Zeeuwse Almanak DIT SEIZOEN SAMENWERKING MET VEILING „KRABBENDIJKE" Mei VELP0N zie ie er geen barst van UITBREIDING VAN „DER B0EDE' NADERT VOLTOOIING •bed is ook voor U Ideaal! 1 MEI-FEEST IN VLISSINGEN EN MIDDELBURG DAVITAMON (0 Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1953 Veiling Zeeuwsch-V laander envergaderde Over 1952 ontstond een aanzienlijk nadelig saldo Na een vrjj uitgebreide discussie werd door de algemene ledenvergade ring van de coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch Vlaanderen" in „Du Commerce" te Terneuzen met algemene stemmen een bestuursvoorstel aan genomen, om met de veiling „Itrabbendjjke en omstreken" voor het seizoen 1953-1954 een overeenkomst aan te gaan waarbij, voor zover nodig, het export-gedeelte en het overtollige fruit van de Terneuzense veiling via de veiling te Krabbendijke zal worden geveild. De voorzitter van de drukbe zochte vergadering, de heer Alb. Rammeloo, had tevoren een korte uiteen zetting gegeven van de redenen die tot het voorstel aanleiding hadden ge geven. Dit waren de moeilijkheden, waarvoor de Terneuzense veiling zich geplaatst ziet als gevolg van het feit, dat deze veiling nog te klein is en de aanvoer te onregelmatig om het fruit vooral voor export zelfstan dig af te zetten. Bovendien worden op Zuid-Beveland de veilingen des ochtends gehouden, hetgeen voor de exporteurs aantrek kelijker is, omdat daardoor, in tegen stelling met in Terneuzen, de zaken op dezelfde dag geheel kunnen wor den afgewikkeld. Na besprekingen, ook met de pro vinciale commissie, kwam men tot de conclusie, dat samenwerlting met Krabbendijke het nuttigste en het voordeligste zou zijn. De secretaris der veiling, ir. J. P. M. v- d. Wolf, las een ontwerp-overeenkomst voor, waarin o.m. wordt voorgesteld, dat de vracht van het in Krabbendijke te veilen fruit voor rekening van Ter neuzen zal zijn en dat door laatstge noemde veiling aan Krabbendgke voor de te verrichten diensten eén cent per kg. aangevoerd en *4 cent per kg. niet aangevoerd en daar ge- veild fruit zal worden betaald. Daar naast zal de Terneuzense veiling voor wat betreft de koelhuisruimte een zekere vooorrang genieten. Zelfstandigheid behouden In Terneuzen blgft men zelfstan dig werken d.w.z. men zal regelmatig blijven veilen en aanvoeren. Slechte het fruit, dat men daar niet aan een redelijke prijs kwijt kan zal in Krab bendijke worden geveild. Tijdens dezelfde vergadering werd eveneens besloten de contributie voor 1953 wederom op f 15.vast te stel len. Voorts dat de veilingsprovisie onveranderd zal blijven. Het entree geld blijft gehandhaafd op f 100.en ook de regeling voor fusthuur, los- en laadkosten bleef ongewijzigd. Voorlopig zal geen omslagheffing worden vastgesteld ter dekking van het verlies over 1952. Getracht zal worden op hoger niveau middelen aan te trekken om het tekort op te vangen. Over een voorstel, dit jaar geen wij ziging in de samenstelling van het béstuur aan te brengen, omdat dit bestuur nog slechts korte tijd zitting heeft, het vertrouwen van derden in de veiling, dat zich goed begint te herstellen verder geschokt zou wor- Baileybrug te Vlissingen Oponthoud viel mee Te Vlissingen is Vrijdag de Keer sluisbrug voor het verkeer afgeslo ten en tegelijkertijd de Baiiey-brug, die enige tientallen meters verder ligt, in gebruik genomen. Deze maat regel is zoals bekend nodig in ver band met de werkzaamheden voor de vernieuwing van de Keersluis brug. Zij brengt uiteraard voor het ver keer enige" moeilijkheden met zich mee, omdat er op de Baileybrug slechts eenrichtingverkeer mogelijk is. Het verkeer wordt geregeld door een half-automatische stoplichtin stallatie. Hoewel het gisteren bijzon der druk was vele Belgen brach ten een bezoek aan Zeeland is echter zo goed als geen stagnatie ontstaan. Het oponthoud was veel minder dan men aanvankelijk ver wachtte. De praktijk maakte het echter nodig nog enkele kleine wij zigingen in de regeling van het ver keer aan te brengen. De voornaam ste fout, die de weggebruikers maak ten, was dat men komende van de stad Vlissingen in de richting station vóór de brug niet tijdig genoeg de uiterst rechtse verkeers- baan koos. De eerste dagen zal een politiepost bij de brug worden neer gezet, doch verwacht wordt, dat dit slechts tijdelijk nodig zal zijn. PAPIEREN Zonder papieren, of het nu geboor tebewijzen, paspoorten of belastingpa pieren zijn, zift ge in dit woelige leven als een monster zonder waarde, en met „monster" bedoelen wij dan niets on- vviendetlijks. Over de papieren moet ge waken als 'een kloek over haar kuikens en ge zult U de ontsteltenis kunnen voorstel len van cle passagier van de „Rogge- plaat" (Zierikzee-Katseveer), toen hij in het gedrang bovendeks er waren zeer veel passagiers plotseling de macht over zijn aktentas verloor. Het voorwerp plompte vlot in het water bij Katseveer en bleef daar tussen de steigerpalen van de aanleginrichting drijven als een bijzondervreemde eend, in een reusachtige bijt De man, die zijn eigendom zag ver dwijnen, kreeg onmiddellijk iets on zegbaar triests, hetgeen de betere in- stinten wakker riep van een in uni form gehulde dienaar van Tante Pos. Ongetwijfeld zag. hij in gedachten een tas met waardevolle documenten ver dwijnen en wellicht ook nog beïnvloed door het zwak, dat P.T.T.-mensen voor papieren min of meer beroepshalve moeten bezitten, begon hij reddings pogingen in het werk ,e stellen. Hij daalde af tussen de steigerpalen en slaagde er inderdaad in de tas te be machtigen! Het enthousiasme van de eigenaar viel tegen. Hij was dankbaar, ontegenzeggelijk. Maar slim lachend klopte hij op de revers van z'n overjas en sprak zelf verzekerd: ,M'n papieren draag ik toch altijd bij me, ziet U." „Eerst een half uur later had de P.'T.T.-man deze mededeling verwerkt en toen vroeg hij nadetrhand wat of er dan wel in de tas mocht zitten „Een ouwe pyama", sprak de tassen- bezitter den indien thans wederom een wijzi ging in de samenstelling zou plaats vinden, en omdat het gewenst is dat de samenwerking met andere veilin gen waaraan de laatste tijd is ge werkt, door het huidige bestuur ver der kan worden georganiseerd en vol tooid. werd uitvoerig gediscussieerd. Tenslotte echter werd dit voorstel met één stem tegen aangenomen. Een vijfendertigtal obligaties werd ter vergadering uitgeloot. De jaar verslagen, balans en exploitatiereke ning werden goedgekeurd. Uit deze laatste bleek, dat over 1952 een aan zienlijk nadelig saldo is ontstaan. De bruto omzet gedurende dat jaar be droeg f 421.579.—. Gevallenen worden geëerd Op Maandagavond a.s. Op Maandagavond 4 Mei zal, zoals ieder jaar, alom in ons land op plech tige wijze de nagedachtenis worden geëerd van de Nederlandse militai ren, zeelieden, verzetstrijders en ge allieerde militairen, die voor de be vrijding van het vaderland zijn geval len. Dit geschiedt ondermeer met „stille omgangen", welke het Neder landse volk gelegenheid bieden, te be wijzen. dat zij het offer van zovelen nog niet vergeten zijn en dat z\j al thans éénmaal per jaar naar buiten willen getuigen van hun diepe dank baarheid. In Middelburg heeft het bestuur der Stichting 1940—1945 zich op ver zoek van B. en W. belast met de sa menstelling van een programma voor de herdenkingsavond. Het publiek wordt verzocht van 6 uur 's avonds af de vlaggen halfstok te hangen. Om half acht wordt ieder, die hulde wil brengen aan de gevallenen, de ge legenheid gegeven, deel te nemen aan de zg. „stille omgang", welke met het oog op het verkeer begint bij de loods ter hoogte van de Mooge Brug. Gezamenlijk wordt dan om kwart voor acht naar de alg. begraafplaats gewandeld, waar een eenvoudige hul- le zal worden gebracht. Ieder wordt verzocht zo mogelijk losse bloemen u in overeenstemming mee te brengen. met de geest, die de naamloos strife denden bezielde, zal de stille tocht, rang noch stand kennen en worden geen toespraken gehouden. De weg naar de begraafplaats wordt slechts te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, afgelegd. Van 7.45 uur tot 30 seconden vóór 8 uur zullen de klokken van de Lan ge Jan en de R.K. kerk luiden. Te 8 uur zullen twee minuten van volko men stilte op de begraafplaats in acht worden genomen, hetgeen wordt aan gekondigd door een hoomsignaal. Daarna zal onder begeleiding' van het muziekgezelschap „Onda* het zesde couplet van het Wilhelmus worden gezongen. Zg, die aan de „stille omgang" deelnemen, begeven zich na de plechtigheid in gesloten formatie langs de voorgeschreven route naar de Dam, waar om 8.30 uur een herdenkingsdienst wordt ge houden. Auto kantelde te Oostkapelle Oude man werd gedood Gisteren heeft zich aan de Nieuwe weg te Oostkapelle een tra gisch ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 80-jarige L. uit 't rusthuis „Ter Hooge." Een auto, welke bestuürd werd door de heer J. en van het rusthuis „Over- duin" kwam, geraakte bij het ne men van een bocht in de berm, met het gevolg, dat de auto kantelde. De heer L. die als passagier in de auto zat, raakte daardoor zodanig be kneld, dat zijn borstkas werd inge drukt. Hg overleed ter plaatse. De rijkspolitie te Oostkapelle en de ver- keersgroep te Middelburg hebbende zaak in onderzoek. Ook de officier van justitie en de burgemeester van Oostkapelle waren op de plaats van het ongeluk aanwezig. De auto, welke zwaar beschadigd werd is door een kraanwagen van Louisse uit Middelburg weggevoerd. Het stoffelijk overschot van de over ledene is naar Oostkapelle overge bracht. Terneuzen bouwt industrieloodsen Op de agenda voor de vergade ring van de raad van de gemeente Terneuzen, welke Woensdag gehou den wordt, komt o.m. aan de orde oen voorstel van B. en W. tot het overnemen van een herhouwplicht van de N.V. „Scheldeveem", waar door de bouw van enkele industrie- loodsen door de gemeente mogelijk wordt. Door deze overname kunnen /ie kosten van de bouw aanmerkelijk minder worden. Indien de raad daar toe besluit ligt het in de bedoeling de loodsen in eigendom of eventueel in verkoop uit te geven. Bij de bouw kan vanzelfsprekend rekening wor den gehouden met de wensen van de belanghebbende. Nog meer arrestaties in Clingse smokkelaffaire Naar aanleiding van de inbeslag name van 1500 kg. boter bestemd voor smokkel naar België door douane te Clinge, stelde de ambulan te dienst van de douane te Sluiskil een nader onderzoek in naar de her komst van de smokkelwaar en de verder bij deze affaire betrokken personen. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat in een periode van twee maanden niet minder dan 15.000 kg. boter, ter waarde van f 60 000. frauduleus naar België werd ver voerd. Behalve de klompenfabrikant v. d. V. die de smokkelwagen be stuurde en die reeds werd aangehou den, zrjn thans ook in verzekerde be waring gesteld de landbouwer van K. uit Hontenisse, de landbouwer De S. uit Kuïtaert en de leverancier R. uit St. Jansteen. Het onderzoek duurt voort. Koe „Aagje" overgedragen Te Stavenisse is Vrijdag de koe Aagje, die door officieren en beman ning van de „Aagterdijk" was ge schonken aan de zwaai- gedupeerde melkboer P. Stoutjesdijk, overgedra gen. De overdracht geschiedde door gezagvoerder N. P. Kruithof, wonen de te Tholen, nadat burgemeester L. A. Verburg een inleidend woord had gesproken. De burgemeester was vol waardering over de spontane hulpverlening door de bemanning van de „Aagterdijk." Nadat de koe in het bewaarschool- gebouw symbolisch aan de nieuwe eigenaar was overgedragen, werd zij door kapitein Kruithof naar de nieu we stal gebracht, begeleid door bur gemeester Verburg en zgn echtge note, mevrouw Kruithof, enkele le den van de bemanning van de „Aag terdijk" en verdere genodigden. De koe was getooid met een lint in de kleuren van de „Aagterdijk." Commissaris der Koningin bezocht burgemeester Vogelaar De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, bracht deze week, verge zeld van zijn echtgenote, een bezoek aan burgemeester M. Vogelaar van ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT OORD VOOR LANGDURIG ZIEKEN Gehele complex eind Juni in gebruik De uitbreiding van de verpleegin richting voor langdurig zieken „Der Boede" te Kouilekerke met twee vleugels nadert haar voltooiing. Men hoopt het gehele complex eind Juni in gebruik te nemen. De officiële ope ning zal eerst later plaats vinden. De eerste van de twee nieuwe vleu gels, waarmede het bestaande ge bouw wordt uitgebreid, is reeds eni ge tijd geleden in gebruik genomen. Sindsdien is men met bekwame spoed begonnen met het afbouwen van de tweede vleugel en het uitvoeren van de nodige verbouwingen in het hoofd- jebouw. Daarin worden ondermeer behandelkamers m. een laboratorium ingericht Ook met de aanleg van het park, waarbij men grote steun ondervindt van de Stichting „Nieuw Walcheren", worden goede vorderingen gemaakt en voor zover dit thans al beoor deeld kan worden, belooft het een fraai geheel te worden. Vóór het huis strekt zich een groot grasveld uit. De villa „Albertine" werd bestemd tot zusterhuis en is voor dat doel in gericht. Het is inmiddels reeds door een deel van het personeel in gebruik ;enomen en het is begrijpelijk, dat ;e dames het interieur een gezellig aanzien hebben gegeven, zodat het ha de drukke diensten in dit zuster huis goed toeven is. De uitbreiding van „Der Boede" geschiedt naar een ontwerp van de Amsterdamse architect Marinus Duintjer en wordt uitgevoerd door de aannemersfirma Christiaansen te Vlissingen. Na de ramp, toen „Der Boede" plotseling talrijke zieke evacué's moest opnemen, zijn de bovenzalen in het hoofdgebouw tijdelijk weer in ge bruik genomen. Dat kon, omdat de Kruiningen, die voor een operatie in verbouwing zich goeddeels gelijk- het Stads en Academisch Ziekenhuis vloers afspeelt. Hoewel vele evacué's te Utrecht is opgenomen. De toe- 1 inmiddels weer zijn vertrokken, ver stand van de burgemeester is voor uit gaande. I pleegt men momenteel een kleine 90 patiënten. Dat wil zeggen, dat de tweede vleugel na voltooiing al direct fedeeltelijk bezet zal zijn. In de toe- omst zullen in het hoofdgebouw geen zaalpatiënten meer worden ver pleegd Wanneer het vernieuwde en uitge breide „Der Boede" in Juni geheel in gebruik zal zijn genomen, zal Zee land niet alleen een moderne naar de eisen des tijds ingerichte verpleegin richting voor langdurig zieken rjj- ker zgn geworden, doch bovendien de eerste inrichting in Nederland, die als zodanig is gebouwd. Geen Engelenmaar een misdaad Door de bijzondere omstandigheden kan de reeds voor Vlissingen aange kondigde opvoering van het blijspel „Engelen zondervleugels" op Vrijdag 8 Mei a.s. niet doorgaan. In plaats hiervan krijgen de leden van de Z.V. U. en het Nut in Vlissingen nu op Dinsdag 12 Mèi a.s. een opvoering van de thriller „Misdaad bij open doek" van Ingram d' Abbes en Fenn Sherie door de Rotterdamse Comedie. Zoals men zich zal herinneren, werd dit stuk deze week met groot succes onder auspiciën van de Z7V.U. in Zie- rlkzee opgevoerd. Zweden helpen getroffen kleuterscholen In nauwe samenwerking met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en door bemidde ling van het Jeugd Rode Kruis zal de Zweedse organisatie „Redda Bar- nen" de meest getroffen kleuter scholen in de rampgebieden voor zien van nieuw meubilair en mate riaal voor de speelplaatsen. Ook speelgoed zal worden gezonden. Dit aanbod, dat zeer spoedig ver werkelijkt zal worden, komt onge veer de helft van de getroffen kleu terscholen in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant ten goede. 'a% Lekker warm en volkomen geruisloze vering. MUZIEK EN ZANG Goede solisten in Vlissingen Op diverse plaatsen in Zeeland heb ben de afdelingen van de P.v.d.A. en het N-V.V- het 1 Meifeest gevierd, In Vlissingen werd begonnen met 'n ge zamenlijke wandeling naai- de duinen. Er was in „Westduin" een rustpauze, tijdens welke de A.J-C. en Jonge ijd volksdansen uitvoerden. „De ksstem" zong onder leiding van Ab Lichtendahl enige liederen, waar na de voorzitter van het 1 Mei comi té, de heer M. J. van Poelje een toe spraak hield, 's Middags was er in het Concertgebouw een kindermid- voor de jeugd. Jet hoogtepunt van deze viering was de avond-bijeenkomst in het Con certgebouw. Voorzitter M. J. van Poelj deelde aan het begin mede, dat de artisten, die aanvankelijk zou den optreden, op het laatste moment verhinderd waren. Daarom traden nu Zeeland krijgt 50 pet van resterende kleding De inzameling van het Rode Kruis Het „Nederlandse Rode Kruis" is thans opgehouden met het sorteren van de goederen, die voor de slacht offers van de watersnood werden ingezameld. Nu zijn er nog een kleine vijfhon derdduizend kledingstukken, die ver deeld zullen worden over de provin ciale opbouworganen. Onlangs is een vergadering gehou den door de directeuren van de op bouworganen uit de getroffen pro vincies en uit Utrecht met het „Ne derlandse Rode Kruis", waar deze verdeling werd besproken. Daarbij is met algemene instemming tot" de volgende verhoudingen besloten: Zeeland krijgt 50 Zuid-Holland 30 Noord-Brabant 10 Noórd- Holland 10 Met name in Zeeland kan men nog kleding gebruiken, vooral nu tal van evacué's terugko men. In deze vergadering, die gepresi deerd werd door de directeur van het Nederlandse Rode Kruis", de heer A. van Emden, kwam voorts 't tekort aan werkkleding ter sprake. Uit de tweede keus goederen zullen voor Zeeland nog 10.000 en voor Zuid-Holland 3000 stuks werkkle ding worden gereserveerd, In prin cipe waren deze goederen bestemd voor charitatieve en sociale instel lingen. op de violist Jos Verkoeijen, de pia nist Bertus van Re ede. de zangeres Bep Boetje en de voordrachtskunste naar Jaap Hoogstra. Op uitnemende wijze hebben deze artisten aan het welslagen van het Meifeest bijgedragen. De bezoekers werden in contact gebracht met kunst van voornaam gehalte: me vrouw Boetje vertolkte op eminente wijze liederen van o.a. Schubert, Men delssohn en Brahms, beheerst bege leid door de pianist, die bovendien een voortreffelijk solist bleek on danks de handicap van een minder goed instrument. Jos Verkoeyen bleek over een virtuoze techniek te beschikken en Jaap Hoogstra deed zich kennen als een knap declamator. Ook het optreden van „De Volks stem" viel bij de talrijke aanwezigen m de smaalt. Zowel te Middelburg als in Vlissin gen werd de .Mei-rede uitgesproken door de heer G. W. van Wingerden, tweede voorzitter van het N.V.V., die de drie leuzen voor deze eerste Mei „welvaart voor Nederland, een heid voor Europa, en vrede voor de mensheid" toelichtte. Het zeer drukbezochte Mei-feest in het Schuttershof te Middelburg werd geopend door de plaatselijke voorzit ter, de heer A. J. Berenpas, waarna staande de Internationale werd ge zongen. De „Volksstem" zong op voortreffelijke wijze een zestal strijd liederen en ha de pauze brachten „De rode Vagebonden" een vlot en raak politiek cabaretprogramma, „Het Warenhuis De Wereld". De bijeen komst werd besloten met het zingen van de socialistenmars. Des morgens was er een gezamenlijke wandeling gemaakt en rs middags was er feest voor de kinderen. Zinkwerk bij Sirjansland bijna gereed De N.V. Zanen Verstoep, die de dichting uitvoert van liet dgkgat in de zeewering nabij Sirjansland, is bij na klaar gekomen met het zinkwerk voor dat gat. Volgende week zal men geheel gereed zgn. Evenals bij het dijkgat te Oosterland zal ook hier een stenen dam rond het gat worden ge legd, waarna het zandlichaam aan de nieuwe djjk wordt opgespoten. Aanvankelijk kon men voor dit werk niet het goede zand vinden, doch de ze moeilijkheid is thans opgelost. Een baggermolen werkt dag en nacht om voor de zandzuiger een geul te graven, waardoor de zandbank kan worden bereikt. (Advertentie) Raad Stavenisse behandelde herbouwplan In de school te Stavenisse werd gis teren een buitengewone raadsverga dering gehouden onder voorzitter schap van burgemeester L. A. Ver burg. Het belangrijkste agendapunt was het herbouwplan voor deze zo zwaar getroffen gemeente. Voor een belangrijk gedeelte werd dit plan echter in besloten vergadering be handeld. Hierbij waren tegenwoordig de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland uit Zierikzee, de ontwerper van het wederopbouwplan, architect H. Wes- selo uit Bussum, de heer RI. D. Gle- runi, hoofdingenieur-directeur van de Directie Wederopbouw uit Middel burg en de hoofdopzichter van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer P. A. Boot uit Tholen. Aan de hand van een schetskaart werd ter vergadering getoond hoe veel panden in het dorp totaal zijn vernield (ruim 130), hoeveel panden zwaar en licht werden beschadigd (vrijwel een gelijk aantal) en hoe veel krotwoningen en minderwaardi ge huizen er in de gemeente Stave nisse worden aangetroffen (ca. 45). De heer Glerum wees op de mo gelijkheid om thans deze minder waardige woningen op te ruimen. Zoals bekend is hiertoe een regeling in voorbereiding. De heer A. J. J. Tazelaar (Vrije Lijst) was echter van oordeel, dat er in de gemeente niet zoveel krot woningen voorkomen als op de schetskaart was aangegeven en ver moedde, dat de bewoners teveel aan hun woningen zouden gehecht zijn om met de voorgestelde regeling ac- coord te gaan. De heer Boot ver klaarde nauwkeurig te zullen na gaan, welke huisjes als krotwonin- fen dienen te worden aangemerkt, n besloten zitting gaf architect Wesselo vervolgens een overzicht van het werkplan voor het herbou wen van de gemeente. Tot definitie ve overeenstemming geraakte men over dit onderwerp echter niet. De raad ging wel in principe aceoord met het opgestelde herbouwplan. Dit zal thans met ambtenaren van het ministerie worden besproken. Haven van Philippine wordt gedempt BELANGRIJKE WEGVERBETERING De gemeenteraad van Philippine hechtte in zijn gisteravond gehouden vergadering zgn goedkeuring aan een voorstel tot het overnemen van het gedeelte van de haven, dat nog geen gemeente-eigendom is, de voormalige Spuikom en een gedeelte van de bei de kanaaldijken. Het ligt nl. in de bedoeling, dat het gehele terrein van de voormalige haven geëgaliseerd zal worden met bestemming voor wo ningbouw en wegverbetering. De gronden worden daartoe in het Uit breidingsplan opgenomen. Zowel de toegang tot de weg naar Hoek, als die tot het zg. Eiland zullen belang rijk verbeterd kunnen worden. Ten slotte moet natuurlijk een nieuwe uit watering worden aangelegd. De wer ken zullen worden uitgevoerd door de Rijkswaterstaat in hel kader van de Braakman inpoldering. Zeer oud kerkhof bij Ossenisse ontdekt Laatste rustplaats van paters-Norbertijnen Doordat de oever van het afwate ringskanaal ongeveer 300 meter ten Westen van het poldergemaal bij de Ossenisser zeedijk tijdens de over stroming van 1 Februari verzakte, zijn hier de resten blootgekomen van een oud kerkhof, dat waarschijnlijk stamt uit de tijd van de paters Nor bertijnen, die eeuwen terug aan de Vlaamse Scheldeoever hun kloosters hadden en grote stukken land inpol derden. De oude begraafplaats, be staande uit graven van minstens eni ge tientallen personen, werd ontdekt door le eigenaar van het perceel die later verklaarde, uit het stuk land herhaaldelijk stenen te hebben opge- ploegd. Deskundigen worden hierdoor in de mening gesterkt dat men inder. daad met een Norbertijnen-begraaf plaats te doen heeft; de stenen zou den resten van fundamenten van een oud klooster kunnen zijn. Het merkwaardige van de graven is, dat hierin tot dusver alleen ske letten van volwassen personen waarschijnlijk allen mannen met een uitzonderlijk hoge gestalte zijn aangetroffen Verder is gebleken, dat te doden boven elkaar zgn begraven, hetgeen erop zou kunnen wijzen, dat het kerkhof lange tijd in gebruik is geweest. Men acht het onwaarschijn lijk, dat men hier te doen heeft met de begraafplaats van een oud dorp, daar men dan ook overblijfselen van kinderen en vrouwen had moeten aantreffen. De stroom heeft op het kerkhof een grote ravage aangericht, overal steken beenderen uit de grond en men vermoedt, dat een gedeelte van de begraafplaats door het water is verzwolgen. Hoewel nog geen nauwkeurig onderzoek is ingesteld, mag als zeker worden aangenomen, dat de aangetroffen skeletten ver schillende eeuwen oud zijn, Men acht het wenselijk spoedig maatregelen te treffen tot behoud van wat er van het kerkhof is overgebleven. Reeds thans is een en ander ver loren gegaan doordat bezoekers been deren enz. meenamen en ook de stro ming in het kanaal kan het kerkhof nog ernstiger aantasten. Bij een on. derzoek zullen ongetwijfeld interes sante bijzonderheden aan het licht komen over de vroege geschiedenis van dit gebied. Betere verbi"Jineren met Schouwen-Duiveland De R.T.M. heeft toegezegd dat per 5 Mei op het traject ZierikzeeAn na Jacobapolder de „Zandkreek" zal worden ingelegd. Dit betekent een belangrijke verbetering ten opzichte van het autoverkeer van en naar Schouwen-Duiveland. De Stichting Nieuw Schouwen-Dui veland, die deze kwestie met de R.T. M. had opgenomen, heeft aangedron- fen op een betere aansluiting met de ussen van de B.B A. in Anna-Jaco bapolder, daar reizigers thans soms een uur lang moeten wachten. Tevens werd aan de R.T.M gevraagd bij het vertrek uit Zierikzee aan de B.B.A. op te geven hoe groot de vervoers- omvang is. Er kan dan worden ge zorgd, dat een voldoend aantal bus sen voor het verdere vervoer van de reizigers te Anna Jacobapolder aan wezig is. Van dezijde derR.T. M. werd naar aanleiding van een en ander bericht, dat een motorpersonenboot is ge huurd, welke op 5 Mei a.s. in dienst komt. Van de vervoersomvang wordt thans reeds kennis gegeven aan de B.B.A. Het is dus niet aan de R.T.M- te wijten als er onvoldoende bussen aanwezig zijn. voor gezondheid! hoge vitaminewaarde .10- vitamines in een dragee ORGANONOSS MIDDELBURG. Vandaag Electro-Bioseoop; „Sterren stralen overal" met Johan Kaart, (al le leeft.). 7 en 9.15 uur. Zondag Electro-bioscoop: „Sterren stra len overal" met Johan Kaart, (alle leeftijden), 3.30, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Sterren stralen overal", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Massa Justitie",, (18 jr.), 7 en 9 uur; Concertgebouw; Int. bokswedstrijden. 8 uur: Cosy Corner: Duo Abels—v. Eek, 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag. 3. 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels—v. Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „Sterren stralen over al", (a.l.). 7 en 9 uur. Morgen Grand: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Pr. van Oianje: 1 Meifeest, 8 uur. Schuttershof: Toneeluitvoering „Kunstvrienden", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2