Een Amerikaanse weer-tovenaar levert regen op bestelling C wa EEN CROESUS BEZOEKT PARIJS ZATERDAG 2 MEI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANJ TOEVERLAAT VOOR DE BOEREN Hij voorspelde goed weer voor D-Day in Normandië Gedurende de weken, voorafgaande aan de geallieerde landing in Nor mandië heerste er een levendige strijd tussen de militaire deskundigen in Londen en een Amerikaan, die beweerde, dat op 6 Juni 1944 het weer gun stig zou zijn voor de uitvoering van de plannen omtrent een invasie aan de Normandische kust. De experts van leger, vloot en luchtmacht dachten het tegendeel. 55e waren daarbij overigens volledig in overeenstemming met de meteorologen in het Duitse ho oidkwartier, die ook niet wilden ge loven aan een landing op dit tijdstip. Het geallieerde oppercommando be sloot echter tegen de stenmien van alle deskundigen in naar die ene Ame rikaan te luisteren en bleek met deze beslissing voor de krijgsgeschiede nis gelyk te hebben. De Amerikaan heet Irving Kriek, die op deze Junidag, toen de afloop van de oorlog beslist werd, beroemd geworden is. In deze belangrijke da gen was men in het geallieerde hoofd kwartier op zoek geweest naar een man, die in staat was een weerprog- nose te geven, geldig voor een lange tijd. Voor deze taak was Kriek de juiste man. De grote breedgeschou derde vijf-en-veertiger met het Clark Gable-snorretje, die zo precies is op zg"n uiterlijk als een filmacteur, pleegt zich, als men hem naar zijn beroep vraagt, graag een „meteoro logische tovenaar" te noemen en zijn door ROBERT KIEK. lof-redenaars beweren van hem, dat hij een revolutie in de weervoorspel ling heeft veroorzaakt. Maar hoe goed zijn prognosen ook zijn, hij dankt zijn succes beslist niet aan to venarij. Het grote geheim van zijn voorspellingen zijn veeleer zgn sta tistieken. Materiaal. Toen Kriek, die het tot luitenant kolonel had gebracht, van het Euro pese krijgstoneel naar de Verenigde Staten en zijn civiele werkzaamheden terugkeerde, bracht hij materiaal mee van onschatbare waarde, waarop zijn voorspellingen gebaseerd zgn. Het is de statistiek van het weer in Euro pa gedurende de laatste vijftig jaar, dat in de dagelijks uitgegeven weer kaarten is vastgelegd. Met behulp van deze sleutel kan Kriek de onmo gelijkste weerontwikkelingen voor spellen. Een bepaald weer ontstaat, 552. Onlangs hebben we in de pers een berichtje kunnen lezen, waarin met zo veel woorden werd geaegd dat door de royale schenkingen aan het Rampen fonds het economische leven in ons land dusdanig werd beïnvloed dat de middenstand daarvan de nadelige ge volgen ondervond. Een dergelijk brevet van goedgeefsheid moet de Nederlan ders strelen, dunkt me. Maar toch is het altijd goed dergelijke conclusies even met papier en potlood na te rekenen en op hun waarschijnlijkheid te onderzoe ken. Laten we dan op de voorgrond stel len, dat u-te zeer zeker de overtuiging hebben dat, door allerlei factoren, in de eerste roeken na de ramp er een gebrek aan kooplust viel waar te nemen, die bij de middenstand ongetwijfeld in sterke mate voelbaar is geweest. Maar om hiervoor verhaal te zoeken bij de giften die het Rampenfonds heeft ont vangen, is zonder nadere bewijsvoe ring wel wat vermetel. We moeten de cijfers maar eens laten spreken. Welnxi, op 1 April was bij het Rampenfonds binnengekomen ruim 87 millioen, terwijl nog een bedrag van ruim 5 millioen van de radio-actie in aantocht was, zodat we op ongeveer 93 millioen gulden terecht komen. Van de ze som was 17 millioen afkomstig uit het buitenland, zodat 76 millioen door Nederland werd bijeengebracht. Hier van is volgens globale schatting 25 tot 30% afkomstig van extra-overwerk, van een economische activiteit dus, die in normale omstandigheden achterwe ge ivare gebleven. Stellen we het be drag dat hiermede gemoeid was op on geveer 22 millioen, dan blijft er dus 54 millioen over, welk bedrag in 9 weken tijds uit naar we aannemen de normale circulatie naar het Rampen fonds is overgeheveld. (Uiteraard zit ten hierin óók bedragen, afkomstig van spaarpenningen, kapitaal of gereser veerde gelden, doch hiermede willen we niet eens rekening houden). Wanneer in 9 weken door de totale Nederlandse bevolking 54 millioen is opgebracht, komt dit overeen met een gemiddelde afdracht van 0.60 per week per hoofd van de bevolking, of met f 1.80 per week per belastingbeta ler. Aangezien deze belastingbetaler al léén al aan Rijksbelastingen gemiddeld 38^ per week, dus méér dan het twin tig voudige moet opbrengen, maakt nie mand ons wijs dat die f 1.80 nu ineens zo'n storende invloed op het economi sche leven heeft uitgeoefend. De con clusie is eenvoudig: of de tendenz van bovengenoemd persbericht was volsla gen onjuist, óf de Nederlander is door de belastingen zodanig tot op zijn ge beente afgeschraapt, dat er geen gul den speling is overgebleven. En aange zien de overheid ons steeds op vader lijke wijze heeft voorgehouden dat haar schraapzucht steeds binnen de perken is gebleven, moeten we aanne men dat de suggestie van het persbe richtje vals was. Trouwens, wanneer 2.80 per week reeds ontwrichting ver oorzaakt, moet de overheid eens uitre kenen wat dan de gevolgen zullen zijn van de vele kolen-, brood-, koffie- en theeprijsverhogingen, om nog maar niet eens te spreloen van de huren, die in aantocht zijn! Wat kan er dan achter dit persbe richt gezeten hebben? O, ja, we zouden S vertellen hoe welgiestelden f 5.000.- schenken, en in werkelijkheid bijna 15.000.- aan het Rampenfonds over maliën. naar hij steeds beweert en wat de meteorologen reeds lang wisten onder bepaalde atmosferische om standigheden en dezelfde situaties herhalen zich in de loop van de tijd, zodat uit de ervaring het weer voor speld kan worden, dat niet zonder meer uit de luchtstromingen van het ogenblik kan worden afgeleid. Tegenwoordig werkt Kriek als par ticulier weermaker en is voor dui zenden farmers onontbeerlijk gewor den. Want hg heeft zijn vermogen op de wolken opgebouwd en levert van tijd tot tgd de begeerde regen, door de wolken met koolzuursnesuw te „beschieten". Kriek was door een van zijn leve- ranciér op dit idee gekomen. Grant had voor hem een cokesoven gebouwd die geweldige hoeveelheden rook ont wikkelde, waarin zich deeltjes zilver jodide bevonden. In het voorjaar van 1949 werd een generator in Arizona gebouwd, in een streek, waar zich talrijke „pluviemeters" (neerslagme ters) bevonden. Het succes van de ac tie was overtuigend: de pluviemeters in de streken, waar de verdamping van het vilverjodide plaats vonden, wezen vier keer zoveel regen aan als de meetteosteTIen buiten deze zóne. Daarmee was Kriek overtuigd, dat zijn uitvinding iets waard was. Hij liet nu een oven bouwen, die een 3000 keer grotere uitwerking nad als zgn eerste. Voor het eerst werd Krick's hulp Ingeroepen door een farmer uit Hoi- se Heaven, een van de droogste stre ken van de Verenigde Staten, waar wel de paardefokkerij, maar niet de korenbouw gedijt. De farmer, een ze kere Horrigan, eigenaar van 100.000 morgen land had van de proeven ge hoord. Kriek moest hem met zijn kunst matige regen een tien keer betere oogst bezorgen. Kriek raadpleegde zijn statistieken en noemde vreemd toeval weer een 6e Junj als de beste termjjn. Hij bouwde zijn apparatuur op en wachtte tot er zware wolken zouden komen opzet ten, die ook precies op het aangeno men tijdstip opkwamen. Toen'begon nen zijn machines te werken en spoe dig regende het in stromen, zonder ophouden. De tweede proef vond zes dagen later plaats: geweldige cumu lus-wolken kwamen aan de hemel opzetten en dof begon de donder te rollen. Toen het „geheime wapen" Directeur Sesam N.V. onschuldig aan brand De brand op 10 Januari jl. in het katoenveem Sesam N.V. te Ensche de, waarby een schade van enkele millioen guldens werd geleden, mag de directeur niet worden verweten. De officier van justitie bij de Alme lose rechtbank, die een onderzoek naar eventuele nalatigheid heeft ge daan, nadat door de politie proces verbaal wegens brand door schuld was opgemaakt, heeft deze directeur, de heer A. Fischer, laten weten, „dat geen verdere vervolging zal worden ingesteld wegens onvoldoende aanwij zingen van schuld". Naar men zich zal herineren meent men, dat de brand door kinderen, die op het terrein van het veem met lu cifers speelden, is veroorzaakt. Verwijdering Chinezen uit Noord-Birma De premier van Thailand, Piboel Songgram, heeft verklaard, dat hij een tot hem gericht verzoek zou aan vaarden om de Chinese nationalis tische troepen van Birma door Thai land te laten trekken om Formosa te bereiken. Ondanks de sterke tegenstand van de publieke opinie, zo voegde de ge neraal aan zijn verklaring toe, zal Thailand deze „internationale ver plichting^' vervullen, wanneer een verzoek in die richting door de Ver enigde Naties wordt gedaan. van Kriek in actie kwam, weken de onweerswolken uiteen en een regel matige en overvloedige neerslag be gon te stromen. Verantwoordelijkheid. Daarmee was Kriek voor vee! land bouwers een hoogst interessante per soonlijkheid geworden. In middels heeft hij ook wereldfaam gekregen, want Kriek staat in het middelpunt van een net van velerlei relaties, dat zich over de gehele aarde uitstrekt en werkt samen met instituten maat schappijen en particuliere personen in vele landen. Zijn correspondenten in andere werelddelen en gebieden melden hem de weersomstandigheden per telefoon en in zijn laboratoria kunnen door een speciale machine 40.000 verschillende soorten wolken en wind geanalyseerd worden; zijn 200 regengeneratoren zijn voortdu rend aan het werk. Maar men is niet overal even enthousiast over zgn talent om op dorre en uitgedroogde bodem regen te laten vloeien; toen verleden zomer in de vlakten van Kansas en Missouri de rivieren bui ten hun oevers traden en zware scha de aanrichtten, werd hij herhaaldelijk opgebeld door verontwaardigde be woners, die hem voor alle schade ver antwoordelijk wilden stellen. Prins Charles wacht, opgewekt, lachend, totdat zijn moeder en zijn zusje, Koningin Elizabeth en Prinses Anne een plaatsje hebben gevonden in de tuin van Balmoral Castle, waar hij hen zal fotograferen. /Lentelijke J&eis-jDmpzessies (I) Venetiaanse kruiers hebben een gemoedelijke brutaliteitdie in Europa haar weerga niet vindt. De onze is rond en blosend ondanks zijn middelbare leeftijd, en terwijl een zware slagre gen over ons lcleine gezelschap een heertwee dames neergutst, eist hij onverzettelijk zeshonderd lires. Hem deert de regen niet: hij heeft zijn oudste plunje aan. Maar wij! De regenjassen zitten in de koffers. En zo venijnig klettert het hemelwater, dat menige Zeeuwse douche (met watersnood- druker kinderspel bij is. Niettemin: tweehonderd schredenwelgeteld, heeft deze kruier onze koffers getorst. En twintig cent honorarium per strekkende meter, van de enorme garage, die aan de ingang van de Dogenstad alle auto's opslokt, naar de aanlegplaats van de bootjes is abnormaal veel Driehonderd! zeg ik met onnederlandse barsheid. Het ronde, blozende mannetje, kijkt mij verbijsterd aan en C"VENETIAANS AVONTUUR^) slaat zijn armen wanhopig ten hemel. Een stroom van Itali aanse klanken, nu eens vleiend, dan weer protesterend davert om mijn oren. De man lean niets anders betogen, dan dat wij hem het loon ontroven, dat een arbeider waard is, en hem mitsgaders zijn kroostrijke gezin in de afgrond der diepste armoede storten. Ik laat de regen gutsen, laat het mannetje razen en kermen. Niets wijst er op, dat ik zelfs maar de geneigdheid heb om mijn portefeuille met Urebiljetten te grijpen. Zö kunnen twee ezels op een smalle weg tegenover elkaar staan en beiden weigeren toe te geven. Plotseling krijgt het gelaat van de kruier een melodramatische uitdrukking. Kennelijk heeft hij besloten om, liever dan met niets naar nieuwe slachtoffers te gaan, mijn driehonderd lire te aanvaarden. Machteloos laat hij zijn nog altijd in wanhoop gelieven handen zakken en als een geslagen hond geeft hij toe: Trecento, signore(Driehonderd mijnheer De portefeuille met lires komt te voorschijn. Ik geef de man, omdat er geen kleinere biljetten aanwezig zijn, een papiertje vo7i 1000 lire zes gulden). Zijn grage vingers laten het bliksemsnel in zijn borstzak ver dwijnen. En juist op dat moment waarschuwt een bel, dat de vaporetto (motorbootje), die ons naar ons hotel zal brengen, op het punt staat te vertrekken. De kruier begint al zijn zakken binnenste buiten te lieren, wanhopig zoekend naar de zevenhonderd lires, die hij terug moet geven. Oneindig is het aantal zakken, dat het mannetje heeft en intussen waarschuwt de bel voor de tweede maal. Wanhopiger wordt 's mans gebarenspel. En of het nu door de gestadig neergutsende regen komt, of doordat hij ivaarlijk geen wisselgeld heeft, wie zal het zeggenf Maar alle zoeken blijft vergeefs. De bel waarschuwt voor de derde maal, de vaporetto begint te varen, op het nippertje spring ik nog aan boord. Op de steiger staat de kruier. Weer vliegen zijn handen in wanhoop ten hemel. Nooit is hij meer ontsteld geweest in zijn bewogen kruiersleven, dan nu hij mij mijn zevenhonderd lire niet terug lieeft kunnen geven. Hij is om medelijden mee te krijgen. Slapeloos zal voor hem de komende nacht zijn. Geen rustig ogenblik zal hij in zijn leven meer kennen De vaporetto wendt de steven en begint zich een weg te ba nen door de grijze plasregen. En wij aan boord monsteren verregende dameshoedjes, doorweekte japonnen, druipende jassen. Duizend lire voor tweehonderd meter koffers dragen Iedere keer als ik Venetië bezoekt, is my ditzelfde avontuur overkomen. Ditmaal had ik gezworen, dat het mij niet passe ren zon. Er bleek geen ontsnappen mogelijk. Helaas. Maar duizend lire Voor tweehonderd meter Nooit zal mij dit meer overkomen. ALLES VAN DE PETROLEUM Rijkste man ter wereld (Van een bijzondere medewerker) PARIJS, April Op een van de paleizen aan de Champs Elysées wappert sinds enkele dagen een vlag, die de voorbijgangers nieuwsgierig maakt en die ook in de modernste encyclopaeili e wel moeilijk te vinden zal zijn. Het is een rode vlag met een paar Arabische tekens er op. Maar het is niet het rood van Moskon, zoals enkele communisten steeds weer beweren, doch het rood van de profeet en de tekens geven het Arabische woord voor Koeweit weer. De sjeik van Koeweit, Abdoellah Ibn Salim as Sabah, heeft hier voor de duur van zijn bezoek, dat een particulier bezoek is aan de Franse hoofdstad, zgn intrek genomen. Parys is weliswaar van oudsher gewend, dat zich onder zgn prominen te bezoekers ook de allerhoogste waardigheidsbekleders bevinden, thans kan het zich gevleid voelen de rijkste man ter wereld onder zijn gasten te tellen, de sjeik van Koe weit, van wie een paar jaar geleden nauwelijks iemand ooit had gehoord. H. Pétilon. Zijn rijkdom, die zelfs het begrip sprookjesachtig overtreft, dankt hjj enerzijds aan het schier onuitputte lijke „zwarte goud", dat onder zgn dorre woestijn aan de Perzische Golf te vinden is en anderzijds aan de man, die er onvrijwillig voor zorgde, dat deze schat zich onophoudelijk in puur goud omzet: de Perzische pre mier Mossadeq. Toen deze de Engel sen uit Abadan verdreef, dwong hij de Anglo-Iranian Oil Co. op zoek te gaan naar nieuwe bronnen. En deze werden slechts enkele mijlen verder, in het tussen Irak en Saoedi-Arabië gelegen Britse protectoraat Koeweit, gevonden. In 1946 had men daar nauwelijks 800.000 ton aardolie geproduceerd, yerleden jaar waren het al 37 mil lioen ton, meer dan de Iraanse olie velden ooit in één jaar opgebracht hebben. En daar de geconcessioneerde oliemaatschappij, de Koeweit-Oil Co., die half Brits en half Amerikaans eigendom is, met de sjeik niet de zelfde moeilijkheden wilde hebben als met dr Mossadeq, liet ze hem volgens het afgesloten contract de helft van de inkomsten toekomen. Sindsdien heeft de sjeik maar één zorg: hoe hij de onvoorziene schatten moet beleggen, een zorg, die hg aan Britse financiële experts heeft over gelaten. Want dat zgn inkomen on geveer tien millioen gulden bedraagt, dat zou misschien nog niet eens zo iets heel bijzonders zgn, als men er niet bij moest voegen, dat dit niet per jaar is, maar per week. Geen wonder, dat bij de gedachte aan het Parijse bezoek van de Croesus vele kleine ho telbedienden de verzuchting slaken: „Mocht ik maar één week lang bij deze sjeik kamerdienaar zijn!". Meningsverschil over de Mig-premie „Times" spreekt over afschuw Het Londense blad „Times" noemt het aanbod van het opperbevel van de Verenigde Naties tot betaling van 100.00 dollar aan de eerste commu nistische piloot die de geallieerden 'n Mig 15 in handen speelt, een .oor logstruc, die te allen tijde veraf schuwd moet worden". Het blad schrijft, dat dit aanbod de communistische onderhandelaars „een zeer welkome aanleiding heeft gege ven om de oprechtheid en de bedoe lingen van de Verenigde Naties tij dens de wapenstilstandsonderhande lingen te wantrouwen". „De Chinezen en de Russen zullen zeker wel vragen waarom de Ameri kanen een „Mig" willen onderzoeken, indien zij niet verwachten dat de oor log zal worden voortgezet of hervat", aldus de „Times". In het Lagerhuis heeft Churchill verklaard, dat de premie-toezegging naar zijn mening geoorloofd was, om dat er in Korea een oorlogstoestand bestaat. Ontploffende ballonnetjes wondden 15 kinderen Tijdens feest in Den Haag Tijdens de feestelijkheden ter gele genheid van de verjaardag van H-M. de Koningin, heeft zich te 's-Graven- hage een vrij ernstig ongeval voor- Op een terrein aan de Kwartellaan zou een partij kinderballonnetjes worden opgelaten als reclame voor 'n firma. De ballonnetjes werden ter plaatse gevuld met waterstofgas uit een cylinder. Hiervoor was toestem ming aan de brandweer gevraagd, die daarop gunstig had beschikt. De politie droeg daarby zorg voor de no dige veiligheidsmaatregelen, en zag toe, dat er daarby niet gerookt werd. Nadat de ballonnetjes waren opge laten kwamen zij even verder, waar schijnlijk door een valwind over de duinen, weer op de grond terecht Via een geluidswagen zou de politie toen hebben gewaarschuwd om op een af stand te blijven en voorzichtig te zijn met vuur. Een van de omstanders zag nog kans om twee trossen ballonnetjes los te snijden, die daarna weer de lucht ingingen. Van de 250 aanwezi ge kinderen snelden er ongeveer 50 naar de nog op de grond liggende ti'os toe, die plotseling met een grote steekvlam tot explosiq kwam- Vijf tien kinderen liepen brandwonden van de eerste graad aan gezicht en handen op. Zij werden onmiddellijk naar het Julianakinderziekenhuis vervoerd, waar men hen behandelde. Na behandeling werden zij huis waarts gezonden. Een jongetje is in het ziekenhuis ter observatie gehou den, omdat men niet wist of hg door de schi-ik bevangen was dan wel een kleine shock had opgelopen. Volgens verklaringen van enige jongens aan de politie zou een jonge man van ongeveer 18 jaar en gekleed in een grijs colbertcostuum een bran dende cigaret bij de tros hebben ge houden of deze op de ballonnetjes hebben geworpen. „De Ruyter" voldeed in alle opzichten Waarschijnlijk medio September in dienst De nieuwe kruiser „De Ruyter" is Vrijdag van zijn proeftocht in koude wateren en vofiekrachts-proeftochten in Schotland te Nieuwediep terugge keerd. Hiermede is het einde van de formele proeftocht bereikt, waarbij kan worden vastgesteld, dat het sclrip in alle opzichten heeft voldaan, zo vernemen wij van de marine-voor lichtingsdienst. Het voortstuwingsvermogen bg vol le kracht en het „uiterst vermogen" liggen boven hetgeen werd vereist. Bygevolg ligt de snelheid van het schip ook hoger dan de gestelde eisen. Als zeeschip heeft „De Ruyter" zeer goede eigenschappen getoond. Het schip gaat thans nog enige schietproeven doen, en keert daarnq terug naar Wilton-Feijenoord te Rot terdam om te worden afgetimmerd. Verwacht wordt, dat de indienststel- ling medio September zal geschieden. Met rang van 1 Mei 1953 is kapitein Dobbinga tot commodore van de vloot der Holland-Amerika-ltjn benoemd. Vrij dag heeft kapitein P. H. G. Verhoog, af tredend commodore van de Holland- Am erika-lijn-vloot, de dienst verlaten. Het Wereldgebeuren Blauw potlood anneer het koud is, dan is een goede jas schatten waard. Dat heeft men ook in de Verenigde Staten begrepen toen het er om ging de troepen in Korea te voorzien van stevige winterjassen. De Chinezen in dat gebied lopen met dikke gewatteerde kledingstuk ken over de sneeuw- en ijsheuvels, maar voor Amerikaanse begrippen waren die wattenproppen ouderwets. Dus ontwierp een vernuftig man een Korea-jas. Dat werd een Jas met schrik niet!! broekspijpen. Eerst moest de soldaat de pijpen aantrekken, die tot de knie reikten. Dan schoot hij in de jas en vervol gens knoopte hij de pijpen vast aan de binnenzijde van de jaszoom Vervolgens wierp hy zich voorzien van enige kilogiammen munitie, een paar kilogram wapens en nog enke le andere zware dingen in de strijd- Enkele dagen geleden verscheen 'n Korea-veteraaix voor een Amerikaan se commissie om te vertellen van die oorlogsjas. Je kon er niet eens in wandelen, zei hij. Zodra er sprake was van vech ten trokken de soldaten snel de broekspüPen uit, omdat ze hun be nen niet voldoende konden bewegen. Toen het duidelijk werd, dat de jas sen ongeschikt waren, heeft men het overschot laten vermakenDe broekspijpen er af, de jas ingekort en iets verkleind. Dat was jammer van de mooie ritssluitingen, die aan de broeks pijpen zaten. Het kostte een lieve duit, maar dat mocht geen zwarigheid zijn, want het ging om een restant van 750.000 jas sen. Op het ogenblik weet eigenlijk nie mand waar het grootste deel van de ze jassen is. Oorspronkelijk waren er 1,2 millioen en nu is er bij de Ameri kaanse commissie, die op zoek is naar de Korea-jassen, een akelig ver moeden gerezen. De heren denken, dat men destijds die jassen totale kosten 160 millioen gulden heeft laten maken, omdat er geld over was enomdat men nu eenmaal geen geld, dat voor het leger uitgetrokken is, naar de schatkist terug stuurt Dat laatste zou een verkeerde in druk wekkeneen indruk van lichtvaardig aangevraagde credieten. Waarmee maar gezegd wil zgn, dat niet alle gelden, die voor legers wor den uitgetrokken, ook nuttig besteed worden. K et dit probleem worstelt thans j\/\ president Eisenhower. Hij heeft bezuinigingen aangekondigd op de Amerikaanse begroting. Totaal denkt hij acht-en-een-halve milliard dollar weg te snoeien van de 78,5 mil liard, die president Truman voor het begrotingsjaar 1953-1954 had aange vraagd. De defensie zal met 5 mil liard omlaag moeten, de bxxitenlandse hulp met anderhalf milliard. De rest wordt gevonden op binnenlandse za ken en de atoomproeven. De grote klap valt dus in het zogenaamde „Pentagon", waar minister Charles Wilson de scepter zwaait. Van de duizenden ambtenaren in het Amerikaanse ministerie" van oor log moeten er vijfhonderd verdwijnen. Er zal voorts bezuinigd worden op materiaal, maar Eisenhower heeft verzekerd, dat de militaire kracht er niet door benadeeld wordt Men knipt alleen wat „franje" af en men zal wat scherper letten op zxilke za ken als de jassen-affaire? Ook wor den er verscheidene comxrxissies opge doekt, die nogal duur werkten. Toch is het totale bedrag van de bezuiniging respectabel. Niet minder dan 10 procent wordt van de rijksuitgaven afgeknepen Het kan niet anders of in de andere landen zal dit Amerikaanse voor beeld tot navolging stimuleren Wanneer het welvarende Ameri kaanse volk minder lasten te dragen krijgt, Ixoeveel te meer hebben dan de schraal-hans-volkeren van West-Eu ropa daar recht op! Uit dat oogpunt bezien kan Eisen howers bezuinigingsdaad vérstrek kende consequenties hebben. Het mag daarom geen verwondering baren, wanneer men in de Europese landen nu ook snel het blauwe potlood ter hand neemt om het voorbeeld van Washinton te volgen. Charles Erwin WilsonAmeri kaans minister van oorlog bezuinigt 5 milliard dollar op zijn nieuwe begroting. Pauselijke onderscheiding voor prof. Romme De voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. AL Romme, is door de Paus be noemd tot Commandeur met grote zilveren ster in de Orde van de Hei lige Gregorius. De bisschop van Haarlem, mgr. J. B. Huibers, heeft de benoemingsbul met de versierse len ten huize van prof. Romme in Overveen overhandigd. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de ministers prof. dr. L. J. M. Beel. de heer A. C. de Bruijn en de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9