PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reg ering wil arbeidsreserve op Schouwen-Duiveland vormen Eisenhower pleit voor vorming van Wereldopbouwfonds BILT Kantlij n T POSITIE VAN DR. MALAN IS AANMERKELIJK VERSTERKT NIEUWE PREMIEREGELING VOOR WONINGBOUW 196e Jaargang - No. 90 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van di Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balnntijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 April 1953 ADVERTENT IEPRUS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine dvertentles (max 8 regel#) van 1—5 regels t l.—Iedere gel meer 20 cent- ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen Brouwerjjstr 2; Zienkzee. N Bogerdstr C 160 telef DR. DREES VERKLAART Week-ends moeten overbrugd worden Geëvacueerde grondwerkers dienen naar het eiland terug te keren (Van een onzer redacteuren) „Of ik het ongeduld van de bevolking hier begrijp? Maar natuurlijk doe ik dat! Wanneer ik hetzelfde mee zou maken als hetgeen de bewoners van Bruinisse de laatste dagen is overkomen, zou ik ook wanhopig worden!" Dit verklaarde ons minister-president dr. W. Drees gistermiddag tijdens een onderhoud aan boord van het Rijks- politievaartuig 67, waarmede hij tijdens zijn bezoek aar Schouwen- Duiveland in gezelschap van provinciale- en waterstaatsautoriteiten een tocht maakte van Burghsluis naar Zierikzee. Het grootste ge deelte van dit bezoek was toen achter de rug, zodat dr. Drees zich inmiddels een beeld had gevormd van de grote problemen, waarme de men op dit eiland heeft te worstelen. En de minister-president bleek zeer bewogen door de ellende, die hier nog steeds heerst, terwijl hij het apprecieerde, dat diverse autoriteiten op openhartige wijze de critiek met hem bespraken, welke op de gang van zaken bij de droogmaking wordt gehoord. Dezelfde openhartigheid toonde overigens ook minister Drees tijdens het onderhoud, dat hij ons toe stond en waarbij dezelfde critiek werd aangeroerd. Vanzelfsprekend kwam daarbij de situatie bij Bruinisse ter sprake, waar bij de vraag werd gesteld, waarom hier niet als bij de Oude Schouwse Dijk militairen waren ingezet. „Het zou onjuist zijn", aldus antwoordde dr. Drees, „om van de veronderstel ling uit te gaan, dat het leger altijd maar in moet springen als ergens iets mis gaat. Daartegen heeft mijn col lega Staf terecht bezwaren. Militai ren worden ingezet, wanneer er een werkelijke noodtoestand bestaat Voor het dijkherstel zijn in de eerste plaats arbeiders nodig en geen soldaten Er dient daarom tijdens de weekends een reserve te komen, want het gaat niet aan om te zeggen: Geen arbeiders? Dan maar het leger" „Was er dan in Bruinisse geen nood toestand, excellentie?" zo vroegen wij* „Toen dë dijk doorbrak was de si tuatie in Bruinisse zodanig, dat het niet mogelijk was om zelfs met een grote hoeveelheid militairen de pol der droog te houden". De minister zeide voorts, dat de kwestie van „reserve-arbeidskrachten" thans een punt van ernstige overwe ging vormt by de regering. Mensen van openbare diensten en andere in stellingen op het eiland zouden daar by ingeschakeld kunnen worden, zo dat er tijdens de weekends een „over brugging" ontstaat „Is het wel juist, excellentie, om in de huidige toestand de dijkwerkers tijdens de weekends verlof te geven?" Uitvoerig ging dr. Drees op deze vraag in, waarbij hij er met nadruk op wees, dat de arbeiders, die meestal me t„dijkwerkers" worden aangeduid, in twee groepen uiteenvallen, name lijk die van de typische „vakmensen", zoals rijswerkers enz. en voorts alle andere. „Inderdaad gaat de eerste ca tegorie elk weekend naar huis. Maar bij calamiteiten is niet in de eerste plaats aan hen behoefte, maar juist aan de tweede groep. Wanneer solda ten worden ingezet, weten zy immers ook niets van rijswerk e.d. af. Die Onlangs hebben de befaamde „vluchtschepen" in Nederland nog al wat stof doen op waaien. Is de regering zo overtuigd, dat Nederland bij een eventuele Rus sische aanval niet te verdedigen is, dat zy zich al by voorbaat instelt op vertrek naar elders? Is het niet zo, dat door dit kennelijke voornemen van het kabinet, mitsgaders een niet onaanzienlyk ambtenarencorps, de wil om zich te verdedigen bij weer macht en volk geschaad wordt? Het waren vragen, die opdoken en die inderdaad een overpeinzing waard zijn. Maar al te goed herinnert men zich Immers de gebeurtenissen van Mei 1940. Toen wekte het vertrek van vorstin en regering grote ontstem ming. Later sloeg die ontstemming om in dankbaarheid. Maar de eerste reactie was er niettemin een geweest van grote ontmoediging. ver deze problemen is in De Te- graaf een belangwekkende dis cussie ontstaan. Prof. mr. J. M. van Bemmelen meent, dat, wan neer men niet wil, dat in een eventu ele oorlog staatshoofd en regering in handen vallen van de vijand, men dan ook moet aanvaarden dat tg dig maatregelen worden getroffen om dit te verhinderen: „Wy hebben tydens de bezetting en daarna meermalen critiek gehad op het beleid van onze regering in Engeland, maar vergaten daarby, dat ten eerste het uiterst moeilyk is om van uit de verte de toestand in het bezette land zuiver te beoordelen en ten tweede, dat in 1940 de regering hals-over-kop, onder de bedreiging O van de vijandelijke vliegtuigen, zon der voorbereiding had moeten weg gaan, vrywel ongeoutilleerd voor haar taak. Zou het nu zo wonderlyk zyn, dat de elkander opvolgende re geringen, geleerd door de ervaring van '40, thans maatregelen hadden genomen, om indien onverhoopt een dergelyke situatie zich weer voor zou doen, beter geprepareerd te zyn? Is het zo verkeerd, dat ook een wereld concern wenst, dat zyn directie en zyn voornaamste leiders de wyk ne men en zich niet bevinden in de macht van een bezetter? Vergeten wy niet te veel, dat dergelyke per sonen terstond als gyzelaars worden gebruikt door een bezetter om staats- en bedryfsgeheimen aan de weet te komen en onze bondgenoten tot con cessies te dwingen?" i deze voorstelling komt op van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, de heer A. F. Bronsing, op; hy betreurt het, dat deze belang rijke kwestie niet openlijk wordt be handeld en zou van elke gezagsdra ger zelfs willen verlangen, dat hg zweert het land niet te zullen verla ten, want alleen een regering, die vastbesoten is hier te blijven, geeft de bevolking de nodige morele steun: „Myn bezwaar tegen een plannen- makery als nu al enkele jaren gele den begonnen Is, is, dat de grondslag daarvan een zeker defaitisme is. Men gaat immers uit van de veronderstel ling, dat wij niet in staat zouden zyn ons grondgebied vry van vijanden te houden. Inderdaad was door de zwak ke verdediging, die wij enkele jaren geleden nog maar konden opbrengen, de kans dat wij een vijand buiten ons grondgebied zouden kunnen houden, zó gering, dat men by een wezenlyk uitbreken van vyandelykheden in West-Europa de bezetting van ons land wel als het meest waarschijnly- ke moest aannemen. Niettemin maakt het voor de hele geestesge steldheid van ons volk een groot ver schil of de regering zich instelt op een tot het uiterste, en zo nodig met grote offers, zelf-verdedigen van de vrijheid van ons land, of dat men zo nadrukkelijk maatregelen neemt, ge richt op een vlucht van de regering en deskundigen naar elders en een speculatie op een herhaling van de DR. DREES. ..zou ook wanhopig geworden zyn... gebeurtenissen van de jongste oorlog, na afloop waarvan de uitgeweken re gering inderdaad de gelegenheid heeft gekregen terug te keren". Twee standpimten: totaal verschil lend. Voor beide valt wat te De geschiedenis heeft ons echter een wyze les geleerd: dat men in 1940 toch wel zeer juist heeft gehan deld. Kyk naar België, kyk naar Frankrijk. Daar blééf men. En men heeft er later slechts ellende van be leefd. Bovendien is duidelijk gebleken, dat in de oorlogsjaren de regering in Londen beter zou hebben gewerkt, als er bekwame ambtenaren waren meegegaan. Het is daarom beter gemaakte fouten niet nog eens te maken. Toen was men onvoorbereid. Men kan als de nood aan de man komt beter voor bereid zijn. Tydens het onderhoud, dat wy met dr. Drees hadden, raadpleegde deze enige ma len zyn aantekeningen. Op het programma van de tocht zorgvuldig uitgetypt door het bureau van de provinciale griffie te Zierikzee had de minister-president verscheide ne dingen geschreven en ook tydens het gesprek noteerde hij enkele gegevens. Het waren vlugge, haastige krabbels, die de bewindsman met een ball point aan het papier toever trouwde: stenografische te kens, een herinnering aan de tyd, toen hy nog Kamer-steno- fraaf was. Het gebruiken van it schrift is hem tot een twee de natuur geworden, zodat hy snel en accuraat in enkele ly- nen datgene vastlegt, waar voor een ander een blocnote velletje nodig heeft tweede categorie nu gaat om de veer tien dagen week-enden, zodat steeds de helft altyd achterblijft. Bovendien maken deze mensen weken van 60 uur omdat zy in de week langer door gaan, waardoor één weekend in de veertien dagen toch niet uitzonderlijk veel gevraagd is. Overbrugging is dus wel gewenst. Overigens wordt het ge hele probleem van de arbeidersvoor ziening nog uitvoerig bekeken, waar bij ook aan overleg met de vakcentra- len wordt gedacht". Wij wezen minister Drees er op, dat er onder de bevolking ook ontstem ming heerst over het feit, dat inwo ners van het eiland, bekend met grondwerk nog steeds geëvacueerd zijn. Dr, Drees bleek daarvan op de hoogte en meende dat het inderdaad wenselijk is, dat deze mensen terug komen. Daarmede houdt echter het huisvestingsprobleem nauw verband. Dit vraagstuk zal volgende week Dins dag door minister Witte tijdens een bezoek aan Schouwen uitvoerig met de betreffende autoriteiten worden behandeld. (Vervolg op pag. 2) Kiiidje stierf door verkeerd geneesmiddel Apothekersassistenten stonden terecht Voor de Haagse rechtbank stonden Donderdag terecht de apothekers-as sistent J. B. uit Leiden en de assisten te A. M. P. uit Sassenheim, aan wie ten laste was gelegd, dat door hun na latigheid de tweejarige Jacobus M. uit Katwijk was overleden. De kleine Jacobus was ziekelijk en daarom onder medische behandeling De moeder gaf haar jongetje een poede rin afkomstig uit de apotheek waar de verdachten werkzaam waren Het kind spuwde eerst de medicyn uit, maar zij dwong hem de poeder te slikken. Kort daarop werd het kind styf en kon moeilijk uitgekleed wor den. Het kreunde en toen het rustiger werd, stierf het. Later bleek, dat verdachte B. in de apotheek van mevi\ v. d. M. bij het klaarmaken van recepten een hoeveel. Strafrechtelijk onderzoek tegen Surinaams minister Een dame in het spel Tegen de minister van volksgezond heid van Suriname, Guno Kletter, ls een strafrechtelijk onderzoek gaan de, Er is een aanklacht tegen hem in gediend door een vrouwelijke onderge schikte wegens een poging tot ver grijp tegen de zeden. Minister Kletter ontkent. De regering heeft Dinsdag in een communiqué medegedeeld, dat het onderzoek zal worden voortgezet, tot dat klaarheid is verkregen en dat aan Kletter in ernstige overweging wordt gegeven hangende het onderzoek het ministersambt niet actief uit te oefe nen. De advocaat-generaal, Ernest Grim berg. zeide in een vraaggesprek met het mad „De Tyd" naar aanleiding van geruchten, dat de regering het onder zoek bemoeilijkte, dat het communi qué het „parket in 7*jn hemd zette". De regering kwalificeerde deze uit lating als „gezagsondermijnend" en schorste advocaat-generaal Grimberg Woensdag voor 2 dagen. Grimberg deelde mede, dat hij ontslag zou indie- VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA Nationale Partij wint vermoedelijk 12 zetels Hoewel de volledige uitslag van de verkiezingsstrijd in Zuid-Afrika nog niet bekend is, staat het vast, dat dr. Malan's Nationale Party een over winning heeft behaald. De strijd ging om 156 van de 159 zetels in de volksraad. Drie zetels worden namelijk bezet door (blanke) vertegenwoordigers van kleurlingen. Van de 156 zetels waren door Ma lan's partij reeds 80 zetels veroverd Veertien doden bij branden in Chicago In twee gebouwen aan de Noorde lijke zyde van Chicago heeft Donder dag brand gewoed. De eerste brand brak uit na een ontploffing in een fabriek en de an dere bjjna gelijktijdig in een gebouw kilometer verder. -in het fabrieksgebouw waren 12 doden en 26 gewonden te betreuren^ en by de andere brand, die in een woningblok woedde, kwamen twee kinderen om. heid codeïne had afgewogen. Hij verwijderde zich even zonder zyn collega's op de aanwezigheid van de codeïne te wijzen. Het bleek, dat mej. A. M. P. later vijftien poeders in een doosj> had ge daan voor het kindje M. Vermoedelijk is de codeïne tussen de poeders voor het kindje terechtge komen, want in het stoffelijk over schot werd bij onderzoek codeïne aan getroffen. De officier van justitie eiste twee maanden gevangenisstraf tegen B. en een maand voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar plus f 100.— boete tegen mej. P. Opgemerkt werd, dat B. een ernsti ge fout heeft begaan door na het con stateren, dat de codeïne was verdwe nen niet de apotheek te sluiten totdat de zoekgeraakte codeïne was gevon den. toen de Verenigde Party er nog pas 57 had. De arbeiderspartij had er toen 6. Toen de eerste tellingen bekend werden gaven enkele bladen van de Verenigde Partij reeds toe, dat Ma lan's party de overwinning had be haald. Wel heeft de party van Malan thans de absolute meerderheid, maar zy behaalde niet de twee derde meer derheid, die nodig is om wyzigingen in de grondwet door te voeren. Verwacht wordt, dat het zetelaan tal van de Nationale Party nog tot 94 zal stygen, tegen 86 zetels in de oude Volksraad. Er is uiterst druk gestemd. In sommige districten kwam 95 der stemgerechtigden op, hoewel in Zuid- Afrika geen stemplicht bestaat. Aan de verkiezing namen 296 can- didaten deel, van wie zes hun waar borgsom groot 50 pond verspeelden, omdat ze minder dan 10 van het totaal aantal vereiste stemmen haal den. In Breda arriveerde Woensdagavond 'n zending vee (varkens en schapen), bij' eengebracht door veehouders uit alle delen van Drente, dat werd overgedra' gen aan de getroffenen in Noord-Bra bant. Boer H. P. van Gent uit Willem stad koestert een lammetje, dat aan hem werd overgedragen. Verbergen van Westerling was niet strafbaar Het Arnhemse gerechtshof heeft do 52-jarige landbomv-onderncmcr, A. S. H. graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo. conform de eis vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde: het verborgen honden van de ex- K.NXL--kapitein Westerling. Mossadeq's conflict met de Sjah duurt voort Te Teheran en Sjiraz hebben com munisten betogingen gehouden om Mossadeq te steunen in zijn conflict met de Sjah. In Abadan staken 10.000 oliearbeiders uit sympathie met Mos sadeq. Het parlement kon te Teheran niet vergaderen om de wet te behandelen op de beperking de rechten, die de Sjah heeft. Het vereiste quorum was niet aanwezig, aangezien de opposi tie niet naar de vergadering durfde te komen. By de relletjes in Teheran vielen-20 gewonden en een dode. EENGEZINSHUIZEN VOOR ARBEIDERS Belangrijke wijziging De nieuwe premieregeling voor de woningbouw is heden bij Koninklijk besluit afgekondigd. Dit premie- en bydrage-besluit woningbouw treedt op 20 April in werking. Tevens is een ministerieel besluit op grond van dit K. B. verschenen, dat een nadere regeling van genoem de materie inhoudt. Tot de belangrijkste wyzigingen in vergelijking tot de oude regeling be hoort de vaststelling, dat de maxi mum inhoud van woningen, waarvoor premie wordt verleend, verhoogd wordt van 375 tot 500 kubieke me- VERENIGD KOREA EN VERENIGD DUITSLAND Gevormd door besparing op de bewapeningsuitgaven President Eisenhower heeft Donderdag op een lunch-bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren te Wash ington voorgesteld de „wrede krachten van armoede en nooddruft" te bestrijden met de steun van een wereldopbouwfonds. De monu menten van deze nieuwe soort van oorlog zouden zijn: wegen en scholen, ziekenhuizen en woningen, voedsel en gezondheid. De Amerikaanse regering is „bereid haar volk te verzoeken teza men met alle volkeren een aanzienlijk percentage van de door ont wapening gedane besparingen te storten in een fonds voor steun aan en opbouw van de gehele wereld", aldus zeide de president in zijn reeds vooraf als belangrijk aangekondigde .ede. Hij maakte duldelgk, dat de Sowjet- Unie niet van een dergelgk fonds zou worden uitgesloten. Hij omschreef het doel van het fonds als: hulpverlening aan andere volke ren voor de ontwikkeling van ten ach ter gebleven gebieden, bevordering van winstgevende en eerlijke wereld handel en net bieden van hulp aan al le volkeren opdat zij „de zegeningen van productieve vrijheid" leren ken nen De president herinnerde er aan, dat het plan-Marshall in 1947 bedoeld was om aan de behoeften van Oost- zowel als van West-Europa tegemoet te ko men. Eisenhower deed een beroep op de Sowjet-Unie om door ontwapening te zamen met de V. S. de „bijna verloren hoop" op wereldvrede te redden. Indien men de koers van de laatste acht jaar niet zou weten te verlaten, waren een „atoomoorlog" en een „le ven van voortdurende vrees en span ning" respectievelyk het slechtste wat gevreesd en het beste wat ver wacht kon worden. Eisenhower daagde de Sowjet-Unle uit, de oprechtheid van het door haar uitgedrukte verlangen naar vrede te bewijzen door: 1. Haar beslissende invloed in de communistische wereld te gebruiken om niet alleen een gelegen komende wapenstilstand in Korea tot stand te brengen, maar ook een werkelijke vre de in geheel Azië; 2. Andere landen, met inbegrip van de Oost-Europese vrijeiyk Iiun eigen regeringsvorm te laten Iiiezen en hun het recht te laten zich vrijeiyk met andere landen te verbinden in een wereldomvattende rechtsgemeen schap; 3. Samen met anderen ernstige voorstellen aan te vatten voor ontwapening, welke effectief gemaakt zou moeten worden door strikte con trole en inspectie van de Verenigde Naties. Als „duideiyke en specifieke daden", waardoor de Sowjet-Unie haar op rechtheid zou kunnen bewijzen, noem de hg onder meer ondertekening van een vredesverdrag met Oostenrijk en vryiating van duizenden krygsgevan- genen uit de laatste wereldoorlog, die zich nog in Rusland zouden bevinden. (Vervolg op. pag. 7.) In Rampenfonds 106 millioen Het Nationale Rampenfonds heeft tot Donderdagmiddag 106 millioen gulden ontvangen. Sinds Woensdag is er dus weer een millioen by. Het Nationale Rampenfonds heeft een bedrag van 129.480 ontvangen dat spontaan is bijeengebracht door 't personeel van de Franse spoorwegen ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp in Nederland, ter. De inhoud van garages zal niet meer worden medegerekend. De hoogte van de premie zal af hankelyk blyven van het aantal per sonen, dat in de woning kan worden gehuisvest. Voorts zullen toeslagen voor funderingskosten en voor grond- kosten worden gegeven, afhankelyk echter van een der drie groepen, waarin de minister de gemeenten heeft geclassificeerd. De bydragen voor funderingskosten zullen voorts afhankelyk zyn van desoort funde ring, alsook van de lengten der pa len, die eventueel ingeheid moeten worden. Nieuw is een regeling voor het bouwen van eigen eengezinshui- ze« voor arbeiders of daarmee gelijk te stellen personen, houden de, dat boven de premie geduren de tien achtereenvolgende jaren een bijdrage van 2,5 procent van de toegekende premie kan worden ontvangen. Dé aanvrager moet dan echter niet onder dan 50 jaar zyn. Minister ir. H. B. J. Witte, die de nieuwe regeling voor journalisten toelichtte, zeide, dat de gemiddelde premie in feite niet hoger wordt. De premie wordt berekend over het ver schil in bouwkosten tussen een mi nimumwoning van een bepaalde be zettingsgraad van voor de oorlog en een minimumwoning van heden. Van dit verschil wordt een percentage toegekend. De nieuwe regeling zal naar zyn smaak een betere verdeling geven. Wellicht zal de middenstandsbouw, mede door de aangekondigde huur verhoging, thans een betere kans krijgen. Kin verwacht echter, dat in de grote steden relatief minder pre miewoningen gebouwd zullen worden, dan elders in het land. Voor premiewoningen kunnen dit jaar slechts ongeveer 2000 goedkeu ringen per maand worden afgegeven. Bovendien moet men rekening bly ven houden met het toegestane bouw volume aan iedere gemeente. DB VERWACHT VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met nu en dan eni ge regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Iets lagere tem peraturen dan gisteren. 18 ApriL Zon op ZON EN MAAN. onder 19.43 onder 1.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1