Laatste dijkgat bij Bath werd gesloten, maar... Zeeuwse Almanak DIENST GOES-KRABBENDIJKE FUNCTIONNEERDE BEHOORLIJK VIJFTIEN NIEUWE BRONNEN IN WATERWINGEBIED ORANJEZON GIGANTENWERK VROEG OM CENTRALE LEIDING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1953 IMPOSANT KARWEI De gehele middag en avond moest voor behoud van het succes gevochten worden Tien over lialf tien hieven Dinsdag-morgen de sleepboten voor het dijk- gat van Bath een „fluitconcert" aan, zo oorverdovend dat de mannen van de Waterstaat armenzwaaiend aan de sleepbootkapiteins stonden te be duiden, alsjeblieft iets om hun trommelvliezen te denken. Het was echter een goedbedoelde spontane ovatie aan de werkers, die hier de laatste veer tig meter van het gat in de zeedyk hadden opgevuld döor het tot zinken brengen van een oude lichter. Helaas ontstonden er later op de dag weer moeilijkheden, welke het tot gisteravond laat onzeker maakten of de slag definitief gewonnen was. In de loop van de middag werd nl. geconstateerd, dat er water door de ste nen aan de beide dijkeinden, waartussen de lichter tot zinken was ge bracht, sijpelde en dat het geheel wat „onderloops" was geworden. Met man en macht is toen gewerkt om de sluiting te behouden. Duizenden zandzakken werden ter versterking aangebracht en gisteravond werd dit werk nog voortgezet met een honderdtal vrijwilligers uit de polder. Ook werden aan de buitenzijde nog drie schepen basalt gelost. Omstreeks 10 uur meende men echter, dat de strijd gewonnen was en het gevaar gekeerd. Op de stralende lentemorgen was het reeds vroeg een grote bedrijvig heid op en rond de zeedijk, waar in de afgelopen weken een arsenaal van zandzakken en ander materiaal was gevormd. Talrijke ingenieurs, uit voerders en honderden arbeiders wachtten rustig hun tijd af om het; offensief te beginnen en vele belang stellenden hadden zich van een plaatsje op bergen van zandzakken verzekerd om van het imposante schouwspel getuige te zijn. Het weer was buitengewoon geschikt voor de ze operatie. Tot tegen half tien werd het ge duld van de wachtenden op de proef gesteld. Van een der sleepboten wer den van tijd tot tijd stokjes in liet Water geworpen, die nog met een flinke snelheid door het "gat de pol der binnendreven. Tegen half tien kwam de kentering in het water, een fluitsein werd gegeven en dit. was het moment waarop zich een ze kere spanning van de werkers zowel als van de kijkers meester maakte.. De „Quo Vadis", een klein kittig slepertje maakte verbinding met de lichter in de polder. Langzaam maar zeker werd de kop van het schip om- tetrokken en als een deur sloot het zeren gevaarte het gat af. Vier, vijf; sleepboten schoten te hulp om de lichter in bèdWang, te houden, de kleppen werden opengedraaid en langzaam zonk het schip naar de bodem. Zandzakken De motoren van de transportlad ders begonnen te puffen. Honderden; zandzakken werden aangevoerd, die; de openingen tussen het schip én de dijk moesten afsluiten. Als een mierenhoop warrelden de arbeiders rond het schip, doch ieder wist precies zijn taak. De lieren op het schip werden snel losgebrand om geborgen te worden en in een mini mum van tijd was de persleiding aan gesloten, waarop de ruimen van het schip volgespoten werden met zand. .In de polder werden twee bedden van rijsthout aangevoerd en tot over de knieën in het water brachten de mannen met twee balcken basalt de ze stukken tot zinken. Het meest spectaculaire schouw spel speelde zich aan de zeedijk af. Achter elkaar Werden met grote be hendigheid twee kantelbakken met een paar1 honderd ton bazalt voor het gezonken schip gevaren. De kra nen van de tanks werden openge draaid, de bakkenvoerders grepen hun zwemvesten, de sleepboten zoch ten ijlings een goed heenkomen en met 'n donderend geraas strotte zich de lading bazalt van de kantelende bakken. Hoog opverend uit het water schoten de balcken weg, om weer door een sleepboot opgepikt te Wor den. Middelburgs bestuurslid Ver. Raadsleden V.V.D. Op „Woudschoten" te Zeist heeft de vereniging van staten- en raads leden van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie dit weekeinde een besloten studieconferentie gehou den met het oog op de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Bij de bestuursverkiezingen wer den de heren A. Schouten uit Culem- borg en mr. H. S. Siebers uit Gro ningen herkozen. Nieuw benoemd werd de heer L. A Schenk uit Mid delburg, die de heer C. M. Moolen- burgh uit Burgh opvolgt. HUISVROUWEN.,.. De huisvrouwen in de niet-geteister- de delen van Zeeland hebben thans wel zoals ons ondubbelzinnig is geble- kén definitief de traditionele voor- jaarsvlaggen uitgehangen. De dekens menen wij, die nu van Axel tot Tholen en van Haamstede tot Sluis „te luch ten" hangen- De huisvrouwen vieren voorjaars schoonmaak, op de monotone muziek van rhytmisch ranselende mattenklop pers, waarvan de doffe dreun door Zeeland waart als de roep van néger- trommels door donker Afrika. Het werkt trouwens ook als die primitieve telegraaf: de dames seinen elkaar'drif tig kloppend hoe ver zij al gevorderd zijn en stuk voor stuk geraken zij in de ban van het rhytme... En daaraan eerst herkent ge de len te; weet ge met volkomen zekerhëid, dat ze gekomen is. De huisvrouwen ranselen de winter de deur uit, hebben nog slechts verachtende blikken over voor de kachel, dezelfde kachel, dit twee maanden geleden nog vertroeteld werd en omringd niet tedere zorgen. „Er uit met dat stofnest'', zeggen ze. nu... Ja, er is geen tioijfel meer mogelijk, de zomer komt over Zeeland! En terwijl de toeschouwers nog druk napraatten over het knappe staaltje van waterbouwkunde, dat hier werd geleverd en ook dijkgraar J. M. Krijger met een tevreden blik rondliep over het behaalde succes, gingen de mannen koortsachtig voort om dit succes te behouden. Nieuweladingén bazalt werden aan gevoerd, draglines slingerden bieten- netten met zandzakken rond het schip en de perszuiger wierp tiental len kubieke meter water en zand in 't gat. De grote slag om de Reigers- bergsepolder was zo goed als gele verd. Maar als men het de waterstaats mensen vroeg, bleven zij nog even gereserveerd. „Wij zijn nog niet klaar!" Eerst moet het gat nog geheel volgespoten worden en ook de andere dijkgedeelten, waar de kruin wegsloeg worden her steld. En de moeilijkheden, welke 's middags ontstonden leerden, dat him reserve niet geheel ten onrechte was Nog water in Bath. Op de schorren is 't tracé van de nieu we dijk in de richting van de Vierde weg inmiddels afgepaald en een drag line heeft de eerste meters reeds op geworpen. In het dorpje Bath spoelt intussen het water nog over de landerijen en langs de woningen. Nog enige tijd zul len de bewoners onderdak moeten krijgen bij de terugkerende bevolking van Rilland, doch dan zal ook dit uiterste puntje van Zuid-Beveland weer bewoonbaar worden! Onder de vele autoriteiten die het werk bijwoonden, merkten we o.m. op de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Heijblom en de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander. Hulp uit Haarlemmermeer ve»r Poortvliet In Poortvliet arriveerden drie landbouwtrekkers met personeel, dat zal helpen met het uitzaaien van de geïnundeerde gronden. Op het bedrijf van ir. Geuze werden de mannen be groet door burgemeester W. J. van Doorn. Behalve deze zeer gewaar deerde hulp, is er tevens uit dé Haar lemmermeer een zending van 7000 zakken aangekomen, welke binnen kort zullen worden gedistribueerd. 63ste lijst van slachtoffers Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 63e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „watersnood" uitgege ven. Voor Zeeland bevatte deze slechts één naam: STAVENISSE KoemanLuyk, Jannetje Johanna, geb.: 15-ll-'77, laatste adres A 358. NU NIET MEER DOOR BELGIË. Weg over Oostelijk is nog een zwakke schakel Treinreizend Zeeland kan weer op stap zonder de verre omweg van en- ïele uren over Antwerpen te moeten maken. Dinsdag is gestart met de autobusdienst tussen Goes en Krabbe ndjjke, welke aansluiting geeft op en van.de treinen naar overig Nederland. Blijkbaar hebben velen deze gele genheid afgewacht om op reis te gaan, want er was de gehele dag een £link6 drukte. Groter zelfs dan verwacht werd. N. S. en de A. M. Z. had den voor deze dienst een grote organisatie uit de grond gestampt, die over het algemeen vlot werkte. Wel is gebleken, dat de weg over Oostdijk nog een zwakke schakel vormt, die af en toe enig oponthoud voor de bussen veroorzaakte. Wanneer echter Donderdag het nieuwe gedeelte be tonweg en de afrit naby Yerseke gereed zullen zijn, mag verwacht worden dat een en ander nóg vlotter zal gaan. In de morgenuren lag wat het aan tal te vervoeren reizigers betreft, het zwaartepunt in de richting Goes, ter wijl na de middag meer passagiers in de richting Krabbendijke, vervoerd moesten worden. Er kon vrijwel steeds op tijd gere den worden. Op het station te Krab bendijke, zo werd ons verzekerd, werden geen aansluitingen gemist. Wel is het voorgekomen, dat enkele passagiers aan de haltes Smokkel- hoek (Kapelle-Biezelinge) en Zand dijk (Yerseke) des middags niet ver- Arbeiderskampen voor geevacueerden in aanbouw Zij kunnen dan weer meewerken in hun eigen gemeenten In. zijn gisteren verschenen memo rie van antwoord inzake de begro ting van verkeer en waterstaat zegt minister Algera met zyn ambtgenoot van Oorlog en Marine overleg te zul len plegen omtrent de mogelijkheid van de aanschaffing van meer am- phibievoertuigen dan waarover thans wordt beschikt. De wenselijkheid van de aanlèg van terpen of andere vluchtgelegenheden wordt in de Del ta-commissie bestudeerd. In dit ka der zal ook aandacht worden besteed aan het eventuele nut van een „wa tersnoodplan". Het zal niet zijn te ontgaan, dat de uitvoering van andere voorgenomen waterstaatswerken, althans dit jaar, enige vertraging zal ondervinden. Daarvan zullen o.m. de werken tot verbetering van de waterstaatkundi ge toestand in Westelijk Noord-Bra bant de invloed ondervinden.^ Er zyn thans verscheidene arbei derskampen in aanbouw in de nood- gebieden. Daar zullen dan ook ar beidskrachten, die uit de streek af komstig zijn, doch thans naar elders zyn geëvacueerd, tydelyk een ónder dak kunnen vinden en daardoor kun nen medewerken aan de reconstruc tie van hét gebied, waar zy woonden. Met dankbaarheid heeft de minis ter kennis genomen van de woorden van waardering, die werden gewijd aan de activiteit van de Rijkswater staat by de herstelwerken. Hy stelt er prijs op zijnerzijds met lof te ge wagen van de kunde, de inspanning en de voortvarendheid, waarmee de provinciale waterstaatsgebieden, de technische diensten van verscheidene waterschappen en gemeenten en de aannemers met hun mensen hun vaak uiterst belangrijk aandeel aan het herstelwerk leveren. Nieuwe Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland Als opvolger van ir. W. van Soest zal binnenkort tot Rijkstuinbouwcon sulent voor Zeeland worden benoemd ir. J. J. van.Hennik, die thans in gelij ke functie in Zutphen werkzaam is. voerd konden worden, omdat de bus sen vol waren. Uiteraard zal hierin voor het vervolg worden voorzien, door voldoende ruimte te reserveren voor eventuele passagiers aan de tus senstations. Ook bleek te Krabbendijke het aan tal passagiers voor de richting Goes éénmaal veel groter dan werd ver wacht, zodat het aantal ter plaatse beschikbare bussen niet toereikend was. Door onmiddellijk bussen uit Goes te doen terugkeren en de trein in de richting Vlissingen een kwar tier later te doen vertrekken, kon de ze stagnatie beperkt blijven. Het was alles de eerste dag nog een beetje onwennig, doch over het algemeen was men niet ontevreden over deze „start". De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander kwam met enkele heren van zijn staf naar Zeeland om zich persoonlijk te overtuigen van deze nieuwe verbin ding. Hernieuwd baribedrijf krijgt 80 cabines Rijkswaterstaat vergoedt deel van de kosten In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden over de plannen voor herstel van de badcabines te Vlissingen, kun nen wij nog berichten, dat er in de betonnen caisson onder de boulevard in totaal 88 wisselcabines zullen wor den ingericht. Hierdoor worden te vens de door de oorlogshandelingen verwoeste badhokjes van het vroege re volksbad gerealiseerd. Voorts wordt thans gedacht aan een kleed ruimte met tien familiecabines, wel ke per dag, week of maand verhuurd kunnen worden. In de tegenwoordige winkelgalerij kunnen tenslotte kleed- en garderoberuimten voor jongens en meisjes gemaakt worden. Ook zijn ruimten gereserveerd voor douches, toiletten, bergkasten e.d. Voor het geheel te vernieuwen gedeelte wor den drie uitbouwen gemaakt, waar door het geheel als waterkering aan zienlijk wordt versterkt. Op de nog aanwezige fundering zijn ter plaatse van de winkelgalerij drie winkeltjes geprojecteerd. Ter bescherming van de voeten van de oude en nieuwe funderingen Wordt een betonnen damwand aangebracht- Voor deze damwand zal men op ver zoek van de Rijkswaterstaat een ba saltglooiing onder het zand maken ter bescherming van de voet van de stórmkerende muur. Een houten ter ras op de basaltglooiing, dat 's win ters kan worden opgeborgen kan als zonnebad en tevens als looppad wor den gebruikt. De totale kosten worden op rond f 150.000 geraamd. Voor zover deze kosten betrekking hebben op de ver sterking van de zeewering, zullen zij door de Rijkswaterstaat aan de ge meente worden vergoed. Voorts kan nog worden gerekend op een Rijksbij drage voor de kosten van het herstel der oorlogsverwoestingen en van het herstel van de rampschade. Herstel Badpaviljoen B. en W. vragen voorts een crediet van f 7880.voor het definitief her stel van het Badpaviljoen. Kort na de ramp werd reeds een voorlopig her stel uitgevoerd, dat ongeveer f 1500.- kostte, welk bedrag in mindering komt op het thans aangevraagde cre diet. Uit het totaal-bedrag van f 7880 zullen ook drie houten toegangstrap- pen op betonnen voet naar het z.g. vrije strand kunnen worden aange bracht. Meisje aangereden te Ovezande Het dochtertje van de slager R. te Ovezande werd bij het plotseling oversteken van de rijweg aangereden door de wagen van de molenaar A. M. uit Driewegen die met matige vaart uit de richting Goes lewam aangereden. Ondanks krachtig rem men kon eén aanrijding niet worden voorkomen. Hoewel het aanvankelijk leek, dat het ongeval goed was afge lopen werd het kind op medïseh ad vies overgebracht naar het zieken huis, waar by nader onderzoek bleek, dat het slachtoffertje een gebroken dijbeen had opgelopen. St. Philipsïandl herstelt zich. nu vlot Te St. Philipsland is men begon nen met het uitreiken van rampscha. deboekjes. De inwoners worden schriftelijk uitgenodigd deze belang rijke documenten in het gemeente huis te komen afhalen. Het werk dat deze uitreiking met zich meebrengt wordt verricht door acht meisjes on der leiding van een sociaal werkster. De dames maken deel uit van een hulpafdeling uit Nengelo en Delden. Het eerste opruimingswerk in St. Philipsland is vlot verlopen en men is er thans zover mee gevorderd, dat men verwacht het werk eind deze week te voltooien, wat de modder en huisraadresten betreft. Hierna zal worden begonnen met het opruimen van het puin, dat nog in grote hoe veelheden is achtergebleven. Als de eigenaars van de verwoeste woningen bereid zijn het puin af te staan, zal het opruimen van het puin als geheel worden aanbesteed. VOORBODE VAN DE ZOMER Werkzaamheden in duinen begonnen. Vandaag zal waarschijnlijk in het duinterrein te Oranjezon een begin worden gemaakt met de diepteboringen voor de vervaardiging van vijftien pompputten. Door het slaan van deze diepe bronnen, waarvoor de Middel burgse gemeenteraad in zyn laatste vergadering een crediet van f 85.000 toestond, wordt het mogelijk drinkwater tussen twee kleilagen in de prise d'eau te onttrekken en kan het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Mid delburg de komende zomermaanden, wanneer liet verbruik aanzienlijk toe neemt, met enig vertrouwen tegemoet zien. Al blijft het waterleidingkanaal voorlopig onbruikbaar het zoutcijfer is nog steeds te hoog er zal dan toch in ieder geval weer een grotere hoeveelheid aan het wingebied in de duinen onttrokken kunnen worden. De 15 bronnen komen op 40 meter afstand van elkaar te liggen. Het bo ren is geen bijzonder spectaculaire be zigheid: de hoorbuizen gaan de grond in, de aarde wordt verwijderd, de bronbuis komt in het aldus ontstane gat en dan wordt de hoorbuis verwij derd. Met behulp van 50 m.m. wijde toevoerleidingen waarin afsluiters, die het mogelijk maken bepaalde put ten buiten gebruik te stellen wordt het bronwater in de 1300 meter lange hoofdleiding gebracht. Deze hevel leiding, die nabij het pompstation, iets. d.w.z. één m.m. per meter, zal oplo pen en die bij de bronnen een door snee heeft van 200 m.m. en aan de andere zijde van 250 m.m., wordt thans door fitters van de Gemeentebedrij ven gelegd. Het tracée daarvoor is uitgezet en omdat het vrij hollebollig is, moet op de ene plaats grond weg gegraven worden, op de andere een zandbed worden gelegd. Als de Hoog ovenbuizen eenmaal op hun plaats liggen en dus een lange slang zijn ge worden, zullen zij door zand worden afgedekt. Door de hoofdleiding gaat het bron water naar de centrale zuigput op het pompstation te Oranjezon- Vervolgens wordt het ontijzerd en daarna belandt het in de bezinkbakken. Het opper vlaktewater wordt via de voor- en na Vandaag werk bezoek van minister Algera Aan Zeeuwsch-Vlaanderen en hei congres van „Schuttevaer" De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, zal vandaag een werkbezoek brengen aan Zw.- Vlaanderen. De minister zal daarbij worden vergezeld door het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Phi- lipse, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, en dv. hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in :de directie Zee land, ir. Th. Heijblom. Tijdens dit werkbezoek zullen ver scheidene objecten worden bezich tigd. Met plaatselijke autoritei ten zullen besprekingen worden ge voerd, o.a. met de burgemeester van Breskens over de veerhaven te Bres- kens. Daarna zullen de zeeweringen langs de Westkust van Zeeuwsch- Vlaanderen worden bezocht, o.a. de zeesluis van het Vrije van Sluis te Cadzand. in Terneuzen zal een gedeelte van de jaarvergadering van de Konink lijke Schippersvereniging „Schutte vaer" worden bijgewoond. Voorts ligt het in de bedoeling een bezoek te brengen o.a. aan de Nieuwe Neuzen- polder, de dijkgaten bij Ossenisse, en de veerhaven Perkpolder en de haven bij de Paal (gemeente Graauw en Langedam). De minister komt tegen tien uur in Vlissingen en reist dan met de boot van 9.55 uur naar Breskens. Zijn be zoek aan de vergadering van „Schut tevaer" in Terneuzen is tussen kwart over twee en kwart over drie ge pland. Tussen vijf en zes uur zal de minister via Hulst en Antwerpen naar Holland terugreizen. MINISTER ALGERA AAN EERSTE KAMER: Te veel bekwame ingenieurs verlaten de Rijksdienst De centrale bevoegdheid, welke het wetsontwerp Noodvoorzieningen Dijkherstel aan het Rijk geeft, zal gemist kunnen worden zodra de herstel lingen aan de hoofd- en buitenwater keringen gereed zijn- Dit onder streept minister Algra nogmaals in zijn memorie van antwoord betreffende dit wetsontwerp aan de Eerste Kamer. Er is reeds overleg gepleegd met de provinciale besturen en het Is te verwachten, dat zeer spoedig na de tot standkoming van dé wet de eerste koninklijke besluiten kunnen worden uit gelokt, ingevolge welke de normale administratieve toestand in bepaalde gebieden weer kan intreden. Ten volle er van overtuigd, dat de provinciën en de waterschappen be schikken over zeer deskundige en er varen krachten op het gebied van de waterstaat, welke deskundigen voor treffelijk werk hebben verricht en nog verrichten, is de minister desalniette min ei' stellig van overtuigd, dat de calamiteiten, welke thans zijn voor gekomen, van een dusdanige omvang zyn, dat de massale taak van het her stel niet dan van uit één centraal punt kan worden geleid en gecoördi neerd, terwijl het herstel van bepaal de dijkgedeelten slechts door de ter beschikking van het Rijk staande ap paraten kan worden verricht. Met een integrale vergoeding van de kosten van herstel der hoofd- en buitenwaterkeringen wordt geens zins de financiële last, welke ten ge volge van de ramp op de waterschap pen rust, ten volle van deze lichamen afgenomen. Het gaat hier slechts om het herstel in de oorspronkelijke toe stand van de hoofd- en buitenwater keringen. De lasten van onderhoud en verbetering blijven in beginsel op de waterschappen drukken, terwijl daar naast nog uitgebreide herstelwerk zaamheden binnen hun gebied zullen moeten worden verricht. Het feit, dat niet alleen verschil lende jongere ingenieurs, maar ook ingenieurs met ervaring de dienst van de Rijkswaterstaat verlaten, om dat zij elders betere financiële voor uitzichten vinden, vervult de minister van verkeer en waterstaat met grote zorg. Wanneer deze gang van zaken voort gang zou hebben, zou men inderdaad straks niet over voldoende bekwame krachten kunnen beschikken om daaruit de leidende figuren voor de dienst te kunnen kiezen. Het is nood zakelijk, dat in deze zeer ongewenste toestand zo spoedig mogelijk verbete ring wordt gebracht. Of en in hoeverre de dijken ver hoogd en verzwaard moeten worden hangt o.m. af van de resultaten van de studie van de Delta-commissie en van de beslissingen, die aan de hand van het rapport van die commissie eventueel zullen worden genomen. Overwogen wordt, hoe de polder- bevolking ook in de toekomst meer „flood conscious" kan worden ge maakt en welke maatregelen kunnen worden genomen ter bevordering van een snelle waarschuwing en huipver- Het vraagstuk, dat ter bestudering aan de Delta-commissie werd voor gelegd, houdt ook verband ryet de uitvoering van de herstelwerken aan de dijken. Het zal mogelijk zijn, dat aan de hand van de conclusies van deze studies voor sommige onderde len van de werkeii toch reeds richt lijnen worden gegeven, vóór de stu die volledig beëindigd is. Het is nog niet mogelyk thans reeds een inzicht te geven in de sa menhang van de afsluiting van de drie te beschouwen zeegaten. Zonder twijfel zal ook worden onderzocht of er aanleiding is de afsluiting van een van de zeeegatèn, bijv. van het Ha ringvliet, waarvoor reeds veel voor bereidend werk was verricht,: te doen voorgaan, wanneer zou blijken, dat daarmee aanzienlijke voordelen zyn te bereiken. Schouw en-Duiv eland Er zal zeker gaarne zoveel moge lijk gebruik worden gemaakt van lo cale arbeidskrachten op het eiland Schouwen-Duiveland. De arbeidsvoor ziening baart op dit eiland juist grote moeite omdat een groot deel van de bevolking werd geëvacueerd. Ander zijds moet echter in aanmerking wor den genomen, dat voor verschillende onderdelen van de .herstelwerken aan de dijken slechts geschoolde arbeiders te werk kunnen worden gesteld, waar van er, voor zoveel de vakken betreft waarom het hier gaat, op dit eiland slechts weinigen worden aangetrof fen. De minister van waterstaat beraadt zich omtrent het instellen van een commissie, welke het gehele vraag stuk van de lastenheffing der water schappen zal hebben te onderzoeken, in welk onderzoek ook de heffing van omslag over de gebouwde eigendom men zal dienen te worden betrokken. Verwacht mag worden, dat ook de provinciale besturen omtrent deze aangelegenheid hun gedachten zullen laten gaan. filters naar de reinwaterkelder ge voerd en van daar uit begint bet zijn reis naar Middelburg. Een Tilburgse aannemersfirma is met het slaan van de bronnen belast. De capaciteit van elk der putten, die op een diepte van 15' tot 20 meter ko men te liggen, zal 5 kubieke méter per uur bedragen, zodat het. moge lijk wordt 75 kubieke drinkwater per uur 'of wel ongeveer 1500 kubieke me ter per dag extra te winnen. Men hoopt reeds vóór Pinksteren een paar putten in gebruik te kunnen hebben. Momenteel levert Oranjezon geen wa ter aan Middelburg (dat aanvoer heeft uit Rotterdam en Zuid-Beveland) om een voorraadje te sparen voor de warme dagen. Het bezoek van minister Witte (Slot van pag. 1.) Voorts deelde de minister .mede, dat hy aan de Staten-Generaal zal voorstellen om de Wederopbouwwet van toepassing te verklaren voor de rampgebieden, zy het dat aan de ont eigening door de gemeenten nog eni ge uitbreiding zal worden gegeven. Dit betekent óók, dat weer wederop- bouwplannen kunnen worden opge maakt. Deskundig De Commissaris der Koningin, jhr. mi-. A. F. C. de Casembroot, verklaar de ons, dat minister Witte de proble men op Schouwen-Duiveland voor zover zij wederopbouw en volkshuis vesting betroffen, zeer deskundig had beoordeeld. „Het blijkt, dat minister Witte ook aan de andere zijde van de groene tafel heeft gezeten", zo vér- klaarde de Commissaris. „De gemeen tebesturen in de betrokken gemeenten waren zeer verblijd met de concrete toezeggingen". De tocht De minister, die vergezeld was van de hoofdambtenaar, de heer ir. I-I. Broersma, het hoofd van de afdeling Vaststellingen, de heer J. W. van Bor- selen, en chef van de afdeling voorr lichting, de heer W. Dam, arriveerde Dinsdagmorgen in Anna Jacobapoider, waar hij begroet werd door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Gedeputeerden, mr. dr. A. J. J. M. Mes en mr. A. J. van der Weel en de hoofdingenieur- directeur van Wederopbouw en Volks huisvesting in Zeeland, de heer M D. A. Glerum- Ook was een delegatie van het gemeentebestuur van Brui- nisse ter verwelkoming aanwezig. Met een politieboot begaf het ge zelschap zich naar Bruinisse, waai het, met lieslaarzen een korte wandeling door de ondergelopen straten maakte om een wijk waar ook voor de ramp reeds in minder goede staat verkeren de woningen waren en enkele nieuwe huizen in ogenschouw te nemen. Hierna werd weer scheep gegaan voor de vaart naar Zierikzee, waar geconfereerd werd met de besturen van deze stad en van de gemeenten van Duiveland en Oostelijk Schou wen. In deze vergadering kwam o.a. de kwestie ter sprake van de extra- kosten bij het bouwen, welke het ge volg zijn van de vervoerskosten der bouwmaterialen enz. De minister achtte het niet onmogelijk, dat hier voor ook voorzieningen zullen wor den getroffen. De regering wil de herbouw zo snel mogelijk voltooid zien en denkt in ver band daarmede aan „combinatiebouw" door de getroffenen. Vervolgens voer men langs de kust naai' Burghsluis. In Haamstede werd een tweede bespreking gehouden, waaraan werd deelgenomen door de gemeentebesturen van Westelyk Schouwen en door het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen-Duive land". Nadien ging het gezelschap opnieuw aan boord van het Rijkspolitievaar- tuig om alvorens naar Anna Jaco bapoider terug te keren de dijk gaten bij Schelphoek en bij Ouwer- kerk van nabij te bezichtigen. MIDDELBURG. Vandaag Schouwburg: Personeelsver eniging Gemeente Middelburg, „De Zondaar", 8 uur; Ned. Koffiehuis: Ge nootschap Neder land-Frankrijk. Prof. Maurice Javillier, „La recherche scientifique, la libertè en la morale", 8 uur; Electro-bioscoop: „De kleine wereld van Don Camillo" met Fer- nandei en Gino Cervl, (alle leeft.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra „De kleine wereld van Doii Camillo", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Angelo", (18 J.), 8 uur; Con certgebouw: Vlisslngseh Schouwspel met „Spel met het noodlot", 8 uur; Hotel Noordzeeboulev.: Jaarvergade ring V.V.V., 8 uur; Strandhotel: Le zing reisvereniglng, 8 uur; Cosy Cor ner: Duo Abels—v. Eek, 3—6 en 8— 11.31 GOES, Vandaag Grand: „De kleine wereld van Don Camillo", (a. L), 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2