Administrateur verduisterde zeven en dertig mille Zeeuwse Almanak TE WEINIG ZWEMINRICHTINGEN IN ZEELAND •bed is ook voor U Ideaal! MERKWAARDIGE INBRAAK IN DE MIDDELBURGSE H.B.S. Met YELP0N zie ie er geen barst van! Agenda 2 PROVING! ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1953 „IK KON NIET MET GELD OMGAAN Strijd bij Bruinisse voorlopig Geld voor tbc-bestrijding besteed aan luxe en aan dure reisjes Drie jaar met aftrek geëist „In het groot verduisterde hij geld, in het groot gooide hy het over de balk". Met deze woorden karakteriseerde de officier van justitie in de recht bank te Middelburg, mr. G. J. B. v. d. Dussen, de handelingen van de 35-jari- ge administrateur Jan H. H. uit Oostka pelle, die vier jaar lang op grote schaal en op zeer geraffineerde wijze verduisteringen heeft gepleegd ten na dele van het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle en de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der T.B.C. en die nu Vrijdagmorgen met diep gebogen hoofd voor zyn reohters stond. Het kindersanatorium heeft hij f 12.000, de vereniging f 25.000 armer gemaakt, geld, dat bestemd was voor de strijd tegen de gevreesde volksziekteHij besteedde het aan dure bui tenlandse reisjes en aan allerlei luxe voorwerpen. „De laatste jaren heeft de rechtbank verscheidene verduisteringszaken te behandelen gekregen, doch nooit een zó ernstig geval", aldus de officier, die meende, dat een zware straf noodzakelijk is: hij eiste tegen H. drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze verklaarde tenslotte snik kend, dat hij altijd onmachtig was geweest om met geld om te gaan, waar op de president, mr. P. van Empel, antwoordde, dat verdachte wel erg laat tot die conclusie is gekomen. „U mocht nauwelijks de naam van administrateur dragen", aldus mr. Van Empel. „U heeft niet alleen bedrogen en gestolen, maar ook uw werk zeer slecht gedaan. Het is onbegrijpelijk, maar blijkbaar achtte men u zo hoog, dat men alle waarschuwingen, zelfs die van het ministerie van sociale za ken, in de wind sloeg". De president haalde slechts enkele staaltjes van H.'s practijken aan. Een provinciaal subsidie over 1949 ad f 5.998.50 heeft hij wel ontvangen, doch nimmer afgedragen, evenmin als een subsidie van f 2600 in 1950. Bedrager van f 5000, f 6000 en f 2500, die be stemd waren voor het bevolkingson derzoek, eigende hij zich toe, ja, zelfs stak hy de opbrengst van een collec tebusje uit Goes (f 112.25) in eigen zak. Ook „Zonneveld" werd ernstig gedupeerd. Toen verdachte f 3400 moest overmaken aan de Invaliditeits- coöperatie, schreef hij het geld over op zijn eigen girorekening, en veranderde daarna zijn gironummer in dat van de coöperatie. Geld, dat de vier onder wijzers van de aan „Zonneveld" ver bonden school toekwam, behield hij zelf, na de handtekeningen van het viertal te hebben geïmiteerd. H. werk te herhaaldelijk met vervalste kwitan ties, maakte diverse handtekeningen na, o.a. van de propagandist van het bevolkingsonderzoek. Hij legde be- taalstaten over, waaronder de (even eens vervalste) signatuur van de -kas sier van de Boerenleenbank prijkte. De president wees er op, dat ver dachte met geld gesmeten heeft. Hij leefde ver boven zijn stand, maakte buitenlandse reizen op een manier, die zijn overigens ruim salaris niet ge doogde, veroorloofde zich taxiritjes en schafte zich vele luxe zaken aan, zo als een auto, een radio en pick-up, een ijskast, filmapparaten en een nieuw ameublement. Onvoldoende controle H., die als administratuer van de vereniging en „Zonneveld" f 7200. per jaar verdiende en vry wonen had, heeft blijkens het over hem uitge brachte reclasseringsrapport ook vroe ger, toen hij reserve-officier was, Franeker Gemeenschap aan het werk voor Waarde. De Franeker gemeenschap, een be- die de gehele burgerij van weging c Franekej jker omvat en die zich ten doel stelt „verbetering der gemeenschaps geest in eigen plaats", heeft een ac tie op touw gezet om die artikelen voor een Zeeuwse gemeenschap te maken, die niet aan de slachtoffers van de ramp vergoed worden doch die toch noodzakelijk zijn voor de huise lijke sfeer en gezelligheid. Vele dames en heren in Franeker zijn nu bezig met 't maken van theemutsen, thee bladen, schemerlampjes en dergelijke gebruiksvoorwerpen. H. M. de Konin gin heeft onlangs haar instemming met het doel van de gemeenschap betuigd. Door de echtgenote van de Commis saris der Koningin in Zeeland, me-, vrouw S. C. de Casembroot-baronnes- se van der Feltz is de „Franeker ge meenschap" voor dit doel toegewezen het plaatsje Waarde op Zuid Beve land. NIEUWSHONGER De man, die in de salon van de Baselboot Prins Bernhard", welke in de vroege morgen op weg was van Katse Veer naar Dordrecht, de beschikking had gekregen over een exemplaar van de provinciale Zeeuwse Courant" werd benijd. Enkele mede-passagiers verlang den eveneens naar nieuws, een puur menselijk verschijnsel, dat zich voor al op veerboten in vroege ochtend uren nogal eens manifesteert, maar helaas, zij bezaten geen krant. Toen de lezer was uitgelezen kon dit eu vel evenwel verholpen worden en weldra vroeg een lid van het gezél schap dan ook beleefd of hij „De Middelburgereven mocht zien. Dat mocht. Enkele minuten later had ook deze passagier zijn nieuwshonger gestild en toen was de beurt aan nummer drie; een man, die kenbaar maakte, dat hij gaarne Pe Vlissingse Cou rant" even zou inzien. Ook dat mocht. Tenslotte was er dan een dame. die op haar beurt verzocht een blik te mogen werpen in Pe Goesse"... En om te voorkomen, dat een niet uit Zeeland afkomstige mede-passa gier vanz'n stoeltje zou rollen van opperste verbazing, is er toen iemand opgestaan om uit te leggen, dat alle lezers het door hen gezochte nieuws hadden gevonden in de P.Z.G. reeds een verduistering ten bedrage van f 4000.— gepleegd. De officier van justitie sprak er zyn bevreemding en teleurstelling over uit, dat men verdachte, zyn verleden kennende, heeft kunnen aanstellen en dat men, terwyl men wist welk vlees men in de kuip had, zo weinig con trole op zijn werk heeft uitgeoefend De besturen van' „Zonneveld" en de prov. vereniging hebben wel een gro te verantwoordelijkheid op zich gela den, doch dit vormt nog geen excuus voor verdachte. Mr. Van der Dussen kwam daarna tot zijn eis: drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. H. is sinds December j-L gedetineerd. Mi*. P- C. Adriaase ontveinsde zich niet, dat hij als verdediger voor een zeer moeilijke taak stond, omdat in dit geval geen verzachtende omstandig heden zijn aan te voeren. Een man. die gemakkelijk met geld omsprong, werd als het ware op een troon gezet en kreeg toen rijkemans-allures. Had men hem eerder gecontroleerd dan was nog veel ellende voorkomen. Mr. Adri- aanse verzocht de rechtbank zo moge lijk enige clementie toe te passen. Uitspraak: 29 April om 10 uur. Maandag opheffing bootdienst Wemeldlnge-Bergen op Zoom Naar wij vernemen zal de boot- dienst WemeldlngeBergen op Zoom met ingang van Maandag 20 April a.s worden opgeheven. Zoals bekend werd deze verbinding ingesteld na de ramp omdat ander vervoer van Beveland naar Brabant onmogelijk was. Herstel van de door de watersnood verbroken verbindingen heeft nu echter de boot- dienst overbodig gemaakt. gewonnen Gat definitief dicht De strijd aan de Oude Dyk te Brui nisse is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in gunstige zin beslecht. Men is klaargekomen met de zandzakken- dam en het gat is thans definitief dicht. Geleidelijk aan zal men de uit- laatsluizen van de polder Bruinisse gaan openzetten. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen zal ver moedelijk een pomp arriveren, waar na men hoopt althans het dorp spoedig droog te krijgen. in Zeeland Uitgezonderd in Middelburg en Sint Laurens In aansluiting op de hierover in ons blad van Donderdag gepubliceerde berichten vernemen wij thans van de zijde der Zeeuwse melkfederaties, dat enkele melkprijsverhogingen met in gang van 19 April a.s. in verband met de hoge transportkosten en het feit, dat de Zeeuwse consumenten volle melk ontvangen, terwijl buiten de pro vincie de melk gestandaardiseerd wordt op 2.5 pet. vet, onvermijdelijk zijn. Deze verhogingen beperken zich tot 1 cent per liter losse melk voor Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren met uitzondering van Middelburg en Sint Laurens (de prijs wordt voor deze gemeenten onveran derd gehandhaafd) en tot 2 cent per liter voor Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Phïlipsland en Noord-Be veland. De prijzen voor de consump tiemelkproducten zijn vrijwel niet ge stegen. Bou.w overdekte tribune te Middelburg begonnen Dezer dagen is men begonnen met de bouw van de overdekte tribune op 't sportveldencomplex te Middelburg. Vorige week wetd reeds een begin ge maakt met het overplaatsen van dé staantribune naar de andere zijde van het veld om ruimte te maken voor de overdekte tribunè. Dit werk vordert goed. Leerlingen der Technische school zijn inmiddels druk bezig met het graven der fundering van de te metselen 75 meter lange achterwand. Tegenslagen voorbehouden hoopt men nog deze zo mer de nieuwe tribune, die ongetwij feld een grote aanwinst voor de sport accommodatie van Middelburg zal be tekenen, in gebruik te nemen. Notaris in Axel benoemd BE HEER J. MEHLING.UIT GOES. Bij K.B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Middelburg met als standplaats Axel, de héér J. Meijling, candidaat-ndtaris te Goes, op het kantoor van notaris H. Jon kers te Goes. De heer Meijling wordt opvolger van wijlen notaris J. Fanoy. Advertentie HET IS NOG LANG GEEN ZOMER! Men zegt wel: „Na regen komt zonneschijn" maar in deze dagen geldt: „Na zonneschijn komt voorjaarsmocheid". Er ligt een lange winter achter ons. Wij hebben het gevoel, dat we er niet meer tegenop kun nen. Wij voelen ons moe, loom, mat. Met vreugde begroeten wij weliswaar de eerste prille zonnestralen, maar één zwaluw maakt tenslotte nog geen len te, dus nog minder een zomer. „Actifral-10", het universele vitaminenpreparaat van Phi- lips-Roxane, geeft- ons juist datgene waaraan wy in deze dagen zo'n grote behoefte heb ben. „Actifral-10" bevat de belangrijkste vitaminen, die we elke dag tekort komen, in de juiste verhoudingen en hoe veelheden in één dragée. De prijs is laag: „Actifral-10" (voor normale gevallen) kost slechts f 1 95 per 60 en f 2.90 per 100 dragees: „Actifral- Multi" (de sterke samenstel ling voor bijzondere gevallen) kost slechts f 2.90 per 60 en f 3.90 per 100 dragees. Actifral -10" is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE ver pakking! Opheffing „Schelde"-afdeling te Breskens Onvoldoende orders Naar wy vernemen zal de afdeling Koeltechniek van de Kon. Mij. „De Schelde" te Breskens wegens gebrek aan voldoende orders per 1 Juni a-s. worden opgeheven. Aan 20 man is ont slag aangezegd; het overig personeel zal naar Vlissingen worden overge plaatst. Middelburgs tennispark vóór Juni bespeelbaar Met de aanleg van het nieuwe ten nisbanencomplex van de stichting „De Veste", dat achter het Zanddorp te Middelburg tot stand wordt gebracht, worden goede vorderingen gemaakt. De omrastering kwam deze week al gereed en volgende week zal met het inwalsen van de sintels en het aan brengen van de toplaag begonnen worden. Het clubgebouwtje wordt dan eveneens onder handen genomen. Wanneer het weer een beetje wil meewerken zal mogelijk reeds vóór de vastgestelde datum van 1 Juni op de nieuwe velden gespeeld kunnen wor den. Er zijn momenteel drie banen in aanleg; er is een omrasterde ruimte gereserveerd voop een vierde baan. Ré-evacuatie van Rilland Bath Aan de mannelijke hevolking van Rilland-Bath boven de vijftien jaar, wonende ten Westen van de nooddijk (Vierde Weg) is toegestaan Van Maandag 20 April a.s. af in hun wo ning terug te keren en aldaar te over nachten. Voor vrouwen en de kinderen is het toegestaan Donderdag 23 April ,.s. naar Rilland-Bath terug te keren. Men heeft het beter geacht de man nen een paar dagen eerder te laten terugkeren teneinde hen in de gelegen heid te stellen wat orde te scheppen in de chaos. Schoolzwemmen zal worden gepropageerd Aantal rampslachtoffers had geringer kunnen zijn Daar het aantal zweminrichtingen in Zeeland te gering is en het school zwemmen nog te weinigrwordt beoe fend, heeft de afdeling Zeeland van de Ver. v. Ned. gemeenten getracht om over deze materie contact op te nemen. Verder dan een poging Is het echter nog niet gekomen, zo deelde voorzitter Vrijdag in de jaarver gadering mede. De Commissaris der Koningin kon hieraan toevoegen, dat Prins Bernhard zich reeds tot de Minister van Onderwijs heeft gewend om erop te wijzen, dat het aantal slachtoffers van de ramp minder zou zyn geweest, wanneer het school zwemmen meer gepropageerd zou zijn. De Commissaris had bezoek ge had van enkele deskundigen, die zich tot Ged. Staten zullen wenden om het schoolzwemmen te stimuleren. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. LEERLINGEN KREGEN VRIJ. Daders namen onbetekenende zaken mee, doch lieten chaotische bende achter. De R.H.B.S. te Middelburg heeft in de nacht van Donderdag op Vryaag bezoek gehad van enige inbrekers, die op een merkwaardige wijze in het ge bouw huis hebben gehouden. Zij hebben zich in nagenoeg alle lokalen opge houden en lieten een chaotische bende achter. Het feit, dat er op enkele za ken na, die voor de nachtelijke indringers van geen enkele betekenis kun nen zyn niets wordt vermist, doet vermoeden, dat deze inbraak als een kwajongensstreek, een zeer ongepaste grap overigens, moet worden aange merkt. De leerlingen kregen Vrijdagmorgen vrij-af opdat de politie rustig een onderzoek kon instellen en de lokalen weer in orde gebracht konden worden. De inbraak werd Vrijdagmorgen om half zes ontdekt door de concierge van de R.HJ3S., de heer A. Schut. De on bekenden bleken zich toegang tot het gebouw te hebben verschaft door het inslaan van een ruitje aan de voor zijde van het gebouw. Zij konden daardoor het raam openen en naai binnen klimmen. Waarschijnlijk heb ben zij eerst nog gepoogd het raam met een scherp voorwerp te forceren; de sponning toonde daar althans de sporen van. Eenmaal binnengekomen hebben de inbrekers gezien de omvang van hun „arbeid" kan hier geen sprake zijn van één man zich op zonder linge wijze geweerd. In de leslokalen werden de banken op elkaar gesta peld en ook werd een aantal banken naar de gangen gezeuld en daar neer gezet. Voorts werden wandplaten om gekeerd een zelfde lot onderging een geraamte en werden schilde rijen van de muur gehaald en ergens neergelegd. Ramen werden geopend bleven geopend. )e conciergekamer werd leegge haald en het meubilair werd in de hall geplaatst In het daartegenover gele gen kamertje, waar de leraren in de loop van de ochtend een kopje koffie plegen te drinken, werd de inhoud van een suikerpotje over de vloer ge strooid. Een aankondigingenbord, dat in de hall hing, werd meegesjouwd naar het scheikundelokaal en daar op de vloer neergezet. Hard gewerkt De inbrekers hebben dus wel bard gewerkt, doch waarom zij deze vol komen zinloze arbeid verrichtten, mag een raadsel heten. Of was het hun bedoeling verwarring te veroorzaken? Eén ochtend was echter voldoende om de school weer een normaal aanzien te geven. Het viel op, dat de onbeken den „netjes gewerkt" hebben: sjechts hier en daar was een pasgeverfde deur wat beschadigd en in het plant en dierkundelokaal was een gordijn roe met een dergelijke ruk verwijderd, dat de beugel verbogen was. Drie rechercheurs stelden Vrijdag morgen een uitgebreid onderzoek in. Zy gingen voetsporen na en verzamel den vingerafdrukken. Vermist worden slechts twee sleutels, enige schoolrap porten en een aantal leerlingenkaar- ten uit de administratie. De brandkast in de Icamer van de directeur is niet aangeraakt. Serieuze inbrekers hadden hierin echter wel iets van hun gading kannen aantreffen: er rustte een be drag van f 500 in, alsmede circa f 400 aan contributies van leerlingen voor de a.s. schoolrèisjes. De directeur van de school, J. Ph van Dalsum,. verklaarde ons Vrijdag ochtend, geen bepaalde verdenkingen te koesteren. Natuurlijk wilde hy de mogelijkheid, dat enige van zijn eigen leerlingen zich aan de wandaad schuldig hebben gemaakt, niet geheel Klein-BIijdorp werpt zijn schaduw vooruit Aanleg terrein begonnen De aanleg van het terrein, waarop deze zomer een filiaal van de dier gaarde Blijdorp gevestigd zal worden, is thans te Middelburg ter hand geno men, omdat het gras een zekere groeï- tijd behoeft. De vijver, die te zijner tijd bevolkt zal worden dooi* prachtige wa tervogels, is al gegraven. Gat in Westelijk bij St. Philipsland gaat dicht Te St.. Philipsland is men begonnen met het gat in de Westdijk vol te spuiten. Het gat in de Zuiddyk is reeds zover met zand gedicht, dat kan worden begonnen met het aan brengen van het talud aan deze zand dijk. Hierna za! er een kleilaag van 75 c.m. worden aangebracht. De klei hiervoor is reeds aangevoerd. Gemeentesecretarie terug naar Kortgene Het personeel van de gemeentesec retarie te Kortgene, dat in verband met de overstroming tijdelijk gehuis vest was in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school te Colijns- plaat is Vrijdag begonnen met de te rugbrenging van de.bescheiden naar het gemeentehuis te Kortgene. Aan de noodgedwongen evacuatie van Kortgene s gemeente-ambtenaren is dus nu ook een einde gekomen. uitsluiten, doch hij kon zich moeilijk voorstellen, dat zij een dergelijk risi co zouden nemen. Hy helde meer over naar de mening, dat oudere jongens de inbraak hebben gepleegd, doch zolang nog geen bewijsstukken zijn gevonden valt daarover weinig te zeggen. Het is niet de eerste maal. dat onbe kenden zich in de nachtelijke uren toegang tot het gbonw verschaften Enige tyd geleden is dat ook reeds ge beurd, doch de inbrekers konden toen weinig kwaad stichten, omdat zij op hun gang door de schooi een aan de andere zyde afgefloten deur tegen kwamen en dus niet verder konden. De burgemeester van Middelburg, mr. di*. N. Bolkestein zette in dit verband uiteen, hoe de plannen voor een zwembad in zyn gemeente mis dreigen te lopen. De aanlegkosten zouden plm. 230.000 bedragen. Daar voor werken boven 100.000 rijks goedkeuring moet worden gevraagd, werd toen de eis gesteld dat het zwembad van een zuiveringsinstalla tie wordt voorzien. Burgemeester Bolkestein gaf zyn collegae daarom in overweging by bouw van een zwembad beneden de ton te blijven. Er is daii geen goedkeuring nodig endientengevolge geen zuive ringsinstallatie. Vlissingen en Sou burg die hetzelfde kanaalwater ge bruiken als Middelburg, hebben op deze wijze wel een zwembad gekre gen. Zeeuwen moeten meer zwemmen Ook de Kon. Ned. Bond tot 't redden van Drenkelingen heeft zich ernstig bezig gehouden met het probleem dat zich zo ernstig heeft gesteld bij de nationale ramp en dat gelegen is in het gebrek aan zweminrichtingen en in- structiemogelykheden voor reddend zwemmen, speciaal in Zeeland. De bond is eveneens van mening dat het aantal slachtoffers aanzienlijk klei ner zou zijn geweest, als de Zeeuwen meer en dus veel meer Zeeuwen vertrouwd waren geweest met hun erfvijand: het water. Vandaag houdt de bond zijn jaar vergadering in Utrecht. De bonds voorzitter, de heer J. P. Weyburg, zal de kwestie aan de orde stellen. Het probleem heeft ook de aandacht van de regering. De bond zegt redenen te hebben voor zijn verwachting, dat in het herstel van het rampgebied se rieus naar verbetering zal worden ge streefd, met hulp van het particuluv initiatief via organisaties als de Kon. Ned. Zwembond en de Kon. Ned. bond tot het Redden van Drenkelingen. Loon geschil in Kortgene In Kortgene heeft zich Vrydagmor- gen een loongeschil voorgedaan. Een aantal arbeiders, die aldaar tewerkge steld zyn by de Ned, Heidemaatschap pij en die. na aan het dijkherstel ge werkt te nebben, thans andere arbeid verrichten (opruimingswerk en het f raven van sleuven voor waterleidtng- uizen), maakte er bezwaar tegen, dat zy niet langer de 10% ramptoeslag ontvangen. Aan enigen van hen is me degedeeld, dat Noord-Beveland nog slechts als noodgebied wordt be schouwd voor zover het 't buitenwerk (aan de dijken) betreft. Het oprui mingswerk is niet in dccoord uit te voeren en de loonregeling laat niet toe, dat meer wordt betaald dan het basis-uurloon. Er is overleg gaande met het college van rijksbemiddelaars om een oplossing voor dit probleem te vinden. Inmiddels is een modus ge vonden om de moeilijkheden voorlopig te overbruggen. ANWB gaat wegwijzers in Zeeland herstellen De wegwijzerdienst van de A.N.W. B. zal Maandag a.s. een begin maken met het herstel van de wegwijzers in Zeeland. Uiteraard heeft het wegwij- zerapparaat van de bond bij de waters nood zwaar te lijden gehad. In Zeeuwsch-Vlaanderen, Ziüd-Be- veland, Walcheren en Noord-West- Brabant zullen circa 200 nieuwe armen aan beschadigde wegwijzers worden aangebracht. Zodra op Schouwen-Dui- veland de situatie dit toe zal laten, zullen hier eveneens de nodige voor zieningen getroffen worden. Z0 GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT KUNST Middelburgs Mannenkoor Dirigent: Jan Kuiler. Solisten: Martine Reyndei„ Schilt, piano; Otto Couperus, bas. Het Middelburgs Mannenkoor heeft zijn horizon verruimd! Dat bleek Vrij dagavond duidelijk tijdens het con cert van dit koor in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, waar een programma werd uitgevoerd,dat dit maal nu eens niet uitsluitend bestond uit specimina van de romantische mannenkoorliteratuur: neen, er was gezorgd voor grote verscheidenheid, hetgeen mede mogelijk bleek door de medewerking van een tweetal solis ten, de jonge pianiste Martine Reijn- ders Schilt. Brussel, en de bas Otto Couperus. Amsterdam. De pianiste speelde enkele werken van Chopin, namelijk de „Ballade" in As en de „Grande Polonaise Brillante", opus 22. Uit deze keuze zou men mis schien willen afleiden, dat hier sprake was van een durf-al, die in een soort „wïe-niet-waagt-die-niet-wint-stem- ming" haar publiek eens eventjes kwam overbluffen. Doch dat was geenszins het geval, want reeds bij de eerste maten bleek, dat zij van een gans ander hout was gesneden en dat het hier weliswaar een daad van moed betrof, maar geenszins van over moed! Want Martine Reijnders Schilt kan met deze werken voor de dag ko men, al is haar spel nog niet hele maal afgerond. In haar Chopin-ver- tolkingen echter bespeurt men een begaafd talent, dat zich een weg zoekt naar geestelijke rijpheid en dat die weg ongetwyfeld wel zal vinden. Zo trachtte zij deze composities van Cho pin een enigszins transparant karakter te geven en gaf zij zich moeite een eigen visie op te bouwen, zonder daar bij gebruik te maken van gemakke lijke en zwymelende hoera-effecten. Bovendien bleek zij de worsteling met de techniek grotendeels te hebben gewonnen! Dit alles houdt in. dat men van de ontwikkeling van deze jonge pianiste grote verwachtingen mag hebben en dat het zeker de moeite waard zal zijn om haar te eniger tyd opnieuw in een recital te horen. Otto Couperus behoort tot die Ne derlandse zangers, die evenmin als de befaamde goede wyn de krans niet behoeven. Daarom kunnen wy over zijn optreden soberheid betrach ten, maar toch iient gemeld te wor den, dat zyn zang in „Der Wanderer" van Schubert en in de „Ballade-Ed- ward" van Loewe bijzonder schoon en in „Mephisto's Lied" van Moussorgsky zelfs grandioos. Tenslotte het koor. Wie de concerten van dit ensemble in de afgelopen ja ren heeft gevolgd, kon daarbij een groeiproces "opmerken, waarbij diri gent Kuiler steeds betere resultaten wist te bereiken, totdat uiteindelijk een goed gedisciplineerd mannenkoor was ontstaan. Die groei zet zich nog steeds voort, maar gaat thans begrij pelijkerwijs langzamer en daarom is het goed, dat er nu een evolutie merk baar wordt op ander terrein, name lijk op het gebied van het repertoire. Voorbeelden daarvan waren het Bach- lied „O. Jesulein süss". Kuilers bewer king van „Heer Jesus heeft, een hof- leen" en twee negro-spirituais. welke composities over het algemeen een voorbeeldige uitvoering kregen. De negro-spiritual „Nobody knows the trouble I've seen" werd wat plechtig gezongen, zodat het extati sche elemen vrijwel verdween, doch in „Deep rintver" was men in dit op richt gelukkiger. Van het overige programma moet nog genoemd worden het befaamde Geuzenvendel, dat door Roeske en zijn Apollianen zo bekend is gewor den (en omgekeerdJammer van het deraillementje aan het slot... Voor de pianiste waven er bloemen, terwyl ook dirigent Kuiler een wel verdiende ruiker in ontvangst mocht nemen. Hii dankte met het koor met „Die Nacht" van Schubert. De be langstelling was bijzonder groot. de K. Vereniging van oud-leerlingen te Kapelle bestaat 40 jaar Op 29 April a.s. zal er door de Ver eniging van oud-leerlingen van tuin- bouwwintercursussen een bijeenkomst worden gehouden in hotel „De Zwaan" te Kaoefle. ter herdenking van het 40- jarig bestaan der vereniging. Voor de ze bijeenkomst is een aantrekkelijk programma samengesteld. O.a. zullen twee films vertoond worden, n.l. „De trouwe aarde" en „De andere oogst". Deze laatste film geeft, te zien het winnen van kalimest'stoffèii, MIDDELBURG. Vandaag De Vergenoeging: Prov com missie A. R. Kiesverenigingen in Zee land. 10.30 en 2 uur; Leger des Heils- lokaal: Lezing kap. Mast, „In de oer wouden van Suriname en op de ko raaleilanden van de Bahama's". 8 uur; Clubhuis "t Zand; Filmvoorstelling voor de jeugd, 1.80 uur: Electro- „De kleine wereld van Don Camlllo" (al le leeft.». 7 en 9.15 uur. Morgen Electro; „De kleine werled van Don Camillo" met Fernandel (al le leeft.), 3.30 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De kleine we reld van Don Camillo". (alle leeftij den), 7 en 9 uur: Luxor: „Dubbel spel", (18 jaar), 8 uur: Concertge bouw: uitvoering „Lichaamsontwik keling", 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-van Eek, 6—3.30 uur; Hotel Noordzeeboulevard; opening tentoon stelling Gerard Bergsma, 3 uur; Con cordia 50-jarig bestaan „Wilno'8 uur; Scheldek wartier: toneelavond personeelsvereniging, 8 uur; Herv. verenigingsgebouw: toneelavond Groningse vereniging, 8 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur: Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur: Cosy Corner: Duo Abels van Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand; „De kleine wereld van Don Camillo" 7 en G uur. Vandaag Schuttershof: Uitvoering Gymn, Ver. „Volharding" 8 uur; Morgen - Grand theater: „Don Camillo". (alle Jft.), 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2