PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vice-voorzitter Tunesische raad werd vermoord Werken op Walcheren vragen millioenen guldens BILT BRITS STRAALVLIEGTUIG BIJ CALCUTTA VERONGELUKT UITSLAANDE BRAND IN OUDE FABRIEK TE ROTTERDAM Vandaag 196e Jaargang - No. 104 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN baandag 4 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie f 3.». Ing. mededelingen driemaal tarief» Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—Iedere regel meer 20 cent. „brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwèrijstr. 2; Zierlkzee. N Bogerdstr. C 160. telef. 26. SPANNING ROND VERKIEZINGEN De bey voldeed aan een Frans verzoek De spanningen in Tunis hebben de afgelopen dagen geleid tot drie moordaanslagen, waarvan er één gelukte; Zaterdagmorgen loste een jonge Tunesiër twee dodelijke schoten op de 67-jarige Tsjadly Kastalli, de vice- voorzitter van de gemeenteraad, die zich van zijn woning in de Arabische wjjk naar een café in de Europese wijk begaf, waar liij elke morgen met vrienden placht te vergaderen. Kastalli overleed ter plaatse. Tevoren wa ren reeds mislukte aanslagen gepleegd op de Tunesische minister van han del, Ben Iïais en op een commissaris van politie. Kastalli, eigenaar van een Ara- te voldoen aan een Frans verzoek om bisch blad, de enige Arabische krant, die de uitslagen van de dïstrictsver- kiezingen heeft gepubliceerd, had zijn eandidatuur voor de gemeenteraads verkiezingen van Zondag gehand haafd, hoewel hij vele dreigbrieven had ontvangen om deze eandidatuur in te trekken. De Tunesische nationa listen hebben Zaterdag een algemene staking voor Zondag uitgeroepen als protest tegen de moord. Terstond na de aanslag hield de politie razzia's in de Arabische wijk, waar momen teel door mobiele afdelingen gepa trouilleerd wordt. In de straten zijn versperringen opgericht. Talrijke ar restaties werden verricht. Zondagoch tend werden twintig nationalistische leiders aangehouden en naar het Zui den overgebracht. De bey van Tunis, Sidi Lamini, die na lang aarzelen toestemming had gegeven tot het houden van de raads verkiezingen, weigerde aanvankelijk Ketel met 1000 kilo kokende suiker ontplofte Zaterdagmiddag ïs in de V. Z. fa briek (Verenigde Zuivelbereiders) te Wagenberg de binnenketel van een suikerkookpan, waarin zich 1000 kg. kokende suiker bevond ontploft. De ketel vloog door het dak en richt te een aanzienlijke verwoesting aan. Wonder boven wonder kwamen vijf arbeiders, die zich in de nabijheid van de suikerkooltpan bevonden, met de schrik vrirj. Slechts een der arbeiders werd getroffen door enkele spatjes van de kokende suiker. De schade wordt geschat op ongeveer 3000. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Een suikerkookpan is nodig bij de bereiding van gecondenseerde melk. Koninklijk gezin genoot van zon en water HM. de Koningin en Prins Bern- hard hebben Zondagmiddag met de vier prinsesjes een bezoèk gebracht aan de nieuwe jachthaven van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging, die Vrijdag in Muiden is geopend. Het koninklijk gezin ging aan boord van het koninklijk jacht, de „Piet Hein". Na een tocht van enkele uren over het IJsselmeer in het stralende lente weer keerde 't Jacht om ca. 5 uur in de haven terug. De Koninginen de vier prinsesjes reden onmiddellijk naar Soestdijk terug. De Prins ver toefde nog een half uur met het be stuur van de vereniging in het nieu we clubgebouw. Monument voor het vrouwenverzet Te Amsterdam heeft zich een co mité gevormd voor het doen oprich ten van een monument in, of in de omgeving van Haarlem ter ere van het vrouwenverzet in de afgelopen oorlog. Het vrouwenverzet, waarin 48 slachtoffers vielen, zal worden ge symboliseerd in de figuur van Han- nie Schaft, zonder dat nu juist een welgelijkend beeld van deze verzet strijdster zal worden opgericht. De namen van alle gevallenen zullen op het monument worden vermeld. Men denkt het zich in brons of steen, met een hoogte van 2 meter. De inzame- mg der benodigde 15.000.is al maanden geleden begonnen. Een Cornet.straalvliegtuig, zoals die mam voor passagiersvervoer in ge bruik zijn. Het Zaterdag neergestor te toestel kostte bijna acht millioen guide i. het Tunesische volk tot kalmte aan te sporen. Ook wilde hij niet de ple gers van de aanslagen in het open baar veroordelen. De Franse resident- generaal, De Hautecloque, had de bey Zaterdagmiddag een nota van de Franse minister Van buitenlandse za ken Bidault overhandigd, waarin hierop werd aangedrongen. De bey zou eerst ontwakende antwoorden hebben gegeven en later botweg me dewerking hebben geweigerd. Zondag heeft de bey echter na een onderhond met dè secretaris-ge neraal van de Tunesische regering, Arrestatie in Perzië Kolonel Zahedi, de voormalige com mandant der bewakingsafdeling van de Perzische Tweede Kamer, is Za terdagochtend in verband met moord op het vroegere hoofd van de politie Afsjartoes in hechtenis genomen. Afsjartoes werd vermoord omdat hij weigerde mee te werken aan plannen voor een staatsgreep tegen de rege- ring-Mossadecq. In een regerings communiqué over deze moord wordt gezegd, dat dr. Baghai, afgevaardig de van Teheran en leidei* van de Per zische arbeiders, de ziel was van de samenzwering. Hij is niet gearre steerd, omdat hij de parlementaire onschendbaarheid bezit. De Italiaanse tankboot „Alba" is voor de tweede maal de haven van Abadan binnengelopen om andermaal 11.000 ton olie aan boord te nemen. Een havenbassin van Abadan zal voortaan „Alba" worden genoemd. Vijf Amerikanen zouden met pre mier Mossadecq en met de Perzische oliemaatschappijen contact hebben opgenomen met het oog op de aan koop van drie millioen ton stookolie. Dupoizat een beroep op de bevol king gedaan, kalm te blijven. Hij keurde terroristische activiteit en bloedverspilling af, maar ging niet in op het derde Franse verzoek om de bevolking te vragen, de verkiezingen niet te boycotten. De moordenaar van Kastalli, een jonge man, is aangehouden in een villa nabij Tunis, waarin ook een wa penopslagplaats werd ontdekt. De op perbevelhebber van de strijdkrachten heeft het officieel orgaan van de Neo-Destour verboden. Frankrijk vraagt Engelse hulp Voor de strijd tegen de Vietminh Frankrijk heeft Engeland verzocht vliegtuigen beschikbaar te stellen, opdat de strijd tegen de opstandelin gen in Indo-China met meer effect kan worden gevoerd. Een deputatie heeft, dit, verzoek overgebracht. De hoofdmacht van het oprukkende Vietmlnh-leger is Laos tot op 40 km. genaderd. Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, die op 9 Mei een reis naar het midden-Oosten begint, heeft Zater dag verklaard, dat de V.S. stappen hebben ondernomen om de levering van militaire voorraden, die dringend nodig zyn voor de verdedigers van Laos, te bespoedigen. Het Franse leger heeft bekend ge maakt. dat de rebellenleider in Cam bodja, Poeth Tsjhai, die gemene zaak maakte met de Vietminh, zich met 700 man heeft overgegeven. Hij werd tot een langdurige gevangenis straf veroordeeld. De minister van buitenlandse za ken van nationalistisch China heeft op vragen in het parlement ver klaard, dat de nationalistische rege ling bereid is mee te werken aan de terugtrekking van de guerillastrij- ders in Birma. Birma heeft zijn be sluit om verdere Amerikaanse hulp te weigeren gewijzigd. Alle lopende technische hulpprograms in Birma zullen nu worden voltooid. Twintig bendeloden gedood Een bende onder leiding van de ex- kapiteins Bosch en Smit is in de ora- feving van Tjandjoer (West-Java) oor het bataljon-313 aangevallen. Twintig leden van de bende zouden gedood zijn. WEDEROM RAMP MET COMET Alle 43 inzittenden omgekomen Een Brits straalvliegtuig van het type „Cornet", de „Galy V", is Zater dag op 45 km afstand van Calcutta neergestort. De 37 passagiers en de 6- koppige bemanning zijn om het leven gekomen. Onder de passagiers bevon den zich tien vrouwen, een schoolmeisje van 13 jaar en een baby. Tien der passagiers kwamen te Calcutta aan boord, kort voordat het toestel, dat on derweg was van Singapore naar Londen, zou neerstorten. De ramp ge schiedde op de eerste verjaardag van de inwijding van een geregelde Comet, dienst tussen Londen en Johannesburg. Het toestel is geheel uitgebrand. Zaterdagmiddag om 12 uur Ned. tijd had de Cornet moeten landen op het vliegveld van New Delhi. Toen het ver mist werd, stegen andere vliegtuigen op om een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat het toestel was neergestort bij het dorp Djangipara, in een afgele gen gebied, dat slechts te voet kan worden bereikt. De Cornet werd het eerst ontdekt door dorpelingen, die zes km moesten lopen om het politiebureau te Djangi para te bereiken. Er woedden in deze streek zware zandstormen, gevolgd door hevige regenval. De mogelijkheid wordt aanwezig geacht, dat het toe stel door de bliksem is getroffen. Zondagavond waren 18 lijken gebor gen. Elf passagiers zouden de kro ningsplechtigheden in Londen bijwo nen. onder wie de leider van de libera le oppositie in het parlement van de Australische staat Victoria, Trevor Oldham. Op 3 Maart van dit jaar veronge lukte te KaïAtsji ook een Comet, waarbij alle 11 inzittenden om het le ven kwamen. Op 26 October 1952 moest een Cornet kort na het opstij gen te Rome een noodlanding maken, waarbij het toestel zwaar werd be schadigd. Wij vernemen van Reuter dat zich aan boord van het verongelukte Britse straalvliegtuig, geen Nedei landse passagiers bevonden. Indonesië wenst aanhouding van Meine Pot en Colsen De Indonesische regering heeft de Nederlandse regering verzocht te be vorderen, dat Meine Pot, een van de hoofdschuldigen bij de aanslag op overste Hardjono, in hechtenis wordt gezet in afwachting van de definitie ve uitspraak. Dit verzoek betreft te vens de andere hoofdschuldige, Col- son. Het is gericht door de Indonesi sche hoge commissaris in Den Haag tot het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken naar aanleiding van berichten, dat Meine Pot op het ogenblik onvindbaar is. Twee jonge koningen geïnstalleerd Luid gejuich begroette de 18-j Hoessein van Jordanië, toen hij terdagmorgen het parlementsgebouw in Amman betrad om als koning ge ïnstalleerd te worden- De jonge koning gaf geen enkel blijk van zenuwachtigheid bij de plechtigheid van tien minuten, tij dens welke hij zijn vergulde en pur peren troon besteeg en waardoor hij, meerderjarig geworden, de derde monarch werd van het Hasjemietisch koninkrijk van Jordanië. Met vaste stem zegde hij de Arabische eedsfor mule na. Koning Feisal de tweede is Zater dag, op zijn achttiende verjaardag, te Bagdad in het Iraakse parlement ge ïnstalleerd als derde regerende vorst van het moderne Irak. Bij de plech tigheid kwam geen 1 croon te pas, aangezien de Arabieren de kroon niet kennen als zinnebeeld van vor stelijke waardigheid. Dame uit Bergen op Zoom bij auto-ongeval gedood In de omgeving van Dordrecht Is in de nacht van Zaterdag op Zondag een uit Bergen op Zoom afkomstige auto over de kop geslagen. De echt genote van de bestuurder, mevrouw Vale, werd daarbij op slag gedood. Een zoon en een dochter werden zwaar gewond naar het Diaconessen- huis te Dordrecht overgebracht. Het zusterschip van de kruiser ,J)e Ruyter", dat de naam draagt van admiraal de Ruyte-s beroemdste schip, n.l. de „Zeven Provinciën" vertrok op lh April voor een proef vaart op de Noordzee, die zeer suc cesvol is verlopen. Thans ligt het schip weer in de Rotterdamse haven. De bovenbouw van het schip. Aantal Eindhovenaren in huurstaldng De bewoners van de St. Gerlach- straat te Eindhoven hebben aange kondigd in huurstaking te gaan als protest tegen de dezer dagen aange kondigde huurverhoging met 80 cent per week ingaande 3 Mei en de daar aan toegevoegde mededeling, dat naar alle waarschijnlijkheid nog een huurverhoging met 1.25 gulden per week zal volgen. De bewoners, dat zijn er in totaal 95, hebben zich met een uitvoerig adres gewend tot de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, waarin zij deze bewindsman verzoe ken het besluit tot huurverhoging on gedaan te maken. De betrokken woningen zijn ge- meentewoningen, welke medio 1952 gereed kwamen. De huurprijs was nog slechts vooi'lopig. De definitieve vaststelling zou zo spoedig mogelijk volgen en verwacht kon worden, dat deze iets lager zou zijn dan de voor lopige. Het teveel betaalde zou dan aan de huurders worden gerestitu eerd. Niet zonder verbazing ervoeren de bewoners echter weldra, dat de huurprijs verhoogd werd. Wervelstormen teisteren Amerikaanse staten Wervelstormen hebben Zaterdag voor de derde opeenvolgende dag de Zuidoostelijke Amerikaanse staten geteisterd. In totaal zijn in de afgelo- Een drie dagen reeds 28 personen om et leven gekomen en honderden per sonen gewond. GROOT ALARM OP ZONDAGMORGEN Aanzienlijke schade; arbeiders zonder werk Een felle uitslaande brand, die tot ver in de omtrek te zien was en me nige Rotterdammer in het nachtelijk uur uit zijn bed lokte, heeft Zondag morgen bijna de gehele oude fabriek van de Verenigde Industrieën Rotter dam in de as gelegd. Omstreeks half zes des morgens werd door de omwo nenden een hevige ontploffing ge hoord in deze fabriek, waar zowel gloeilampen als tricotages vervaar digd worden. Of nu deze explosie oor zaak is geworden van de brand, dan wel dat het vuur reeds woedde en de ontploffing slechts een gevolg was van oververhitting, is nog moeilijk te zeggen Het onderzoek op dat punt is nog 110,2 millioen Tot Zaterdagmiddag heeft het Na tionaal Rampenfonds 110,2 millioen gulden ontvangen. Vrijdag was de stand 110.1 millioen gulden. is het 8 jaar geleden, dat de Duitse troepen in Nederland zich onvoorwaardelijk aan de Geallieerden overgaven. DE PLANNEN ZIJN GEREED 3.875.000 voor herstel en verbetering zeeweringen Het dageljjks bestuur van de polder Walcheren heeft het algemeen bestuur Zaterdag voorgesteld 'n erediet van 2.475.000 te verstrekken voor de nood zakelijke werkzaamheden tot herstel en verbetering van de zeewering. Op 9 Mei, wanneer in Middelburg de Poldervergadering wordt gehouden, zal de beslissing vallen. Het dagelyks bestuur zet er enige haast achter, want zou met de verdere voorbereiding voor de uitvoering van de werken gewacht worden tot de officiële goedkeuring verkregen is, dan zou het geschikte sei zoen weer voor een deel voorbij zyn. Het wil verder bepaald zien, dat te zijner tijd 'n geldlening zal worden aangegaan tot dekking van de uitgaven, voor zover zij niet door het rijk worden gedragen. Voor zover de werken strekken tot herstel van de op 1 Februari aange richte schade, komen zij ten laste van het Rijk. Voor zover zij een verbete ring beogen, zullen zij voor rekening van de polder komen, doch zal het Rijk een bijdrage kunnen verlenen. Uiteraard weet men niet, welk aan deel dit zal zijn en zelfs waagt men zich niet aan het maken van een split sing tussen kosten van herstel en van verbetering, omdat daarbij verschil van inzicht tot onderling sterk afwij kende resultaten kan voeren! En dit zijn de werken, zoals die in tekening ontworpen zijn: Zoutelande: De verdediging van de duinvoet heeft op tal van plaatsen zwaar geleden. Het zou geen zin heb ben, 't verloren gegane zand weer te rug te brengen en de verdediging zon der meer te herstellen; het zou bo vendien onverantwoord zijn. Daarom ligt het voor de hand, de nieuw ge schapen toestand tc aanvaarden, de ontstane berm te bekleden en in aan sluiting daaraan ook een bekleding te gen het duin. reikend tot een hoogte van 7.60 m -f aan te brengen. Welke werken nodig zullen zyn voor de be scherming van het duin aan het Zui- derstrand is thans nog in overweging. Aangezien zij in geen geval meer dit zomerseizoen kunnen worden uitge voerd, zal het daar aanwezige pak- werk op de minst kostbare wijze voor lopig worden hersteld. Bij de uitvoe ring van de werken, waarvan de kos ten zijn geraamd op drie ton, zal zo veel mogelijk rekening worden gehou den met de belangen van Zoutelande als badplaats. Westkapelle: Een deel van de glooi ing ter lengte van 75 m., dat niet meer hersteld kan worden, wordt vervan- fen door met asfalt geïmpregneerde asaltglooiïng. Daaronder wordt een klei-aanvulling aangebracht, omdat het beloop op dit punt hol is. De kos ten zijn geschat op 200.000, waarby gerekend is op verwerking van nieuwe steen. Daar in het bestaande werk ook oude, maar nog bruikbare basalt is verwerkt, zal deze raming wel te hoog blijken te zijn. Uitbreiding van de dijk Tussen de dijkpaal 38 en strandpaal 1 moet eveneens een nieuwe glooiing worden gemaakt. Evenals in Zoute lande is het restant van het oude duin zwaar aangetast en zal de boven de glooiing ontstane brede berm onder 'n regelmatig profiel moeten worden ge bracht en worden bekloed. In aan sluiting daaraan zal ook het duinres tant tot een hoogte van 11,50 m. moeten worden bekleed met betonte- gels. (Vervolg op pag. 2) rnde. Zeker is, dat reeds spoedig vlammen zich een weg naar buit ten baanden en de omwonenden de schrik om het hart sloeg Zij alarmeerden de politie en de brandweer, welke laatste op het eer ste alarm met groot materieel uit rukte. Ook tal van slangenwagens van de vrijwillige brandweer snelden binnen, enkele minuten toe. Het bleek echter niet gemakkelijk te zijn in deze fa briek, die op de Oudedijk als het wa re tussen de woonblokken is inge bouwd en voornamelijk door een nauwe poort te bereiken is, bn de vuurhaard te komen, temeer omdat de hitte te groot was en de rookontwik keling enorm. Steeds meer blussings- materieel rukte aan en het is aan 't doortastend ingrijpen van de brand weer te danken geweest, dat althans een nieuw gedeelte van de fabriek behouden is kunnen worden. De oude fabriek is echter zo goed als geheel verwoest Tegen negen uur was men het vuur meester en kon met nablussing wor den begonnen. Gelukkig hebben de in de nabijheid staande woonhuizen en bedrijven geen noemenswaardige schade opgelopen. Hoe groot de schade In totaal Is valt nog moeilijk te overzien, maar men spreekt van millioenen. Vermoe delijk komen door deze brand enige honderden werklieden, onder wie veel meisjes, voorlopig zonder emplooi. De onderhandelingen in Panmoendjon Het V.N-opperbevel zal een even tueel voorstel van de Noordelijken om de krijgsgevangenen, die niet naar huis willen, onder toezicht te stellen van India of Pakistan, „in gunstige overweging" nemen, zo werd Zaterdag in Washington ver klaard. De bestandsonderhandelaars in Panmoendjon zijn Zaterdag ruim een uur bijeen geweest. De Noordelijken hebben als neutrale landen in Azië o-a. genoemd India, Pakistan, Birma en Indonesië. Zij zullen echter geen bepaald land voorstellen zolang de geallieerden er niet in toestemmen, dat de betrokken krijgsgevangenen werkelijk naar een neutraal land worden gezonden in plaats van alleen maar onder toezicht daarvan te wor den geplaatst. Zondag zijn de laatste 185 zieke en gewonde krijgsgevangenen door de geallieerden teruggezonden. In totaal zijn er nu 6770 teruggekeerd. Een aantal communistische krijgsgevan genen heeft bij de overdracht een be toging gehouden. DG VERWACHT: DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer. maar in het Westen van het land kans op enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 5 Mei Zon: Op 5.02 Onder 20.13 Maan: Op 1.49 Onder 9.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1