PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Europees legerverdrag moet snel bekrachtigd worden Oude stad van Vlissingen moet beter beschermd worden BILT Vandaag PATIËNTEN MET MOEITE UIT VLAMMENZEE GERED CHURCHILL RIDDER IN DE ORDE VAN DE KOUSEBAND 196e Jaargang - No. 97 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Fagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kW., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zieriltzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. BESPREKINGEN IN BONN EN PARIJS Adenauer (in Bonn) bracht Dulles (in Parijs) in verlegenheid In N.A.V.O.-kringen te Parijs, waar de Atlantische Raad gisteren een resolutie goedkeurde voor snelle ratificatie van het Europese legerverdrag. bracht een door Bondskanselier Adenauer te Bonn in de Bondsraad gedane mededeling een kleine opschudding teweeg. Adenauer verklaarde namelijk, dat Foster Dulles hem beloofd zou heb ben West-Duitsland steun te verschaffen bij opneming in de Noord-Atlan- tiscbe Verdragsorganisatie, maar te Parijs legde een woordvoerder van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken onmiddellijk een tegen verklaring af. Naderhand corrigeerde Adenauer de passage in zijn rede voering en zeide, dat hij gesproken had over een destijds door de toen malige Hoge Commissaris in West-Duitsland, John Mccloy, gedane toe zegging. Radio Moskou. Een commentator van racio-Moskou heeft Vrijdagavond o.m. verklaard dat de agenda der bijeenkomst van de N. A.V.O.-raad aantoont, dat deze niet is uitgeschreven ter bevordering van vreedzame doeleinden. „Eenheid tussen de volken lean slechts groeien en sterker worden op basis van de worsteling voor de vrede en internationale samenwerking en niet op basis van oorlogsvoorberei dingen en agressieve bedoelingen", al dus de commentator. Intussen heeft de West-Duitse Bonds raad besloten om de ratificatie van de verdragen met het Westen uit te stel- leiL hetgeen voor dr. Adenauer aan leiding was zijn kabinet in buitenge wone zitting bijeen te roepen, ter be studering van de ontstane toestand. Hij verklaarde, dat de conventies van Bonn en het E.V.G.-verdrag Dins dag a.s. ter ondertekening bij presi dent Heuss zullen worden ingediend. Hiermede zou Adenauer de Bonds raad uitdagen bij het constitutionele hof te Karlsruhe een klacht tegen hem in te dienen. De Bondskanselier wees op de economische gevolgen van het nalaten van de bekrachtiging. West- Duitsland zou zijn nauwe economische banden met de Verenigde Staten ver liezen en, aldus Adenauer, „misschien zouden wij niet in staat zijn het volk voldoende voedsel te verschaffen". Hij zeide voorts, dat er in werke lijkheid op het ogenblik slechts één mogelijkheid voor Duitsland is om zich bij het Westen aan te sluiten en wel door middel van het E.V.G.-ver drag, aangezien Frankrijk zich verzet tegen opneming van West-Duitsland in de N.A.V.O. Het besluit van de West-Duitse Bondsraad om de ratificatie uit te stel len ,is Vrijdag niet door de N.A.V.O- raad besproken. Steun van Engeland De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, die waarneemt voor minister Eden. heeft de Atlantische Raad me degedeeld, dat Engeland alles zal doen vieren Australië en Nieuw Zeeland Anzac-day (1915); is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse landschaps schilder en restaurateur Mi- chiel van den Broek te Dor drecht overleed. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat in België de uitvoerrechten bij de wet werden afgeschaft; is het 25 jaar geleden, dat de Franse toneelschrijver Fran cois vicomte de Curel te Parijs overleed. Prinses Margareth fronst liaar wenk brauwen en wil meer weten over wat dddr op het veld gebeurt. Op tweede dag van de samengestelde ruiterxoedstrijd te Badminton woonde zij een gedeelte van de wedstrijden b\j. wat in zijn vermogen ligt om de E. V.G. te steunen. Engeland was echter niet bereid te verzekeren, dat het troe pen in Europa zou houden gedurende de periode van vijftig jaar, die het E. V.G.-verdrag zal gelden. Frankrijk had om deze garantie gevraagd. Minister Beyen verklaarde op een persconferentie, dat Nederland met de ratificatie niet zou wachten op Frank rijk en Duitsland. De minister achtte ratificatie van het verdrag voor 30 Ju ni a.s. (om het Amerikaanse Congres, dat dan bijeenkomt, gunstig te stem men) niet onontbeerlijk, als de goede wil van de regeringen en parlemen ten maar zou zijn gebleken. Frankrijk vastbesloten De Fransman Bidault verklaarde, dat zijn regering vastbesloten was ratifi catie van het verdrag door het Fran se parlement te verkrijgen, nu tussen de betrokken regeringen overeenstem ming is bereikt over de aanvullende protocollen, die op verzoek van Frank rijk zullen worden toegevoegd De Belg Van Zeeland meende, dat de protocol len het verdrag hadden vex-beterd. Het voornaamste doel van deze protocol len is Frankrijk vrijheid van lxandelen te geven bij 't gebruik van zijn strijd krachten buiten het gebied van de ge meenschap, alsmede het recht om wa pens voor zijn. strijdkrachten1' in de overzeese gebieden te vervaardigen. De protocollen zullen zeei' waar schijnlijk tijdens de huidige fitting van de Noord-Atlantische Raad worden getekend. Millioenenplan goedgekeurd De Navo-raad heeft Vrijdagmiddag een program ten bedragen van 317 millioen pond sterling voor de aan leg van nieuwe vliegvelden en militai re installaties in de komende drie-en- een-half jaar goedgekeurd, aldus is uit gezaghebbende bron te Parys ver nomen. Dit program, dat bekend stSat als „infrastructuur", omvat de 67 mil lioen pond sterling, waarom generaal Ridgway, de Atlantische opperbevel hebber, in December j.l. vroeg en waarover toen geen besluit werd ge nomen. Volgens de zegsman dragen de Ver enigde Staten het grootste deel van de kosten voor dit program bij, n.l. 42,86 proeent. Het Franse aandeel zou 13,75 pin cent en het Britse 11,45 pincent be dragen. Er is machtiging vei'leend voor de aanleg van 124 vliegvelden, ongeveer 80 hiervan zullen eind 1953 in gebruik worden genomen. Besprekingen in Korea uitgesteld De Noordelijken hebben de verte genwoordigers der verbondenen In Korea verzocht, de bestandsbespre kingen die oorspronkelijk heden, Sa terdag, hervat zouden worden, tot Zondag uit te stellen. Schout-bij-nacht Daniël is ingegaan op dit verzoek. FELLE BRAND TE ZEIST Rusthuis grotendeels in as gelegd Vrijdagmiddag brak een felle brand uit in het rusthuis over. Alle patiënten en het verplegend personeel konden gered worden. De patiënten zijn ondergebracht in huize „De Kemp" te Zeist. Het vuur verspreidde zich snel over het rieten dak en de vlammen sloe gen reeds ver boven de kap uit, toen ae brandweer arriveerde. Omwonen den hadden inmiddels een circa 60 pa tiënten van het rusthuis in veiligheid gebracht. Het rusthuis telt uitslui tend chronische patiënten waaxvan de meesten bedlegerig zijn. Velen hun ner bevonden zich op de bovenverdie ping op het moment dat de brand uit- NORMALE ARBEIDSTIJD OP S MEI De minister van binnenlandse za ken heeft aan de colleges van burge meester en wethouders der gemeen ten in Nederland medegedeeld, dat de halve vrije dag op 5 Mei voor het rijkspersoneel zal vervallen. De minister verzoekt de colleges van B. en W. daarmee rekening te houden. Het bestuur van de Vereniging voor den Effectenhandel te Amster dam heeft besloten de Amsterdamse effectenbeurs op Dinsdag 5 Mei a.s. (dag der bevrijding) op normale uren te laten doorgaan. In tegenstelling tot het bovenstaan de hebben B. en W. van 's-Gravenha- ge besloten, evenals vorige jaren, het gemeente-personeel in de namiddag van de bevrijdingsdag, 5 Mei, vrijaf te geven. De scholen hebben de gehe le dag vrij. Bodegraver door „kennissen" ontvoerd Twee inwoners van Bodegraven vertoevefx thans in een politiecel te Hilversum, omdat zij een derde man uit Bodegraven tegen zijn wil uit Hil versum zouden hebbon ontvoerd. De ontvoerde liad dè echtelijke wo ning in Bodegraven met achterlating van zijn vrouw, van wie hij wenst te scheiden, verwisseld voor een woning in Hilversum, waar hij bij een andere vrouw inwoonde. Zijn „kennissen" uit Bodegraven reden Donderdag per au to voor deze woning, belden aan en doorzochten het huis, waarbij zij de gezochte aantroffen in een kast, waar hij zich schuil hield. Volgens de lezing van deze verbor gen gastheer hadden zij hem zijn han delwijze duchtig verweten en dit op hardhandige wijze onderstreept. Daarbij was zijn kunstgebit stuk ge slagen. Vervolgens was hij tegen zijn zin in de auto geladen en meegeno men naar Bodegraven, waar hij werd afgeleverd aan het huis van zijn echt genote. Donderdagavond nog is de man te ruggekeerd naar Hilversum, waar hij bij de politie aangifte deed van mis handeling en ontvoering. Deswege zitten de twee Bodegravers thans te Hilversum in de cel, brak. Het kostte dan ook zeer veel moeite om hen uit de vlammenzee te redden. Enkele patiënten liepen lichte brandwonden op. De brandweer, die het vuur met 10 stralen bestreed, kon niet voorkomen, dat de bovenverdie ping geheel uitbrandde. Van de bene denverdieping bleef een klein gedeel te gespaard. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister- In September televisie uitzending met België In principe zullen alle Nederlandse en Belgische televisieprogramma's vrij zijn voor uitwisseling. Zoals be kend hoopt men in September, wan neer men in België met televisie-uit zendingen start, de samenwerking te beginnen. vrijdagmorgen om half elf is voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse televisie een beeld uit Engeland op het scherm gekomen. Het was een nieuwsfilmpje van de B. B-C.; de Engelse koningin die volgens de traditie op ..Pancake Day" aal moezen aan de armen uitdeelde. Het betrof hier een proefuitzending voor de weergave van de Engelse kro ningsfeesten. die men 2 Juni op liet Nederlandse televisiescherm kan zien. Het beeld werd ontvangen in een wa gen van Philips die stond aan de voet van de grote kerk te Breda. Op die toren was een televisie-ontvanger ge plaatst. de gericht was op Antwer pen. want daar kwam namelijk het beeld in deze fase vandaan. Leden van de bereden Metropolitan Police", voor de gelegenheid gestoken in Min gala-uniformendoen hun best zo veel mogelijk lawaai te maken en onrust te scheppen, waardoor zij de paarden hopen te wenpen aan het feestrumoer op de Kroningsdag. Kouder weer, maar nog kleine regenkans (Van onze weerkundige medewerker) Doordat de wind gisteren luclit van zee aanvoerde, bleef het veel kouder dan in de voor afgaande dagen- Steeg b.v- Donderdag de temperatuur in Vlissingen nog tot 19 graden Celsius, gisteren bleef het bij 9 10 graden Celsius in onze provincie. De luchtdruk is be langrijk gedaald en dit geeft de depressies van de Oceaan ge legenheid om een offensief in de richting van West-Europa in te zetten. Hoewel het ook vandaag door wind van zee koel Zal blijven, met maximum temperaturen van omstreeks 10 graden Cél- sius of nog iets lager, is er nog geen regen te verwachten. Een nog in activiteit toenemende depressie naderde gisteravond Engeland. Deze depressie be weegt in Oostelijke richting en het is dan ook niet uitgesloten, dat na morgen het weer een verdere verslechtering zal on dergaan met een toenemendë kans op regen. Het weekeinde zal niet het warme en zonnige karakter hebben, waarvan wij het grootste deel van de afgelo pen week konden genieten. Val uit vijfde verdieping De 82-jarige archiefbediende C. J. S. van de Amsterdamsche Bank, heeft het leven verloren bjj een val uit de vjjfde verdieping van het kan toor Herengracht te Amsterdam. S. wilde werksters behulpzaam zijn bij het openen van een raam aan de binnenkant van het gebouw en klom daartoe door een ander raam op het kozijn. Birj het duwen tegen de te openen spanjolet moet hg het evenwicht hebben verloren. Hij viel door twee glazen overkappingen heen in de hal. De heer S. was genuwd en had geen kinderen. „STA OP, SIR WINSTON" Oude staatsman knielde voor jonge koningin Koningin Elizabeth van Engeland heeft vrijdagavond premier Chur chill geridderd en hem de versierse len van de Orde van de Kouseband uitgereikt. De Orde van de Kouseband is de hoogste Britse ridderorde. De premier heeft nu dus de onderscheiding aan vaard, waarvoor hij in Juli 1945 be- 107,5 millioen in Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds is sinds Vrijdagmiddag een half millioen gulden binnengekomen. De stand is thans f 107.5 millioen gulden. Pettenfabriek krijgt order van half millioen Een pettenfabriek te Tilburg heeft van de Nederlandse legerleiding op dracht gekregen tot het vervaardigen van een groot aantal baretten tot een gezamenlijk bedrag van ruim een haif millioen gulden. Eerste Nederlander terug uit krijgsgevangenschap Vrijdag is in Korea de eerste Neder lander gerepatrieerd. Het is de serge ant Arie Biever uit Den Haag, die zo spoedig mogelijk na aankomst in Tokio naar Nederland zal reizen. Ser geant Biever, die het goed maakt, werd hartelijk welkom geheten door kapitein H. Vader uit Leidschendam. Naar men aanneemt is Biever de eni ge Nederlander, die gerepatrieerd zal worden. Voor mevrouw Biever is nu een lan ge tijd van wachten voorbij; haar man komt na twee en een half jaar waarvan 26 maanden in krijgsge vangenschap werden doorgebracht naar huis. Hoewel mevrouw Biever destijds bericht had gekregen, dat haar man vermist werd. had zij nooit het gevoel gehad, dat hem iets érn stigs was overkomen, zo verklaarde GEEN BLUNDERS IN DE RAMPNACHT Paalhoofden voor de boulevard kunnen niet gemist worden In de Vlissingse gemeenteraad zijn Vrijdagmiddag belangrijke din gen aan de orde geweest en niet minder belangrijke mededelingen gedaan over kwesties, welke na de ramp van 1 Februari de gemoe deren van vele Vlissingers in sterke mate hebben bezig gehouden. Het was de heer ML J. van Poelje (P.v.cLA.), die deze kwesties aan sneed, onmiddellijk gevolgd en ondersteund door de heer Joh. P. Ventevogel (C.H.). De kern van de vragen van deze heren lag besloten in een klemmend; „Wat kan er gedaan worden om her haling van een zo verschrikkelijke ramp in onze stad te voorkomen?" Wethouder M. A. van Popering (P.v.d.A.) is op de door beide raadsleden aangesneden kwesties zeer uitvoerig ingegaan en daar bij bleek, dat het gemeentebestuur de brandende kwesties zeer ern stig in studie heeft, er regelmatig met de Rijkswaterstaat over spreekt en er naar streeft op alle „zwakke punten" die oplossingen te bereiken, welke de veiligheid van de burgerij in de toekomst vol ledig zouden verzekeren. Zowel de heer Van Poelje, als de heer Ventevogel had grote waarde ring voor de duidelijke en openhartige uiteenzetting van B. en W. over de gebeui'tenissen en maatregelen tijdens de ramp. Zij stelden met nadruk vast, dat er misschien kleine fouten zijn ge maakt, maar dat er gelukkig geen sprake is geweest van enig ern stig verzuim of een gi'ove blunder Alle geruchten over in de wind geslagen waarschuwingen zijn nu tenminste ontzenuwd. Maar nu blijft toch de waag: wat moet er gebeuren om herhaling te voorko men. De heer Van Poelje liet hierbij het gehele lijstje van kwetsbaar gebleken punten de revue passeren en wees er met nadruk op, dat de bevolking van de oude stad nog steeds in angst voor herhaling leeft De buiten-zeewering zo antwoord de de heer Van Popering wordt door de Rijkswaterstaat in orde ge maakt Ons als gemeentebestuur res ten dus de daar binnen gelegen wer ken. In de eerste plaats moet onderzocht worden in welke staat de sluis voor de Vissershaven die van 1854 da teert! zich bevindt Zij wordt nu afgedamd voor het onderzoek, dat zal uitwijzen wat er moet gebeuren. Wordt de sluis verhoogd, dan zal vanzelf sprekend ook het terrein om de sluis opgehoogd moeten worden. De erva ring heeft immers geleerd, dat er nog meer water om de sluis heen dan er over in de Vissershaven is gelopen Op deze wijze hoopte de wethouder te kunnen voorkomen, dat de keermuren rond de Vissershaven verhoogd zouden moeten worden. Dit zou immers het zicht op de vissersschepen belemmeren en dat zou heel jammer zijn. Maar tocb zou wat bet zwaarst is, ook het zwaarst moeten wegen. Dan rest de verhoging van de keer muren rond de voorhaven, welke wel onvermijdelijk zal zijn. In de ramp nacht is het water hierover het Bella- mypark in gestroomd. Deze kwestie wordt op het ogenblik ernstig onder zocht De Marinedam Verhoging van de Marinedam voor het Eiland is vanzelfsprekend even eens noodzakelijk. De Ellanadijk, die nu dezelfde hoogte heeft als de bou levardmuren, is nu zoals hij wezen moet, maar of deze dijk kan worden doorgetrokken tot de Oranjedijk, zal bekeken moeten worden. Het zou in elk geval een prachtige beveiliging zijn. (vervolg pagina 8) dankte, toen deze hem door wijlen Koning George werd aangeboden, kort nadat Labour de eerste algeme ne verkiezingen na de oorlog had ge wonnen. Zijn reden hiervoor was, dat de or de hem werd aangeboden op aanbeve ling van de Labourpremier Attlee. dus op politieke voorspraak. Sedert 1946 wordt de orde eenter door de koning toegekend zonder politiek ad vies. Doordat de koningin hem „Sir" en niet „Lord" heeft gemaakt, kan Chur chill lid van het Lagerhuis blgven. Bij de plechtigheid op het kasteel van Windsor Icnielde de 78-jarige staatsman Vrijdag voor de jonge ko ningin, die hem met een zwaard tot ridder sloeg en de traditionele formu le uitspraak: „Sta op, Sir Winston". Slechts een kleine groep koningen, pi'insen, hei-togen, militairen, staats lieden en kei'kelijke autoriteiten, in totaal 32, behoren tot de Orde van de Kouseband, die vijf eeuwen gele den werd ingesteld en waarvan Ko ningin Elizabeth het hoofd is. Ook Prinses Wilhelmina is lid van deze orde. KORTE PREDIKATIE ZWAKHEID EN KRACHT. Er wordt gezaaid in zwak' heid en opgewekt in kracht 1 Cor. 15 43. De nederlaag grijnst ons aan. De na tuur bleek sterker dan wij. Nu ligt van velen huis en bedrijf in het water ter wijl nog meer Zeeuwen de troosteloos heid van het verzïlte land rond zich zienEr is de verschrikking van de ein deloze dodenlijsten. Hoe moeten zij, 'die alles ontnomen is verder? Er zijn de moeilijkheden van evacuatie. Gedreven door een groot medelijden werden de vluchtelingen opgenomen. Maar ze blij ven zo lang en het is zo lastig. De ver houding wordt onaangenaam. Dit alles illustreert onze zwakheid. Er zijn machten in het leven, waar wij niet tegen op kunnen. Paulus typeert ons leven wel terecht, in zijn brief aan de Corinthiërs als vergankelijk, pol on eer, en zwak. Maar dit is niet alles wat hij te zeggen heeft. Van onze kant uit is het leven inderdaad zwakheid. God zegt echter, dat achter alle zwak heid van ons Zijn kracht te voorschijn zal komen. Hij heeft n.l. een overwin ning behaald op alle machten, waar wij nu nog onder lijden. Deze overwinning is behaald, toen Jezus Christus aan het kruis stierf en is geproclameerd op de Paasmorgen. Maar deze overwinning zal gevierd worden met ons mensen. In Jezus Christus heeft God zich solidair verklaard met ons. Onze vijanden zijn Zijn vijanden, tin zijn overwinning op zonde en dood is onze overwinning. Dat zal blijken als God een nieuwe aarde maakt, waar deze machten niet meer zijn. Het lijkt een dwaasheid dit te gelo ven. Wij zien er niets van, dat zó on ze toekomst is. Wij zien er niets van, dat zo God is. Wij komen hoogstens zover, dat wij God vereenzelvigen met ons lot. Dan spreken we van de oordelen Gods, De God van de Bijbel is er ech ter niet op uit ons eens te straffen. Hij staat aan onze kant tegen de machten, waar wij mee worstelen. Hij vraagt ech ter of wij 't wagen willen te geloven in Zijn toekomst. Wij hier in zwakheid worden opgewekt in kracht, door de overwinning van Jezus Christus. Wie het waagt te geloven kan, levend onder deze belofte, het leven aanvaarden als iets moois. Hy vindt ook de moed ver der te gaan en op te bouwen, wat ver woest is. Want hij weet, God gaat met mij mee, ja, Hij loopt met mij doortot in Zijn toekomst Ellewoutsdijk H. Zunneberg. DE VERWACHT: NOORDWESTEN WIND. In de ochtend hier en daar mist. Overigens droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. In het binnen land iets lagere temperaturen, elders weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 26 April. Zon op 5.20 onder 19.57 Maan op: 17.23 onaer 4.00 27 April. Zon op t 5.18 onder 19.59 'Maan op: 18.35 onder 4.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1