PMVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Harwich-boot „Duke of York" loor Amerikaans schip geramd BILT Arbeidsbemiddeling werd in 1952 aanzienlijk geremd SPEERPUNT VAN CAMPAGNE TEGEN SLECHT BEWIND FOSTER DULLES ONGERUST OVER ACTIE VAN VIETMINH DE lS6e Jaargang - No. 107 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMÉN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm Minimum p. advertentie t 3.- Ing. mededelingen driemaal tancf. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160, tck-t OCHTEND VOL VERSCHRIKKINGEN Boeg werd finaal afgescheurd Drie doden en zes gewonden te betreuren Woensdagmorgen, tegen het aanbreken van de «lag, is de Harwicli- boot „Duke of York" van de British Railways op weg van Hoek van Holland naar Harwich, vlak bij Galloper Point, op 46 mijl van de eindbestemming in aanvaring gekomen met het Amerikaanse vracht schip „Haiti Victory". De gevolgen waren zeer ernstig. De boeg van de „Duke of York" werd tot aan de brug finaal weggerukt en zonk onmiddellijk, terwijl het schip aanvankelijk zoveel water maakte, dat men het als verloren beschouwde. Onmiddellijk na de aanvaring zond de telegrafist van de „Duke of York" S.O.S.-seinen uit, waarop van alle kanten schepen, waar onder Engelse marine-eenheden, ter assistentie kwamen. Naast de enorme materiële schade zijn er, naar een woordvoerder van de Brit se Spoorwegen Woensdagavond laat mededeelde, drie mensenlevens te betreuren. Bovendien zijn er zes gewonden, onder wie één ernstig. Aan boord bevonden zich 442 passagiers en 76 bemanningsleden. Aan het goede weer, de kalme zee, het rustige optreden van passa giers en bemanning, evenals aan het feit, dat zich verschillende sche pen in de onmiddellijke nabijheid bevonden, heeft met het te danken dat de redding zo vlot en zo volledig kon worden uitgevoerd. Direct na de aanvaring kwam de „Haiti Victory" langszij, waardoor ve le passagiers aan boord van het Ame rikaanse vaartuig konden overstap pen, vertelde, tegenover een verslag gever van Reuter, de heer J. Altes uit Amsterdam, die met de „Duke of York" naar Engeland reisde. De heer Altes werd wakker door de schok van de aanvaring en zag uit de hut naast de zijne stoom en rook komen. Toen hij opstond, was de bemanning reeds bezig passagiers naar het dek te bren gen. De reddingsboten werden be mand met passagiers en gestreken, want de „Haiti Victory" was, nadat 'n aantal opvarenden naar dit schip was overgegaan, afgedreven. De vrouwen en kinderen werden eerst in de reddingsboten geplaatst, vertelde Th. Ferraro, luitenant bij de Amerikaanse luchtmacht. Hij hielp bij het reddingswerk. De boten waren zo vol dat roeien onmogelijk was, waar door de boten hulpeloos in zee dre ven tot zij opgepikt wei-den door de opgeroepen schepen. Het was een ochtend van verschrikkingen, aldus luitenant Ferraro. Dhr J. Bokker uit Amsterdam had met een reisgenoot de avond voor de ramp de instructies voor de sloepen- rol gelezen. Ze hadden er om gela chen en tegen elkaar gezegd, dat er op deze reis in elk geval niets zou gebeuren. Toen zij even over vieren twee stoten voelden, sprongen zij uit hun bedden, herinnerden zich de in structies, grepen de reddingsgordels en gingen naar het dek dwars door rook en stoom, welke in de gangen hingen. Eerst dachten zij, dat er brand aan boord was uitgebroken, maar toen zij op het sloependelc kwa men, hoorden zij wat er gebeurd was. Zij gingen in een reddingsboot, dob berden twee uur rond en werden toen opgepikt door het Amerikaanse vrachtschip „American". Mevrouw Weisga-Melsen uit Ber gen op Zoom wist slechts met een koffertje met tijdschriften te ontko men. Zij droeg een gele mantel en een blauwe pyama. Mevrouw Weisga- Melsen was op weg naar Schotland, waar zij een week vacantie zou door brengen. Zij zeide, dat de dame met wie zij de hut deelde, haar om vier uur had gewekt om te vragen hoe laat het was. Ongeveer tien minuten later voel den wij twee klappen, het licht ging uit en er kwam water in de hut. Wij forceerden de deur, aldus mevrouw Weisga-Melsen, en snelden door de gang om op het sloependelc te ko men, maar toen wij daar kwamen, 110,7 millioen in Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 110,7 millioen gulden ontvangen. Gisteren bedroeg de stand 110,4 millioen. In de stijging van gisteren is be grepen een bedrag van ongeveer 195.000 gulden (18 millioen Franse francs), afkomstig van het „Comité de coordination de secours aux sinis- tres dans Les Pays Bas" te Parijs. Watersnood eiste tot dusver 1794 slachtoffers Verschenen is thans de 75ste ver- lieslijst van het informatiebureau van het Rode Kruis. Volgens de tot heden bekende gegevens bedraagt het to taal aantal slachtoffers nu 1794. Van dit totaal staan 1504 personen geno teerd als geïdentificeerd en geborgen, en 290 als vermist. Onder negen Theemsbruggen door Majoor Draper de gekke majoor, xoi:.s iï J ..id hceji Dinsdag de aandacht op zich weten Ir vestigen. door in ven klein Austev- vliegtuig je onder negen Theemsbrug gen door te vliegen. Deze- bruggen 'zyn zo laagdat zelfs een behoorlijk zeiljacht de mast moet strijken om te kunnen passeren. Majoor Christo pher Draper. een 61-jarige veteraan uit de eerste wereldoorlog, die reeds toen bij zyn kameraden bekend stond als een waaghals, is sinds lange tijd werkloos, en hoopt langs deze weg aan werk te kunnen komen. Men vreest echter, dat hij zal worden ver- oord- -.'d zijn „stunt I.i 11)61 vloog hil n.I. ouder de Tower Bridge door, waarvoor hij een voorwaarde lijke veroordeling Icreeg, Frank Mil ler herhaalde dit staaltje in 1951 en kreeg oen boete van 1000 gulden. Wat. zal er zwaaien voor de „gekke majoorl' Majoor Draper réchts neemt met zijn vriend Joe Matthews, die naast hem zat in het vliegtuigje, een hartversterking in de vorm van een sterke kop thee, in de lccuken van zijn huis in Conway Street. Ma joor Draper „nam," de bruggen bij laag tij. bemerkten wij, dat de trap wegge slagen was en dat er slechts twee treden overgebleven waren. Mevrouw Weisga-Melseh vertelde dat twee heren haar en haar reisge note aan dek hadden geholpen. In dien zij ons niet geholpen hadden zouden wij ons leven hebben kunnen verliezen, want ik denk niet dat wij door de opening hadden kunnen klimmen. Nooit meer op een nachtboot Mevrouw van Isselmuden uit Den Haag zeide dat zij al haar kleren en drie brillen heeft verloren. Ik heb er nooit van gehouden op nachtboten te reizen en ik zal het nooit weer doen, aldus mevrouw van Isselmuden. De heer F. J. Peters uit Maastricht zag, nog aan boord van de „Duke of York", een jongen die uit een pa trijspoort in zee sprong. Een lid van de bemanning sprong er achteraan en slaagde er in de jongen te redden. Alle ooggetuigenverslagen spraken van schrik, ontzetting en angst, maar ook van kalmte en dankbaar heid omdat zovele mensenlevens ge red konden worden. (Vervolg op pag. 3.) Van Fleets mening over Koreaanse oorlog perbevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft Woens dag in een artikel in bet Amerikaan se tijdschrift „Life" o.m. verklaard: „Alles, wat wij te doen hebben, is in Korea een strijd over de gehele linie te beginnen en U zult zien hoe gauw de communisten ons om vrede zullen komen vragen". Hij voegt hieraan toe; „indien wij dan toch ergens met de roden oorlog moeten voeren en in dit geval heb ben zij zelf reeds een keus bepaald dan is Korea voor ons de juiste plaats om deze oorlog te rechtertijd en, zoals ik later zal aantonen, met de juiste bondgenoten te voeren"! Briefwisseling voortaan in het Nederlands Minister antwoordt op vragen van de heer Nederhorst Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Nederhorst over het niet gebruiken van de Nederlandse taal in een briefwisseling tussen de Neder landse en de Belgische regeling, heeft de minister van oorlog o.m. geant woord: Het is de minister bekend, dat on langs in het Belgisch parlement vra gen gesteld zrjn aan de regering in verband met het feit, dat de briefwis seling, welke tussen de Nederlandse en Belgische regering heeft plaats gevonden betreffende een accoord tussen België en Nederland over het organiseren van gemeenschappelijke legeroefeningen in het Frans gevoerd is, ondanks het feit, dat wederzijds tussen de rederingen was overeenge komen, dat Nederlands de taal zou zijn voor de officiële betrekkingen tussen de Belgische ep Nederlandse regeringen. De Nederlandse regering is van mening, dat het uit een oogpunt van eerbied voor de eigen taal onjuist te noemen is, wanneer men zich, zonder dat daartoe de noodzaak aanwezig is, van een vreemde taal bedient, en is bereid in den vervolge zich stipt te houden aan de gedragslijn, dat men zich bij de officiële betrekkingen tus sen de Belgische en Nederlandse re deringen van het Nederlands als taal Hoe ernstig de aanvaring voor de ,JDu1ee of York" was, toont deze te- Ie foto. Rechts van het schip een sleepbootlinks een motorsloep, ge reed voor assistentie. PARTIJ VAN DE GAULLE VOORTAAN: R.F.P. zal niet meer als georganiseerd lichaam deelnemen aan verkiezingen Generaal De Gaulle heeft meege deeld dat zijn partij, de Franse volks concentratie R.F.P.niet meer als een georganiseerd lichaam zal deel nemen aan verkiezingen of aan het parlementaire leven. De partij heeft bij de jongste ver kiezingen ernstige verliezen geleden. In een verklaring tegenover ver slaggevers zeide De Gaulle: „1. Het staat de R.P.F.-leden in de Nationale Vergadering, Senaat en plaatselijke raden voortaan vrij te handelen overeenkomstig htm eigen oordeel. Zij kunnen echter niet langer zeggen te handelen of te spreken na mens de „Franse volksconcentratie". R.P.F.-leden kunnen zich candidaat stellen voor alle verkiezingen in Frankrijk, doch niet namens de be weging'. 2, De R.P.F. zal voortaan onder mijn leiding de speerpunt zijn van de campagne in Frankrijk tegen het il wijziging der Benelux ,La Libre Belgique" schrijft met betrekking tot de uitlatingen van eerste minister van Houtte over de Benelux, dat de Belgische regering een meer radicale procedure na streeft. Verwacht wordt, dat zij een offi cieuze bijeenkomst van de ministers van economische zaken zal voorstel len. Een van de overwogen formules zou zijn, in de Beneluxaccoorden een veiligheidsclausule op te nemen in de geest zoals de Nederlandse minister van landbouw Mansholt in zijn ont werp voor een Europese Landbouw- unie heeft voorgesteld Deze clausule zou het mogelijk maken bepaalde maatregelen te nemen, die van kracht blijven tot het ogenblik dat de Belgi sche en Nederlandse lonen, zo niet geheel in evenwicht, toch in ieder ge val niet meer zulk een groot verschil •te zien zullen geven. Deze problemen zullen worden besproken in een be perkte kabinetsraad der Belgische ministers vandaag of morgen. Intus sen zullen de leden der regering dan overleg kunnen plegen met de parle mentsleden, die hebben aangedrongen op het nemen van snelle en doeltref fende maatregelen, aldus La Libre Belgique. slechte bewind. Zij zal niet langer betrokken worden in verkiezings vraagstukken of in de telkens weer veranderende partijcombinaties in het Franse parlementaire leven". Generaal De Gaulle vervolgde: „Mijn na afloop van de oorlog onder nomen pogingen waarbij ik steun heb ondervonden van vastbesloten Fransen om te maken dat ons volk eindelijk één wordt en een we zenlijke staat vormt, zijn tot nu toe niet met succes bekroond. Ut erken dit zonder omwegen. Men moet vrezen, dat deze stand van zaken voor Frankrijk nadelig zal zijn. Het buitenland weet dit en de Fransen gevoelen het, inbegrepen degenen, die zich uit gewoonte, poli tieke hartstocht of eigenbelang te gen mijn streven hebben verzet. De feiten bewijzen, wat ik hier zeg. Ik noem: een hachelijke begrotings positie, sterke economische achteruit gangen, maatschappelijke onrecht vaardigheid, spanning in Noord-Afri- ka, tegenslagen in Indo-China en apathie in het land. Renaultfabrieken tijdelijk gesloten De directie van de Franse Renault- autofabriek te Parijs besloot de fa briek van Woensdagavond af te slui ten. Daardoor komen ongeveer 37.000 arbeiders zonder werk. De directie verklaarde, dat zij het besluit heeft genomen, omdat de sta kers geweigerd hadden een stemming over hervatting van het werk of voortzetting van de staking te doen houden. De genationaliseerde Renaultfa brieken zijn gelegen in Billancourt, een voorstad van Parijs. De productie was reeds tot stil stand gekomen door een staking in de bekledingsafdeling. Geen overeenstemming over Suezkanaal-zone De Brits-Egyptische besprekingen over de toekomst van de Suez-ka- naalzone zijn Woensdag verdaagd, aldus werd officieel te Cairo mede gedeeld. Later zal worden bekend gemaakt, wanneer zij worden hervat. Men had Woensdag een dergelijk stadium be reikt, dat nog geen nieuwe datum kon worden vastgesteld. Naar verluidt werden de besprekin gen verdaagd, omdat de onderhande laars het niet eens konden worden over algemene beginselen betreffen de de ontruiming en de instandhou ding van de Suezkanaal-bases. Mogelijk beroep op Verenigde Naties De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft ver klaard, dat Amerika overleg pleegt met verscheidene bondgenoten over een mogelijk beroep op de Verenigde Naties inzake de invasie van Laos. Indien de communisten er in zou den slagen, Thailand in hun macht te krjjgen, zou de positie van Birma een „bijzonder dringend vraagstuk" wor den. Voorts zou de Indonesische po sitie geschokt worden en Japan zou zich op de lange duur voor ernstige economische moeilijkheden zien ge steld, zei hij. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken besloot met te zeg gen, dat de Vietminh-inval in Laos meer betekenis heeft, dan die van een Frans koloniaal vraagstuk. Het is een rechtstreekse militaire aanval door troepen, die voor verreweg het JAARVERSLAG ARBEIDSBUREAU Invoering Werkloosheidswet mede van invloed op stijging werkloosheid Sedert Juli 1952 heeft de invoering van de Werklooshèidswet mede in vloed gehad op de stijging van de werkloosheidscijfers- In het vorige jaar bedroeg de gemiddelde werkloosheid voor Zeeland, uitgedrukt in 0/00, van de mannelijke beroepsbevolking: 28, terwijl dit voor 1951 21 w as, aldus wordt medegedeeld in het Woensdag verschenen jaarverslag van het Gew- Arbeidsbureau te Middelburg. Over het algemeen was het met de werkge legenheid niet bijster florissant gesteld. Vooral de bemiddeling van oudere administratieve krachten stuitte op moeilijkheden. Onder invloed van de Werkloosheidswet steeg het aanbod van vrouwelijk personeel aanzienlijk, in 1952 van 214 tot 440. Met name in de agrarische rayons nam het aan bod van landarbeïdsters toe. maar ook in de industriële sector was de toestand minder rooskleurig. Hoewel minder vlot dan andere jaren verliep de bemiddeling van jeugdige perso nen toch nog bevredigend. Vorig jaar werd een begin gemaakt met' de opleiding van metaalbewer kers. De animo hiervoor was niet groot en het resultaat van een proef met het omscholen van een aantal Ambonezen zeer gering. Het aantal curssten, in opleiding op de rijks werkplaats te Middelburg, steeg van vijf tot 14. Er werden 241 adviezen over beroepskeuze verstrekt. Het tewerkstellen van minder-vali- de arbeidskrachten ondervond moei lijkheden tengevolge van de vermin derd opnemingsmogelijkheden van het bedrijfsleven en het mede daar door ontstane grotere aanbod van valide werknemers. Het aantal plaat singen bedroeg 149 mannen en 8 vrouwen. Een geduchte tegenslag be tekende de sluiting van de werk- Slaats voor minder validen in Middel- urg. De bemiddeling van gerepatrieer- den bleef moeilijk. Vooral de ouderen vormen een probleem in dit agrarisch gewest. In 1952 werden slechts 340 vreemde mannelijke arbeiders en geen vreemde vrouwelijke arbeids kracht geplaatst, tegen resp. 660 en 60 in 1951. De belangstelling voor emigratie was niet groot. Eind 1952 waren 1771 mannelijke en 727 vrou welijke arbeidskrachten van vreemde nationaliteit in Zeeland werkzaam. Tenslotte nog enige cijfers met tus sen haakjes vergelijkende cijfers over 1951: vorig jaar lieten 26.743 (23.156) mannen en 2095 (2077) vrouwen zich inschrijven, terwijl geplaatst werden 16.911 (16-020) mannen en 1318 (1502) vrouwen. Werkgevers vroegen 18.754 (19.813) mannen en 2024 (2270) vrouwen. Het aantal voldane aanvragen bedroeg: mannen 17.283 (17.277) en vrouwen 1304 (1550). grootste gedeelte in communistisch China zijn opgeleid en uitgerust. FRANKRIJK AARZELT Frankrijk aarzelt een beroep op de V.N. te doen, daar het vreest, dat „internationalisatie" van de Indo- Chinese oorlog mogelijk tot een in val door Chinees-communistische „vx-ijwilligers" zou leiden. Troepen van de Vietminh hebben Woensdag strijdkrachten van de Franse Unie ten Zuiden van Nam Dinh, 80 km. ten Zuiden van Hanoi de hoofdstad van Tonkin, aangeval len. Van Franse zijde is bekendge maakt, dat in allerijl tanks gezonden worden om de aangevallenen, die verliezen hebben geleden, te ontzet ten. Uit Franse legerkringen is verno men, dat de eerste vier „vliegende verhuiswagens" van de zes, die de V. S. als eerste bijdrage in de strijd te gen de oprukkende Vietminh-troepen in Laos beloofd hebben, in Hanoi zijn ao„omkomen. De andere twee zouden - arriveren. Meisje werd door haar verloofde vermoord Het staat nu wel vast, dat het 16- jarige meisje A. B. uit De Bilt, wier lijk Maandag uit de fortgracht van Rhijnauwen is opgehaald, door wur ging om het leven is gekomen. Als verdachte is haar 20-jarige verloofde uit Utrecht aangehouden. Het meisje is Zondagmiddag met hem gaan wan delen naar Rhijnauwen. Alleen thuis gekomen, vertelde de jongen ruzie met zijn meisje te hebben gehad. Hij is in zeer overspannen toestand naar de neurologische kliniek te Utrecht overgebracht. VERWACHT: VRIJ KOUD. Aanvankelijk veel bewolking en en kele verspreid optredende buien, la ter van het Noordoosten uit opkla ringen. Matige tot krachtige Noord oostelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN. 8 Mei Zon: Op 4.57 Onder 20.19 Maan: Op 2.45 OmW 14 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1