PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Birma noemt nationalistisch China „agressor Minister Witte bracht goed nieuws aan Schouwen BILT Kanilijn REGERING EN PHILIPS ZIJN HET EENS OVER ANNULERING COMMUNISTISCHE LEUZEN VOOR I-MEIVIERING 196e Jaargang - No. 94 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintjjn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, teler. 26. GENERAAL LI MI'S ACTIE IN V.N. Von Balluseck Formosa moet ondubbelzinnige orders geven" De politieke commissie in de Verenigde Naties lieeft ziéh Dinsdag ern stig beziggehouden met de actie van de Chinees-nationalistische gnerilla- stryders in Birma. Birma beschuldigde nationalistisch China er van een agressor te zijn, doch de regering van Formosa heeft ontkend zeggenschap te hebben over de guerillastrijders. Niettemin heeft George Yeh, de nat. Chinese minister van buitenlandse zaken, te Taipeh (de hoofdstad van Formosa) verklaard, dat zijn regering bereid is in samenwerking met andere belanghebbende regeringen te trach ten de terugtrekking van generaal Li Mi's troepen nit Birma te bewerk stelligen. De troepen van generaal Li Mi bestaan uit Chinese nationalisten, die na de nederlaag van Tsjiang Kai Sjek naar Birma zijn uitgeweken en thans strijd voeren met Birmese troepen. De Amerikaanse vertegenwoordi ger in de politieke commissie, Lodge, onthulde, dat de Verenigde Staten vorderingen hadden gemaakt bij hun pogingen om een oplossing voor het vraagstuk te vinden. „Met medewer king van beide partijen zullen tast bare resultaten worden bereikt", zo zeide Lodge. Hij voegde er aan toe, dat Birma het recht aan zijn zijde heeft, wanneer het er naar streeft deze troepen zijn grondgebied te doen verlaten. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck meende dat het minste wat de Chinees-nationa listische regering kan doen, is, er zich van te onthouden de troepen van generaal Li Mi morele en materiële steun te verlenen. „Deze regering moet ondubbelzinnige orders geven de wapens neer te leggen, zich te la- in interneren, en zo ten ontwapenen en mogelijk uit Birma te doen wegvoe ren. Zij moet de invloed, welke zij heeft op generaal Li Mi ten volle uitoefenen om dit resultaat te berei ken', aldus de heer Von Balluseck. Vier leden van de Tweede Kamer hebben Maandag een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen ge bracht om daar met een schare auto riteiten de gevolgen van de Fébruari- ramp te bespreken. De heren vertrokken om acht uur uit den Bosch. Zeven en een half uur hadden zij nodig om in Kloosterzande te komen. In den Bosch deelde men hen mede, dat de veerboot Kruinin- gen-Perkpolder weer voer. Securi- teitshalve informeerde men ook nog even bij de Eindhovense V.V.V. En ook die deelde mede: „De boot vaart weer En zo trokken dan de Kamerleden naar Krabbendijke natuurlijk om daar te vernemen, dat de boot niet voer en dat men om in Zeeuwsch- Vlaanderen te komen terug moest, naar Antwerpenen vandaar naar het reisdoel. Wjj zijn dankbaar voor deze pech. Dankbaar, omdat nu tenminste vier Kamerleden weten, dat Zeeuwsch- Vlaanderen geïsoleerd ligt en wat dat betekent. Deze volksvertegenwoordi gers hadden natuurlijk op de hoogte moeten zijn. Maar met vermoedelijk enige millioenen hebben zij gemeen, dat zij niet op de hoogte zijn. Want Zeeland is ver en niet zo heel erg be langrijk. En de ramp ligt al weer ver achter ons De bewoners van Zeeuwsch-Vlaan deren hebben duidelijke taal ge sproken, Zjj hebben er de Ka merleden van doordrongen, dat de tegenwoordige situatie moordend is voor handel en bedrijf. En inderdaad, wie in deze beroepen in de geïsoleer de delen van Zeeland zijn brood moet verdienen, kan zijn plezier op. Men kan natuurlijk zeggen, dat nie- man daar iets aan doen kan. Terecht. Maar noodzakelijk is, dat men wéét in den lande. En niet denkt, dat alles hier al weer normaal is. Met name om het veer Kruiningen- Perkpolder schrééuwt men in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het schijnt nu ten minste vast te staan, dat men met het herstel van de Veerhaven te Kruiningen niet zal wachten totdat de dijken dicht zijn, maar dat haven en dijken gelijktijdig zullen worden her steld. Dit geeft tenminste weer wat moed. Talloze wensen zijn aan de vier Kamerleden overgebracht. We derom heeft men verzocht er te gen te waken, dat uitkeringen uit het Rampenfonds afgetrokken zullen worden van de latere schadevergoe ding. Wederom drong men aan op in tegrale schadevergoeding. De Kamerleden waren niet opti mistisch. Zelfs niet voor Zeeuwen, die voor de derde maal in dertien jaar getroffen werden. Wij zijn van mening, dat volk en staat van Nederland beneden de maat blijven als zij er niet voor zorgen, dat in ieder geval bij herhaling gedu peerden volledige schadeloosstelling krijgen. Maar niet overal schijnt men er zo over te denken. En dat mag men ook niet verwach ten als Kamerleden domweg met de boot Kruiningen-Perkpolder naar Zeeuwsch-Vlaanderen willen. Nog veel te weinig mensen hebben begrip van de toestand in de Zeeuwse noodgebieden. Dat begrip krijgt men alleen als men door eigen aanschou wing en eigen ervaring wijs wordt. Strijd gaat voort. De Chinees-nationalistische gueril lastrijders, die langs de Siamese grens een nieuw front hebben ge vormd ten Zuidoosten van Rangoon, hebben, volgens Dinsdag te Rangoon ontvangen berichten, de weg tussen Moelmein en Kawkareik afgesneden. In het gebied van Tenasserim zou den de guerillastrijders veertig kilo meter zijn doorgedrongen. Berichten van het front maken melding van het sneuvelen van 72 Mau-Mau-oorlcg voor de Veiligheidsraad Naar het Egyptische blad „Al Le- wa al Guedid" meldt, zou Egypte van plan zijn de toestand in Kenya onder de aandacht van'de Veiligheidsraad te brengen. Over deze kwestie wordt van gedachten gewisseld door de af gevaardigden van Afrikaanse en Azi atische landen bij de Verenigde Na ties, aldus dit bericht. In twee inheemse wijken van Nai robi zijn Dinsdag twee aanslagen ge pleegd op blanken. Een der aanslagen gelukte: een blanke werd op straat neergeschoten an ae dader wist te ontkomen. De tweede aanslag mis lukte, doordat het pistool van de aan valler ketste. De aangevallen blanke schoot de verzetsman neer. Deze is later in een ziekenhuis overleden. Chinezen bij Kawkareik, 500 kilome ter ten Oosten van Rangoon. Jachtvliegtuigen zijn onophoudelijk in actie om de druk op de landstrijd krachten te verlichten. Door trans portvliegtuigen worden versterkin gen en munitie voor het front aan gevoerd. Birmese regeringstroepen hebben aanvallen afgeslagen en de aan vallers zware verliezen toege bracht, aldus heeft het Birmese ministerie van oorlog bekendge maakt. Verduistering bij het Spoorwegbouwbedrijf Directeur liet villa bouwen De officier van jnstitie bij Utrechtse rechtbank heeft Dinsdag te gen de 53-jarige ir. J. F. A. S. te Bilt- hoven een gevangenisstraf geëist van één jaar en negen maanden met af trek. Ir. S., die sedert November 1952 is gedetineerd, stond terecht wegens verduistering ten nadele van het spoorwegbouwbedrijf. Hij was direc teur van dit bedrijf. S. zou zich materialen hebben toe geëigend, welke werden gebruikt voor het bouwen van huizen voor de di recteur en voor enkele leden van het personeel. Voorts zou bij .verschillen de geldsbedragen ter waarde van f 3800 hebben ontvreemd, tezamen met de in 1952 eveneens gedetineer de procuratiehouder van het bedrijf, W. S. uit Utrecht. De fraude kwam aan het licht door een accountants onderzoek en door een destijds aan enkele, ministers, fractie-voorzitters en dagbladen gezonden anoniem schrijven. Verdachte gaf de feiten toe. Hij wilde een villa bouwen in Biltho- ven en vreesde zijn vermogen te moe ten aanspreken. De rechtbank zal 5 Mei a.s. uit spraak doen. Ministersdochter trouwde Naar Maandag bekend gemaakt is, is Zaterdag jl. het huwelijk voltrok ken van de heer Keith Douglas-Scott., tweede secretaris van de Australi sche ambassade, met mej. Frederi- que Beyen, enige dochter van de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen. Op verzoek van het jonge paar was de plechtigheid zeer eenvoudig. Slechts familieleden, intieme vrien den en de Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, waren er bij aanwezig. Dit zijn vier van de twaalf Britten-, die behoorden tot de eerste groep gevangenen, die te Panmoendjon werd vrijgelaten. Foster Dulles naar Parijs John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is Dinsdag uit Washington vertrok ken naar Parys, waar hij de komende vergadering van de N.A-V.O.-minis- terraad Zal bijwonen. pulles herhaalde bij zijn vertrek de verklaring, dat de huidige veiligheids plannen van de Westelijke landen niet wegens de recente Sowjet-gestes zou den kunnen worden gewijzigd. In goed ingelichte kringen te Pa- rij;; verwacht men, dat de N.A.V.O.- ministers bij hun politieke besprekin gen ook de mogelijkheid van een con ferentie van ministers der „Grote Vier", om tenminste enkele van de feschillen tussen het Westen en de owjet-Unie weg te nemen, zullen be- DE MILLIOENEN-ORDER „Risico's moeten genomen worden" Het is juist, dat in de zomer 1952 tussen de regering en de N-V. Philips een contract gereed lag ter tekening met betrekking tot de levering van voertuigen-sets, te betalen uit de te genwaarderekening tot een totaal be drag van ruim f 20.000.000. Zowel de militaire deskundigen als de N-V. Philips zyn van oordeel, dat. het op basis van een ontwikkelings contract, gesloten in 1949, geconstru eerde radiotoestel, ter voldoening aan de eisen van de troep, belangrijke wijzigingen zou moeten ondergaan. Toepassing van deze zou productie en aflevering zo vertragen, dat de toe stellen niet meer kunnen voorzien in de behoeften, ter dekking waarvan het contract ontworpen was. Partyen zyn het eens, dat onder deze omstan digheden de ontwikkeling niet moet wórden voortgezet. Dit antwoordt de minister van oor log op vragen van het Tweede Ka merlid Visch (K.V.P.) over het anu- leren van de regeringsorder bij de N- V. Philips. De minister zegt voorts steeds open te staan voor initiatieven van Neder- Uitwisseling in Korea duurt voort Britten wisten niets van de dood van hun koning Vandaag zullen 370 Noordkoreaan- se lopende, patiënten, 100 Chinese lopende patiënten en 50 Chinese bran- cardgevallen aan de Noordelijken worden overgedragen. Van de andere zijde komen 100 Zuidkoreanen. Het persbureau „Nieuw China" heeft in 'n commentaar op de eerste uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea ver klaard dat onder de krijgsgevangenen enkele waren die ledematen verloren hadden in Amerikaanse kampen als gevolg van „aanvallen van de Ameri kanen op ongewapende krijgsgevan genen van kamp 76 op het eiland ,Koje"- De Britten, die dezer dagen uit Noord-Koreaanse krijgsgevangen schap zyn ontslagen, hebben pas op weg naai- Panmoendjon gehoord dat Koning George de Zesde van Enge land gestorven is en dat Koningin Eli zabeth in Juni zal worden gekroond. landse bedrijven en meent in bepaal de gevallen zelfs tezamen met onder nemers zekere overzienbare risico's te mogen nemen en tegenslagen te moeten aanvaarden. Materieelaan- schaffingen door de Nederlandse strijdkrachten vinden voor 85 plaats bij de Nederlandse industrie, terwijl bovendien onze bondgenoten reeds aanzienlijke orders hier te lan de hebben kunnen plaatsen. De minister is bereid geen verdere maatregelen te nemen met betrek king tot het plaatsen van een order voor radio-sets, voordat de Kamer van zijn antwoord heeft kennis geno men. Goedkopere kolensoorten zijn niet schaars Op vragen van het Eerste Kamerlid Brandenburg (Comm.) inzake de ko- lenprijzen heeft de minister van eco nomische zaken geantwoord, dat de berichten in de verschillende dagbla den over het niet meer leveren van de kolensoorten, die in prijs zouden wor den verlaagd, niet juist zijn. De in prrjs verlaagde soorten wor den wel degelijk geleverd. De in prys verlaagde soorten, die voor de huisbrandverbruikers van het meeste belang zyn, zyn de parelnoten en de mager- en ess-noten IV. Het gebruik van deze soorten Dedroeg in 1952 hier te lande voor huisbrand doeleinden ca. 540.000 ton. Van deze soorten zal in het kolenjaar 1953/54 voor de huisbrandverbruikers een grotere hoeveelheid beschikbaar ko men. Een communistische Krijgsgevangene krijgt kort voor zijn vrijlating in de „kapsalon" in het kamp te Foesan een scheer- en knipbeurt. In Ramoenfonds 106,8 miliioen Het Nationale Rampenfonds heeft tot Dinsdagmiddag 106.8 miliioen gul den ontvangen. Sedert Maandag Is er twee ton bijgekomen. Marshallgelden voor herstel watersnoodschade De Nederlandse regering heeft aan Amerika een voorstel gedaan inzake de besteding van gelden van de te genwaarderekening van de Marshall hulp. Het saldo van de tégenwaardereke- ning met inbegrip van dat van de z.g. tussenrekening bedraagt thans circa 900 miliioen gulden. Circa 300 mil iioen gulden hiervan was reeds ge reserveerd voor militaire productie. Een groot gedeelte van dit bedrag zou gebruikt worden voor de vervaardi ging van militaire vliegtuigen in Ne derland, wanneer voor dit project de toestemming van de Amerikaanse re gering wordt verkregen. Het voorstel der Nederlandse regering houdt thans in dit bedrag van 300 miliioen gulden, ondanks de beëindiging van de eco nomische hulpverlening toch voor militaire uitgaven te besteden, mits wordt toegestaan, dat het dan nog resterende saldo van ongeveer 600 miliioen gulden der tegenwaardere kening wordt gebruikt voor de finan ciering van begrotingsposten, zoals het herstel van de schade, die door de watersnood is aangericht. Aanmerkelijk gematigder dan in vorige jaren Radio-Moskou heeft Dinsdag de leuzen bekendgemaakt voor de ko mende 1-Meiviering. Ditmaal zijn alle leuzen aanmerkelijk gematigder dan in de vorige jaren. Bovenaan de lijst staat: „Er be staat geen meningsverschil, dat niet met vreedzamé middelen op basis van wederzijds begrip tussen de belang hebbende landen kan worden opge lost". In geen van de spreuken van dit Acht militairen gewond door ontploffende granaat Dinsdagmiddag is tijdens en ten ge- vol ge van schietoefeningen in het oe fenterrein van het garnizoen te As sen, het Wittei-veld, een heidebrand ontstaan, waardoor een grote opper vlakte werd zwartgeblakerd. Tijdens de blussingswerkzaamheden is door de hitte een granaat van pantser-af weergeschut ontploft. Door de rond vliegende scherven werden acht mili tairen, die bij de blussing hielpen, min of meer ernstig gewond. Montgomery *ag echte* vliegende schotel De Britse veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervan gende bevelhebber van de Na- vo-strijdkrachten, heeft Maan dag bij een bezoek aan een vliegtuigfabriek te Malton in de omgeving van Toronto in Canada een „vliegende schotel" gezien. Men deelde mede dat het ge heime toestel, dat gemaakt is van hout, metaal en plastic, hem verbaasd heeft doen staan. De „vliegende schotel", die te Toronto als „het wapen van de toekomst" wordt begroet, zou er uitzien als „een appa raat van een afbeelding uit een tijdschrift met wetenschappe lijke fantasieën". WONINGEN VOOR EVACUÊ'S IN DE WESTHOEK. Afbraak van zwaar getroffen krotwoningen mogelijk (Van onze speciale verslaggever). Twee belangryke punten zijn bij het bezoek van de minister van weder opbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, aan Schouwen-Duiveland aan de orde geweest: de voorziening in de huisvesting van de talloze geëva- cueerden in de Westhoek van het eiland en voorts de wederopbouw in de getroffen gebieden. Ten aanzien van beide zaken heeft de minister aan de gemeentebesturen zeer concrete toezeggingen gedaan, zodat men op Schou wen-Duiveland met volle tevredenheid op dit ministeriële bezoek kan te rugzien. Ir. Witte heeft o.m- de verblydende mededeling gedaan, dat in de kop van het eiland honderd houten Oostenrijkse woningen gezet zullen worden, veertig houten Noorse woningen en twee tot driehonderd directieketen om aan de evacué's een redelijke huisvesting te garanderen. Na zijn bezoek aan Schouwen-Dui veland stond minister Witte ons in Bergen op Zoom een kort onderhoud toe, waarbij hij een resumé gaf van de resultaten, die voor de rampge bieden zijn bereikt. Hij vertelde, dat de houten woningen als volgt over de gemeenten in de kop van het eiland verdeeld zullen worden: Haamstede 40 Oostenrijkse en 14 Noorse wonin gen. Renesse 40 Oostenrijkse en 16 Noorse en Burgh 20 Oostenrijkse en 10 Noorse. De directieketen wordeh tijdelijk hoogstens voor twee jaar ter be schikking gesteld door het Rijk en eveneens gebouwd in gemeenten, waar geëvacueerden zijn onderge bracht Zij zullen deze keten latei mogen meenemen naar hun dorpen, zodra deze drooggevallen zijn om dan daar enige huisvesting te hebben. De houten woningen zullen echter per manent in Burgh, Haamstede en Re- nesse blijven, zodat zij later gebruikt kunnen worden voor de verdere ont wikkeling van de Westhoek als toe ristengebied. De keten moet men niet als een soqrt kampeerinrichtingen beschou wen. Zij bestaan uit een woonkamer en enkele slaapvertrekken. „De regering wil geen geld verspe len aan woningbouw, die slechts van tijdelijke aard is", zo verklaarde ons minister Witte. „Vandaar het besluit om deze houten woningen neer te zetten". De minister kon nog niet medede len wanneer een en ander gereed zou zijn, maar hij hoopte in elk geval vóór de winter. Vanzelfsprekend is dit afhankelijk van de levering door de betrokken landen. Krotten. Minister Witte vertelde verder, dat er een regeling is getroffen voor de afbraak van de zwaar getroffen krot woningen. Aan de gemeentebesturen is namelijk geadviseerd om deze krotten op te kopen tegen een prijs, die het betrokken pand opgebracht zou hebben vóór de ramp. De eige naars kunnen dan met dit geld met behulp van de premieregeling even tueel tot nieuwbouw overgaan. „Het is immers nutteloos om zwaar beschadigde krotten te herstellen. Dit is in feite geldverspilling", zo ver klaarde de minister. Overigens bete kent dit niet. dat reeds nu kan wor den begonnen met de volledige sane ring der getroffen dorpen. Dit laatste zal hand in hand dienen te gaan mei de wederopbouw als de gemeenten droog gekomen zijn. De provinciale wederopbouworganen dienen uit te maken welke krotten onder bovenge noemde regeling vallen en welke niet". (Vervolg op pag. 2) jaar wordt gesproken van „Ameri kaans imperialisme" of „imperialisti sche agressie", welke termen vorig jaar een belangryke plaats innamen m de wensen voor de volkeren van Korea en Duitsland. De leuze, die op Korea betrekking heeft, luidt thans b.v.: „Broederlijke groeten aan het heldhaftige Koreaanse volk, dat strijdt voor de vrijheid en onafhanke lijkheid van zyn land". De woorden „tegen buitenlandse indringers", waarmee de leuze van het vorig jaar eindigde, zijn nu weggelaten. Tot de Duitsers wordt ditmaal gezegd: „Groe ten aan het Duitse volk, dat strijdt voor een spoedige sluiting van het vredesverdrag, voor de vestiging van één onafhankelijk vredelievend demo cratisch Duitsland". Ditmaal is geen speciale leuze ge wijd aan de anti-Ti to-krachten in Zuid-Sla vië. In geen der Russische leuzen wordt rechtstreeks gesproken over premier Malenkof of enig ander lid van de nieuwe regering. In tegenstelling tot de Russische leuzen vertonen de slagzinnen "an de communist isch-Chinese regering te Peking voor de eerste Mei hetzelfde beeld als het vorige jaar. Doodvonnissen in Tsjecho-SIowakije Praag heeft bekend gemaakt, dat een tribunaal in Moravië Maandag tien personen heeft veroordeeld, twee ter dood, een tot levenslange gevangenis straf en zeven tot gevangenisstraffen van vijf tot twintig jaar. De verdach ten maakten deel uit van een verzets groep. die aanslagen voorbereidde op leden van de staatspolitie en hoge functionarissen van de plaatselijke af deling der communistische partij. DE VERWACHT WEINIG VERANDERING Vrijwel onbewolkt, maar later in het Noorden van het land kans op het binnendrijven van enkele wolken velden. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Noordoost. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. April. Zon op 5.28 Maan op: 13.52 onder 19.52 onder 3.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1