Debat over vervreemding van landbouwgronden geschorst Rampschadewet thans vrijwel gereed gekomen DE STORMVLOEDSCHADE VOOR OPENBARE LICHAMEN BRANDEN IN BÜENOS-AIRES VRIJDAG 17 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MANSHOLT WENSTE PRINCIPIËLE UITSPRAAK Vele amendementen nopen tot nader overleg (Van onze parlementaire redacteur). Nadat minister Mansholt de in tweede termijn gemaakte opmerkingen uit voerig had beantwoord schorste Danderdagmiddag de voorzitter van de Tweede Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp voor vervreemding van landbouwgronden teneinde de commissie van rapporteurs van dit onder werp gelegenheid te geven in de komende dagen nader overleg met de minis ter te plegen over de vele ingediende amendementen en de hierop betrekking hebbende kwesties. Waarschynlyk zal de artikelsgewijze behandeling eerst volgende week plaats vinden. Gelgk wg gisteren reeds schreven wordt de al dan niet tijdelijkheid van dit ontwerp wel het kernpunt. Hierbij gaat het in wezen om de vraag of men de overheid een permanente taak ten aanzien van het landbouwbeleid wil toekennen of niet. Met andere woor den: of het ten principale tot de taak van de overheid behoort de grondge bruikers bestaanszekerheid te ver schaffen. Minister Mansholt en de P. v. cL A. bg monde van Ir. A. Vondeling wensten in deze een principiële uit spraak van de Kamer. Met uitzonde ring van de communisten voelden de andere fracties hier heel weinig -voor. Uiteindelijk moet de C. H .-fractie er niets van hebben zei de heer J. de Ruiter. De heer F. den Hartog (V.V. D.) bleek absoluut niet bereid de door de minister gewenste principiële ver klaring af te leggen. De K.V.P. hand haafde vooralsnog haar tijdelijkheids- amendement. Het was duidelijk, dat deze afgevaardigden evenals de heer A. W. Bieuwenga (A.R.) vreesden, dat door een andere houding het hek van de dam zou zijn en dat zij de poort zou den openen voor het totstandbrengen van een welvaartsstaat met een in al le sectoren strafgeleide economie. Veel liever gaven zij dan ook de voorkeur aan een beroep op de om. -genblik voor standigheden die voor het ogen althans nog en waarschijnlijk een reeks van jaren tot prijsbeheersmg dwingen. Dit laatste toonde minister Mansnolt nogmaals met klem van ar gumenten aan. Loslaten van de koop prijzen voor landbouwgronden nu, dat wil zeggen, wettiging der zwarte prac- tïjken, zou onmiddellijk reeds ernsti ge fiscale gevolgen hebben. Navo-conferentie te Parijs wordt uiterst belangrijk De New York Times heeft de aan dacht gevestigd op het verschil van mening, dat bestaat tussen Neder land en de Verenigde Staten over de defensie van Nederland. Het is na mely k zo, dat de Verenigde Staten niet voldoende luchlvordedigingsma- teriaal verstrekken voor de Neder landse verdediging. In Frankrijk heeft men de indruk, dat leidende figuren in de Verenig de Staten het tempo van de opbouw der Westeuropese defensie willen ver tragen en dat dit niet alleen voor Nederland zal gelden, maar ook voor andere Westeuropese landen. De En gelse regering heeft eigener beweging reeds medegedeeld, dat zij haar ner- bewaperiingsprogram trager zal uit voeren. Verwacht wordt, dat de Navo-mi- nistersbgeenkomst, die aanstaande week in Parijs wordt gehouden vrij wel geheel gewijd zal zijn aan de vraag of en hoe men de defensie-in spanning kan uitstrijken over een langere termijn, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Plan dr.A.Plesman voor Tijdelijkheid Ook de poging de wet een tijdelijk karakter te geven bestreed de minis ter opnieuw. Volgens hem is het prin cipieel onjuist dergelijke wetten uit te vaardigen, daar zij de rechtszekerheid aantasten. Wel was hij bereid de Ka mer jaarlijks uitvoerig in te lichten over de werking van de wet. Tenslotte verklaarde minister Mans holt zich bereid tot tegemoetkoming aan de K.V.P. in deze zin, dat hij ern stig zal overwegen of het voorkeurs recht voor de pachter bg verkoop niet alsnog in dit ontwerp kan worden opgenomen. Mocht dit mogelijk zijn, dan is er, aldus de minister, nog een argument temeer om de wet niet een tijdelijk kaï'akter te geven. Slotdrama van zuivering Tenslotte maakte de Kamer nog 'n begin met de behandeling van het wetsontwerp inzake voorziening ter wegneming van statenloosheid. Als eerste spreker voerde de heer J. H. Scheps (P. v. d. A.) het woord. Uit voerig behandelde hij de verschillen tussen het ontwerp-Mulderge en dat van minister Donker. Al bleven ook thans nog wel vragen over, toch was hij bereid zijn stem aan dit ontwerp niet te onthouden. Morgen hopen wij nader terug te komen op dit ontwerp, dat beoogt voor hen die tijdens de Duitse overheersing door het dienst- nemen in het vijandelijk leger of bij overheidsinstanties hun Nederlander schap verloren, de mogelijkheid te ope nen onder bepaalde voorwaarden hun nationaliteit terug te krijgen. Wapenslilstandsoverleg in Korea op gang Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft Donderdag de communis tische verbindingsofficieren verzocht, Vrijdag een brief in ontvangst te ne men over de hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen. Volgens een geallieerde woordvoerder is de brief afkomstig van generaal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie en gewicht aan het hoofd van de Noorde lijke delegadie, de Noordkoreaanse ge neraal Nam H. De inhoud is niet be kend gemaakt. Vietminh-aanval on Laos in grote stijl Van militaire zyde werd te Hanoi vernomen, dat een volledige Vietminh- divisie, die sinds Zaterdag j.L langs de Oostgrens van de Indo-Chinese staat Laos manoeuvreerde, deze grens Don derdag heeft overschreden. Dit is de derde Vietminh-strijd- macht, die in de afgelopen vijf dagen de grens van Laos heeft overschreden. De Franse troepen trekken terug. De koning van Laos heeft Donder dag telegrafisch een beroep op presi dent Auriol van Frankrijk gedaan om Franse hulp te zenden in de strijd te gen de Vietminh-inval. Interpellatie Nationale Feestdag (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer op voorstel van haar voorzit ter, dr. L. G. Kortenhorst besloten de heer Gortzak (C-P.N.) toé te staan de minister-president en enkele andere ministers te interpelleren over de vie ring van de vijfde Mei als Nationale Feestdag ter herdenking van de be vrijding van de Duitse overheersing. De dag waarop deze ïfaterpellatie word gehouden moet nog nader worden vastgesteld, wellicht Vrijdagmiddag anders in het begin van de volgende week. REGELING DER FINANCIERING Wetsontwerp ingediend Bg de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp „Financiering Storm- vloedschade Publiekrechtelijke Licha- Voor de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde (Viro) heet dr. A. Plesman, directeur der K.L.M., een uiteenzetting gegeven van zijn plan tot internationale coöperatie. Z.K-H. Prins Bernhard en minister Luns woonden de voordracht bij. Dr. Plesman schetste zijn plan niet als een vredesplan, maar zei ervan overtuigd te zijn, dat het de wereld vrede dienen zou. Door het vermin deren van materiële en geestelijke te genstellingen en door de welvaart te doen toenemen en rampen op te van gen zal de vrede een stabiele grond slag krijgen. Het plan beoogt een gezamenlijke exploitatie van de aarde en haar hulp bronnen, waarbij dr. Plesman de aan dacht vestigde op de atoomkracht. Er zyn vele natuurlijke barrières, onze kennis van de natuurlijke rijkdom- men der aarde is allerminst volledig. De aarde zelf is de oorzaak van veel tegenstellingen, en verschillen in ont wikkeling en begrippen. Alleen inter nationale samenwerking kan verande ring brengen, ook waar streken zijn, die door de natuurlijke geaardheid daarvan sterker zijn dan de mens. Dr. Plesman's plan nu beoogt de uit voering van grote publieke werken in internationaal verband, een wei- overlegde verdeling van de inwoners der wereld over de verschillende lan den, het opmaken van plannen voor landaanwinning, uitbreiding van we reldverbindingen in het kort het in cultuur brengen en houden van de gehele wereld. De mens van thans heeft alle hulpbronnen ter wereld nodig, alle mogelijkheden. Dit kan worden gerealiseerd door deelneming van alle naties aan een coöperatieve poging. Hiervoor is nodig efficiënte organisatie, initiatief en geldelijke middelen. Franse regering keurde protocollen goed De Franse regering heeft de tekst van de aanvullende protocollen bij 't Europees Verdedigingsverdrag goed gekeurd, waarbij Frankrijk zekere voorrechten krijgt binnen het voor gestelde Europese leger. De regering heeft het aanvankelij ke voornemen losgelaten om bij de afwikkeling van de stormvloedschade aan andere objecten dan hoofd- en buitenwaterkeringen de draagkracht van de lagere publiekrechtelijke li chamen bg de vergoedingsregeling te betrekken. Bij de nadere overweging van die gedachte kwam de regering namelijk tot de conclusie, dat de draagkracht in de publiekrechtelijke sector uitermate moeilijk is te bepa len. Naar de mening van de regering moet derhalve de voorkeur worden gegeven aan een objectieve regeling. Het lag voor de hand daarbij aanslui ting te zoeken aan de bepalingen der wet financiering wederopbouw pu bliekrechtelijke lichamen. Zoals bekend is, voorziet genoemde wet praktisch in een integrale ver goeding van de schade. Zij stelt im mers voor noodzakelijke goederen een vergoeding in uitzicht van de kosten van het herstel in de oorspronkelijke toestand, welke vergoeding zo nodig wordt verminderd met een aftrek we gens „nieuw voor oud" van maximaal 25 procent. De kosten, welke uitgaan boven het herstel in de oorspronke lijke toestand, blijven steeds voor re kening van het lagere publiekrechte lijke lichaam. In dit verband kan wor den opgemerkt, dat het uitgangspunt „herstel in de oorspronkelijke toe stand" in de parktijk niet eng wordt geïnterpreteerd. Zo kan bijvoorbeeld bij waterkeringen worden uitgegaan van de kosten, welke moeten worden gemaakt om het oorspronkelijk wa- terkerend vermogen te herstellen. De ministers zijn van mening, dat De Canadese generaal Charles Foul lees, die op 5 Mei 1945 te Wageningen aan ae Duitsers de voorwaarden voor de on voorwaardelijke overgave dicteerde, vertoeft in ons land. De generaal toont de Canadese ambas sadeur by t Nederlandse Hof copïën van de documenten, die betrekking hebben op de capitulatie van de Duit een vergoeding van de stormvloed- schade op basis van de hiervoor uit eengezette regeling der wet financie ring wederopbouw publiekrechtelijke lichamen een bevredigendè oplossing geeft. Bovendien zal het zoveel moge lijk van toepassing verklaren der be palingen van de genoemde wet de af wikkeling van de schade aanzienlijk vergemakkelijken. Eenvoudige stormschade zal buiten de vergoedingsregeling worden gehou den. Een wijziging van de wederopbouw- wet is in voorbereiding, ten einde die wet mede van toepassing te doen zijn op wederopbouwplannenals gevolg van de watersnood- De bestaande com missie financiering wederopbouw pu bliekrechtelijke lichamen wordt vol ledig bij de afwikkeling der storm vloedschade ingeschakeld. Indonesische aanval op Nederlands dagbladbureau Nadat mevr. FühriMierop, die hoofd-redactrice is van het Nieuw Soerabajaas Handelsblad uit Indone sië werd uitgewezen omdat zij cri- tiek uitoefende op president Soekar- no, heeft nu ook het dagblad „De Vrije Pers" te Soerabaja moeilijkhe den gekregen. Naar schatting 60 stu denten van de juridische faculteit te Soerabaja hebben de ruiten van het krantengebouw stuk geslagen, de bu reaux van administratie en redactie vernield en enkele leden van het Ne derlands personeel gemolesteerd. De jongelui waren verbolgen over het feit, dat in „De Vrije Pers" iets was geschreven over de moeilijkheden, die de jongelui ondervinden bij hun studie als ze onvoldoende Nederlands kennen, daar vertaalde Maleise stu dieboeken ontbreken. De hoofdredacteur, de heer Even huis, vertoefde tijdens de aanval in een politiepost om hulp te wagen. Hij werd tg'dens de aanval door de politie „in bescherming" gehouden, totdat het relletje voorbij was. Het blad kan voorlopig niet ver schijnen. PERONISTEN VERONTWAARDIGD Er zouden 6 doden zijn Gedurende een Woensdagavond door president Juan Péron van Argentinië te Buenos Aires gehouden toespraak hebben zich twee ontploffingen in de nabijheid van de vergaderplaats voorgedaan, waardoor zes personen werden gedood en 89 gewond. Wij maakten daarvan reeds kort melding. Een woedende menigte van duizend jonge mannen heeft na de aanslag, geen acht gevend op het verzoek van de president om „vreed zaam uiteen, te gaan", brand gesticht in de hoofdkwartieren der Ar gentijnse socialistische en radicale partijen en in het gebouw van de „Jockey Club". De brand in het hoofdkwartier der socialistische partij sloeg over naar 21 aangrenzende gebouwen. De ordeverstoor ders sneden de slangen van de brandweer door. Er welen schoten, doch hierdoor zijn geen slachtoffers te betreuren. Regeringsgezinde bladen bevatten Donderdagochtend een verklaring, waarin de socialisten verantwoorde lijk worden gesteld voor het in brand steken van hun hoofdkwartier. Ver klaard wordt, dat personen,, die naar Pérons toespraak hedden geluisterd, bij het naar huis gaan voor het ge bouw van het socialistische hoofd kwartier werden beschoten. „Ondanks het hun dreigende gevaar drongen de beschotenen het gebouw binnen en slaagden er in brand in de kelderverdieping te stichten. Brand weerlieden poogden, zoals hun plicht is, de brand te blussen. Dit gelukte niet, omdat de brandstichters, woe dend door de uitdagingen, waaraan Generaal de Gaulle naar de achtergrond Naar aanleiding van de reeds tegen gesproken berichten, dat generaal De Gaulle uit de leiding van de in 1947 gestichte Franse Volksconcentratie zou terugtrekken schrijft het blad „Paris Presse", dat de generaal zich in het huidige tijdsgewricht alleen wil bezig houden met de grote problemen van de staat en van de plaats van Frankrijk in de wereld. Op grond van deze overweging zal de generaal de dagelijkse leiding van de Volksconcentratie overlaten aan 't partijbestuur en aan het bureau van de fractie^- onder supervisie van zijn broer, Pierre, de burgemeester van Parijs. De algehele leiding blijft ech ter bg de generaal berusten. zij hadden blootgestaan, dit hebben „belet", aldus de verklaring. Nader wordt gemeld dat een brand, die in het hoofdkwartier der conser vatieve partij wprd gesticht, zonder moeilijkheden werd geblust. De ordeverstoorders poogden voorts het luxueuze „City-hotel" aan te val len, hetgeen door de politie Werd ver hinderd. Wel wisten zij in een bar door te dringen en daar een ravage aan te richten. Eerste optreden vrouwelijke staatssecretaris (Van onze parlementaire redacteur) Mej. dr. A. de Waal, onze eerste vrouwelijke staatssecretaris, voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft Donderdagmiddag haar eerste woorden in de Tweede Kamer gesproken. Woorden allereerst van dank voor het hartelijke welkom, haar destijds- bereid. Voorts beantwoordde zij een aantal vragen van de heer H van Sleen (P.v.d.A.) inzake de rechts positie van de leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs. Een vacantierege- ling voor deze leraren zal met kracht worden bevorderd. Een toezegging terzake voor 1953 kon dr. de Waal niet doen. Het was duidelijk, dat zij zich niet direct op haar gemak voelde ach ter de regeringstafel. Op nadere vra gen b.v. gaf zij tamelijk vage antwoor den. Maar zo het ergens geldt, dan geldt het hier: alle begin is moeilijk en de aanhouder wint. GEEN PAPIEREN ROMPSLOMP Schade-taxatie vordert in vele gebieden snel De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, heeft gisteren verklaard, dat het ontwerp Rampschadewet vrijwel gereed is. De minister verwachtte, dat het in de volgende of daaraan volgende week aan de Tweede Kamer zal kunnen worden aangeboden. De minister voegde aan deze mededeling toe, dat voor taxatie en finan ciële afdoening van schade aan gebouwd onroerend goed in de rampge bieden onmiddeliyk na de ramp door de afdeling vaststelling oorlogs schade van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting deskun digen werden aangetrokken. In elke getroffen provincie is een hoofd- deskundige werkzaam met 4 4 5 assistenten, die op hun beurt weer lei ding geven aan ongeveer 15 deskundigen. In de zwaarst getroffen dor pen werken soms 20 of meer deskundigen. Op het ogenblik zijn in elk rampschadebureau 4 of 5 wederopbouwambtenaren aanwezig. Dit aantal kan naar behoefte worden uitgebreid. De administratie in de rampscha- debureaux is tot het strikte minimum beperkt, de afdoening van de scha degevallen geschiedt met uiterst weinig „papier". Bij de herstelgevallen wordt ge tracht met de getroffenen overeen stemming te bereiken over het door taxatie vastgestelde bedrag. Daartoe worden zitdagen gehouden, om de ge troffenen gelegenheid te geven over leg te plegen. De zittingen worden meestal ten gemeentehuize gehouden en worden in vele gevallen bijge woond door gemeentefunctionarissen, die, zo nodig, van voorlichting dienen. Tot eind April zijn 198 zitdagen uitge schreven. Tijdens ruim 80 zittingen werd in 1264 gevallen een accoord be reikt Het percentage der onmiddellijk be reikte accoorden ligt in enkele kan toren tussen 70 en 80, in andere tus sen 90 en 100. In gevallen, dat geen accoord wordt bereikt, wil de belang hebbende meestal eerst nog eens met de uitvoerder of aannemer praten Vaak komt men echter reeds met aan nemersbegrotingen. Dan is men na enig overleg omtrent de verschillen bereid het schadebedrag als juist te aanvaarden. De vertegenwoordigers Van het mi nisterie in de rampschadebureaux staan practisch dagelijks in contact met de gemeentelijke technische dien sten. Er is een regelmatig overleg met de gemeentebesturen, ook t.a.v. het werkelijke herstel. In Zuid-Holland werden vier vergaderingen met de ge meentebesturen gehouden, in Noord- Brabant drie en in Zeeland drie, waar op het hoofd van de afdeling vaststel ling oorlogsschade en afwikkeling onteigeningen door bespreking van de zich voordoende moeilijkheden een zo groot mogelijke samenwerking tracht te bevorderen. 123 deskundigen zgn werkzaam in Zuid-Holland, waar de meeste schade gevallen voorkomen en de overstroom de gebieden het snelst droog vallen. Het aantal schade-aangiften bedroeg hier op 15 April 11.216, waarvan reeds bijna 6000 getaxeerd werden. In N. Brabant werden tot dusver 4856 aan giften ontvangen, waarvan reeds bij na 2000 werden getaxeerd. Voor Zeeland zgn deze cijfers resp 5461 en 2739. Het betreft hier dus uit sluitend gevallen van schade, niet van totale vernieling, en alleen in die ge bieden, die weer droog vielen. .Nadat tussen rampschadebureaux en gedupeerden overeenstémming is be reikt, kan de gedupeerde laten herstel len. In Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren zijn nagenoeg alle gevallen getaxeerd. Op de BevelandeD ligt de zaak moeilijker, omdat daar nog enige grote gebieden onder water staan. Het aantal taxateurs in Zee land is reeds uitgebreid, om in schadecentra als Stavenisse, St Philipsland e.d. met een grote staf snel tot afdoening te komen. Men hoopt hier op 1 Juli klaar te zijn met taxeren. De schade-opneming op Schou- wen-Duiveland is problematiek, omdat de kans op verdere schade in de drooggevallen gebieden van dit eiland lang niet denkbeeldig is. Niettemin is ook in Zierikzee de wederopbouw vertegenwoordigd teneinde eventuele aanvragen in behandeling te kunnen nemen. In Zeeland werken 78 taxateurs. Van de mogelijkheid, voorschotten te vragen, wordt nog betrekkelijk wei nig gebruik gemaakt. Belanghebben den kunnen voor schaden van f 3000.— of minder voorschotten verkrijgen, te betalen zodra het herstel heeft plaats gevonden. te weten: tot f 1000.— het taxatiebedrag, ver minderd met f 250.voor het meer dere tot f 3000.75 pet van dat meer dere. Tot dusver werd, gerekend over het gehele land, aan herstelbare schade een gemiddelde van f 550.— voor ge bouwd onroerend goed gedeclareerd. Voorshands wordt de totale herstel bare schade op f 154 millioen ge raamd. KROTTEN Ten aanzien van herstelbare krotten merkte minister Witte op, dat de gemeentebesturen wijs zouden doen deze op te ruimen en hiertoe de nor male krotopruimingsbijdrage van 50 pet van het Rijk te vragen. Koningin Elizabeth lijkt klein tegen over de machtige figuren van de Gre nadier Guards, die zij inspecteerde in de tuin van Windsor Castle, 'nadat zij haar lijfgarde, de „Sovereign's Compa ny", haar persoonlijke standaard had aangeboden, die het Eerste Bataljon Grenadiers gerechtigd is te voeren. Zij was de eerste Koningin, die deze plech tigheid verrichtte, die berust op een tra ditie, ingesteld door Karei 11 in 1661. Tolbarrières slechten ondanks loonverschillen De Belgische oud-minister Paul Heymans heeft in een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg tc Sche? veningen een uitvoerige rede gehouden over economische samenwerking en tegenstrijdigheden van de landen van het Noord-Atlantiscli Pact. De heer Heymans noemde het te leurstellend, te moeten vaststellen, dat de Europese betalingsunie na een bij na 3-jarig bestaan een evenwichtige circulatie der munten slechts zeer ge deeltelijk heeft weten te verwezenlij ken. Alleen wanneer een vrije circulatie van goederen en diensten bestaat, is vrije ruiling van betalingsmiddelen ook mogelijk. Het verleden geeft ons hiervan voorbeelden in de Latijnse muntunie en de Scandinavische munt unie Sprekende over de slechting Van de tolbarrière merkt de heer Heymans op, dat hiertegen doorgaans als be zwaar wordt geopperd, dat afschaf fing of verlaging van toltarieven er toe zou leiden, dat de landen met la gere lonen de andere met hun goede ren zouden overrompelen en daardoor de bestaansmogelijkheden aldaar In ge vaar zouden brengen: Bovendien zou een uitwijking van de arbeiders ont staan naar de landen van de hoge lo nen. en een verplaatsing van indus trieën. De heer Heymans acht deze geva ren, zo niet denkbeeldig, dan toch wel overdreven. Hg is juist teruggekeerd van een reis in de Verenigde Staten van Amerika, waar hij op dit gebied verrassende gegevens heeft verza meld. De betahngen lopen in verschil lende gebieden van de Verenigde Sta ten voor gelijkwaardig werk ten zeer ste uiteen, tot 25% en meer. Niettegenstaande dit verschil in loonpeil merkte men echter geen noe menswaardige verplaatsingen van werkkrachten en productiecentra op. Man zat met schedel fractuur in een stoel De 63-jarige alleenwonende heer te B. werd Woensdagmiddag in zgn wo ning aan de St. "Ansfririesstraat te Amersfoort door zijn 47-jarige huis houdster mej. L. bewusteloos ln een stoel aangetroffen. De huishoudster waarschuwde de geneeskundige dienst, en personeel van deze dienst constateerde, dat te B. een schedelba- sisfractuur en verwondingen aan zijn rechterhand had. De politie vond het noodzakelijk mej. L. in verzekerde be waring te nemen. Er heerste enige wanorde in te B 's huis en hier en daar vond men bloedsporen. De toestand van de heer te B. was aanvankelijk levensgevaarlijk maar is nu iets verbeterd. Hij is nog steeds be wusteloos. Het is nog niet zeker of hier sprake is van een misdrijf dan wel van een ongeval. Eisenhower wil wereldopbouwfoiids (Slot van pag, 1.) De eerste grote stap tot redding van de hoop op vrede zou moeten zgn het sluiten van een eervolle wapenstil stand in Korea. Dit zou onmiddellijke staking van de vijandelijkheden moe ten inhouden en het spoedig beginnen van politieke besprekingen voor het houden van vrije verkiezingen in een Verenigd Korea Het zou niet minder moeten inhouden het beëindigen van de „directe en indirecte aanvallen op de veiligheid van Indo-China en Ma- lakka". Want een wapenstilstand in Korea, waardoor slechts agressieve legers zouden worden vrijgemaakt voor een aanval elders, zou bedriegerij zijn, aldus Eisenhower. Eisenhower stelde uitbreiding voor van de plannen voor Europese eenheid tot buiten de landen van West-Europa. Een dergelijke meeromvattende ge meenschap zou ook een „vrij en ver enigd Duitsland, met een op vrije en geheime verkiezingen gegrondveste regering omvatten en, bij volledige on afhankelijkheid van de Oost-Europese landen, het einde van de huidige onna tuurlijke verdeling van Europa kunnen betekenen". Een dergelijke gemeen schap zou kunnen leiden tot bewe gingsvrijheid voor personen, vrijheid van handel en van uitwisseling van gedachten. Eisenhower herhaalde de voorstel en voor beperking van bewapening en controle op atoomenergie, zoals deze door de Verenigde Staten in de V.N. zijn gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7