Zeventigduizend personen verloren hun Nederlanderschap Planologische werkcommissie voor rampgebieden WATER FRONJ TELEFOONTJES met hei KINDEREN WEER NAAR SCHOOL, MAAR DE STRIJD DUURT VOORT ZATERDAG 18 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER WITTE INSTALLEERDE Economische inzinking in België merkbaar Voor oplossing van structurele problemen Ir. H. B. F. Witte, minister van wederopbouw en volkshuisvesting, instal leerde Vrijdagmiddag in het gebouw van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan een planologische werkcommissie voor de rampgebieden. Deze commissie krijgt tot taak de structurele problemen, die reeds bestonden en de ontwikkeling dezer gebieden tegenhielden, op te lossen. In deze op dracht is het bestuderen van planologische vraagstukken, die na een even tuele afsluiting van een of enige der Zuid-Hollandse en Zeeuwse zeegaten zullen ontstaan, inbegrepen. Uit den aard der zaak zal nauw samengewerkt worden met de Delta-commissie, die de mogelijkheden tot het afsluiten der zeegaten bestudeert- Tot voorzitter van de werkcommissie is benoemd mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, en tot secretaris mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Vanwege de vaste commissie van de Rijksdienst zijn leden: mr. M. C. Bloemers, hoofd van het bureau Na tuurbescherming van het ministerie van O., K. en W., ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, mr. J. M. Kan, raadadviseur bij het ministerie van binnenlandse zaken, dr. ir. Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal van de volkshuisvesting, dr. ir. F. P. Mesu, directeur van de cultuurtechnische dienst en drs. F. J. J. H. M. van Os, adviseur voor regionale industriële zaken bij het ministerie van econo mische zaken. Vanwege het provin ciale bestuur van Zuid-Holland wer den gedeputeerden mevr. mr. C. A. de Ruyterde Zeeuw en ir. C. H. Wittenberg benoemd. Vanwege het provinciale bestuur van Zeeland de gedeputeerde C. Hamelink en van wege het provinciale bestuur van Noord-Brabant de gedeputeerde mr. J. A. P. M. van Hasselt. INSTALLATIEREDE. In zijn insta'llatierede geide minis ter Witte o.m., dat de geografische si tuatie van het Zuid-Westen van ons land de verbindingen te land en te water met dat gebied tot een moeilijk oplosbaar vraagstuk maakt Het ge bied valt voor een deel uiteen in on derdelen, die van elkaar en deels ook van het vasteland van Nederland ge ïsoleerd zijn en die daarvan de nade lige gevolgen ondervinden. Ophef fing van dit isolement door betere landverbindingen hield reeds lang de gedachten bezig. Vervolgens noemde ir. Witte de strijd tegen de verzilting van het op pervlaktewater en daarmede van het grondwater. De ervaringen met het IJsselmeer openen zeker perspectie ven vóór het Zuid-Westen van ons land. Een ander vraagstuk is dat van de landaanwinning, Afsluiting van zee gaten zou in dit opzicht mogelijkhe den dichterbij kunnen brengen. De industriële ontwikkeling in het rampgebied, aldus minister Witte, nam tot dusver geen grote vlucht. Dit verschijnsel had tengevolge, ging al thans hand in hand met een voortdu rend wegtrekken van bevolking in aanzienlijke delen van het gebied, vooral uit de jonge leeftijdsgroepen. Ondèrzocht zal moeten worden in hoever partij kan worden getrokken van de oplossingen voor betere land en waterverbindingen en het terug dringen van het zoute water om de vestigingsmogelijkheden voor indus trie zodanig te verbeteren, dat het structurele tekort aan werkgelegen heid met kracht kan worden bestre den. Laten we beginnen met te vertellen dal een spin gemakkelijk haar poten verliest en dat dit in vele gévallen eer der een voordeel dan een nadeel be tekent. Immers, wanneer een vijand mens of vogel haar bij een poot pakt, behoeft zij dit lichaamsdeel slechts af te stoten, waardoor zij nog een rede lijke kans voor de vlucht behoudt. De amputatie deert haar verder weinig en bovendien groeit de poot na verloop van tijd weer aan. (De wrede mens moge ik verzoeken het bovenstaande niet aan te grijpen als motief om naar willekeur de aan zijn macht onderwor pen dieren de poten uit te plukken. Het is zo intens Icif!) De onderzoeker, H. Peters, heeft verband gezien tussen het bouwplan van het lichaam van de spin en dat van het spinneweb. Webben van verschil lende soorten spinnen blijken niet al leen volgens eenander bouwplan te zijn geconstrueerd, maar tevens kon door nauwkeurige metingen aanneme lijk worden gemaakt dat de spin het plan van haar web steeds volgens de eigen lichaamsproportïes ontwerpt. Hij formuleerde dit door te zeggen dat het bouwplan van het web als het ware een projectie naar buiten is van het bouwplan van het lichaam. Dit is een aardige omschrijving, die echter uiter aard niets verklaart. De zoeven genoemde zoöloog vond tevens een bepaalde betrekking tussen de hoeken die de spaken van het web met elkaar vormen en de afstanden, waarop de poten van de spin van elkaar staan. In het cijfermateriaal hierover zullen we ons niet verdiepen, maar de proef op de som mogen ive u toch niet onthouden. Want spinnen die één of meer poten misten, bleken na de ampu tatie webben te vervaardigen die aan zienlijk van de vroegere verschilden, en steeds bleken de hoeken van de ra diale draden relatief ongeveer overeen te komen met de hoeken die de spinne- poten met elkaar maakten. Zoals ge zegd, een aardige constatering, maar omtrent het hóe en waaróm verklaart zij niets. We mogen van dit onderwerp echter nog geen afscheid nemen, zonder er op te hebben gewezen dat vele kinderen uit onze omgeving met spinachtige diertjes in hun gezicht rondwandelen, H. Pétillon Dit zal temeer nodig zijn, omdat bepaalde structurele veranderingen wellicht verschuivingen ten nadele van zekere belangen zullen moeten medebrengen. Spreker dacht b.v. aan de invloed van de rationalisatie in de landbouw op de werkgelegenheid, aan het lot van een vissersplaats als Stel lendam en aan de oester- en mossel teelt. Ook de recreatieve functie van het gebied vraagt de aandacht. Opheffing van het isolement en vorming van uitgestrekte zoetwaterbekkens zullen wellicht middelen kunnen zijn om niet alleen aan de millioenenbevolking van de omliggende Nederlandse en Belgi sche landsdelen ruimere ontspannings mogelijkheden te bieden, maar tevens om de bestaansbasis van het gebied zelf te versterken. Bij dit alles is féi- telijk de komende ruimtelijke ont wikkeling van geheel Zuid-West Ne derland in het geding- Bij deze stof liggen problemen van locale en regionale, nationale en in ternationale aard dooreen geweven. In tijdsorde is er voorts het onmid dellijk urgente herstel- en wederop- bouwwerk, dat uiteraard zo snel mo gelijk moet voortgaan, en vervolgens de problematiek op langere termijn, die de commissie in het bijzonder zal bezighouden. Het is de wens van de regering, dat ter zake contact wordt onderhouden mét onze Zuiderburen. Over de taak van de commissie zei- de ir. Witte o.m. nog dat hij dus een samenvattend onderzoek naar de pla nologische vraagstukken, die zich on der de omstandigheden waarin Zuid- West Nederland is komen te verkeren, verwacht. Voorts het voorstellén van maatregelen, die op grond van dit on derzoek zouden dienen te worden be vorderd, waarbij voorrang ware te geven aan eventuele aanbevelingen die nog van invloed zouden kunnen zijn op het in uitvoering zijnde her stelwerk. De voorzitter, mr. J. Linthorst Ho- man, zeide in zijn antwoord o.m., dat de commissie en ieder commissielid persoonlijk, met hulp van ministeries en diensten, zich tot het uiterste zal inspannen om goed en snel aan de ge geven opdracht te voldoen. Jeugdige bandieten Ter zake van een roofoverval op een bediende van een benzinepompstation, gepleegd in de nacht van 13 op 14 Oc tober, is tegen een der beide jeugdige daders voor de Amsterdamse recht bank 3y2 jaar gevangenisstraf geëist. Als getuige gehoord, vertelde de 22- jarige pompbediende M. Staling, dat een kwartier na middernacht een zwa re motor voor het onder de gemeente Sassenheim aan de Rijksweg Amster dam-Den Haag gelegen pompstation stil hield. Twee jongens bedreigden hem met pistolen, pakten hem zijn tas af en verdwenen schielijk met de in houd: 226. Terecht stond de 19-jarige Amster damse glazenwasser J. A. D. De ande re verdachte, zekere J. W. zal later te recht staan. De rechtbank besliste ten slotte, dat de zaak moest worden te ruggewezen naar de rechtercommissa ris voor een rapport. In een Donderdag te Antwerpen ge houden rede, heeft de Belgische eer ste minister, Jan van Houtte, Ver klaard, dat sedert einde 1952 de al gemene tendens in de Belgische in dustrie aarzelend, zwak en zelfs te- neergedrukt is. De vermindering van de buitenlandse bestellingen in een aantal industriële sectoren is zeer op vallend, zo zeide hij, en vooral bij de uitvoer zijn duidelijk symptomen van een economische stagnatie waar te ne men. De handelsbalans sluit sedert Augustus van verleden jaar met een nadelig saldo en de economische toe stand wordt gekenmerkt door een onmiskenbare verslapping. De gemak kelijke na-oorlogse jaren van de hoog- conjuctuur moeten dan ook be schouwd worden tot het verleden te behoren. De heer Van Houtte- wees er ver volgens op hoe de Nederlandse con currentie op de Belgische markt de laatste maanden onder het publiek een ernstige en vaak gewettigde beroering heeft gewekt. De regering beschouwt dit vraagstuk als uitermate belangrijk -en is overtuigd van de noodzaak maatregelen te treffen om het verbro ken evenwicht te herstellen. Erkend moet evenwel worden, aldus de eerste minister, dat het economische vraag stuk voor België veel verder reikt dan het Beneluxverband. Collectieve verantwoor delijkheid in Rusland De Prawda heeft aangedrongen op „collectieve verantwoordelijkheid in de partijleiding. Beslissingen van een persoon zijn altijd eenzijdige beslissin gen, aldus het blad. Het doet er niet toe hoe ervaren de leiders zijn, zij kunnen niet slagen in het vervangen van het gehele collectief". In dit belangrijke artikel wordt ver klaard, dat waar de collectiviteit ge schonden wordt zekere leiders „zich beginnen te gedragen als autocraten". In een dergelijke omgeving wordt een gunstige atmosfeer geschapen voor ge brek aan principe, voor vreemde mo raal, voor pluimstrijkerij en servili teit. Daaruit vloeit voort dat het be langrijkste vereiste is, dat beslissingen genomen worden gegrondvest op de ervaring van velen en de vrucht moe ten zijn van collectief werk. Partij commissies zijn organen van de poli tieke leiding. Zij kunnen, in de prac- tijk, hun werkmethoden niet verrich ten zoals de administratief uitvoeren de organenOnder ons ontmoet men nog altijd leiders, die de princi pes van de collectiviteit schenden, die individueel beslissen over belangrij ke kwesties zonder het advies te vra gen van de leden van het bureau". Amerikaanse burgers keren uit Noord-Korea terug Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft Amerika mee gedeeld, dat de Noordkoreaanse au toriteiten zeven Amerikanen zullen vrijlaten, die door de communisten werden gevangen genomen toen de Koreaanse oorlog uitbrak. De Noordkoreanen hebben ver klaard dat drie Amerikanen, onder wie een katholieke bisschop, zijn ge storven en dat drie anderen van wie twee katholieke geestelijken, vermist worden. De zeven die op vrjje voeten wor den sresteld, zijn een katholiek gees telijke, vijf methodistische zendelin gen en een vroegere ambtenaar van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. Toch brand gesticht Op 18 Februari jl. ging een grote emballageloods van Wilca's conser- venfabriek te Warffum (Gr.) in vlammen op.Kort nadien werd gear resteerd de onderdirecteur van Wil- co, de heer W. J. W. te Assen. Korte tijd later werd hij evenwel weer in vrijheid gesteld. Thans is hij door de Rijkspolitie wederom gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justi tie, er van verdacht betrokken te zijn bij brandstichting. KITS Noord-Bevéland is, vooral de laatste jaren, steeds een van onze mooiste, meest welvaren de landboww-eilanden geweest. Mooi land, flinke boeren, die van aanpakken wisten en er ook niet voor terugschrokken cnn, als het nodig vjas, nieu we wegen in te slaan. De re sultaten van hun werk waren dan ook dienovereenkomstig. Kwam niet de beste Neder landse brouw gerst van dit kleinste van de beide Bevelan- den om maar eens een voor beeld te noemen De rampnacht van 1 Febru ari heeft het eiland zware sla gen toegebracht. Meerdere pol ders liepen onder. Dorpen on dergingen een ware ravage. Noord-Beveland werd water front Wanneer we nu in Kais de vrouw van de kleermaker Mullié aan de telefoon krijgen horen we nog eens lioe dit dorp wonderwel gespaard bleef. Verscholen achter de zware dijk van de Oud-Noord- Bevelander polder, lag het dorp betrekkelijk veilig. Maar we hébben wel in angst gezeten hoor", verzekert mevrouxv Mullié. Zou de dijk liet. 'hou den? De polder stond immers al blank De dijk hééft het gehouden en zo is de bewoners van het dorp Kats veel ellende en scha de bespaard gebleven. Hoe totaal anders was het i n de polders! We spraken ook per telefoon even met de vrou wen van de landbouwers De Regt in de Leendert Abraham- polder en Van Arenthals in de Oud-Noord-Bevelander polder. Hun mannen zijn dijkgraaf van deze polders en zij weten dus van nabij wat hier te koop was. ..Trouwens", zo vertélt mevrouw De Regt, „je moet bij ons maar eens op het erf komen kijken. Daar liggen mijn dressoir en de gemakke lijke stoelen. Uit elkaar geval len. En m'n naaimachine nilcs meer waard. Als je ook meer dan 1,75 meter water in je huis gehad hebt!" Mevrouw Van Arenthals is wat gélukkiger geweest. Al woont ook zij in de polder, het huis ligt iets hoger en is droog gebleven. Maar het land heeft toch voor twee-derde on der water gestaan. Nu is het weer droog en er is al gezaaid ook. Bieten en gerst. Maar die prima brouwgerst zal het van 't jaar wél niet worden! Ouders in Dinxnerlo willen I lasere schooi opgericht. Verleden P jaar werd echter ip Dinxperlo zelf onderwijzeres benoemd Zien een R.K. school gesticht, waarmee I die in Suderwich kwam te vervallen. Ongeveer zeventig a tachtig leer- De ouders wilden, dat de onderwijze- lingen van de R.K. lagere school te Dinxperlo hebben een paar extra va- eantïedagen gehad, doordat een schoolstrijd, die ai enkele jaren be. stond, zoals gemeld, opnieuw is op gelaaid. Thans ging het echter in hoofdzaak om de benoeming van een leerkracht. Vroeger was er een R.K. lagere school in het plaatsje Breedenbroek, dat enkele kilometers van Dinxperlo af ligt en tot de gemeente Gendrïn- gen behoort. Toen na de bevrijding bij de grenscorrecties het Duitse plaatsje Suderwich bij Dinxperlo kwam en daar een lokaliteit be schikbaar bleek, werd hier een R.K. res die te Suderwich was benoemd, thans aan de Dinxperlose school ver bonden zou worden. Het schoolbe stuur wenste dit echter niet, en stel de de onderwijzeres slechts tijdelijk aan. Toen dezer dagen bleek, dat zij nog steeds niet vast was aangesteld, terwijl sommigen zelfs meenden te weten, dat de onderwijzeres ontslag zou zijn aangezegd, hielden de ouders hun kinderen gedurende enkele da- ren thuis. Thans bezoeken alle kin deren weer de school, maar de ouders verlangen nog steeds een vaste be noeming van de onderwijzeres. Ontstemming over uitwijzing van Indonesiërs In verband met de maatregelen, welke de Nederlandse regering de laatste tijd heeft genomen en waarbij Indonesische staasburgers om politie ke redenen uit Nederland zijn uitge wezen, heeft het onafhankelijke par lementslid Mohamed Yamin de Indo nesische regering o.m. voorgesteld: de onmiddellijke overplaatsing van de Indonesische studenten in Neder- la:"1 naar ee" ander land. Yamin doelt hiermee op de cadetten, de beurs- en andere studenten, die In donesische deviezen gebruiken. Voorts de onmiddellijke uittreding uit het Unieverband en uitwijzing van Nederlanders uit Indonesië, die voor Nederland zelf zen last vormen, zoals N.S.B.'ers en ex-Knil'ers. TWEEDE KAMER BESPRAK STATENLOOSHEID Naweeën van Tweede Wereldoorlog (Van onze parlementaire redacteur). Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer zich uitvoerig beziggehouden met een der naweeën van de tweede wereldoorlog. Onze wetgeving op het Nederlanderschap bepaalt namelijk, dat zij die zich zonder Koninklijk ver lof in vreemde staats- of krijgsdienst begeven met hun gezin de Neder landse nationaliteit automatisch verl iezen. Op grond van deze bepalingen zijn thans rond zeventigduizend mannen en vrouwen benevens hun kin deren tengevolge van dienstnemen bij de Duitsers zonder nationaliteit. Twee jaren geleden diende de regering een wetsontwerp in om aan deze ongewenste toestand vele onschuldigen toch werden getroffen een einde te maken. Daar dit ontwerp op zeer veel weerstand stuitte diende minister L. Donker onlangs een ge heel gewijzigd voorstel in, dat thans in openbare behandeling is genomen. De kardinale verschillen tussen het eerste en het tweede ontwerp zyn, dat thans zekere voorwaarden voor het verkrijgen van het Nederlander schap worden gesteld en dit niet van rechtswege gebeurt en voorts dat de voormalige Spanje-strijders alsmede enkele gevallen uit de eerste wereld oorlog niet langer op één lijn worden gesteld met hen, die ons land verrie den. Deze zeer weinige gevallen zul len op de normale wijze worden ge naturaliseerd. De in het ontwerp- Donker opgenomen voorwaarden be ogen gelijk minister Donker uitvoe rig betoogde om hen, die zware po litieke misdrijven begingen, of wier gedrag anderszins ernstig te wensen heeft over gelaten buiten te sluiten. Ook zij, die zich met rechts- of links politiek-extremistische activiteiten bezig houden, zullen niet worden ge accepteerd. Voor de grote hoop wordt een eenvoudige procedure be oogd. De minister schatte de duur van de hele affaire op ruim twee jaar. De kosten op enkele tienduizen den guldens. Een gedeelte der kosten gS. zal door de betrokkenen worden dragen. Uiteraard kon de heer Gortzak (C.P.N.) het betoog over het links-extremisme niet waarde ren. Hij verklaarde dan ook tegen het ontwerp te zullen stemmen. Met grote klem onderstreepte minister Donker in tegenstelling met het be toog van de heren J. H. Scheps (P. v. d. A.) en dr. W. L. G. Lemaire (KJM.P.) dat het verlies van het Ne derlanderschap niet als straf, maar als administratieve maatregel moet worden gezien. Op een betreffende vraag van mr. K. T. M. van Rijckevorsel (K.V.P.) antwoordde minister Donker dat het hem weinig zin leek te hebben toch een ondei-zoek in te stellen inzake een eventuele wijziging van ons na- tionaliteitsrecht. Tenslotte besprak de Kamer nog een reeks juridisch-technische kwes ties. Dinsdag zal over de ingediende amendementen en het ontwerp zelf worden gestemd. Bij het begin van de vergadering had nog een korte discussie plaats gevonden tussen de Kamervoorzitter, dr. L. G. Korten- horst en de heren mr. J. A. W. Bur ger (P. v. d. A.), mr. J. J. R. Schmal (C.H.U.) en G. J. N. M. Ruy- gers (P. v. d. A.) over de vraag of de Kamer zich niet kan en behoort bezig te houden met de gang van zaken in de Raad van Europa, die* binnenkort weer te Straatsburg zal bijeenkomen. Besloten werd dit debat zo moge lijk op 28 en 29 April a.s. te houden. Vragen over de millioenenorder Het Tweede Kamerlid, de heer Visch, heeft de minister van oorlog gevraagd of het juist is, dat in de zo mer van 1952 tussen de regering en de N.V. Philips een contract gereed lag ter tekening, met betrekking tot de levering van voertuigen-sets, te betalen uit de tegenwaarderekening tot een totaal bedrag van ruim twin tig millioen gulden. Indien dit juist is, vraagt de heer Visch wat dan de reden is van het niet doorgaan van dit belangrijke contract, daar het door Philips ontworpen radio-toestel geheel voldeed aan alle door de Ne derlandse militaire overheid gestelde eisen. Voorts vraagt de heer Visch of de minister bereid is: a. op korte termijn een commissie voor de landmacht in het leven te roepen, waarin naast militaire, ook burgerdeskundigen uit wetenschappe lijke en industriële kringen zitting hebben; b. medewerking te verlenen aan een nieuwe opdracht aan de N.V. Philips om ten behoeve van de landmacht Amerikaanse sets in licentie te bou wen; c. geen verdere maatregelen te ne men met betrekking tot het plaatsen van een order voor radiosets. voor dat de Kamer kennis heeft genomen van het op deze vragen gegeven ant woord. Prawda over rechtsherstel in Rusland Het blad der Russische communis tische partij, Prawda, heeft Vrijdag een artikel van procureur-generaal Gortsjenin gepubliceerd, waarin deze verklaart, dat het-Sowjet-rechtsher. stel krachtig versterkt is en dat allen, die, evenals de voormalige onder-mi- nistei van staatsveiligheid Rioemin, de wetten hebben geschonden, streng zullen worden gestraft. De Sowjet- wet aldus Gortsjenin, waarborgt uit gebreide burgerrechten en zij zal worden geëerbiedigd. Hij voegde hieraan toe, dat „de ka pitalisten spionnen en saboteurs zul len blijven zenden naar de Sowjet- Unie" en dat de Sowjet-burgers bij gevolg hun waakzaamheid moeten handhaven. Batikdoek voor Trygve Lie De Indonesische permanente verte genwoordiger in de Ver.Naties, L. N. Palar, heeft de aftredende secretaris- generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, een gebatikte doek als souvenir van de recente E.C.A.F.E.-conferentie in Bandoeng overhandigd. De doek die het embleem van de Ver. Naties toont, is geschonken door de Batik Trading Compagny in Djakarta. Het Wereldgebeuren Rookscherm In alle huiselijkheid heeft Eisenho wer Donderdag gegeten met de Amerikaanse journalisten en toen... op het daarvoor geëigende ogen blikheeft hy op de rand van z'n bord getikt, of de voorzitter heeft met een hamer geslagen. Daarna kwam Eisenhower's grote redevoe ring, zijn eerste antwoord op datge ne wat men buiten Rusland de nieu we vredespolitiek der communisten noemt. Blijkbaar was Eisenhower pas te rug van een korte vacantie in zon nige oorden, waar hg golf had ge speeld en met mevr. Mamie Eisen hower gezellig had gewandeld. In zijn rede was nog iets te be speuren van het zonnige, bijna on aardse vacantie-optimisme, dat hem er toe gebracht moet hebben naast het idealistische plan voor een we reld-hulporganisatie waaraan ook Rusland zou mogen meedoen, in alle vriendelijkheid een reeks eisen te stellen, die voor Rusland en zijn aan hangers ten dele moeilijk aanvaard baar zijn. Eisen voor beëindiging van de strijd in Azië, voor een hereniging van Duitsland op een basis van vrije ver kiezingen, voor onafhankelijkheid van de Oosteuropese staten, die thans nog onder Russische leiding staan, voor vrijlating van de krijgsgevangenen, die zich nog in Russische handen zouden bevinden, het aanvaarden van het Amerikaanse schema voor de ont wapening enz. Twee verklaringen voor het stellen van deze verstrekkende eisen zijn mogelijk: öf Eisenhower en de zijnen menen, dat ze deze eisen in derdaad kunnen stellen, öf Eisenho wer heeft alleen maar deze vorm ge kozen, omdat hij bij het nogal sterk opgehitste Amerikaanse publiek niet met een verzoenend gebaar jegens Rusland kan komen zonder daarbij hoog van de toren te blazen. Is de laatste verklaring juist, dan zouden zulke eisen als onafhankelijk heid van de satellietstaten en het aanvaarden van de Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen slechts een propagandistisch rookscherm zijn. Straks komt dan Eisenhower met z-ijn werkelijke voorstellen, die prac- tisch uitvoerbaar moeten zijn. Voorstellen, waarover met de Rus sen te praten moet vallen omdat ook met Russische inzichten op het stuk van ontwapening rekening moet worden gehouden. Omdat Rusland niet uitsluitend verantwoordelijk kan worden gesteld voor de strijd in In- ao-China en Malakka, waarbij im mers nog heel andere factoren mee spelen dan alleen communistische agitatie Omdat bij de oplossing van het Oosteuropese vraagstuk niet met vrije verkiezingen kan worden ge schermd na het akelige voorbeeld van verkiezingsmanipulaties, dat de Amerikanen in Griekenland hebben vertoond en de Spanjaarden al 20 jaar vertonen en de Italianen bezig zgn te vertonen Is de eerste verklaring, welke wij zo even opperden, de juiste en meent Eisenhower, dat hij inder daad zo hoge eisen kan stellen aan de Russen als hij heeft gedaan, dan kunnen we de hoop op vrede wel in het dak steken. Geen onafhankelijk land en ook Rusland niet zal zich zo de wet laten voorschrijven als Eisenhower doet. Er rest dan manr één ding: het voortzetten van de koude oorlog en het uitbreiden van de hete oorlog in Korea en Indo-China als onvermijde lijk te zien. Wellicht is dat inderdaad de beste oplossing, maar dan heeft het weinig zin om voortdurend te coquetteren met verklaringen, waarin een ijdele hoop op wede wordt gewekt. EISENHOWER: deel van de oor logsbegrotingen voor wereldhulp fonds!! Belgische intellectuelen naar Moskou Een zestal Belgische journalis ten en een aantal hoogleraren is uit genodigd voor een bezoek aan Mos kou. Het betreft hier persoonlijke uitnodigingen, gericht aan journalis ten van uiteenlopende politieke op vatting. Het liberale blad „La Der- nière Heure" zou geweigerd hebben zijn verslaggever toestemming te ge ven, de uitnodiging t< accepteren, omdat dit blad van oordeel is, dat het zelf moet kunnen beslissen wie het naar Moskou zal zenden. De tweede Technische Hogeschool In het voorlopig verslag van de commissie van raonorteurs uit de Eerste Kamer over het vestigen van een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs komt naar voren, dat vele Kamerleden de noodzakelijkheid van een tweede T.H. inzien. Enig verschil van mening bestaat over het feit of 'n tweede school al dan niet ge lijkwaardig moet zijn aan de oplei ding te Delft en over de plaats van vestiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9