PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT pa Amsterdamse politie op de Dam [s met communisten slaagi Vrijwilligers uit vele landen helpen Zeeland opbouwen BILT INTERNATIONALE TOESTAND OP HET OGENBLIK KRITIEK BELGISCHE REGERING ZAL VOORSTELLEN DOEN 196e Jaargang - No. 106 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw, fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2175 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. BOUQUET RODE ROZEN WAS HET BEGIN Bevrijdingsdag ruw verstoord door onverwachte betoging De middag- van de Bevrijdingsdag is op de stampvolle Dam te Amster dam ruw verstoord door een demonstratie van een aantal communistische betogers. De demonstratie begon met het deponeren van een bouquet rode rozen voor de ingang van het Damplantsoen, onmiddellijk daarna hoorde men de kreten „Leve de vijfde Mei" en weldra was toen een handgemeen gaande. Politie-agenten en bereden politie snelden van alle zijden toe en tegen half vijf kwam het tot een uitbarsting. Tientallen agenten trokken him sabels en rechercheurs in burger, met de gummiknuppel in de hand, joegen de menigte samen met de agenten uiteen. Nadat enkele flinke klap pen waren gevallen, waren de straten rondom de hoek van .het warenhuis „De Bijenkorf" weldra schoon, doch kort voor half zes laaide weer een rel op, ditmaal tegenover het Beursgebouw by de Cineac. Uiteengejaagde be togers hadden zich hier verzameld en opnieuw moest een charge worden uitgevoerd. Door een comité, dat zich „Her denkingscomité 5 Mei" noemt, was begin deze maand een manifest ver spreid, waarin het voornemen te kennen werd gegeven Dinsdagmiddag om 4 uur „in stille vastbeslotenheid voorbij het Nationale Monument te gaan". De hoop werd uitgesproken, dat vele tienduizenden dit voorbeeld zouden volgen. In het manifest stond voorts vermeld, dat de 5e Mei strijd baar herdacht moest worden omdat een nieuwe Duitse nazi-overheersing dreigt door middel van de, Europese Defensie Gemeenschap, onder leiding van de Amerikaanse en Westduitse nazi-generaals". Maandag maakten B. en VV. van Amsterdam bekend, dat liet verzoek om een betoging te mogen houden reeds geruime tijd tevoren was afge wezen. Betogers tussen publiek Om vier uur wees aanvankelijk niets op ongeregeldheden. Duizenden mensen schuifelden voetje voor voetje langs de kraampjes op de Dam en over 't trottoir voer 't Damplantsoen. Toen legde, volgens enkele toeschou wers, een deputatie de rode rozen op het hekje van het plantsoen neer en gelijktijdig ontpopten vele mensen in dit dichte publiek zich als betogers door papieren stroken te ontvouwen, waarop diverse communistische leu zen gedx-ukt stonden: Eisen voor meer woningen en werk, voor vrede, en leuzen tegen de E.D.G. De beto gers sierden zich toen met het ronde, rood-wit-blauwe, papieren embleem, waarop gedrukt stond: „Leve de 5e Mei". De eerste slagen. By de tramhalte tegenover de zy- gevel van het gebouw van Peek en Cloppenburg vielen de eerste slagen. Bestandsbesprekingen vorderen slecht Het hoofd van de delegatie der Verenigde Naties bij de bestandsbe sprekingen te Panmoendjon, luite nant-generaal Harrison, heeft de Noordelijken Dinsdag meegedeeld, dat de Verenigde Naties er niet mee zul len instemmen dat krijgsgevangenen, die niet naar huis willen, naar een neutraal land worden overgebracht, zoals de communisten dit 'willen. De Noordelijken hebben nog niet gereageerd op het vo- /stel der Ver enigde Naties om Pakistan met de zorg voor genoemde gevangenen te belasten. Luitenant-generaal Harrison ver klaarde, dat na negen dagen onder handelen „niets er op wees. dat de communisten werkelijk een bestand wensen". Als een trapezewerker vliegt G. P. Walker uit Cheadle Hulms door de lucht op z\jn J/99 c.c. B.S.A. Hij nam deel aan een van de wedstrijden, uit geschreven door de motorclub van Cheadle Hulms. De wedstrijden wer den gehouden op de Lion Hall Farm te Adsioood (Cheshire, Engeland). De politie wend in haar werk gehan dicapt door de nieuwsgierigheid van het publiek, waartussen zich de beto gers, sommigen zeer onopvallend, op hielden. Op de hoek voor de Bijen korf vielen om half vijf een vijftig betogers onverhoeds een agent van politie met vereende krachten aan. De agent kreeg harde slagen te incas seren, waarna hij door zyn collega's met sabels werd Op de vry talrijke buitenlandse touristen, die op deze bevrijdingsdag in het hartje van Nederland hun ogen uitkeken naar de feestelijke vlaggen moet deze rel wel een mei*k- waardige indruk gemaakt hebben. Intussen waren Amerikaanse verlofgangers bijna de enigen, die bij wyze van uitzondering over het afgezette gedeelte voor het Dam plantsoen werden doorgelaten.Een van hen trok zich van de rel wei nig aan. Terwijl op beide hoeken een charge werd uitgevoerd stond hij voor de haag van het plantsoen zyn meisje te fotograferen! Na half vijf arriveerde hoofdcom missaris H. J. A. G. Kaasjager per auto op de Dam. Intussen waren daar ook enkele overvalwagens aangeko men. Met zachte drang. Tien minuten tevoren was door de Kalverstraat een groot aantal beto gers, vermengd met het daar wande lende publiek, bij de laatste steeg voor de Dam, die naar het Rokin leidt, eveneens door politieagenten opgevangen en met zachte drang de steeg in gedirigeerd. Op het Rokin werden deze beto gers, die op hun revers een rond van papier vervaardigd rood-wit-blauw embleem droegen en bij tijd en wijle uitliepen: „Leve de vijfde Mei", weer gedwongen rechtsomkeert over het trottoir van het Rokin in de richting van het Muntplein te lopen. Ook na de op den Dam uitgevoerde charge zag men rondom het Damplantsoen nog tientallen agenten, zowel te voet als te paard. Het bleef nog vrij lang onrustig. Naar accoord over Oostenrijk Volgens diplomatieke kringen In Washington hebben de Verenigde Staten en Frankrijk het Britse voor stel aanvaard om opnieuw te traclv ten, met de Sowjet-Unie tot overeen stemming te komen over een Oosten rijks vredesverdrag. Naar verluidt zal Engeland in de naaste toekomst de Sowjet-Unie of ficieel verzoeken, een vertegenwoor diger naar Londen te zenden tenein de de besprekingen van de plaatsver vangers der ministers van buitenland se zaken van de „Grote Vier" over de Oostenrijkse kwestie te kunnen her vatten. Eerste resultaten Britse verkiezingen Dinsdag zijn de eerste resultaten bekend geworden van de in Groot- Brittannië begonnen gemeenteraads verkiezingen. Zij omvatten slechts de stemmingen in ruim vijfhonderd ge meenten. In totaal moet in 7310 ge meenten worden gestemd. De verkie zingen worden Donderdag en Zater dag a.s. voortgezet. Er is iir dc tot nu toe bekend ge worden resultaten niets, dat wijst op een sterke verschuiving, zoals deze zich verleden jaar voordeed. BEZORGDE FOSTER DULLES VERKLAART: Vrees voor val van Indo-China De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft Dins dag op een gecombineerde vergade ring van de commissies voor buiten landse zaken van de senaat en het huis van afgevaardigden verklaard dat de internationale toestand kritiek is. Geheel Zuid-Oost-Azië bevindt zich op het ogenblik in ernstig gevaar en indien Indo-China verloren zou gaan, zo betoogde de minister, zou er een kettingreactie ontstaan door geheel het Verre Oosten en Zuid-Azië. Dulles zeide, dat er geen bewijs voorhanden is, waaruit blijkt, dat het Sowjet-gevaar voor de vrije wereld minder is geworden of in "de naaste toekomst zal verminderen. Over de Chinese troepen op Formosa zeide Dulles, dat deze troepen versterkin gen in materieel moeten ontvangen. „Indien Formosa militair krachtig en economisch gezond kan worden gemaakt, kan het misschien een ster ke aantrekkingskracht oefenen op de in slavernij gebrachte volken van Azië", aldus Dulles. Dulles zeide dit naar aanleiding van een boodschap van Eisenhower aan het congres, waarin de president me dedeelde, dat de 5.828 millioen dollar die hij vraagt voor hulp aan het bui tenland noodzakelijk is voor de bevei liging op lange termijn van de Ver enigde Staten. (Zie hiervoor pag. 8). Dulles verklaarde voorts dat het program van Eisenhower voorziet in „een matige verhoging" van de mili taire en technische steun aan de La tijns-Amerikaanse landen. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gaan vele landen, die de Verenigde Staten tot dusver vriendschappelijk gezind zijn, zich afvragen of het centrum van macht zich niet van Washington naar Moskou heeft verplaatst. Dulles zeide, dat elke besnoeiing die nn nog in het program zou wor den aangebracht, grotere risico's be tekent dan naar hij geloofde, op dit ogenblik genomen mogen worden. Moord op politiechef in Teheran opgehelderd? Uit Teheran wordt gemeld dat de militaire gouverneur een communiqué heeft uitgegeven, volgens hetwelk Hoessein Chatibi bekentenissen heeft afgelegd over de moord op de chef van politie, Afsjartoes. Chatibi zou bekend hebben, dat de moord in zijn huis was gepleegd en dat hij zich onmiddellijk daarna naar het huis van dr. Baghai. leider van de arbeiderspartij, bad begeven en daar de nacht had doorgebracht. Hij was ook tezamen met de vier generaals, die de aanslag georganiseerd zouden hebben, op de dag bij dr. Baghai ge weest. Het communiqué, aldus A.F.P.. zegt niet duidelijk, welke rol dr. Bag hai in de zaak gespeeld zou hebben. Chatibi en Baghai. zo vervolgt het. zullen geconfronteerd worden. Deze twee ganzen-kuikens hebben het nog zo gele niet bekeken, toen zij een beetje warmte zochten in de lange vacht van het anders zo felle waakhondje van boer Veer- sma uit Achlum FrieslandHet hondje was het vólkomen eens met de gang van zakenen sindsdien heeft hij de kuikens als het ware ge adopteerd. Franse luchtmacht meer actief m Indo-China Toestand aan grens van Thailand minder ernstig? De luchtmacht van de Franse strijd krachten heeft Dinsdag, doordat het weer beter werd, meer activiteit aan de dag kunnen leggen. .Jachtvliegtui gen en bommenwerpers steunden het garnizoen van de post Moeong Khoea 140 km. ten Noord-Oosten van Loe- ang Prabang, dat sinds begin April weerstand biedt aan aanvallen van de Vietminli. De regering van Laos heeft in een nota aan de Amerikaanse regering verklaard, „dat elke onpartijdige waarnemer zal kunnen vaststellen, dat zich onder de invasietroepen nie mand uit Laos bevindt". Generaal Phao, hoofd van de politie van Thailand, heeft Dinsdag ver klaard, dat naar zijn mening de toe stand aan de grens van Thailand en Laos niet zo ernstig is als uit be paalde berichten zou blijken. Hij zeide, dat er niets is te vrezen, maar dat hij alle nodige voorzorgs- masiregalen neerpt. Onder de naar Thailand uitgewe ken vluchtelingen bevinden zich slechts weinig communisten, aldus generaal Phao. A.V.R.O.-voorzitter zal dit jaar aftreden Op een te Utrecht gehouden gewes telijke bijeenkomst van de AVRO is naar voren gekomen, dat de hui dige voorzitter, de heer G. de Clereq dit jaar in verband met het bereiken van de 65-jarige Ieeftyd als voorzit ter zal aftreden. Tevens zou de 75- jarige heer J. Corver als bestuurslid aftreden. De heer Corver is algemeen secretaris van de AVRO. Op deze vergadering was tevens aanwezig ir. A. Ruys uit Bilthoven, voorzitter van het landelijke actie comité van Avro-leden, die met de heer De Clereq een fel debat aanging over de vele geruchtmakende ge beurtenissen, welke in de afgelopen maanden in de AVRO zijn voorgeval len. Uiteraard kwam ook het ontslag van de heer W. Vogt weer ter sprake en er werd aangedrongen op open baarheid, waartegen de heer De Clereq zich verzette. (De pers was niet uitgenodigd) VAN ZEELAND OVER BENELUX Streven naar aanvaardbare oplossing voor beide landen De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, heeft in de Senaat een korte uiteenzetting gegeven over de vraagstukken, die verband houden met de Benelux. De regering, zo zeide hij o.a., heeft kennis genomen van de moeilijke positie, waarin sommige Belgische in dustrieën, als gevolg van de Nederlandse concurrentie verkeren, en zal binnenkort een voorlopige oplossing- voorstellen, die aanvaardbaar mag worden geacht voor beide partijen. De minister van economische zaken, Duvieusart, voegde hieraan toe, dat bij de huidige stand van zaken de problemen van econo :Tche aard en de douanevraagstukken, die België en Nederland raken, naar een politiek niveau moeten worden overgebracht en het onderwerp va bespreking moeten uitmaken tussen de ministers van buitenlandse zaken der beide lan den. Ook eerste minister Jean van Hout- te heeft tijdens een beschouwing in de Kamer van Afgevaardigden over de Meisje vermoord Naar wy thans vernemen, is Zon dag j.l. het 16-jarig meisje A. B. uit De Bilt vermoord. Zn werd sinds Zon dagmiddag vermist. Maandag is zij levenloos in de gracht bij het fort Rhijnauwen in de gemeente Bunnik gevonden. Het lichaam droeg tekenen, die wijzen op een gewelddadige lood. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Arabische conferentie De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen zullen Donderdag te Cairo bijeenkomen. Op 10 Mei zullen de ministers naar hun hoofdsteden terugkeren. Mogelijk zal de vergadering tot Vrijdag uitgesteld worden als de kabinetsformatie in Jordanië en Irak op zich zou laten wachten. Honderdste kleinkind. 5: Door de geboorte van Petrus -.j: Gerardus Maria Smits te f. Wanssum werden de heer en mevrouw TheeuwenBrans, eveneens te Wanssum, voor de honderdste keer opa en oma. economische en financiële politiek der regering enige woorden aan de Benelux gewijd. Hij verklaarde, dat de regering met grote aandacht de ontwikkeling van een situatie volgt, die voor belangrijke sectoren der Bel gische industrie moeilijk en dikwijls buitengewoon ernstig wordt. De dou ane-unie met Nederland, zo merkte hij verder op, is zonder twijfel zeer voordelig geweest voor onze expor teurs in de periode van 1949 tot 1951 en sommigen onder hen vinden op de Nederlandse markt nog steeds een groot afzetgebied voor hun goederen. Wij zyn er van overtuigd, dat iedere vorm van integratie, zelfs regionaal, in de lijn ligt van onze belangen, doch wjj zijn er niet minder van doordron gen, dat een economische unie slechts te verwezenlijken is na adequate aan passingen. Dit vooral, zolang het gro te verschil tussen de k stprijzen en in het bijzonder in de lonen blijft voort bestaan, die in Nederland de laagste en in België wellicht de hoogste van West-Europa zijn. Berlijns monteur kwam op de fiets naar Beveland Boven op het dak van een Zwitserse barak onder aan de Zanddijk by Kruiningen is Erika Schoch, een jeugdig kantoormeisje uit Zurich druk aan het werk. Eerst vond ze het wel een beetje griezelig en wat koud om in de scherpe Noordenwind op de dakspanten te balanceren, maar na en kele dagen is zij liet reeds goed gewend. Dat had ik nooit gedacht, hier nog eens met balken en houten schotten te zullen slepen, maar wanneer de wil aanwezig is, kun je meer dan je denkt", zegt Erika lachend. En zo denkt dokter Jncker uit Bazel er ook over, die ons een paar zwarte teer- handen toesteekt. „Hiermee opereer ik thans. Het is misschien op het oog een gek idee om als vrijwilliger en niet-vakman uit allerlei delen van de wereld naar hier te komen, doch wij menen dat de opbouw en de goede verstandhouding tussen de volkeren beter bevorderd kan worden door da den, dan door veel praten". De aannemers Christiaanse uit Oostburg en de Bruyne Van Riet uit Goes kunnen het beamen dat de ze enthousiaste werkers flink aan pakken. Van het eerste barakkendorp staan reeds vijf woonbarakken van 7X30 meter overeind en daarnaast volgt nog een can tine, een keuken en een ziekenbarak. Aan een zelfde barakkendorp wordt enkele honder den meters verder gebouwd. In to taal zullen hierin vijfhonderd arbei ders gehuisvest kunnen worden. Het ligt in de bedoeling over onge veer twee weken de eerste barakken reeds in gebruik te nemen. Het Zwitserse volk had voor de Ne derlandse rampslachtoffers vijf mil- iioen francs bijeengebracht, zo vertel de ons dokter Jucker. Hiervan werd één millioen voor barakken bestemd. Het Zwitserse Rode Kruis heeft de organisatie van een en ander op zich genomen, doch de bouw werd opge dragen aan de Internationale Vrij willige Hulpdienst. En daarvan zyn wij lid, zegt dokter Jucker met trots. Deze organisatie heeft haar afdelingen in alle landen van West-Europa, alsmede in Algiers. De Zwitserse ingenieur, Pierre Cere- sole was hiervan de grondlegger, toen hij in 1920 met een groep vrij willigers naar de slagvelden bij Ver dun trok om daar schuren te bou wen, wegen te herstellen en velden weer te ontginnen. Overal waar een noodtoestand is ontstaan, wil men di recte hulp bieden. Door deze arbeid wil men het besef ontwikkeien dat de energie niet voor destructieve, mili taire doeleinden, doch meer voor ma teriële en geestelijke opbouw benut moet worden. Een idieel doel, waaraan het groep je mannen en vrouwen dat thans in de kleuterschool te Hansweert is ge huisvest, zich met enthousiasme geeft. Zij zijn gekomen uit Zwitser land, Zweden, Denemarken, Noorwe gen, FTankrijk Duitsland en Neder land. De Amsterdamse physicus werkt hier met de Deen en de Zweed samen en luisteren zij naar de orders van de 66 jarige vakman, Karl Jager uit Zurich. Jager vertelt ons van zijn verre reizen: „Ik was als timmerman aan mijn tijd toe om stil te gaan le ven. Een mens moet echter wat te doen hebben. Daarom ging ik in de Internationale Vrijwillige Hulp dienst". Hij hielp bruggen en straten bouwen in Italië en Afrika, barakken voor scholen en ziekenhuizen in Al giers. En straks zal hij in zijn eigen land een arme gemeente hoog in de bergen aan een melkerij helpen. Mooi werk, zegt Jager. Erika Schoch, het kantoormeisje beaamt dit. Zij kent de dienst nog slechts kort, doch is thans zeer enthousiast En de West-Berlijnse monteur, die od de fiets van Hamburg naar Zeeland peddelde, is evenzeer vol werklust als de Franse verpleegster die moeren „Churchill verliest te vaak zijn zelfbeheersing" In het Britse Lagerhuis is een mo tie van afkeuring van de oppositie met een meerderheid van 29 stemmen verworpen. De motie verweet de re gering, dat zy zich niet gehouden had aan de constitutionele geest en af breuk had gedaan aan de wetgeven de rechten van het Lagerhuis door bepaalde initiatieven aan het Hoger huis te laten. De plaatsvervangende oppositielei der, Herbert Morrison, zeide, dat pre mier Churchill „incompetent" was en te vaak zijn zelfbeheersing verloor. Zijn regering was totalitaristisch. „Laatst kwam hij hier in een bral lende bui en riep beledigende en bru tale zinnen in onze richting. Hij werd driftig. Ik geef de premier de raad dit niet te doen. Hij zou er slechts moeilijkheden door krijgen. Hij zou tot dingen komen, die hij in zijn be tere ogenblikken deze zijn zeld zaam, doch komen voor zou be rouwen", aldus Morrison. De „leader" van het huis, Crooks- hank, zeide, dat de democratie in Groot-Brittannië „zwaar beproefd" werd. 110.4 millioen Sinds Maandag is wederom honderd duizend gulden bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen. Het totaal-bedrag is thans tot 110.4 millioen gestegen. staat vast te draaien en de huishoud- lerares, die met de doktersvrouw in de keuken de scepter zwaait. In de vrije tijd zitten zy bijeen om te dis- cussiëren en te zingen. Soms komt ook de groep uit Zierikzee, die een Japanner onder haar leden telt, naar Hansweert en dan is het dubbel ge zellig. Zo brengen deze mannen en vrou- den zonder veel woorden, doch met daden de individuen en volkeren na der tot elkander. En de rampgebieden accepteren met dankbaarheid deze hulp! DE VERWACHT: VRIJ KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motregen. Ma tige tot krachtige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Dezeltde tem peraturen als gisteren of iets lagere. 7 Mei Zon: Maan: ZON EN MAAN. op Op Onder 20.17 Onder 12.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1