PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Aanvallen in Indo-China vormen verontrustend vraagstuk Groot aantal Zeeuwen kreeg koninklijke onderscheiding BILT VORDERINGEN GEMAAKT BIJ BESTANDSBESPREKINGEN VIJFHONDERD OOST-DUITSE KINDEREN NAAR NEDERLAND KLACHTEN DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN NIET GEFUNDEERD Vandaag 196e Jaargang - No. 101 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 par kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per ram. Minimum p advertentie I 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vonrtstraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Hogerüstr. C ICO, tel et 26. FOSTER DULLES IS VAN MENING c Situatie rond hoofdstad van Laos is nu uiterst kritiek De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft op een besloten vergadering van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de aanvallen in Indo-China een nieuw ernstig vraagstuk hebben geschapen, dat alle vredelievende landen verontrust. Hij zei de, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en het mi nisterie van defensie ernstig bestuderen, welke aanvullende materialen en uitrusting naar Indo-China gezonden kunnen worden. Hij noemde Indo- China een vooruitgeschoven positie, welke de vrije wereld zich niet kan veroorloven te verliezen. De situatie rond de hoofdstad van Indo-China Is nu uiterst kritiek. Man nen, vrouwen en kinderen helpen de militairen bq het voorbereiden van de verdedging, aangespoord door koning Sisavong Vong, die weigert de stad te verlaten- Buitenlandse waarnemers en som mige Franse officieren vrezen, dat Loeang-Prabang de verwachte Viet- minh-aanval niet zal kunnen afslaan en dat de koning van Laos in handen der opstandelingen zal vallen. Hij zou dan, zo menen zij, „goed propa- ganda-materiaal" opleveren. Op het ogenblik bevinden zich zes bataljons Vietminh-opstandelingen op veertig kilometer afstand van Loeang- Prabang. Militaire waarnemers ver wachten, dat eerst de strategische Sunten rond de stad in hoofdzaak a bergtoppen rond het vliegveld bezet zullen worden Een dergelijke manoeuvre zou twee of drie dagen vergen. Dinsdagavond maakten de opstan delingen 350 Vietminh-recruten ge vangen. na een overval op een oplei dingskamp nabij Nam Dinh, tachtig kilometer ten Zuiden van Hanoi. De recruten waren eerst twee weken in dienst en konden nauwelijks een ge weer hanteren. Stafchef luchtmacht gemobiliseerd De Franse ministerraad heeft Woensdag besloten generaal Charles Lecheres, stafchef voor de luchtmacht, naar Indo-China te zenden. Lecheres zal de ondersteuning der huidige ope raties door de luchtmacht in ogen schouw nemen. Vandaag zou hü naar Saigon vertrekken. De minister van de verbonden sta ten, Letourneau, heeft te kennen ge geven, dat Loeang Prabang verdedigd zal worden. Hij zal binnenkort naar Indo-China terugkeren. Te Parijs ver klaarde hij nog, dat de numerieke sterkte van de Vietminh ongeveer ge lijk is aan die der strijdkrachten van dé Franse Unie. De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, bracht Prins Bemhard heeft Woensdag in het paleis op de Uam te Amsterdam 120 dapperheidsonderscheidingen uit gereikt aan landgenoten, die door hun moedig gedragin de Meidagen 19^0, gedurende de oorlogsjaren in het verzet, dan wel in Indonesië of Korea, zich door bijzondere daden hebben onderscheiden. Prins Bern hard geeft It. ter zee 2e klasse G. A. Doggerdie zich tydens het verzet 194045 heeft onderscheiden, de ridderslagnadat hij hem de M.W.O. 4e klasse had uitgereikt. Woensdag bij de ministerraad ver slag uit over de wenselijkheid van een beroep op de Veiligheidsraad. Het kabinet werd niet verzocht zich hierover uit te spreken. Naar verluidt zouden de meeste Franse ministers tegen «een dergelijke stap gekant zijn. Vrees in Londen De Chinese beschuldigingen aan het adres van Siam „steun aan de Franse kolonisten") hebben in enige goed in gelichte kringen te Londen de vrees verwekt, dat de vredesstappen in Korea misschien een voorteken zijn van sterkere communistische stoten in Zuid-Oost Azië, met inbegrip van een aanval op Siam. De verklaring uit Peking vergrootte de ongerustheid over de tegenstrijdigheid tnssen het nieuwe offensief van ie Vietminh in Laos en de vredesstappen van Mos kou. In Singapore meent men, dat de in val der Vietminh in Laos voor Thai land verwikkelingen met zich zal brengen, omdat nu voor de eerste maal communistische strijdkrachten aan of nabij de Thailandse grens ko men te staan. Tenslotte heeft de premier van Cambodja dat tezamen met Zuid- Vietnam het laatste bolwerk tegen de communisten vormt en dat tezamen met Laos in handen van de commu nisten zou vallen te Parijs ver klaard, dat het volk van Cambodja mogelijk tegen de Franse autoriteiten in opstand zou komen, indien het land niet een grotere mate van zelf standigheid zou krijgen. Canada blijft herbewapenen De Canadese minister voor de pro ductie voor de landsverdediging, C. Howe, heeft Woensdag te Ottawa medegedeeld, dat Canada, ongeacht het resultaat van de nieuwe Russi sche houding tegenover de Westerse democratiën, voornemens is zijn her bewapeningsprogramma, dat voor ziet in uitgaven tot een bedrag van 5.000.000.000 dollar, verdeeld over drie jaar, uit te voeren, „zelfs indien de uitvoering langer dan drie jaar zou duren". K.L.M.-vIiegtuig mocht niet over Russische zone De Sowjet-autoritelten hebben Woensdag het Ujnvliegtnlg van de KLM. op de route Amsterdam Frankfort—Wenen geen toestem ming gegeven vla de lachtcorridor boven de Russische zóne van Oosten rijk naar het Britse vliegveld Schwe- chat bü Wenen te vliegen. Als gevolg hiervan landde het toe stel op het vliegveld van Linz, in de Amerikaanse zone van Oostenrijk, vanwaar de passagiers met een auto bus naar Wenen zijn vervoerd. Aangezien Nederland geen bezet tende mogendheid in Oostenrijk is, moet voor elke vlucht van een Neder lands vliegtuig over de Russische zó ne toestemming worden gevraagd. Men neemt aan, dat de Sowiet-au- toriteiten in het onderhavige geval een ultiliteitsmaatregel hebben geno men. De K.L.M. vliegt elke week op Wenen en ondervindt zelden moeilijk heden. NEDERLANDERS GAAN IN RUSLAND KIJKEN Woensdagmiddag is van Schiphol vertrokken een uit elf personen be staande delegatie van de Vereniging NederlandU.S.S.R., die op uitnodi ging van de Sowjet-Russische vereni ging voor culturele betrekkingen met net buitenland een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie zal bren gen. GENERAAL HARRISON MEEN1\: Zuidkoreanen zouden willen doorvechten Het hoofd van de geallieerde dele gatie te Panmoendjon, generaal Har rison, heeft verklaard dat de Noorde lijken te kennen hebben gegeven, dat zij wellicht een Aziatisch land zullen kiezen als neutraal ontvangstland voor krngsgevangenen, die niet wil len worden gerepatrieerd. Harrison zei na de bespreking: „Ik geloof dat we vorderingen hebben gemaakt". Harrison zeide voorts, dat een plan om de krijgsgevangenen naar een an der land over te brengen niet uit voerbaar was. De Zuidelijken zouden de krijgsgevangenen evenmin ge dwongen naar een land overzee kun nen overbrengen als hen dwingen te repatriëren. Hij vroeg zich af, waarom de Noordelijken een Aziatisch land had den voorgesteld. „Waarpm verdient het ene neutrale land voorkeur bo ven het andere Na ruim een uur zijn de besprekin- ?en op verzoek van de communisten ot Donderdag verdaagd. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft op een persconferentie verklaard, dat zijn regering na het vertrek van de Chinese troepen met eigen middelen dp beide landsdelen zal verenigen. Zuid-Korea houdt niet langer vast aan ontwapening van het Noordkoreaanse leger als vre desvoorwaarde. De president ver wacht, dat de Noordkoreaanse troe pen tegelijk met de Chinese zullen vertrekken, om dat zij zich dan niet veilig meer zouden voelen. Ook als zij blijven, zouden de Zuidkoreanen „er wel raad mee weten". De stichting actievoering tot hulp verlening in noodgevallen, opgericht naar aanleiding van de stormramp, heeft in Amsterdam met de sociale attaché van de Duitse Bondsrepu bliek, de heer Susing, besprekingen gevoerd over een vacantie van acht tot dertien weken, die de stichting deze zomer hoopt te geven aan vijf honderd Oost-Duitse kinderen in de leeftjjd van drie tot twaalf jaar. Met hun ouders verblijven op het ogenblik talloze van deze kinderen In West-Berlijn en Hildesheim. Zij zijn daar aangekomen in de grote stroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Door geruime tijd de zorg voor de ze kinderen op zich te nemen, hoopt de stichting de ouders in de gele genheid te stellen rustig naar een werkgelegenheid uit te zien. Indien onze regering daartoe de toestemming verleent, zullen de 500 kinderen op een collectief visum mid den Juni in ons land aankomen en ondergebracht worden in particuliere gezinnen, die zich hiervoor belange loos hebben aangemeld. Met de heer Susing is afgespro ken, dat de Duitse Bondhrepubliek de kosten van het vervoer tot aan de Nederlandse grens op zich zal nemen en de kinderen aan een geneeskun dig onderzoek zal onderwerpen voor zjj ons land betreden. Rhee zeide, dat, als de troepen der Verenigde Naties thans zouden op houden te vechten, Zuid-Korea be- op President Eisenhower en zijn voor naamste adviseurs hebben him voor lopige goedkeuring gehecht aan een begroting voor de hulp aan het bui tenland in het komende belastingjaar ten bedrage van iets meer dan zes milliard dollar, aldus hebben functio narissen te Washington Woensdag medegedeeld. President Truman had hiervoor een bedrag van 7,6 milliard dollar als mi nimum genoemd. Griffieambtenaar veroordeeld Het Haagse Gerechtshof heeft, con form de eis, de griffieambtenaar van de Haagse rechtbank, J. P. K. ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. K. had onregelmatigheden gepleegd in de administratie van de rechtbank. Spionnagezaak in België Functionarissen van het Belgische ministerie van defensie hebben Woensdag medegedeeld, dat naar aanleiding van het uitlekken van mi litaire geheimen twee personen in hechtenis zijn genomen. Een van de arrestanten is een militaire vrijwilli ger, die op de luchtbasis Meisbroek was gelegerd. De functionarissen verklaarden, dat het onderzoek reeds verscheidene dagen aan de gang is. Verdere bij zonderheden wilden zij niet meedelen. Aanvankelijk waren vier personen aangehouden, doch twee van hen zijn na een ondervraging weer vrijgela ten. Intussen heeft de politie te Mechelen zes clandestiene zendersin beslag genomen en drie personen aangehouden. Functionarissen van 't ministerie van defensie wilden niet zeggen, of er verband bestaat tussen MINISTER ALGERA IN EERSTE KAMER Critiek op de P.T.T.-begroting Minister Al ge ra heeft gisteren in de Eerste Kamer betoogd dat de klach ten over het dijkherstel op Schouwen-Dulveland niet gefundeerd zijn, maar voortspruiten uit sommige krantenberichten. Door Rijkswaterstaat en aan nemers wordt al 't mogelijke gedaan. Men bedenke, aldns de minister, dat ook de arbeiders die aan het dijkherstel werken hun rusttijden nodig heb ben. Tijdens de vergadering van de Eerste Kamer bereikte de minister het bericht, dat op Schouwen-Dulveland het grote stroomgat bij Oosterland was gedicht, nadat hier onafgebroken, ook 's Zondags, is gewerkt. De me dedeling hiervan werd met applaus begroet. De minister deelde mede, dat, wanneer geen bijzondere tegenslagen voor. komen, alle gaten voor de winter gedicht kunnen zijn. Voorts deelde de minister mede, dat wat de verbinding met Schou- wen-Duiveland betreft dezer dagen opdracht is gegeven een aanlegstei ger te maken te Anna Jacoba. Met de R.T.M. zijn in dit verband ook besprekingen gaande. Bij Haamste de zal gelegenheid komen voor ver keer met lichte vliegtuigen. De kosten van het herstel der bin nen- en buitenwaterkeringen wor den door de minister geschat op 400 millioen gulden. Grondslag van het beleid van de minister is de erkenning van de grote waarde der waterschappen. De begroting van verkeer en wa terstaat en het wetsontwerp-Dgk- herstel werden zonder stemming Naar Nieuw Guinea De voorzitter deelde mede, «clat half Augustus een parlementaire commissie naar Nieuw-Guinea zal vertrekken om zich daar van de gang van zaken op de hoogte te stellen. De heer Molenaar (WD) bleef aandringen op nadere bedrijfsecono mische gegevens omtrent opheffing van de spoorlijn LoolaanScnevenin- gen. Hg diende een motie in, waarin de minister verzocht wordt zijn be slissing inzake opheffing van die lijn in nadere overweging te nemen. Deze nota zal worden behandeld op een nader te bepalen dag. Critiek De Kamer begon daarna aan de behandeling van de begroting van het Zuiderzeefonds en de begroting van PTT. De heren Hellema (AR) en De Vos van Steenwijk (WD) oefenden cri tiek uit öp de PTT-begroting. De heer Hellema heeft de indruk, dat bij de PTT inefficient gehandeld wordt en wees o.m. op de grote ver liezen op de radio-distributie. Er is 8 per luisteraar per jaar toegege ven op de exploitatie. De heer Hel lema kan dit niet begrijpen. De heer De Vos van Steenwijk (W D) meende dat in verschillende on derdelen van het PTT-bedrijf te roy aal met de gelden wordt omgespron gen, zoals bij onnodige versieringen aan gebouwen, het rondzenden van kostbare agenda's, het propaganda maken voor eigen bedrijf, het geven van subsidies enz. De verdere behandeling van deze begroting werd aangehouden. Nederland neemt deel aan „oorlog tegen armoede" Nederland zal beslist trachten naaT vermogen deel te nemen aan de „oorlog tegen de armoede", welke president Eisenhower predikt cn ze ker ook trachten zijn traditionele positie van kapitaalexporterend land te herwinnen. Dit verklaarde de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, in een onderhoud met de Nederlandse gezant te Venezuela, dr. H. Riemens. Zoals bekend, maakt prof. Zijlstra momenteel een reis door de West en Amerika. Antilliaans kapitaal is welkom in Nederiand voor investeringen, zo zei de de minister voorts o.m. In hoever re Neaerlands kapitaal zal deelne men aan het Surinaamse tienjaren plan zal afhangen van de projecten, welke ondernomen zullen worden. Jhr. de Casembroot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw Ter gelegenheid van de verjaardag van HJVI. de Koningin is gistermid dag wederom een uitgebreide lijst van Koninklijke onderscheidingen be kend gemaakt. Ook een aantal Zeeuwen viel daarbij de eer van een derge lijke onderscheiding te beurt. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw, de heren J. A. M. Plasschaert, deken en pastoor te Hulst, dr. W. S. Uuger, Rijksarchivaris te Middelburg, en P. Vgn, directeur van de Zee vaartschool en de M-T-S. te Vlissingen tot Officier In de Orde van Oranje- Nassau. Voorts werden 13 Zeeuwen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Jhr. A. F. C. de Casembroot, Mid delburger van geboorte, was voor hij tot de hoogste ambtelijke functie in ons gewest werd geroepen, van 1932 tot 1948 burgemeester van Westka- pelle, met een onderbreking tijdens ae oorlogsjaren, gedurende welke hij eerst enige tijd lid van het College van Ged. Staten was en daarna als gevolg van het optreden van de Duitse bezetters ambteloos, d.w.z. werkzaam in het verzet. Jhr. de Ca sembroot bekleedde en bekleedt nog tal van belangrijke provinciale functies en is reeds drager van ver schillende binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Deken Plasschaert werd in 1902 in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren. In 1928 priester gewijd, werd hij eerst kapelaan en later moderator van het O.L. Vrouwe-Lyceum in Breda tot hij op 21 November 1949 werd benoemd tot deken-pastoor van de St. Willi- brordus-Basiliek te Hulst. In Hulst heeft hij sindsdien een vooraanstaan de plaats ingenomen in het openbare leven, o.a. als voorzitter van het curatorium van het St. Jansemus- Lyceum, van het College van Regen ten van het R-K. Liefdehuis en van de Raad van Toezicht van de R.K. Landbouwschool. In het bijzonder heeft Deken Plasschaert zich ook steeds beijverd voor de inwendige verfraaiing van de Hulster basiliek. Dr. Unger, die geboren werd in Rotterdam, was aanvankelijk ge meente-archivaris van Middelburg en is thans rijksarchivaris van Zee land. Hij promoveerde destijds op het proefschrift: „De levensmiddelen voorziening der Hollandse steden in de Middeleeuwen" en publiceerde o.m. „De monumenten van Middel burg". in de rijksgeschiedkundige pu blicaties. "De tol van Yersekeoord" en „Bronnen voor de geschiedenis van Middelburg in de landsheerlijke tijd" en voor de Linschotenvereniging „De eerste reizen van de Zeeuwen naar Oost-Indië". Voorts schreef hij talrij ke artikelen, vooral over de economi sche geschiedenis van Middelburg in de Middeleeuwen, Dr .Unger, die ook een aantal Zeeuwse rechtsbronnen heeft uitgegeven,- is secretaris-con servator van het Zeeuwsen Genoot schap der Wetenschappen en secre taris van de Vereniging tot instand houding van oude gebouwen te Mid delburg. De heer P. Vjjn kwam in 1919 bij het zeevaartkundig onderwijs na eerst ongeveer 13 jaar in dienst van de Stoomvaart-Mij. Nederland te hebben gevaren. Hij was achtereen volgens leraar op Texel en in IJmui- den en Den Helder, daarna van 1927 tot 1931 directeur in Den Helder en sedertdien directeur van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen. (Vervolg op pag. 2) Koningin Juliana heeft de tuin van het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag voor het publiek openge steld. Onmiddellijk na de opening vond een dèfüè plaats van moeders met kinderen. Trieste cijfers over 1950 Het totaal aantal bij verkeersonge vallen gedode personen bedroeg 1021 in 1950, zo blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daarvan vielen onder de categorie voetgangers 356 slachtoffers. In to taal kwamen 332 wielrijders om het leven, inclusief achterop meegevoer de personen; 37 bromfietsers (in 1950 was deze categorie nog niet zo groot) en 113 motorrijders en duo-passa giers. Van personenauto's kwamen 44 bestuurders en 71 inzittenden om het leven bij ongevallen in 1950: van vrachtauto's werden 10 bestuurders en 25 inzittenden gedood. Tenslotte kwamen 22 voerlieden of inzittenden van met paarden bespannen wagens om het leven. Honderdtien millioen In het Rampenfonds was tot Woens dagavond een bedrag gestort van f 110.000-000. Dinsdagavond was dit bedrag f 108,7 millioen gulden. Tito feliciteert Koningin Juliana De Zuidslavische president, maar schalk Tito, heeft Koningin Juliana een gelukwenstelegram ter gelegen heid van haar verjaardag gezonden, waarin hjj H.M. en het Nederlandse volk veel geluk en voorspoed wenst, aldus meldt het Zuidslavische pers- burea „Tanjoeng". is het 10 jaar eeieclen, dat m het gehele land stakingen uitbraken; is het 150 jaar geleden, dat Louisiana door de verenig de Staten voor frs. 80.000.000 van Frankrijk werd gekocht. Churchill zou verheugd zijn Als met Rusland gepraat zou worden De Britse minister-president, Sir Winston Churchill, heeft Woensdag te Londen verklaard zeer verheugd te zijn, indien hy zou vernemen dat niet-officiële besprekingen tussen de grote mogendheden op het hoogste plan kunnen worden gehouden en in dien dergelijke beraadslagingen tot ernstige en zakelijke gedachtenwJsse- lingen zouden leiden. Reserve-kapitein knoeide De krijgsraad te velde „West" te 's-Gravenhage heeft dc 48-jarige re serve-kapitein J J. E. uit Oegstgeest veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht (van 18 Juli tot 5 Februari jj.) en ontslag uit de mi litaire dienst, zonder ontzetting. E. had het militaire ambtenaren reglement overtreden'door giften te hebben aangenomen in een knoeiaf- faire bij leveranties. Voorts had E. mededelingen verzwegen, waardoor het leger financieel werd benadeeld en haa hij voorschriften niet opge volgd. De auditeur-militair had tegen E. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest gevorderd. DE VERWACHT: ENIGE REGEN. Veel bewolking met tijdelijke enige regen. Krachtige tot harde wind tus sen Zuid en Zuid West. Over het al gemeen iets hogere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1