PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grootse militaire parade van de Nederlandse strijdkrachten Koninginnedag in Zeeland werd opgewekt gevierd BILT ZAL INDIA TOEZICHT HOUDEN OP KOREAANSE GEVANGENEN? SIAM VOELT ZICH BEDREIGD DOOR DE COMMUNISTEN Vandaag 196e Jaargang - No. 102 Dagblad uitgave van de £irma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Baliintijn, Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLiSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .3rleven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef 2475 b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2: Zierikzee. N Eogerdstr C 100. teler. 20- DUIZENDEN AMSTERDAMMERS OP DE BEEN Indrukwekkende staalkaart van rollend en vliegend materieel Tanks en kanonnen hebben Donderdagmorgen door de straten van de hoofdstad gerold. Dnizenden Amsterdammers zagen op deze Konin ginnedag 't grootste militaire défilé van de Nederlandse strijdkrachten, dat ooit in ons land is gehouden. Vijftig minuten lang marcheerden en reden enkele duizenden militairen in een colonne van 7y2 km. lengte over de grote Amsterdam-West met -Zuid verbindende verkeersader, de Van Baerlestraat. Landmacht, luchtmacht en marine toonden hier aan het Amsterdam se publiek een belangrijk deel van van het rollend materieel, dat Ne derland thans voor zijn verdediging bezit. Het défilé, dat afgenomen werd door de voor het Concertgebouw staande minister van dbrlog en ma rine, ir. C. Staf, met de staatsse cretarissen van marine en oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr. F. J. Kranenburg, en de drie chefs van staven, van de marine- staf: vice-admiraal A. de Booy, van de generale staf: luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselmann en de plaats vervangend chef luchtmachtstaf ge- neraal-majoor A. Baretta, was een Btaalkaart van het meest karakteris tieke en spectaculaire rollend en vliegend materieel der Nederlandse strijdkrachten. Met militaire punctualiteit daver den om kwart over elf, precies op het moment, waarop onderdelen van de luchtstrijdkrachten het Concert gebouw passeerden, 166 vliegtuigen in acht gesloten formaties van de Koninklijke Luchtmacht en van de Marine Luchtvaartdienst op 450 me ter hoogte door de lucht. Reeds uren tevoren was het ver keer in dit gedeelte van de hoofd stad door de politie geheel stilge legd. Het traditionele Oraaijezonne- tje deed zijn best, doch bereikte de straten slechts af en toe met enke- Mr. d'Ailly dacht aan de dubbeltjes De burgemeester van Amster dam, mr. Am. J. d' Ailly, die aan het departement van oor log de vergunning tot Tst hou den van dit dèfilè had verleend, heeft daarbij als voorwaarde gestéld, dat eventuele schade, die het zware materiaal zou kunnen veroorzaken aan het wegdek, door dit departement zal worden vergoed. Op speciaal verlangen van de burgemeester reed daarom ach ter de stoet een schadecommis- sie". bestaande uit deskundige vertegenwoordigers van het rijk en van de gemeente Amsterdam, die tot taak had de schade on middellijk vast te stellen. i Atoomkracht in onze industrie Volgens een bericht in de New York Times uit Den Haag heeft een vijftal leidende Nederlandse onderne mingen besloten samen te werken bij de uitvoering van nlannen, welke een spoedige toepassing van atoomkracht voor industriële en commerciële doel. einden beogen. De betrokken ondernemingen zijn Philips, de Bataafse Petroleum Maatschappij, de Staatsmijnen, de K. L.M. en de K.E.M.A. Vertegenwoordigers van deze on dernemingen zullen volgende week te Utrecht bijeenkomen met vertegen woordigers van de „Stichting voor fundamenteel onderzoek der materie" (F.O.M.), ter opstelling van de ver eiste contracten. De New York Times vernam uit goede bron, dat de overeenkomsten waarschijnlijk nog voor September getekend zouden zijn. Een gélukkig lachende Koningin nam. Donderdagmorgen slaande voor de met bloemen overladen trap van paleis Soestdijk de gelukwensen van haar volk in ontvangst. V.l.n.r. Prin ses Margriet, Koningin Juliana, Prin ses Beatrix, Prinses Irene en Prins Bernliard. Voor hen Prinses Marijke. Ie kille stralen door het dichte wol kendek. Uit alle verdiepingen van de huizen wapperde in de straffe wind het rood, wit en blauw der vlaggen. Alle ramen en vele daken waren gevuld met belangstellenden. Langs de Van Baerlestraat stond het publiek in dichte massa's. Hoogtepunt yan het défilé, dat stond onder bevel van generaal-ma- joor G. J. M. C. van Nynatten, com mandant Inchtdoelartillerie te Den Haag, vormden de 22 Britse Centu rion tanks, die voor de eerste maai aan het publiek werden getoond. Zjj zijn in de plaats gekomen van de „vero.uderde" Sherriiantanks. Groe ven achterlatend in de asfaltbestra- ting rolden deze middelzware, ieder 48 ton wegende groene gevaarten (van het Regiment Huzaren Prins Alexander uit Amersfoort) langs dr autoriteiten en langs de menigten. (Vervolg op pag. 3.) Felle brand in ijzergieterij Donderdag heeft te Doetinchem een felle brand gewoed in een ijzergiete rij. Bijna twee uur lang bestreed de plaatselijke brandweer de laaiende vuurzee. Door de ongunstige wind richting sloegen de vlammen over naar de portierswoning, welke tegen de fabriek is aangebouwd. Twee slaapkamers brandden geheel uit. In de fabriek werden de werk plaats, de smederij en een groot aan tal machines een prooi der vlammen. De schade is zeer aanzienlijk. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. Vandaag is er Europees staal De eerste Mei zal voor de Euro pese kolen- en staalgemeenschap de tweede gedenkwaardige datum in haar korte geschiedenis worden die op 10 Augustus van verle den jaar een aanvang nam. Nadat op 10 Februari van dit jaar reeds de gemeenschappelijke markt werd ingesteld voor kolen, ijzererts en schroot, hebben de zes landen van het Schuman-plan met ingang van heden deze gemeenschappelijke markt uitgebreid tot het staal. Er zullen voorlopig geen vaste pry/.en zyn en men wil vrije concurrentie. Donderdagmiddag heeft de hoge autoriteit onder leiding van haar energieke voorzitter Jean Monnet in het feestelijk versierde hoogovenbe- drijf van de „Arbeid" te Esch in Luxemburg het nieuwe Europese ko len- en staaltijdperk op symbolische wijze geopend. Hij deed dat na een korte redevoering, waarin hij erop wees, dat thans geen grenzen meer bestaan tussen België, Frankrijk, Nederland, Luxemburg, Italië en West-Duitsland voor steenkool en staal en dat van deze gemeenschap pelijke markt de 155.000.000 Euro pese verbruikers uiteindelijk zullen profiteren. Monnet verrichtte toen met een hamer, welke versierd was met de kleuren van de Euro pese gemeenschap, de eerste hande ling voor het openen van de tapgoot behorende bij een der modernste hoogovens in Luxemburg. Een ogenblik later stroomde in een vonkenregen en een hitte, die alle leden van de hoge autoriteit en de honderden journalisten en foto grafen een snel heenkomen deden zoeken, het eerste wit-gloeiende Eu ropese ijzer naar buiten, ijzer,- dat tot staal en gewalste producten zal worden verwerkt en van 1 Mei al' vrij in de zes landen van de ge meenschap verhandeld zal kunnen worden, op een markt die niet lan ger beïnvloed zal worden eloor be- lemmeringen, deviezenbeperkingen, kwalitatieve restricties en discrimi naties op het gebied van vervoer. DOOD PUNT TE PANMOENDJON Harrison is ontstemd Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat de Verenigde Naties elke Aziati sche staat ongewenst zouden achten voor het neutrale toezicht op de krijgsgevangenen, die niet gerepatri eerd willen worden. Ook de Canadese minister van buitenlandse zaken heeft een soortgelijke mededeling ge daan en verzekerd, dat Canada de Aziatische landen niet wil uitsluiten. De besprekingen te Panmoendjon leverden Donderdag geen enkel resul taat op. -Generaal Harrison heeft er dc Noordelijken aan herinnerd, dat ongeveer 40.000 van de 65.000 Zuid- koreaanse, krijgsgevangenen, die de Noordelijken hebben gemaakt via speciale propagandacursussen rijp werden gemaakt voor opname in het Noordkoreaanse leger. Later zijn ve le van deze Zuidkoreanen door de V. N.-troepen gevangen genomen en zij willen nu niet terug naar Noord-Ko- rea want zij horen in het Zuiden thuis. Generaal Harrison meende, dat het geen zin had deze mensen voor onbepaalde tijd in een neutraal land gevangen te houden of voor hen een bijzondere uitwisselingsprocedure vast te stellen. Aan het slot der besprekingen van Donderdag zei generaal Harrison: „Wij hebben nu gedurende vier dagen vruchteloze besprekingen gevoerd, zonder dat er enig teken van werke lijke vooruitgang is in de richting van een wapenstilstandsovereen komst Tot op dit ogenblik zijn wij nog steeds niet in staat van- U de naam te krijgen van een land, dat U voldoende neutraal vindt. „Waarom, U geen candidaat heeft genoemd, is ons onbekend, maar, tenzij er een be langrijke reden is voor uw aarzeling, zien wij geen aanleiding de voortgang der besprekingen te belemmeren door verder oponthoud". Tot zover de ge neraal. Men meent, dat de Noordelijken het neutrale toezicht op de krijgsge vangenen opgedragen willen zien aan India. Ka het défilé heeft H.M. een depu tatie ontvangen uit de ampprovin- cies. die lmar op haar verjaardag heeft bedankt voor de betoonde be langstelling en het medeleven van het Koninklijk Huis. De groep in de paleistuin. In het midden de Ko ningin, de' Prins en de drie Prinses jes'. Naast Prinses Beatrix Opa Kip uit Dreischor (102 jaar). In Zeeuws costunm mevrouw Van Oeneren uit W olphaartsdijk. (Voor verslag van het bezoek ver wijzen 'wij naar pag. 3.) COMMUNISTISCH BEWIND IN BRITS GUYANA Brits Guyarta (tussen Venezuela en Suriname) heeft een communistische meerderheid gekregen in zijn Lager huis. De progressieve partij, waar van do communist dr. Tsjeddi Dja- gan de Leiding heeft, verwierf by de verkiezingen 3S van de 34 zetels en heeft uu recht op zes ministersplaat sen in het kabinet. Dr. Djagan is tandarts en afkomstig uit India. Dé. "i/ftvolhing var. Brits Guyana be staat voor een deel uit nakomelin gen van immigranten uit het voor malige Brits Indië. Men neemt aan, dat deze Britsin diërs in 1963 de meerderheid van de bevolking zullen uitmaken. De progressieve volksparty eiste in haar programma de volledige on afhankelijkheid van Brits Guyana, een federatie met de Caraïbische ge bieden, nationalisatie van de belang rijkste industrieën, vergrote ministe riële verantwoordelijkheid, afschaf fing van de aan de Britse gouver neur voorbehouden bevoegdheden en uitvoering van grote projecten op 't gebied dei' gezondheidszorg, opvoe ding en huizenbouw. Treinen staan stil voor dodenherdenking Het gehele bedrijf der Nederlandse Spoorwegen zal bij gelegenheid van de nationale herdenkingsavond op 4 Mei van 20 uur tot 20.02 worden stopgezet. Ook de treinen zullen twee minuten stil staan. Directie, en personeelsraad zullen 's avonds om 17.55 uur een krans leggen bij het monument nabij Hoofdgebouw 3 te Utrecht. DE STRIJD OM LOEANG PRABANG Zal rode aanval grenzen van Indo-China overschrijden De Franse minister voor Indo-China Letourneau heeft te Parijs medege deeld, dat de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang in staat van verdedi ging is gebracht en ook inderdaad verdedigd zal worden. In Franse militaire kringen wordt verklaard, dat er geen sprake van kan zijn meer Franse troepen naar Indo China te zenden. Wel was er ge zinspeeld op het zenden van nog 40.000 man, maar gezien de verplichtingen elders kan Frankryk deze versterking niet leveren. In Saigon verwacht men, dat de ko ning van Laos, die gezworen had de stad Loeang Prabang niet te willen verlaten, alsnog er in zal toestem men naar elders te vertrekken. Burgers en militairen in de stad ai beiden koortsachtig aan de ver sterkingen. De winkels zijn gesloten, de straten zijn verlaten. Franse vlieg tuigen vliegen af en aan met verster kingen en voorraden. De verdedigers van de stad verke ren in een ongunstige positie doordat de omringende bergen dichtbeboste hellingen hebben, waarin mortier- schutters van de Vietminh zich ge makkelijk kunnen verschuilen. Gemeld wordt, dat de Vietminh-troe- pen op enkele punten reeds de rivier de Mekong hebben bereikt, die de grens vormt tussen Laos en Siam. De Siamese regering heeft inmiddels de grensbewaking versterkt met pant sereenheden. De premier van Siam, Phiboel Songgram, heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat in Thailand een algemene mobilisatie zal worden afgekondigd in geval de dreiging van Vietminh-opstandelin gen aan de Siamese grens groter zou worden. Indien^ Laos om internatio nale hulp zou vragen en indien de verdediging van Siam dit zou eisen, zou zyn land de Siamese troepen uit Korea terugroepen en in dat gebied in de strijd werpen, aldus voegde de premier hieraan toe. CARILLONMUZIEK IN MIDDELBURG Militaire parade op de Vlissingse Boulevard Koninginnedag is in Zeeland opgewekt gevierd. Weliswaar ontbrak de traditionele Oranjezon, maar in de steden en dorpen van de Zeeuwse ei landen wapperde de vaderlandse driekleur vrolijk in de vrij straffe voor jaarswind en aan de vrijwel overal georganiseerde feestelijkheden werd opgewekt deelgenomen. Een van de hoofdmomenten in de viering vormde voor Zeeland de gro te militaire parade op de Vlissingse boulevard, waarvoor zowel van de zij de van de provinciale en stedelijke autoriteiten ais van die van de Vlissing- se burgerij grote belangstelling bleek te bestaan. En terecht, want het voorbijtrekken van de kranig marcherende militairen van land- en zee macht en Nationale Reserve vormde een bijzonder aantrekkelijk schouw spel. In het bijzonder had men alle aandacht voor het optreden van de nieu we drumband van de Nationale Reserve. parade voor het Strandhotel gade sloegen, merkten we voorts nog op het lid van Geel Staten, de heer A. Schout, de griffier der Prov. Staten, mr J. M. Pilaar, wethouders en le den van de gemeenteraad van Vlis singen en tar van andere autoritei ten uit Zeeland Paradecommandant was de luitenant ter zee der 1ste klasse J. C. H. van dgn Bergh, marscommandant de lui tenant 'ter zee der lste klasse R. J. de Weerd. Vroeger op de morgen was zowel aan boord van Kr. Ms. ..Jacob van Heemskerk" als van Hr. Ms. „Abr. Verhulst" tijdens een „alle hens" of ficieel mededeling gedaan van de Ko- De parade werd afgenomen door de drie commandanten van de deelne mende onderdelen: kolonel J. G. Broelchuyzen, Commandant Maritie me Middelen Zeeland van de Kon. Marine, overste W. K. de Feyter, voor het laatst commandant der Nationa le Reserve in Zeeland, en majoor J. Potteboom, commandant van de C.O. A.K. te Middelburg. Deze drie com mandanten hadden tevoren de op de boulevard opgestelde troepen geïn specteerd, tezamen met de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F C. de Casembroot, en de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg, mr. B. Kolff en mr. N. Bolkestein. Onder de vele autoriteiten, die de ninklijke onderscheiding, welke zoals reeds gemeld, aan een officier en twee kwartiermeesters van de Marine te Vlissingen zijn verleend. Eerste carillonconcert Eén der hoogtepunten van de Ko- nïnginnedagviering in Middelburg was het spreekt wel vanzelf het eerste carillonconcert na 9 Mei 1940. Het was voor vele Middelburgers een belevenis over de, rijk bevlagde bin nenstad weer de stem van de Lange Jan te horen klinken, de stem, die zo lang verstomd is geweest en die zich nu liet horen in de bekende oud-va- derlandse liederen en het Zeeuwse volkslied, welke muziek, door de 47 klokken verklankt, bijzonder schoon klonk. Het beiaardconcert, dat gege ven werd door de stadsbeiaardier, de h ei Th. C. Ferwerda, werd van kwart over één tot vyf minuten voor half twee in het nationaal program ma van de N.R.U. uitgezonden. Het betrof hier een rechtstreekse uitzending, waartoe microfoons in de toren en op het Muntpleintje van de Abdij waren geplaatst. De heer Fer werda speelde ook nog een oud earil- lonlied, waarvan in Hilversum een opname werd gemaakt. Deze werd 's middags om 5 uur uitgezonden. De heer Ferwerda zal, een oude traditie in ere herstellend, in de maant" Mei weer iedere Vrijdag het populaire „Meideuntje"brengen, te beginnen hedenmorgen van 7 tot 8 uur. Voorts zal iedere Donderdag tussen 12 en 1 uur een beiaardcon cert worden gegeven, evenals op 5 Mei a.s. op een nog nader te bepalen tijdstip. (Vervolg op pag. 2) Ry gaf als zijn mening te kennen, dat, indien de inval in Laos deel uit maakt van een nieuwe communisti sche strategie, een Inval in Siam ze ker zou volgen, hoewel mogelijk eni ge tijd zou verstrijken voor het zover zou komen. Volgens een bericht uit Saigon zou den Vietminh-opstandelingen reeds doorgedrongen zijn in het Birmaanse grensgebied nabij Noord-Laos. Ze zouden daar een Chinese nationalis tische eenheid hebben omsingeld,.die naar dit gebied was gevlucht toen Tsjang Kai Sjek's nationalistische troepen door de communisten in Chi na waren verslagen. In Parijs wordt geklaagd over cor ruptie in Indo-China. De Franse ge neraal Revers sprak zelfs van ont zettende corruptie en in „Le Monde" werd medegedeeld, dat bepaalde „po litieke groeperingen" milliarden francs verdiend hebben met levering van voorraden door daarbij met oor logsschadecompensatie en met valu ta te manipuleren. is het 375 jaar geleden, dat de Geuzen-admiraal Lumey van der Marak in Luik overleed, volgens Sommigen door vergif tiging, volgens anderen door de beet van een dolle hond; is het 10 jaar geleden, dat in verband met de stakingen in ons land het politiestand- recht werd afgekondigd; is het 650 jaar geleden, dat de Vlamingen, nadat zij Middelburg hadden ingenomen, oprukten om Zierikzee bij ver rassing te veroveren, hetgeen op een gevoelige nederlaag voor de Vlamingen uitliep. Ulbricht wil een Oostduitse weermacht „Het is, nu de Westduitse bonds dag de overeenkomst tussen West- Duitsland en de Westerse mogendhe den heeft bekrachtigd, dringend noodzakelijk dat er een Oostduitse weermacht tot stand komt", ver klaarde de Oostduitse vice-premier en secretaris-generaal der Oostduit se communistische partij Walter Ul bricht, Donderdag in een ter gele genheid van de Een-Mei-viering uit gegeven verklaring. DE VERWACHT: -MINDER WIND Vrij veel bewolking met kans- op enige regen. Zwakke tot matige wind overwegend tussen Zuid en Zuid- West. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 1 Mei Zon: Op 5.09 Maan: Op 23.33 2 Mei Zon: Maan: Onder 20.06 Onder 5.36 Op 5.08 Op Onder 20.08 Onder 6.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1