Landbouwjongeren helpen Zeeuwse zusterorganisaties Zeeuwse Almanak EEN SNELLE ONTZILTING MET ZOETWATER MOGELIJK? HOLLANDSE BOKSERS KLOPTEN BELGEN IN VLISSINGEN NIEUWS UIT DE KERKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 4 MEI 1953. PROVINCIALE RAAD L.J.G. Activiteit kan nog gestimuleerd worden De watersnoodramp, welke met name agrarisch Zeeland zo zwaar heeft getroffen, zette uiteraard ook haar stempel op de besprekingen in de ver gadering van de Provinciale Raad van de Landbouw Jongeren Gemeen schap, welke Zaterdagmiddag in hotel Centraal te Goes werd gehouden. Gememoreerd werden de moeilijkheden waarin de leden van verschillende afdelingen kwamen te verkeren, doch anderzijds kon gewaagd worden van het medeleven en de steun van zusterorganisaties elders in het land, zodat het werk niet door gebrek aan financiën behoeft te worden beperkt. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer Ad. Doeleman, een opwek kend woord om met vertrouwen de toekomst in te gaan. Men zal moeten trachten, het ideaal, dat in de sta tuten is neergelegd te verwezenlijken. De secretaris, ïr. J. Bos, kon in zijn jaarverslag mededelen dat het leden tal in 1952 geen grote wijzigingen heeft ondergaan. Het aantal afdelin- fen verminderde met 1, doordat de .PM.-afdeling Oost-Zuid Beveland de werkzaamheden wegens gebrek aan actieve leden moest staken. Ver schillende wedstrijden en cursussen werden georganiseerd. De financiële positie in 19o2 was gunstig. De ac tiviteit van de vereniging zou echter nog in velerlei opzicht gestimuleerd kunnen worden, door het meer ge bruik maken van deskundige hulp, welke ouderen kunnen en willen bie den. Als nieuwe hoofdbestuursleden Verkeersconferentie te Middelburg Op Woensdag 20 Mei Naar wij vernemen zal op Woens dag 20 Mei in het Schuttershof te Middelburg een verkeersconferentie worden gehouden, welke niet uitgaat van de overheid, zoals in het verle den wel het geval was, doch van een aantal instellingen, die ten nauwste bij het verkeer en vervoer zijn betrok ken, zoals de A.N-W-B. eir de E.V.O., doch waarvoor wel vertegenwoordi- fers van het provinciaal bestuur, van e Waterstaat en de Rijksverkeers inspectie zjjn uitgenodigd. Het is de bedoeling het gehele beeld van het verkeer de revue te la ten passeren, te zien, welke moeilijk heden er bestaan en welke verlan gens er leven en te trachten een in druk te krijgen van de situatie, zoals deze zal bestaan, wanneer de gevol- fen van de ramp tot het verleden be- oren. Op deze wijze hopen de orga nisatoren een bepaald plan te kunnen ontwerpen, dat voor de over heid een richtsnoer kan z\jn. Honderd jaar drankbestrijding In het jeugdcentrum „Nieuw Wal cheren" te Domburg werd Zondag het eeuwfeest gevierd van de afdeling Middelburg van de Nederlandse Ver eniging tot afschaffing van alcoholi sche dranken. De voorzitter, de heer A. J. Berenpas, hield een een rede, waarin hij er op wees, dat de geheel onthouding waard is, dat men haar steunt. Zij kan mogelijkheden bieden om het leven van de mens te ver- mooien, voorwaarden scheppen, opdat de mens geluk deelachtig wordt. Zondagmorgen werd aan de heer C. van der Weel en aan de heer H. J. van Geuns het ere-insigne aangebo den met oorkonde in verband met him gouden lidmaatschap. Mevrouw van der Weel en mej. S. M. Smit kre gen het insigne voor het meer dan 25-jarig lidmaatschap. Tal van afgevaardigden brachten 's middags gelukwensen over: van de afdeling Vlissingen, van het Zeeuws Drankweercomité van 'tdistrict Zee land van de N.C.G.V. en het Middel burgs Drankweercomité. Namens het hoofdbestuur voerde het woord de heer G. van de Akker uit Utrecht. Medewerking werd voorts verleend door mevrouw E. Bonthuis-Dliont, vi ool, mevrouw P. SchuitemaVader, en door enkele leden, die enkele klei nere lekenspelen opvoerden. Zaterdagavond vergaderde het Zeeuws propagandacomité, tijdens welke vergadering besloten werd tot de organisatie van een jongerencon- ferentie en belangrijke lezingen in Middelburg en Vlissingen. De penning meesteresse, mevrouw M. Weber-van Wezel werd herkozen. Hoofdbestuur der G. van den Akker behandelde en kele organisatorische problemen. UITWIS SELIN.O Het dier heeft in sommige geval len op de mens voor, dat het tot da den kan overgaan, zonder er tevo ren breedvoerig over te praten. Be standsonderhandelingen'-zijn in het dierenrijk onbekend Hetgeen onlangs wederom is ge. bleken en wel in de buurtschap Ma. grette, onder Axel, alwaar een ko nijnen- en een poesenmoeder vrijwel gelijktijdig het 'levenslicht schonken aan respectievelijk jonge konijntjes en jonge poesjes. De kat kreeg gezinsuitbreiding met drie exemplarenhet konijn deed het met niet minder dan veertien. De eigenaren van beide dieren waren het over één punt eens: in beide gevallen was er sprake van een „teveel".-. De poesjes kregen hoe triest het ook z\jn moge een enkele reis naar de eeuwige jachtvelden; een even boute als doeltreffende beslis sing. Het konijnenprobleem was toen eveneens spoedig opgelost! Drie jon- ge konijntjes werden uitbesteed aan 'de treurende poese' weder en beide partijen kat en konijn gingen met deze oplossing van het probleem onmiddellijk accoord! Een uitwisseling zonder woorden werden gekozen mej. A. de Mul en de heren w. van Liere en I. Wisse. Mej. T. v. d. Zande werd als zodanig her kozen. Als afgevaardigde resp. plaats vervangster naar de Bond van Plat telandsvrouwen werden gekozen de dames T. v. d. Zande en A. N. de Feljter. GRONINGSE TONEELMIDDAG. Het Prov. Groningse Rederijkers verbond zal in het begin van het winterseizoen een toneelmiddag met gezellige avond voor de L.J.G. orga niseren. Deze dag moet gezien wor den als een vervanging van het jaar lijkse toneelconcours. Aan de streek- besturen werd verzocht om het pro- gramma mede te vullen. Er zijn ook nog andere organisa ties die met de L-J-G. medeleven. De zustervereniging uit Gelderland heeft aangeboden om de landelijke contri butie te betalen. Ook de P.J.G.N. heeft een inzamelingsactie gehouden. Het hieruit verkregen bedrag is groot genoeg om de provinciale contribu tiederving van ae L.J.G. over 1953 op te vangen. Daarnaast adopteren de afdelingen en streken elkaar onder- Veesmokkel bij St. Anna voorkomen Ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen hebben aan de doorlaat post te Sint Anna ter Muiden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een grote veesmokkel weten te voorko men. Een vijftal kalfvaarzen werd van een weide in de buurt van de Providence, aan de weg naai' St. An na de grens overgedreven, tóen een der dienstdoende ambtenaren hiervan de lucht kreeg. De dieren konden nog in beslag genomen worden. Een uitgebreid onderzoek naar de her komst wordt ingesteld. Caféhouder uit Stavenisse vertrok naar Australië Met in totaal 995 Nederlandse emi granten, onder wie 258 kinderen be neden 12 jaar, vertrok het m.s- >tSi- bajak" van de Kon. Rott. Lloyd Za terdag via Curasao en het Panama kanaal naar Nieuw Zeeland en Aus tralië. De uit Stavenisse geëvacueerde ca féhouder Jan Stoutjesdijk gaat met zijn vrouw en vier kinderen een nieuw bestaan in Australië opbou wen. De uit de Velzer affaire bekend ge worden Haarlemse inspecteur van politie G-, van Sint Maartensdijk, emigreert, na 24 jaren politiedienst, met zgn gezin naar Nieuw Zeeland. Kinderen uit rampgebied naar Zwitserland De Rotary in Zwitserland heeft een aantal kinderen uit de rampgebieden uitgenodigd om een vacantie van 3 weken in het Zuid-Zwitserse dorp Crans sur Sierre door te brengen. De Goesse Rotaryclub heeft met me dewerking van doktoren een 26-tal kinderen uit Schouwen-Duiveland en Beveland hiervoor aangewezen. Za terdag a-s. zullen de kinderen met twee leidstere uit deze omgeving, naar Zwitserland vertrekken. Walcherens zeewering (Slot van pag. 1) Meer Noordelijk zal aan een uitbrei ding van de dyk niet zijn te ontkomen. Van het duin, dat hier toch al erg ma ger was, is niet veel meer over geble ven. Een dykuitbreiding, doch over grotere lengte, dan thans noodzake lijk wordt geacht, was reeds voorzien in het rapport van de Rykswaterstaat- studiedienst, dat momenteel een punt van overleg met de hoofdingenieur, directeur vormt. De kosten van de werken tussen dykpaal 38 en strand- paal 5 zyn geraamd op een millioen gulden. Domburg: Tachtigduizend gulden zul len nodig zijn voor het optrekken van de steenglooiïng tot 5,70 m. en het maken van afdekken van een berm. Vrouwenpolder: Hier ontbreekt thans een voldoende waterkering; men kan niet volstaan met het plaatsen van rijsschermen aan de duinvoet. In het duinterrein bevindt zich een hoge, zandige rug, welke overgaat in een al eeuwen geleden aangebrachte inlaag- dijk. Door deze rug waar nodig te pro fileren en met in de nabijheid te ver krijgen grond te bekleden en door de inlaagdijk te verhogen, kan op de minst kostbare wijze (toch nog altijd f 45.000) een waterkering, reikende 'tot 5 m. worden verkregen. Westwaterring: Voor werken aan de zeewering in dit gebied van Wal cheren (verhoging oude en nieuwe Nolledijk tot 9,25 a 9,50 m. uitbrei ding buitenberm, bekleding bovenbe- loop, profilering en bekleding duinge deelte, uitbreiding duinverdediging en natuursteenglooiing) worden resp. be dragen geraamd van 250.000, 460.000 en 140.000. Tot dusver is aan herstelkosten een bedrag van 402.000 uitgegeven, ter wijl een groot aantal rekeningen voor de levering van zakken e.d. tot een totaal van 37.924,73 aan het ministe rie werd toegezonden. Op 7 Februari werd het dagelijks bestuur van de pol der een blanco crediet verleend en op 28 Februari een crediet van 1.400.000 voor herstel en verbetering van de zeedijk aan de Zuidwatering. ling. Zy geven daarby zowel de derfde contributie als hulp in andere vorm. De voorzitter wekte de leden op, om in de drooggevallen polders daad werkelijke hulp te verlenen. Momen teel is individuele hulp nog het beste Later zal op Schouwen ook groeps gewijze hulp mogeiyk z(jn. Voorgesteld werd om mej. Oom uit Yerseke op ruimere schaal in de gele genheid te stellen de Z-P.M.-afaelin- fen te bezoeken. Besloten werd om in et bijzonder in de getroffen streken steun te verlenen by het organiseren van cursussen die de handvaardig heid bevorderen. Tenslotte werd het plan voor de excursie naar de N-O-polder nog iets gewijzigd. Er zal een ontspannings avond in Emmeloord worden gehou den. Minister v. d. Kieft naar Zeeland De minister van financiën, de heer J. van de Kieft, zal op 7, 8 en 9 Mei a.s., in verband met de regeling van de watersnoodschade, een bezoek brengen aan de rampgebieden in Zuid-Holland en Zeeland. Tijdens dit bezoek zal de minister op Goeree- Overflakkee, Zuid-Beveland en Tho- len besprekingen met verscheidene burgemeesters voeren. Uitwisseling van jonge land bouwers met de Ver. Staten In het kader van de internationale uitwisseling van agrarische jongeren zullen dit jaar weer enkele Ameri kaanse jongelui gedurende enige tijd op landbouwbedrijven in ons land vertoeven, terwijl enkele Nederlandse jongeren een verblijf op Amerikaan se bedrijven zullen doormaken. De Amerikaanse groep bestaat uit zes meisjes en twee jongens, die op 3 Juli in ons land aankomen en tijdens hun verblijf van vier maanden op drie verschillende boerderijen worden on dergebracht. Van Nederlandse zijde wordt aan deze uitwisseling o.a. deel genomen door Pieter S. Dekker uit Zuidzande en Gerrit Knibbe uit Wie- ringerwerf. Nieuwe voorzitter Zeeuwsch Genootschap 39 NIEUWE LEDEN TOEGELATEN. In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen te Mid delburg werd het jaarverslag over 1952-1953 uitgebracht door de secre taris, dr. W. S. Unger, en de rekening en verantwoording door de thesau rier, mr. J. H. C. Heyse. In plaats van dr. B. D. H. Teilegen Azn. werd tot voorzitter gekozen mr. J. A. E. Rink. Als bestuurslid werd in de va- cature-mr. B. Kolff gekozen mr. dr. N. Bolkestein. Tot lid werden benoemd: B. J. ter Bals, rheumatoloog, Middelburg; J. A van Bennekom, directeur Chr. Kweek school, Middelburg; W. B. Bergsma, predikant, Waterlandkerkje; A. W. Boerwinkel, arts, Sint Laurens: P. J. Bom, arts, Oostkapelle; L. van de Boogert, apotheker, Middelburg; dr. B. Breek, Ned. Herv. predikant, Kat- tendijke; J. G. Broekhuysen, kapitein ter zee, Middelburg; Ir. J. H. Bun, werktuigkundig ingenieur. IJzendijke; mr. W. J. E Crommelin. burgemees ter. Domburg; dr. J. Denys, rijksarchi varis Oost-Vlaanderen, Gent: P. A. J. Deodatus, arts. Vlissingen: mej. dr. E. Dhanens. adj.-inspectrice culturele en sociale aangelegenheden, Eekloo; H. Frima, arts, Zoutelande; dr. M. Grijpdonck, prov. adviseur van Oost- Vlaanderen, Gent; M. Hoogstraten, molenkundige, Dordrecht; ir. C. A. L. Horstmann, voorzitter Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Sas van Gent; H. P. de Jong, chi rurg. Oostburg: drs. J. K. de Jong, secretaris directie P.Z.E.M.. Sint Lau rens; W. H. van Ballegoyen de Jong. districtscommandant Rijkspolitie. Domburg, dr. A. C. F. Koch. bewerker Oorkondenboek van Holland en Zee land, Deventer; ir. A. B. J. de Koning, ingenieur Prov. Waterstaat, Middel burg: A. P. Kostense, burgemeester, Biervliet; J. L. van Leeuwen, burge meester, Brouwershaven; mr. G. Th. A. baron van Lynden, advocaat, Dor drecht; dr. ir. K. van der Meer, bo- demkundige, Arnhem; H. K. Michaë- lis. burgemeester, Bruinisse; mr. H. A. R. de Mul, advocaat* Oostburg; G. J. W. Petten, zenuwarts, Vlissingen; M. Reyerse, arts, Middelburg; E. M. van Riel, tandarts, Middelburg; A. Ringe ling, apotheker, Middelburg; W. J. Rust, leraar, Middelburg: L. Sloos. arts, Koudekerke; dr. J. de Smedt, rijksarchivaris in West-Vlaanderen, Brugge; ir. J. G. Snip, hoofdingenieur R.W.S.. Middelburg; J. D. Troostheide, hoofdredacteur Zeeuwsch Dagblad' Goes; dr. A. de Vin. taalkundige, Rot terdam; dr. C. Wiskerke. lector Ned. Econom. Hogeschool, Rotterdam. OOK VOOR ZEELAND In Brabant worden interessante proeven genomen Een ontziltingsproef met zoet wa ter in een boomgaardengebied van 200 hectare kan wellicht de inleiding vormen van een grootscheepse actie om de overstroomde gebieden in kor te tijd van het overtollige zout te be vrijden. Dit plan tot ontzilting met zoet water is ontsproten uit het brein van de Nijmeegse technicus E. W. Smit. Vernomen wordt, dat deze proef veel kans van slagen heeft. Het gifti ge chloor, dat voor vruchtbomen en landbouwgewassen dodelijk is en tot dusver slechts geleidelijk met gibsbehandelingen kon verdwijnen, schijnt nu snel verdreven te worden. Op het ogenblik wordt het proefge bied onder Fijnaart, terwijl de vrucht bomen er rijkelijk bloeien, overspoeld met zoet water, nadat het zoute wa ter zo diep mogelijk werd uitgepompt. De aanvoersloten naar dit gebied worden met zoet water gevuld, ter wijl de afvoersloten zijn afgedamd. Machtige pompinstallaties voeren het water aan. Kleinere pompen spuien het over de verzïlte grond. De mogelijkheid wordt thans be studeerd om andere verzilte gTonden eenzelfde „wasbeurt" te geven als thans bij Fijnaart geschiedt. Verwacht wordt, dat de grondeige naars gaarne zullen meewerken om hun akkers en boomgaarden zo spoe dig mogelijk zoutvrij te maken. Dan toch zou het mogelijk zijn om in het eerstvolgende jaar weer een normale oogst te krijgen. Bij gipsbehandeling duurt het grondherstel een reeks van jaren. Gesteld bijv. dat men van Brabant uit Schouwen-Duiveland met zoet wa ter zou willen ontzilten, dan spelen zowel de beschikbare hoeveelheden zoet water, de bevloeiing van de aan- Dubbel jubileum op de Vakschool te Goes Mej. D. Ossewaarde, die Vrijdag 35 jaar als lerares aan de Vakschool voor meisjes te Goes werkzaam was, werd een 'hartelijke huldiging bereid- Verschillende spreeksters en spre kers schetsten de grote verdiensten van de jubilaresse. Achtereenvolgens voerden het woord mej. W. C. West- steijn, directrice der school, mej. A. G. Zellenrath als oudste collega, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de heer M. Haasdonk, be stuurslid van de schoolvereniging, mevrouw A. M. Ballegoyen de Jong- Henny als oudste bestuurslid en de heer J. Buurman, directeur van de Ambachtschool. Daar de Vakschool onlangs 35 jaar bestond, werden ook het bestuur en de directie door verschillende sprekers gecomplimenteerd. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van bloemstukken en andere geschenken. Bank voor Zeeland wil 8 uitkeren Naar wij vernemen zal de Raad van Commissarissen van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes op de binnenkort te houden algemene vergadering van Aandeelhouders voorstellen, een dï- vident uit te keren van 8%, evenals vorig jaar. liggende gebieden, als het transport van het zoete water grote rollen. Naar mening van de heer Smit zou zeer snel transport van het water weinig bezwaar opleveren, omdat ons land over voldoende hogedruk leidin gen beschikt. Men zou die tijdelijk kumien lenen uit het materiaal, dat bestemd is voor nog te leggen inter- locale hogedruk-transportleidingen voor gas. Pompen zrjn voldoende voorhanden. Hierdoor zouden de kos ten per hectare slechts op enige hon derden guldens behoeven te komen. Rookwaren voor Zeeland m Bergen op Zoom gestolen Daders aangehouden In de nacht van Donderdag op Vrij dag werden uit enkele spoorwagons, die op de loslyn te Bergen op Zoom stonden, tabak, sigaretten en andere rookartikelen, bestemd voor Zeeland, ontvreemd. De daders verstopten het gestolene op diverse plaatsen in de stad, doch spelende kinderen ontdek ten de goederen. Aangifte bij de poli tie volgde, die met behulp van een speurhond al spoedig tot aanhouding van de daders kon overgaan. Het ble ken te zijn de 21-jarige F. A., de 23- jarige J. G., en de 23-jarige J. v. d. B., die bekenden de goederen gesto len te hebben. Zij zullen vandaag voor de officier van justitie te Breda worden geleid. TWEE NATIES IN DE RING A. Janse Z.-Hol lands kampioen B door k.o. zege op Henk Dik Tijdens de bokswedstrijden, welke de Vlissingse boksclub D.O.S. in het stampvolle Concertgebouw te Vlissingen organiseerde onder auspiciën van de N.B.B. mogen dan aller ogen gericht zijn geweest op de ontmoetingen tussen de vier Belgische en Hollandse boksers, welke het programma „inter nationaal" maakten, het programma voor de pauze, waarin de jongens van D.O.S. als „mindere goden" uitkwamen was toch ook wel het aankijken waard. J. Jacobse behaalde in de eerste party zonder al teveel moeite een puntenoverwinning op M. v. Gerven van school Huizenaar en na dit goede begin voor D.O.S. volgde naar ons gevoel de mooiste wedstrijd van de avond n.l. tussen C. v. d. Gruiter en de neger Drielinger van school Huizenaar. Reeds de eerste ronde van deze par tij was vol spanning. Flitsend bewoog de neger zich door de ring, zoekend naar een opening die echter in de hech te verdediging van v. d. Gruiter niet te vinden was. Drielinger zelf kwam reeds spoedig enkele malen in moei lijkheden door harde rechtse treffers van de in fraaie stijl boksende D.O.S.- man. In de tweede ronde besliste v. d. Gruiter de partij in zijn voordeel door een serie goede punches, waartegen Drielinger het moest afleggen telkens wanneer hij in de buurt van de tou wen geraakte en ontwijken niet mo gelijk was. Zeer tactisch vechtend bokste v. d. Gruiter de laatste ronde uit. kennelijk voorzichtig geworden dooi de manier waarop de snelle Rotter dammer soms plotseling voor hem op dook. Het was voor arbiter Doodkorte, die voor de pauze leidde, niet moeilijk een beslissing te nemen, tactiek en techniek hadden hier snelheid over wonnen: v. d. Gruiter werd overtui gend winnaar op punten. A. Geervliet van D.O.S. verloor in de volgende partij van K. Kleine Uitspraken rechtbank De Belgische schippersknecht G. C. uit Zelzate werd Woensdag wegens diefstal van 'n accu en een zak suiker door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De meubelhandelaar A. J. S. uit Wolfaartsdijk werd in hoger beroep wegens overtreding van de Wet Au tovervoer Personen veroordeeld tot f 15 of 10 dagen hechtenis. Het be roepen vonnis werd bevestigd. De chauffeur J. S. uit Vlissingen, die door de kantonrechter gestraft was met f 20 of 5 dagen hechtenis wegens een verkeersovertreding, werd in hoger beroep van bet hem te laste gelegde vrijgesproken. De chauffeur L. B. B., eveneens uit Vlissingen, werd wegens een ver keersovertreding in hoger beroep veroordeeld tot f 12,50 of 5 dagen hechtenis, met bevestiging van het beroepen vonnis. De landbouwer H. B. uit Biervliet, kreeg wegens overtreding van de Vuurwapenwet f 10 of 5 dagen hech tenis, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen jachtgeweer. Geslaagd jeugdleiders weekend te Hedenesse In het vormingscentrum „Hedenes se" werd een jeugdleiders-weekend gehouden voor een kleine vijftig jeugdleiders uit diverse delen van Zeeland. Het betrof hier een samen komst van de deelnemers der jeugd leiderscursussen, welke onder leiding van de in Zeeland arbeidende Wika's werden gehouden in Middelburg, Goes, de zak van Zuid-Beveland en West Zeeuwsch Vlaanderen. Zater dagavond werden eerst volksdansen uitgevoerd, waarna de cursisten op dracht kregen een programma samen te stellen voor een buitendag en een week-end. De resultaten werden daarna gezamenlijk besproken. Voorts werden enkele verhalen „uit gespeeld". Zondagmorgen was er gezamenlijk kerkbezoek te Zuidzande, waarna er volkszang beoefend werd. Tenslotte was er een groot buitenspel en wer den volksdansen gedaan. Dit week end, dat geheel op de praetyk van de jeugdleider was gericht, kan mede tengevolge van het uitstekende weer, bijzonder geslaagd worden genoemd. Intrede ds. A. Koning te Oud-Vossemeer Onder grote belangstelling hield ds. A. Koning, laatstelijk predikant te Barchem in Gelderland, Zondag in de Gereformeerde kerk van Oud-Vos semeer zijn intredepredikatie. In de morgendienst werd ds. Koning beves tigd door de consulent, ds. A. G. van der Stoel van Bergen op Zoom. Deze sprak naar aanleiding van Efeze 1, vs. la: „Paulus, een apostel van Je zus Christus naar de wil Gods". De tekst voor de intrede-predikatie had de nieuwe predikant ontleend aan 2 Cor 3 vs. 1 tot en met 3. Grondge dachte was daarbij, dat de taak van de predikant is onder leiding van de H. Geest de omzetting van zijn ge meente in een leesbare brief van Christus te bereiken, niet geschreven in stenen tafelen, maar in de harten. Als praeses van de kerkeraad sprak daarna ouderling J. J. Versluijs ds- Koning en diens gezin toe. Verdere sprekers waren ds- A. G. Baayen uit Rilland als afgevaardigde van de classis, waarvan vele predikanten aanwezig waren, een afgevaardigde van Barchem, en burgemeester J. J. Commissie bestudering Schelde-Rijnverbinding Gedeputeerde Staten hebben als nog besloten om mr. B. Kolff, burge meester van Vlissingen en mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Temeuzen, uit te nodigen, zitting te nemen in de Zeeuwse commissie ter bestudering van het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding. Versluijs voor de burgerlijke gemeen te. In zijn dankwoord richtte de nieu we predikant zich speciaal tot de jeugd, de heer G. van Daal, hoofd van de school met de bijbel, en de ouden van dagen. Staande werd daarna ds. Koning toegezongen Gezang 29. De dienst werd geëindigd met Psalm 68 vs. 14. Ds. Koning was 24 jaar predikant te Sint Laurens en daarna 6 jaar te Barchem. Lewedorp vierde zilveren parochiefeest Katholiek Lewedorp heeft Zaterdag een bijzonder feest gevierd. De pa rochie bestond namelijk 25 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum is de Abt van de Benedictijner Abdij te Oosterhout, Dom Mahler, in gezel schap van twee paters-Benedictijnen naar Lewedorp gekomen, waar hij een relequie van de patroon der jubi lerende parochie, de H. Eligius, uit zijn bezit aan Lewedorp schonk. De Abt werd op plechtige wijze inge haald. Het gehele dorp was met vlaggen en bloemen versierd. Nadat hij het relequie overhandigd had, ce lebreerde Dom Mahler een lof met predicatie. Zondag werd het feest voortgezet. Onder de hoogmis heeft pastoor Wolff een telegram van de paus voor gelezen, waarin deze zijn zegen aan de parochie zond. Zondagmiddag was er eveneens een lof, waarna 's avonds een parochie- feest werd gehouden. (Spaan) doordat hij wegens maag krampen moest opgeven. Hans Lubig, bokste in het midden gewicht tegen B. Koster (Huizenaar) een wedstrijd, die weinig fraai werd door het vele clinchen van de Rotter dammer. In de eerste ronde kreeg Lu- big op deze wyze weinig kans om goed boksen te laten zien, maar in de tweede ronde zag de D.O.S.-man zijn kans schoon en plaatste hij na enkele korte stopstoten een harde rechtse hoek, die Koster in de touwen joeg. Een vinnige linkse was daarna genoeg om Lubig aan een k.o. overwinning te helpen. Hennekam van Weteman Den Haag won door opgeven van Hakker (Spaan) in de tweede ronde een partij licht C. van 3 maal 3 minuten en Ri- nus Riteco, gehandicapt door een ge blesseerde hand, bokste een hopeloze doch zeer taaie partij tegen de Hage naar Visser in de welter-klasse, die veruit op punten won. In deze vorm was Riteco tegen de solide vechtende Visser niet opgewassen. De big matches" Voordat de Belgen tegen de Hol landse boksers onder chef de mission C. Schut aantraden, kwam Henk Dik van D.O.S. in de ring tegen A. Janse (Oorschot) voor een party om het kampioenschap lichtgewicht B. van Zuid Holland. Dik is echter maar even in de ring geweest. Een keiharde linkse swing trof de D.O.S.-man reeds by het eerste treffen en de daaropvol gende snelle stoot van de oersterke Janse zond Dik bewusteloos naar het canvas. Janse, een bokser met een bes te punch, werd verdiend kampioen, hoe jammer dat voor D.O.S. ook is; de Zeeuwse bokssport heeft maar al te hard een kampioen nodig! Nadat Janse met zjjn vaantje, hem overhandigd door de N.B.B.-hoofdbe- stuurder de heer C. Schut, en bloemen, door de heer H. Nieuwpoort van D.O. S. aangeboden, do ring had verlaten, kwamen de Belgen en Hollanders in de ring. De beide volksliederen waren nau welijks verklonken toen Gerardie (Spaan) vinnig van leer trok tegen de Belg Verhelst, oud kampioen van Bel gië in de welter-klasse. Het werd min of meer een spel van kat en muis, want hoewel de Jïelg treffer op tref fer onbewogen Incasseerde, was het overwicht van Gerardie reeds in de eerste ronde duidelijk. Verhelst moest zich overwegend beperken tot verde digen en verloor dan ook op punten na drie afmattende ronden van 3 mi nuten. De party tussen J. Verhagen (Moer kerk) en de Belg Marien, kampioen van Oostende, was weing fraai, al won de Belg dan ook overtuigend. Nadat Verhagen reeds in de eerste ronde voor acht tellen neer was gegaan, ver scheen de handdoek in de ring en kon Marien, die zich veel bezondigde aan onelegant „maaien", zich overwinnaar noemen. De Nederlandse kampioen welter 1953, A. Schuurmans, bokste met Ver- vaet die zo vaak clinchte, dat een openbhre van waarschuwing van ar biter H. Knol, de leider van de partijen na de pauze, er aan te pas moest ko men om hem tot de orde te roepen. In de derde ronde ging de Belg tweemaal neer en dat bleek genoeg te zijn om hem tot opgeven te dwingen. De Hollandse „k.o. winnaar" Jo Mohr bokste een goede wedstrijd te gen Murez in het middengewicht. Loerend op een k.o. kwam Mohr reeds in de eerste ronde een paar maal goed door de defensie van de forse Belg heen en in de tweede ronde deelde de Hollander zulke harde stoten uit, dat Murez bloedend uit een wonde aan de linker wenkbrauw moest opgeven. De ze laatste wedstrijd kon ons van de zwaardere klasse het meest bekoren. Voor de winnaars waren prijzen be schikbaar; de verliezers kregen een herinneringsmedaille. Voor de aanvang van de wedstrij den werd het woord gevoerd door de heren H. Nieuwpoort en C. Schut en werd de heer H. Knol hartelijk gehul digd namens D.O.S. In verband met zijn 25-jarig jubileum als N.B.B. scheidsrechter. Hy mocht een fraai aandenken in ontvangst nemen. Na af loop bleef men nog enkele uren dan sen. 72ste lijst van slachtoffers Het informatiebureau vhn het Ned. Rode Kruis heeft de 72e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze vermeldt voor Zeeland de volgende namen: Nieuwerkerk. Stoutjesdijk, Izak, geb. 19-ll-'72, laat ste adres: Ooststraat 200. Stavenisse. Riedijk-Stoutjesdijk, Willemina Su- zanna, geb. 20-7-'91, laatste adres: Kerkstraat A 314. De Jongh-Dijkman, Lena, geb. 6-2- '74 .laatste adres: Poststraat B 2. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Sterren stralen overal" met Johan Kaart (alle leef tijden), 9.15 uur; Markt 43c; alge mene vergadering van aandeelhou ders Stoomtram Walcheren N.V., 2 u. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Sterren stralen overal", (alle leeftijden), 9 uur; Noorderbegraafplaats: Herdenking gevallenen, 7.30 uur van R.H.B.S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2