Wonderlijke welvaart bij de Eskimo's in Canada C D WATER EROM ,H TOCH IS 'T ZO! Koningin Juliana ontving antwoord van Eisenhower TELEFOONTJES met het De telefoniste ZATERDAG 25 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GELD BRANDT IN DE ZAK Van de wieg tot het graf... in versneld tempo (Van onze correspondent) NEW YORK, April. Er is iets niet in orde met de Eskimo's in Canada's Noordland een 1350 kilometer ten Zniden van de Noord pool, waar de gemiddelde temperatuur 40 graden Fahrenheit onder nul bedraagt. Sedert 1941, toen de Eskimo-bevolking 13.000 zielen telde, is het aantal dezer beminnelijke, over-kinderlijke poolvissers teruggelopen tot ternauwernood 8000. De Eskimo-heer-der-schepping is de zeeleeuwenjacht moe geworden. Hij geeft er de voorkenr aan gramofoonplaatloze gramofoons uit elkaar te halen en weer ineen te zetten (hij is mechanisch zeker niet zonder talenten). Hij overreedde zijn gezin van het traditionele pool-dieet (vis en de in gewanden van pooldieren) af te stappen ten faveure van het menu (ingeblikt of diepvries) van de Gro te Blanke Vaders. Eilacie, een pool- gezin vereist meer calorieën dan de gemiddelde Zwollenaar of New Yor ker. En papa Eskimo bewees zijn ge zin een slechte dienst door het nieu we dieet in te voeren. door ROBERT KIEK. De Eskimo is daarbij beu gewor den van zijn traditionele igloo, het huis van ijs en sneeuw. Hij geeft de voorkeur aan een meer permanente woning. Het noodlot heeft gewild, dat hij zich die ook kan aanschaffen. Doch de inflatie in de Poolstreek is sneller in haar werk gegaan dan de hygiënische ontwikkeling van de Es kimo. Het gevolg van al dit progres sieve gedoe is derhalve geweest, dat ziekteverschijnselen (t.b.c.) zich in toenemende mate hebben voorge daan. EEN GLIJBAAN. De oorzaak van deze serie ineen- grijpende jobstijdingen voor de be woners van het „Noordland"' de welvaartsstaat? Canada's program van sociale ver zekeringen, dat zich heeft uitge strekt tot Kishak (de Jansen der Es kimo's) heeft deze fnuikende gevol gen gebracht. Niemand is er thans meer verlegen mee dan de Canadese regering, die in officiële rapporten heeft erkend dat de zorg voor Eski mo's „van wieg tot het graf" het pad van deze lieden naar 's levens eind punt tot een glijbaan heeft gemaakt. „De Eskimo" erkent de Canadese regering in één dezer rapporten, „on- 543. Waarschijnlijk heeft u in de loop van het vorige jaar de naam Thule wel eens horen nwmen, de aldus genaamde vliegbasis due de Amerikanen in het Poolgebied hebben aangelegd. Nu mo ge deze vliegbasis van jonge datum zijn, de naam Thule kan op een bijzonder hoge ouderdom bogen. Zouden we de vraag stellen, wat met Thule eigenlijk wordt aangeduid, dan zal in 99 van de 100 gevallen worden geantwoord dat Thule de oude naam voor IJsland is. In beperkte zin is dit juist, want in de middeleeuwen werd onder Thule inderdaad IJsland verr staan, maar daarom behoeven wij nog niet in dezvlfde fout te vervallen, want met Thule werd oorspronkelijk waar schijnlijk een geheel ander gebied be doeld. Laten we niet langer in raadselen spreken, maar beginnen met het begin. In de Griekse kolonie Massilia (Mars- seille) leefde in het begin van de vier de eeuw vóór Chr. een zekere Pytheas, die van beroep wis-, natuur- en sterre- kundige was en grote roem vergaarde omdat hij, verder dan wie ook tevoren, naar het koude en onbekende Noorden is doorgedrongen. Omstreeks 340 v. Chr. bezeilde hij de Westelijke kusten van Europa, voer om geheel Groot-Brittan- nië heen en zeilde daarna naar het Noorden, waar hij het eiland Thule ont dekte. Helaas zijn de oorspronkelijke geschriften van Pytheas verloren ge gaan, zodat we voor de reconstructie van deze reis zijn aangewezen op ver spreidde en schaarse berichten die an dere schrijvers uit de oudheid hiervan hebben opgetekend. Dit overgeleverde materiaal is niet voldoende om met ze kerheid vast te stellen waar Thule moet hebben gelegen, zodat dit land na zijn eerste ontdekking ineen geheimzinnige sluier blijft gehuld. Vatten we de belangrijke berichten zo kort mogelijk samen, dan zou Thule op 6 dagvaarten van Groot-Brittannië hebben gelegen en de nachten waren er zó kort dat zij slechts twee a drie uren duurden. Voorts werd er door de bevolking een alcoholisch drankje uit honing bereid en moet er een vrij gere geld verkeer met het land hebben be staan. Zite zo, hier moeten we het voor lopig maar mee doen Hoewel de berichten aanzienlijk uitgebreider zijn dan deze opsomming doet vermoeden, zijn uit dit schaarse materiaal door deskundigen toch be langrijke conclusies getrokken, die ons enigermate omtrent de vlaats van Thu le kunnen inlichten. Want nauwkeurige berekeningen hebben uitgewezen dat eind Juni van het jaar 350 v. Chr. op een breedte van 63" 39' de nacht twee uren heeft geduurd en dat op 64° 39' een nacht van drie uren moet zijn waar genomen. Hierdoor zijn de uiterste Noordgrenzen waartoe Pytheas op Thule is gekomen, nauwkeurig aange geven, zodat uitsluitend Midden-Noor- ivegen en de Zuidkant van IJsland in aanmerking komen om met Thule te worden géidentifïceerd. Welke van de ze landen de meeste kans heeft, dient zowel door de honing, als door het ge memoreerde scheepvaartverkeer te worden uitgemaakt. H. Pétïllon. dervindt niet langer de prikkel om aan het werk te gaan". 's Eskimo's broodwinning ook al zal men in het Noordland tever- fs naar een „bakkerij" zoeken vereist geen moeilijke dagtaak. De jacht op zeeleeuwen en poolvis is al leen vaak wat riskant. Van het ogenblik, dat een werkloos Eskimo derhalve rechten kon doen gelden op ondersteuning van overheidswege, werd er alleen maar gewerkt, indien het steungeld opgesoupeerd was. Een kindertoelage werd nigesteld. Statis tieken wijzen uit, dat het gemiddelde Eskimo-gezin bestaat uit een echt paar met vier kinderen. Twintig Ca nadese dollars per maand in de pool- economie betekent een comfortabel inkomen. Het Eskimo-gezin, dat bo vendien nog een ouderpaar van bo ven de zeventig heeft inwonen, ziet deze inkomsten uitgebreid met veer tig dollar pensioengeld, waarop elke Canadees (Eskimo incluis) van bo ven de zeven kruisjes aanspraak kan maken. GELD BRANDT. Ondanks de barre temperatuur schijnt geld ook de Eskimo's in de zak te branden. Het Canadese rap port verhaalt o.a. van Eskimo's, die zich een paar dozijnwekkers aanschaffen. Niet om de laatste trein niet te missen, doch louter als tik-tak-muziek. Tal van Eskimo-ge zinnen hebben zich, dank zij de soci ale verzekering, houtenhutjes kun nen kopen. De zeldzaam onhygiëni sche toestanden, die in de igloo-diep- vries niet zo rampzalig was (als de lucht er geheel ondragelijk was ge worden, ging het Eskimo-gezin een nieuwe igloo bouwen) werden echter in 's Eskimo's binnenhuisje verduur zaamd, als gevolg waarvan menig stamgenoot ontijdig zijn laatste zee leeuw heeft gevangen. De Canadese overheid zit met deze affaire behoorlijk in haar maag. VOORWAARDEN. Wonderlijk is echter, dat zij het niet heeft aangedurfd de Eskimo's in hun eigen belang deze sociale verzekering te ontnemen. Men heeft nu „voorwaarden" vastgelegd waar onder een Eskimo zijn bonus kan be houden. (Wij hebben naarstig ge speurd naar de instelling van Eski- mo-spaarobligaties, of een girover- Een foto van de Schouwse dijk, die de corridor bij Brouwershaven, Zonne- maire, en Noordgouwe tegen het wate< beschermt. keer voor „Noordland", doch dit schijnt niet te zijn geschied). De kin dertoeslag is thans omgezet in ge schenken in natura als melk. baby kleren en -voedsel. Deze worden bo vendien slechts verstrekt, indien de Eskimo zich „werklustig betoont". Deze maatstaf is ter beoordeling van de handelaren, die op eenzame buitenposten pelzen opkopen en de Eskimo-bevolking van het hoogst- nodige (inclusief de verzekeringsuit keringen) voorzien. Het overheids rapport gewaagt met geen woord van de moeilijkheden, die zich bij deze vorm van arbitrage voordoen. Vaak, immers, is deze handelaar een Eski mo; er zijn ook blanken, die zich hier in een paar jaar tijd hopen „rijk" te verdienen en die dus geheel anders jegens de zwakke of zieke pooljager geporteerd zou kunnen zijn. Hoe dan ook: sociale verzekering voor de Eskimo's blijft. Een nieuwe volkstelling zal eerst in 1961 plaats vinden. Eerst dan zal kunnen blijken of de geamendeerde verzekeringspo- litiek het afsterven der bevolking heeft vertraagd of geremd. Zo niet, dan gaat een merkwaardig ras Eskimo's zijn vermoedelijk nazaten van Mongoolse nomaden, 'die te eni ger tijd in Alaska en de Aleooten ver zeild zijn geraakt ten onder aan de zegeningen van een democratie, waarvoor het nog verre van rijp is. BRIEF OVER VLUCHTELINGEN Onrust in Nigeria Inheemsen schoten op politie Te Lagos, de hoofdstad van Nigeria, een Britse kolonie aan de kust van Opper-Guinea in West-Afrika, heeft zich een botsing tussen gewapende in heemsen en politie voorgedaan, waar bij één der ordeverstoorders om het leven is gekomen en negen politie mannen, waaronder twee officieren, werden gewond. De wanordelijkheden ontstonden nadat een menigte, die op het Markt plein tegen het opleggen van een nieu we belasting en het verhogen van het vergunningsgeld voor het bezit van een kano had betoogd, een vijandige houding had aangenomen en had ge weigerd uiteen te gaan. De politie poogde haar bevel door aanwending van gasgranaten kracht bij te zetten. Het antwoord der bewapende inboor lingen was een aanval op de politie, waarbij de politie met jachtgeweren werd beschoten. De politie kreeg versterking en wist daarna de orde te herstellen. Nieuw kampeerterrein voor de C.J.M.V. te Oosterbeek De Christelijke Jonge Mannen Ver eniging, die thans circa 45.000 leden telt in het gehele land, krijgt er te Oosterbeek een kampeercentrum (van l/2 HA.) bij, indien de gemeenteraad van Renkum tenminste het voorstel aanvaardt tot het verstrekken van een geldlening van vijfduizend gulden voor de inrichting, aan de Oosterbeek- se C.J.M.V. te verstrekken. Het le ningsbedrag zal ojn. worden besteed voor drinkwatervoorziening, een cen trale kookplaats, beheerdersverblijf en tentmaterieel. De lening moet in twintig jakr zijn afgelost- Paleistuin 's-Gravenhage wordt opengesteld Woensdag 29 April a.s. zal de tuin van het voormalig paleis Noordeinde, gelegen aan de Prinsesse- wal te 's-Gravenhage door H.M. de Koningin voor het publiek worden opengesteld- Na deze plechtigheid die een so ber karakter zal dragen, zal H. M. een informeel bezoek brengen aan het Institute of Social Studies. Gedurende de middaguren zal Koningin zich op de hoogte stellen van de Westelijke stadsuitbreiding van 's-Gravenhage door een offici eus bezoek aan de stadswijken Moerwijk en Morgenstond, Vrije wereld moet hulp bieden Het Witte Huis te Washington heeft het antwoord van president Eisenho wer aan Koningin Juliana bekend ge- maakt op haar brief over het vluch telingenvraagstuk. In haar brief verzocht Koningin Ju liana de president, om de leiding te nemen bij de oplossing van het vluch telingenvraagstuk en wel op een we reldbasis. Wanneer men zo dagelijks met het waterfront telefoneert, komt daaraan de telefoniste vanzelfsprekend ook nog al eens te pas. Want ook op tele- foongebied is de situatie aan het waterfront lang niet een voudig: telefooncentrales heb ben in sommige gevallen in 't water gestaan, hele leidingen hebben in het water gelegen en dientengevolge kan men in vele gevallen niet meer op het telefoonhoekje afgaan. Wat doe je in zo'n gevalf Heel eenvoudig: je draait K 08 en daar vind je dan altijd wel de een of andere vriende lijke jongedamedie volledig op de hoogte blijkt te zijn van de telefoon-mogelijkheden aan het waterfront. Wij zijn in de loop van de laatste weken al thans vele malen door inlich tingen" op het goede pad ge holpen. Vandaar, dat wfj ditmaal eens met inlichtingen" wil den telefoneren. De eerste po ging viel een beetje tegen. Niet, dat er niet een aller vriendelijkste jongedame aan het andere einde van de lijn bleek te zitten om ons te woord te staan, maar ze was nog maar een paar dagen in Zeeland. Uit Maastricht over. gekomen om haar Zeeuwse collega's, die het door aller, lei omstandigheden wat al te druk hadden gekregen, een beetje bij te springen. „Geboren en getogen uit Maastricht, meneer'', verzekert ze op onze opmerking, dat we toch niets Limburgs in haar stem konden ontdekken. „Er zijn hier nu meer meisjes uit andere provincies: uit Den Bosch en Eindhoven, zelfs uit Leeuwarden en een paar uit Breda. Maar die laatste zijn alweer 1neg". Over de ervaringen met de met het waterfront telefone rende Zeeuwen kan dit Maas- treecht.se meisje haar naam wilde ze niet verklappen ons jammer genoeg niet in lichten, maar ze zorgt er toch voor, dat we de chef-telefonis te aan de lijn krijgen en die weet het natuurlijk haarfijn. Ons rubriekje „Telefoontjes met het waterfront" blijkt de. ze dagelijks trouw te lezen. Men zou het van een chef-tele foniste ook moeilijk anders kunnen verwachten. ,Jk lees trouwens alleen maar luchtige dingetjes, meneer", vertrouwt ze ons toe en daarmee geeft ze dan tevens te kennen deze „telefoontjes" tot die luchtige dingetjes le rekenen. En zo zijn ze ook bedoeld: voor de vele ernstige problemen, wel ke met de watersnood verband houden, zijn deze stukjes ze ker niet bestemd! Ook de chef-telefoniste ver telt ons, dat het op het kan toor in Goes, waar al die char mante jongedames haar werk verrichten, na de ramp heel druk is geiuorden. Zo druk zelfs, dat er uit andere provin. cies moest worden bijgespron gen. En dat is nu blijkbaar nog het geval, ook al is het ergste al achter de rug. „Vooral in de eerste dagen was het bijna hopeloos. De ver bindingen waren nog te slecht om snel genoeg assistentie te krijgen, maar de meisjes heb ben zich er krajiig doorgesla gen. Trouwens: het gaf ons al lemaal een grote voldoening dat we ons in de moeilijke da gen nuttig konden maken". „Het publiek, juffrouw, hoe is uw oordeel daaroverVeel lastige mensen f" „Het Zeeuwse publiek is heel prettig, meneer. Ik heb ook wel eens ergens anders ge werkt, maar hier is het al héél prettig En daarmede eindigde voor ditmaal het gesprek met K 08. Overigens moeten we nog iets rechtzetten, waar buiten onze schuld misschien een ver keerde indruk is gewekt, die voor enige brave burgers van Baarland onaangenaam zou kunnen zijn. Toen wij dezer dagen met een inwoonster van dit Zuid-Bevelandse dorpje hadden getelefoneerd, schre ven wij op haar gezag, dat in de rampnacht de brandweer commandant en de klokkenlui der niet aan de telefoon te krij. gen waren. Ze zouden te vast hebben geslapen. Maar zo vernamen wij nu ze waren direct uit de veren. Maar het lukte de brandweercomman dant niet zich tegenover de opbellerverstaanbaar te ma ken. Misschien toen al een de- fect aan de leiding! En de klokkenluider was reeds op straat: wakker gebeld door iemand, die niet eens had ge- vracht tot. hij aan de telefoon kwam. Zodat men maar weer ervaart, dat men niet te vlug een oordeel kan vellen.... De president zegt in zijn antwoord brief onder meer: „Uw bemoeienis sen met de uitdaging, die het vluch telingenvraagstuk voor de vrije we reld vormt, in een tijd, dat uw eigen land en volk zo nobel de lasten op zich nemen van overbevolking en van de rampspoedige gevolgen van de x-ecente overstromingen, zijn we derom een bewijs van de deernis, die uwe majesteit steeds getoond heeft voor hen, die zich buiten uwe grenzen in nood bevinden. ..Ik deel deze bezorgdheid met U". „De regering der Verenigde Sta ten is te allen tijde bereid, om op bouwende internationale maatrege len in overweging te nemen, tenein de het vraagstuk, dat zo medele vend in Uw brief is beschi-even, te verlichten". De president zegt, dat de huidige pogingen, om uitgewekenen zich weder te laten vestigen, hetzij door integratie in het land waar zij zich bevinden, hetzij- door migratie, krachtiger moeten worden. „Ilc ben er dan ook van overtuigd, dat de vrije wereld de uitdaging zal aannemen, die het vluchtelingen- vraagstuk voi-mt, niet slechts, om dat de vluchtelingen menselijke wezens zijn wier waardigheid en zelfrespect op het spel staan, doch omdat zij tezamen met ons hun aandeel wensen te nemen in het be reiken van vrede en orde in de we reld". Reuter tekent hiérbij aan, dat het publiceren van de brief aan Koningin Juliana volgt op de bekendmaking van Eisenhower's besluit, om het Con gres te verzoeken in de volgende twee jaar 240.000 extra-immigranten uit de landen achter het „IJzeren gordijn" tot de Verenigde Staten toe te laten. Zoals gemeld, overhandigde Prins Bernhard de brief van Koningin Ju liana aan de president tijdens zijn jongste bezoek aan de Verenigde Sta ten. Onrust in Suriname Advocaat-generaal kreeg 's nachts ontslagbrief De advocaat-generaal in Suriname Ernest Grimberg, lijdt aan een ze nuwcrisis. Hij is ingestort, nadat hy om half twee in de ochtend uit bed was gehaald voor het in ontvangst nemen van de beschikking, waarbij hij door de landsregering werd onthe ven als advocaat-generaal. De minister van justitie is van me ning, dat het onmogelijk is hem te handhaven als advocaat-generaal. Hij blijft in het genot van zijn tegenwoor dige inkomsten, in afwachting van 'n nadere beslissing. De stukken waren om half tien 's avonds afgegeven voor bezorging aan de politie, die niet eer der dan half twee gehoor aan de wo ning van Grimberg kreeg. „De Tijd" schrijft, dat de regering blijkbaar door hartstocht is bewogen tot deze poging om een man te bre ken, die altijd nauwgezet zijn plicht gedaan heeft. „De West" schrijft, dat de minister van justitie, Ensberg, de indruk maakt te handelen uit rwaak en hartstocht. „Het Nieuws" spreekt van een Ge- stapomethode en vraagt of de politie belast moet worden met dergelijke karweitjes. Padvinders verdienden 370.183 heitjes Padvinders, verkenners, gidsen en padvindsters hebben met de actie „Heitje voor 'n karweitje" 217.545.76 verdiend. d.w.z. 870.183 „heitjes". Zuid Afrika heeft een grote toekomst Industriële ontwikkeling vordert snel Zuid-Afrika staat aan de vooravond van een grote ontwikkeling, die ver geleken kan worden met de ontwik keling, die Amerika in de tweede helft van de negentiende eeuw heeft doorgemaakt, heeft dr. A. J. Norval, voorzitter van de raad van handel en industrie op een congres van de Trans vaalse afdeling der nationale vereni ging van schapenfokkers verklaard. Dr. Norval zeide dat Zuid-Afrika grote hulpbronnen bezit in de vorm- van ijzer, chroom, mangaan-erts, as best en steenkolen. Het land beschikt ook over wol voor de zich snel uit breidende textielindustrie, terwijl ka toen voordelig kan worden verbouwd ten behoeve van de groeiende katoen textielindustrie. Ook zijn er grondstof fen voor 'n zich ontplooiende rayonTin- dustrie. Men verwacht, dat Zuid-Af- rika spoedig in staat zal zijn staal te exporteren. Het Wereldgebeuren Geen anfwoord Op een station in Parijs ver scheen onlangs een lange En gelsman, mr. John Roderick. Hij was enigszins onthutst toen een don kere dame hem om de hals vloog en hem wilde kussen. Zonder de vriendelijkheid van de Parisiennes te willen onderschatten, vond hij dit toch wel een beetje over dreven. Nog verbaasder was hij over de toeschouwers, die dit tafreel vol begrijpen aanzagen en liederen aan hieven met een kennelijk rode inslag. Een spreekkoor begon te hakkelen: „Mau... mau... mau... rice... rice...". De dame vergiste zich cn de me nigte vergiste zichhet was niet de Franse communistenleider Mau rice Thorez, die zij te pakken had den voor een verwelkoming in zrjn geliefde Parijs na twee jaar zieken huisverblijf in Moskou. Wij vrezen, dat president Eisen hower zich thans zo ongeveer moet voelen als de teleur gestelde menigte in het Paryse sta tionEisenhower, die kort gele den op het politieke spoorwegstation van de wereld verscheen met pre sentjes en pakjes voor Rusland, dat de vrede wilde. De Russische vredestrein zou daar immers binnenkomen. Welnu de trein is eren Eisenhower staat op het station en wacht. Maar niemand stapt uit. Geen Malenkow laat zich zien en Molotow houdt zich verbor gen. Niemand neemt Eisenhowers presentjes aan en niemand wijst ze af. Intussen vergadert de Navo te Pa rijs en houden de Westerse regerin gen zich onledig met diepzinnige be schouwingen. Ze hoorden een harte lijke boodschap van president Eisen hower aan. Ze luisterden naar de stem van John Foster Dulles, dezelf de John Foster Dulles, die over Molo tow sprekende de verzekering gaf, dat deze Russische minister van bui tenlandse zaken een graad van per fectie en van persoonlijke diploma tieke vaardigheid had bereikt, als Dulles nog nimmer had gezien. En Dulles voegde er aan toe, dat hij het kon weten, want hij had alle grote in ternationale staatslieden van deze eeuw in actie gezien. De Navo-ministers te Parijs luis terden naar een toespraak van de Franse minister van buitenlandse zaken, George Bidaultdezelfde George, die door Molotow geweerd was van de conferentie te Potsdam... dezelfde George, die, toen hij einde lijk in 1945 5t.e Londen mocht deel nemen aan een conferentie van de buitenlandse-zaken-ministers door Molotow op ijzingwekkende wijze in een hoek werd gezetOmdat Mo lotow bij het uitstellen van een be spreking toevallig vergat George Bidault daarvan op de hoogte te stellen, zodat deze vertegenwoordi ger van het Franse Imperium enige uren in een lege conferentiekamer kon blijven wachten De heer Bidault kent dus minister Molotowde man, die tezamen met Malenkow en Beria de vredesge- baren in Moskou maakt. Bidault ver zekerde aan de Navo-ministers dat er niets veranderd is in Moskou, dat dezelfde mannen, die de koude oorlog organiseerden daar ook nu nog aan het bewind zijn en dat ze zullen voortgaan op hetzelfde pad van on- rustverwekkerij, omdat ze nooit zul len afzien van het streven naar een communistische ereld. Dat zeide minister Bidault en mis schien heeft hij beter dan iemand an ders begrepen, hoe president Eisen hower zich voelt nu de Russen hem laten wachtenalsof hij niet de president van de Verenigde Staten, maar een willekeurige m'neer is. Eens zat George Bidault op dezelfde manier te wachten. Te wachten op Molotow, die heel goed wist wat hij wilde, maar die al leen zijn mond hield. Molotow en Malenkom weten ook nu wat ze willen. Ze waren er volkomen van 00 de hoogte dat de Vietmin- aanhangers in Indo-China een groot offensief zouden beginnen dat de staat Laos zou moeten bezwij ken onder de druk van rode divi siesdat de Amerikanen, die al voor 400 millioen dollar per jaar be trokken zijn bij de Franse defensie in Indo-China nu weer dieper in de zak moeten tasten en dat het wel spoedig 600 millioen dollar per jaar zal wordenals het daarbij blijft. Ze wisten al, dat die Vietminh-oor- log in een uiterst gevaarlijk stadium zou komenwaarbij het tenminste twee jaren zou duren eer de Fransen zich van de huidige klap hersteld konden hebbenwanneer het al thans geen nog grotere catastrophe zou worden, dan zich thans laat aan zien. Dat wisten ze en daarom kon het Korea-vreaesgebaar gemaakt worden zonder dat in de komende twee ja ren van werkelijke vrede in Azië sprake zou zijn. En daarom ook ge ven ze geen antwoord op de rede van Eisenhower Ze hebben eigen plan nen. waarvoor gezwegen wordt, tot dat de hade feiten spreken. Molotowgeen antwoord aan Eisenhower.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9