PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waterschapsbestuurders hoorden aanvalsplannen" van waterstaat Wereldoverheersing blijft van communisten doel BILT Kantlij n VERENIGDE STATEN VREZEN GEEN ECONOMISCHE DEPRESSIE Vandaag S0WJET-BED0ELINGEN KUNNEN NOG NIET GEPEILD WORDEN 196e Jaargang - No. 93 Dagblad uitgav van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Jallintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VUSSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 April 1953 a ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per mm. Minimum p. advertentie l 3.-. Ing. meaedellngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 egels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.7 C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 16'). telef. 26. VEERTIEN REGERINGEN MENEN IIr. Ms. „Walrus", die Nederland in bruikleen heeft gekregen van de Ver enigde Staten, is in ons land aange komen. Prins Bernhard, die onder vele Ne derlandse en Amerikaanse autoritei ten, aanwezig was bij aankomst in de Waalhaven te Rotterdam, komt uil de onderzeeër na haar te hebben be ziclitigd. N.A.V.O.-raad wil voor 1954 krachtig verdedigings-program De regeringen van de veertien landen der Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, N.A.V.O., zijn het erover eens, dat de Russische verzoenende gebaren sedert Stalins dood slechts een wijziging in tac tiek betekenen en dat het fundamentele doel van communistische wereldoverheersing hetzelfde blijft, aldus is Maandag van gezag hebbende zijde te Parijs vernomen. Deze gevolgtrekking was gebaseerd op beoordelingen van deskun digen in de veertien hoofdsteden en ingediend bij de permanente N.A.V.O.-raad te Parijs. Deze beoordeling zal worden voorgelegd aan de volledige ministerraad van de N.A.V.O., die Donderdag a.s. te Parijs bijeenkomt. De zegsman legde de nadruk op het feit, dat dit standpunt was geba seerd op een bestudering van de maat regelen van Malenkow, Stalins opvol ger. Volgens het rapport achtte het Kremlin het „van pas komend" om zijn tactiek te wijzigen en dit waren de „eerste vruchten" van de gealli eerde saamhorigheid bij de verdedi ging van de Westelijke wereld. De permanente N.A.V.O.-raad ver gaderde Maandag tezamen met de mi litaire N.A.VO.-commissie bestaan de uit de stafchefs der ledenlanden om de voorgestelde militaire doelen voor 1953 en de voorlopige doelen voor 1954 en 1955 te bespreken. Besloten werd, dat reeds de volgende maand zou moeten worden begonnen met de samenstelling van een jaaroverzicht voor 1954, zodat de ministers der N.A. In Rampenfonds f 106,6 millioen Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Maandagmiddag 106.6 millioen grilden geïncasseerd. Sedert de opga ve van de laatste stand is er weer f 100.000 bij gekomen. In de jaarvergadering- van het de partement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel is het denkbeeld weer aan de orde gesteld van een „Zeeuwse Beweging" of „Zeeuwse Actie". Secretaris van Gooi bracht het ter tafel. Bij de rond vraagEn zei er zelf van, dat men hem misschien uit zou lachen, omdat hij maar een amateur is. Niet teminh|j bracht het denkbeeld weer in het geding. En hij is waarlijk niet de eerste. Zijn voorgangers hebben bitter weinig succes gehad. Men had naar hun denkbeelden in Zeeland geen oren. En het is inderdaad de vraag, of Zeeland rijp is voor een Zeeuwse Be weging. De Friezen vormen een veel hechtere eenheid, dan de Zeeuwse eilandbewoners. Hoe vaak komen de mensen van Schouwen in Zeeuwsch- Vlaanderen en omgekeerd? En welk begrip kunnen zij dan hebben voor eikaars problemen? Wat wil men dan met een Zeeuwse Beweging? Toch zou een Zeeuwse Beweging haar nut niet missen. In dat opzicht sloeg ir. van Gooi de spijker op de kop. Als Zeeland zich niet roert, als het te bescheiden af wacht wat er gebeuren gaat, kan men moeilijk verwachten, dat men in het hart van het land zal weten wat het wil. Daarom zou het goed zijn, als er inderdaad iets gebeurde. Laat men echter niet met dolzin nige plannen komen, maar met de voeten op de begane grond blijven. Niets zou fnuikender zijn, dan dat een Zeeuwse Actie zich van het eerste ogenblik af belachelijk maakte. En omgekeerd; open deuren in trappen heeft ook geen zin. De sluiting der zeegaten is in studie en Zeeland kan niets doen om deze aangelegenheid te bespoedigen. Er zijn evenwel voldoende projec ten, die wel uitvoerbaar zijn en die men niet voldoende kan bepleiten. Door die aan de orde te stellen, zal men aandacht vinden waar zij nodig is= Mits men inderdaad de dingen goed aanpakt. Voorwaarde om te slagen is daar bij, dat men in geheel Zeeland de weg tot samenwerking weet te vinden. Alles geschiedt hier te ver brokkeld, te veel naast elkaar, te weinig eendrachtig en vereend. Zeeland is zo klein, de bevolking zo gering van omvang. En toch mar cheert men gescheiden en faalt men, terwijl toch overal de zorgen en pro blemen gemeenschappelijk zijn. Er zou inderdaad een niet ambtelijk lichaam moeten zijn, waarin ieder deel van Zeeland zijn vertegenwoor digers had en dat hamerde op alles wat voor Zeeland nodig is. Zulk een lichaam zou over propa gandamiddelen, dus over financiën moeten beschikken. De stichting er van zou dus offers vergen. Het is te hopen, dat het bestuur van het departement Zeeland bij het bekijken van de mogelijkheden ook deze kant van het probleem bekijkt. Intussen: wij zijn benieuwd naar Wat er ditmaal uit de bus komt. V.O.-landen op hun bijeenkomst in- de komende herfst kan worden gevraagd een krachtig program goed te keuren. Om te voorkomen wat de N.A.V.O.- secretaris-generaal, Lord Ismay, noem de tweemaal jaarlijks marchanderen over de financiering van nieuwe vliegvelden en verbindingen, werd voorts besloten een program ad 2,5 milliard gulden met een looptijd van drie jaar hiervoor in de plaats te stel len. In dit program zal niet zijn op genomen het tot Juni a.s. lopende pro gram van 670 millioen gulden, dat de ze week de ministers ter goedkeuring zal worden voorgelegd. in Oostenrijk Het Amerikaanse leger in Oosten rijk heeft Maandag te Wenen offi cieel bekend gemaakt, dat onlangs twaalf personen zijn aangehouden op beschuldiging van spioïmage voor de Tsjechoslowaakse en de Russische geheime dienst. Elf beschuldigden zouden militaire inlichtingen over de gebieden van Linz, Wels en Wenen hebben gegeven aan leden van de Tsjechoslowaakse geheime dienst, die van Brno en Un- famr (Russsische zóne van Oostenrijk uit opereerden. Enige arrestanten hebben reeds hekend. Jongste bediende nam 22.000 mee De 17-jarige jongste bediende van een kantoor te Amsterdam heeft zich Vrijdagmiddag vergrepen aan het geld van de zaak. Hij nam een geld kist met bijna 22.000 gulden mee, doch werd reeds korte tijd later door de recherche gegrepen. Zijn vriend, een 19-jarige timmerman, die hem hierbij had geassisteerd en reeds een keer met de justitie in aanraking is geweest, werd Zondagmorgen in zijn woning aangehouden. Daar werd ook het geld in beslag genomen. Bei den hebben tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Wanner Aprilweer met schrale Oostenwind (Van onze weerkundige mede werker). Met ingang van het afgelo pen weekeinde is een periode van droog en zonnig voorjaars weer aangebroken. Steeg het kwik Zondag in Zeeland tot 13 f raden Celsius, gisteren kon et de vijftien graden over schrijden. Daar in grote delen van midden en Zuid-Europa helder weer voorkomt, zal de temperatuur geleidelijk verder kunnen stijgen. Maxima van 18 a 20 graden Celsius zijn in de komende dagen niet onwaar schijnlijk. Een krachtig hoge- drukgebied. dat zich van Rus land tot over de Oceaan uit strekt en waarvan de as ten Noorden van ons land ligt, zal de eerste dagen aanhoudend droog en zonnig weer brengen. De schrale Oostenwind is min der gunstig voor de grasgroei. In de heldere nachten is op be schutte plaatsen de kans op lichte nachtvorst niet uitgeslo ten, maar in onze provincie toch klein te noemen. Tot op heden is April nog kouder dan normaal en met warme voor jaarsdagen zoals wij die verle den jaar hebben gekend, zijn wij dan ook nog niet verwend. OOK AL KOMT ER VREDE Belastingen moeten omlaag De Amerikaanse minister van fi nanciën heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten geen economische de pressie tegemoet gaan, ook al zou er in Korea een wapenstilstandovereen komst worden gesloten, of al zou er een tjjdperk van werkelijke vrede aanbreken. Er is geen reden om de vrede te vrezen, zo zeide hij. De minister gaf in zijn redevoe ring, welke hij hield voor leden van een persvereniging te New York, een uiteenzetting van zijn fiscale politiek, welke uitgaat van een verlaging van de belastingen, wanneer de uitgaven der regering „onder strikt toezicht" zullen zijn gebracht. „De belastingen moeten omlaag", aldus de minister. „Dit is zuiver een kwestie van het juiste tijdstip in sa menhang met een vermindering van de uitgaven. Beide zijn te hoog en beide moeten verminderd worden. Wij zullen in Amerika geen depressie krijgen, of er nu een wapenstilstand of een werkelijke vrede komt, of dat we een juiste en evenwichtige staat van verdediging blijven ontwikkelen. Er is geen reden voor een depressie, tgjizij wij zelf niet de dingen doen, welke we zouden moeten doen en de moed niet hebben ze te doen". Volgens de minister heeft het land in de laatste twintig jaar een onge- .viert Koningin Elisabeth van Engeland haar 27e verjaar dag; herdenkt Italië de stichting van Rome (751 v. Chr.). MISS HOLLAND 1953 ZAL GEKOZEN WORDEN Eind Mei zal in het Casino te Am sterdam wederom de jaarlijkse Miss Hollandverkiezing worden gehouden. Voor miss Holland '53 staan later en kele buitenlandse reizen op het pro gramma. Zij zal in Juli worden uitgezon den naar de Miss Europaverkiezing in Athene en Istambul en zal kort daar na in Augustus naai' Engeland gaan om daar deel te nemen aan dc Miss Worldverkiezing. Bovendien zijn er nog onderhandelingen gaande, om Miss Holland af te vaardigen naar het schoonheidsconcours in Califor- nië, waar in September Miss Univer sal 1953 zal worden gekozen. zonde politiek gevolgd, die tot Infla tie leidde, de munt ontwaardde en het crediet dreigde uit te putten. „Onze totale schuld bedraagt thans ruim 267 milliard dollar", zo vervolgde hij, „en wij hebben bemerkt, dat de in uitvoering zijnde of voorgestelde programma's rekening hielden met nadelige saldi, elk jaar weer, geduren de vele komende jaren". Deze erfe nis van verplichtingen behoeft vol gens de minister geen aanleiding tot vrees te zijn, wanneer „wij vastbe sloten onze koers volgen naar vaste doelen". Tweede front in Birma Volgens betrouwbare berichten heb ben opnieuw uitgeruste Chinees-na tionalistische troepen in Birma een tweede front geopend, ongeveer 500 kilometer ten Zuidoosten van Ran goon. Ruim duizend guerillastrijders van het leger van generaal Li Mi zouden enige kilometers ten Oosten van Kawkareik, 150 kilometer ten Oosten van de havenstad Moelmein, Birma zijn binnengetrokken. Deze troepen hebben als basis Mae Saut in Thai land. ongeveer 25 kilometer van Kawkareik verwijderd. In te Rangoon ontvangen berichten werd bevestigd, dat enige kilometers ten Oosten van Kawkareik (aan de grens van Birma met Thailand) bit tere gevechten gaande zijn tussen re geringstroepen en Chinese nationalis ten. In dit gebied liggen rijke tinmij nen. Het Birmese kabinet heeft Maan dagavond de toestand besproken. Volgens kringen, die nauw zijn ver bonden met de regering, besloot het kabinet, gezien de jongste ontwikke lingen, het nemen van een beslissing naar aanleiding van een Amerikaans voorstel om het vuren te staken, uit te stellen. Granaat bij demonteren ontploft Maandagavond was de heer van Z. te Leuvenheim, een buurtschap tus sen Brummen en Dieren, bezig op de deel een granaat te demonteren. De twaalfjarige buurjongen, enig zoon tje, stond daarbij te kijken. Plotse- b'ng ontplofte het projectiel. Van Z. werd op slag gedood, het jongetje werd zwaar gewond. Zeven vrijgelatenen te Moskou aangekomen De zes Britse burgers en de Ierse geestelijke, die door de Noordkareaan- se autoriteiten in vrijheid zijn gesteld, zijn Maandagochtend te Moskou aan gekomen. Drijvende bok .Arend" stortte in eikaar Arbeiders ongedeerd Aan de Waalhaven te Rotterdam is Maandagmorgen de dryvende bok „Ar$ Hl" van W. A. van der Talc's bergingsbedrijf te Rotterdam in elk. aar gestort. Daar de arbeiders jnist hun schaft tijd begonnen waren, deden er zich ge^n persoonlyke ongelukken voor. Op het terrein aan de Waalhaven bouwt de Hollandse Beton Maat schappij caissons, die gebruikt wor den voor het dijkherstel In de geteis terde gebieden. In de afgelopen tijd werden er reeds 2 caissons door de drijvende bok te water gelaten en bij die gelegenheid maakten arbeiders op de caissons het korte luchtreisje mede. Door de schafttijd was dat Maandag niet het geval. Toen een derde caisson van 180 ton door de „Arend", die zoals er op staat een hefvermogen van 274 ton moet hebben, in de trossen was genomen en het hijsen begon, werd opeens een geweldige klap gehoord. De „Arend" stortte in elkaar. De schade aan de „Arend" die door de verzekering wordt gedekt, wordt door v. d. Tak op enige tonnen ge schat. CHURCHILL IN LAGERHUIS Hoop op besprekingen tussen Grote Vier Terwyl uit Parijs gemeld wordt, dat de regeringen van de veertien NAV.O.-landen de verzoeningsgeba- ren van Moskou slechts als een „ge- wyzigdi tactiek" beschouwen, heeft premier Churchill Maandag in het Britse Lagerhuis verklaard, dat nie mand nog de draagwijdte of het doel' van de aan de dag getreden wijziging in het Sowjet-optreden kan peilen. Wel achtte hij het nog te vroeg om „enige verslapping van onze inspan ningen voor collectieve verdediging" te overwegen. Churchill zeide er intussen op te vertrouwen, dat nergens iets zou worden gezegd, dat de sfeer van goe de wil, welke miscchien groeiende was, nadelig zou kunnen beïnvloeden. Sprekende over de rede van Eisen hower zeide de Britse premier, cjat hij de rede niet had gelezen als een uit daging en dat hij geen onmiddellijk categorisch Sowjet-antwoord ver wachtte op vele ernstige en ware punten van Eisenhowers verklaring. Churchill zeide te verwachten, dat de Britse regering en waarschijnlijk alle landen van de vrije wereld zich gaarne zouden scharen achter de vre desoproep van president Eisenhower. Onder toejuichingen verklaarde Churchill te hopen, dat er weldra be sprekingen op het hoogste niveau „zelfs indien informeel en particulier" tussen enige van de voornaamste „COLLEGE" IN ZIERIKZEE Toestand van Oude Dijk te Bruinisse blijft précair Als een rustig-docerende hoogleraar stond Maandagmiddag de hoofdin genieur van de Dienst Zuiderzeewerken, ir. J. F. R. van de Wall, in de bo venzaal van het Huis van Nassau te Zierikzee voor een grote kaart van Schouwen-Duiveland. En voor hem, in de „college-banken" zaten de wa terschapsbestuurders en vele burgemeesters van het verdronken eiland en luisterden aandachtig naar zijn uiteenzetting. Met een kaartstok wees ir. v. d. Wall de met gekleurde cirkels aangeduide stroomgaten terwyl hij duidelijk en klaar de „aanvalsplannen" uiteenzette. De aandacht ging voor al uit naar de moeilijke dichting van het Schelphoekgat, maar ir. van de Wall verklaarde, dat nu de beslissing over de werkwijze eenmaal was ge vallen, de uitvoering van dit werk vooral een kwestie is van goede organi satie. Er werden na de uitvoerige uiteenzetting van ir. van de Wall diverse vra gen gesteld, waarby enige actuele vraagstukken werden aangeroerd. Ook werden waardevolle suggesties gedaan ten aanzien van de tweede fase van het dijkherstel; het ophogen van alle zeeweringen. De dichting van de zëVen op Schou wen-Duiveland nog overgebleven stroomgaten noemde ir. van. de Wall een werk, dat in Nederland nog nooit is vertoond. Met sprekende voorbeel den illustreerdehij de grootte van de gaten: het Schelphoekgat elke zes uur een waterverplaatsing, anderhalf maal zo groot als die van de Nieuwe Waterweg; het havengat Zierikzee een waterverplaatsing gelijk aan die van een behoorlijke rivier; Ouwer- kerk de Maas voor Rotterdam; Oosterland de helft van 't Schelp hoekgat; Sirjansland een kwart van het gat van Oosterland; tenslotte Stevensluis (ten Noorden van de VierbannQnpolder) twee en half maal het gat van Sirjansland. In Walche ren hadden destijds de gezamenlijke gaten totaal een waterverplaatsing van 100 millioen m3 per zes uur, ter wijl nu de gaten van Schouwen-Dui veland samen dicht bij de 200 mil lioen m3 komen. Ir. van der Wall herinnerde er aan hoe de dichting van de dijken op Walcheren duurde van 1944 tot 1946. De gaten van Schouwen-Duiveland wil men dit jaar nog dicht krijgen, zodat het be grijpelijk is, dat enorm veel werk moet worden verzet. Ir. van der Wall roerde voorts een onderwerp aan, dat de laatste weken in het middelpunt van de belangstel ling staat, namelijk de verdediging van de binnendijken, die nu tot zee weringen zijn „verheven". Het her stel van deze dijken noemde ir. van der Wall een uiterst moeilijk werk: „men kan nergens bijkomen". Tot dusver is het gelukt om de Schouwse dijk te behouden, maar men staat hier nog altijd met de rug tegen de muur. Aan de Westzijde wordt thans een verdediging aangebracht, terwijl, nu minister Algera heeft besloten dat deze dijk valt onder de noodwet- dijkhersteL de kruinshoogte tot op 5 wordt gebracht en de kruinsbreedte op 3 meter. Ten opzichte van de Oude dyk te Bruinisse zeide ir. van de Wall dat hy er van overtuigd was, dat wan neer zich weer dezelfde hoogwater stand zou voordoen als enige weken geleden, er opnieuw verschuivingen zullen optreden. „Ik moet er met na druk op wijzen, dat de toestand van de Oude Dijk waterstaatkundig pré- cair is en zal blijven totdat de grote stroomgaten gesloten zjjn" aldus spreker. Nadat hy had medegedeeld, dat de weg Scharendijke-Brouwershaven, die zoals men weet bij hoog water nog steeds onder komt, zal worden opge hoogd en verbeterd, besprak hij voorts de toestand van de diverse gaten, alsmede de sluitingsplannen. Het gat aan de Noordzijde van de Vierbannenpolder noemde ir. v. d. Wall „lelijk en venijnig". Voordat dit gesloten zal worden,, moet echter eerst het gat bij Sirjansland worden aangepakt. „We zyn hier bezig met het bezinken van de geulen en als we hierbij betrokken mogendheden zou den kunnen worden gehouden. Het bereiken van een „eerlijk en eervol bestand in Korea, met de nodi ge eerbied voor andere Aziatische landen" kwam volgens Churchill op de eerste plaats. Dit zou de deur kun nen openen voor verdere vorderingen van onschatbare waarde naar een al gemene verlichting van de wereldtoe» stand, waaruit een werkelijke en duurzame vrede zou kunnen voortko men. Kantonrechter stelt getuige van Jehova in gelijk In 's Hertogenbosch heeft een kantonrechter een getuige van Jeho va in het gelijk gesteld, die zoals in de afgelopen jaren vele zijner ge loofsgenoten terecht moest staan, omdat hij met het tijdsehm^ „De Wachttoren" had gecolporteerd en er op een andere dag een bord met aan kondigingen voor een lezing op straat had vertoond. Tot dusverre hadden kantonrech ters en in hoger beroep rechtbanken', de getuigen van Jehova bijna steeds tdt geldboeten veroordeeld en was het telkens de Hoge Raad, die in laatste instantie deze vonicsen ver nietigde en de Jehova's Getuigen in het gelijk stelde. De humor ontbrak Maandag- T middag niet tijdens deze zo ui- termate technische opmerkin- gen. De dijkgraaf van net Wa- terschap Gouweveer-en-Zelke, de heer J. Koopman, was het niet eens met bepaalde maatre. gelen van de waterstaat bij het 3. dijkherstel in zijn waterschap. „Hoe is het eigenlijk?" infor- •j: meerde hij. „Bent U een water- staat, die alleen maar optreedt als waterstaat, als er water staat Het antwoord van jjj de heer van de Wall ging ver- A loren in het gelach van de he- ren polder-bestuurders daarmee klaar zijn, hopen we Inmid dels zand te hebben gevonden om daarmede het gat buitenom dicht te spuiten". De Noordkant van de Vier bannenpolder wordt met caissons van tien meter hoog gesloten. Het gat by Oosterland gaat dicht met een dam aan de binnenzijde, waarna de dijk volgens het oude tracée her steld wordt Over de sluiting van de twee gaten bij Ouwerkerk is men het nog niet helemaal eens. Er zijn twee mogelijk heden: tweemaal een dam buitenom, dus rond elk gat één, of één dam, die beide gaten zal afsluiten. De sluitga ten gaan met caissons dicht. (Vervolg op pag. 5.) DE VERWACHT. AANHOUDEND ZONNIG Zonnig weer met een overwegend matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 22 April. Zon op 5.28 onder 19.50 Laan op: 12.41 onder 3.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1