PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jordaans-Israëlisch vuurgevecht in de straten van Jeruzalem Vijf belangrijke mededelingen voor Zeeuwsch-Vlaanderen BILT Kantlijn TIEN BRANDWEERLIEDEN BIJ ONTPLOFFING GEWOND GEEN PAPERASSENZEE BIJ HET RAMPENFONDS 196e Jaargang - No. 9. i.» Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PJ. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, 5.45 p. ltw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 Aprii '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'* 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telcf. 16: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 100. telef. 26. ERNSTIG GRENSINCIDENT Schietpartij duurde twee uur Van Israëlische zijde wordt gemeld dat leden van het Jordaanse Arabi sche legioen in de Israëlische wijk van Jeruzalem, Moesrara, twee uur lang hebben gevuurd, in joodse straten en op joodse huizen. Het vuur is door Israëlische militairen beantwoord. Zes Joden werden ge wond. Beambten der Verenigde Naties zijn er, na onderhandelingen, in geslaagd het vuren te doen staken. Uit Amman wordt van Jordaanse officiële zijde gemeld dat „het Israë lische leger Woensdagmiddag van al le kanten en op hetzelfde uur heeft aangevallen", waaraan wordt toege voegd dat „de aanval evenwel is af geslagen door leden van het Arabi sche legioen en de nationale garde". Volgens dit bericht zijn twee bur gers om het leven gekomen en acht politiemannen en burgers gewond. Waarnemers te Tel Aviv verklaar den dat de jongste schietpartij in Je ruzalem een van de ernstigste grens incidenten is, die na het, in 1948, be ëindigen van de vijandelijkheden tus sen het Israëlische leger en de Ara bische strijdkrachten, is voorgeval len. Gemeld wordt dat, zodra leden van het Jordaans Arabisch legioen op de wijk Moesrara begonnen te schieten, naburige achter zandzakken ver schanste posten van het legioen, door andere Joodse straten vuurden. De zwembaden in Zeeland hebben eensklaps, zoals wij ook Zaterdag reeds schreven, een onverwachte actualiteit gekregen. Omdat er zo ontstellend weinig van zijn en omdat het in een waterland als Zeeland nog dringender noodza kelijk is dan elders, dat men zwem men leert. De bewoners van de Zeeuwse hoofdstad zijn intussen wel van een koude kermis thuis gekomen. Maan den en maandenlang hebben zij ge leefd in de vurige hoop, dat het al thans aan het einde van de beginnen de zomer mogelijk zou zijn hun kroost naar een zweminrichting te zenden, die aan redelijke eisen vol doet. Gelden waren er van particulie re zijde beschikbaar, het scheen, dat de gemeente bereid was er de rest bij te leggen, er werd zowaar reeds een begin met de werkzaamheden gemaakt, toen een afdeling genie daartoe in de toevallige gelegenheid, was. En nu komt daar de burgervader van de Zeeuwse hoofdstad en brengt bittere teleurstelling. De burger vraagt zich na zijn me dedeling, óf.t het zwembad 260.000 moest kosten, af, of het dan waarlijk niet wat goedkoper kon. Dat provin cie of rijk bezwaren koesteren tegen een zo hoge uitgave is begrijpelijk. Omdat deze instanties van oordeel zullen zijn, dat het inderdaad goed koper kan. Waarom heeft men dat niet eerder bedacht? Intussen hadden de Middelburgers Woensdag toch reden tot vreug de. Sedert 17 Mei 1940, dertien lange, lange jaren heeft er geen caril lon boven de stad getwinkeld... en nu waren daar eensklaps de oude ver trouwde klanken terug. Nog niet of ficieel, alleen maar officieus. Maar zij waren er. De mensen keken elkaar aan. Zij wezen elkaar naar de toren. Zij lach ten in de lentezon en voelden zich ge lukkig. Wat heeft een mens toch weinig nodig om gelukkig te zijn. En wat betekent een beiaard toch ongelooflijk veel! Helaas, de Nieuw- en Sint Joostlan- denaren voelen zich minder te- weden. Jaren lang hebben zij tegen elkaar gezegd: Straks als het Sloe droog is, wat zal onze ge meente dan in betekenis toenemen! In inwonertal, in uitgestrektheid! Al die bewoners van het Zuid-Sloe ko men bij ons...... Er is geen Zuidsloe. Er is een Quarlespolder. En die Quarlespolder komt, als de voortekenen niet bedrie gen, niet bij de dichtstbjgelegen Wal- cherse dorpskernen, Nieuwland of Arnemuiden, maar bij de gemeente 's Heer Arendskerke. Dat is niet leuk voor de mensen van Nieuwland, en nog minder leuk voor de toekomstige bewoners van de Sloepolder, wier mening overigens, naar wij menen, niet is gevraagd. Wel liggen de buurtschappen Nieuw- dorp en Lewedorp niet verder weg dan Arnemuiden of Nieuwland. Maar het gemeentehuis, waar ieder op zijn tijd toch mee te maken heeft, ligt in 's Heer Arendskerke zelf. Negen ki lometer ver! En nu kan de burgemeester van 's Heer Arendskerke wel zeggen, dat deze gemeente per bode de bewoners van de Quarlespolder thuis brengt wat zij in Arnemuiden of Nieuwland moeten halen, een doorslaand argu ment gaf hij daarmede niet. En daarom zullen velen het vreemd blijven vinden, dat de gehele Quarles polder naar Zuid Beveland gaat. 3f In verband met verblijf bui- tenslands van onze hoofdredac- a teur zal tot en met 10 Mei in ons blad geen „Kantlijn" verschij- ij! >;c nen. Een tweetal Arabische aanvallen werd uitgevoerd in de Mamilah- straat, die uitmondt in het niemands land nabij de poort van Jaffa, een van de zeven poorten van het oude Jeruzalem. De poort van Jaffa is de laatste vijf jaar gesloten geweest. Voorts wordt gezegd, dat, kort na dat het schieten was opgehouden, via luidsprekers in de Joodse wijken in het grensgebied opdracht werd gege ven verduisteringsmaatregelen te ne men. De Jordaanse premier heeft een Politieke Commissie nam resolutie aan Ontwapening van buitenlandse strijdkrachten in Birma Zonder tegenstemmen heeft de po litieke commissie der V.N. Woensdag een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat „buitenlandse strijdkrachten in Birma ontwapend en onmiddellijk geïnterneerd of uit Birma teruggetrokken moeten wor den". De Sowjet-Unie stemde met de meerderheid mee. Birma en China, de voornaamste betrokken landen, ont hielden zich. Tweede Amerikaanse onderzeeboot aan Nederland overgedragen De tweede onderzeeboot, die door de Amerikaanse marine aan Neder land in bruikleen is gegeven, Hr. Ms. i.Zeeleeuv", is te New London (Conn.) overgedragen. De overdracht aan de koninklijke marine geschiedde door de Amerikaanse commandant van de boot, luitenant ter zee eerste klasse W. R. Banks van de Amerikaanse ma rine. De nieuwe commandant is de luitenant ter zee eerste klasse Van Nieuwenhuizen. telegram gezonden aan de Ameri kaanse, Britse en Franse regeringen, waarin geprotesteerd wordt tegen de schietpartij,- welke Woensdagmiddag in Jeruzalem heeft plaats gevonden. In het telegram worden tevens waar borgen voor de Jordaanse grenzen verzocht. Uit Amman wordt gemeld dat ko ning Hoessein zeer in beslag is ge nomen door het Jordaans-Israëlische vuurgevecht in Jeruzalem. Hij heeft zich in verbinding gesteld met de Jordaanse minister van landsverde diging. „Firefly" m zee gestort Piloot na redding overleden Een „Firefly" van de Marine Lucht vaartdienst is gistermiddag op 10 km. uit de kust van Katwijk in zee geval len. Onmiddellijk werden pogingen ondernomen om de piloot, die op zijn zwemvest drijvende werd gezien, te redden. „Seaotter"-vliegboten, een „Mitchell", een „Firefly en een heli- coptère begaven zich naar de plaats van het ongeval. De piloot werd door een „Seaotter" opgepikt, maar Is kort daarna overleden. De piloot was de luit. tea- zee vlieger. 3e klasse F. Koops uit Den Haag. Rampenfonds 106,9 millioen In het Nationaal Rampenfonds is tot Woensdagmiddag 106,9 millioen gulden gestort. Sinds Dinsdag is er weer een ton bijgekomen. Panmoendjon, een dorpje, dat thans in het middelpunt van de belangstel ling staat, door de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen tussen de communisten en de gealli eerden, die daar plaats vindt. Het communistische ontvangstcentrum (1), ligt even bezijden de weg naar Kaesong (2). Ook het gebouwtje waarin de onderhandelingen tussen Noord-Korea en de Ver. Naties wor den gevoerd, staat aan deze weg (3). De gevangenen vjorden door de com munisten in deze tenten gebracht (3), waarna zij worden ontvangen door de geallieerden (1) en via de weg naar Moensan (4) naar „Vrijheids- dorp" worden gebracht. Èr is een veldje gemaakt, waar helicopters kunnen landen en opstijgen (6). BRAND IN AMSTERDAM Gascylinder explodeerde Woensdag heeft zich in een kachel smederij in Amsterdam-Oost een ont ploffing voorgedaan, waardoor tien brandweerlieden werden gewond, waarvan enkele ernstig, en honder den rniten als gevolg van de lucht druk sprongen. Juist toen een ploeg brandweerlie den een kleine brand in de smederij wilde blussen, explodeerde met enor me kracht een gascylinder. Het ge volg wa3, dat de brandwachts door de geweldige luchtdruk over de straat werden geslingerd. Onmiddellijk snel den van het op slechts enkele tiental len meters liggende O. L. -Vrouwe gasthuis verpleegsters met brancards toe en de gewonden werden het zie kenhuis binnengebracht Politie, brandweer en geneeskundi ge dienst rukten terstond met groot materiaal uit. De kachelsmederij werd totaal ver nield. De straat maakte een indruk, alsof er een bom was geëxplodeerd. Vier brandweerlieden bleken ernstig gewond. Van het ziekenhuis werd een grote ruit in de operatiezaal geheel vernield. De zaal was op dat moment niet in gebruik. Broer van Tunesisch minister vermoord Verzetslieden in Tunis hebben Woensdag een advocaat, Taieb Gats- jem, broeder van de Tunesische mi nister van gezondheid, vermoord. Hij was beleend om zijn pro-Franse ge zindheid. Hij was naar een dorp ge gaan om de plaatselijke verkiezingen te organiseren, die door de nationa listen worden geboycot Er ontstond spanning in Tunis en Sousse, nadat men daar het nieuws had vernomen. De dader is gearresteerd. Hen nieuwe lente, een nieuw geluid Zo redeneert ook de heer J. Wagenaar, de beiaardier van het ca rillon van de Domtoren te Utrecht. Momenteel is hij bezig met het „ver steken" van de speeltrommel van het carillon, een werkje, dat slechts drie maal per jaar geschiedt. GENERAAL ALONS VERKLAART Opbouworgaan Zeeland kreeg crediet van 154.400 Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds ls van oordeel dat schade aan huisraad en textiel integraal, dat wil zeggen nieuw voor oud, moet worden vergoed. Dit deelde generaal P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds mede tijdens een gisteren gehouden persconferentie. Tjjdens deze conferentie is tevens de critiek ter sprake gekomen, die o.a. door BJL kamerleden op een reis door West-Brabant is geuit- van het Rampenfonds te wijten, aldus verklaarde de generaal. In feite wa ren vele aanvraagformulieren voor textiel, welke eenvoudig gesteld zijn, bijzonder slecht ingevuld. Deze for mulieren worden nu aan de burge meesters toegezonden, die voor invul ling zorgdragen. Met onvolledige en verwarde op gaven kan men immers niets begin- Grote stroom Amerikaanse toeristen verwacht Amsterdam in het middelpunt der belangstelling Nederland kan dit jaar een grote stroom Amerikaanse toeristen ver wachten, speciaal uit New York en omgeving. Jhr. W. A. Calkoen, direc teur buitenland van de A.N.V.V. con stateerde tijdens een bezoek aan New York, dat de boekingen voor tours door Europa en speciaal ook voor Ne derland zeer aanzienlijk zijn. In 1947 bezochten 12.000 Amerika nen ons land, in 1951 47.000 en ver leden jaar 66.000 Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat dit bezoek in het komende seizoen nog groter zal zijn. De meeste belangstelling voor verblijf in Nederland heeft Amster dam. Kindje door warm water verbrand In een onbewaakt ogenblik trok de anderhalf jaar oude Ria M. te Lin- schoten de stop uit de wasmachine, die even tevoren door haar moeder met kokend zeepsop was gevuld. Het kind werd door het sop overspoeld. In het R.K. ziekenhuis te Woerden is zij aan de bekomen verwondingen overleden. K.V.P.-Iijst in Sint Maarten te laat ingediend Alleen een noodwetje kan redding brengen Het bestuur van de afdeling Sint Maarten van de Katholieke Volks partij is verleden week tot de ontdek king gekomen, dat men vergeten had de candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen op tijd in te leve ren. De voorzitter van het stembu reau, burgemeester D. Korver, kon daarop niet anders doen dan de te laat ingediende lijst weigeren. De K.V.P.-afdeling is daarop in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. De uitspraak van het college luidde, dat het beroep ongegrond werd ver klaard. Een tamelijk groot percen tage van de kiezers in Sint Maarten zal dus zijn stem niet kunnen uitbren gen op de door hen gewenste partij. Sint Maarten heeft een gemeente raad van zeven leden. De K.V.P. be zit daarvan een zetel, doch maakte een goede kans er dit jaar twee te krijgen. Nog één oplossing is mogelijk, nl. dat binnenlandse zaken een noodwet je aanhangig maakt, dat bepaalt, dat in het algemeen belang moet worden afgeweken van de geldende regel en dat de K.V.P.-lijst van Sint Maarten alsnog wordt toegelaten. KORT MAAR KRACHTIG WERKBEZOEK Minister AlgeraGeen plannen voor afdamming van Zwin De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, die gisteren een werkbezoek bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de navolgende mede delingen gedaan; 1. De plannen voor een nieuwe veerhaven te Breskens zullen met spoed worden behandeld. 2. Op korte termijn zal een beslissing worden genomen of deze haven Oostelijk dan wel Westelijk van de bestaande haven zal worden aange legd. 3. Overwogen wordt langs de ondermijnde duinenrij bij Cadzand een nieu we zeewering aan te brengen over een lengte van ca- 400 meter. Plan nen voor de bouw van een nieuwe zeesluis zijn vrijwel gereed. Met de bouw zal dit jaar worden begon nr- 4. Van Nederlandse zijde bestaat stellig niet het voornemen tot algehele afdamming van het Zwin. 5. Onmiddellijk na dichting van het laatste sluitgat op Beveland (haven Krniningen) zal begonnen worden met herbouw van de aanleginrichting voor de boten. De veerdienst zal nog voor het einde van dit jaar func- tionneren. Het bezoek van de minister droeg geheel en al het karakter van een werkbezoek. Reeds in de ochtenduren op de boot van Vlissingen naar Bres kens, voerde de minister, die verge zeld werd door de leden van Gedep. Staten G. Philipse en C. Hamelink, de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Zeeland, ir. Th. Hejblom en ir. J. P. Neeteson, be sprekingen met de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout over de aanleg van een nieuwe veerhaven. Indien deze haven Westelijk van de bestaande haven zou worden aange legd, zal er tevens een nieuwe weg rond Breskens aangelegd moeten worden, teneinde het doorgaand ver keer rond de gemeente te kunnen leiden. De burgemeester bepleitte de aanleg van een Oostelijke haven, me de in verband met de belangen van de Middenstand, die langs de bestaan de weg immers reeds zaken heeft ge vestigd. Het „Westeliik plan" zal aanmerkeljk duurder komen. Vervolgens maakte het gezelschap een tocht langs de West Zeeuwsch- Vlaamse kust, waarbij het de minister was gebleken zoals hij na afloop van het werkbezoek op een te Hulst gehouden persconferentie verklaarde dat het voorlopig herstel op alle punten gereed is ën dat met het defi nitieve herstel goede vorderingen wor den gemaakt. De plannen voor de nieuwe zeesluis te Cadzand omvatten tev°ns de onderbouw voor een nieuw gemaal. Via Oostburg, waar de verbeterin gen aan de Rijksweg werden bezich tigd, begaf het gezelschap zich naar Hoofdplaat waar het he el ver fevorderd is en vervolgens naar erneuzen, alwaar een gedeelte van <_e vergadering van de Schippersver eniging „Schilttevaer" werd bijge woond. (Vervolg op pag. 2) nen. Hetzelfde geldt voor de aanvra gen voor een eerste uitkering als voorschot op de 50-procent vergoe ding. Ook deze formulieren werden vaak verkeerd en verward ingevuld. cheert de zaak thans goed, verklaar de de generaal, van een paperas sen zee Is geen sprake, terwijl de ad ministratieve bemoeienis tot het ui terste blijft beperkt. Sprekende over de financiën van het fonds zeide de generaal, dat thans 83 millioen in kortlopend schatkistpapier is-belegd, waarvan dagelijks ruim twee mille rente getrokken wordt Tot nu toe zijn 16 000 cheques tot een bedrag van ruim 5,7 millioen aan voorlopige uitkeringen verzonden. Aan de opbouworganen In Zeeland, Brabant en Zuid Holland zjjii voorlo pige credieten verstrekt van f 1.544.00, f 150.000 en f 250-000. Het rampenfonds zal voorts de bin nenkomende rekeningen voor het le vensonderhoud der rampslachtoffers fedurende de drie eerste weken van 'ebruari honoreren. Het aantal scha degevallen wordt op 50.000 geschak Deense verkiezingen brachten geen wijziging De Dinsdag in Denemarken gehou den algemene verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden hadden het volgende resultaat: Sociaal-demo craten 61 zetels (in 1950: 59 zetels); Conservatieven 26 zetels (27 zetels); Agrarische partij 33 zetels (32 ze tels) Radicalen 13 zetels 12 zetels) Een-belasting-partij 9 zetels (12 ze tels); Communisten 7 zetels (7 ze tels). De uitslagen betreffende de twee zetels van de Far Oer-eilanden zullen eerst volgende maand bekend zijn. Het is vrjwel zeker, dat deze zetels zullen toevallen aan de partjen, wel ke deze thans ook reeds bezetten, d.w.z. een aan de sociaal-democraten en de andere aan de agrarische par- Hierdoor zullen de regeringspartjen (Conservatieven en Agrariërs) teza men de beschikking krijgen over 60 zetels, tegen de socialisten over 62 zetels. Premier Erik Erikson heeft het ontslag van zijn regering aangebo den. Dit zal wellicht slechts een for maliteit zijn, aangezien een eventue le socialistische kabinetsformateur niet op de steun van de radicalen (13 zetels) kan rekenen. De leider der sociaal-democraten, Hans Hedtoft, zou dus naar andere bondgenoten moeten omzien, alvorens een moge lijke opdracht te kunnen aanvaarden. DB VERWACHT NOORDOOSTELIJKE WIND In de ochtend hier en daar nevel of mist, overdag enkele overdrijvende wolkenvelden voornamelijk in de Noordeljke helft van het land, overi gens zonnig. Zwakke tot. matige wind in hoofdzaak Noordoostelijk. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. ApriL Zon op 5.24 Maan op: 3,1.03 ZON EN MAAN. onder 19.54 onder 3.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1