PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische pers beantwoordde Eisenhower's rede Minister zet situatie op eiland nogmaals uiteen BILT VOOR NAVO-DEFENSIE WEER 70 MILLIARD DOLLAR NODIG PRACHTIG BLOEMENFESTIJN IN BOLLENSTREEK 196 Jaargang - No. 98 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Balllntljn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw„ £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cenl. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. i 30. telef. 2355 4 lijnen (b,g. .2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, teief 2475 tb.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen. Brouwerijsir. 2: Zierikzee. N. Bogerdstr. C ICO, telet BEREID TOT ONDERHANDELEN Washington wacht op daden van de Sowjetleiders Het officiële orgaan der Sowjet-Russische communistische partij, „Prawda", heeft Zaterdag zijn gehele voorpagina gebruikt voor een antwoord op de toespraak welke president Eisenhower zestien dezer tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren heeft gehou den. Tevens publiceerde de „Prawda" op pagina drie de volledige tekst dezer toespraak. Het feit van deze publicatie andere Russische bladen volgden het voorbeeld van de „Prawda" heeft in Londen, Parijs en Washing ton een'gunstige indruk gemaakt, maar men was terughoudend met commentaar. Uit Washington kwam het bericht, dat Eisenhower een dagbladhoofdartikel niet beschouwt als antivoord op zijn rede en dat by wacht op een daad van de Sowjet-leiders. De „Prawda" schrijft dat president Eisenhower in zijn toespraak zegt dat de Verenigde Staten bereid zijn: „een rechtvaardig aandeel bij te dragen aan de oplossing van internationale ge schillen". „Doch deze verklaring wordt geens zins in de rede van de president be vestigd, alhoewel dit toch noodzake lijk zou zijn", meent het officiële or gaan der Sowjet-Russische communis tische partij. De „Prawda" vervolgt met te zeg gen dat er „voor zover de Sowj et- Unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereidheid een evenredig deel bij te dragen aan de oplossing van tot tegenstellingen aan leiding gevende internationale vraag stukken". De Sowjet-Unie heeft dit meer dan eens bij de behandeling van belangrij ke internationale vraagstukken bewe zen, aldus het blad. „De Sowjet-Russische leiders zijn bereid deel te nemen aan een ern stige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraagstukken, zy zön hiertoe zowel in recht streekse onderhandelingen, als in de gevallen, waarin dit vereist is via de organisatie der Verenigde Naties bereid", verklaart de „Praw da". Het blad schrijft voorts dat het „beroep der Sowjet-leiders om tot vreedzame regeling van internationale vraagstukken te komen niet wordt gekoppeld aan een tevoren aan de Verenigde Staten, of aan andere, met het Brits-Amerikaanse blok verbon den landen, te stellen eis". Dit betekent echter niet, aldus het De nieuwste foto van Koningin Eliza beth van Engeland. De Koningin draagt een zachtrose avondjapon van naald kant over tule, met het blauwe lint en de ster van de Orde van Garter. Het diamanten collier past goed bij de dia manten oorhangers en de beide dia manten armbanden. De diamanten broche, die zij draagt op de schouder is een familiestuk, dat zij erfde van Koningin Mary. Het diamanten dia deem, dat de Koningin op het hoofd draagtis zeer oud. Koningin Victoria liet het opnieuw zettenDe band, die op het hoofd rust, bestaat uit twee rijen parels met daartussen een rij diaman ten. blad, dat er van Sowj et-zijde geen aanspraken zijn, doch de Sowjet-lei ders zouden elke stap van de regering van de Verenigde Staten of een ander land met vreugde begroeten, indien deze stap gericht is op een vriend schappelijke regeling van de vraag stukken. Er kan niet stilzwijgend aan het feit voorbij worden gegaan, dat de landen van het Brits—Amerikaanse blok, die in de oorlog met de Sowjet-Unie wa ren verbonden, dadelijk daarna terug keerden tot het vooroorlogse beleid, waarbij de betrekkingen met de Sow jet-Unie in geen enkel opzicht vriend schappelijk konden worden genoemd. (Vervolg op pag1. 4.) Conferentie van de Grote Drie Meningsverschil tussen Foster Dulles en Bidault De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zijn Franse ambtgenoot, Bidault en de B-itse minister van financiën, Butler, hebben Zaterdag, kort na het einde van de byeeenkomst van de Navo-raad, te Parijs een belangryke bespreking gevoerd over het stand punt. der drie landen ten aanzien van de Russische „vredesgebaren." Naar verluidt is o.m. gesproken over een suggestie, die minister Bi dault Donderdag deed, om de Sow jet-Unie uit te nodigen voor een viermogendhedenconferentie te Pa rijs, op voorwaarde dat zij accoord gaat met een minimum-aantal on derwerpen van bespreking en zich bereid toont, het Oostenrijkse staats verdrag te ondertekenen. Foster Dulles zou zich krachtig verzet hebben tegen dit denkbeeld, omdat hij van mening zou zijn, dat Rusland eerst eens moet zeggen, welke concrete bijdragen het wil le veren tot een verbetering der be trekkingen tussen Oost en West. De ministers bespraken voorts het jonaste hoofdartikel van de „Praw- Zondag bespraken de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de V.S. en Frankrijk de toestand in Indo-China. In Rampenfonds 107.7 millioen Tot Zaterdagavond was in het Natio naal Rampenfonds in totaal f 107-7 millioen bijeengebracht. Vrijdag was de stand 107-5 millioen. OOK EEN DUITSE BIJDRAGE Luchtmacht 6700 toestellen De raad van ministers der veertien Navo-landen heeft Zaterdag het her bewapeningsprogram goedgekeurd voor het jaar, dat 1 Juü 1953 begint. In het thans lopende jaar geven de Navolanden 63,5 milliard dollar uit voor hun defensie, waarvan de Verenigde Staten 49,5 milliard' dollar betalen- Het schema van 50 divisies en 4000 vliegtuigen werd niet voltooid, maar men hoopt dat nu in het nieuwe jaar te bereiken, tegelijk met een moder nisering van het bestaande apparaat. Het nieuwe jaarprogram zal 70 mil liard dollar eisen. Men wil tegen het einde van het jaar 1954 een luchtmacht van 6700 toestellen hebben en nog voor het ein de van het jaar wil men het aantal divisies met zes hebben uitgebreid. Voor wat West Duitsland betreft heeft men aangenomen, dat het E.V. G.-verdrag op 1 November a.s- van kracht zou zijn en dat Duitsland tot en met Juni 1954 een bedrag van 950 millioen mark zou bijdragen. Voorts zal Duitsland nog zes maanden na het inwerking treden van het verdrag 400 millioen mark per maand betalen voor onderhoud van Britse en Ameri kaanse troepen, en nog twee maanden lang 300 millioen mark per maand. De ramingen van de bijdragen der andere Navolanden zijn niet gepubli ceerd. In het officiële communiqué over de bijeenkomst van de raad der Navo- ministers wordt verklaard, dat men de westelijke verdediging zal verster ken, totdat de Sowjet-Unie haar „vredesoffensief" kracht by zet door een wezenlijke poging om een einde te maken aan de spanning: in de wereld. De raad hechtte zyn goedkeuring aan de begroting voor het jaar 1953- 1954, die, volgens gewoonlijk be trouwbare kringen, 70 milliard dollar beloopt, het hoogste bedrag, dat tot dusverre in een jaar door de leden- staten der organisatie voor defensie zal worden uitgegeven. Over de jongste Sowjet-vredesstap- pen wordt o.m. gezegd: „in zoverre als uit de gebeurtenissen blijkt, dat deze stappen en gebaren oprechte po gingen zijn om de internationale span ning te verminderen, zullen zij worden verwelkomd door de leden-regerin gen, wier politiek het altijd is ge weest om iedere kans op wereldvrede aan te grijpen". „Desalniettemin is de raad van me ning, dat er tot dusverre in feite geen verandering is gekomen in de funda mentele bedreiging van de veiligheid der vrije volkeren' In het jaarlijkse Bloemen-Corso. aai Zaterdag in de bollenstreek werd ge houden, reed een speciale wagen mee, die de dank van het Nederlandse volk uitdrukte voor de hulp, door het bui tenland bij de watersnood verleend Hereniging van Duitsland raag niet in gevaar komen Verklaring van Ollenhauer Het bestuur van de Westduitse so cialistische partij zal vandaag bijeen komen om de vraag te bespreken, hoe kan worden verhinderd, dat de West duitse regering bekrachtiging van de verdragen van West-Duitsland met het Westen tot een voldongen feit maakt voordat het constitutionele hof té Karlsruhe zich heeft uitgesproken over hun rechtsgeldigheid. Dit is Zon dag bekend gemaakt door Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialis ten. In een rede voorspelde Ollen hauer „gewichtige politieke conse quenties indien hondskanselier Ade nauer de verdragen Dinsdag ter teke ning aan president Heuss zou voorleg gen. Een dergelijke stap zou de rege ring in conflict brengen met de Bonds raad (Senaat) en het hoofd van de staat in de politieke strijd om de ver dragen verwikkelen. Ollenhauer noemde het dwaasheid om in het huidige stadium West- Duitsland onherroepelijk aan het Wes ten te binden. Hoewel de socialisten volledig aan de zijde van de Westelijke democratieën staan, zijn zij van me ning, dat op het ogenblik niets gedaan moet worden dat een hereniging van Duitsland in gevaar zou kunnen bren gen. Thijs Booy secretaris van Prinses Wilhelmina Met bijzondere opdracht Naar hef A.NJ'. verneemt Heeft Prinses Wilhelmina met ingang van 1 April benoemd tot haar particulier secretaris met bijzondere opdracht de heer Til. Booy. De heer Booy zal belast worden met werkzaamheden, die vallen bui ten de arbeidstaak van de secretarie van de prinses te Den Haag. De heer Thijs Booy werd geboren op 27 Maart 1923 in Alphen aan de Rijn. Hij is voorzitter van de Ned. Jongerenraad, bestuurslid van de Werkgemeenschap van Gereformeer de Jongeren en hoofdredacteur van het maandblad A.M-V.J. De laatste jaren heeft hij verschillende boeken gepubliceerd, waarvan de voornaam ste zijn „Europese jeugd", „Kerk en Jeugd" en „Allé Jeugd is Gods Jeugd". De heer Boov, die ongehuwd is, zal zich metterwoon te Apeldoorn vesti gen. MOOIER DAN OOIT TEVOREN Prins Bernhard en Prinses Margriet onder de toeschouwers Honderdduizenden toeschouwers, kwekers en jury waren het er Zaterdag middag te Hillegom volkomen over eens: nog nooit was het jaarlijks bloe mencorso zo adembenemend mooiEr was gebroken met de traditionele, stijve opmaak der wagens. In een welig spel van kleuren en lynen hebben kunstenaars bijgedragen tot dit corso, „Bloemeqsymphonie". Onder degenen, die naar de bollenstreek waren gekomen bevonden zich Z-K.H. Prins Bernhard en H.KJH. Prinses Margriet. De prins arriveerde te kwart voor zes, parkeerde zijn auto en zocht zich een plaatsje tussen het publiek. Prinses Margriet sloeg het voorbijtrekken van de stoet gade van uit het politiebureau te Hilversum. Het hoofdmotief van dit corso was de vrij te kiezen bloemennaam, die uitgebeeld zou worden. De fantasie nam daarbij een hoge vlucht en voor al Lisse als bollengemeente kwam met „Her Grace" schitterend te voor schijn. Maar er was meer, veel meer, dat verraste en verrukte. De sierlijke Eros, de liefde tot het bollenland ver beeldend, de zeemeermin Avanti, de muziekgenius Mozart aan zijn vleu gel, de prachtige gelijnde zwanenwa- gen van het Hollands bloembollenhuis, het statig-speelse „sieraad van Flora" de zonnegod Helios uit Sassenheim. het Delfts Blauw" uit Hillegom. Dit jaar was er zelfs buitenlandse deelne ming. Jaques Amand uit Londen deed mee met een uitbeelding van de ko mende kroning, die vele malen kla terend applaus ontlokte. Bloemenbloemen Bloemen, bloemen, en nog eens bloe men. De hyacinth was ook dit jaar in haar talloze schakeringen de meest Koningin Soeraja verliet Perzië Koningin Soeraja, de echtgenote van de Sjah van Perzië, vertrok Zondag per vliegtuig uit Teheran naar Europa „voor een medische be handeling". De jonge vorstin, die twee jaar geleden met dè Sjah huwde, heeft haar opvoeding in Parijs genoten. Haar vader is een edelman van de Perzische Bachtiari-stam, haar moe der is een Duitse van geboorte. KAMERLEDEN ONGERUST OVER SCHOUWEN-DUIVELAND Er wordt alles gedaan om het herstel zo snel mogelijk te doen verlopen De commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer heeft op 21 April een onderhoud gehad met minister Algera, de directeur-generaal van de Rykswaterstaat, ir. A. G. Maris, ir. F. J. B. G. Geers, hoofdingenieur van de dienst Zuiderzeewerken en ir. G. Slotboom, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat. Dit onderhoud werd gehouden bij wijze van nabespre king na het bezoek van de commissie aan Schouwen-Duiveland, omdat er bjj de leden nog een zekere ongerustheid bestond over de vraag of wel met de maximaal bereikbare inspanning van personeel en materieel wordt ge werkt aan het herstel van de dylten op het eiland. De minister zette naai- aanleiding hiei-van nog eens uiteen, dat het pro bleem op dit eiland een geheel ander karakter heeft dan elders in het ge troffen gebied en gaf een uiteenzet ting van de situatie. Bij -het herstel op Schouwen-Duive land zyn nu zoveel van de voornaam ste aannemers op waterbouwkundig gebied ingeschakeld met hun groot materieel en hun uitvoerders en verder personeel, dat hiermee, voor zover thans te voorzien is, kan worden vol staan. Enige van deze aannemers konden niet eerder op Schouwen aan het werk gaan dan geschied is, omdat zij aanvankelijk nog werkzaamheden elders onder handen hadden, welke eerst moesten worden voltooid, o.a. de dijkdichting by Hellevoetsluis. Indien de winterstormen dit jaar niet abnormaal vroeg invallen, indien het aantal onwerkbare dagen niet ab normaal hoog is en indien ook overi fens geen ernstige tegenslagen optre- en, mag worden verwacht, zo meen- gebruikte bloem, maar daarnaast kwa men tulpen en narcissen veel beter tot hun recht dan in vroeger jaren. Voorts werden freesia's, anjers, ama ryllis, koningslelies, aronskelken, pal men, jonge berkjes en andere lente boden gebruikt om bij te dragen tot deze bloemen-, tot deze lentejubel. Langs de grote wegen behoefde het internationale publiek zich geen ogen blik te vervelen.Bloemmozaiken sierden in duizenderlei vorm de voortuinen tussen Bennebroek en Sassenheim. Speciaal een enorm bloemenmozaiek voorstellende de herstelde dijken als dank aan alle naties, die Nederland hielpen na de ramp, trok duizenden belangstellenden. In de dorpskernen speelden muziek gezelschappen. Op de heenreis mar cheerde de Koninklijke Militaire Ka pel in ceremonieel tenue voor de stoet uit. De verkeersdrukte was overweldi gend. Auto's en autobussen uit vrijwel alle delen van West-Europa moesten een plaats krijgen en ook de speciale bolientreinen uit Rotterdam en Am sterdam voerden tienduizenden naar het bloemenfestyn. Doktersgeest hielp niet De politie heeft wegens on- oevoegd uitoefenen van de ge neeskunst proces-verbaal opge maakt tegen de 70-jarige M. M. H. V. J., die in haar woning te Rotterdam patiënten behandel de en deze o.m. bepaalde le venswijzen, zoals dieet, voor schreef- Zij ging dan te rade bij een „dokter wiens geest om haar heen zou zweven. Toen de politie bij haar 'n kijkje kwam nemen, was juist haar huisarts op bezoek, omdat zijzelf ziek was. den de ministers en zyn adviseurs, dat voor het einde van het jaar niet al leen de gaten op Duivel and, doch ouk die op Schouwen gesloten zuilen zijn. Schouwen zal dan in het voorjaar van 1954 droog kunnen zijn; er zijn vol doende noodgemalen beschikbaar om het droogmalen in snel tempo te doen plaats vinden. Duiveland kan al eerder droog zijn. Het is te betreuren, aldus de minis ter, dat op 12 April de dJyk van de pol der Bruinisse opnieuw is doorgebro ken. Dit is echter een binnendijk, die natuurlijk niet de vvaterkerende kracht van een zeedyk heeft. Hij zal gevaar blijven opleveren totdat de ga ten in de zeedyken van de aangren zende polder gedicht zyn. Het water was op 12 April abnormaal hoog. Ho ger dan het R-N.M.I. had verwacht [et is niet mogelyk alle binnendijken zo te versterken, dat ze voortaan als zeedyken kunnen dienst doen. Dit zal echter wèl geschieden met de Schouw, se dijk, welke van Zierikzee naar Brou wershaven loopt en de Oostelijke be grenzing van de geïnundeerde polder Schouwen vormt. Wat de Rampaertse dijk betreft, die midden over Duiveland van Noord naar Zuid loopt, deelde de minister me de. dat hij het herstel van de gaten hierin niet zeer urgent achtte. De pol ders aan weerszijden van deze dijk (Vervolg op pag. 2) Minister Mansholt naar Amerika en Canada 30 April a.s. zal minister Mansholt zich naar de Verenigde Staten van Amerika begeven voor het voeren van besprekingen met Amerikaanse auto riteiten over een aantal onderwerpen, die de verhouding tussen de Verenig de Staten en Nederland op agrarisch gebied raken. De minister zal van 1 tot 18 Mei in Amerika vertoeven, daarna vertrekt nij naar Canada, vanwaar hij op 29 Mei naar Neder land zal terugKeren. DE VERWACHT: IH j Tu-iClilbit Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend mati ge Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 28 April. Zon op 5.16 onder 20.01 Maan op: 19.50 onder 4.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1