PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrede in Korea omstreeks half Juni verwacht Over enige tijd goederentreinen door Kruiningse polder BILT DIRECTEUR ..OMMELANDEN" NAM ONTSLAG FOSTER DULLES KONDIGT EEN BEPERKT NAVOPROGRAM AAN V 196e Jaargang - No. 92 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1 Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" ^5 cent meer Giro nr. 359300 'X.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat.2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. VOORUITZICHTEN BEMOEDIGEND Het wapenstilstandsoverleg vangt 25 April aan Zondagmorgen vergaderden te Panmoendjon de verbindingsofficieren van de Noordelijken en de geallieerden. De geallieerde verbindingsofficieren, die aanvankelijk hadden voorgesteld de volledige wapenstilstandsbesprekingen te hervatten op 23 April a.s., aanvaardden het voorstel van de Noordelijken om deze besprekingen te beginnen op 25 April a.s. Volgens een nabjj Panmoendjon opgevangen radio-bericht van een Chinese propoganda-zender, verwacht men aan Chinese zijde, dat de beide partyen in Korea omstreeks 20 Juni een wapenstilstand kunnen sluiten. De algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York heeft Zaterdag met algemene stemmen een Braziliaanse resolutie aangenomen, waarin goede wensen worden geuit voor het bereiken van de vredes-doe- len in Korea. Generaal Mark Clark verklaarde Zondagmorgen te Moensan, dat de vooruitzichten in Korea, thans zeer be moedigend zyn. Hy deelde mede, dat nog twee Zuidkoreaanse divisies in dienst gesteld zullen worden, waar door het aantal dezer divisie tot 16 zal st(jgen. Generaal Clark vertoeft te Moensan om terugkerende zieke krijgsgevan genen te begroeten. De eerste uitwis seling van zieke krijgsgevangenen zal hedenmorgen geschieden. De Noordelijken zullen te Panmoen djon vijftig gewonde en zieke Zuid- Koreanen en oO Amerikanen, Engelsen enz. aan de geallieerden overdragen. Intussen blijven zich onder de Noord- Koreaanse en Chinese gevangenen, die zich in geallieerde handen bevinden, relletjes en hongerstakingen voor doen. In twee kampen vielen een vijf tigtal gewonden en vier doden. Van het front werden Zaterdag door de geallieerden een serie luchtgevech ten gemeld en voorts hevige gevech ten man-tegen-man in een loopgraven- Moeder van 8 kinderen bij botsing gedood Twee zwaar gewonden Op een onoverzichtelijk kruispunt In Keulen zijn Zaterdagavond een Ne derlandse en een Belgische auto in volle vaart tegen elkaar gebotst, ten gevolge waarvan de 47-jarige mevr. Th. Chr. Oosterhaan uit 's-Graven- hage om het leven is gekomen, en haar schoonzoon, de heer J. Chr. Baa- ten, alsmede haar dochter, mevr. E. Baaten-Oosterbaan, zwaar werden ge wond. De chauffeur van de Neder landse auto kwam met de schrik vry. De inzittenden van de Belgische auto liepen slechts lichte verwondin gen op. Tengevolge van de hevige schok werd de Nederlandse wagen van de weg op een weiland geslingerd. De heer J. Chr. Baaten was op weg, om zich als musicus in te schepen naar Canada ter versterking van de militaire kapellen aldaar. Het slacht offer, mevr. Th. Chr. Oosterbaan, was moeder van acht kinderen. ENORME DRUKTE IN DE BOLLENSTREEK De bollenstreek en de bloementen toonstellingen te Heemstede en Lisse hebben Zondag hun eerste echte bol- lendag beleefd. De drukte wekte her inneringen aan „ouderwetse" bollen- zondagen. Eindeloze files auto's en motoren vulden de toegangswegen van Haarlem in het Noorden en Leiden in het Zuiden uit, en de rijkspolitie had handen vol werk om de verkeersstro men in goede banen te leiden. Talloze vreemdelingen hebben deze Zondag de bollenstreek bezocht. Vele Belgen zijn al voor de-wedstrijd Nederland Blgië een kijkje in bloemenland gaan nemen, en nog meer gingen na afloop van de wedstrijd in overwinningsroes genieten van de thans in volle pracht prijkende „Flora 1953", Keukenhof en de open velgen. Brandkast meegenomen Zondagnacht hebben onbekenden de brandkast uit het spoorwegstation Koog-Bloemwijk meegenomen. Door middel van braak verschaften zij zich toegang tot het plaatskaarthbureau. De strijd tegen het water wordt voort gezet. Nabij Brouwershaven is men be zig pijpleidingen aan te leggen, naar de omringende polders. sector, welke door het Belgische Ko- readetachement ts bezet. Officieel is medegedeeld, dat 14 Franse burgergevangenen, die sedert het begin van de Korea-oorlog door de Noordelijken werden vastgehouden naar de Mantsjoerijse stad Antoeng zijn vervoerd en daar vrijgelaten. Nieuwe Russische richtlijn voor Duitsland Volgens de Berlijnse correspondent van de Londense „Sunday Times" heeft de Russische controlecommis sie in Duitsland van Moskou nieuwe politieke richtlijnen ontvangén met betrekking tot de voorwaarde, die het Kremlin stelt voor de hereniging van Duitsland. De voorwaarden zouden zijn: 1) Vrije verkiezingen onder inter nationaal toezicht in geheel Duits land; 2) Erkenning van de huidige gren zen tussen Polen en Duitsland door de regeling, die uit deze ver kiezingen geboren wordt; 3) De regering van het herenigd Duitsland zou van alle vroegere verplichtingen, zowel tegenover het Westen als het Oosten, moe ten afzien. Volgens de „Sunday Times" zou de regering van Oost-Duitsland van de niéuwe instructies op de hoogte ge steld zyn. Vondst op stad kuiszolder De gemeente-secretaris van Purmer- end heeft bij het opruimen van de zolder van het stadhuis een complete verzameling schilderijen aangetroffen, die ons gehele Oranjehuis betreffen. Ze stonden in een kast op die zolder, naast vele oude prenten e.d. De schil derijen zijn nu opgehangen in de gan gen en de vertrekken van het raad huis. Communistisch journalist uit partij eezet „Geheime besprekingen" met Polak c.s. De journalist B. Riezouw is door zijn afdeling van het district Amster dam der Communistische Partij Ne derland als lid van de partij gero yeerd. In een motie der afdeling „ov het voor de partij schadelijke optreden van de heer Riezouw" wordt gezegd: „Zij veroordeelt ten scherpste, le dat hij tezamen met B. Polak en in het geheim deelnam aan een bespreking ten huize van J. Ro mein, waar onder leiding van L. v. d. Land en van 't Reve gepoogd werd een vijandige verklaring tegen de Sow jet-Unie en de volksdemocrati- sche landen te doen aannemen; 2e zyn vriendschappelijke betrekkingen met één der leidende figuren uit de „Juli- oppositie", D Goulooze, alsook zijn voortdurende politieke beraadslagin gen tegen de partij en haar leiding met deze verklaarde partij-vijand' zo besluit de motie. Franse terugtocht in Indo China Het 2000 man sterke Franse garni zoen van de stad Sam Noea in Laos (Indo China) heeft na een afmattende terugtocht van 6 (lagen de „vlakte der kruiken" bereikt, waar belangrij ke Franse strijdkrachten stand zullen houden tegen de Vietminh-aanlian- gers, die van drie zijden oprukken in de staat Laos. Officieren van het Franse hoofd kwartier te Hanoi noemden de terug tocht een brillante prestatie. Ver scheidene soldaten kwamen in uitge putte toestand op de „vlakte aer kruiken" aan. Verwacht wordt, dat rondom en op deze vlakte de grote slag om Laos zal worden gestreden. Vietminh-troepen ageren nabij Ksieng Khoeang, ongeveer 140 km. ten zuidwesten van Sam Noea. Ongeveer 400 km. ten Zuidwesten van Hanoi hebben de Franse troepen de buitenpost Nonget ontruimd. By de brand die Donderdag in een fabriek te Chicago woedde, zijn voor zover Vrijdag bekend was 26 personen om het leven gekomen, Er worden nog zeven personen vermist. WENDING IN CONFLICT. Samenwerken niet langer mogelijk Naar het A.N.P. verneemt, heeft de hoofddirecteur, de heer F. de Boer, van de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" te Groningen, met in gang van Zaterdag j.l. ontslag geno men, omdat hij niet langer kan sa- mènwerken met bepaalde stromingen in het bestuur en in het college van commissarissen. Het bestuur van ,,De Ommelanden" heeft het verzoek om ontslag ingewilligd. Zoals bekend, wordt er reeds sinds 21 Augustus 1952 bij „Dé Ommelan den" gestaakt. Nog de vorige week heeft het bestuur besloten o.m. te on derhandelen met het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond. De heer De Boer heeft zich hier steeds tegen verzet. Reeds enige uren 'na het bekend worden van zijn ontslag is door een aantal melkleveranciers een vergade ring gehouden, waarin o.m. het be sluit is genomen, onmiddellijk de no dige stappen te doen .tot het houden van een ledenvergadering en wel op de kortst mogelijke termijn, op wel ke bijeenkomst, naar verwacht mag worden, de heer De Boer de gelegen heid zal worden geboden tot verant woording en explicatie. De heer De Boer schreef aan de melkleveranciers, dat hij hetzij in de vergadering, of schriftelijk de melk leveranciers alle bijzonderheden uit voerig zal toelichten en ook richtlij nen zal geven voor de verder te ne men stappen. Het hoofdbestuurslid van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be drijfsbond, de heer S. van der Ploeg, wenste zich, gezien een afspraak tus sen de AN.A-B. en het bestuur en commissarissen van „De Ommelan den". van elk commentaar te onthou- België bleef de meerdere in voetbal duel NederlandBelgië. Het. moment, waarop het eerste Bel gische doelpunt wordt gescoord. Van links naar rechts: Anoul, Klaassens. OdehthalTerlouw en Landman, die tevergeefs naar de bal springt. Nieuwe tegensnraak over „vluchtschepen" Van officiële zijde is onlangs met de meeste nadruk tegengesproken, dat de regering over z.g. vluchtschepen zou beschikken. Thans circuleren be richten, welke suggereren dat deze tegenspraak formeel wel juist zou zyn, doch dat de regering, hoewel zelf geen vluchtschepen hebbende,-op be paalde schepen, welke door particu lieren ter beschikking worden gehou den, een aantal plaatsen zou hebben gereserveerd. Aan officiële zijde hecht men eraan, ook deze berichten met de meeste nadruk tegen te spreken. J^inister weggezuiverd in Sowjetstaat In de Sowjet-Russische staat Geor gië is een nieuw kabinet opgetreden, dat de aftredende minister van staatsveiligheid Roekhadze in arrest stelde. Ook 'twee voormalige secretarissen van de communistische partij in Ge orgië werden gearresteerd, omdat ze handlangers van de minister waren. Roekhadze wordt er van beschul digd een „avonturier en vijand van het volk" te zijn en „een valse zaak van niet-bestaand nationalisme" ge- ensceneerd te hebben, waarin leden van de communistische partij en de regering van Georgië betrokken wer den. In Rampenfonds 106,5 millioen Zaterdagmiddag is bij hef Nationa- in Rampenfonds in totaal f 106,5 mil lioen binnengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderd duizend gulden bijgekomen. NA EISENHOWER'S REDE Veel hangt van Rusland af De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles heeft Zaterdag voor de vereniging van dagbladredacteuren verklaard, dat het Westen zal moeten vootgaan met bewapening als Rusland niet spoedig antwoord op Eisenhower's vredesplan. Hij achtte 't waarschijnlijk, dat de Navo in het jaar 1953 rekening zal houden met de ontwikkeling en dat ill de komende vergadering van de Navo-ministers te Parjjs de nieu we „politiek en tactiek" van Rusland zal worden overwogen. Er is geen neiging by de Navo tot verslappen. Eisenhower opende in zyn laatste rede de deur van het „huis des vredes" en hij nodigde de Sow- jet Unie uit binnen te komen. Amerika en zijn Navo-bondgeno- ten hebben gepoogd met inspanning van alle krachten gereed te zyn toen het grootste gevaar van de zijde der Sowjet Unie dreigde. Dat was uitputtend voor alle be trokkenen en verscheidene bondgeno ten kunnen het tempo niet volhou den zonder veel groter hulp van de Verenigde Staten. Deze toestand, aldus Foster Dulles, vraagt kennelijk om een nieuwe be nadering van het probleem. Bovendien hebben nieuwe wapens het aspect van de militaire zaak ge wijzigd. „Wij hebben besloten, zei Foster Dulles, programma's te zoeken, die, zo nodig voor onbepaalde tijd kunnen worden volgehouden met stijgend ver trouwen op West Europa's eigen kracht. Deze programma's worden in de loop van de week door de Navo-mi nisters te Parys besproken. Overgaand op de problemen van het Oosten merkte de minister op, dat in Azië tegenover het vijandelijke front van Japan tot aan Malakka ge meenschappelijk stelling genomen moet worden. Hij wees er op, dat de vijand thans blijkbaar een wapenstil stand in Korea wil. De communisti sche leiders zyn geneigd dingen OVERWINNING OP HET WATER Zaterdag kwam reeds een spoor gereed Zaterdagmiddag rond twee uur werd in de Kruiningse polder in alle stil te een overwinning op het water geboekt, die er hopelijk toe zal leiden, dat Zeeland over enkele weken verder uit haar isolement wordt verlost. Na ruim twee maanden ploeteren in weer en wind, successen boekend en te- geslagen incasserend, zijn 200 arbeiders er in geslaagd één van de bei de spoorlijnen weer in orde te brengen. En al hangt het nog alles aan een zijden draadje, zoals de technisch inspecteur van de Spoorwegen, de heer J. Colyn uit Goes, het uitdrukte, wanneer zich geen tegenslagen meer voordoen, betekent dit, dat binnen enkele weken by laag water dagelijks twee goederentreinen in beide richtingen door het waterland zullen kunnen rollen. Voor het passagiersvervoer zal men op de pendeldienst met autobus sen aangewezen blijven, doch wel zal het mogelijk worden om het enige in Vlissingen zijnde Dieselstel zo nodig te vervangen. anderhalf a twee meter onder water, doch in de enkele uren per dag dat men er kon komen, is dan ook aange pakt. Met de nog overgebleven rails van het tweede spoor en nieuw mate riaal is men begonnen de ene baan te herleggen. Natuurlijk is ook dit weer gemak kelijker neergeschreven, dan in wer kelijkheid mogelyk was. Op verschil lende plaatsen waren gaten van meer dan een meter diep in de spoor dijk gespoeld, die mét grint gedicht moesten worden. Eerst heeft men het nog gepro beerd met zandzakken, doch de zwa re stroom deed vaak het werk van een hele dag in één tij teniet. Tegelijk is men begonnen met het maken van kistdammen ter be- De buitenstaanders die in de afge lopen weken de spoorwegmannen en de arbeiders van de aannemersfirma daar op de spooi'baan in water en modder hebben zien sjouwen, hebben wel eens bedenkelijk het hoofd ge schud. Wat moet daar van terecht komen! Trouwens de mannen zelf zullen dit ook gedacht hebben, want toen zij daar 15 Februari aan het werk togen, waren er .van de twee spoorbanen met een toale lentge van ongeveer 7 km., niet minder dan 5% km. weggespoeld! Het merendeel hiervan ligt ergens langs de spoordijk in het water en pas wanneer de polder droog zal zyn. kan men zien wat hiervan terug te vinden is. Bij iedere vloed staat de baan nog scherming van het herstelde spoor. Ook deze worden geheel met grint opgevuld. Er moet nog ongeveer 2 km. van deze kistdam worden gesla gen, doch wanneer men zoals Za terdagmorgen moet ervaren dat een gereedgekomen deel weer onder- spoeld dreigt te worden, is het dui delijk dat de moeilijkheden nog geens zins overwonnen zijn. Reeds is men zover dat de grint- trein aan beide zyden over het her stelde gedeelte rails kan rijden, doch voordat de eerste goederentrein zal kunnen passeren, zal ook nog 6000 ton grint op de baan gebracht moeten worden. Maar dit kan vlug genoeg gebeuren, zegt de heer Colijn. Wan neer het maar eenmaal zover is! De goederentreinen zullen straks met een snelheid van 5 a 10 km. over de baan rijden. Meer dan twee in bei de richtingen zal echter niet moge lijk zijn. Immers men zal afhankelijk blijven van het water. De baan komt maar amper drie uur per tij dróóg. Bovendien moeten telkens de cou pures aan Oostdyk en Kruiningen ge opend en zorgvuldig gesloten wor den, hetgeen ook ongeveer een uur vergt. Er zal daarom ook slecht op ongeregelde tijden; afhankelijk van de laagwaterstand, gereden kunnen worden. Mede daarom zal geen pas sagiersvervoer kunnen plaats vinden. Hiervoor zal'noodgedwongen gewacht moeten worden op het droogkomen van de polder, waarna ook het defi nitief herstel van dit spoortraject met kracht ter har.d genomen kan worden. goed te keuren, die zy tot dusver niet wilden. Thans staan de communistische lei ders jvoor de proef van Eisenhower. Zuüen zij, zo vroeg Foster Dulles, stap voor stap ingaan op de kwesties waarmee president Eisenhower hen heeft uitgedaagd? Zullen zij werke lijk de Cominform opheffen...... Wij wachten op daden, die een nieuw tijdperk van vrede en goede wil zul len openen, zo besloot Foster Dulles zyn toespraak. Reactie's. Na Eisenhower's rede blijven stem men opgaan voor het beleggen van een viermogendheden-conferentie. De Westduitse sociaal-democratische partij heeft zich voor zo'n conferentie uitgesproken en de leider van de so ciaal-democratische oppositie in het Australische Lagerhuis meende, dat Eisenhower, Churchill en Malenkow zo spoedig mogelyk moeten byeenko- men. Eisenhower zelf vertoeft met va- cantie in Augustus (Georgia). Hij heeft aan een lichte voedselvergifti ging geleden. De Moskouse bladen hebben Vrij dag een uittreksel uit Eisenhowers rede gepubliceerd, maar ze leverden er geen commentaar bij. Wel meent men, dat de Russen grote belangstel ling voor het plan hebben. De Oostduitse Volkskamer heeft een beroep gedaan op het Britse la gerhuis om aan te dringen op een viermogendheden conferentie over het Duitse vraagstuk. Imiteerde Péron Rijksdagbrand Veertien radicale afgevaardigden hebben Vrijdag in het Argenty'nse t Péron beschuldigd van het parlement I in elkaar zetten van ,,een~armzalige imitatie van de Berlijnse rijksdag brand". Zij doelden op de bomaanslag van j.l- Woensdag. De afgevaardigden achten de president verantwoordelijk voor het feit, dat de regering niet in staat is de ernstige problemen van het land op te lossen. „De officiële bedoeling is kennelijk de aandacht van het volk af te leiden van de more le crisis en de economische ineenstor ting" aldus de afgevaardigden. De politie heeft de arrestatie gemeld van een aantal personen wegens het bezigen van beledigende taal in het openbaar. Ook het' arresteren van kooplieden wegens duurt voort. prijsopdrijving DB VERWACHT. ZONNIG Zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 21 April. Zon op 5.30 onder 19.48 Maan op: 11.23 onder 2.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1