Old maei Zijpe PREDIKBEURTEN Zioin ^3 DUBBELE BEWONING TIJDELIJK NOODZAKELIJK WALCHEREN BEDRIJFSAUTOMOBIELEN ZATERDAG 25 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 RAAD KRUININGEN OVER WONINGNOOD Wederopbouwplan voor dorpskommen in voorbereiding De grote woningnood welke straks na het droogkomen van Kruiningen zal ontstaan, deed de gemeenteraad van Kruiningen Vrijdagmiddag enke le belangrijke besluiten nemen om zo spoedig mogelyk de bevolking te kunnen doen terugkeren. Van de 16 woningwetwoningen, die aanvankelijk in Hansweert-Oost zouden worden geplaatst, zullen er 14 in het tuindorp aan de Westzijde van het kanaal worden gebouwd. Twee bestaande ba rakken moeten hiervoor worden verplaatst. Voorts werd besloten 26 van de 36 thans in aanbouw zijnde of te bouwen woningen in Hansweert tijde lijk in te richten voor dubbele bewoning. Ook werd 'n wederopbouwplan voor de dorpskommen van Kruiningen, Hansweert-Oost en Óostd(jk in voorbereiding verklaard. Dit laatste om te voorkomen, dat in de toekomst zal worden gebouwd in strijd met een vast te stellen wederopbouwplan. Voordat deze besluiten werden ge nomen is lang en breedvoerig over deze plannen gesproken. Ter nadere toelichting van een en ander heeft de hoofdingenieur-directeur van de We deropbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, tijdens deze vergadering de mogelijk heden voor Kruiningen belicht. Van de 825 woningen in het Kruiningse watergebied' zyn er o.m. plm. 400 lichtbeschadigd en 250 zwaar be schadigd. De 400 lichtbeschadlgde woningen zouden direct na het droog komen betrokken kunnen worden. Voorts zijn zeven Noorse woningen voor Kruiningen onderweg, die door gezinnen bewoond zouden kunnen worden. Wanneer nu alle 40 woning wetwoningen, die destyds voor de werf werden verkregen, tijdelijk voor dubbele bewoning geschikt gemaakt worden, de 48 zwaar beschadigde wo ningwoningen te Kruiningen, op de zelfde wijze worden ingericht de plannen voor herstel zouden nu reeds kunnen worden opgemaakt en van de overige 200 zwaar beschadig de woningen 50 direct hersteld wor den, zouden volgens de heer Glerum voor Kerstmis nog 632 van de 825 gezinnen kunnen terugkeren. De kosten van de inrichting voor tijdelijke dubbele bewoning niet langer dan twee jaar zullen door het Rijk gedragen worden. Daarnaast is Wederopbouw bereid toe te staan dat voor de onherstelbaar beschadig de woningen reeds nu 50 woningwet woningen bestekklaar wordt ge maakt. Deze zouden dan in Maart 1954 gereed kunnen zijn. Deze .50 woningen moeten slechts als een „aanloop kwantum" worden gezien. Bovendien zal de particuliere her bouw doorgang kunnen vinden, daar de herbouw niet aan een contingent gebonden zal zyn. Bij de bespreking opperde ver- Vlootbezoeken te Vlissingen Op 4 Mei a.s. wordt het Royal Na val Rhine Squadron voor een bezoek van enkele dagen te Vlissingen ver wacht. Zy bestaat uit H.M S. Prince Charles, waar aanboord zich de com mandant van het squadron, Captain R. Casement, O-B.E., R.N. bevindt, 3 LCT's en 10 ML's. Op 15 Mei worden de Amerikaanse torpedobootjagers Zellars en Gyatt voor een bezoek van enkele dagen te Vlissingen verwacht. Kranen bleven dicht, maar de beurs ook Geen tariefvermindering in verband met watergebrek De heer J. Post (Pv.d.A.) had voor de rondvraag van de Vlissingse raadsvergadering van Vrijdag een kwestie, welke vele Vlissingers zwaar op de maag ligt, schriftelijk aan de orde gesteld: de vraag of de stagnatie in de aanvoer van leiding water na de ramp geen aanleiding moest zijn om de invoering van het veel gesmade nieuwe tarief voor zo ver nog mogelijk op te schorten. Uit het antwoord van B. en W. bleek echter, dat de directie van de Water leiding-Mij. weliswaar in de laatste Vlissingse wyk, die nog niet aan de beurt was, de invoering van 1 Maart tot 1 Mei hebben uitgesteld, maar dat zij verder uitstel niet nodig acht omdat de aanvoer inmiddels weer normaal is. Tariefsvermindering zou alleen kun nen worden overwogen voor 't tijdvak waarin niet voldoende water aange voerd kon worden, maar de kosten zijn juist in die periode veel hoger geweest en daarom meent de directie dan ook geen reductie te kunnen ge ven. Dit gebeurt ook niet in Middel burg, waar de situatie nog veel slech ter is geweest! B. en W. zullen er echter op aan dringen, dat het onderzoek naar de mogelijkheid van tariefswijziging zo min mogelijk wordt vertraagd. Op een andere vraag van de heer Post, deelden B. en W. mede, dat het totaal aantal abonnementen in Vlis singen 6320 bedraagt. 63 abonné's be talen een gelijk bedrag als onder het oude tarief, 854 zelfs minder en 5403 meer. Van deze laatsten krijgen 2097 een tijdelijke reductie van totaal 1116 per maand of gemiddeld 0.53 per abonnement per maand. Tot restitutie zal worden overgegaan zodra de tijdelijke reductie een jaar duurt. Onder de achterbank Bij de grenspost Overslag heeft de Belgische douane aangehouden zeke re L., die met -rijn wagen de grens passeerde. De bestuurder remde zo plotseling, dat de achterbank naar voren schoof. Hieronder zat boter en gedistilleerd verborgen, welke voor de kommiezen een welkome buit vormden. Auto en inhoud werden in beslag genomen en de heer L. werd voorlopig ondergebracht in het huis van Bewaring te Gent. N.V. Rederij „Tide" te Goes Met een maatschappelijk kapitaal van f 500.000.—, verdeeld in 500 aan delen van f 1000.—, is opgericht de N.V. rederij „Tide" te Goes. Doel is het uitoefenen van de scheepvaart, het doen van cargadoorsexpeditie-, bevra .htings- en convooizaken enz. Geplaatst zijn 100 aandelen, die wor den volgestort in contanten. Directeu ren zijn de heren G. J. Timmerman en K. C. Dekker. schillende raadsleden bezwaren te gen de dubbele bewoning. Hoewel de heer Glerum deze oplossing ook niet ideaal vond, achtte hij dit als nood oplossing toch aanvaardbaar. Beter, dan de inwoners onder vaak nog moeilijker omstandigheden op hun evacuatieadressen te laten zitten. Ook werd naar voren gebracht, dat de dubbele bewoning moeilijkheden kan opleveren bij het aantrekken van personeel door de werf. Voorts werd nog besproken de mogelijkheid van krotopruiming door deze huisjes door de gemsente te doen aankopen, waar bij het rijk de helft van de aankoop som vergoedt. Bij de behandeling van het betref fende voorstel werd 'tenslotte beslo ten voorlopig 26'woningen te Hans- weert voor tijdelijk dubbele bewo ning te bestemmen en 10 voor grote re gezinnen als eensgezinswoningen in te richten. Slichting financiering herstel Stavenisse De gemeenteraad van Stavenisse kwam Vrijdag onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg in openbare zitting bijeen. De raad be sloot tot het vormen van een stich ting. die het herstel van door de wa tervloed beschadigde panden zal fi- nanclëren. De plaataely'ke aannemers zullen in de gelegenheid worden ge steld van de gemeente voorschotten te verkrijgen om. in afwachting van de schadevergoeding aan de eige naars, het werk uit te voeren. Aan de nieuw te vormen stichting zal een renteloze kasgeldlening van f 30-000.— worden verstrekt. De raad ging accoord met het voorstel tot douw van 50 woningwet woningen. De opdracht tot het maken van het plan werd verleend aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg. De militaire parade te Vlissingen In aanvulling op 't bericht in ons blad van gisteren over de parade op 30 April delen wij mede, datop die dag te Vliss. geen „Marine-parade" wordt gehouden, doch een militaire parade, waaraan zullen deelnemen een oatal- jon van de Kon. Marine, een compag nie van de Kon. Landmacht (ge vormd door personeel van de 'J.O.A. K.) en een compagnie van de Natio nale Reserve. De drumband van de Nat. Reserve zal voorop gaan. Evenals voorgaande jaren zal Hr. Ms Jacob van Heemskerck op die dag de voorgeschreven saluten afge ven, n.l- een saluut van 33 schoten om 9 uur, van 35 schoten om 12 uur en van 33 schoten om 16 uur- Besluiten van de Vlissingse gemeenteraad In de Vlissingse raadsvergadering werden Vrijdag een groot aantal, ten dele door ons reeds gepubliceerde voorstetóen in vlot tempo afgedaan. Bij de aan de raad overgelegde jaar verslagen over de openbare kleuter scholen werd nog even gesproken over een verwarmingsinstallatie, wel ke nog steeds niet in orde is. De heer Ventevogel (C.H.) kreeg van wethouder van Popering de verzeke ring, dat de kosten van herstel in elk geval niet voor rekening van de ge meente zullen komen. De installatie moet behoorlijk afgeleverd worden. Op een vraag van de heer Marijs inzake betegeling van enkele braak liggende terreintjes in de stad, welke nu steeds met allerlei rommel worden volgestort, moest de wethouder ech ter antwoorden, dat daaraan aiet te beginnen valt. De mensen zullen moeten leren, dat zij hun rommel maar niet overal mogen neergooien. Ook kon de wethouder de heer Ventevogel niet toezeggen, dat we gevaarlijke diépe plekken bijv. op de Nieuwedijk van gemeentewege afge rasterd zullen worden. Verschillende grondtransacties wer den goedgekeurd, evenals het voor stel om een crediet van 6000 toe te staan voor de aanleg van een puin- weg op het voormalige vliegveld. Ook het voorstel inzake de verbou wing van het V.V.V.-kantoor in de Coosje Buskenstraat ontmoette geen bezwaren, evenmin trouwens als dat tot verhuur van 't Beeldenhuis als pastorie aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente. Aan mej. G. M. Th. Berger werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk lerares aan de gem. industrie- en huishoudschool. De heer H. B. J. Knoop werd in plaats van de heer J. C. Oorver benoemd in de raads-commissie van overleg voor ambtenaarszaken. Ernstig verkeersongeval te Middelburg Vrijdagmorgen gebeurde op de Mo lenberg te Middelburg een ernstig verkeersongeval. De motorrijder S. raakte de macht over het stuur kwijt met het gevolg, dat hij met zijn nieu we motor-met-zijspan met volle vaart tegen een boom reed. Met een been breuk en vedwondingen aan het ge laat werd de man naar het zieken huis overgebracht. De motorfiets werd aan de voorzijde vernield. Meisje liep tegen rijdende auto aan Vrijdag heeft zich in het Bellamy- park te Vlissingen een verkeersonge val voorgedaan dat betrekkelijk goed afliep. Hét 6-jarige dochtertje van de familie V. uit Vlissingen liep spelend zonder op het verkeer te letten van het trottoir de rijweg op en botste daarbij tegen een juist passerende wagen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Het kind kwam te vallen en bleek bij onderzoek enkele kneu zingen aan het gelaat te hebben be komen. Nadat dokter L. P. Boone uit Vlissingen eerste hulp had ver leend kon het slachtoffertje naar huis worden vervoerd. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Feestavond Buurtvereniging 't Zand Onder zeer grote belangstelling werd Donderdagavond in het Schut tershof te Middelburg een feest avond van de buui-tvereniging 't Zand gehouden. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer B. Jacobsen, die de afgevaardig den van zusterverenigingen begroet te, de beide tafeltennisteams, die kampioen in hun afdeling zijn ge worden, feliciteerde en mededeelde, dat het komend najaar door de ver eniging een toneelstuk zal worden opgevoerd. Het eerste gedeelte van het pro gramma werd door de jeugd ver zorgd. Een groot aantal kinderen werkte mede aan de alleraardigste opvoering van het sprookje „Goud muiltje" en aan een uitstekend ver tolkte kleppermars. Kleintjes en gro teren lieten tevens zien, dat de gym nastiek op 't Zand niet wordt ver waarloosd. Het buurtorkest speelde op loffelijke wijze enkele salonstuk ken en mocht een waarderend ap plaus in onvangst nemen. Na de pau ze volgde nog een afwisselend pro gramma van schetsjes, zang en mu ziek. Nadat het doek voor de laatste maal gevallen was en een hartelijk dankwoord was gesproken tot allen, die zo enthousiast uan het welsla gen van deze avond hadden meege werkt, hield een gezellig bal de grote familie van 't Zand nog geruime tijd bijeen. Diploma ziekenverzorgster ingesteld „DER BOEDE" TE KOUDEKERKE INRICHTING VOOR OPLEIDING De Nederlandse Federatie van ver- plegingslnrichtingen voor langdurig zieken heeft het diploma ziekenver zorgster ingesteld. Ter verwezenlij king' hiervan heeft het federatiebe stuur een commissie opleidingen inge steld, waarin de meest vooraanstaan de instellingen ter bevordering van de volksgezondheid, waaronder de ge neeskundige hoofdinspectie, vertegen woordigers hebben aangewezen. Te vens heeft in de commissie een aan tal deskundigen zitting op het gebied van de verpleging 'van langdurig zieken, onder wie dokter Sloos, ge neesheer van „Der Boede" te Kouae- kerke. Het diploma voorziet in een zeer grote behoefte. Wat Zeeland betreft kan worden vermeld, dat het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Walcheren bericht heeft ont vangen, dat huize „Der Boede" te Koudekerke in beginsel als Inrichting voor de opleiding zal woi'den erkend. Ouderavond school C. De openbare lagere school C. aan de Bree te Middelburg hield in het schoolgebouw haar ouderavond, tij dens welke de trekking plaats vond van de verloting ten bate van het schoolfonds. De oudercommissie had ruim honderd prijzen bijeen gebracht, waaronder mooie handwerken, door de leerlingen op de handwerkles ver vaardigd. Er werd een financieel ver slag uitgebracht oveï het laatste St. Nicolaasfeest en voorts werd de aan staande schoolreis besproken. In de pauze zorgde één der ouders voor een muzikaal intermezzo. Burgerlijke Stand VLISSINGEN. Ondertrouwd: H. L. P. A. Lingier, 22 j. en C. G. Herlé. 17 j.; G. W. de Wolff, i j. en C. Lameijn. 22 j.; J. J. Lameyn, 1 j. en L. de Kam, 20 J.; J. J. Oranje, 23 en J. J. van der Mee. 22 j. Getrouwd: A. C. Cornellsse, 21 j. en J. van Belzen, 22 j.; K. pos, 24 j. en E. Boogaard. 19 j. Bevallen: P. van de Casteele—Brice. z.; M. C. van de Voorde—Bulthuis, z.; P. C. Kolede Keuning. z.; T. C. van der Rijk— Schippers, z.; K. Jansen—Meijer, z.; A. L SpinnewijnDucheine. z.; L. Platteeuw— Roelse, d.; J. E. Kraaijvan Hussen, z.; J. J. JoustraSalomons, d.; P. Romljn— Kwant, d.; M. WagenaerJouret, z.; E. ten HackenMinderhoud, z. fAdvertentie - - 32 ste tentoonstelling.. 23 April - 2 Mei Prijs f 2.- ind. bel. Open 10-18 uur Zondag- 26 April 12-18 uur Onderdelen Toebehoren Banden Garage-uitrusting. „Maandag, Dinsdag en Woensdag ook 'a avonds van 20-22.30 uur". Klap-verbod kwam tóch in instructie voor onderwijzers Een overigens vrij eenvoudige nieu we instructie voor het onderwijzend personeel heeft in de Vlissingse ge meenteraad een korte principiële dis cussie ontketend over de kwestie, die verband hield met eventuele licha melijke kastijdingen van de school jeugd. Dat het in deze tijd niet meer aan gaat, dat een onderwijzer klap pen uitdeelt, daarover bleken de vroede vaderen het wel eens, maar verschil van mening trad aan de dag over de vraag of dit nu ook in de in structie moet worden verboden. Neen, zeide wethouder van Oorschot (PvdA). Zoiets doet een modern on derwijzer niet en te veronderstellen, zwart op wit in de instructie, dat die mogelijk tóch zou bestaan, betekent een discriminatie van de onderwij zersstand. Zo dacht blijkbaar ook de afdeling Vlissingen van de Ned. On derwijzersvereniging er over, die B. en W. had geadviseerd een dergelijke bepaling niet in de instructie op te nemen. Maar de meerderheid van het col lege en ook de meerderheid van de raad oordeelden anders. Er zijn nu eenmaal zwakke broeders, ook onder de onderwijzers, en wanneer B. en W. zo iemand dan eens zouden moe ten berispen, dient daartoe toch een „rechtsgrond" aanwezig te zijn. Wet houder J. Poppe (A.R.) zette dit standpunt uiteen en zeide, dat de praktijk hem toch wel had geleerd, dat een dergelijke bepaling niet ge mist kan worden. Hij werd krachtig bijgevallen door de heren van Rooijen en Ventevogel (beiden C.H.). Het des betreffende artikel in de instructie werd ten slotte met alleen de stem men van de heren van Oorschot en Post tegen aanvaard. De overige raadsleden schaarden zich achter het voorstel van B. en W„ zij het dat hst enige vrouwelijke raadslid, mej. T. van Heulen, hiertoe pas na veel aar zeling kon besluiten. Walcheren ZONDAG 26 APRIL. Ned. Herv. kerk. Aagtekerke: 10 en 7 ds. Theunissen; Arnemuiden: 10 en 2 ds. Treure; Biggekerke: 10 ds. Ab- bing, 2 dhr. Barnard; Domburg: 10 (H. D.) en 7 ds. v. Willenswaard; Gapinge: 2 ds. de Boer; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Winterswijk: Kleverskerke: 2 ds. Otte: Koudekerke: 10 ds. Durk- stra, 7 ds. Strating (Jeugdd.), Vliss. str. 2.30 ds. v. Dijl; 't Zand: 10 ds. v. Dijl, 7 ds. Sneller (jeugdd.); Melisker- ke: 10 dhr. Barnard, 2.45 ds. Roscam Abbing; Middelburg: Nw. Kerk: 10 ds. Aalbers, 5 ds. Treure, 7 ds. Don; Oost- kerk 10 ds. Aalbers (jeugdd.); Nw.- en St. Joosland: 1U ds. Pijnacker Hor dijk (HJD.), 7 ds. Kalkman, (jeugdd.); O.- en W.-Souburg: 9.30 en 11 ds. v. Empel, 7 ds. Maas (jeugdd.), 9.30 „Re- hoboth" jeugdkerk; Oostkapelle: 10 ds. Richard, 7 ds. Roscam Abbing (jeugdd.); Ritthem: 10 en 2.30 ds. Mul ler; Serooskerke: 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. Kalkman; St. Laurens: Ï0 ds. Kalkman. 2.30 ds. v. d. Wind (jeugdd.); Veere: 10 ds. Otte, 7 ds. v. Winters wijk; Vlissingen: St. Jacobskerk: 10 ds. v. Woerden, 5 ds. Hartjes (afsch.), Engelse kerk: 9.30 kerk voor jongeren, Noorderkapel: 9.30 en 10.45 ds. Maas. Havendorp: 10 dhr v Sabben; Vrou wenpolder 10 ds de Boer; Westkapel- le: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelan- de: 10 ds. Kloosterman, 7 ds. Oosthoek (jeugdd.). Geref. kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Veldhuizen; Domburg: 10 leesd., 2.30 ds. Pontier; Gapinge: 9.30 en 2 ds. Spoelstra; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. Elshout; Koudekerke: 9.30 en 2,30 ds. v. d. Schaaf; Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Middelburg: Hofplein: 9.30 ds. Veldkamp, 2 en 5 ds. v. Til, UITZONDERLIJKE MILDHEID W? VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. r fS Caissonbouw vordert snel TOPPRESTATIE GELEVERD De bouw van caissons ten behoeve van het dijkherstel vordert snel. In Amsterdam aan de Coenhaven, waar de Amsterdamse Ballastmy. werkt, heeft men zelfs een topprestatie ge leverd. Hier moesten in 28 dagen tijds de eerste vijftig caissons Van 10,1 bij 7,5 bij 2 meter van gewapend beton (gewicht 75 ton per stuk) wor den gebouwd. Op 19 Maart werd de opdracht ontvangen en toen was het moeiiyk om het noodzakelijke mate rieel, hout voor de bekistingen, ce- ment, grind en zand ter plaatse te krygen. Niemand geloofde, dat men in zo'n korte tyd een dergelijke order zou kunnen uitvoeren en zelfs toen het werk halverwege was, leek de zaak nog bedenkelijk. Het werd een prestigekwestie. Het gevolg was, dat de vijftig caissons in27 dagen gereed waren. Het tweede transport naar Zeeland is reeds, onderweg. Intussen schiet men te Rotterdam aan de Merwehaven ook goed. op, al is daar tegenslag ondervonden door het breken van de 270 tons bok „De Arend" Te Keizersveer, waar de „manchetten" worden gemaakt om de caissons desgewenst op te hogen volgens het „blokkendoossysteem" vindt het werk ook goede voortgang. Middelburgs Muziekcorps treedt weer op Het Middelburgs Muziekcorps, dat geruime tyd in een impasse heeft verkeerd, gaat, naar wij vernemen, weer optreden. Het eerste concert na de thans overwonnen interne moei- lykheden wordt, onder leiding van de heer A. Kousemaker, gegeven op de avond van Koninginnedag, Donder dag aanstaande. VAN TOT De bevolking van Sint Jansteen lijkt ons op het ogenblik onder een slecht ge sternte te leven, er bereikten ons name lijk uit dat Vlaamse dorp slechte bench- De poelier P. die bezig was een ko nijn te slachten bestuurde hierbij zijn mes niet goed met het gevolg dat hij geen kónijnenvlees maar zijn eigen pink raak te. Het ergste was nog wel dat P. een pees doorsneed, het Is namelijk zeer waar schijnlijk. dat P. van deze blessure een stijve pink zal overhouden. Het dochter tje van de familie R. deelde in het on geluk. Toen zij aan het fietsen was kwam zij plotseling ten val, waarbij zij zulke ernstige verwondingen opliep, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. In Clinge ging het al niet veel beter. Het zoontje van de familie Z. viel hier met het hoofd op een steen en liep daar door een gapende wonde op. Ook in dit geval moest doktershulp worden ingeroe pen. Kort en Klein Te Westkapelle bracht een collecte voor het Simavi f 109.68 op. Met ingang van 1 Mei a.s. zal de heei Stockman van BoschkapeUe in dienst treden als concierge van de R.K. Tech nische school te Hulst. Een in hotel „Centraal" te Terneuzen gehouden kaartwedjjrijd had de volgen de uitslag: 1. J. Remeijnsen: 2. C. Srnidt; 3. F. Bracke; 4. A. v. d. Schanz. Uitvoering „Soli Deo Gloria" De christelyke zangvereniging „So li Deo Gloria", directeur de heer J. Suurmond, gaf een uitvoering in „De Zwaan" te Souburg. De voorzitter, de heer A. Goedhart heette in zijn openingswoord in het byzonder wel kom mevrouw Stemerding, bescherm vrouwe der vereniging en de voorzit ter van de Kring Zeeland. Het uitgevoerde programma was zeer gevarieerd, waarbij vooral de sopraansolo van mevrouw v. d. Wiel- Baljé veel succes oogstte. Aan het eind van deze byeenkomst dankte dc voorzitter de dirigent voor het vele werk dat hij in 't afgelopen jaar voor de vereniging heeft gedaan. Aan mevr. De Boer. die een driedubbele functie bekleedt, werd een bouquet overhandigd met een toepasselyk woord van ds. de Stoppelaar. Goesse vakschool krijgt opleiding voor lerares Bij voldoende deelnane zal er aan de Vakschool voor meisjes te Goes een 3-jarige vooropleiding voor lera res bij het Nijverheidsonderwys ver bonden worden. Deze opleiding is ge. heel nieuw en bedoelt leerlingen- in het bezit van het getuigschrift van de primaire opleiding van een Ny- verheidsschool of Landbouwhuis- houdschool met een helder verstand en handige handen geschikt te ma ken voor 1e opleiding voor lerares by het N.O. Men kan na deze vooropleiding in drie jaar worden opgeleid voor lera res by de naaldvakken. Na, voor ko ken en voedingsleer, N 8, voor huis- houdelyk werlT en wasbehandeling, N 7. voor landbouwhuishoudnnder- wys, N 19 en voor land- en tuinbouw kunde, N 21. Waar er een groot gebrek aan be voegde leerkrachten by het Nijver heids- en Landbouwhüishoudonder- wijs bestaat, in het byzonder in onze provincie, is het van groot belang dat In Goes, centraal, gelegen, deze vooropleiding komt, waardoor meer Zeeuwse meisjes dan voorheen de kans krijgen in de toekomst lerares te worden. Van onze adverteerders Bischoff N.V. opent herenzaak te Vlissingen Te Vlissingen werd een nieuwe spe ciaalzaak van de fa. Bischoff N.V. in heren- en jongenskleding (Wal- straat-hoek Nieuwstraat) geopend met een korte, besloten bijeenkomst in het nieuwe pand. Daarbij werd het woord gevoerd door de heer J- Bi schoff uit Zaandam. Spreker wees er op, dat de firma niet uitging van de opvatting: „Waarom zouden we ons nog inspannen? De resultaten wor den toch afgeroomd!" Waar we maar een gaatje zien, openen we een nieu we zaak, aldus de heer Bischoff. Het deed hem bijzonder veel genoegen, dat dit thans in Vlissingen kon ge beuren, een plaats, waar de firma reeds jarenlang ,en zaak heeft en waar eveneens reeds jarenlang de wens werd gekoesterd een herenmo de-afdeling te stichten. De heer Bi schoff bracht hulde aan architecten en aannemers en richtte zich vervol gens tot de bedrijfsleidervan de nieuwe zaak, de heer L. Tromp, die tot voor kort werkzaam .was in het filiaal te Bergen op Zoom. De vol gende spreker was de chef van dit filiaal, de heer A. Bakker, die 22 jaar met de heer Tromp samenwerkte. Namens het personeel te Bergen op Zoom bood hy een electrische klok aan. Namens het personeel te Vlis singen werd door een van de dames de heer Tromp een bureauklokje aangeboden. Tenslotte dankte de heer Tromp met een kort woord. Zijn echtgenote opende met een versierde sleutel de winkeldeur, waarmede de plechtigheid besloten werd. De nieuwe zaak maakt een uiterst keurige indruk. De diverse artikelen zyn overzichtelijk opgesteld, terwijl aan verlichting, paskamers e.d. grote aandacht is besteed. Vermelding ver dienen ook enige wandschilderingen met betrekking tot Vlissingen van de had van Frans Maas. Er waren tal van bloemstukken. Noorderkerk: 9.30 ds. v. Til, 5 ds. Veld kamp. Luth. kerk: 7.15 ds. Streefkerk; O.- en W.-Souburg: 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke: 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Boon (H.A. en Dankz.): Veere: 10 en 2.30 ds. Streefkerk: Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder (N. H.-kerk): 2 en 7 ds. Jager; Westkapel le: 9.30 ds. Portier, 2.30 ds. Verschoor: Geref. Kerk (Art. 31). Souburg: 9.45 ds. v. Herwijnen. 2.30 leesdienst; Vlis singen: 8 en 4.45 ds. v. Herwijnen. Geref. Gemeente. Aagtekerker 9.30 2 en 6 leesd.; Arnemuiden: 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke: 9.30, 2.30 en 7 lees dienst; Middelburg: 9.30, 2 en 6.30 ds. Ryksen; Oostkapelle: 10 en 2.30 lees dienst; Vlissingen: 9.30, 2.30 en -6.30 leesd.; Westkapelle: 9.30, 2 en 6 lees dienst; Chr. Geref. kerk. Arnemuiden: 6.15 ds. Slagboom; Middelburg: 10 leesd.. 3 ds. Slagboom; Vlissingen: 9.30 en 5.30 ds. Slagboom. Ver. van TrQi, Herv. Middelburg: 7 ds. Metz: Vlissingen: 7 ds. v. d. Bork. Evang. Luth. Gemeente. Middel burg: 10.30 ds. Johannes; Vlissingen: 10 ds. de Boer. Doopsgezinde Gemeente: Middel burg: 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissin gen: 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen: (Bakkersgang): 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstr. 5): 10 en 5 voorg. F. Sietses. Leger des Hclls. Middelburg: 10 heiL dienst, 7.30 Verloss. samenk.; Vlissin gen: 10 heil. dienst, 7.30 Verloss. sa menk. o.l.v. Br. Rejack. Herv. Evangelisatie. Vlissingen: (Pa- lingstr): 10 en 5 dhr. Kraats. ZONDAGDIENST DOKTOREN By spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken de heer J. Vader, arts, Badhuisstraat 106, tel. 2427. Te Mid delburg Is te bereiken mevrouw J. Pel-Mellink, arts, Rouaansekaai 11, 'tel. 2585. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer M. A. v. d. Sluijs, arts te Veere, Markt A 155, tel. K 1181—271. Te Koude kerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer L. Sloos, arts te Koudekerke, Middelburgsestraat A 61, tel. K 1185—231. Apotheken: Vlissingen: Apotheek Ockenburg, Singel 5. tel. 2730; Mid delburg: apotheek van Pienbroek, Markt 69, tel. 2134. Advertentie FILMS l./V ZEELAND De bron Alhambra te Vlissingen vertobnt deze week een byzonder interessant Amerikaans filmwerk „Dc bron", (The Well), waarin het rassenpro bleem en enkele merkwaardige facet ten van de menselijke samenleving op wel zeer suggestieve wyze en ook op uitgesproken filmische wyze naar voren worden gebracht. De han deling verplaatst de toeschouwer naar een kleine stad. waar blank en zwart samenleven. Het komt tot een uitbarsting, wanneer een klein neger meisje verdwenen blijkt te zijn. De negerbevolking verdenkt een jonge blanke, die het laatst met haar is ge zien en een gruwelijke haatuitbars- ting is daarvan het gevolg. Als echter blijkt, dat het kind by het spelen in een droge put is gevallen, zyn plotse ling alle scheidingsmuren weggeval len in het verbeten pogen om 't meis je in veiligheid te brengen. Deze red- dingsseènes vormen de beste frag menten van de film. Luxor te Vlissingen projecteert een reprise van Alexander Korda's kleu rig sprookjesprentenboek „De dief van Bagdad (The Thief of Bagdad), waarin Safau vele exotische avonturen beleeft en waarin dankbaar "gebruik is gemaakt van truc-mogelykheden. Zog«»"-«—-■ - steil: pastoor ren vijand, de communistische burge meester. dat Electro zich gedwongen zag De kleine wereld van Don Camil- lo (II piccolo mondo di Don Camillo) te prolongeren. Een film, die men zich nog lang met genoegen zal herinne ren. (Nagekomen advertentie) Door een noodlottig ongeval werd plotse ling van ons weggeno men in de leeftijd van 18 jaar ons aller vriend en medelid JAC. DTJVEKOT. Namens de voetbalver v.s.c. Vrouwenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7