Middenoosten-commando door Arabische staten afgewezen PLAN VOOR ONTVOERING DER ZUIDAFRIKAANSE REGERING DE LANDBOUWPOLITIEK EN HET 0NDERNEMERSL00N IN TOTAAL 237 E0UIPES STOVEN DE WEGEN OP DINSDAG 28 APRIL 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EGYPTISCH-BRITSE BESPREKINGEN Ontruiming Suezkanaalzöne Egypte en Engeland zijn Maandag officiële besprekingen begonnen over liet vertrek van de Britse troepen uit de Suez-Kanaalzöne. De Britse dele gatie staat onder leiding van de Britse ambassadeur Stevenson. Aan het hoofd van de Egyptische delegatie staat premier Xaguib. In de eerste vergadering van de voltallige delegaties hebben Xaguib en Robertson het algemene standpunt van hun regeringen uiteengezet. Vol gens een woordvoerder van de Egyptische delegatie was de sfeer van de onderhandelingen „uitstekend". Dinsdagochtend wordt de conferentie voortgezet. De Britse delegatie heeft generaal Xaguib een nota over de evacuatie van de zóne van het Suezkanaal overhandigd. Deze inleidende nota werd door de Egyptische delegatie bestudeerd in een bijeenkomst, die bijna zeven uur duurde. Later op de dag kwam de Egypti sche delegatie opnieuw bijeen. Kolonel Nasser, de'rechterhand van generaal Naguib, heeft Zondagmiddag verklaard, dat indien de Brits- Egyptische besprekingen zouden mis lukken, slechts de communisten winst zouden boeken. Het voornaamste doel der onder handelingen moest volgens hem zijn het herstel van het vertrouwen tus sen Engeland en Egypte. Als dit be reikt zou zijn, was het volgens hem logisch, dat Egypte Britse technici zou gebruiken voor het onderhoud van de bases in de zone van het Suez kanaal en dat Egypte zou deelnemen aan een stelsel van Arabische defen sie, bevoorraad door het Westen, om 'een eventuele aanval op het Midden- Oosten te keren. Voorts deelde hij mede, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen voor Aanvaring „Oranje"- „Willem Ruys" wordt berecht Grote belangstelling Nimmer in de geschiedenis heeft 'n zaak voor de Raad voor de Scheep vaart zulk een grote belangstelling getrokken als die van de aanvaring tussen de „Oranje" en de „Willem Ruys" welke vandaag behandeld zal worden. Men heeft met de betrekkelijk klei ne ruimte in de zittingzaal van de Raad moeten woekeren om zoveel mo gelijk belangstellenden een plaatsje te kunnen geven. Er zijn ongeveer 120 plaatsen gereserveerd. De Raad is voor deze belangrijke zitting als volgt samengesteld: voor zitter prof. mr. J. Offerhaus, leden: C. Hellingman, Den Haag, K. Visser, Amsterdam, C. B. Machenius, Den Haag en D. Rahusen, Bussum. Als betrokkenen zullen worden ge hoord de kapiteins van de „Oranje" en de „Willem Ruys". Als getuigen zijn opgeroepen van de „Oranje" de wachthebbende stuur man G. C. Boogerd, de roerganger L. Moerland en de uitkijk R. Huisman, van de „Willem Ruys" de wachtheb bende stuurman M. C. van den Ouden, de roerganger J. Droppert en de uit kijk L. Rog, die tijdens de aanvaring de wacht hadden. 544. We hebben de vorige maal aange toond, dat Thule, waar de zeevaarder Pytheas een nacht had waargenomen, die slechts twee a drie uren duurde, in de buurt van de 64e breedtegraad moet hfebben gelegen. Door deze plaatsbepa ling is aan andere veronderstellingen n.l. dat met Thule de Shetland eilan den, de Faröer e.d. zou zijn bedoeld, de pas afgesneden en blijven IJsland en Midden-N oorwegen als enige serieuze candidaten over. Ook hebben we aange haald dat op Thule destijds honing werd gewonnen en dat het land vrij geregeld moet zijn bevaren. Door deze medede ling is plotsklaps ook IJsland van de candidatenlijst geschrapt. Op IJsland wordt n.l. geen honing ge wonnen. Ten eerste ontbreken op dat eiland de bijenkolonies en voorts wordt de gerst daar niet geteeld, welke plant volgens de berichten op het eiland Thu le als honingbron zou hebben gediend. Wanneer voorts sprake is van een meer of minder geregelde scheepvaart naar Thule, kan dit in oude tijden uitslui tend de uitioisseling van waren tot doel hebben gehad. Welnu, IJsland leverde destijds geen producten op, die de om liggende landen niet zelf konden voort brengen zodat een vaart van 6 dagen op geen enkele wijze het gevaar en de moeite kon lonen. Wie deze argumenten, op grond waar van IJsland wordt uitgesloten om naar de naam Thule te dingen, te zwak acht, zal genoegen moeten nemen met het feit dat IJsland ten tijde van Pytheas volkomen onbewoond was, zodat er moeilijk sprake kan zijn geweest van honingwinning door de bevolking. Im mers, nadat IJsland omstreeks 863 door de Noorman Naddod was ontdekt, wer den er wel sporen gevonden die op een vroegere aanwezigheid van mensen we zen, doch die overblijfselen duidden op een Christelijke bevolking en moeten daarom afkomstig zijn geweest van de Ierse geestelijken, die zoals de Ierse kronieken uitdrukkelijk verhalen als eerste kolonisten omstreeks het jaar 795 naar het onbewoonde eiland zijn ge trokken en zich in Papylj aan de Zuid- Oostkust verscheidene maanden heb ben opgehouden. Vóór de achtste eeuw is IJsland volkomen onbewoond ge weest, althans voor zover de nasporin gen hebben uitgewezen. De enige streek die op grond van de geografische breedte en velerlei andere omstandigheden in aanmerking komt om met het geheimzinnige Thule te worden geïdentificeerd, is Midden- Noorwegen, de streek rondom Dront- heim. „Maar", zo zal de oplettende lezer uit roepen, „Thule was een eiland en Noor wegen is géén eiland!" Inderdaad, maar dit is toch niet zo tegenstrijdig als het lijkt. H. Pétillon. een verdedigingspact in het Midden- Oosten waren verworpen, omdat ze volgens de Arabische landen zouden leiden tot een verkapte bezetting. De oplossing van dit vraagstuk lag vol gens hem alleen maar in een Ara bisch veiligheidspact, gesteund met Westelijke wapens en voorraden. Blikseminslag oorzaak van 5 millioen schade In tijdvak van 3 jaren Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1950 door blikseminslag in Nederland 158 branden ontstaan, in 1951 86 en in 1952 143, waarvan resp. 108, 66 en 110 in boerderijen. Het merendeel van deze branden ontstond door inslag in gebouwen, hooibergen en dergelijke. In drie ja ren werden in totaal 210 gebouwen verwoest. De schade bedroeg 4.861.000 gulden. Opvallend is, dat de schade door branden tengevolge van bliksemin slag aanzienlijk groter is, dan van andere boerderij-branden. Een boer derij-brand veroorzaakte in 1951 ge middeld een schade van f 16.700. een boerderij-brand door blikseminslag echter eeii gemiddelde schade van f 26.600. Voor 1952 waren deze getal len f 15.400 en f 23.600. Engelse kroningsplechtigheid voor Nederlandse televisie Ook grootscheepse radio-reportage Er is alle reden te verwachten dat op 2 Juni a.s. een bevredigende te- levisienitzending van de kronings plechtigheden in Londen kan worden gegeven. De proeven voor relayering van de B.B.C.=uitzendingen, genomen in de periode van 20 tot 26 April mo gen geslaagd worden genoemd en wettigen optimistische verwachtin gen. Aldus heeft de Nederlandse televi siestichting meegedeeld. Zoals be kend werden deze proeven genomen in samenwerking met radio -en tele visieorganisaties in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Men verwacht thans, dat de vol gende zenders op het continent de plechtigheden, uitgezonden door de B.B.C. zullen doorgeven: jn Frank rijk Parijs en Lille, in Nederland Lo- pik en Eindhoven, in West-Duitsland Keulen, Langenberg, Hannover, Hamburg en misschien Berlijn en Frankfort. Door de N.T.S. zijn drie medewerkers afgevaardigd naar En geland om daar het verloop van de uitzendingen te volgen. Deze deskun digen zullen op 2 Juni in ons land terug zijn om dan gesproken com mentaar bij de uitzendingen te leve ren. Voorbereidingen worden getrof fen voor een grootscheepse directe radio-reportage van omstreeks half tien des morgens op de 2e Juni tot ongeveer 5 uur in de namiddag. Men heeft hiervoor uitgebreide besprekin gen gevoerd om de uitzending een zo vlot mogelijk verloop te geven. Men zal tevoren op de dag van de kroning een proefuitzending houden. De Ne derlandse equipe welke naar Londen trekt zal bestaan uit Paul de Waart, Leni Verstegen, Arie Kleywegt, Jan de Troye, Herman Felderhof, Jan de Visser, Siebe van dor Zee, Albert Milhado en Guus Weitzel. Kappers willen omzetbelasting afschaffen De Katholieke kapperspatroons bond, voor een tweedaags congres bijeen in de volkshogeschool „Veer- lingshof" te Valkenburg, zond een telegram aan de minister van finan ciën, waarin de bond de minister ver zoekt te willen bevorderen „dat de zeer onbillijk geachte omzetbelasting zal worden afgeschaft, of wordt ver minderd". In het kappersbedrijf, al dus de bond komt deze belasting ge heel ten laste van de kleine onderne mer, omdat zij niet op de cliënt mag worden verhaald. De bond vraagt voor deze kwestie dringend de aan dacht van de minister en verwacht een bevredigende oplossing. „OPERATIE BEVRIJDING" De politie was tijdig op de hoogte Het regeringsgezin ile Johannes- burgse blad „Dagbreek" heeft Zon dag in een artikel verklaard, dat de politie verleden jaar een plan om al le Zuidafrikaanse ministers te ont voeren en ontbinding van het parle ment te eisen, heeft ontdekt. Ruim honderd gewapende politie mannen en rechercheurs werden van elders overgeplaatst naar Kaapstad, toen de politie meldde, dat 300 leden van een „Zuidafrikaanse organisa tie onder leiding van een voormalig lid van een Britse „commando-een heid" zich in de stad had verzameld ter uitvoering van het plan, „opera tie bevrijding" genaamd. De verenigde (oppositie) partij had geen aandeel in de onderneming en wist van de gehele kwestie niets a.f, zo voegt „Dagbreek" hieraan toe. Hierbij dient aangetekend te worden, dat verleden jaar April, toen het wetsontwerp op de parlementaire souvereiniteit in behandeling was, Fruittelers hebben moeilijkheden Verschenen is het jaarverslag van de Nederlandse Fruittelers organisa tie over het jaar 1952. Kenmerkend voor 1952 waren: een vlotte afzet van de oogst 1951, een zeer grote oogst in 1952 met in som mige opzichten een beperkte afzet, met als gevolg lage prijzen en slech te bedrijfsuitkomsten aan het eind van het jaar. Deze slechte uitkomsten van 1952 veroorzaakten een groot probleem voor de Nederlandse fruittelers n.l. het liquiditeits-probleem. Vele fruittelers kregen liquiditeits moeilijkheden die onder meer ook een gevolg waren van het feit, dat in de na-oorlogse jaren en dit was noodzakelijk aanzienlijke bedragen waren geïnvesteerd in vernieuwing van de plantopstand, vernieuwing van werktuigen en vernieuwing van be drijfsgebouwen. Aangezien deze in vesteringen in een fruitbedrijf vele duizenden guldens per ha bedragen, waartegenover eerst na 6 a 8 jaren weer inkomsten van de vernieuwde plantopstand staan, brengen deze in vesteringen extra moeilijkheden me de, welke zich in 1952 openbaarden. Vooral door de oorlog getroffen telers kwamen in financiële moei lijkheden, doordat him jonge plant opstand nog niet voldoende inkomsten opleverde om de kosten te kunnen financieren. Een ander kenmerkend symptoom van 1952 was de geringe afzetmoge lijkheid van minderwaardige rassen en mindere kwaliteiten. Voor het zachte fruit was 1952 in het algemeen geen gunstig jaar. De prijzen voor aardbeien waren goed tot hoog, maar de oogst viel, o.a. door het optreden van rot tijdens een re genperiode, tegen. politiemannen op wacht werden ge zet bij de, huizen van alle Zuidafri kaanse ministers. Deze maatregel lokte protesten uit van de zijde der parlementaire oppositie. De minister van justitie, Swart, verklaarde toen: „U moet op mijn woord aannemen, dat naar aanleiding van inlichtingen, die ik heb ontvangen, het noodzake lijk is gebleken een aantal politie mannen naar Kaapstad te brengen. Wat deze inlichtingen inhouden, kan ik echter niet in het openbaar mee delen". Succes voor Stoottroepen Nadat de tirailleurgroep van het re giment Stoottroepen bij de schietwed strijden in de Harskamp winnaar is ge worden van de korpsprijs, n.l. een zilveren legpenning, geschonken door Z.K.H. Prins Bernhard en van de wisselprijs, het zilveren Beaumontge- weer, heeft een ploeg van het Regi ment Stoottroepen thans ook de schietwedstrijden gewonnen, die ge houden worden om een regiment te se. lecteren als afgevaardigde naar de in- ter-geallieerde schietwedstrijden in Duitsland. Deze wedstrijden, met als prijs het „generaal Leclerq-trofee" voor het best geplaatste land, worden in de maand Juni a.s. in de Amerikaan se zone van Duitsland gehouden. Het wordt thans de derde keer, dat een schietploeg van oit regiment als de beste ploeg op de inter-geallieerde wedstrijden het Nederlandse leger zal vertegenwoordigen. Na zijn aankomst in Freedom Vil lage" ontvangt de Nederlandse sol- daal Arie Biever uit Den Haagdie door de communistische troepen krijgsgevangen was gemaakt en thans is uitgewisseld, een nieuwe baret met het Nederlandse embleem Christelijke jeugd wordt in O.-Duitsland vervolgd Het Oostduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft Maandag een lange verklaring afgelegd, waarin de Evangelische jeugdgemeenschap in Oost-Duitsland, de „Junge Gemein- de", wordt beschuldigd van „sabota ge, spionnage,poging tot vestiging van een terreur-regiem en het zaaien van ontevredenheid". Ook worden twee predikanten, Ge orge en Hamel, beschuldigd van het ondermijnen der veiligheid van de staat en het gebruiken van de „Junge Gemeinde" voor „hun schandelijke activiteit". George werd twee maanden gele den in hechtenis genomen. Hamel was sedert half Februari vermist. De jongste verklaring is de eerste be vestiging van Oostduitse zijde dat hg gearresteerd werd. Tot nu toe werd de campagne te gen de „Junge Gemeinde" door de communistische jeugdorganisatie ge leid. Landarbeider won vijftien mille De landarbeider V. d. Berg uit Noord- wijk is 15000 rijker geworden. Hij heeft namelijk de eerste prijs ter waarde van 35.000, gewonnen in de door de stichting „100 jaar krom staf" en de katholieke EHBO in sa menwerking met de KRO gehouden landelijke loterij. Deze loterij beoogde geld in te zamelen vor de aanbieding van een huldeblijk aan het episcopaat met het oog op 100 jagr kromstaf. OVERLEG MET MINISTER Niet terug naar peil van dertiger jaren De persdienst van de stichting voor de landbouw deelt mede, dat de mi nister van landbouw en de Stichting voor de Landbouw over de toekomsti ge landbouwpolitiek besprekingen hebben gevoerd. Wat betreft de grond slag, de doelstelling en de algemene richtlynen voor de toekomstige land bouwpolitiek bestond in grote lijnen overeenstemming tussen de opvattin gen van de minister en die van de stichting. Van de zijde der stichting voor de landbouw werd er op gewezen dat de verzorgingsgedachte het leidende be ginsel in de landbouwcrisispolitiek van de dertiger jaren is geweest. Een poli tiek die hierop gebouwd i3, wijst de Stichting voor de toekomst van de hand. Door overheid en bedrijfsleven dient een bewuste landbouwpolitiek te worden opgebouwd, welke positief ls gericht. TULPENRALLY AVONTUUR VING AAN Ongelukken in eerste fase vielen nogal mee De tulpenrallye, het Nederlandse autosportgebeuren bg uitnemendheid, is weer in volle gang» Het begon Zondagavond om half zes al in Londen waar een groep deelnemers startte om van Dover uit met de nachtboot te worden overgezet. Eén minuut na middernacht startten bij het Kurhaus te Scheveningen de eerste deelnemers, die Den Haag als startplaats hadden gekozen. Een fleurige bloemenslinger tooide de wagens, die, evenals vele andere glimmende „cars" in verschillende steden van Europa, het avontuur tegemoet reden. Niet minder dan 130 wagens ronk ten te Scheveningen na het start schot van de K.N.A.C.-secretaris, mr. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten onder grote belangstelling de nacht in, voorzien van de nieuwste snuf jes om alle moeilijkheden op de tocht het hoofd te bieden. In de vroege ochtenduren van Maandag werd de balans der ver trekkers definitief opgemaakt en daarbij bleek, dat te Londen 35 teams waren vertrokken, te Hamburg 16, te Parijs 9, te Bazel 8, te Den Haag 130. te Brussel 29 en te Stuttgart 10, in totaal dus 237. Twee equipes hadden in de Belgische hoofdstad verstek la ten gaan en één team was te Londen niet aan de start verschenen. Overal waren de starts vlot verlopen en ook de eerste controlepunten meldden geen onregelmatigheden. In Almelo bleken twee deelnemers met elkaar in botsing te zgn geko men. De Jowett Javelin van de En gelse equipe Nelson Harris reed de volkswagen van de equipe Bornstein Cohen van achteren aan. Beide wa gens werden beschadigd, doch na pro visorische voorzieningen bonden zij doorrijden. Later is de Jowett te Arnhem aangekomen, de bestuurder met een pleister boven de ogen en de auto met een gapend gat in het front, zodat men de ventilator zag draaien. Voor de tulpenrally-rijders leid den dit jaar alle wegen eerst naar Spa en daar begon de rally pas. Want wat hadden die zeven aparte trajecten tot aan dit centrale punt eigenlijk te betekenen voor ervaren automobilisten, gezwegen nog van de fabrieksrijders, die een groot gedeel te van hun leven aan het stuur van een wagen doorbrengen? Onderweg hadden ze ruimschoots gelegenheid om te piekeren over de ingewikkelde puzzles, welke Piet Nortier en zijn helpers voor hen hadden uitgedacht, en waarvan ze de gedetailleerde op gaaf pas in Spa voor hun ogen kre gen. Van Spa tot hij Clervaux, een af stand van bijna 80 km., overheerste het toeristisch karakter van de rally en kregen de deelnemers volop gele genheid te genieten van de schoon heid van het Luxemburgse land. De eerste klassementsproef, een afdaling in de vrijloop met afgezette motor, werd even voor Clervaux afgenomen op een zeer geaccidenteerd traject. Ieder legde de proef af in zijn eigen stijl (Appleyard soepel rijdend, maar zonder risico te nemen, Gatsonides onstuimig en op sommige rechte stuk ken misschien iets te hard, zodat hij wat te hoekig door de volgende bocht ging. Imhof in geweldig tempo en met een brutale bravour, die aan roe keloosheid grensde). Een twaalftal kilometers na Cler vaux, ving de eerste bijzondere etappe aan, een traject van 82 km. van Wilwerwiltz naar Heiderschei- dergrund waarvoor hogere gemiddel den golden. Naar gelang van de klasse waartoe zij behoren, mochten de deelnemers er van 72 tot 88 minuten over doen. De uitslagen, genoteerd aan het einde van de eerste dag, gaven nog weinig uitzicht op de lijst van uit eindelijke winnaars. Trouwens, hier voor zullen de klassementsproeven in Noordwijk wel beslissend zijn. De minister verklaarde zicht in het algemeen met deze gedachten te kun nen verenigen. Hij zag als het grote doel van het landbouwbeleid primair het tot stand brengen van een zodani ge prijsontwikkeling op de markt, dat een redelijke welvaart in de landbouw, gezien in verband met de welvaart van het gehele Nederandse volk, wordt ge handhaafd. Door een bewust land bouwbeleid zal de overheid trachten het bedrijfsleven te activeren en op peil te houden en het niet te laten te rugvallen op een minimum verzor gingsniveau. Ten aanzien van de practische uit werking dezer algemene gedachten werd besloten allereerst nader overleg te plegen over het ondememersloon als element voor de kostprijs van land- en tuinbouwproducten, alsook over de mogelgkheden om voor de ver schillende land- en tuinbouwproducten een actief landbouwbeleid te voeren. Twee boerderijen afgebrand Maandagochtend zijn te Ees bij Bor ger (Drente) twee boerderijen tot de grond toe afgebrand. Omstreeks middernacht werd door voorbijgangers brand ontdekt in het achterhuis van de boerderij van de heer J. K. Buiter. De bewoners werden in allerijl gewekt. Men heeft nog ge tracht het vee te redden, maar dit is niet gelukt. Twaalf koeien kwamen in het vuur om. Ook de inboedel ging ver loren. Vonken uit het rieten dak sloegen over naar de boerderij van de heer L. Kinds aan de overkant van de weg. In een ommezien stond ook dit pand in lichterlaaie. Hier kon echter het vee en de inboedel in veiligheid worden ge bracht. Japanse kroonprins zal Nederland bezoeken De Japanse kroonprins, Akihito, zal eind Juli een driedaags bezoek aan ons land brengen. Hij zal zijn intrek nemen op kasteel Oud Wassenaer. De 19-jarige kroonprins zal zijn va der, keizer Hirohito, vertegenwoordi gen bij de Britse kroningsfeesten. Daarna zal hij een aantal Europese landen bezoeken. Hij arriveert uit Bel gië in ons land. Het programma voor zijn bezoek wordt nog nader vastge steld. Het programma zal slechts een be perkt aantal officiële bezoeken bevat ten, teneinde de prins gelegenheid te geven zelf zoveel mogelijk indrukken te laten opdoen van landen en volken. In ons land zal ook het vredespaleis worden bezocht. Ongeveer 700 mijnwerkers komen per jaar in de Duitse mijnen om het leven tengevolge van ongevallen, aldus is op een vergadering van mijnwerkers te Gel- senkirchen meegedeeld. Het Wereldgebeuren De Gaulle exit In de vele kleine dorpen van Frankrijk heeft men Zondag liet feest der gemeenteraadsverkie zingen gevierd, want in de dorpen is dat een gezellig feestje. Daar kiest men zijn familieleden in de gemeen te raad en dan wijst die gemeente raad een oud en eerbiedwaardig in gezetene als burgemeester aan. Burgemeester zijn is namelijk in Frankrijk geen baantje, dat men om den brode kiest ook niet in de grote steden. Men moet- zelf een goede baan, een familiefortuin bezitten of een rijk meisje getrouwd hebben, wil men de ambtsketen kunnen torsen. Vandaar dat men in Frankrijk niet zo bijzonder warm loopt voor de ge meenteraadsverkiezingen en voor de aanwijzing van burgemeesters. Er zijn ook te veel splinterpartijtjes, die bij de stedelijke verkiezingen een rol spelen. Daardoor is het niet gemak kelijk uit de verkiezingen een con clusie te trekken voor wat betreft de politieke stromingen in het land. Toch is er ditmaal bij wijze van uitzondering wel een algemene conclusie mógelijk en daarmee hebben deze in wezen niet erg be langrijke verkiezingen op eens bete kenis gekregen. Het blijkt namelijk, dat de Gaullistische beweging haar aanhang grotendeels heeft verloren. Generaal de Gaulle, wiens gezond heidstoestand niet al te best is en die vroeger al had getoond een beter generaal dan politicus te zijn, zal na deze verkiezingen geen rol van bete kenis meer spelen. Zijn aanhangers zijn in massa over gelopen naar de rechtse partijen. Om de politieke stromingen te pei len, rekent men in Frankrijk meest al slechts met de verkiezingsuitslag van de 425 Franse steden, die meer dan 9000 inwoners tellen. Gemeenlijk wordt in die steden de burgemeester aangewezen uit de leden van de par tij. welke het grootste aantal stem men behaalde. Hij is in hoofdzaak éen politieke figuur, want met de administratieve bestuursrompslomb heeft hij weinig te maken. Dat werk laat hij over aan de prefecten en onder-prefecten. Na de vorige gemeenteraadsver kiezingen (1947) kwamen er 67 Gaul listische burgemeesters aan het be wind, 66 gematigd-conseivatieven (onder wie een aantal uitgetreden Gaullisten), 31 volksrepublikeinen (Katholieken), 67 radicalen (ook een conservatieve groepering), 125 socia listen en 51 communisten. De partij van de Gaulle verwierf toen bijna 40% van de uitgebrachte stemmen. Voorzover de resultaten van de verkiezingen thans bekend zijn hebben de communisten, on danks de ruzie's en de zuiveringen in hun partij, alleen op het platteland iets verloren, maar zich in de steden gehandhaafd. De socialisten hand haafden zich over de gehele linie. De Gaullisten verloren het grootste deel van hun aanhang zo bijvoorbeeld in Marseille, wnar ze in 1947 de meerderheid behaalden en nu nauwe lijks aan enige zetels toekomen, om dat een lijst van uitgetreden Gaul listen en gematigd conservatieven na de communisten de meeste stemmen trok. In Parijs, waar de Gaullisten ook een meerderheid hadden, wezen de voorlopige uitslagen slechts 12% stemmen voor de De Gaulle-mannen aan. Daarmee is het lot van déze poli tieke beweging bezegeld en keert het Franse volk dus terug tot de politie ke scheidslijnen, die ook voor de oor log reeds bestonden tussen conserva tieven, katholieken, radicalen, socia listen en oommunisten. De secretaris van de De Gaulle- partij heeft een somber geluid laten horen. Hij heeft na de eerste teleur stellende verkiezingsuitslagen als zijn mening te kennen gegeven, dat de communisten nu de sterkste partij in Frankrpk zullen worden. Dat is uiteraard mogelijk, maar het betekent niet, dat de communis ten grote invloed op de regering krij gen. De samenwerking tussen de an dere politieke partijen is zodanig, dat van communistische invloed op de re gering geen sprake zal zijn. Generaal de Gaullegeen rol meer in de Franse politiek Oppositie in Argentinië De radicale oppositiepartij in Ar gentinië heeft besloten dat de 14 le den, die zitting hebben in het Argen tijnse nationale congres, niet zullen aftreden. Dit heeft niet kunnen beletten, dat de Argentijnse politieke politie Maan dag de voorzitter van de radicale oppositiepartij, Santiago H. del Cas tillo en de vice-voorzitter van het landelijke partijbestuur, Luis R. Mac- kay, arresteerde. Sneek krijgt een nieuwe Koningin Sneek heeft een niemye „koningin" toegevoegd aan de reeks bloemen-, druiven-, kersen-, kaas. en katoen koninginnen, namelijk een zeilkonin- gin. Bij de opening van het nieuwe zeilseizoen, op Zaterdag voor Hemel vaartsdag, zal zij haar intocht doen in Sneek met een stoet met praal wagens. Sneek wil hier een traditie van maken. De koningin zal gekozen worden uit de winnaressen van zeil wedstrijden voor c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5