korea niet be reid is, de wapenstilstandsonderhandelingen tot in lengte van dagen te rekken. „Wy verlangen oprecht en streven naar een eervolle vrede in Ko rea, doch wy zullen niet dolden, dat onze vyanden daar de vredesonder handelingen al» een list gebruiken om militaire voordelen te behalen", al dus Dulles. De Amerikaanse minister be schouwde Korea als een gebied waar de communisten vredelievende daden moeten laten zien. Indo-China was nog zo'n gebied. Sinds Eisenhower Maarschalk von Manstein werd vrijgelaten „Deutschland Gber Alles" Aan de voormalige Duitse veld maarschalk Von Manstein werd door Britse autoriteiten medegedeeld, dat hem de rest van zijn gevangenisstraf van twaalf jaar voor oorlogsmisda den is kwijtgescholden. Hij is van Donderdag af een vrij man, maar woonde reeds in de om geving van Allmendingen. Hem was namelijk op medische gronden reeds toegestaan de gevangenis te verlaten. Donderdagochtend begaf zich een afvaardiging van de plaatselijke be volking naar Von Manstein. Van de afgevaardiging maakten onder meer de burgemeester, de onderwijzeres, katholieke geestelijken en de dorps fanfare deel uit. Schoolkinderen brachten bloemen voor Von Manstein mee. De vroegere veldmaarschalk zeide in een dankwoord, dat hij hoopte op uiteindelijke verzoening tussen de volken en eenwording van Europa. Toen Von Manstein zijn toespraak beëindigd had, hief de menigte spon taan het „Deutschland, Deutschland ïiber Alles" aan. GOLFLINKS ZOMER 1954 BESPEELBAAR Het zal zijn gasten nog beter dan voorheen kunnen ontvangen De ramp van de le Februari lieeft Domburg als woonoord onberoerd gelaten, doch als badplaats relatief ernstig getroffen: de zee sloeg een stuk van het duin weg-, vernielde de afgangen naar het strand en het ergst van al verkruimelde de aardige, nieuwe toko annex badcabines tot een droevige puinhoop. Maar de ze zomer zal dit alles al weer verleden tijd zijn: deze zomer zal Domburg zjjn gasten weer evenveel kunnen bieden als voorheen, neen, zelfs méér dan dat» Gemeentebestuur, de zeer actieve V.V.V., de Stichting Badplaatsbelangen en de hoteliers en pen sionhouders werken om het hardst om het zover te sturen en gezien de tot nu toe reeds bereikte resultat en„ zullen zy daarin stellig slagen. Over het algemeen heeft men dan ook goede verwachtingen van het komende seizoen, verwachtingen, die voornamelijk 'gebaseerd zijn op de openstelling van de noodweg bij Kruiningen. Men is in Domburg na melijk van mening, dat de omvang van het dagbezoek daarvan voor een belangrijk deel afhankelijk is, een oordeel, dat gestaafd wordt door het feit, dat dit voorseizoen het aan tal bezoekers (b.v, Belgen op 1 Mei) a-gen. nog niet een tiende deel is geweest van wat het anders pleegt te zijn. Inmiddels wordt, op dezelfde plaats, waar de verwoeste opstallen hebben gestaan, een nieuw complex van 26 kleedcabines, garderobe en café-restaurant opgetrokken, dat echter heel wat beter tegen de zee bestand zal zijn. Het zal namelijk bestaan uit een betonnen geraamte, dat op palen (welke reeds geheid zijn) zal rusten. Op 28 Mei komt dit geraamte gereed en op 1 Juli zul len toko en cabines in gebruik wor den genomen. De exploitatie berust bij de Stichting Badplaatsbelangen. Aanvankelijk werd noodherstel over wogen, doch men heeft de knoop resoluut doorgehakt, daar anders nodeloos geld was weggegooid, ter wijl men zich toch had moeten be helpen. V.V.V. heeft al kort na de ramp onder leiding van voorzitter W. Brand een actie op touw gezet (een actie, die ongeveer acht mille op leverde!) om de duinstrook ter hoog te van de villa „Carmen Sylva" weer een behoorlijk aanzien te geven. Vrij willigers plaatsen eerst rijsschermen en daarna heeft een aannemer circa 15000 m3 zand aangevoerd en ver werkt. Hierdoor wordt het bekende terras voor het Badpaviljoen weer bruikbaar en kan men van Pinkste ren af weer de mooie duinwandeling over de miniatuur-boulevard maken. Inmiddels heeft het dag. bestuur van de Polder Walcheren aan de alg. ver gadering voorgesteld, 80.000 tc vo teren voor het verhogen van de steenglooiing en het maken en af dekken van de berm. De Polder zal ook de voornaamste afgang naar het strand op korte termijn herstellen. (Vervolg op pag. 2) zijn voorstellen had gedaan aan de Sowjetrussische leiders had „een nieuwe agressie" zich voorgedaan. „Communistische strijdkrachten uit Vietnam zijn de vredelievende staat Laos binnengevallen. Deze gewapende agressoren bedreigen thans het vre delievende Thailand". Dulles noemde Thailand een van de landen, die een belangrijke bijdrage geleverd hebben aan de inspanning van de V.N. in Ko rea. Daarom had het recht op hulp van anderen. Een derde gebied waar de commu nisten „daden, die wat betekenen", zouden kunnen stellen was Oosten rijk. „De Rode Legers in de Russische zóne slorpen de economische rijkdom op gelijk een zwerm sprinkhanen". Dulles zeide voorts, dat niemand het verlangen van de V.S. naar vre de en bereidheid om bij te dragen tot een verzachting van de huidige span ning zou moeten onderschatten. Nederland krijgt nieuwe vliegtuigen Medio 1956 zal Nederland de be schikking krijgen over Engelse de „Hawker Hunter" jachtvliegtuigen, die de zo langzamerhand verouderde „Meteors" zullen opvolgen. De seriebouw van Meteors loopt eind van het jaar af en tot 1956. zul len deze toestellen dus de leemte in de aanvoer moeten overbruggen. De marineluchtvaartdienst krijgt aan het eind van het jaar de beschikking over Avengers, als opvolger van de Fire flies. Dit Amerikaanse toestel»is be stemd voor verkenning en voor duik bootvernietiging en zal evenals de Fireflies van vliegdekschepen kunnen opereren. De Harpoons van de Marine Lucht vaartdienst zullen in het begin van het volgend jaar opgevolgd worden door de Amerikaanse Neptune, een twee motorig toestel. Voorts krijgt de Marineluchtvaart dienst zeer binnenkort de beschik king over de vier bestelde helicopters. Karl Strassburger overleden In Zweden is op 54-jarige leeftijd plotseling overleden Karl Strassbur ger, de bekende directeur van het circus Strassburger. De heer Strass burger werd door 'n hartverlamming getoffen op het moment, dat hij bezig was toezicht uit te oefenen op het lossen van zijn dieren uit een veer boot. DE VERWACHT: VRIJ ZONNIG. Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. ZON EN MAAN. 9 Mei Zon: Op 4.55 Onder 20.20 Maan: Op 3.00 Onder 15.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1