Zioin Zijpe verwerken van rioolslib te vlissingen walcheren zomerdienstregeling bij ned. spoorwegen kikiiws De wereldreis van JIMMY BRUWJN in m \0tkd0p MAANDAG 27 APftIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O PROEFBEDRIJF GEOPEND Meststof als eindproduct Vandaag wordt in een gebouwtje, dat door bemiddeling van de gemeente Vlissingen beschikbaar werd gesteld een voor Zeeland geheel nieuw soort bedriji in werking gesteld. Het is een proefbedrijf en dus moeten de resul taten nog afgewacht worden, maar men is optimistisch. Zoals men weet produceert de ge meente Vlissingen thans compost op de vuilnisbelt- De verkoop van deze compost is in handen van een ver koopkantoor, dat daartoe opgericht werd door de heer M. B. de?Blieck. Deze heeft kort geleden hel bedriji „Slibcompost" gesticht, dat zich voor stelt het slib uit rioolwaterzuiverings installaties te verwerken tot een soort compost, die onder de naam Slico in de handel zal worden gebracht. Nieuw is de gedachte in zoverre niet. dat reeds ln de Verenigde Staten en ook in een Limburgs bedrijf op vrij grote schaal het rioolslib door een kunstmatig drogingsproces in meststof wordt veranderd. Maar voor Zeeland is de toepassing nieuw en zij is eertt mogelijk gewor den nu te Souburg en ln andere plaat sen van Zeeland rioolslib uit zuive ringsinstallaties beschikbaar komt. De proefinstallatie., die morgen in werking gesteld zal worden in een ge bouwtje aan de Kogelstraat, is af komstig van de P.Z.E.M. Onder lei ding van ir. Tack zal worden nage gaan ln hoeverre de installatie aan het beoogde doel beantwoordt. Slaagt dé proef dan komt het Slico-product in Herbenoemingen Bij K.B. van 10 April 1953 zijn her benoemd als kantonrechter-plaats- vervanger: in het kanton Middelburg: met ingang van 28 Mei a.s. mr. M. Vlaming; in het kanton Terneuzen: met ingang van 23 Juni a.s. mr. H. v- d. Belt- Faillissement uitgesproken Het faillissement is uitgesproken van C. J. Kense, winkelierster te Nieuwvliet. Curator in dit faillisse ment is mr. H. A. R. de Mul te Oostburg. Afscheid overste W. K. de Feijter In een te Hulst gehouden bijeen komst Werd afscheid 'genomen van overste W, K. de Feijter, commandani van de Nationale Reserve in Zeeland die op 1 Mei met pensioen gaat. Burgemeester C. van Hootegem van Hontenisse bracht namens Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dank aan de scheidende commandant Diens opvol ger, majoor Verstappen, sprak even eens een kort woord, waarna de over ste dankte. Hierna werd een operette. „Tatiana", opgevoerd. Mazelen in „Kerkje" In de kleuterschool en de drie laag ste klassen van de openbare lagere school te Waterlandkerkje wordt reeds langer dan 14 dagen geen les meer gegeven, omdat de meeste leer lingen met mazelen in bed liggen Vrijwel alle patiëntjes zijn echter aan de beterende hand, zodat het onder wijs vermoedelijk in de loop van deze week hervat kan worden. Plotseling sterfgeval De chauffeur C. T. uit Wemeldin- ge werd tgdens het lossen van ba saltsteen aan de zeedyk bij Katten- dijke plotseling onwel. Hij overleed ter plaatse. Stavenisser raad zal wederopbouwplan behandelen De gemeenteraad van Stavenisse komt a.s. Vrijdag bijeen, o.m. ter be handeling van het wederopbouwplan voor deze zwaar getroffen gemeen te. Goese Spoorwegmannen kregen eigen sportveld De nog jonge Sport- en Ontspan ningsvereniging van 't Goesse spopr- en A.T.O.-personeel ,De Combinatie" ontwikkelt een grote activiteit. Za terdag was het een bijzondere feest dag, toen des middags met een wed strijd tegen Haarlemse collega's een eigen voetbalveld op de hoek van de De Ruyterlaan in gebruik genomen kon worden. De harmonie „Euphonia" zette met een muzikale wandeling aan deze opening luister bij, terwijl na af loop tijdens een geanimeerde koffie maaltijd in de stationswachtkamer talrijke gelukwensen tot de „Combina tie" werden gericht. Aanvaring op Schelde berecht De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring tussen het motorzeilschip „Zephyr" en het Noorse ss „Ocean Swell" op de Schelde bij de Belgische Sluis. De inspecteur voor de scheep vaart stelde de raad voor om kapitein H. Minke van de „Zephyr" zijn be voegdheid om als kapitein te varen op coasters te ontnemen voor de tijd van drie maanden. De raad was van oordeel, dat de kapitein schuld heeft aan de aanva ring doordat hij naar bakboord is uitgeweken en zijn goede wal heeft verlaten, terwijl hij op zijn hoogst de vaart uit het schip had moeten halen en verder omdat hij zijn uitwijkma noeuvre niet door een geluidsein heeft aangegeven. De raad strafte de heer Minke door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van zes weken. Het echtpaar NieuwenhuijzeMeeuw- se te Oudelande vierde zijn 40-jarlg hu welijksfeest. dat d"or de buurtbewoners werd meegevierd door het uithangen van de vlaggen. de handel, hetzij zuiver, hetzij ver mengt met compost van de vuilver werking der stad Vlissingen. Medewerking van het landbouw proefstation te Groningen is gevraagd om het product van de drooginstalla tie aan een onderzoek te onderwerpen In dit verband is het wel aardig me de te delen, dat de Limburgse fabriek die dit slïbproduct reeds in de hande; brengt over een installatie beschikt welke 80 M3 slib per dag verwerkt en daaruit een meststof maakt die bijzon der rijk is aan direct-opneembare stik stof. Landbouw- en tuindersbedrijven waar men de meststof gebruikt strooien 1 tot 2 kg. er van per M2 grond. Zou dus de Vlissingse' installa tie voldoen en zou er voldoende slib in Zeeland beschikbaar zijn, dan kan in Vlissingen eèn bedrijf ontstaan, dat voor de land- én tuinbouw waardevol is, vooral nu in de laatste jaren steeds minder stalmest geproduceerd wordt men uitziet naar stoffen, welke stalmest kunnen vervangen. De Mattheus-Passion in Vlissingen Zoals bekend zai Woensdagavond de Vlissingse Oratoriumvereniging ondanks tegenslagen tengevolge van de ramp - een uitvoering geven van Bach's Mattheus-Passion Hoewel eni ge weken geleden de moeilijkheden met name ten aanzien van de verbln dingen, welhaast onoverkomelijk le ken. werden toch vooraanstaande mu sici en solisten bereid evonden om aan deze uitvoering medewerking te verlenen Als solisten treden op Mea Naberman. sopraan. Roos Boelsma alt, Han le Fevre. tenor, Willem Ravelll. bas en Henk Kroes, bas Waarschijn lijk is het de laatste maal. dat Willem Ravelli in Zeeland in het openbaar op treedt. want zoals bekend zal hij zich ais concert- en oratoriumzanger terug trekken. Na de uitvoering van Woens dag zal er om 23.20 een extraboot Vlis singenBreskens varen. Burgemeester Noordgouwe hervat zijn taak De burgemeester van Noordgouwe. de heer Z. Cornells, heeft zij ambt als burgemeester van deze gemeente her vat Daarmede is een einde gekomen aan de waarneming van dit ambt door ds. J. M- Barendrecht, Ned. Herv. predikant aldaar. Feestelijkheden op Koninginnedag MIDDELBURG. De koninklijke vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg heef voor Koninginnedag (Donderdag a.s,) een aantal festiviteiten georga niseerd. 's Middags worden in de Electro- bioscóop drie filmvoorstellingen voor de' jeugd georganiseerd, n.l. om half twee, drie uur en half vijf. Op het programma staan een Oranjefilm en enkele aardige jeugdfilms. 's Avonds zal de Markt worden verlicht en zal, zoals reeds gemeld, voor het eerst weer het Middelburgs Muziekkorps optreden. Het geeft on der leiding van de heer Adr. Kouse maker concerten op de Markt van 7.30 tot 8.15 uur en van 9 tot 9.45 uur. Het tweede gedeéitê van dit con cert is populair gehouden. Van 8.15 tot 9 uur én van 10.15 tot 11.15 Uur treedt op de Markt de band „The Órpheans" op en van 9.45 tot 10.15 uur wordt op de Markt een filmver toning gegeven. Het programma van het concert dóór het Middelburgs Muziekkorps luidt als volgt: eerste gedeelte: 1. Wilhelmus; 2. Je Maintiehdrai, mars, Joh. H. Caro; 3. De regimentsdoch ter, ouverture, Christol; 4. SuiLe oriëntale, Popy; 5. Introductie en polonaise, Boedijn; 6. Kleppermars, Morks; tweede gedeelte: 1. Colonel Bogey, mars-potpoürri, Alford; 2 Potpourri van school- en volksliede ren; 3. Frühlingsstimmen, wals, Joh. Strauss; 4. Telefunken, mars, Evert- Molenaar; 5. Zeeuws "Volkslied, Morks. De stadsbeiaardier Th. C. Ferwerda geeft van 1.15 tót 1.30 uur een ca rillonconcert. VLISSINGEN. Zoals reeds bekend is er in Vlissingen óp Koninginnedag; 's morgens op de boulevard bij de Leeuwentrap een mi litaire parade, 's Middags geeft de Bond Van Buurtverenigingen voor de kftrderen van de leden van aangeslo ten verenigingen een feest in het Concertgebouw en 's avonds is er de gebruikelijke muzikale rondgang. De accordeonver. „Crescendo" (di recteur de heer M. P. Ventevogel) concerteert van half acht tót 9 uur in het Havendorp. Bovendien zal de da- mesgymnastiekver. L. O. 's middags van 3 tot 5 uur een openlucht-uitvoe ring geven op het terras voor de school aan de Sottegemstraat. SOUBURG. Op Koninginnedag zal in Souburg 's avonds een lampionoptocht worden gehouden. De stoet wordt opgesteld bij het muzieklokaal in de Burehtstr. en volgt daarna de volgende route: Burchtstraat, De Deckerestraat, Wil- helminastraat, Bürchtstraat, Rit- themsestraat, Oranjeplein, Paspoort straat, Kanaalstraat, Braamstraat, •Nieuwstraat, Van Teylingenstraat, Buteuxstraat, Padweg, Zeewijksingel, Vüssingsestraat, Burchtstraat. Geleerden zijn staatsdienaren geworden Franse professor sprak in Middelburg Voor de Ver. NederlandFrankrijk hield professor Maurice Javillier, het 78-jarige erê-lid van de Sorbonne, leerling van de grote Pasteur in het Ned. Koffiehuis te Middelburg een voordracht over de ernstige mo rele problemen, welke de ontwikke ling van wetenschap en techniek aan de geleerden stelt. Toen Pasteur met zijn opzienba rende ontdekkingen op het gebied van serumbehandeling kwam, stroom den de geleerden van de gehele we reld naar Parijs en werd hun in alle openbaarheid van deze ontdekkingen mededeling gedaan. In laboratoria, waar niemand toegang heeft, doet men onderzoe kingen op het gebied van de atoom splitsing, waarvan de resultaten strikt geheim worden gehouden, doch tot vernietiging van mensen massa's kunnen leiden! De oorzaken zijn zowel historisch, militair, economisch als sociaal en leiden er toe, dat de geleerde zijn vrijheid kwijt is en staatsdienaar is geworden. De enige grens, die de geleerde vindt, ligt in eigen moreel besef, welke grens anders ligt bij de onderscheidene personen, afhankelijk van hun opvattingen, geloof, enz. De wetenschap- zelf is neutraal, doch de mensheid moet haar toepas sen volgens morele maatstaven en deze zijn vér zoek. Als enig licht punt zag de bejaarde Franse ge leerde, dat de samenwerking en het contact tussen de mensen hen tot uitwisseling van ideeën brengt en tot beter begrip voor elkander. Na afloop dankte ir. J. P. Berde nis van BerPkom prof. Javillier voor zijn boeiende voordracht. Herdenkingsdienst voor Ambonezen Ter gelegenheid van het drie-jarig bestaan van de Republiek der Zuld- Molukken werd in de Noorderkapel te Vlissingen een herdenkingsdienst gehouden waarin werd voorgegaan door de Ambonese predikant J. La- walata uit Middelburg. Voorts werd hier nog het woord gevoerd door de heren G. de Bouville uit Vlissingen, S. Usmany uit Middelburg, B. Pasal- lussy uit Breskens, C. Piris uit Kou- dekerke, allen kerkeraadsleden uit de woonoorden in de provincie en mevr. G. Lilipaly, voorzitster van de Fede ratie van Chr. Ambonese vrouwen in Zeeland. Ds. Lawalata had zijn tekst voor deze dienst gekozen Pred. 3, vers 1 luidende „Alles heeft een be stemde tijd, en alle voornemen on der de hemel heeft Zijn tijd". Verder verleenden medewerking het Vlissings Mannenkoor „Ora et Labora" en de zangkoren „Mara- natha" en „Dorcas" uit Koudekerke. Het fluitorkest uit het woonoord Vlissingen verzorgde de begeleiding. Polder Walcheren vergadert Het Polderbestuur van Walcheren kómt Zaterdag 9 Mei in algemene ver gadering bijeen. Het dagelijks bestuur stelt o.m. voor, aan de gemeente West- kapelle 874 ca. grond A f 0.20 per Mi en aan de gemeente Ritthem 514 .ca tegen een zelfde prijs te verkopen. Voorts wordt voorgesteld voor een bedrag van f 5000 deel te nemen in het aandelenkapitaal van een op initiatief de Unie van Waterschapsbonden op te richten Waterschapsbank, aan het personeel een vacantieuitkering over 1952 en een uitkering-ineens ad 5 over 1951 verstrekken en de pensioengerondslag van de ontvanger per 1 Januari j.L en van de griffier per 1 Mei a.s. te verhogen. LAATSTE NIEUWS De Franse verkiezingen De Franse minister van binnen landse zaken. Charles Brune, heeft Zondagavond laat op een persconfe rentie meegedeeld, dat de eerste uit slagen van de Franse gemeente raadsverkiezingen winst voor de ge matigd conservatieven en radicalen te** koste van de Gaullisten te zien geven. De communisten schijnen zich te handhaven, met uitzondering in en kel districten. PER 17 MEI A.S. Fel gevecht tegen E.M.M. bracht Oostburg 20 zege Door hard werken heeft Oostburg in een fel gevecht met 20 E.M.M. zijn wil opgelegd, het werd een ver diende overwinning hoewel geen spel van hoog gehalte werd getoond. Voor dt rust waren de partijen aardig aan elkaar gewaagd- Oostburg kwam in de 20e minuut goedkoop aan een doel punt en aan de leiding maar scoor de voor de rust niet meer, ter-wijl E.M.M. in het geheel geen kans zag het ah- dere doel te doorboren of zelfs maar ernstig in gevaar te brengen. Na de rust verkreeg Oostburg een steeds groeiend overwicht deels door de wind in de rüg en deels door hard zwoegen van alle linies. De E.K.M.- voorhoede bracht er in deze periode al heel weinig van terecht en slaagde er ook na de rust niet in gevaarlijk te worden. Een kwartier voor het ein de slaagde Oostburg erin nogmaals te doelpunten waardoor het de eind stand op 20 bracht. ODIOZeelandia 42 Zeelandia heeft het ondanks vrij behoorlijk spel tegen Odio niet kun nen bolwerken en met een 42 ne derlaag gingen de Middelburgers weer naar Zeeland. In de eerste helft was de thuisclub hét meest in de aanval en het eerste doelpunt kwam na elf minuten van de voet van Musters, die een voorzet van rechts uitstekend benutte (10). Even la ter was Odio weer terug voor het Zeeuwse doel en toen de doelman een bal niet geheel onder controle kreeg, kon Jansen scoren (2- -0) dooi het lëdér aan de keeper te ontfut selen. Zeelandia werd toen iets ge vaarlijker, maar eerst kort voor rust trof de rechtsbuiten de roos (2 -1). Na dè thèe was Zeelandia veel ster ker dan daarvóór. Een hard schot van de linksbuiten kon de Odio-doel- man niet goed onderscheppen en hij sloeg de hal in eigen doel (22). De thuisclub kwam echter goedkoop aan een voorsprong, toen een bal uit een hoekschop via een Zeelandia-been in het Middelburgse doel terecht kwam (32). Zeelandia kon nog wel een zekere druk op het Odio-doel uitoe fenen, maar het laatste doelpunt viel aan de andere kant door toedoen van de rechtsbinnen (42). Wegverbetering te Zoutelande Namens B. en W, van Zoutelande werd Vrijdag in het gemeentehuis door de directeur van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht op Walche ren aanbesteed het rioleren en verbe teren der bestrating van een gedeelte traverse no. I5d Prov. Wegenplan in de kom van de gemeente Zoutelande. Er werd als Volgt ingeschreven: M. Jongepier, Serooskerke, 11.300.-; M. Wandel, Souburg, 11.933.-; Gebr. Geldof, Serooskerke, 11.999.-; Aan nemingsbedrijf Zeeland, Middelburg, 12.300.-; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 13.200.—. VAN TOT De o.l. school te Oostkerke (gem. Wol- faartsdijk) kreeg onverwacht, maar wel kom bezoek, van een hoofdonderwijzei uit Middelburg met een groep van zijn leerlingen. De leerlingen gingen in de klas tussen hun Oostkerker vriendjes en vriendinnetjes zitten en reikten daarna uit hun eigen boekenbezit boeken uit voor de opbouw van een nieuwe school bibliotheek. De Middelburgertjes hadden de leuze „met een boekje ln een hoekje" anders uitgelegd en er van gemaakt ..al lemaal werken voor Oostkerkel" En dal is een loffelijk initiatief.... Kort en Klein De LJ.G.-afdeling te Oostkapelle ver gaderde onder leiding van de heer J. Poppe. Besloten werd dit jaar een ras- senproefveld voor stambonen aan te leg gen. De heer Z. Francke hield een inlei ding over „Kalkmeststoffen". _/oor het toetreden van enkele nieuwe leden steeg het ledental tot 24. De Öouburgse toneelvereniging S.T.E. C. gaf in „Het Zwaantje" onder grote be langstelling de laatste uitvoering van het seizoen. Op verdienstelijke wijze werd opgevoerd het stuk „Morgenrood", heet Reyerse sprak een openings- en een slotwoord. De heer B. W. J. v. a. Meer behaalde het diploma C H scheepswerktuigkun- dige en voor het examen 3e stuurman G H. V. slaagde de heer D. W. Spruit. Bei de geslaagden zijn leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlisisngen. Snellere verbinding met het Noorden Zondag 17 Mei zullen de Neder landse Spoorwegen de zomerdienst regeling invoeren. In de eerste plaats is van belang, dat op het baanvak ZwolleNijmegen, dat van 17 Mei al geheel electrisch kan worden bere den, een uurdienst met eleotriBChe stoptreinen wordt onderhouden. Deze treinen sluiten te Nijmegen aan op de diesel-electrische uurdienst Nijme genKrabbendijke v.v. Naast <ie electrische uurdiensl Nijmegen—Zwolle is tussen Arnhem en "Deventer een tweede uurdienst met stoptreinen ontworpen, zodat ieder half uur reisgelegenheid met stoptreinen zal bestaan tussen deze beide plaatsen. Tussen Nijmegen en Officiële publicaties VLISSINGEN. HINDERWET. VERGUNNING VERLEEND. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 April 1953 aan A. C. Snel te Vlissingen, op de daarbij gestelde voorwaarden ver gunning is verleend tot het oprichten van een slagerij, waarin 8 electromotoren mer een gezamenlijk vermogen van 8(1 P.K.. alsmede een stoomketel van 0.5 atmos- feerdruk gebezigd zullen worden in de percelen St. Jacobsstraat 3 en Vrouwe straat 6. Vlissingen, 21 April 1953. R.C.S. leed duidelijke nederlaag (03) RCS had bij de rust de taak om een 3—0" achterstand weg te werken en het is er niet in geslaagd: ei viel zelfs geen enkel doelpunt meer. De Souburgers begonnen goed, maar al spoedig nam Nieuw Borgvliet het initiatief over en het eerste doel punt kwam van de linksbuiten, die hard inschoot (1—0). Hierdoor mo reel gesteund trok Nieuw Borgvliet wederom ten aanval en Buron kon na een aanval over rechts weer sco ren (20). RCS zag toen een ne derlaag dreigen en ging in de aanval maar door slecht schieten en goed verdedigend werk van de thuisclub, bleef het Brabantse doel schoon. Kort voor de rust zond Buron een schot in, waar de RCS-doelman ver geefs naar uitviel (30). Na de rust beging RCS de fout om het accent teveel op de defensie te leggen en zodoende ging er van de voorhoede bijna geen stootkracht uit en waren de aanvallen van wei nig betekenis- Er deden zich nog wel enkele kansen voor voor de Soubur gers, maar gedoelpunt werd er niet meer, zodat het ditmaal een neder laag voor RCS werd. Grote overwinning van De Zeeuwen op R.K.F.C. Al leed De Zeeuwen destijds tegen R.K.F.C. in Bergen op Zoom een zwa re nederlaag, ditmaal in Vlissingen waren de rollen omgekeerd. Op eigen terrein speelde de Zeeuwen tegen R. K.F.C. voor de rust een gelijkopgaan- de match, maar na de rust had De Zeeuwen overwegend het beste van het spel. De 62 zege, die De Zeeu wen tenslotte behaalde werd voor een belangrijk deel bewerkt door de bijzonder goed spelende van Rijswijk, die met keurige passes de R.K.F.C.- defensie uit elkaar speelde. Na 20 mi nuten spelen opende de Brabantse linksbuiten de score door de bal uit een'goede hoekschop afgemeten in te schieten CO1). Verschillende goede Zeeuwen-aanvallen werden in deze periode slecht afgewerkt, zodra mei R.K.F.C. in het voordeel de rust in ging (0—1). Na de rust tapte De Zeeuwen ech ter uit een atider vaatje en reeds nE vier minuten scoorde Tabak uit een uitstekende combinatie. (11) Door te ver opdringen van R.K.F.C. kwam Tabak 11 minuten later in de gelegen heid om een voorzet van Huibregtse in een tweede doelpunt om te zetten (2—1). Toen in de 22e minuut bij een hard schot van Leijnse. die de gehele R.K.F.C. defensie rustig passeerde, de bal hard in het veld terugstuitte, was het de beurt aan van Wezel om er met een onhoudbaar schot 31 van te maken. Een goede voorzet van van Rijswijk werd even later* door Leijnse op de juiste wijze ingekopt. (41). Een solo-run van Leijnse leverde kort daarop het 5e doelpunt op (51) en tenslotte zag van Rijswijk zijn zwoe gen beloond door een goed doelpunt. (61). Kort voor het einde leverde een goed genomen corner voor de Brabanders het tweede doelpunt op. VOLLEYBALL Marathon behaalde verrassende zege In de Zaterdag gespeelde serie vol- leybaliwedstrijden verraste Marathon door een 30 overwinning op „De Ruyterschool"- De verdere uitslagen van Zaterdag luidden: le klasse: MarathonRuyterschool —0; RuvterschoolWilno (af.). 2e klasse: UOC I—EWC II 3—1: M vc n—uöc n 3—i; mvc n—ewc H 0-3. Zwolle worden ten slotte op de spits uren nog drie sneltreinen in beide richtingen toegevoegd. Zaterdags vier. Voorts zullen van 17 Mei af alle goederentreinen en een aantal reizi gerstreinen tussen Gouda en Rotter dam gaan rijden over de nieuwe 11,7 km. lange spoorbaan Nieuwer- kerkRotterdam—Noord. Alle autobusdiensten, die dc spoor wegen nog hebben, vervallen per 17 Mei. Deze opheffing geldt natuurlek niet voor de tydHljke autobusdiens ten ln Zeeland, ter vervanging van de door de watersnood gestaakte trein diensten. 104. Het ovenvlnnlngsfesttjn der Roekïraki's werd een groot succes. Honderden dieren uit het oerwoud kwa men op bezoek om de zegevierende chimpansees geluk te wensen. Op zulke ogenblikken heerste er een gods vrede in de jungle, hetgeen zeggen wil. dat de lacht dan geheel stil ligt. Alle dieren komen dan bijeen eD alle vijandschap wordt vergeten. Piet Potlood zag tot zijn stomme verbazing een leeuw en een leeuwin druk pratend met een zebra en een gazelle de poort van de ruïnestad binnen wandelen. Ook een paar giraffen, wat impala's en gnoe's kwamen op visite bij de Roe- kiraki's. Zelfs de brilslangen hadden een paar afge vaardigden gestuurd. Op de muren zaten tientallen vogels van zo uiteenlopende pluimage, dat Piet Potlood zag, hoe een der chimpansees een halve met melk ge vulde kokosnoot aanbood aan een levensgrote cobra slang. Een luipaard en zijn wijfje maakten grapjes mei een elegant springbokje en een giraffe schudde van het lachen toep een kleine Roekiraki langs zijn ellenlange hals naar boven klauterde om hem een handjevol lek kere. sappige boomblaadjes in de mond te stoppen Piet Potlood had in zijn journalistieke leven heel wat meegemaakt en heel wat gezien, maar zo iets vreemds had hij nog nooit aanschouwd. „Ik zal alles nauwkeu rig opschrijven", daclit hij. „Maar ik weet al vooruit dat niemand van mijn lezers er één woord van zal geloven". Jaarvergadering Ver. van Kerkvoogdijen Burgemeester van Rilland-Bath herdacht Zaterdag heeft in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de Vereniging van Kerk voogdijen in de Ned. Hervormde Kerk haar jaarvergadering gehou den, onder voorzitterschap van de heer J. A. Bakker uit Menaldum. Nadat deze o.m. had herdacht de burgemeester van Rilland-Bath, te vens voorzitter-kerkvoogd, die bij de nationale ramp om he* leven kwam, Herinnerde spr. aan net medeleven van dé kerk in de ramp. Daarop zei- de spr., dat hij, na 29 jaar de vere niging te hebben gediend, waarvan 25 jaar als voorzitter, de laatste maal als voorzitter tot de ver-nade ring sprak. Hij- gaf daarom een korte blik in de historie der vereni ging, die altijd de liefde van zijn hart had en nog heeft. Het bestuurslid mr. G. Vixeboxe uit Holten memoreerde de verdiens ten van de heer Bakker en stelde de vergadering voor hem tot ere-voor- zitter te benoemen, waarmede zij met luid applaus instemde. Tenslotte was het woord aan prof. dr. ir. H. G. Van Beusekom uit 's- Gravenhage, die sprak over „de in dustrialisatie ten plattelande en de taak der kerk." Officiële publicaties Voot de militairen, die op Dinsdag 28 April 1953 hun wapens moeten inleve ren. zijn enkele extra-treinen ingelegd, waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de inlevering te Amersfoort en As sen: Amsterdam C.S. v. 8.41, Amsterdam MJ?. v 8.52, Hilversum v. 9.14. Amers foort a. 9.28. Militairen met bestemming Assen moeien te Amersfoort overstappen op een extra-trein, komende uit Den Haag en Rotterdam. Voor de inlevering te Utrecht. Amersfoort, Assen en Arn hem: Den Haag S.S. v. 7.53, Voorburg v. 7.58, Rotterdam Maas v. 7.56, Gouda v. 8.26. Utrecht C.S. a. 8.86, v. 9.05, Amers foort a. 9.22, V. 9.36, Zwolle v. 10.37, As sen a. 11.36. Militairen met bestemming Arnhem moeten te Utrecht C.S overstap pen op de extra-trein, komende uit Am sterdam. Voor de inlevering te Utrecht en Arnhem: Amsterdam C.S, v. 8.27, Amsterdam M.P. v. 8 33. Amsterdam Amstel v. 8.37, Utrecht C.S. a. 8.57. v. 9.03, Arnhem a. 9.44. Met de vorenge noemde treinen moeten reizen de militai ren. woonachtig in een der vorengenoem de plaatsen, alsmede de miUtalren die via een dezer plaatsen naar hun bestem ming reizen en derhalve op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats moeten ver trekken. dat zij op het betreffende sta tion aansluiting hebben op de extra- trein. Alle overige militairen moeten, inge volge hun lastgeving, reizen met de trei nen of bussen van de normale dienstre gelingen. per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. 9 Een -zy -boiuii.enwerper en een „F» 84"-stiualjager der Amerikaanse lucht macht zijn tijdens een oefening met het innemen van brandstol boven de omge ving van New York met elkander in bot sing gekomen. Er zijn geen overlevenden- Het lijk van de vlieger van de straalja ger Is geborgen. De politie meent, dat de bemanning van de bommenwerper zes man sterk was. De bommenwerper Is gezonken. 9 Het dertig meter lange Britse lucht schip ..Bournemouth" Is Vrijdagavond b]J een ongeluk In een hangar van de lucht macht nabU Bedford Midden-Engeland) beschadigd, doordat een ankertouw de uitlaatklep van bet omhulsel scheurde. Het gas ontsnapte met grote kracht, waardoor hel luchtschip tegen net dak van de hangar vloog en vervolgens op de grond terecht kwam. 9 Een groep van twintig Mau-Mau-leden heeft Zaterdag een overval gedaan op een afgelegen woning van een Italiaans gezin op de helling van de berg Kenya. De vrouw en haar twee kinderen werden met messen en revolverschoten afge maakt. De man kon zich verschuilen. 9 In de wateren van de eilanden der Molukken zouden de laatste tijd onbeken de duikboten zijn gesignaleerd, aldus luidt een bekendmaking van het hoofd kwartier van het Indonesische leger. 9 In een zilver- en zinkmijn nabij An- gangueo. in Mexico, in Zaterdag tenge volge van kortsluiting brand uitgebro ken. waardoor een gedeelte van de mtjn instortte. Volgens de eerste berichten zijn 26 arbeiders omgekomen en talrijke anderen gewond. 9 Bij Las Vegas in de Ver. Staten werd de zevende atoombom-ontploffing tot stand gebracht. Aan de proef namen in het geheel 2650 militairen deel. Een on bemand draadloos bestuurd marineviieg- tuig, dat in de kolkende wolk gestuurd werd. stortte neer. In het geheel namen 52 vliegtuigen aan de proefneming deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7