PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beweging van De Gaulle heeft geen politieke betekenis meer Leden van Watersnoodcommissie bezochten O.Z.-Beveland BILT VERGOEDING f 325 MILLIOEN GELEDEN OORLOGSSCHADE WAPENSTILSTANDSOVERLEG IN KOREA VORDERT NIET Vandaag 196e Jaargang - No. 99 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANl EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Erouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Rechtse partijen behaalden aanzienlijke zetelwinst Do Franse gemeenteraadsverkiezingen van Zondag waarvan men ove rigens de politieke betekenis niet mag overschatten hebben een verras, send resultaat opgeleverd. Zij toonden namelijk aan, dat de beweging van maarschalk De Gaulle (de R.PJF.) practisch heeft afgedaan. Reeds uit de eerste uitslagen bleek, dat de Gaullisten zware verliezen zouden lijden, waarvan in hoofdzaal: de gematigd-conservatieven en radicalen geprofi teerd hebben. De radicale minister van binnenlandse zaken Brunes verklaarde, dat de communisten in plattelandsgebieden iets hebben verloren, maar in de ste den hun posities hebben gehandhaafd. De socialisten handhaafden hun positie. Vele waarnemers zien in de uitsla gen een overwinning voor ex-premier Pinay's politiek van prijsstabilisatie en diens weigering om de belastingen te verhogen. Pinay, die in December j.l. moest aftreden, verklaarde te ho pen, dat de verkiezingen het gemak kelijker zouden maken, een grotere en meer samenhangende meerderheid in de Nationale Vergadering te vor men. Waarnemers zien hierin een mogelijk bod op het premierschap, eventueel met Gaullistische steun, indien de huidige regering ten val zou komen. De voormalige aanhangers van maarschalk Pétain en diens Vïchy- regering zijn bij deze verkiezingen beter uit de bus gekomen dan in '47. In Bordeaux behaalden zij tien van de 37 raadszetels. Nieuwe zuivering van Amerikaans ambtenarencorps De regering van Eisenhower zal op 27 Mei een nieuw veiligheidspro- gram in werking doen treden met be trekking tot het weren van „ontrou we en gevaarlijke personen" uit werkkringen van de federale rege ring, aldus heeft de Amerikaanse minister van justitie, Brownell, Maan dag in het Witte Huis medegedeeld. De nieuwe maatregelen zullen wor den toegepast voor delicate posities in alle bureaux en eveneens op dé departementen, die onder vroegere veiligheidsbepalingen vielen. Het nieuwe program regelt de ver horen en het appèl op de hoofden van de verschillende departementen en bureaux. Overweldigend is deze dagen de pracht van de bloeiende Betuwe, waar de talloze vruchtbomen thans in volle bloesem staan. In Parijs Volgens de Maandagmiddag be kend geworden uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen te Parijs is 27,46 procent van het aantal gel dige stemmen uitgebracht op de communisten, 25,75 op de gematigd conservatieven, 11,48 op de linkse re publikeinen, 10,84 op de Gaullisten, 9,90 op de socialisten, 7,13 op de volksrepublikeinen en 7,43 op de ove rige candidaten. De samenstelling van de Parijse gemeenteraad zal waarschijnlijk zijn: communisten 26 zetels (plus 1); ge matigd conservatieven 25 zetels (plus 25); radicalen 11 zetels (plus 11); Gaullisten 11 zetels (min 41); socialisten 10 zetels (plus 2)volks republikeinen 7 zetels (plus 2). In Marseille De einduitslag voor Marseille luidt: communisten 24 zetels (on veranderd) socialisten 15 zetels (plus 6); dissidente Gaullisten en gematigd conservatieven 16 zetels (plus 16)Gaullisten 4 zetels (min 21). Het E.V.G.-verdrag President Heuss wil nog niet tekenen Te Bonn werd medegedeeld dat president Heuss de verdragen tussen West-Duitsland en het Westen, (waar onder het Europees verdedigingsver drag) niet zal ondertekenen, voordat het Westduitse hof voor grondwets zaken verklaard heeft, dat de over eenkomsten niet in strijd zijn met de grondwet. Ramp in Mexicaanse zilvermijn In een zilvermijn bij Angangueo, 120 kilometer ten Noordwesten van de stad Mexico, heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waarna brand uitbrak en 207 mijnwerkers in de mijn opgesloten geraakten. Reddingsploegen slaagden er in 182 overlevenden te redden. Er waren 25 doden. Eerbiedwaardige burgemeesters Edouard Mathis, radicaal, is door zijn 117 medeburgers als burgemeester van Ehuns her kozen. Hij is kort geleden 101 jaar gekorden en is al 75 jaar burgemeester van het dorpje. Roger de Lattre de Tassigny, vader van wijlen maai-schalk de Tassigny, is herkozen als bur gemeester van Moilleron en Pareds in West-Frankrijk, hij is 97 jaar en al 42 jaar burge meester. OUDINDISCHE AMBTENAREN VRAGEN Nederlandse regering zou aansprakelijk zijn De federatie van ambtenarenorga- nisaties uit Indonesië heeft een ruim 100 pagina's tellend rapport doen ver schijnen over het vraagstuk van de „achterstallige betalingen" aan Ne derlanders, die tijdens de Japanse be zetting in Indonesië waren. WIE LEVERT EEN MIG 15 UIT? Aan iedere communistische vlieger, die de geallieerde autoriteiten in het Verre Oosten een Mig-15 of 'n ander vliegtuig van Russische makely uitle vert, zal asylrecht worden verleend. Hy zal worden geholpen bij vestiging in een niet-communislisch land en bovendien zal hem een geldelijke belo ning van 50.000 dollar worden uitgekeerd. De eerste piloot, die gevolg zal geven aan deze oproep, zal nog een extra-beloning van 50-000 dollar krij gen, aldus heeft Maandag een woordvoerder van het V-N.-hoofdkwartier in het Vere Oosten te Tokio bekendgemaakt. Hij verklaarde, dat dit aanbod door middel van vlugschriften en door ra dio-omroepen in het Chinees, Koreaans en Russisch was verspreid. tische vlieger naar Seoel te vliegen, het landingsgestel uit te laten en met het toestel een waggelende beweging te maken, waarop een V.N.-vliegtuïg zal worden gezonden om hem naar een landingsterrein te leiden. Voorts werd verklaard, dat het V- N.-opperbevel een Mig of een ander straalvliegtuig van Russische makelij wil hebben voor vergelijking met Amerikaanse straaljagers. In de oproep staat onder meer, dat vliegers, die willen ontsnappen naar Paengjong een eiland bij de West kust van Korea dienen te vliegen en vandaar naar Kimpo, de luchtbasis bij Seoel. Als de piloten vliegen op een hoogte van 6100 meter, aldus de ze instructie, zullen zij dooi- V.N.- vliegtuigen worden opgevangen en begeleid. Als Kimpo gesloten is door het slechte weer dient de communis- 0 op de bedragen die aan de Nederlandse, oorlogsslachtof fers uit Indonesië, naar het inzicht van de federatie, door de Nederlandse regering betaald dienen te worden wegens het niet-uitbetalen van sala ris, loon, pensioen of onderstand ge durende de oorlogsperiode, en het achterwege blyven van vergoeding van of tegemoetkoming in geleden materiële oorlogsschade. In het thans verschenen rapport wordt in het bijzonder aandacht be steed aan de behandeling van die vraagstukken, die rechtstreeks de be langen der ambtenaren raken. Naar de voorzitter der federatie, de heer W. H. Lichtveld mededeelde zijn bij de kwestie van de achterstallige betalingen 150.000 tot 200.000 perso nen betrokken. Met de uitbetaling van de achterstallige salarissen en pensioenen aan de ambtenaren zou een bedrag van ongeveer f 100.000.000 zijn gemoeid en met de vergoeding van de geleden materiële oorlogsschade f 227.500.000, in totaal dus ruim 325 millioen. Elf doden bij uitbarsting Japanse vulkaan Volgens te Tokio ontvangen be richten is .de vulkaan Aso op Kioes- joe. het Zuidelijkste Japanse eiland, tot uitbarsting gekomen, tengevolge waarvan elf personen het leven heb ben verloren. Het blad „Asahi" meldt, dat zes bergbeklimmers om het leven zijn ge komen en ongeveer 100 gewond. In totaal waren 400 studenten bezig de berg te beklimmen toen de uitbars ting begon. Bussen vervoerden de ge wonden van de berghelling naar een ziekenhuis. Tekort aan ingenieurs in Zuid-Afrika Op een congres van Zuidafrikaanse vakscholen, dat onlangs te Bloemfon tein is gehouden, heeft de staatsse cretaris van onderwijs, de heer H. S. van der Walt, er op gewezen, dat er in de Unie van Zuid-Afrika in 1950 een tekort aan 2143 ingenieurs be stond en dat tegen 1960 dit tekort bijna verdrievoudigd zal zijn. De President van de Franse Repu bliek, Vincent Auriol, deponeert zyn biljet in de stembus. In Rampenfonds 108,5 millioen In het Nationaal Rampenfonds was tot Maandagmiddag in totaal f108,5 millioen bijeengebracht. Zaterdag was de stand f 107,7 millioen. Felle obstructie in de Amerikaanse senaat Redevoering van meer dan 22 uur Het werk van de Amerikaanse se naat ondervindt op het ogenblik ern stige hinder van een vertragingsac- tie van enige senatoren by de behan deling van een wetsvoorstel, dat be oogt de staten Texas, Californië, Louisiana en Florida de beschikking te geven over de olielagen, die zich bevinden binnen hun territoriale wa teren. Een gevolg van deze actie is, dat belangrijke voorstellen op het gebied van de defensie en buiten landse zaken niet in beliandeling kunnen worden genomen. De kwestie van de eigendom der olielagen voor de Amerikaanse kust bestaat reeds twintig jaar. Drie maal heeft het hooggerechtshof reeds de aanspraken der belanghebbende sta ten -afgewezen en ook de vorige (de mocratische) regering heeft zich hiertegen altijd krachtig verzet. Pre sident Eisenhower en zijn regering steunen echter het standpunt van de staten. De democratische senatoren zijn evenwel vastbesloten, het wetsont werp „dood te praten". En inderdaad, de door hen gehouden redevoeringen wedijveren in lengte. Tot dusverre bezit de enige partijloze senator, Way ne Morse, die in deze kwestie het standpunt der democraten huldigt, het nationale record. Hij speelde het klaar om niet minder dan 22 uur en 26 minuten aan het woord te blij ven, waarbij hij, onder het genot van limonade, koffie, thee en tomaten soep, onder meer een verhandeling van een meisje van een „college" over het vraagstuk voorlas. Door deze obstructie is er, sinds de republikeinen in Januari aan de macht kwamen, nog geen enkel wets ontwerp betreffende buitenlandse aangelegenheden behandeld. De repu blikeinen willen nu het verzet van hun tegenstanders breken door de vergaderingen ook 's nachts te laten voortduren. „ONREDELIJK EN BELEMMEREND" Men wil nog niet van mislukking spreken Om elf uur plaatselijke tijd werden Maandagochtend te Panmoendjon de wapenstilstandsbesprekingen hero pend. Het hoofd van de geallieerde dele gatie, generaal Harrison, verklaarde, dat liet Noordelijke voorstel van zes punten ter oplossing van de gevan genenkwestie „noch redelijk noch constructief" was. Het bezwaar te gen de aanwijzing van Zwitserland als neutraal ontvangstland, noemde hij vreemd. Het Noordelijke voorstel, om krijgs gevangenen in sommige gevallen tot negen maanden na tekening van een wapenstilstand en in sommige geval len nog langer in een neutraal land te laten indien op een politieke con- Landbouwbsurs Je Utt echt geopend Op de Maandag te Utrecht geopen de internationale landbouWbeurs zijn reeds 34 landbouwers uit de door de watersnood getroffen gebieden gere gistreerd. Zij waren o.m. afkomstig uit Stavenisse, Zierikzee, Noordwelle en Dreischor. De watersnoodslacht offers hebben gratis toegang tot de beurs, waar op de eerste dag ook reeds een aantal buitenlandse bezoe kers verscheen. De directeur van de jaarbeurs, mr. J. Milius, gaf een overzicht van de totstandkoming van de landbouw beurs. In tegenstelling tot landbouw- beurzen in andere landen, draagt de Utrechtse beurs een internationaal ka rakter: er zijn 498 inzendingen uit 14 landen. De Rijkslandbouwconsulent, ir. P. W. Bakker Arkema uit Wageningen. gaf een beschouwing over de voor lichting en sprak voorts over de land bouwmechanisatie. In de Nederlandse landbouw waren voor de oorlog circa 4000 trekkers, waarvan in 1945 nog maar de helft over was. Eind 1952 had ons land reeds 28.000 trekkers en 1500 maai- en dorsmachines en de snelle mechanisatie zet nog steeds door, aldus ir. Bakker Arkema. GEDUPEERDEN LUIDDEN DE NOODKLOK Financiële verzwakking van de gehele streek dreigt „Wat wij vandaag in Oostelijk Zuid Beveland hebben gezien heeft ons diep getroffen. Talryk zyn de moeilyke problemen welke hier liggen. Zeeland is echter een deel van Nederland, zodat wij deze ramp nationaal moeten zien en daarom de gevolgen nationaal tot een oplossing moeten trachten te brengen". Deze woorden sprak het Tweede Kamerlid, de heer A. Stapel kamp Maandagmiddag in de veiling te Krabbendyke, nadat hij met een viertal andere leden van de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer een bezoek had gebracht aan dit gebied en met grote aandacht de vele wen sen en verlangens van gemeentebesturen, polderbesturen en vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven had beluisterd- Des morgens omstreeks half elf arriveerden de Kamerleden, de heren mr. W. F. E. baron van der Feltz (C.H.), G. Ritmeester (V.V.D.), J. Bommer (P. v. d. A.), A. Stapelkamp (A.R.) en C. J. v. d. Ploeg (K.V.P.) op het station te Krabbendyke. Van Zeeuwse zijde waren o.m. tegenwoor dig de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, burgemeester J. Vader van Krabbendijke, ir. M. A. Geuze, alg. voorzitter en P. Scheelede Putter, kringvoorzitter van de Z.L.M., de heer H. Wolfert namens de C.B.T.B. en E. Suy namens de L.T.B. Voorts werd de excursie ook meegemaakt door de heer J. A. van Nieuwenhuij- zen uit Ooltgensplaat, voorzitter van de Landbouwherstelcommissie van de Stichting voor de Landbouw. Eerst leidde de tocht naar de Krui- ningerpolder. Met vrachtauto's werd een bezoek gebracht aan de Veerweg, waar de dijkgaten en de enorme schade aan de landbouwgronden door kreekvorming en verzanding in ogen schouw werden genomen. Dwars door het zwaar beschadigde dorp werd naar de Zanddijk teruggereden. Van daar zette men de tocht per auto voort naar de Lavendeldijk. Daar Waarde niet meer per boot bereik baar is, werd van de nieuwe nood- dijk af kennis genomen van de scha de in dit waterschap. Noodtoestand Tijdens een koffiemaaltijd in de raadszaal van Krabbendijke heeft de alg. voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze daar de aandacht van de Kamerleden gevraagd voor de nood toestand, welke hier door de ramp is ontstaan. Sedert 1939 wordt deze streek thans voor de vierde maal ge troffen. Dit zal leiden tot een alge hele financiële verzwakking van deze streek, wanneer geen volledige scha devergoeding wordt gegeven. Grote moeilijkheden zouden dan ook ont staan bij de aanschaf van nieuwe werktuigen. Deze ramp is nog veel groter dan de inundaties in de jaren tussen 1939 en 1944. Zeer veel land bouwgrond en boomgaarden gaan thans verloren. Met klem pleitte ir. Geuze daarom nogmaals voor een volledige schadevergoeding. Via Gawege en de Zimmerman- polder en het dorp Rilland werd daar op de tocht vervolgd naar Bath, waar ir. Kraayenhof nog een korte uiteenzetting gaf van de waterstaat kundige werkzaamheden in dit ge bied.. Wensen en verlangens Hierna werd naar Krabbendijke teruggereden, waar in de mijnzaal van de- veiling nog gelegenheid be stond verschillende problemen aan de Kamerleden voor te leggen. De dijkgraaf van 't Waterschap Krui- ningen, de heer Joh. Glerum, wees er op, dat de polder in eerste instan tie is overstroomd door de openge bleven coupure aan de Veerhaven. Hij stelde daarom de vraag of de billijk heid niet meebrengt, dat het Rijk de aangerichte schade volledig vergoedt. Daar veel grond verloren is gegaan, vroeg hij voor eigenaars en pachters schadeloosstelling door uitgifte van grond in de N. O. polder of de Braakman. Verder vroeg hij de zee dijk in zijn gehele lengte te doen (Vervolg op pag. 2) ferenlie geen overeenstemming over hun lot wordt bereikt, noemde gene raal Harrison strijdig „met onze denkbeelden over een snelle afdoe ning van het gevangenenproblecm." Na 52 minuten werd de bijeen komst tot Dinsdag verdaagd op ver zoek van de Noordelijken. Generaal Harrison deelde aan ver slaggevers later mede, dat de V.N. nog steeds Zwitserland beschouwen als het land, dat het beste de gevan genen, die niet naar huis willen, on der zijn hoede kan nemen. De gealli eerden achten het niet nodig, de be trokkenen uit Korea weg te voeren. Volgens de generaal hebben de Noor delijken Maandag alleen herhaald, wat zij Zondag hadden gezegd. Harrison zeide, dat het „nog veel te vroeg is" om te zeggen dat de on derhandelingen zullen mislukken. Hij deelde de communisten mede, dat hun voorstellen „onredelijk en belemme rend" waren. Generaal Nam H, de leider van de communistische delegatie, antwoord de, dat de communisten van mening zyn, dat gevangenen, die niet gere patrieerd wensen te worden in een neutraal land gehouden moeten wor den, opdat „hun bezorgdheid" kan worden weggenomen. is het vijf jaar geleden, dat in Rotterdam de eerste paal voor de bouw van 't Groothan delsgebouw in de grond gedre ven werd. De „Carthage" werd vlot getrokken De „Carthage" die sinds 1 Febru ari j.l. op het strand bij Scheveningen zat, is Maandagmiddag om kwart over een vlotgetrokken door de sleepboten „Blankenburg" en „Waterweg" en het bergingsvaartuig „Dolfijn". Rond het schip was een ruim bas sin gegraven, waardoor het schip met de boeg in de richting van de zee kon worden gesleept. Later werd het door een sleuf naar buiten getrokken. Ook het transport over de voor de kust gelegen bank verliep riot. Om half drie lag de „Cartnage" in volle zee. Met de Franse kapitein, stuur man en machinist en met een Neder landse bemanning aan boord werd het 50 jaar oude schip later naar Roller- dam versleept. Het vrachtschip is bevrijd, maar komt niet in vrijheid. Zodra het schip voor de wal komt, zal het aan de ket ting worden gelegd. Een Franse werf, die een ander schip van de rederij van de „Cartha ge" repareerde en daarvoor een vor dering heeft, liet enige tijd terug door een Haagse deurwaarder beslag op 't gestrande vaartuig leggen. Herziening Amerikaanse immigratiewet President Eisenhower heeft de voorzitter van de subcommissie voor immigratie van de Amerikaanse se naat schriftelijk meegedeeld, dat hij „een groot aantal klachten" heeft ontvangen over de immigratiewet van Mc Carran-Walter. die het Ame rikaanse congres verleden jaar goed keurde ondanks een veto van presi dent Truman. Volgens de klachten bevatte deze wet, die in December 1952 van kracht werd, „vele ernstige en onbillijke beperkingen" en de pre sident stelde voor de wet aan een on middellijk nader onderzoek te onder werpen. DE VERWACHT: PERIODEN .MET ZONNESCHIJN. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met nog en kele verspreide buien. Matige Zuid westelijke wind. Lagere temperatu ren. ZON EN MAAN. 29 April. Zon op 5.13 onder 20.03 Maan op: 21.07 onder 4.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1