Vle^iSla! T erreinkampioenschappen op 6 Juni te Vlissingen Zeeuwse Almanak APELDOORNSE POLITIE BRACHT VERPOZING VOOR KRUININGEN "4711" Moeders liejste Wens mim DE COLOGNE EXPERIMENTEERKLASSEN OP DE TECHN. SCHOOL TE MIDDELBURG RUIM 100 PAARDEN KREGEN ANDERE EIGENAAR Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 MEI 1953 DITMAAL NIET IN DE DUINEN Enerverende strijd te verwachten Ook dit jaar zal de motor- en autoclub „Scheldegouwen" weer haar ter- relnkarnpioenschappen, Zeelands drukst bezochte sportevenement, organi seren, ditmaal echter niet in de duinen by Vrouwenpolder, doch t« Vlissin gen. Op Zaterdag 6 Juni zullen de motoren brullen op het opgespoten ter rein, dat begrensd wordt door de Prins Hendrikweg, de Oude Vlissingse weg en de Edisonweg en dat tevoren met behulp van een dragline geac cidenteerd zal worden gemaakt. Alle topryders zyn aangeschreven en men mag verwachten, dat de cracks weer aan de start zullen verschijnen, daar aeze wedstryd meetelt voor het landskampioenschap. Tot en met verleden jaar was het gewoonte de terreinkampioenschap' Een, die in het gehele land bekend- eid 'genieten „Scheldegouwen' was jaren voor de oorlog de eerste vereniging, die een dergelijke „mo torcross" organiseerde te houden op een duincircuit te Vrouwenpolder. Ieder jaar heeft het grote moeite ge kost, dit terrein beschikbaar te krij gen en ditmaal kon geen toestem ming worden verkregen. Men heeft toen zijn keuze laten vallen op het industrieterrein bij de keersluis te Vlissingen, waarop vrij gemakkelijk de nodige hindernissen zijn te creë ren, terwijl een zeer groot aantal toe schouwers er een goed overzicht van het veld lean krijgen. Weliswaar was het niet lang genoeg het parcours moet een lengte hebben van ong. 2,2 km. doch dit probleem kon wor den opgelost door er nog een stuk grond aan de overzijde van de Oude Vlissingse weg bij te trekken. Van de gemeente Vlissingen hebben de orga nisatoren alle mogelijke medewer king ontvangen. Er wordt in drie klassen gereden: junioren, senioren en internationals Het bezoek van minister Van de Kieft Besprekingen in Goes en Zierikzee Zoals reeds gemeld, brengt minister Van de Kieft vandaag en morgen een bezoek aan de rampgebieden, o.a. in Zeeland. Naar wij nader vernamen, arriveert de minister in gezelschap van zijn se cretaris-generaal, de thesaurier-gene raal en de directeur Financieringen en Coördinatie Oorlogsschade tegen de avond in' Goes, waar om kwart over acht in „De Korenbeurs" een be spreking begint met 'n aantal Zeeuw se autoriteiten. Hierbij bevinden zich de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A F. C. de Casembroot, de leden van Ged. Staten, mr. A. J. v. d. Weel, C. Hamelink, C. Philipse en A. Schout, de griffier der Staten, mr. J. Pilaar, de secretaris van de Stichting Wa tersnood Zeeland, de heer J. M. A C. van Dongen, en voorts een aantal bur gemeesters van getroffen gemeenten, vooraanstaande figuren uit kringen van landbouw en veeteelt, het water schapswezen, vakorganisaties, enz. Vrijdag begeeft de minister zich met zijn gezelschap naar Schouwen-Dui- veland, waar eerst een bezoek aan Ouwerkerk wordt gebracht. Om 12 uur des middags volgt in Hotel Van Oppen te Zierikzee een bespreking met autoriteiten van Schouwen-Dui- veland. Daarna reist de minister te rug naar Zuid-Beveland voor een be zoek aan het gebied van Kruiningen, vanwaar hij naar Holland zal terug reizen. v Man stierf tijdens begrafenis van zijn echtgenote Te Heikant heeft zich een tragisch overlijden voorgedaan, dat in wij de omtrek ontroering heeft gewekt De heer P. d'H, die op weg was naar de kerk om daar een mis bij te wo nen, welke zou worden opgedragen voor de begrafenis van zijn vrouw, zakte plotseling in elkaar. Alle po gingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. en iedere klasse is verdeeld in twee •oepen, de rijders met motoren tot :5 c.c. en degenen met motoren, die een cylinderinhoud van meer dan 125 cc. hebben. Ongetwijfeld is een harde enerverende strijd te verwachten. De wedstrijden beginnen om half vijf, de training om twee uur. Wij vernamen voorts nog, dat de LA.C. „Scheldegouwen" op 10 en 11 Juli voor de vierde maal de Benelux- ronde zal organiseren. Meer licht in Middelburgs zwembad-affaire Den Haag eist niet langer zuiveringsinstallatie Naar wy vernemen heeft het ge meentebestuur van Middelburg Woensdagmorgen bericht ontvangen van het departement van wederop bouw, dat het Middelburgs zwem badproject by hernieuwde indiening zal worden goedgekeurd. Dit bete kent, dat men in Den Haag de eis, van een zuiveringsinstallatie heeft laten vallen. Een dergelyke installa tie zou het project nog weer f 50.000 duurder hebben gemaakt. B. en W. zullen nu op korte termijn een aanvullend voorstel met betrek king tot de zwembad bouw aan de raadsleden zenden. „WIJ LEVEN MET U MEE!" Plannen om de jeugd een vacantie in Apeldoorn te bezorgen „Wy hebben met U meegeleefd, maar omdat Kruiningen nog steeds on der water staat, hebben wy nog weinig kunnen doen. Daarom zijn wij ver heugd thans de eerste ontspanningsavond te mogen aanbieden en hopen- lyk zullen wij nog dikwijls kunnen terugkomen. Nog vele Apeldoornse verenigingen staan te trappelen van ongeduld". Deze woorden sprak bur gemeester mr. A. L. des Tombe, toen Woensdag de Apeldoornse politie- toneel, amusements- en mannenzangvereniging voor de leden van de Krui- ningse vereniging in hotel „de Zwaan te Kapelle een allergezelligste ont spanningsavond aanbood. Voordat de burgemeester van tastbaar bewijs van waardering bloe- IN DE SCHEMERING.... Buiten schemerde nog het daglicht maar binnen in het koffiehuis waren reeds enkele, discreet schijnen de lampjes ontstoken, plus de lamp boven het biljart. Het schijnsel er van lichtte geel op het groene laken, waar de helwit en felrood gekleurde ballen hun grillige banen beschreven. Banen, welke zoveel mogelijk werden uitgestippeld door de twee mannen op pantoffels en in Hemdsmouwen, die zich in dat koffiehuis te Sluiskil vólkomen thuis schenen te gevoelen. Het ivas kil buiten. Mei voldeed niet aan de in de eerste dagen- er van gestelde verwachtingen en vandaar wellicht, dat deze avond velèn liet zich behaaglijk hadden gemaakt in het koffiehuis, waar de kachel brand de en de biljartballen zacht klotsend over het laken rolden Handels- en busreizigers waren er, stamklanten, een enkele vrouw en 'n grote, loom neerliggende herders- hond. Er heerste rust. Men las. biljartte, of staarde dromerig voor zich uit. Rust Totdat plotseling een van de han delsreizigers zijn stem verhief; een stem met een grootsteeds accent. Schel, doordringend van toon. ,JDat Zeeland", sprak de man, „dat Zeeland is toch een saai, vervelend land!" Hij kreeg geen antwoord. Van niemand Buiten, in het kanaal, dreef stil een vrachtboot voorbij, waarvan de fiere masten zich scherp aftekenden tegen de avondlucht. En met het onbekende schip gle den ook de ondoordacht uitgesproken woorden weg Even maar was het in het koffie huis nog still 'r geweest dan tevoren, Toen klotsten weer zacht de bil jartballen Apeldoorn het woord verkreeg, werd de bijeenkomst geopend met het Zeeuwse Volkslied. Burgemeester Des Tombe wijdde hierna in zijn toe spraak ook sympathieke woorden aan zijn Kruiningse collega, burgemeester M. Vogelaar, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij mocht echter van hem een hartelijk telegram ont vangen, dat besloot met de woorden „Kruiningen herrijze mede door Apel doorn". Het verheugde spreker dat burgemeester Vogelaar aan de bete rende hand is en weer reeds plannen maakt om zijn geliefde Kruiningen op de been te helpen. „Maar wij, Apeldoomers, voelen ons hiervoor ook verantwoordelijk. Wij zullen graag doen wat we kunnen". Met en kele voorbeelden illustreerde hij daar na nog, hoe de gehele Apeldoornse burgerij zich verantwoordelijk voor Kruiningen voelt en alles wil doen om te helpen. Spreker hoopte dat hierdoor een innige band tussen de ze beide gemeenten zal ontstaan. Verder deelde hij nog mede, dat er thans plannen bestaan om de Krui ningse jeugd deze zomer een pretti ge vacantie in Apeldoorn te nezor- gen. Nadat de heer A. Willering daar op een film over de hulpactie, met o. a. opnamen van het overstroomde Kruiningen had vertoond, brachten de Apeldoornse politiemannen-zang vereniging, het politie-amusements- orkest en de toneelgroep van de poli- tie-sportvereniging een gevarieerd programma van zang, muziek en to neel. De middags bracht het gezelschap dat vandaag een tocht door Zuid Be veland zal maken, een bezoek aan het geteisterde Kruiningen. In de boven zaal van „de Korenbeurs" werd de maaltijd gebruikt, waarbij dokter J. Nieuwenhuijse namens de plaatselijke muziek- en zangverenigingen de gas ten het welkom toeriep. De commis saris van politie uit Apeldoorn, de heer J. S. de Jong wees echter alle dank af, daar wat gedaan wordt, slechts een ereplicht is. Aan het eind van de maaltijd sprak de heer de Jong nog woorden van dank voor de hartelijke ontvangst, waarbij hij als men toezegde. Voordat de dames en heren daarop een tochtje per auto door het dorp en omgeving maakten om de enorme schade in ogenschouw te nemen, werd in de wachtkamer van de tandarts, waar de politiemannen huizen, nog een sympathiek staaltje van medele ven door de Apeldoornse collega's ge toond. Adjudant A. M. van Beek, voorzitter van de gezamenlijke poli tiebonden, afd. Apeldoorn, bood met een hartelijk speechje de Kruiningse politiemannen elk een pakketje rook waar aan. Postcommandant M. C. van Hoepen dankte mede namens zijn mannen voor deze aardige geste. Vee uit Wieringermeer voor Noord-Beveland Hedenmorgen zullen te Kortgene door de Noord-Hollandse gemeenten Wieringermeer e.a., die Noord Beve land voor het landbouwgedeelte adopteerden, 45 stuks rundvee aan de getroffen veehouders worden aange boden. Voorts werd nog een aantal biggen voor gedupeerde landarbei ders aangekocht. Des morgens om elf uur zullen de vertegenwoordigers van de milde schenkers ten gemeentehuize van Kortgene worden ontvangen, waarna later de uitreiking aan de gedupeer den zal plaats vinden. Brandweer van Oud-Vosse- meer in staking Wel een spuit, maar geen trekker De brandweer van Oud-Vossemcer Is in staking gegaan. Bij wyze van protest tegen het ontbreken van deug delijk materieel, hebben de brand weerlieden Dinsdagmorgen allen hun uniformen naar de brandweerkazerne teruggebracht. De voornaamste grief is gericht te gen het feit, dat geen vaste „trekker" >r de brandspuit aanwezig is. Maandag j.l. was er een kleine brand, doch toen moesten de brandweerlie den meer dan een kwartier voor de kazerne wachten voor zij konden uit rukken omdat geen trekker aanwezig was. Bouw Seisbuitenbrug te Middelburg aanbesteed Woensdagmiddag werd in het ge bouw Ruilverkaveling te Middelburg in het openbaar aanbesteed het ma ken van een brug van gewapend be ton (de nieuwe Seisbuitenbrug), met bijkomende werken, over de vest te Middelburg. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: Van Arkel en Molendijk, Gorinchem, 61.223; J. Geschiere, Middelburg, 84.900; H. van Deest, Gouda, 85.500; Van der Klippe, Vlissingen, 86.000; A. Verhagen, Breda 88.075; P. J. de Beurgraaf, Wemel- dinge, 88.900; J. A. van Housselt, Bergen op Zoom, 94.200. Tevens werd aanbesteed het gra ven of verruimen van waterlopen en het uitvoeren van bijkomende wer ken in de Noord-, Oost- en Westwa tering van de Polder Walcheren. De inschrijvers waren: C. V. Gebr. v. 't Verlaat, Hardinx- veld, 136.600; Gebr. Geldof, Seroos- kerke, 145.900; Mij Zeeland, Mid delburg, 149.200; M. Wandel, Sou burg, 151.000. Druk verkeer over Noodweg Colonnes reden Zeeland binnen Woensdag, de eerste dag waarop de noodweg langs Oostdrjk voor alle verkeer was vrijgegeven, leverde een grote drukte op. De gehele dag bewo gen zich lange colonnes autojs langs e dijk van de Kruiningerpolder. Hierbij was ook het goederenwegver- voer flink vertegenwoordigd. In de morgen- en middaguren was het verkeer vanuit de richting Krab- bendrjke, dus uit overig Nederland het grootst. Dank zij de goede ver keersregeling van de rijkspolitie ver liep alles zo vlot mogelijk, hoewel ui teraard oponthoud niet te voorkomen is. Vain de stoplichten nabij de Zand dijk en halverwege de betonweg bij Oostdijk reed elke twintig minuten 'n stoet van 3050 wagens onder gelei de van een politiewagen over de dijk, waai'op een eenrichtingsverkeer is in gevoerd. Wanneer de colonne juist vertrokken was, was voor de nako mende automobilisten het oponthoud iets langer. De meeste toonden ech ter begrip voor de situatie, doch van zelfsprekend waren er ook enkelen die meenden hun misnoegen hierover te moeten uitspreken. Men vergat hierbij blijkbaar dat de omweg over Antwerpen nog wel iets meer tijd vergde. Schouwen-Duiveland bezorgd over vergoeding rampschade P.v.d.A.-Kamerleden bezochten Zierikzee, Ouwerkerk en Nieuwerkerk Socialistische Kamerleden hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan Schouwen en Duiveland om zich op de hoogte te stellen van de ramp- schade, die de bewoners hebben gele den. Dit in verband met de aanstaan de Kamerdebatten over de Rampscha- dewet. De Kamerleden, de heren J. Bom- mer,ir. S. Posthumus" en J. Berger, die naar Zierikzee waren gekomen op uitnodiging van de plaatselijke af deling van de P.v.d.A. en de Bestu renbond, hadden Maandagavond een bespreking met de vertegenwoordi gers van de P.v.d.A en de vakbewe ging in Zierikzee. Hierbij reeds kwam de bezorgdheid naar voren, die de be trokkenen koesteren over de vergoe ding van de schade aan huisraad en onroerende goederen en over de een heidsprijzen, die als vergoeding zijn bepaald voor stoelen, tafels en ander huisraad. Tevens vraagt men zich met zorg af, of de vergoeding van de rampschade hetzelfde trage verloop zal krijgen als de uitvoering van de oorlogsschaderegeling 19491945. Men is van mening, dat alleen honderd procent schadevergoeding de eiland bewoners voldoénde psychische moed zal geven om voör de derde keer het herstel ter hanJ te nemen. Ook werd naar voren gebracht, dat iedere betrokkene in de gelegenheid moet worden gesteld tegen een vast gestelde schadevergoeding in beroep te komen. Men bleek tenslotte de mening toe gedaan, dat de millioenen-investering, die op Schouwen en Duiveland nodig zal zijn, nutteloos is, indien de rege ring niet overgaat tot ingrijpende verbeteringen aan de zeeweringen rond het eiland. De Kamerleden brachten Dinsdag een bezoek aan Ouwerkerk en Nieu werkerk en stelden zich later op de hoogte van de toestand in Zierikzee. Adverieniie. Assortiment-dozen van f4.- tot f7.50 HETBEROEMDE BIAUW-GOUD ETIKET „HORIZONTAAL ONDERWIJS" Outillage wederom verbeterd Met ingang van het nieuwe schooljaar zal by wyze van experiment In twee klassen van de Technische School te Middelburg begonnen worden met z.g. horizontaal onderwys. Dat wil zeggen, dat een bepaald onderwerp by alle vakken, die de jongens krijgen, aan de orde wordt gesteld. Er ko men twee experimenteerklassen, timmeren en banlcwerken. Men verwacht dat door deze vernieuwing het theoretisch onderwijs, waarop een zwaarder accent komt te liggen, interessanter voor de leerlingen wordt en zy ook be ter het verband leren zien tussen de verschillende vakken. Van week tot week zullen de lera ren in een vergadering deze coördi natie verder uitstippelen, terwijl ook nagegaan wordt hoe eventuele hia ten kunnen worden overbrugd. Op een aantal andere technische scholen in ons land (in Zeeland reeds te Hulst) wordt ook al geëxperimen teerd; men hoopt op 'den duur uit deze experimenten een nieuw leerplan te distilleren. In de twee genoemde klassen wordt voorts een begin ge maakt met zang- en aardrijskunde- onderwijs, terwijl in de toekomst ook Engels zal worden gegeven. Men gaat daartoe over met het oog op de be steding van de vrije tijd, welke de leerlingen later, wanneer zij een be trekking hebben, de hunne kunnen noemen. Het bovenstaande deelde de direc teur der school, de heer E. Visscher, Woensdag mede op een persconfe- PAARDENKIJKDAG TE GOES Er werden goede prijzen betaald Drie maanden nadat aan de Goesse haven de aan de verdrinkingsdood ontsnapte Schouwse paarden, vele zeer vermagerd door de ontberingen, waren gelost, kwamen zij Woensdag \veer in Goes bijeen. Doch nu in bete re conditie. Het overgrote deel van de kwartiergevers in Zuid Bevelajid, Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen had het zich tot een eer gerekend om de dieren zo goed mogelijk te verzor gen, zodat zij thans er flink gevoe derd en glanzend uitzagen. Honderdzeventien paarden waren op de Grote Markt bijeengebracht, om voor zover nog nodig ae gedu peerde eigenaars in de gelegenheid te Advertentie stellen hun paard terug te vimden. Het was een grote d rule te, daar ve le boeren en handelaren, zelfs uit Zuid-Holland en Brabant, waren ge komen om te trachten een dier te ko pen. Want aan deze „kijkdag" was voor de gedupeerde Schouwse paar- denhouders ook een tragische kant. De meeste paarden waren of konden Woensdag teruggevonden worden, doch hun eigenaren, wier bedrijf of gronden nog steeds door het water overspoeld worden, waren niet in de gelegenheid hun bezit weer mee te rug te nemen. Slechts tien paarden en een veulen konden naar de oude stal terugkeren, terwijl de rest noodge dwongen verkocht moest worden. Eerst kregen de gedupeerde boeren uit drooggevallen gebieden de gele genheid om een paard tegen taxatie prijs te kopen. Hiervan werd door twaalf personen gebruik gemaakt. Vervolgens werden vyf paarden door kwartiergevers gekocht, waarna de overige 89 paarden door de Zecova bij opbod aan de meest biedende van de hand werden gedaan. Tot half ze ven 's avonds drongen de adspirant kopers rond de muziektent samen om het paard hunner keuze te bemach tigen. Alle dieren, zelfs de Shetlandse pon- ny, werden verkocht, waarvan onge veer de helft aan boeren. Volgens de deskundigen werden hierbij voor de gedupeerde paardenhouders goede prijzen gemaakt. Komt er te Goes Sportkeuringsbureau In café de Pool te Goes zal vanavond een vergadering worden gehouden om te trachten tot oprichting van een sportkeuringsbureau te komen. rentïe ter gelegenheid van de jaarlijk se openbare les. Hij verklaarde voorts, dat ook in het afgelopen schooljaar de nodige aandacht is besteed aan de modernisering van de Technische School, o.a. door plaatsing van nieu we, moderne machines. In het alge meen belang werden diverse werken uitgevoerd, welke anders in verband met de financiën niet tot stand wa ren gekomen, zoals het maken van 50 nachtkastjes voor de Godshuizen, van kasten voor het Bejaardenhuis en van een poortje naast Hotel De Burg. De nieuwe cursus begon met 360 leerlingen. Een bijzonder succes was het V.A.M.-examen, door de „kop- klasse" automonteurs afgelegd: alle leerlingen slaagden voor het diploma leerling-monteur en (op twee na) voor het theoretisch gedeelte hulp monteur. De school verzorgde weder om acht cursussen buiten schoolver band. De Machinlstenschool was weer volledig bezet en ondervond grote medewerking van de Stoomvaartmij. Nederland en de K.P.M. Voor het staatsdiploma V.D. slaagden 31 leer lingen. De nieuwe cursus begon met 146 leerlingen. De jongens belastten zich met de reparatie en het onder houd van het gemeentelijk brand weermateriaal en vervaardigden bo vendien de volledige klepelinrichting voor het carillon van de Lange Jan! Een aantal genodigden, onder wie de burgemeester van Middelburg, maakte Woensdagmorgen een rond gang door dc school en had alle re den om de ijver en het kunnen van de leerlingen, het prachtige machine park en de voortreffelijke werkstuk ken, welke ten toon waren gesteld, Ja bewonderen. Niet in het minst ging deze bewondering uit naar de tot in de kleinste détails complete modellen van het Abdy- en kerkencomplex met de Lange Jan, het Stadhuis, de R.K. en de Oostkerk en de Technische School, pronkjuwelen van miniatuur kunst, die volgend jaar op het Mo lenwater te Middelburg furore zullen maken. Lijk aangespoeld bij Kamperland. Aan het strand van de Anna Friso- polder naby Kamperland is het lijk van een bejaarde vrouw aangespoeld. Na een kort onderzoek werd het stof- felyk overschot geborgen. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Sterren stralen overal", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Een der daders ontkwam", (18 j.), 3 uur; Cosy Corner: Duo Abels—v. Eek 3—6 en 8—11.30 uur; Schelde- kwartier: Bijeenkomst voor ouden van dagen, 2.30 uur. MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Z.V.U. Cabaret gezelschap Arabesque, „Van snotneus tot neon", 8 uur; Technische' school: Openbare les, 1012 en 24 uur; Elee- tro-bioscoop; „Sterren stralen overal", met Johan Kaart, (alle leeft,), 7 en 9.15 uur. GOES. Vandaag Grand; „Sterren stralen over al", (a.l.), 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2