Het Papoe-elftal van Kaimana streed tegen de landmacht AFSLUITING ZEEGATEN IS ENIG-JUISTE OPLOSSING TELEFOONTJES met het WATER FRONT VRIJDAG 17 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELONING VOOR DE SCHEIDSRECHTER Wedstrijd werd gestaakt omdat het postvliegtuig kwam (Van onze speciale verslaggever) Eén van de bezienswaardigheden van Kaimana op Nieuw-Guinea is een groot voetbalveld, dat midden in de kampong ligt en eigendom is van een detachement van de Landmacht Nieuw-Guinea, dat een eindje verderop zyn tenten heeft opgeslagen. Als men niet naar de palmbomen kijkt, die de grasmat aan alle kanten klankeren en men slaagt er in net te doen of de grasmat aan alle kanten flankeren e n men slaagt er in net te doen of de zon niet onbarmhartig aan het zwerk staat te schijnen, Is het verder een koud kunstje, zich in een landelijk dorpje ergens in Brabant of Limburg te wanen en daarmee te vergeten dat men in een nederzettinkje aan Nieuw- Guinea's Westkust vertoeft. Tussen het voetballen in het Am sterdamse stadion en het beoefenen van dezelfde sport in Kaimana, be staat bijna geen verschil. Zo staan bijvoorbeeld ook hier de beste spe lers langs het lijntje. Het verdient evenwel aanbeveling om vóórdat men de strijd met een Papoea-etlftal aan bindt, een praatje te gaan maken met de scheidsrechter en hem een be loning in het vooruitzicht te stellen, indien aan Nederlandse zijde geen verliezen worden geleden. Een verschil tussen de Nederland se voetballers en hun sportvrienden uit Nieuw-Guinea, is gelegen in de omstandigheid, dat de laatsten altijd vergeten hun schoenen aan te trek ken, zodat zij wel gedwongen zijn het grijze monster blootsvoets tegemoet te treden. Ook komt 't, in tegenstel ling tot een Hollandse gewoonte, meermalen voor dat de Papoea's elkaar de heftigste verwijten maken, als een bal him doel doorboort. Op vallend is voorts, dat de keeper voortdurend in de veronderstelling leeft, dat het niet aan hém, maar aan de voorhoede te wijten is, als de te genstanders te veel opdringen. Levendig spelbeeld. Interessant is het om een wed strijd te gaan zien die geleid wordt door een telg van een Chinese fa milie, die even voorby het slagveld een toko in galanterieën dryft. Deze functionaris verstaat name lijk de kunst zich van de domme te houden. Hiermee wil maar ge zegd zyn, dat hij nét doet of er nooit spelregels zyn opgesteld. Zo dra het hem in de zin komt, laat hy het erwtje in zjjn blikken fluit je naar hartelust op en neer sprin gen. Het komt ook wel voor dat hij dit attribuut in werking stelt, teneinde het spelbeeld te verleven digen. Penalties en strafschoppen worden om dezelfde reden om de haverklap uitgedeeld. De 100.000 B.B.'ers vol De verwachting, dat het aantal aan meldingen voor de bescherming be volking Donderdag boven de 100.000 zou stijgen is verwezenlijkt Donderdagmorgen vroeg al waren op het bureau van de stichting bevor dering bescherming bevolking 100 070 bereidverklaringen genoteera. Wanneer u een niet al te grote griezel voor spinnen heeft, zult u waarschijn lijk ook, wel eens gekeken hebben naar de manier, waarop een spin haar web vervaardigt. Maar zodra dit karweitje achter de rug is, ontbreekt het ons ge meenlijk aan geduld om getuige te zijn van het vangen van de prooi. De spin behoeft dit geduld niet op te brengen, want zij zou bij wijze van spreken in haar web kunnen slapen. Zodra er iets aan de hand is, wordt zij als het ware door een telefoontje gewekt! De ware spinnen houden er een acht tal enkelvoudige oogjes op na, waarmee ze echter vrij slecht kunnen zien. We moeten ons dan ook niet voorstellen, dat een spin haar web overziet. Zodra een insect in de kleverige draden is be land, snelt de spin er op af, niet omdat zij haar slachtoffer ziet spartelen, maar omdat de daardoor langs de draden voortgeplante trillingen haar vertellen, dat zij „beet heeft". Zelf heb ik eens kunnen waarnemen hoe een in het web gevangen insect doodstil bleef hangen, waardoor de ogenblikkelijk in actie gekomen spin weer naar haar uitgangs punt terugkeerde, eenvoudig omdat de eerste schok niet door verdere trillin gen gevolgd werd Uit ervaring weten we allen, dat er niets bijzonders gebeurt wanneer we de draden van een web aanraken. De schok die daardoor wordt teweeg ge bracht, beantwoordt niet aan de voe dingsinstincten van de spin. Maar een trillende stemvork, die voor ons oor de lage g doet horen, brengt de spin on middellijk in actie zodra we dit instru ment tegen de draden houden. Dan ge draagt de spin zich alsof zij met een in sect te maken heeft; zij wil de stemvork doden, inspinnen en zo nodig opeten; uiteraard zonder succes. De spin reageert dus zeer actief op "ben trillingsfrequentie van 48 per se conde, maar daarentegen laten alle an dere, met de voeding verbandhouden de gebeurtenissen haar volkomen koud. Zouden we haar in een royale bui een smakelijke vlieg vlak voor de mond houden, zij zou op geen enkele wijze op ons aanbod reageren, doch hoogs tens wegvluchten voor dit spookachtige gedoe. Want een vlieg buiten het web is voor de spin geen vlieg, en daarmee is alles gezegd. Zij heeft het vermogen om een bepaald trillingsgetal van de draden als signaal op te vatten en on- middelijk door vangingshandelingen te beantwoorden, maar wij mogen niet van haar vergen dat zij zich begeeft buiten het schema. Dit laatste woord herinnert ons aan de webben, die door iedere spinnen- soort volgens een ander schema worden gebouwd. Maar nu het merkwaardige: een spin, die één of meer poten kwijt is, maakt een ander web! H. Pétillon Onderbroken. Nu ge dit allemaal weet, is er nau welijks enige betoogkracht meer voor nodig om U er van te overtuigen dat er altijd een sportieve geest om en op onze grasmat heerst. Ook over de uitslag valt nimmer te klagen. Wij denken in dit verband aan een eerder gemeld gesprek met de scheidsrech ter. Toch is het eenmaal voorgekomen dat een ontmoeting tussen de drib belaars van de Landmacht en hun ongeschoeide tegenstanders, in grote verwarring een einde nam, vóórdat de wedstrijdleider op zijn fluit (Toko Ang Poeng Kang veertig cent) het eindsignaal had gerocheld. Juist toen een vriendelijke militaire spe ler een freekick tot stand bracht om vervolgens als een briesende leeuw de vijandelijke doelstelling te gaan vernietigen, werd de aandacht van spelers en supporters afgeleid door een reutelend gegrom. Het geluid riep onweerstaanbaar gedachten aan een vliegtuig op. En het kwam van een vliegtuig. Nu moet ge weten dat het ondoen lijk zou zijn om alle inwoners van Kaimana te onderhouden, die nog nooit zo'n aluminium vogel hebben gezien en het zal dan ook niemand verbazen dat het vliegtuig enige con sternatie teweeg bracht. Vooral ook omdat men niet kon bevroeden, welk doel aan dat bezoek ten grondslag lag. De post. Daarover werden we echter niet lang in het ongewisse gelaten, want de commandant kwam al heel gauw met het nieuwtje, dat de machine op het sportterrein post zou neerlaten. Nadat de piloot van het toestel de omgeving naarstig had verkend en daartoe enige keren boven de kam pong had gecirkeld, begon de machi ne hoogte te verliezen. Hij scheerde laag over de palm- en andere bomen heen, om vervolgens gierend, recht op het voetbalveld aan te komen. De Papoea's trachtten onder de grasmat te kruipen, maar zagen van die po gingen af, toen bleek dat het uitvoe ren van hun voornemen veel eerder een heksentoer, dan een koud kunstje genoemd moest worden. Ijverig facteur. Het vliegtuig was inmiddels ver dwenen, zonder aandacht te schen ken aan de belofte die de comman dant zijn mannen had gedaan. Men was juist van plan de mogelijkheden der krijgstucht te onderzoeken, toen de machine andermaal kwam aan- donderen. Dit keer met méér resul taat: Vlak voor het doel, in dit geval het midden van het veld, werd iets naar buiten geworpen. Een grote ju- Schoolstaking in Dinxperlo In het kleine dorp Dinxperlo is on der het Rooms-Katholieke deel van de bevolking een schoolconflict uit gebroken. Van de ruim honderd leer lingen van de nieuwe R.K.-school verschenen er Dinsdag slechts veer tig in de klassen. De overige kinderen werden door de ouders thuis gehou den. Men is het niet eens over ae hou- -ding van het schoolbestuur tegenover de onderwijzeres, die zeer bij de ou ders in de gunst staat, maar die nog steeds geen vaste aanstelling heeft ontvangen. Men venvacht, dat als de staking lang zal duren, de ouders hun kinde ren naar de openbare school van Dinxperlo zullen zenden. DUW-arbeid op hoger plan Vele duizenden behoorlijke arbeiders wordt vooral in de winter via de D. U. W. de gelegenheid geboden een loon te verdienen, dat hoger is dan de werkloosheidsuitkering. Onver diend en wellicht slechts uit het verleden te verklaren staat DUW- arbeid en daardoor onwillekeurig ook de DUW-arbeider in de reuk van minderwaardigheid. Volkomen ten onrechte, aldus de minister van so ciale zaken en volksgezondheid in zijn memorie van-antwoord over de begroting 1953. De minister heeft zich voorgeno men alles te doen wat in zijn vermo gen is om te trachten aan de DUW- arbeid dit stempel van inferioriteit te ontnemen. „Het is nuttige, stoere arbeid en de DUW-arbeider kan het niet helpen, dat het vrije bedrijf voor hem geen werk heeft." Er bestaan plannen tot verande ring in de wijze van bemiddeling naar, en onttrekking van arbeiders aan DUW-objecten, aaar de minister in de huidige gang van zaken enkele factoren ziet, welke psychologische weerstanden kunnen opwekken tegen werken in DUW-verband. Er vallen nog doden op het Koreaanse front Frankrijk heeft Woensdag in de po litieke commissie van de Verenigde Naties bij monde van zijn afgevaardig de Hoppenot een beroep op de beide partijen in Korea gedaan zoveel mo gelijk mensenlevens te sparen „tussen de dageraad en het middaguur van de vrede". Hoppenot zeide dit tijdens de de batten over maatregelen die de oorlog tegengaan en de vrede bevorderen. I te zak kwam voor de voeten van de spil terecht. De facteur leende het fluitje van de scheidsrechter en gaf daarmee het sein dat de wedstrijd afgelopen, was en de postuitdeling kon beginnen. De facteur, die een nauwgezet man is en niets aan het toeval overlaat, woont tegenwoordig iedere voetbal wedstrijd bij. Hij doet dit overigens al drie maanden tevergeefs Het sport- en droppingsterrein it mana op Nieuw-Guinea Geen buitenlanders gewenst bij zending m India De Indiase minister van binnen landse zaken, dr Kailasj Nath Kats joe, heeft in het 'parlement naar aan leiding van vragen betreffende het werk van zendingsgenootschappen gezegd: „indien zij hier komen, om evangelisatiewerk te verrichten, dan is het des te beter, hoe eerder zij op houden". Ieder in India was vry, om zijn religieuze overtuiging te predi ken. De regering wenste echter geen mensen van buiten, om dat werk te doen. Eerder was in het parlement mede gedeeld, dat er 65 katholieke missie genootschappen in India werkzaam zijn en 50 protestantse zendingsge nootschappen. Koningin Juliana spreekt op Rode Kruisdag Op de internationale Rode Kruis dag (8 Mei, de geboortedag van Hen- r. Dunant), zal van Genève uit een internationale radiouitzending wor den verzorgd, waarin zal worden ge sproken door H.M. Koningin Juliana, door de schrijver Francois Mauriae, eu door de zendeling-arts dr. Albert Schweitzer. De secretarisgeneraal van de liga van Rode Kruisverenigingen, graaf Bonbes de Rouge komt 20 April naar Nederland voor besprekingen, o.m. over het textielproject, het huizen project, en het agrarisch project, die door het Ned. Rode Kruis internatio naal aan de orde gesteld zijn. BEVEILIGING ZUIDWEST NEDERLAND Dijkverhoging wordt te duur Voor het departement Leiden van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland, ir. J. L. Klein, medegedeeld, persoonlijk van mening te zijn dat afsluiting van de Zuid-West Ne derlandse zeegaten op den duur het enige economisch verantwoorde raiddel is om dit deel van Nederland als woongebied te behouden. Betere bescherming van Zuidwest- Nederland kan op tweeërlei wijze ver kregen worden: door verhoging en versterking van de dijken, of door af sluiting van de zeegaten. Dijkverho ging, aldus spreker, brengt enorme kosten en moeilijkheden mee. Een van de belangrijkste moeilijkheden vloeit voort uit het feit, dat de dijken op sommige plaatsen door bebouwde dorps- en stadswijken lopen, waardoor verhoging slechts mogelijk wordt by grootscheepse afbraak van woningen en bedrijven, en ontwrichting van de historisch gegroeide gemeenschap. Bovendien moet bij deze oplossing in aanmerking worden genomen, dat mettertijd tengevolge van een daling van de bodem ten opzichte van de zee spiegel een nieuwe verhoging onver mijdelijk wordt, waarbij men voor Wanneer je het nu, ruim tien weken na de ramp, nog eens hoort vertellen door een vrouw, die daar bij Baarland maar een paar honderd meter van de zee dijk woont, klinkt het eigenlijk allemaal ongelofelijk, 't Is moe der Steketee, die ons het ver haal doet: „U hebt er geen idee van meneer, hoe snel dat ging. Om kwart voor drie werden we gebeld, dat het mis ging. Er moest direct groot alarm worden gemaaktWe probeerden verder ie telefoneren: eerst de burge meester: die was er niet. De veld wachter: ziek. De dijkgraaf: al naar Ellewoutsdijlc, waar de toestand ook heel kritiek was. De commandant van de brand weer: niet wakker te krijgen. De klokkenluider: sliep al even vast. Toen herinnerde m'n man zich, dat Braam, de vrachtrijder, zijn telefoon naast zfn bed heeft staan. Die is er toen uitgekomen en is direct de mensen gaan waarschuwen. Intussen kwam de wethouder ons zeggen, dat de dijk het niet meer hield en we moesten dus om ons eigen boeltje gaan denken. Mijn man ging eerst het vee lossnijden, maar die dieren wisten niet wat ze overkwam en drongen allemaal in de stal terug. Twintig koeien, zes varkens en een paard zijn verdronken Ja, dat gaat de vrouw van de boer het meest aan het hart. De beesten. De meubels, die een meter in het water hebben ge staan, zijn natuurlijk uit elkaar gevallen. Een goede tweehon derd mooie boeken moeder Steketee houdt veel van lezen ging totaal verloren, maar dat is natuurlijk allemaal lang zo erg niet als dat van de beesten En dan het land. ,,'t Ziet er allemaal treurig uit. Het land wit en het gras grijs. Zout en modder. De narcissen en crocusjes hebben bij ons nog ge bloeid, maar de tulpen en rozen zijn dood. Nu beginnen de ker sen en peren wel te bloeien, maar of er wat aan zal komen ik weet het niet. Ik ben niet des kundig, maar veel hoop heb ik er niet op". Dan vertelt deze Baarlandse BAARLAND vrouw nog hoe haar vader in 1906 uit de overstroomde Baar landpolder een peer meebracht uit een boomgaard, die in het water had gestaan. Steenhard meneer. Als ijzer! En als je er aan likte dat deed je als kind smaakte ie een beetje zout ook". Ook de vrouw van de vracht rijder Braam vertelt van haar moeilijkheden. Of liever, van die van haar man, maar dat zijn na tuurlijk óók de hare. Elke dag moet hij met zijn bestelwagen naar Brabant en daarvan was de eerste dagen na de ramp na tuurlijk geen sprake. Toen kwam de periode, dat over Vlissingen en door Zeeuwsch-Vlaanderen en België moest worden gereden. Een enorme omweg en voor een expediteur dubbel moeilijk met allerlei grensformaliteiten. Dat is nu ook weer voorbij, maar eenvoudig is de dagtaak van Braam nog altijd niet. Hij is een van de weinige gelukkigen, die een vergunning hebben gekre gen, om de enige overgebleven weg door Beveland naar Brabant te berijden. Maar alleen 's mor- Wat dat betékent, weet de vrouw van Braam maar al te goed. 's Morgens om vier uur al uit de veren, want om vijf uur moet de baas de deur uit zijn. En 's avonds komt hij er nooit voor negen uur, half tien weer in. „Maar 't is toch al weer be ter dan toen hy door België moest rijden", verzekert ze ons. ,X>aar komen we dus ook wel weer door heen!". We komen er wel doorheen Zo dachten ook de vrouwen er blijkbaar over, die een maand geleden nog met laarzen aan in Baarland zelf door het water stapten, zoals op onze foto, en zo denken nü nog allen er over, die ook in dit gebied met de moei lijkheden na de ramp te kampen hebben. Men heeft immers alle maal zijn zorgen en niemand weet nog precies wat er van te recht zal komen. Maar we doen wat we kunnen en dan komen we er wel doorheen! soortgelijke moeilijkheden en daaruit voortvloeiende nieuwe enorme kosten zal komen te staan. Voor zover thans kan worden be keken, zullen de kosten van afslui ting van alle zeegaten, behoudens Nieuwe Waterweg en ScheJdemond, ongeveer even hoog zijn, als die van een verhoging van de bestaande dy- ken, op het peil waarop een gelijke mate van veiligheid zal worden ver kregen. Economisch is het dan slechts ver antwoord om tot afsluiting over te gaan. Immers die afsluiting zou de dijklengte aanzienlijk verkorten en daardoor verdere verhoging, die later nodig zal zijn, economisch mogelijk maken. Wil men door de eeuwen heen West-Nederland als woon- en werkge bied behouden, dan is de beperking van de zeedijklengte een eerste eis, dus ook afdamming van de zeegaten. Bovendien zou deze oplossing belang rijke nevenvoordelen hebben door het tot stand komen van een ruim zoetwa ter-reservoir, door het verkrijgen van vaste oeververbindingen met de eilan den, door de mogelijkheden tot land aanwinning en door het ontstaan van nieuwe recreatiemogelijkheden door strand, en duinvorming langs de af- sluitingsdammen. De afsluiting is rnet de módeme middelen technisch moge lijk. Dat deze afsluiting niet eerder ge schiedde, mag men de waterstaatkun digen niet als een verwijt aanrekenen, want tot voor korte tijd bestonden in technisch opzicht deze mogelijkheden nog niet. Scheepsjongen liet walvisvaarder zinken Door een vergissing van een 16- jarige scheepsjongen is de 9330 ton metende Japanse walvisvaarder „Sett- soe Maroe" in het Zuidpoolgebied ge zonken. De jongen had bij vergissing de kielklep van het schip geopend, waar door de zwaar geladen „Settsoe Ma- roe". ondanks alle pogingen der be manning, volliep en zonk, aldus heeft de kapitein verklaard. Alle opvarenden konden zich red den. De schade wordt geraamd op 10 millioen gulden. Het land waar alles uitlekt Evenals het vorig jaar en in 1951 zijn de opgaven voor de eindexamens V?.D middelbare scholen in Indone sia uitgelekt. De examens zijn in ver band daarmee uitgesteld tot een na der te bepalen datum. De politie is Dinsdag begonnen met enkele amb tenaren van het ministerie van on derwijs te verhoren en huiszoekingen by hen te doen. De uitgelekte ex amenopgaven zrjn door het ministe rie van onderwijs nietig verklaard. Hoofdcommies stal circa 100.000.— Omstreeks 14 dagen geleden is de hoofdcommies van de comptabele af deling van het departement van jus titie, de 45-jarige B., in arrest gesteld wegens fraude. Hij heeft zich gelden toeg.ëigend die destijds door de eco nomische gerechten in beslag geno men waren, maar die voor een gedeel te terugbetaald moesten worden aan hen, die er aanspraak op konden ma ken. Daar ook de geldzuivering hier bij destijds een rol speelde, moest B. zich van zeer ingewikkelde manipu laties bedienen. Hij heeft dit zo „meesterlijk" gedaan, dat de contróle tot voor kort niet achter deze fraude kon komen. Administratief was dan ook schijnbaar alles in perfecte orde, maar handtekeningen bleken vervalst en enige bijfiguren (geen ambtena ren) bleken genegen met B. dit lu gubere spel mede te spelen door bij voorbeeld him girorekening voor ma nipulaties beschikbaar te stellen. In deze zaak zyn dan ook nog drie per sonen gearresteerd, een dame en haar echtgenoot en nog iemand, die ook gelden zou hebben ontvangen namens Het verduisterde bedrag is nog niet bij benadering te schatten, maar zal wel niet ver van de honderdduizend gulden liggen- Voor hoeveel geld de staat benadeeld is, valt ook nog niet te zeggen, aangezien B. ook sommen uitleende, die natuurlijk nu aan de staat moeten worden terugbetaald. Bij de ambtenaar is f 10.000 in beslag ^°?enVD,e hoofdcommies heeft een Mf /lge yejentenis afgelegd en zegt tot deze daden te zyn gekomen door het leven op een te grote voet. Het Wereldgebeuren Boeren wonnen Dominé Daniël Malan is 79 jaar oud en heeft last van rheuma- tiek hetgeen hem niet belet heeft als eerste minister van Zuid Afrika een heftige verkiezingsstrijd te leiden. Er stonden dan ook naar zijn mening de grootste belangen van zijn land op het spel. Maandag avond heeft hij aan het slot van zijn verkiezingscampagne uitgeroepen, dat Zuid Afrika voor de machtigste beslissing in zyn historie stond: of het een land van blanken zou blijven dan wel dat de blanken er geen toe komst meer zouden hebben. Malan's tegenstanders van de Ver enigde Partij hebben niets nagelaten om over deze verkiezingen verwar rende berichten in liet buitenland te verspreiden, waarbij voora de apart heid het moest ontgelden. Zoals men weet wil Malan een straffe scheiding tussen de paar millioen blanken en de 9 millioen negers. Men heeft het voorgesteld alsof de negers in Zuid Afrika slaven en stief kinderen van het blanken-régime zou den worden en nadrukkelijk verzwe gen, dat Malan voor deze negerbe volking gebieden reserveert, die zo groot zijn als Frankrijk en Duitsland samen, gebieden dus, waar negers vrij en naar eigen inzicht kunnen le ven. Men heeft ook verzwegen, dat de negers in Zuid Afrika niet van hun grondbezit ontdaan worden ten bate van de blanken, zoals dat wel is ge beurd in Kenya, waar Engelse plan ters de beste gronden van de Kikijoes wisten te bemachtigen. Daardoor is in het buitenland de kwestie van de apartheid, die toch al moeilijk begrijpbaar is voor niet- Zuidafrikaners ernstig vertroebeld. Ook in Nederland, waar men toch veel sympathie voor de Boeren heeft, begreep men de kwestie niet. In Zuidafrika zelf laaide bij de verkiezingen de partijstrijd fel op. Malan werd uitgekreten voor een zieke, oude man, die wel spoedig sterven zou. Hij antwoordde daarop met de strijdkreet: „Ik beloof te zul len aftreden voordat ik 100 jaar ben". In werkelijkheid ging de strijd tus sen de Nationale Partij van Daniël Malan en de Verenigde Partij van Jacob Strauss niet in de eerste plaats om de apartheid. De oude tegenstel ling Brit-Boer speelde de hoofdrol. De Nationale Partij is de partij van de Boeren en de Verenigde Partij is die van de Engels-gezinden. Ook de ze laatsten zyn geporteerd voor vrij straffe vormen van apartheid en vinden, dat de negers eerst de lange weg van culturele opbouw moeten gaan alvorens ze kunnen meespreken bij het bestuur van het land. Strauss baseerde zijn verkiezings campagne in hoofdzaak op strijd te gen het communism»Hy beloof de de galg aan extreme communisten. Tijdens de heftige verkiezingscam pagne drongen jonge Boeren door in de vergaderingen van de Nationale Party, waar ze rotte eierey en toma ten wierpen naar de sprekers an de lange zwepen van de ossewa lieten knallen boven de hoofden van de toe hoorders. Voornaamste leuze van de verkie zingscampagne der Nationalen was: „Wanneer de Verenigde Partij (lees de Engelsen) aan het bewind komen dan is de Mau-Mau ook voor Zuid Afrika weggelegd". Deze verkiezingsleuze imponeerde ook tal van Engelsen in Zuid Afrika, die de houding van de Boeren tegenover de negerbevolking aantrekkelijker vinden dan de wisse lende houding, die „Londen" steeds weer moet aannemen bij het oplossen van Afrikaanse rassenkwesties. Terwijl wij dit schrijven is de vol ledige uitslag van de verkiezingen nog niet bekend, maar de Nationale Partij had al acht zetels ontnomen aan de Verenigde Partij en deze laat ste partij had nog geen enkele zetel gewonnen van de Nationale Partij. We mogen dus wel aannemen dat Daniël Malan met zijn Boeren aan de regering bljjft en dat vermoedelijk voor langere tijd De Boeren en niet de Engelsen zul len de toon aangeven in Zuid Afrika. Er zal heel wat in dat Zuidafri- kaanse land moeten gebeuren willen ze de leiding weer uit handen geven! Malan: ,_Jk zal aftreden voordat ik 100 jaar oud ben". EEN BOEKJE OVER VINCENT VAN GOGH De uitgeverij Heinemann Nederland te 's Gravenhage brengt goedkope, goed geïllustreerde boekjes over schilderkunst in de handel, elk met een flinke dertig afbeeldingen waar onder een twaalftal in kleuren. Wij ontvingen twee deeltjes: „Vincent van Gogh" en „Impressionisten", van Manet tot Monet- Zeer beknopte maar foede anonieme inleidingen gaan aan e platen vooraf; het deeltje over de Impressionisten bevat bovendien kor te biografische notities over de schil ders waarvan werk werd afgebeeld. Daaronder vindt men ook Cezanne van Gogh, Gauguin, Toulouse-Lautrec en meer figuren die zijdelings of kor te tijd bij het impressionisme betrok ken waren. H.W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5