Nederlands elftal met 2-0 door Belgen geklopt Tweehonderdste interland werd verdiende nederlaag NEDERLAND B VERLOOR IN BRUGGE EVENEENS MET 2-0 MAANDAG 20 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RAN 1 HOOP OP ORANJE-ZEGE VERVLOOG IN ÉEN MINUUT. Toch lichtpunten en toekomstbeloften „Us" Abe werd uitgefloten (Van onze speciale verslaggever) De meest dramatische minuut van de negentig minuten voetbal die Zondagmiddag in het Olympische Stadion te Amsterdam te zien waren, was de negentiende na de rust! In deze minuut immers werd een Neder lands. elftal, waarvan iedereen verwachtte, dat het een voorsprong ver overen zou, volkomen onverwacht, maar definitiet geslagen. Coppens, de Belgische middenvoor, kreeg als gevolg van een paar dekkingsfouten in de Oranjedefensic op vrij grote afstand een alleen door Landman gedekt doel voor zich en hy loste een vliegend schot. Landman sprong als een tij ger, doch te laat. De Rode Duivels hadden de leiding en ieder wist: zij zou den die niet meer afstaan! Want dit was wel duidelijk geworden: tegen de Belgische verdediging was ook deze nieuwe Oranjevoorhoede niet opge wassen. Zij was gehandicapt, doordat Lenstra de duizenden met wanhoop vervuld door te falen zoals zelden een voorhoedespeler gefaald heeft de oorzaak rpoet gezocht worden in de' door hem opgelopen blessure zij had in Luiten een linksbuiten die met ergelijke hardnekkigheid onophou- lijk naast schoot, in van Ede bovendien nog een rechtsbuiten die geen tac tiek had en voor alles wat hy deed een zee van tijd nodig had. Wat konden Bleyenberg en Van Beurden, de beiden andere debutanten, onder deze om standigheden verrichten! Inderdaad, Oranje haalde niet op, integendeel, de Belgen maakten een tweede doelpunt en wel bleef het Ne derlands elftal daarna vechten voor een tegenpunt, maar daar bleef het dan ook bij. Het merkwaardige is dat het deson danks geen teleurstellende wedstrijd was zoals die tegen Denemarken en Zwitserland. Het spelverloop was rijk aan soms bijna sensationele verras singen. Het Nederlands elftal boeide wel en bracht zowaar eindelijk de zestigduizend bezoekers weer eens tot daverende aanmoedigingskreten. Dat was in lang niet vertoond. Wel bereikte Oranje de vorm der Rode Duivels niet, maar al speelden die technisch beter voetbal, dat neemt toch niet weg, dat de Belgen voor de rust zeker geen grote voorsprong verdiend hadden en na de rust bijna twintig minuten lang in de verdedi ging teruggedrongen werden. Als er toen eens doelpunten waren gevallen! Sensatie. Binnen de twee minuten forceerden de stormachtig van stapel lopende Belgen twee hoekschoppen. Dat stichtte de nodige verwarring in de Nederlandse achterhoede, die tot alarmvoetbal haar toevlucht moest nemen en even haar vorm moest zoe ken. Gelukkig toonde Landman zich een zeer betrouwbaar doelverdediger. Tebak en Odenthal kregen tijd om zich in te spelen en Terlouw vertoon de plotseling een vorm, die wy in de laatste internationaals vergeefs bij hem hebben gezocht. Daardoor werk te Nederland zich langzaam maar ze ker los en de fameuze Belgische doel man, de Zelzaetenaar Seghers, moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. In de achttiende minuut voor de rust ontsnapte het Nederlandse doel als door een wonder aan doorboring doordat Mermans tegen de lat kogel de. In de vierentwintigste minuut moest Landman wonderen verrichten om een Belgische voorsprong te voor- komën, maar ook Seghers werd door de Nederlandse voorhoede zwaar be laagd. Janyner, dat alles van Bleyen berg en Van Beurden alleen moest komen anders zou Seghers zijn doel niet maagdelijk hebben gehouden. Lenstra was zo uit vorm, dat hetzelf de publiek, dat gewoon was de kreet „Abe, Abe" aan te heffen de Fries nu op een fluitconcert onthaalde. Na de rust. Na de rust bleek Seghers, de Bel gische doelman, zyn zekerheid van daarvoor eensklaps kwijt. Iedere bal liet hy vallen, maar geen Nederlan der profiteerde er van en toch was Nederland in de meerderheid. Plot seling was er in het spel van de voor hoede systeem gekomen dat men er voor de rust vergeefs in gezocht had. Eensklaps zag men hoe men de Bel gische verdediging kapot kon spelen. Keer op keer naderde de bal dreigend het Belgische doel, maar schieten, er was geen Nederlander die liet goed genoeg kon om de maar raar schutte rende Seghers te kloppen. Het Sta dion schalde van de aanmoedigings kreten, iedereen wachtte op een schot in de roos en juist tóen, toen een Ne derlandse zege eindelijk binnen het bereik der mogelijkheden was geko men, ja voor het grijpen lag, tóen maakte onze goedspelende achterhoe de een fout. De Belgische linksbuiten Janssens speelde zich vrij en plaat ste naar Anoul, Anoul zag Coppens vrij staan en gaf edelmoedig de bal op een presöitïeerblaadje en voor men wist wat er gebeurde haalde Een moment voor het Belgische doel. Keeper Seghers heeft, liggend op de grond, de bal te pakken gekregen voor de voeten van de aanstormende Van Ede. Landman mistroostig de bal uit de touwen. België had de leiding. Even later liep Landman uit, hij werd gepasseerd, de bal vloog uit het schot van Coppens tegen de paal en van de paal in de handen van de weer in zijn doel gekropen Landman. Daar had Nederland even geluk, maar in de vierentwintigste minuut was het weer Coppens die scoorde en toen was het gedaan met Oranje. De heren hadden er kennelijk de aardig heid af, hadden geen ruggegraat en geen capaciteiten genoeg om zich weer met overtuiging in de strijd te werpen en eenentwintig minuten lang wachtten de duizenden op het eind signaal. Doelman Landman heeft zijn doel uitstekend verdedigd. Tweemaal liep hy onoordeelkundig uit, maar dat was ook zijn enige fout, hij blijft de aangewezen opvolger van Kraak. Odenthal en Tebak waren als achter spelers ruimschoots voldoende, Ter louw speelde als in zijn beste dagen en zonder irriterende ruwheid die zijn spel enkele malen vertoond heeft. Klaassens schitterde niet, maar viel ook niet tegen evenmin als Bies- brouek. Helaas, de voorhoede. Len stra, een speler die letterlijk niets tot een goed einde bracht, die totaal uit vorm was en bovendien nog niet actief genoeg. Luiten, die daardoor geen kans kreeg en miserabel schoot, Van Ede, een rechtsbuiten, die maar niet op stoot kon komen en alles veel te traag deed, de enige lichtpunten wa ren Bleyenberg en Van Beurden. Bleyenberg is een geducht doorzet- Een aanval op het Nederlandse doel. Van links naar rechts: Terlouw, Bies- brouck. Landman, Coppens, Klaas sens en Mermans. WIELRENNEN Pech voor Woul Wagtmans in „Dwars door België" De uit drie étappes bestaande wie lerwedstrijd „Dwars door België" is gewonnen door de Belg Schotte. Woutje Wagtmans zag zich de zege ontgaan in de laatste étappe een tijd rit door een lekke band. Hij won de eerste étappe Waregem-Eisden (230 km) in 6 uur 47 min., evenals de tweede van Eisden naar Warregem. Wim van Est werd toen tweede en Voorting vijfde. De tijdrit te Ware- gem over 28.9 km. werd gewonnen door Van Est in 43 min. 54 sec. voor Schotte, die tweede werd. In het eind klassement werd Schotte eerste, Voorting tweede. Van Est achtste. Van Breenen elfde en Lambrichs 26e. tend aanvalsleider, die uitstekend kopt, het spel goed verdeelt en ook behoorlijk schiet, Van Beurden is minder geducht, maar zeer nuttig en verdient ongetwijfeld een nieuwe kans. De Belgen hadden Coppens, Merman en Anoul naast elkander staan, kanonnen! Zij hadden Lem- berechts op de rechtsbuitenplaats en de debutant Janssens op de links buitenplaats en helaas, zulke spelers bezit Nederland nu eenmaal niet. De Rode middenlinie was vasthou dend, technisch vaardiger dan de Ne derlandse, Huismans, Carré en Mees stonden hun mannetje. Van de ach terspelers was Van Brandt buitenge woon goed, Dries had het tegen Len stra en Luiten gemakkelijk en Se ghers was voor de rust prima en na de rust goed. De tweehonderdste wedstrijd van liet Nederlandse elftal werd dus ver loren, helaas, maar er zit in dit Oranjeelftal toch wel toekomst. AJs er maar geducht getraind wordt dan groeit er uit deze ploeg wel wat. In ieder geval, zo troosteloos als de wedstrijden tegen Denemarken en Zwitserland was deze wedstrijd niet en dat is al veel. Zuid en Oost speelden in Den Bosch gelijk De krachtsverhouding van de strijd, die Zuid en Oost Zaterdag in Den Bosch hebben gespeeld, is het best door het gelijke spel 1—1 weergege ven. Men kon in geen van beide ploe gen spelers vinden, die zeer bijzon der de aandacht op zich vestigden. Bij Oost had de kleine linksbinnen Meyer, met zijn kwikzilverig spel a la Rij vers al spoedig de kwalificatie beste speler van Oost verdiend, bij Zuid was dat Bruyninckx van RBC, maar alleen na de rust, toen hij als rechts binnen een grote stuwkracht was. Productieve schutters waren er vrij wel niet. Van Gessel kwam zelfs vier maal voor een open doel en miste. Eerst de 5e keer, kort voor rust, schoot hij raak. Na de rust heeft Oost stug moeten verdedigen. Een kwartier voor het einde kopte v. d. Molengraft de bal, na een scherp door Kerssens genomen hoekschop langs Garretsen 11, en daar is het bij gebleven, tot ieders tevredenheid. UtrechtTwente 25 In het Utrechts stadion werd Zater dag een lichtwedstrijd gespeeld tus sen het Utrechts provinciaal K.N.V.B.- elftal en het Twents K.N.V.B.-elftal. De Twentenaren wonnen met 52. Bij rust was de stand gelijk: 22. Linksbuiten Janssens was de maker van het tweede doelpunt voor België. Van links naar rechts: Lemberechts, Tebak, Klaassens, Anoul, Biesbrouck, Janssens, Mermans en daarachter Odenthal en- Terlouw. Amsterdam won met 1—0 van Brussel Rotterdammers speelden tegen Antwerpen met 3 3 gelijk Met het Holland-België week-end hebben behalve de Belgische en Ne derlandse nationale elftallen nog verschillende andere teams uit beide landen elkaar hekampt. In het Ajax-stadion te Amsterdam werd een hoofdstedenwedstrijd ge speeld tussen een vertegenwoordigend elftal van de Nederlandse hoofdstad tegen Brussel. De Belgen, die vorig jaar in eigen huis met 21 verloren slaagden er ook nu niet in een over winning te behalen. Reeds na zes mi nuten spelen profiteerde de A.F.C.-er Feldman van een blunder die de Brussel-keeper Ausloos maakte om Amsterdam de leiding te geven (1— 0). In deze stand kwam voor de rust geen verandering meer, hoewel het Amsterdamse doel ternauwernood aan een doorboring ontsnapte toen Hagenaars over een bal, ingeschoten door linksbuiten Lambert, heendook. Hoewel de Belgen na de rust een aanzienlijk overwicht verkregen slaagden zij er niet in een doelpunt te forceren. De Amsterdammers Kregen geen kans meer dóélmah'AusIóös, die zijn vorm intussen had teruggevon den, nogmaals te passeren zodat met het kleinst mogelijke verschil in het voordeel van Amsterdam het einde kwam. In Rotterdam speelde een elftal van de Maasstad tegen een team van Ant werpen, dat ondanks een sterk over wicht van de prima spelende Rotter dammers in de eerste fase van de wedstrijd toch kans zag een 33 ge lijk spel uit het vuur te slepen. Voor de rust kon keeper Leytens al tweemaal worden gepasseerd "door de Rotterdammers. Antwerpen zag geen kans meer dan een paar maal gevaar lijk voor het Nederlandse doel te ko men, maar dat was dan ook juist ge noeg om voor een 2—2 gelijke stand met de rust te zorgen. Elf minuten na de rust het spel peil was toen aanzienlijk gedaald nam Antwerpen plotseling de leiding door een goed ingeschoten penalty van Verbruggen, maar een paar mi nuten later werd het opnieuw gelijk (33) en in de stand kwam verder geen verandering meer. Beniiaars en de Voogd in vorm De Nederlandse B-ploeg heeft Zondagmiddag voor een talrijk publiek in het Belgische B-elftal haar meerdere moeten erkennen, en we zouden geen goede verliezers zijn als we verontschuldigingen zochten voor deze nederlaag. De Belgen verdienden een zege, want zy waren als ploeg beter, speelden snel ler, bleken ook harder te zijn dan onze jongens en toonden zich met enkele uitzonderingen eveneens in technisch opzicht individueel superieur. In de eerste helft heeft onze ploeg zeer behoorlijk gespeeld, en wanneer de rust met een kleine voorsprong was ingegaan zouden de Belgen zich daar waarschijnlijk niet over beklaagd heb ben, want een harde kopbal van Cla- van had de lat getroffen bulten bereik Nederlandse jeugd won verdiend van België (2—1) Op het R.B.C.-terrein te Roosen daal, dat geheel was uitverkocht, heeft de Nederlandse jeugd met 2-1 op verdiende wijze van de Belgische jeugd gewonnen na een wedstrijd welke gezien de leeftijd van de spe lers en hun weinige internationale ervaring, het aankijken zeker waard is geweest. In de eerste helft heeft de Belgi sche ploeg het beste van het spel ge had, hetgeen niet alleen tot uitdruk king kwam in de 1-0 voorsprong een goal van Bertels in de 37e mi nuut maar ook in de verhouding der hoekschoppen, welke 7-3 bleek te zijn ten gunste van de gasten. Toch heeft de Belgische jeugdploeg geen grootse indruk gemaakt. Na de rust was de druk op het Belgische doel groter, zwaarder en vaak constanter dan voor "de rust, toen de Belgen het doel van het kwie ke keepertje van Nederland, de Woerdenaar Feyt belaagden. Enkele malen kwam in de tweede helft voor het Belgische doel een dubbele doelworsteling voor. De ene was nauwelijks afgelopen of het be gin van de tweede scrimmage was reeds ontstaan. Tenslotte werd de druk zo groot, dat dc Oranjehemden in de laatste 7 minuten twee doel punten konden scoren. In het Nederlands jeügdelftal was het binnentrio ongetwijfeld het zwak ste deel van de ploeg, al hebben Hui- berts en Schuman veel goed ge maakt door het scoren van beide doelpunten. Bij de Belgen was doel man Delhasse uitmuntend. Voor de rust waren de Nederlanders goed op dreef In het vol bezette, door een vrolyke voorjaarszon beschenen Olympisch ;tadion te Amsterdam is interland nummer 200 wederom een nederlaag ge worden en een verdiende nederlaag ook. Het vertoonde was misschien iets beter dan het spel, dat tegen de Denen en de Zwitsers ten beste werd ge geven, maar daar was het dan ook NederlandBelgië voor en veel pers pectief voor de toekomst zat er ook nu niet in. Nadat Lenstra de toss met Mermans had verloren en Bleyenberg op sein van de Zweedse scheidsrechter Ahlmer de bal aan het rollen had gebracht, zag het er niet naar uit, dat het Nederlands elftal tot aan de rust stand zou kunnen honden. De Belgen waren er onmiddellijk .in hoog tempo tussenuit getrokken en reeds na twee minuten hadden Jans sens en Lemberechts ieder een hoek schop mogen nemen, verkregen na weifelende acties in de Nederlandse verdediging. Het zag er in die eerste Seriode al niet rooskleurig voor iranje uit. Dat de Belgen na een kwartier nog geen voorsprong had den was min of meer te danken aan de te ver doorgevoerde één-mans acties van Coppens, die zó lang met de bal bleef draaien en zó graag zelf het laatste schot wilde geven, dat dan of Terlouw of Tebak konden in grijpen. Langzamerhand kwam er wat rust over het Nederlandse spel in defensie en middenlinie en toen kon ook de aanval van Oranje er een paar maal tussenuit gaan. Een combinatie tussen Lenstra en Bleyenberg resul teerde in een kans voor de Fries, die echter tegen 'n Belgisch been schoot. Een minuut later werd de ba! bij een scherpe voorzet van Luiten tot hoek schop verwerkt. Goed werd de bal door Bleyenbèrg ingekopt, maai' de gemakkelijk springende doelman Seghers haalde het leder rustig onder de lat. vandaan. De strijd op het mid denveld verliep voorlopig in het voor deel der Belgen. Opgezweept door het publiek, dat na een half uur van Belgisch over wicht toch aan een kans voor zijn ploeg ging geloven, werden in de laatste tien minuten een reeks aan vallen ondernomen, die de Belgen handen vol werk gaven en waarbij zelfs Mermans en Anoul het nodig vonden de helpende hand te bieden. In het middenveld waren de Neder landers nu wel zo sterk als hun te genstanders. Seghers greep echter steeds goed in en toen de rust werd aangekondigd, stonden op het seo- ringbord nog steeds twee nullen. Het Nederlandse spel in het laatste kwartier van de eerste helft had de burger weer enige moed gegeven, maar lang duurde het niet of deze moed zonk de Nederlandse aanhang in de schoenen. Het overwicht, dat door de Oranjehemden vlak voor rust in het centrum was verkregen, ging na de hervatting weer radicaal verloren, al bleven Biesbrouck en Klaassens verdienstelijk spelen. België leidt. Al verschèidene malen had Ter louw op het nippertje een vrije trap voor buitenspel geforceerd tot grote ergernis van de Belgische supporters, die loeiden en floten, wanneer de ove rigens goed leidende Zweed Ahlmer op gevlag van de grensrechters floot. In de 19e minuut gebeurde, waar voor wy al lang hadden gevreesd. Eens zou de verdediging voor niets blyven staan wachten op het flnitje en dat gebeurde by een ongevaarlijke uitziende Belgische aanval over de linkervleugel, waarbij Anoul de bal vrij speelde, naar Coppens doorschoof en Odenthal en Terlouw even weifel den. Een seconde misschien, maar het was juist lang genoeg voor Coppens. die het leder met een kort tikje voor zich uit liet rollen om dan Landman van flinke afstand met een droge knal te verslaan. Het was duidelijk,- dat het bij één doelpunt niet zou blijven. Vijf minu ten later ging Coppens weer alleen op Landman af toen de achterhoede rus tig bleef staan. De Belgische midden voor omspeelde op zijn gemak de uit zijn doel gekomen Landman en reeds greep de man op de scoringbord naar het cyfer 2, toen de Belg met een ia- konieke zwam van zijn rechtervoet niet het net, maar de paal trof. De terugsprintende Landman kon zich toen op de bal werpen om het leder rustig het veld in te zenden. Het vvas uitstel van executie. Bij een Belgische aanval over de rechter vleugel maakte Lemberechts zich handig vrij, zwenkte een paar passen met de bal naai' binnen om hem daar na naar rechts, waar Mermans zich had vrijgelopen, te plaatsen. Mermans had een kans de bal zelf naar het doel op te brengen, maar in eens zag hij de naar binnen sprinten de linksbuiten Janssens in gunstige positie lopen en in de volgende secon de had Janssens de bal voor zyn voe ten. Met een scherp diagonaal schot joeg de kleine linkervleugelman de bal in de uiterste hoek (0—-2). Het Nederlands elftal mocht van geluk spreken, dat liet tien minuten later niet reeds 40 of 50 was, want in een overdonderend offensief, dat de Rode Duivels nu ontketenden, werden enkele opgelegde kansen ra dicaal gemist, zonder dat een on- van keper Gernaey. en al staat daar weer tegenover dat de Belgische rechtsbuiten Van Gestel een opgelegde kans miste, toch was Nederland over het algemeen een tikje gevaarlijker geweest. Na de hervatting liepen de Belgen hard van stapel. Het werd een over rompeling in de echte Rode-duivels stijl. Met als gevolg twee doelpunten in minder dan vijf minuten. Deze klap pen kwamen hard aan, maar gelukkig was het aan onze kant geen aanleiding om bij de pakken neer te gaan zitten. Men vocht voor een zo eervol mogelijk resultaat waarbij de achterhoede en de middenlinie, evenals trouwens voor de rust, bergen werk verzetten. Spil De Voogd en vooral Bennaars, inderdaad een vondst als linkshalf, vonden tel kens gelegenheid zich te onderschei den. Helaas werd het goede voorberei dende werk niet bekroond door de voorhoede, het zwakke punt van onze ploeg. Clavan was in deze linie nog de beste en Van der Ley had goede mo menten, maar als geheel faalae dc aan val en vooral de rechtervleugel De Bruickere-De Jong (Willem H) stelde teleur. Nederland nam mét harde wind mee, het initiatief in handen. Een reeks aanvallen, opgezet met diagona le passes in het middenveld, bracht de Belgen in grote moeilijkheden, en twee kee«- achter elkaar stelde Clavan kee per Gernaey op de proef met vinnige zuivere schoten. In de 28e minuut mis te Van Gestel een prachtige kans toen Orlans voor een listige opening ge zorgd had. Enige tijd ging de strijd ge lijk op, maar daama ondernamen de Belgen een serie verwoede aanvallen en in de laatste minuten van deze eerste helft moest onze verdediging alle zeilen bijzetten om onheil te voor komen. Dertig seconden na de hervatting zagen de Belgen zich een vrije schop toegewezen. Orlans nam de trap, de bal kwam bij Van Gestel en met een schot van korte afstand werd Steiger gepasseerd. Drie minuten later kon den de Belgen op enigszins fortuinlij ke wijze hun voorsprong vergroten toen een schot van diezelfde Van Ges tel, dat Steiger zeker zou hebben ge houden, door De Voogd van richting werd veranderd, zodat de bal onbereik baar voor onze verblufte doelman in het net belandde: 2—0. De verdediging hield verder stand, en de middenlinie waarin De Voogd en Bennaars voor treffelijk gesteund werden door Wiertz, zette telkens weer onze voor hoede aan het werk. In het laatste kwartier verslapte het tempo aan de Belgische kant aanmerkelijk, en het einde kwam met een verdiende doch iets geflatteerde zege van de gasthe ren in een wedstrijd die na de rust op een vrij middelmatig peil stond. Nieuw wereldrecord 4 x 100 m. wisselsiag-estafette Tijdens wedstrijden te Lund, een plaatsje, in Zuid-Zweden is fn Zweed se ploeg, bestaande uit de zwemmers Gustav Helsing, Lennart Broek, Goe- ran Larsson en Per Olof Oestrand er in geslaagd het nog niet erkende we reldrecord 4x 100 meter wisselslag es tafette, dat sinds 1 April van dit jaar op naam staat van de Racing Club de France, met 4 minuten 31,5 sec. te Troyes gemaakt, te verbeteren. De Zweedse ploeg liet 4 minuten 30,8 sec. afdrukken. zer landgenoten zich er voor op de borst mocht kloppen. Geen tegenpunt. Met de moed der wanhoop kwam toen de Nederlandse voorhoede weer wat los. Met hoge ballen van Klaas sens en Biesbrouck werd de aanval aan het werk gezet, maar de afwer king van de voorzetten was zeer slecht. Mermans kreeg toen in de laatste fase van de strijd nóg een prachtige kans zijn doelpuntenhonger met een voor het grijpen liggende kans enigs zins te stillen. Met Landman languit in het gras liggend had hij slechts het open doel voor zich, maai' de bal ver dween in de nog grotere ruimte naast het doel. Een machteloos Ne derlands elftal met een schotloze voorhoede worstelde zich door de laatste minuten. Toen ook de kans bh" de indirecte vrije schop, welke Len stra mocht nemen, verloren was ge gaan door 'n schot van Van Beurden in het zijnet, was alles verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5