Overpeinzingen bij rassenprobleem in het Dodendal J li C BOEK Auteurs hanteerden zethaak en bedienden de pers GROTE DAG IN BOLLENLAND IS WEER OP KOMST PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 NAAR HET HEILIGE MEER VAN AFRIKA (VII) In het voetspoor van de eerste blanken (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) Tussen de snelle, modderige stromen van Krokodilrivier en Kleine Kro kodilrivier ligt het Dodendal. Diep ligt de prachtige vallei tussen de hoge bergen, diep en groenend en eenzaam. Hier en daar staan groepjes kaffer- hutten, hier en daar ligt een boerderij onder de warme,, verzengende zon. In de blauwe lucht zweven adelaars, die hun nesten hebben op de top pen der hoog ten hemel reikende bergen. \Vy rijden langs de bergpaden, die ten koste van vele mensenlevens zijn uitgehakt in de steile hellingen. Wij ryden tot boven de mist en de wolken, die gans de vallei binnen een half uur veranderen in een spookachtige schijnwereld, waarin slechts de bergtoppen, raw en woest en onaantast- baar-groots, zichtbaar blyven. Ze schijnen, als vreemd gevormde, reusach tige schepen, te dryven op de mist. Met een gangetje van vijf kilometer per uur schuiven we langs de bergkransen en de ravynen. Een uur later breekt de zon weer door en de bergwind verdrijft de mist en de wolken tot ze in dunne slierten, als verwaaide rook wegdrijven in de oneindigheid van Afrika. Het Dodendal ligt beneden ons als een juweel van pure schoonheid, ge vat in de kransen en de rotsen, om lijnd door het voortjagende water der bergstromen. Met duizend bochten en hoeken en hellingen dalen we af, tot we drie kwartier later door het ge bied rijden, dat misschien meer dan enig ander in Zuidelijk Afrika be sproeid is geworden met de tranen en bevrucht is geworden met de lichamen der eerste blanken, die in het Dodendal doordrongen. Want hier liggen de eerste voetpaden der vroegste olifantjagers. Hierheen zijn m de tachtiger jaren, honderden uij honderden avonturiers gestroomd uit aller heren landen, om er te graven naar goud en om er de dood te vinden door de malaria. Hier hebben de Nederlandse en de Portugese spoorwegbouwers geleefd en gewerkt en geleden, toen Paul Kru ger hen riep om een spoorlijn aan te leggen die Pretoria zou verbinden met de Delagea-baai aan de Indische door A. KAPTE1N. Oceaan. En velen van hen liggen be graven op de vervallen, door Afri kaanse natuur overwoekerde kleine kerkhoven. Nu is het Dodendal geen dal van verschrikking meer. Er leven dui zenden naturellen, die de grond uit- Sutten door hun ondeskundige land ouwmethoden. De vrouwen staan er in de brandende zon met een schoffel of een hark, soms met een kind op hun rug gebonden en ze hakken en spitten en harken van dat de zon op komt boven de Lebombobergen tot dat ze ondergaat ergens boven de wij de oneindigheid van de Kalahari- woestyn. Jonge mannen ziet men nergens, behalve in de vrachtauto's, die ze langs de bergpaden sturen in duize lingwekkende vaart. En de anderen? Ze zijn naar Johannesburg, waar ze diep onder de oppervlakte in de aar de wroeten om net goud los te hak ken, waarvan ze zelf zulk een uiterst klein percentage als loon ontvangen. Dagen-melkers. De zwarte volkeren beseffen van dit alles maar bitter weinig. Zc zijn vrolijk, goedlachs en hulpvaardig. Ze zijn met excuses aan de nage dachtenis van Felix Timmermans echte dagenmelkers. Hun armoede is, naar Europese maatstaf gemeten, hemeltergend en him levensomstan digheden zijn, wederom gezien door Europese bril, aan de grens van het dierlijke. Maar zij dragen hun weinige, kleurrijke kleren met zwier en trots, zy lachen U toe en wuiven de auto na zolang ze hem zien. Hun talrijke kinderen spelen naakt en dik en schaterend van levenslust. Hun oude mannen en vrouwen zitten onder de schaduw van een boom en drinken het zure kafferbier, dat koppig is*als Jamaica-rum. Ze kennen slechts hon ger als de misoogst in him gebied groot is. Ze leven onder de open he mel. waarin altyd de zon staat te stralen. En ze kennen geen ang3t, behalve die voor de geesten en de aardmannen en de waterdemonen. Millioenen naturellen leven zo. Hun stamverband wordt losser, door de invloed van de blanke beschaving. Hun mannen komen uit de steden der „witmensen" en vertellen vreem de verhalen van motoren en water kranen en liften en vliegtuigen. Hun oeroude cultuur is over een breed front in ontbinding en wat zal de Europese mens daartegenover stel len aan nieuwe waarden Het Chris tendom heeft zyn zendelingen uitge zonden, maar de Valse Profeet van Moskou heeft er óók zyn agenten Langzaam, héél langzaam begint er een onrust te werken in de hoofden en de harten van de kroesharige mil- lioenenmassa. Die onrust is nog onbestemd en on geleid en ongericht. En zij zal nog vele tientallen jaren zoeken naar Terugkeer van de Finaly-kinderen Het Franse katholieke dagblad „La Croix" meldde Maandag, dat een overeenkomst is gesloten over terug keer van de kinderen Finaly, twee Joodse oorlogswezen, die door hun katholieke pleegmoeder over de Spaanse grens gesmokkeld waren om te voorkomen dat de katholiek ge doopte jongens aan Joodse verwan ten zouden worden teruggegeven. Volgens deze overeenkomst „zou den de kinderen niet aan een neutra le organisatie worden toevertrouwd, doch in een particuliere instelling worden ondergebracht, waar geen en kele religieuze invloed op de jongens zou worden uitgeoefend". haar vorm: Afrika loopt, in de op mars der mensheid, minstens een eeuw achter Azië. Maar eens zal de dagkomen, waarop het probleem van de inpassing dezer millioenen in het economische en sociale systeem van het moderne Zuid-Afrika niet langer een onderwerp van theoreti sche en politieke beschouwingen kan zijn. De naturel, die vandaag nog mensenvlees eet uit de handen van zijn toverdokter, zal over honderd jaar een ijskast vragen. En penicilli ne en electrische stroom. Aparte ontwikkeling. Terwijl wij door de prachtige val leien van de Krokodilrivier naar de watervallen van Sabie rijden, spreek ik deze gedachten uit tegenover mijn reisgenoten. En ik vraag hun: zal de ze Afrikaanse toekomst komen door het oordeel van een massaal bloed bad heen? Niemand gelooft het. Mijn Zuidafrikaanse vrienden geloven, dat de politiek van „aparte ontwikke ling" blank en zwart ieder in eigen sfeer de oplossing zal bren gen, dank zij de snelle opkomst van de secundaire industrie. Mijn Ameri kaanse vriend is sceptisch: nij gelooft slechts in integratie, in vermenging, in een koffiekleurig ras voor heel het Zuidelijk deel van Afrika. Hij ge looft in zijn eigen filosofie: bloed is sterker dan hersens. Maar de Afri kaners zeggen bloed heeft de eeuwen beheerst en geheel zwart-Afrika was een slachthuis tot de blanke kwam met de kracht van zijn rede en orde op zaken stelde. Die „blanke" orde moet zegevieren, want zij baant het pad voor de toekomst van alle rassen. Daarom zal de politiek van blank „baasskap" nog lang moeten duren, iedere andere weg leidt naar onder gang van allen! Noordelijk van Sabie rijden we langs uitgestrekte kafferlanden. De aarde is roodbruin. Uitgemergeld door erosie. Verknoeid en vernietigd. mt «pps f ri Een der prachtige watervallen in üe bmgeving van Sabie /Inna 'Blaman achtez A.inolyf>e é.en zet ii)ee leoezèe een aUeiaaibiejst boekje of> Het moet een vreemd schouwspel zyn geweest: Anna Blaman roffelend op 't toetsenbord van een zetmachi ne, Weremeus Buning manoeuvrerend met een zethaak en Max Dendermonde transpirerend bij een drukpers. En toch gebeurde dat allemaal op die merkwaardige contactmiddag, welke de Dralvkery Bosch en Zn. in Utrecht Zaterdag belegde. Die middag kwam er een boekske ter wereld, dat uniek genoemd mag worden, niet zozeer om zyn inhoud dan wel om het feit, dat auteurs, tekenaars en uitgevers zelf aan Zetkasten en persen zwoegden om het in broederlyke samenwerking met typografische ontwerpers en drukkers binnen ander half uur te baren. Wie op het idee is gekomen, weten wij niet, maar deze onbekende ver dient stellig een lauwerkrans. Een aantal uitgevers, schrijvers en teke naars was Zaterdagmiddag de gast van de Utrechtse drukkerij. De be doeling van de samenkomst was, de auteurs in rechtstreeks contact te brengen met het materiaal, waarmee hun geesteskinderen worden verme nigvuldigd, maar waarvan zij in de meeste gevallen verre blijven. Daar om moesten zij, nadat een technisch heer een technische uiteenzetting ten beste had gegeven, of zij wilden of niet zélf aan de slag. Maar zy wil den wel! Tn de drukkerij hebben zij toen on der deskundige leiding zelf de zet haak ter hand genomen en het toet senbord bewerkt. Na ongeveer ander half uur poot-aan spelen kon hun een boekje met de zeer toepasselijke ti tel: „Van A tot Z vervaardigd op onze drukkerij" als het resultaat van hun arbeid en als herinnering aan de voor hen zo ongewone werkzaam heden ter hand worden gesteld. Aan sommige van die handen kleefde nog drukinkt Eén ding staat vast: als de au teurs him geestesproducten niet meer kwijt kunnen, als de tekenaars hun scheppingen naar prullemanden zien verhuizen, als de uitgevers met hun handen in het haar zitten omdat al leen het spoorboekje verkoopbaar blijkt te zijn, dan kunnen zij zonder een blos van schaamte bij de een of andere drukkerij solliciteren! Aan deze mensen zijn werkelyk typogra fen verloren gegaan, te oordelen al thans naar hét boekje „Van A tot Z". Het bevat korte, pittige verhalen (die alle handelen over boeken) van Gabriël Smit, J. W. F. Weremeus Buning, Belcampo, Max Dendermon de, Alfred Kossmann, Jac. van der Ster, Simon Carmiggelt, Anna Bla man en Jaap Romijn. gedichtjes van Mies Bouhuys en Annie M. G. Schmidt en vlotte tekeningen van Fiep Westendorp, Charles Boost, Bert Bouman en Herman Focke en het ziet er uit om door een ringetje te halen. En plotseling, in een bocht van de weg, treffen we een gezelschap natu rellen aan mannen en vrouwen, verzameld rond grote potten schui mend kafferbier. Opgewonden gesti culerend komen ze naar de auto toe. Sommigen van hen zijn al dronken. Ze vieren het schoffelfeest, ze wijzen ons hoe schoon hun akkers liggen. En ze nodigen ons uit. een dronk met hen te drinken. We staan plotseling temidden van tientallen verhitte natuurkinderen, nauwelijks gekleed, maar schaterend van plezier en opgewondenheid. Vier, vyf vrouwen worden weggestuurd om verse kalebasschillen. De jonge vrouw van de hoofdman schenkt ons ieder een kalebas vol; in gespannen stilte kijken ze allen toe hoe wy drinken. En als ik hun beduid dat het lekker is, joelen en juichen en lachen ze. En de vrouwen klappen verrukt in de handen. De Zuidafrikaanse politicus vraagt aan de Amerikaanse diplomaat: „U praat van integratie en algehele ver menging alsenige oplossing, niet waar? Zoudt U uw dochter met een van die kei-els willen laten trouwen?" De Amerikaan wordt rood van kwaadheid. „Natuurlijk niet!" zegt hij gedecideerd. „Deze mensen staan nog niet op het peil van Ralph Bunch en Marion Anderson en Paul Robe son. Het zal nog véél tijd kosten. Vergeet niet, dat vierduizend jaar geleden onze voorouders op hetzelfde lage peil stonden." De Afrikaner heeft zyn antwoord klaar. „U noemt een paar namen van briljante Amerikaanse negers. Maar hoeveel negers zyn er in de Verenig de Staten gelyncht in de laatste kwarteeuw? Als U het niet weten mocht: in Zuid-Afrika niet één! En overigens is Paul Robeson een com munist. Als Eisenhower hoort, dat L' hém als voorbeeld van Westerse be schaving noemt, dan geef ik geen penny mee voor uw diplomatieke carrière De drie vrouwen van de kafjerkapï- tein om een pot met schuimend bier. HET LENTEFEEST Een corso met uitbeelding van bloemennamen (Van onze speciale verslaggever) „Keukenhof" en „Flora" in Bollenland laten er geen twijfel over bestaan dat het lente is. Duizenden Nederlanders en vreemdelingen hebben beide tentoonstellingen reeds gezien en zich verbaasd over de stoere weerstand van het prille geel en groen in de perken. Zaterdag 25 April wordt weer dé hoogtijdag in de bollenstreek tussen Haarlem en Leiden. Dat is de dag van het bloemencorso. Voor het eerst in de geschiedenis van „Bollenland" zal het publiek in dit corso geconfronteerd worden met de namen van tulpen, hyacinten en narcissen. Her grace, l'Innecence, Prins Car- I •tfhval, Keizerskroon, Eros. Copland. I Farly Beauty, Brilliant Star, Rem brandt en Saskia, Mozart, White Swan, American Flag; Patria, Sïer- sad van Flora, Birds Eye, Cerena- tion, Anna Paulowna, Imperator, Fantasia, Golden Harvest en Queen of the Whites, zijn maar enkele van duizenden soorten bolbloemen, die de bollenstreken leveren. Wie durft te beweren, dat deze namen geen rijke mogelykheden inhouden voor de scheppende kunstenaars, die hier als ontwerpers der corsowagens in groeiende wedijver om de meesterti tel van de jury strijden. ADVISEUR De voorbereiding van het corso als geheel, maar niet minder die van de individuele werkstukken, is tegen woordig een vele maanden vergend karwei. De heer Van Drie] van Am stelveen kan erover meepraten. Als artistiek adviseur op 't stuk van cor so's maakt hij de evolutie, om het zo maar eens te noemen, aan den lijve mee, die het corsowerk doormaakt. „Iedere wagen is niet meer, zoals een paar jaar geleden, alleeen maar een met bloemen versierd voertuig" zegt hij, wanneer we hem ergens ïr> bollenland treffen, waar hij in deze laatste dagen voor de grote dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat doorheen snelt. „Iedere wagen is een rydend bloemstuk geworden, met een zeei zinvolle voorstelling. Iedere cor so-praalwagen heeft wat te zeggen Neem nu deze En dan ontvouwt de heer van Driel voor ons de ijle conceptie voor een praalwagen, die de luisterrijke naam van „Diana" zal dragen, omdat deze naam eenmaal zinvol aan een tulp werd toegedacht. EEN MYTHE Diana is sinds de oude Grieken de godin van de jacht en van de maan De mythologie wil, dat een snode jongeling Aktaion haar bespied heeft bij het baden en toen, getroffen door een harer pijlen, veranderd werd in Zou deze straf volgens de een hert. Uit de Coenhaven te Amsterdam zijn de eerste slepen met caissons voor de Zeeuwse dijken vertrokken. Het con vooi werd door slepers van Muller en Co. getrokken. geschiedschrijvers van onze dagen stellig al erg genoeg geweest zyn, voor de Spartaanse ouden was ze dit niet. Deze straften Aktaion voor zijn lichtzinnige daad nog verder door hem als hert te laten verscheuren door de aanstormende jachthonden. Voor 'n beetje dichterlijke geest on getwijfeld een pracht verhaal om te verbeelden. Het geestesbetoog van de heer Van Driel zag Diana, op praal wagens zitten omringd door de zeven pleïaden in een maan pijl en boog. De pijl wijst op het door de honden aangevallen hert, dat over een (bloemen-) heuvel zijn vonnis tacht te ontlopen. „Aan de hand van deze en andere schetsen moet een verantwoorde compositie in vorm en kleur getoverd worden", zegt de heer Van Driel. „Ja, toveren, want in verwonderlijk korte tijd komen de praalwagens tot stand. Vergen de voorbereidingen dan soms maanden, de laatste dagen voor het corso, moet het stuk opge bouwd worden. Soms zelfs de laatste nacht voor het corso. Voor praalwagens met een lengte van tien tot zestien meter bij een hoogte van 5% en een breedte van vier meter, komt er dan wel wat kij ken. Vrijwel elk beroep moet er by ingeschakeld worden. KUNSTENAARS De „bloemsierkunstenaars". zo goed als de smeden, de schilder en de beeld houwer zo goed als de timmerlieden de bloemopstekers zo goed als de bloembinders. En dan nog tientallen anderen, die oplossingen weten te im proviseren, waar moeilykheden het hele werkstuk soms onmogelyk drei gen te maken. Het zien van een corso is een belevenis, maar het maken er van ook Het is heerlyk om te zien hoe er geijverd en gewedijverd wordt in een sportieve geest, hoe gedach ten worden uitgewisseld en elkaar onderlinge hulp wordt verleend, om niet alleen de eigen wagen, maar het fehele corso op het hoogste plan te rengen" Wy geloven, dat dit de enige ma- niei is om de zakelijke kant, die onge twijfeld aan dit romantisch gebeuren vast zit, de juiste waarde te geven. Dat is de bevestiging, dat er geen an der land dan bollenland Nederland is, dat zoiets kan presteren. En dan hoeft nog niemand te weten, dat al dit schoons voornamelijk gewrocht wordt met duizénden bloemen, die anders op de perriehopen terecht ge komen zouden zijn HET DOKTERSPOOTJE Blijkens het jongste nummer van „Medisch Contact" heeft een arts uit Denekamp zich boos gemaakt over een recept van een collega, die hg onbekend wil laten blijven De dokter uit Denekamp en zijn apothekersas sistente kon er niet achter komen wat er in dat recept stond Zelfs ls het hun niet gelukt aar de hand van het geneeskundig jaarboekje, naar het recept te raden Die onbekende dokter is er een uit velen, laat de in zender duidelijk uitkomen. De redactie van „Medisch Con tact" heeft nu van de nood een deugd gemaakt en een prijsvraag uit geschreven. Wie haai het eerst de juiste ontcijfering van het recept meldt, krijgt als beloning een band voor Medisch Contact jaargang 1952 De onbekende schrijver van het recept mag niet meedoen. Vereniging B.S.O. in vierde district bestaat 100 jaar De Vereniging van Burgemeester», Secretarissen en Ontvangers tn bet voormalige vierde district van Zee land werd opgericht ln 1858 en be staat dus thans 100 jaar. In een dezer dagen te Schoondyke fehouden vergadering onder voorzit» erschap van de heer F. A. van Rose- velt, burgemeester van Schoondijke, werd besloten ter gelegenheid van dit jubileum in October 1953 een feeste- lyke bijeenkomst te organiseren, waarbij ook de dames van de leden uitgenodigd zullen worden. Na de vergadering werd gezamen lijk een bezoek gebracht aan de Ryks- landbouwwinterschool te Schoondyke, waar de directeur der school, de heer L. van Dyk, het gezelschap rond leidde en interessante beschouwingen gaf over de resultaten en de ontwik keling van de landbouw in deze streek. Met het vertonen van een ge luidsfilm over de vlasoogst werd de ontvangst in de school besloten. Hulp voor getroffen pluimveehouders Twee samenwerkende pluimvee» houdersverenigingen en de verenigde eierbroederijen hebben besloten gedu peerde pluimveehouders in de ramp gebieden met hulp in natura tege moet te komen. De broederyen hebben hun broed- capaciteit gratis ter beschikking ge steld. Van de pluimveehouders wor den thans 70.000 broedeieren ge vraagd. Hieruit hoopt men 23.000 prima jonge hennen te kunnen se lecteren. waardoor over enige tijd de gedupeerden in het bezit van de beste soorten achtweekse jonge hen nen kunnen worden gesteld. EEN VAN: J. G. Th. v. NES: De eieren en nesten van ónze vogels. Uitg. N.V. W. J. Thieme Cie, Zut- phen. Door samenwerking van de uitge ver en de schrijver ontstond een practisch en keurig uitgevoerd werk je over de eieren en nesten van de in Nederland broedende vogels. De voor di* boekje vervaardigde kleurendrukke" geven de vormen der eieren op ware grootte en de tinten in zo voorzichtig nogelijk benaderde waarden weer. EeD bundel foto's van nesten met bijbehorende vogels com pleteren het byzonder handige boek- le. In net voorwoord bestemt de schrij ver de inhoud voor controleurs-vo- gelwet. politiedienaren, natuurhisto- rici, kortom voor ieder die ambtshal ve of uit liefhebberij met de vogels te maken heeft. Aan het einde er van spreekt hij de hoop uit, dat het boek mag bijdragen tot een grotere ken nis en een nauwkeurig waarnemen van onze broedvogels. Wij juichen om meer dan één reden toe, dat de schrijver de stof doet vooraf gaan van uittreksels uit d vogel- en de jachtwet. Het is goed, dat de ge- gebruilcers weten, dat de wetgever oog heeft voor het nog ongeboren leven van het kroost van onze vo- pels. Het onverstandig, ongemoti veerd eieren verzamelen moet tot het uiterste worden beperkt. Het heeft al te veel kwaad gedaan. Wanneer wij oprecht wensen, dat het boek de studie van de broedge- woonten onzer vogels ten goede mag komen,- bedoelen wij dan ook alleen de studie en niet de daaraan vaak al te lichtvaardig opgezette eieren- verzamelingen, die slechts kunnen meewerken om de gelegenheid tot de studie te verminder'r Elk uitgebla zen ei betekent de vermindering van de vogelstand met alweer één vogel Onder deze restrictie hartelijk aan bevolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3