PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Actie Kadijk met succes bekroond Navo-ministers hebben geen vertrouwen in Rusland BILT GEORGES BIDAULT ZIET GEEN' RUSSISCH VREDESVERLANGEN COMFORTABELE AUTOBUSSEN OP DE 32e RAI TE AMSTERDAM 196e Jaargang - No. 96 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en Pf B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen, Walstr. 58—80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt. 31, telef. 3841: Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16: Temeuzen, Brouwerjjstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. RUSSISCHE POLITIEK NIET VERANDERD Groot straaljagersprogram voor de Navo-luchtmachten Nederland krijgt Hunter Hawkers Donderdagmorgen kwart over elf zijn ministers van de veertien Navo- landen bijeengekomen in Parijs om enkele grote vraagstukken aan te snij den. Lord Ismay, de algemene secretaris van de Navo, heeft zyn rapport overgelegd aan de ministers en daarna ving men direct aan met een ge- dachtenwisseling over het vredesoffensief van de Sowjet Unie en de hou ding, die de Navolanden daartegenover moeten aannemen. De besprekin gen die geheim zyn, zullen drie dagen duren. Er is een voorrangsprograin aangenomen voor de versterking van de geallieerde luchtmachten met vele honderden toestellen. Met dat program is een bedrag van een half milliard dollar gemoeid. De Verenigde Staten zullen de helft van dit plan financieren. Engeland zal meer dan 400 super sonische Hawker-Hunters bouwen en krijgt daarvoor meer dan 100 mil- lioen dollar van de Amerikaanse hulp Frankryk krygt 80 millioen dollar voor de productie van Mystère straaljagers. Nederland en België doen ook mee. Ze zullen in licensie honderd Haw ker-Hunters bouwen. Italië zal in li censie het Engelse Gloster-type pro duceren. Bij het einde van de eerste by'een- komst der Navo-ministers heeft men de overeenkomst voor financiering van het straaljagerprogram plechtig getekend. Voor de Amerikanen te kende de minister van defensie Chai'- les Wilson en voor de andere landen de ministers van defensie van Enge land, Frankryk, Nederland en Bel gië. De bouw van deze toestellen is van veel betekenis voor de ontwikkeling der Europese vliegtuigindustrie. Voor Nederland zyn de Fokker-fa brieken by de bouw betrokken. Naar uit Den Haag wordt gemeld zal voor de Nederlandse luchtmacht aangebouwd worden het Hunter mo- Letterkundige A. Top Naeff te Dordrecht overleden Schrijfster van vele boeken en toneelstukken Woensdagavond is op 75-jarige leef tijd in het gemeenteziekenhuis te Dor drecht overleden de bekende schrijf ster Top Naeff. Ze heeft nog geen 24 uur in net ziekenhuis doorgebracht. In Maart j.l. was aan mevr. Top Naeff het ereburgerschap van haar geboor teplaats Dordrecht verleend ter gele genheid van haar 75ste verjaardag. Anthonetta Top, beter bekend onder de naam Top Naeff, werd geboren 24 Maart 1878 te Dordrecht. Zy bezocht de meisjes H.B.S. in haar geboorte* stad, de Muloschool voor meisjes te Gorkum en een kostschool te Brussel. In 1899 debuteerde zij als schrijfster met een toneelstuk ,,De genadeslag". Voorts schreef zij de toneelstukken „Aan Flarden" en „Het weerzien". Haar eerste roman „De dochter" verscheen in 1907. De roman „Voor de poort" werd een groot succes. Voorts schreef zij „Offers", en „Een huis in de rij". Vele van haar meisjesboeken hebben grote bekendheid verworven. In 1900 schreef zij „Schoolidyllen" ge volgd door „De tweelingen", „Het veu len*5 en „In de dop". Ook haar saty- rieke schetsenbundel „Letje", waarin zij het gezeten burgerdom hekelde, is zeer bekend geworden. Een bijzondere studie over „Charlotte von Stein", de vriendin van Goethe, zag in 1921 het licht. Van 1914 tot 1930 was zij to neelredactrice van de Groene Amster dammer en in 1938 redactrice van El- sevier's Maandschrift. In 1947 publi ceerde zij tenslotte een uitvoerige studie over Willem Rooyaards. „Atoomlessen" voor Europese officieren De Verenigde Staten zullen aan vooraanstaande geallieerde officieren in Europa onderricht geven in oorlog voering met atoomwapens, aldus een mededeling van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. Dit zal geschieden met ingang van 28 April aanstaande. De cursussen, die in de Amerikaanse zóne van Duitsland gegeven worden, zullen onder leiding staan van Ameri kaanse officieren. Voor hoge bevel hebbers van de N.A.V.O. zullen de cursussen vier dagen duren, voor staf officieren 10 dagen. Stakers bezetten deel der Renaultf abrieken Ruim 500 stakende arbeiders, onder aanvoei'ing van het communistische parlementslid Roger Linet, hebben zich Donderdag toegang verschaft tot het staatsbedrijf der Renaultauto- fabrieken te Parijs en een afdeling daarvan bezet. De bedrijfsleiding heeft ongeveer 5000 arbeiders uitgesloten, die een week geleden in staking gingen voor hoger loon. De christelijke en socialis tische vakbonden steunden deze sta king ook. Een comité, waarin alle vakbonden vertegenwoordigd zijn, heeft besloten voor Vrijdag een algemene staking van twee uur uit te roepen. Er wer ken 40.000 man bij Renault. del F 1. Het Nederlandse aandeel zal 18 millioen dollar bedragen, België krijgt orders voor 24 millioen dollar. Lord Ismay deelde te Parijs méde, dat Nederland, België en Noorwegen er voorts ïn toegestemd hebben een groot aantal „All weather" jacht vliegtuigen te kopen. Het type van deze vliegtuigen is niet veimeld, maar waarschijnlijk betreft het hier de Gloster Javelin. Hunter Hawker De „Hunter F 1" heeft het meest van zich doen spreken óp' de lucht vaarttentoonstelling van de Engelse vliegtuigbouwers in September 1951. Ieder die het toestel toen op circa twintig meter hoogte boven de lan dingsbaan van het vliegveld Farnbo- rough heeft zien voorbij schieten (en dat waren er niet zoveel, want het toestel is razend snel) zal dat feit niet vergeten. In de Engelse vakbla den werd later vermeld, dat de Hun- ter F 1 bij die gelegenheid snelhe den van meer dan 1075 km. per uur heeftfi gehaald. De Hunter heeft een spanwijdte van 10-20 meter en een lengte van 13.90 meter. Alle andere gegevens zoals die over gewicht en sneheden strjgsnelheid, bereikbare hoogte en bewapening, zijn nog niet bekend ge maakt. (Vervolg op pag. 3.) Conferentie van de Grote Drie Na Navo-besprekingen Na afloop van de X.A.V.O.-confe rentieZaterdagmiddag a.s-, zal in Parijs een driemogendhedenconferen- tie (de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk) worden gehouden, aldus heeft Donderdag het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Het doel van de besprekingen zou volgens een Franse woordvoerder een „algemene uitwisseling" zijn van me ningen ten aanzien van de internatio nale toestand. De besprekingen zullen worden bij gewoond door de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, en zijn Franse ambtgenoot Bidault. Het is nog niet bekend, wie voor Engeland aan de conferentie zal deelnemen. Minister Eden is nog her stellende vaji een operatie, die hij on langs moest ondei'gaan. SLECHTS WOORDEN, GEEN DADEN Sombere woorden tijdens Eiffel-toren-diner Twee honderd Navo-afgevaardigden en diplomaten hebben Donderdagmid dag gegeten in het restaurant op de eerste verdieping van de Eiffeitoren te Parijs. Het was de Franse regering, die dat etentje aanbood en dus rustte op de Franse minister van buitenland se zaken Georges Bidault de taak de tafelrede te houden. Hy noemde drie voorwaarden, waar op de Westelijke wereld met het Oos telijk blok in vrede zou kunnen leven: controle op de bewapening, herstel van de vrije Duitse eenheid en vast stelling van een vredesverdrag met Oostenrijk. Wat de Russische vredes wil betreft, zei hij, dat de feiten veel minder bevredigend waren dan de woorden. „Als dingen en geen woorden zichzelf op een bevredigende manier zouden aandienen, zou een belangrijk element zijn ingevoerd in een gesprek, dat tot dusver ontbloot is geweest van elke bemoediging", aldus Bidault. Hij zei, dat Frankrijk niet van plan was zich in een verdedigingsorganisa tie met Westduitse troepen te storten zonder rijpe overweging. Aan de Franse verantwoordelijkhe den buiten Europa kan nauwelijks worden voldaan als de Franse strijd krachten worden vastgehouden in een Europees léger. Wijzend op de ernsti ge toestand in Indo China betoogde Bidault, dat „het ontoelaatbaar zou zijn de hervatting van de onderhande lingen in Korea vergezeld te doen gaan De Hawker Huntervoor de Nederlandse luchtmacht. Twee doden bij te water raken van auto Woensdagavond is het echtpaar dr. W. uit Eindhoven ter hoogte van de Roobeelc onder de gemeente Arcen op nog niet opgehelderde wijze in de Maas geraakt en verdronken. Dr. W. was als internist verbonden aan het Diaconessen-ziekenhuis te Eindhoven Het echtpaar, dat twee jeugdige kin deren achter laat, was eerst diezelfde middag in een hotel te Arcen gearri veerd van een hervatting öer vijandelijkhe den in Indo-China". Volgens Bidault zouden de Rus sische gebaren van de laatste we ken er op gericht zijn de Wester se vastberadenheid op de proef te stellen voor wat betreft het zwichten voor druk, chantage en uitgesproken agressie. Hij protesteerde tegen het verwyt vanbesluiteloosheid, welk verwijt men Frankrijk voor de voeten werpt en merkte in verband met de Europe se eenheid op, dat Frankryk niet slechts een markt is, doch ook een beschaving. De waarschuwing van Frankrijk tegen overmatige haast zou op den duur de zaak van een ste vig en gelukkig Verenigd Europa dienen. In Rampenfonds 107 millioen Bij het Nationale Rampenfonds was tot Donderdagmiddag een bedrag bin nengekomen van 107 millioen gulden; een stijging sinds Woensdag van hon derdduizend gulden. AUTO-LANDHUIS Nederland staat met het aantal voertuigen achter bij het buitenland Ten aanzien van het aantal voertuigen op de weg staat Nederland ach ter by 't buitenland: Slechts in Italië met 1 bedrijfsauto op 175 inwoners is de situatie ongunstiger. In ons land wordt 1 bedrijfsauto geteld p. 125 in woners. In Frankryk bedraagt daarentegen het aantal inwoners per bedrijfs auto 51, in Engeland 54, in Denemarken 57; in België 58, in Noorwegen 60 en in Zwitserland 106. Het is een algemeen belang, dat deze grote achterstand spoedig wordt ingehaald. De te zware lasten op het wegverkeer belemme ren echter de gezonde ontwikkeling van het wegverkeer. Aldus betoogde de heer E. F. Erikson, algemeen voorzitter van de Rai bij de opening van de 23e Rai voor bedrijfsautomobielen. De heer Erikson behandelde voorts met een enkel woord de situatie van het Nederlandse bedrijfsautopark. De eigenlijke openingsrede werd uitgesproken door de staatssecreta ris van economische zaken, dr. G. M. WAARDE WEER DROOG Nu nog per motorboot, maar binnenkort weer op de fiets Er komt geen vloed meer in de polder! Dit was de prettige gewaarwor ding van de enkele bewoners van het verdronken Waarde, toen zij Donder dagmiddag tegen hoog water in de drooggebleven dorpskom konden rond wandelen. Voor het eerst sinds de rampzondag hadden eb en vloed geen vrij spel meer in deze polder, want sinds gistermorgen liggen de 830 h.a. van dit waterschap weer beschermd achter de Kadijk. Achthonderd arbeiders zetten om half zeven op de Rijksweg het slotof- fensief in om de twaalf gaten van twintig meter in de zandzakkendyk te sluiten en een goed uur later hadden h onderdduizend zandzakken hun plaats gekregen. De operatie was gelukt, maar zoals de mannen zelf zeiden: het was een slag zonder gevecht! De actie werd zeer vergemakkelijkt, doordat er dankzij de Oostenwind bijna geen water op de Rijksweg kw am. Woensdagnacht om twaalf uur is de sluis van het waterschap Waarde reeds met spuien begonnen. Het water in de polders zakt reeds en wanneer men drie w eken verder is, zullen de landerijen voor het grootste deel droog gevallen zijn. Met het dichten van de zandzakken- dijk zijn thans aan dit waterfront van de zeedijk tot de Oostdijk dertienhon derd strekkende meier - stroomga- ten afgesloten. Dit is g:en peuleschil geweest, want niet altijd is het zo ge makkelijk gegaan als op deze morgen. Uit de vele luidsprekers klonken tussen de orders door, vrolijke wijs jes. De blonde haren en de blauwe ogen van het kleine Greet je uit de polder werden luide bezongen en op het rhythme van pittige marsmuziek sleepten de honderden arbeiders de zandzakken aan. Tegen half zeven des morgens werd h ein voor het of fensief gegeven. He water in de pol der Waarde stond ongekend laag (1,08 plus N.A.P.) en de Rijksweg lag over een groot gedeelte droog. Wr rom dus langer wachten, zeiden de mensen van de waterstaat en de combinatie Ver stoep. Bij elke metershoge terp van zandzakken stond een zestigtal arbei ders gereed en toen begon de actie. In snel tempo werden de twaalf gaten tussen deze terpen met zandzakken op gevuld, jdat men tegen acht uur op d meeste plaatsen reeds tot twee me ter en hoger gevorderd was. De vier meter brede nooddijk a - zandzakken was tijdig gereed voor do komende vloed. Rond twaalf uur stond onge veer een halve meter water op de Rijksweg, doch de dijk hield ,-ich goed. Week vol successen De hoofdirg_aieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Heijblom, die zich met de hoofdingenieurs ir. H. A. Ferguson en ir. J. G. Snip op de hoog te kwam ellen, kon terecht van een sueees- week spreken: de zeedijk bij Bath gedicht, de pendeldienst over de Oostdyk geopend en de Kadyk ge sloten! Terwijl de rbeiders .ich om beurt voor het houten keetje verzamelden, waar dames van de Kring Gelderland \an het Rode Kruis en -iet ^nrhemse U.V.V. met assistentie van Rode Kruis- dames uit de streek voor honderden liters koffie zorgden, ging de actie-Ka- dijk nog onafgebroken voort. El. zij zal nog vele dagen duren, want vóór de komende ^oge waterstanden moet nog veel gebeuren. Draglines zijn druk bezig oir de r -oddijk van pontons met klei tot vier meter hoogte op te voe ren en straks zal ook de .ndzakken dijk met een kleilaag noeten worden bedekt. Wan eer dit alles gereed zal zijn en ook de gehele K Jk voorlo pig zeewerend zal zijn gemaakt, zullen de bewoners van Waadde kunnen te- ruglv-n. Bovendie. rest c- nog het herstel van het thans afgesneden ge deelte van de Kadijk, waarin nog drie gaten liggen van 'lier en daar acht in iter diepte. Wanneer dit klaar is zal de zandzakkendijk op de Rijksweg met tertijd weer kunnen verdwijnen. Maar dat is van later zorg, zeggen de bewoners van Waarde, waarvan er verschillenden in de Dorpsstraat reeds druk bezig zijn om hun woningen schoon te maken. Nog ziet de over stroomde polder er troosteloos uit, al staan dan in deze binnenzee de ker senbomen in rijke bloesemtooi hun laatste levenssappen op te" teren. Nóg is het dorp slechts met een mo torboot te bereiken, doch dit zal niet lang meer duren en dan kun je weer op de fiets naar het dorp, zegt dijk graaf Van Fraassen. En Toon de Leeuw, die de sluis bedient, laat ti'i- omfantelijk zien, dat het water in één dag reeds een tree van het trapje aan de dyk is gezakt. De hoop van de be woners van Waarde begint te herleven, trots dat de rijke gronden en boom gaarden dit jaar geen oogst meer zul len geven. J. Veldkamp. Deze wees ojn. op de be langrijke rol van de Rai bij de afzet van de Nederlandse producten. Wat vrachtauto's en bestelwagens aangaat, wordt aan de tentoonstel ling deelgenomen door de volgende landen: West Duitsland met 10 mer ken, Engeland 8, Amerika 7, Frank rijk en Nederland elk 4 merken, Oost Duitsland 3 merken, Italië, Tsjecho Slowakije en Zweden elk met 1 merk. In totaal dus 39 fabri katen. De autobussen, touringcars, stati oncars en aanhangwagens zyn verte genwoordigd door 29 fabrikaten, ver deeld als volgt: Nederland 11, West Duitsland 7, Engeland 4, Frankryk 2, Amerika, Italië, Tsjecho Slowakije, Zwitserland en Zweden elk 1 merk. De 36 merken chassis bestaan uit: 9 Amerikaanse, 9 West Duitse, 9 Engelse, 3 Nederlandse, 2 Franse, 2 Zweedse merken, alsmede 1 Oosten rijkse en 1 Zwitsers merk. Voorts vindt men op deze tentoon stelling o.m. een 20-tal merken losse motoren en 7 meiken ambulance-wa gens. COjMFORT De autobussen gaan steeds meer comfort bieden: een verhoogde vloer, waardoor de passagiers een beter uit zicht over het andere verkeer hebben, verstelbare stoelen, zoals die ook in vliegtuigen zijn aangebracht; wasge legenheid, keukentje, toiletten, kort om niets is meer te goed voor Koning klant. De belangstelling van de bezoeker gaat ook uit naai- de diverse model len ziekenauto's, brandweerwagens, wagens voor gemeentediensten, spe ciale bestelwagens de uitzonderlij ke modellen, die op de vorige expo sitie van bedrijfsautomobielen aan wezig waren, zijn er ditmaal niet legerwagens en andere wagens voor bijzondere doeleinden. De volkswagen, die van het oor spronkelijke model bestelauto al een kleine autobus had gemaakt, komt nu met een andere variatie. Het is een soort landhuisje in een bestelwa gen met drie bedden, die overdag opgeklapt kunnen worden en dan plaats maken voor een tafel en stoelen, een tweepits gascomfoor op de plaats naast de bestuurder, zodat men 's morgens na het ontwaken zonder uit bed te stappen een vers kopje thee kan zetten. Een water reservoir en een gootsteen zijn ook aan „boord". In Eindhoven heeft de minister van O., K. en W., mr. J. M. 'L. Th. Cols, de Zilveren Vlaamse Gaai" in ont vangst genomen, die liem werd toe gekend wegens zijn grote verdiensten voor de padvindersbeweging. De minister was aanwezig bp de ope ning van Sint Jorisdag te Eindhoven, waar de hoofdcommissaris va/n de Verkenners der R.K. Jeugdbeweging H. F. M. baron va/n Voorst tot Voorst, hem de onderscheiding uitreikte. „Bieroorlog" op komst Met 88 tegen 5 stemmen is in de Donderdag te Nijmegen gehouden ver gadering van de Bond van Bierhande- iuren en Mineraalwaterfabrikanten 'n motie aangenomen, waarin de B.B.M. er haar teleurstelling over uitspreekt, dat door de brouwerijen nog steeds niet voldaan is aan de toezeggingen om een einde te maken aan de prijzen- concurrentie in flessen bier door de grossiers in kruidenierswaren. De vergadering machtigde het be stuur tot afweer een prijzenconcurren- tie in te leiden, indien niet vóór 1 Juli een bevredigende oplossing be reikt wordt Deze motie werd telegra fisch doorgestuurd aan het Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam. De secretaris van de B.B.M., de heer C. Rijk, deelde eog mede, dat reeds vijf jaar geleden met de brouwerijen werd onderhandeld over de minder gewenste verkoop van bier aan gros siers in kruidenierswaren. Nadert catastrophe in Indo-China Franse troepen worcïen ernstig bedreigd In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs is Donderdag verklaard, dat de Franse regering zich ernstig zor gen maakt over het offensief van de Vietminh in Indo-China, in het bijzon der over de vraag of de Fransen in staat zijn de hoofdstad van Laos, de stad Loeang Prabang, te behouden. Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Indo-China, is Donder dag naar Loeang Prabang gevlogen om zich op de hoogte te stellen van de verdedigingsvoorbereidingen. Er zyn geen grote reserves aan Franse troepen in Indo-China be schikbaar om de stoot van de Vietminh naar Loeang Prabang en Vientiane, de grootste stad van Laos, op te vangen. De politieke correspondent van „Le Monde",- heeft Donderdag een ongenoemde Franse minister aangehaald, die na een Woens dag gehouden kabinetsvergade ring, waarin de toestand in Indo- China was besproken, verklaard zou hebben, dat Frankrijk een' catastrophe tegemoet gaat. Op de „vlakte der kruiken" zijn de Franse strijdkrachten door de Viet- mïnh-troepen bijna geheel omsin geld. DE VERWACHT: MIXDER WIND Droog weer met enkele overdrij- vende wolkenvelden voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAX. 25 April. Zon op 5.22 onder 19.56 Maan op: 16.12 onder 3.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1