PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een vijfmogendhedenverdrag door Sowjet-Rusland voorgesteld Vlissingse speeltuinen kampen met financiële zorgen BILT Vandaag DE HOOFDSTAD VAN LAOS WORDT ERNSTIG BEDREIGD KOREA-BESPREKINGEN NU AL OP EEN DOOD PUNT 196e Jaargang - No. 100 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G BalLtntijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. tr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARfN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. LONDEN ZEGT MN STAP TERUG" Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telei. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. teief 2475 (b.g.g- 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; ferneuzen, Brouwerijstn 2;JSierlli2ee^N_J^^ Er wordt druk gespaard in Nederland Inleg bij algemene spaarbanken hoger dan ooit te voren Het verslag over 1952 van de Ne derlandse Spaarbank Bond meldt, dat de inleg: bü de algemene spaar banken hoger is geweest dan ooit te voren nl. 539,6 mlllioen, zelfs 60 millioen hoger dan de inleg in het zeer uitzonderlijke jaar 1945 (geld- zuivering). De terugbetalingen wa ren eveneens zeer hoog, nl. f 4h,7 millioen, maar dit heeft niet kunnen verhinderen, dat er een inlegsurplus is geboekt van bijna 62 millioen met uitzondering van 1945 (surplus 288,1 milloen) is dit bedrag hoger dan ooit tevoren. Het aantal spaarbankboekjes is met 99.000 vermeerderd. De algeme ne spaarbanken beheerden per ulti mo 1952 een totaal tegoed van ruim 1.192 millioen. Het verslag consta teert verder, dat gaandeweg een meer positieve-instelling ten opzichte van het sparen valt waar te nemen. Het gemiddelde rendement van de spaarbankbeleggingen is hoger ge weest dan in 1951, nl. ca. 3,29 pet. tegen 3,14 pet. Een aantal spaar banken is ertoe overgegaan om de inleggers-rente iets op te trekken. BELGISCHE JOURNALISTEN NAAR MOSKOU De Belgische journalisten, die wa ren uitgenodigd voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie, zijn Dinsdagochtend van het vliegveld Meisbroek bij Brussel naar Moskou vertrokken. De reis loopt via Praag. De reis wordt gemaakt door een verslaggever van het persbureau „Belga", een vertegenwoordiger van het neutrale blad „Le Soir" en een verslaggever van het communisti sche partij-orgaan „Drapeau Rouge". Een vierde journalist, een verslag gever van het rechtse blad „De Standaard", die eveneens was uitge nodigd, heeft zrfn visum nog niet ont vangen. Het Rode China zou daarbij de vijfde deelnemer zijn Men houdt zich thans in de hoofdsteden der Westerse landen drukker dan te voren bezig met de inhoud van de „Prawda". Ditmaal gaat het om een hoofdartikel, waarin geschreven Wordt over „versterking van de vre de". Het orgaan van de Russische communistische partij brengt daarin naar voren, dat de vrede op de gehele wereld verzekerd zal zijn, wanneer de vijf grote mogendheden in vrede willen leven. Het blad merkt op, dat een verdrag tussen deze vjjf grote mogendheden ook de Verenigde Naties zou versterken. Dit naar aanleiding van een op roep, die het Weense (rode) vredescongres deed om tot een vijfmogendhe- denconferentie te komen. De Prawda publiceert ook het ant woord, dat Molotow heeft gegeven op de oproep. Molotow herhaalt in dit antwoord, dat er geen onopgeloste vraagstuk ken bestaan, die niet langs vreedza me weg, op basis van overeenkom sten geregeld kunnen worden. Te Londen waren sommige politie ke waarnemers van mening, dat de Russische suggestie voor een vijfmo- gendhedenconterentie een stap terug betekent vergeleken bij de recente verzoeningsgezinde gebaren van. het Kremlin. Men wjjst er in dit verband op dat de vijfde, door de Sowjet-Unie be doelde mogendheid, het communisti sche China is, dat geen lid is der Ver enigde Naties en niet erkend door de Verenigde Staten, die nog geen en kele geneigdheid hebben getoond ge neralissimus Tsiang Kai Sjek te la ten schieten voor Mao Tse Toeng.. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken achtte de kans, dat de Westerse mo gendheden op dit Sowjet-Russische denkbeeld In zouden gaan, onder de huidige omstandigheden zeer veel kleiner dan een voorstel tot vier-mo- gendhedenbespreldngen tussen Groot Brittannlë, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld dat Fran se diplomatieke kringen van mening zijn aat Molotows verklaring „niets waarlijk nieuws aan het Russische vredesoffensief" heeft toegevoegd. Reeds verworpen De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft reeds ui 1949 en 1950 een overeenkomstig Russisch voorstel verworpen. In 1951 werd het door president Truman verworpen. „Het sluiten van een vjjf-mogendhe- denverdrag waarover minister Molo tow heeft gesproken, is overbodig, het bestaan van het handvest der Verenigde Naties, dat het grootste GELD WISSELEN BIJ AUTOMATEN GEOORLOOFD De Rotterdamse politierechter heeft destijds zekere B. veroordeeld omdat hij na sluitingsuur der winkels tegen vergoeding, welke hij vroeg aan het publiek, kwartjes wisselde bij een automatenhal. De eigenaar van de automaten gaf B. een tas met wissel geld. De politierechter concludeerde daaruit dat hier sprake was van be diening. B. kwam echter van deze uitspraak in cassatie. De Hoge Raad heeft thans het von nis vernietigd en B. van rechtsver volging ontslagen. gedeelte van 's werelds landen om vat, in aanmerking genomen", ver klaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken Dinsdag. Radio-Peking meldt dat de Chi nees-communistische premier en mi nister van buitenlandse zaken Tsjoe en Lai Molotows verklaring inzake de wenselijkheid van een - vijf-mo- fendheden-vredesverdrag heeft on- erschreven. Uitspraak in Katwijks vergif tigingsgeval De rechtbank te 's Gravenhage heeft de apothekersassistent J. B. tot een maand hechtenis en diens vrou welijke collega A. M. P. tot 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 100 boete, subs. 25 da gen hechtenis veroordeeld. Beide ver dachten werden schuldig geacht aan dood door schuld. In de apotheek te Katwijk was een codeïnepoeder terecht gekomen tus sen poeders, die voor een ziek kindje waren klaargemaakt. Het jongetje overleed, nadat het de poeder was ingegeven. viert keizer Hirohito van Japan zijn 52e verjaardag. ......is het 10 jaar geleden, dat generaal Christiansen beval 't hernieuwd in krijgsgevangen schap wegvoeren van de le den van het voormalige Neder landse leger. Van 1 Augustus vliegt SABENA op Rotterdam Zeker geen tijdelijk experiment Het Rotterdamse gemeentebestuui heeft over het instellen van een gere gelde luchtverbinding BrusselAnt werpenRotterdam medegedeeld, dat bij verdere bespreking te Brus sel is komen vast te staan, dat de SABENA in de loop van dit jaar. ge regelde diensten zal openen met Si- korski's 55, waarin ruimte is voor 8 personen me enige vracht. Boven dien kan ook nog post worden ver voerd. De dienst op Rotterdam zal per 1 Augustus a.s. aanvangen. By wijze van proef zal aanvankelijk al leen vracht worden vervoerd. Ver moedelijk van 1 September af, maar zeker van 1 October zal met het ver voer van passagiers worden begon nen. De dienst wordt voorlopig op werkdagen tweemaal gevlogen. De SABENA beschouwt de op 1 Augus tus in te stellen dienst niet als een tijdelijk experiment, maar zal deze handhaven tot grotere toestellen kunnen worden gebruikt. De geschikt geachte landingsplaats bij de Hofdijk te Rotterdam wordt door de gemeen te op korte termijn ingericht. Men hoopt deze op 18 Mei voltooid te heb ben. In dit geval zal op die dag een proefvlucht met twee twee-persoons toestellen worden gemaakt. Doodstraf voor Bulgaarse vluchtelingen Lord Vansittart heeft in het En gelse Hogerhuis de aandacht der Britse regering gevestigd op een door de Bulgaarse autoriteiten uit gevaardigde wet, welke de doodstraf stelt op weigering door een Bulgaar se uitgewekenen om, indien hij daar toe wordt opgeroepen, naar zijn land terug te keren. „Bovendién voorziet deze wet in gewelddadige en onmen selijke straffen voor bloedverwanten van dergelijke uitgewekenen in Bul garije", verklaarde Vansittart. Lord Reading, onder-minister van buitenlandse zaken, antwoordde: „De Britse regering heeft stappen gedaan om ook deze nieuwe schending der menselijke rechten door de Bulgaar se regering ter kennis van de Ver enigde Naties te brengen". STRIJD IN INDO-CHINA De Engels-Egyptische besprekingen betreffende het Suezkanaul hebben een aanvang genomen. Generaal Na- gtiib, de Egyptische premier, leidt 'de onderhandelingen voor zijn land. De Britse ambassadeur in Cairo wordt bijgestaan door Sir Brian Ro bertson, militaii expert voor het Nabije Oosten. (Radiografisch overgebrachte foto.) Val kan elk uur verwacht worden Troepeu van de opstandige Viet- minh-beweging in Inüo-China hebben thans de stad Loeang Prabang, waar de koning van Laos zijn residentie heeft, vrywel omsingeld. Zij staan op een punt nog slechts 40 kilome ter van de stad af. Men maakt zich in Franse krin gen ernstig bezorgd, dat de Vietminh- troepen de rivier de Mekong zullen bereiken, die de grens tussen Laos en Siam vormt. De val van Loeang Prabang zou van grote invloed kunnen zijn op de militaire situatie, want de opstan delingen krijgen dan de beschikkin- over een vliegveld, waarvan Chinese vliegtuigen gebruik kunnen maken Het zinken der „Dumlupinar' Vandaag begint, het. proces tegen de gezagvoerder van het Zweedse vrachtschip „Naboland", kapitein Lorentson, die er van wordt beschuldigd de dood van 101 Turkse zeelieden op zijn geweten te hebben. Zoals bekend ramde het Zweedse schip onlangs de Turkse duikboot „Dumlupinar", die tengevolge hiervan zonk. De rechtzitting wordt gehouden ln een schoolgebouw, aangezien hét pa leis van justitie onlangs door een aardbeving is verwoest. Indien Lorentson schuldig wordt bevonden, kan hij tot vijf jaar gevan genisstraf worden veroordeeld. Hij bevindt zich op het ogenblik in arrest in het plaatseljjke ziekenhuis, terwijl de gezagvoerder van de onderzeeboot, een van de weinige overlevenden van de ramp, op vrije voeten is. Dit feit heeft vooral in bepaalde Zweedse kringen aanleiding gegeven tot protesten voor het aanvoeren van voorraden. Blijkens een mededeling van het Vietminh-radiostation is voor Laos reeds een verzetsregering gevormd onder leiding van Soephanoe Yong. Deze I eft aangekondigd, dat de re gering te Loeang Prabang als mari onettenregering wordt beschouwd en opgeheven zal worden. De Vietminh-troepen, zo wordt ge zegd, komen als een bevrijdingsleger en de bevolking van Laos dient deze troepen te voeden. Geen wapenvervoer naar China en Noord-Korea In Maart jl. heeft de Britse rege ring een aantal voorzieningen getrof fen om het scheepsvervoer tegen te gaan van wapentuig en strategische materialen naar havens in China en Noord-Korea. Overeenkomstige maatregelen werden aangekondigd door de Franse regering. In aanslui ting hierop heeft thans de Neder landse regex*ing een algemene maat regel van bestuur afgekondigd, wel ke strekt tot het tegengaan van het scheepsvervoer van wapentuig, ande re krijgsbenodigdheden en strategi sche materialen bestemd voor de Chi nese volksrepubliek en Noord-Korea. Zij verbiedt voor Nederlandse sche pen het aandoen van een haven in China of Noord-Korea indien het be trokken schip wapens en overeen komstige goederen vervoert, waar van een opsomming in de maatregel is gegeven. 30 Scholieren slachtoffer van vulkaanuitbarsting Men vreest, dat dertig kinderen om het leven zijn gekömen bij de kra ter van de vulkaan Aso op het eiland Kioesjo, het Zuidelijkste Japanse eiland. Op het ogenblik van de uit barsting, Maandag, bevonden zich 400 scholieren, die een uitstapje maakten op de berg. De politie heeft meegedeeld, dat het nog wel twee dagen zal duren voor reddingsploegen de krater kun nen naderen. Tot op heden zijn vjjf 1 jjken geborgen. LANGDURIG, NUTTELOOS GEPRAAT Wat wil Nam II Generaal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie bjj dc be standsbesprekingen te Panmoendjon, heeft Dinsdag gedreigd de bespre kingen te zullen verdagen als de Noordelijken niet met iets „con structiefs" komen. „Wij zijn niet van Slan mee te doen aan langdurig nut- ïloos gepraat", zei hij. In zijn openingsverklaring zeide generaal Harrison o.m.: „Dit is de derde dag van onze bijeenkomst. Het voorstel, dat gij op 26 April hebt gedaan, is redelijk noch constructief. Wij hoopten dat wij wellicht in staat zouden zijn, tot overeenstemming te komen over een redelijke, eervolle wapenstilstand, die de menselijke rechten van de krijgsgevangenen zou beschermen." „Dit bracht ons er toe, in te stem men met het hervatten van de bij- In Rampenfonds 108,7 millioen In het Nationaal Rampenfonds was tot Dinsdagmiddag in totaal 108.7 millioen bijeengebracht. Maan dag was de stand 108.5 millioen. DE BESTUREN ZIJN ACTIEF Plannen tot vernieuwing en bundeling van het werk Het gemeentebestuur van Vlissingen staat niet alleen zeer sympathiek te genover het werk van de plaatselijke speeltuinverenigingen, het wil dit werk. waar en zoveel mogelijk, stimuleren, mits van de verenigingen vol doende activiteit uitgaat. Maar daaraan kan weinig twijfel bestaan. Aldus verklaarde ons de heer L. P. van Oorschot, wethouder van sociale zaken te Vlissingen, met wie wjj over dit onderwerp ccn gesprek mochten hebben. Natuurlijk, zo vervolgde de heer Van Oorschot, is het werk van de vereni gingen lang niet eenvoudig en de overheid beseft ook wel, dat uiteindelijk zon der de nodige middelen weinig te bereiken valt Maar zodra deze tekort schieten kan in alle geval een beroep op het gemeentebestuur worden gedaan. Hoofdzaak is echter een blijvende activiteit van de besturen en de leden van de beherende verenigingen zelve. De kinderen moeten van de straat af, aldus de wethouder, en waar kun nen zij dan beter terecht dan in een speeltuin? Wanneer de jongeren zich niet kunnen uitleven in spel en sport, dan zoeken zij het elders en, gelooft u mij, dat kost de gemeente jaarlijks ook een kapitaaltje aan vernielde planten, bomen, plantsoenen en an dere gemeente-eigendommen. Het speeltuinwerk moet echter in handen blijven der verenigingen. Het ligt niet in het minst in de bedoeling van de gemeente om de leiding over te nemen. Wel zal met raad en daad zoveel mogelijk bijstand worden ver leend. De bereidheid van de gemeente het werk van de verenigingen te steunen moge nog blijken uit de mededelin gen van de heer Van Oorschot, dat plannen worden overwogen om te ko men tot een centralisatie van hel werk, waardoor een krachtiger orga nisatie zou worden verkregen naar buiten terwijl hierbij de tuinbesturen toch een grote mate van zelfstandig heid zouden blijven behouden. Verder wordt ook gedacht aan het uitwerken van plannen voor recreatie van de jeugd, die de speeltuin is ontgroeid en aan het bezighouden van de speel- tuinbezoekers en -bezoeksters in de winter, wanneer de tuin gesloten is. Over dit alles zal mettertijd van ge dachten worden gewisseld met de besturen van de Vlissingse speeltui nen, zo besloot de heer Van Oorschot. Natuurlijk passeren wij die niet Het resultaat staat weliswaar nog niet vast maar het kan verrassend zijn en in het belang van jeugd en ouderen van de gehele stad Toen wij de heer D. Heijboer, voor zitter van de speeltuinvereniging Tuindorp naar diens mening vroegen bleek deze er al net zo over te den ken. Enthousiasme, heel veel, een hardwerkend bestuur en hardwerken de leden, natuurlijk, dat hebben we nodig. Maar nog meer: geld, geld en nog eens geld. Gelukkig helpt de ge meente indien dat mogelijk is. De heer Heijboer is „veteraan" het werk, daar zijn vereniging al 32 jaar bestaat. Ook hij voelde veel voor een fusie tussen de verenigingen van Vlissingen, waarover trouwens al uit voerige besprekingen werden gehou den, en hij verwachtte er het aller beste van. Subsidies kunnen dan ge makkelijker centraal worden aange vraagd, de contributies kunnen op een centraal punt worden samengebracht en en dat is wel heel belangrijk gezamenlijk kunnen middelen wor den gezocht om de jeugd te ontspan nen en op te voeden volgens de beste methoden en volledig „up to date". De medewerking van het publiek is echter onontbeerlijk en het euvel, dat leden tegen de winter hun lidmaat schap opzeggen, zal uit de wereld moeten. Gemakkelijk is dat echter niet (Vervolg op pag. 2) eenkomsten van de volledige delega ties. Dit is nog steeds onze hoop. Indien gij oprecht een bestand op deze grondslag wenst, zijt gij er tot dusverre niet in geslaagd, een aan wijzing te geven voor een dergelijke bedoeling." Generaal Harrison deelde later verslaggevers mede, dat hij de leider der Noordelijke delegatie, generaal Nam H, had gevraagd, „zonder om wegen" een neutraal land te noemen, dat z.i. het best verantwoordelijk kan zijn voor de gevangenen, die niet naar huis willen. „Nam H zei niets nieuws", zo voegde Harrison hieraan toe. Nam H betoogde alleen, dat aan neming van het Noordelijke voorstel spoedig een einde zou maken aan de bloedige oorlog. XoeJ weer op Koninginnedag Meer regen in Zeeland gewenst (Van onze weerkundige medewerker). In de eerste week van April viel in Zeeland ruim 40 mm. regen, maar de daaropvolgen de weken kenmerkten zich door een droogteperiode. Voor al de streken, die overstroomd zijn geweest door het zoute zeewater zullen naar regen verlangen. Al kwamen ook in Zeeland Maandag verspreide onweersbuien voor, toch viel er .veinig regen. In Vlissingen 1 mm. tegen in Twente en in Den Helder 12 mm. De tempe ratuur, die eergisteren nog 17 k 18 graden Celsius bedroeg lag gisteren weer belangrijk la ger. Op tal van plaatsen kwa men opnieuw enkele onweers buien voor. Het weer wordt bepaald door een lagedrukge bied, waarvan het centrum bo ven Engeland maar weinig van plaats verandert. Wel is het weer groeizamer geworden, maar door aanvoer-van lucht uit het Zuid-Westen is het be langrijk koeler. Ook vandaag kan hier en daar nog een bui vallen. Morgen, Koninginnedag, zal de kans op regenbuien al weer kleiner zijn. Al zouden wij de temperatuur graag nog iets hoger zien, toch kan de zon, zoals is te verwachten de feestdag van morgen een fees telijke aanblik geven. DE VERWACHT: ENKELE BUIEN. Geldig tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met enke le buien. Matige, af en toe krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. 30 April. Zon op 5.11 onder 20.05 Maan op: 22.23 onder 5.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1