vrouwen pagina Tweemaal plezier van (eiwitrijk) soepvlees Onze Canadese vrouwen wonen graag in moderne woonwagens VAN VROUW TOT VROUW DESSINS IN ONZE JAP0NST0F LEGDEN EEN LANGE WEG AF 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 APRIL 1953 UW HUIS MEE OP VACANT IE Trollers bieden evenveel comfort als een flatwoning (Van een correspondent) Tienduizenden mensen zijn de laatste tyd met pak en zalï naar de Canade se provinsie Alberta getrokken, waar de olie nieuwe welvaart gebracht heeft, 't Was niet altijd even' gemakkelijk om 'n woning te vinden en van daar dat men tegenwoordig in de buurt van bijna elke stad van enige om vang in Alberta 'n groot aantal „trailers" of „kampeerwagens" bij elkaar ziet staan in zogenaamde „trailer parks". Het zijn kleine gemeenscliap- Een, die er zeer permanent Uitzien. Gemiddeld telt zo'n park twee tot drie- onderd woonwagens, die allemaal netjes zyn gerangschikt in rijen, net als de huizen in een straat. Het beheer van die terreinen is in handen van particulieren en de eigenaars moeten er voor zorgen, dat er een Ievens- middelenbedryf is en dat het boodschappendoen gemakkelijk wordt ge maakt. Verder moeten op verschillende punten opslagruimten beschik baar' zyn voor elk gezin en er moet een grote gemeenschappelijke waszaal zijn, waar iedereen zyn linnengoed, in moderne wasmachines natuurlijk kan wassen, drogen en strijken. In het kort: er moet alles zyn, wat men ook in een moderne flat mag verwachten. Men zal zich misschien afvragen waarom er mensen zyn die gaan wonen in dergelijke trailers welke wel iswaar van vele gemakken zijn voor zien en groter zyn dan de kampeer wagens, die wy in Nederland kennen, maar toch nooit het comfort kunnen bieden van een normaal huis. Waarom koopt of huurt men geen normaal huis na verloop van tijd Wel, de meeste mensen wonen in een trailer, omdat ze er graag in willen wonen. Laten we eerst eens vertellen, hoe zo'n gemiddelde woning op wielen er uit ziet. Ze is ongeveer elf meter lang en bevat een woonkamer, twee slaap kamers, een keuken en een badka mer, Al die kamers zyn afgewerkt in een lichte houtsoort. Alles is inge bouwd of kan opgeklapt worden. Bedden, tafels en banken kunnen te gen de wand worden opgeslagen en vier mensen kunnen comfortabel in zo'n wagen wonen. Vijf kan ook nog. want een divan kan heel gemakkelijk als bed worden gebruikt. De keuken is zeer 'geriefelijk ingericht met elec- trische apparaten, fornuizen en een koelkast. Maar ondanks dit alles leeft men er toch nog vry bekrompen, vergele ken tenminste met een gewoon huis. Waarom willen de wouwen er dan zo graag in wonen Is het niet lastig om alles schoon te houden en zouden ze niet graag wat meer ruimte tot haar beschikking hebben? Nee, zullen diegenen T7 vertellen, die er eenmaal aan gewend zyn, het is een goede manier om een degelyke huisvrouw te worden. Het is eenvou dig onmogelyk om rommel te laten liggen. Je moet alles opruimen en je moet efficiënt werken want er is geen plaats om dingen te bewaren, die eigenlijk helemaal geen waarde hebben. En verder leer je er om goed met je buren op te schieten. Je leeft zo dicht bij elkaar, dat je elkaar no dig hebt. Natuurlijk zijn er minder aangena me dingen. De bewoners van de trai lers moeten byv. vrijwel elke dag boodschappen gaan doen, omdat er geen ruimte is om veel in voorraad te hebben. In de winter moeten ze soms een eind lopen om hun was te kunnen doen en wanneer er visite komt, betekent dit, dat het huis propvol is. Maar er zijn ook voordelen. Aller eerst is er een economische factor: EEN GEZELLIG JASJE VOOR TENNISBAAN OF STRAND Practisch zijn die losse wijde Jas» jes van vrolyk bedrukte of fel ge kleurde stof. Gezellig om even aan te schieten over een badstrand- of tennispakje, en ook heel charmant bij een wit of effen linnen jurkje. In huis zyn ze eveneens goed te gebrui ken als korte ochtendjas over de py- ama. Heeft liever een lange peig noir? Geen bezwaar! Dan maakt r het partoon ca 60 cm. langer. De l'/2 m. lange ceintuur kan men ook om het korte jasje dragen. Verwacht U een baby, dan is di! patroon zeker practisch. U zult e> dan liever een sluiting aan hebben waarvoor U aan de voorkant 2 cm extra voor overslag aan moet teke nen. By gebruik van fijnere stof kunt U de opgestikte grote zakken beter door ingezette vervangen. Een pret tige rok hierbij vindt U in onze vol gende rubriek. Men heeft nodig ca 3.60 meter van 80 of 90 breedte. In het rug-patroon is het partoontje van okselstukje gegeven. De draadrichting neemt IJ volgens de verticale lyn van het pa- trornvlak. In de voorbaan stikt U de figuur naadjes, waarna U de schouder mouw- en zijnaden sluit. Tussen de tekentjes de okselstukjes inzetten. Tegen de voorkanten stikt U het be leg. zo nodig over een linnen tussen laag. De rughals werkt U eveneens met een belegje af. De klep van de zak kunt U aanknippen en van een beleg voorzien. Bij dunne stof maakt U de gehele zak dubbel en de klep met een linnen inlegsel. Dicht langs de kant opstikken. Van de mouw vouwt U aan de onderkant 2% cm. als inslag naar binnen, waarna U op o vallend de 5 cm. brede opslag in legt Wilt U een 3/4 mouw, dan laat U haar op deze lengte en voorziet de de totale prys van een goed-ultgerus- te trailer, compleet met meubilair,, is slechts ongeveer de helft van hei bedrag, dat contant betaald moet worden voor een klein huis. En ver der is de huur van het terrein, waar op de trailer staat, ook veel lager dan het bedrag, dat de huiseigenaar maandelijks moet betalen aan norma le kosten. Bovendien, ook gezinnen zijn welkom in trailer-park. In dit deel van het land hebben de huishe ren lange lijsten van gegadigden en heel vaak geven zij de voorkeur aan gezinnen, die geen kinderen hebben. En het zijn juist de mensen met op groeiende kinderen, die geen eigen huis kunnen betalen. Zo komt het dat de trailer-gemeen schappen in het Westen van Canada groeien. De gezinnen wonen er pret tig en vrij en wanneer de vacanties in het land komen, behoeven ze geen koffer te pakkenze haken de trailer eenvoudig aan de auto en daar gaan ze langs 's Heren wegen Schoenenshow in Arnhem Deze week komen dagelijks hon derd Arnhemse dames bijeen om op uitnodiging van een in Nijmegen ge vestigde schoenfabriek haar oordeel te vellen over "dentallen paren schoe nen. Een grootse schoenenshow, met kantoormeisjes van de fabriek als mannequins en met als doel 'n soort opinie-onderzoek, dat enig is in zijn soort in Europa. Men hoopt op deze wijze vast te kunnen stellen, welke schoenen gangbaar zijn en welke modellen wel ongefabriceerd kunnen blijven, zodat de collecties kleiner .en selecter wor den. Parijse ontwerpers zetelen aan het begin van deze weg Wanneer U dezer dagen stof voor een zomer-japonnetje gaat kopen en bjj de winkelier een keuze doet uit de vele dessins, die hij voorradig neeft, dan weet U niet, dat een Parys tekenaar langer dan een jaar geleden dit ontwerp aan de stoffenfabrikant heeft verkocht. De weg, die een ontwerp moet afleggen, alvorens het in de winkel als be drukte japonstof lean worden verkocht, is een zeer lange weg. Voor het ont- werp van de stof, die men nu is gaan kopen is de stoffenfabrikant in Janu ari of Februari in Parys geweest- Want het begin van deze lange weg ligt In Parjjs. Daar zetelen tientallen dessin-studio's, die de gehele wereld van ontwerpen voor japonstoffen voorzien. Deze studio's maken geen reclameren proberen evenmin op andere wijze de aandacht op zich te vestigen. Zij zyn alleen be kend bij de stoffenfabrilianten en dat vinden zij voldoende. Deze artisten werken op een ande re basis dan men van hen gewénd is. Een schilder of tekenaar toch wil graag de aandacht op zijn werk ves tigen en exposeert daartoe regelma tig. Deze mensen doen dat niet. Zij laten hun werk zien aan enkele fa brikanten, die, als ze kopen, zeker nooit de herkomst van het ontwerp bekend zullen maken. Vaak wordt de vraag gesteld of men hier voor nu absoluut naar Pa- ijs moet gaan en of wij in ons eigen and geen talentvolle ontwerpers ïebben. Vanzelfsprekend zijn die ook n ons land te vinden. Het gaat echter met deze ontwerpen als met de mode, Parijs heeft voor deze dessins het centrum, de plaats waar men het beste geïnformeerd is wat de mode gaat worden. Nederlandse ontwerpers die zich in Parys zouden gaan vesti gen, zouden zeker niet bij hun Paryse collega's achterblijven, maar hier in Nederland zitten zij nu éénmaal te ver van de bron en hebben daardoor een ongelijke kans. Het kopen van deze ontwerpen is geen gemakkelijke bezigheid. Naast énige smaalt, die men vanzelfspre- Het heeft zoal enige huiselijke voeten in de aarde gehad; er is wassen en passen en strijken aan te pas gekomen, benevens een min of meer heftige discussie over de breedte en de graad van stijfheid van de haar strik. Maar het is alles weer keurig op de pootjes terecht gekomen: vijf honderd paar trappelende poot jes op een stoffige planken vloer. Het keurige witte jurkje was weliswaar smoezelig en gekreu keld na afloop, de haarstrik hing aemechtig op één oor, maar ónze oefening en de hele voorstelling bleken een daverend succes. Wat kan zelfs een klein mens meer verlangen? U begrijpt het misschien ai: mijn dochter en ïk, en nog een paar honderd dochters en moe ders hebben de jaarlijkse uitvoe ring van haar gymnastiekvereni ging weer met moed en toewij- ding doorstaan, en daar moet u niet min over denken. Want jon ge dames tussen de vijf en ze ventien zijn minstens zo hyper- critisch op haar toilet als Bettina voordat zij in alle glorieover het podium moet schrijden met de Robe vai\ het huis. En van plankenkoorts mogen die toe komstige turnsterren dan nog absoluut vrij zijn de bibbera- tie voor het niet-op-tijd-komen- voor-de-opmars vliegt de koorts thermometer uit, dat kan ik u verzekeren. En daarom is het iedere keer een hele opluchting voor Saskia en al die honderden moeders, als zij van haar rustige toeschou wersplaats het smetteloze jurkje en de dansende strik eindelijk huppelend het podium zien be treden. En nu niet om het een of an der: maar wat is zo'n uitvoering aardig, probleemloos genoeglijk, als de sneeuwklokjes en de eers te loopjes van de merel. Kijk zulk jong beweeglijk grut daar nu hun uiterste best doen, de een onbeholpen als een veulen en de ander soepel, met de aangeboren gratie van een kind dat bewe ging vanzelfsprekend ervaart als aanschouwelijke muziek. Je kunt zo'n uitvoering, al dat ijverig gedoe met klappen en huppelen, met zwieren en zwaai en, met knotsen en bruggen en rekken en paarden natuurlijk alléén bekijken als de beweeglij ke achtergrond van de verba zingwekkende prestaties van uw eigen Jantje of Wiesje. Wie zal het u misduiden? Maar u kunt er ook, glimlach end en een tikje ontroerd, een dieper en peinzender genoegen aan beleven. U kunt, bij 't goed keurend beschouwen van vijftig paar feilloos gelijktijdig wiekenr de armen en zwaaiende benen, u bezinnen op de wezenlijke verdiensten van dit blij en fees telijk gedoe. Kijk, hier moesten nog duizen den en duizenden dndere toe schouwers aanwezig zijn, dacht ik zo. Niet alleen glunderende, enthousiaste vaders en moeders, maar ook al die ouders, leraars, noem maar op, die in hun mate loze bewondering en verafgo ding van Mijnheer Cijfer en Me vrouw Diploma de wijze antieke spreuk in tweeën hebben gekapt en alleen nog maar van een „Mens sana" willen weten. Een gezonde geest prachtig, maar heeft een kind niet even veel recht op een gezond lich aam? En komt dat lichaam in ons huidig maatschappelijk be stel niet lelijk in de verdrukking, vooral voor de meisjes? De jongens komen met voet ballen, roeien of zwimmen nog wel aan hun trek. Maar waar mee houdt het meisje van de middelbare school haar spieren lenig, haar houding correct, haar lichaam gezond anders dan met een paar uurtjes schoolgymna- stiek in de week? En juist zij heeft het zo nodig Het onnatuurlijkste bestaan ter wereld voor een jong, groei end mensenkind: verscheidene uren 'per dag stilzitten in een houten bank, gevolgd door ver scheidene uren gebogen zitten over fijn drukwerk, en dat bij kunstlicht, is voor haar uitge dacht in de jaren van haar groei. Jonge ruggen trekken krom, jon ge ogen moeten zich overmatig inspannen, het is al roofbouw wat de klok slaat, en dat alles vijf of zes jaar lang ter wille van een papiertje. Een papiertje, nota bene, dat in de meeste gevallen hoogstens een paar jaar dienst doet als „overbruggingssteun" tussen school en huwelijk. Mooie oplei ding voor dat huwelijk, zo'n on- natvAirlijke jeugd. En toch doet zich het zonder ling verschijnsel voor, dat bij de hoi ere meisjesklassen, de rhyth- mische zo goed als de turngroe- pen, niet meer dan vijf procent middelbare scholieren zijn. Terwijl het bij die schamele vijf pet. ook nog meer dan eens voorkomt, dat snuggere ouders bij een ilecht rapportcijfer aller eerst uitvinden: Nu ga je direct van die gymnastiekclub af. En dan maar weer dure bijles sen in wiskunde of talen daar voor in de plaats. Of dochterlief leen zich soepel bewegen, durf en zelfbewustzijn krijgt, zich weet te voegen in een groepsver band om met alleniiterste in spanning iets fraais, iets dat per fect afgewerkt is, tvt stand te brengen; of zij getraind wordt in zelfbeheersing, orde, discipline dat is toch lang niet zo belang rijk voor haar later leven als vrouw, als een zes voor algebra op haar eindexamen? Daarom, als de zaal klapt, klap ik van harte mee. Niet alleen voor die lenige meishes óp het tonel, maar voor de toewijding van al die geestdriftige turnmen-. sen, die althans een deel van on ze vrouwelijke jeugd voor scheefgroeien behoeden. kend móet hebben, moet men ook op do hoogte zijn van de technische mo gelijkheden. Als deze dessinateurs ge ïnspireerd zyn en aan liet teltenen slaan, verliezen zy in hun enthousias me de technische mogelijkheden wel eens uit 't oog. Er zijn verschillende typen studio's Er zrjn er, waar de eigenaar alleen werkt. Er zijn er ook, die met 30 ar tisten werken. In zo'n studio is meest al elke tekenaar een specialist. De ene tekenaar heeft zich gespeciali seerd in bloemen-dessins, de ander in kinder-dessins etc- In dergelijke stu dio's werken vaak zeer taleptvolle schilders, die op deze wijze de kost verdienen en intussen proberen een plaats in de werkelijke artisten-we- reld te veroveren. De prijzen van de ontwerpen varië ren. Dit hangt ook af. van de naam, die de studio zich by de fabrikanten heeft verworven. In hoofdzaak varië ren de prijzen tussen f 60 en f 100. Zodra een inkoper in het hotel is aangekomen en de portier heeft zijn beroep gezien in 't register, dan heeft hij enkele dringende telefoongesprek ken af te doen. Hij waarschuwt dan nl. ontwerpers, die hem hebben toege zegd, dat hij provisie zal krijgen van elk dessin, dat zij verkopen aan een klant, met wie zij' door een tip zijner zijds in contact zijn gekomen. Dit zrjn niet de beste ontwerpers. Deze mensen weten, dat zij geen gro te kans hebben door de fabrikant be zocht te worden en zij proberen op deze wijze contact te leggen. Het fs helemaal niet verwonderlijk elke mor gen drie of vier van deze mensen in de hall van het hotel aan te treffen. Maar vraagt men aan de portier of hy verantwoordelijk is voor deze mo lestatie dan zal hij verontwaardigd verzekeren, dat zijn naam in dit geval „haas" is. Óm elkaar niet mis te ver staan een Franse „haas" natuurlijk. Na in enkele dagen vele collecties te hebben bekeken vertrekt de stof fenfabrikant met zijn dessins. Deze dessins heeft hij alleen, exclusief dus. Het komt practisch niet voor, dat dessinateurs duplicaten maken van dessins, die bijzonder in de smaak vallen. Dit zou toch op een zeker mo ment uitkomen én een artist zou daarmee zijn goede naam en wat mis- sehien nog erger is, zijn klanten ver spelen. Gereed voor het feest SASKIA WWVWVVWVWWWVVVVWWNAWWWVVW* onderkant van een brede manchet van dubbele stof. Desgewenst kunt U het beleg, de zakkleppen en de manchetten ook van afstekende stof nemen. ELLA BEZEMER feuri:- van van ge soep willen eten, gaan we een sterke bouillon, gemaakt groenten of' vlees. Voor een liter goe de groente-bouillon nemen we 250 g. gemengde groenten en wanneer deze een halfuurtje getrokken zjjn hebben we de grondslag voor een lekkere groenten, vermicelli-, rijst- of toma tensoep. Willen we een goede vleesbouillon bereiden, dan kopen we een stuk soepvlees, bijv. klapstuk, boulli, schenkelvlees, vang- of naklappen of krabjes. Bij het trekken gaan enkele opwekkende bestanddelen uit het vlees over in het kooknat. De waar devolle eiwitten echter blijven voor het grootste deel in het vlees achter Gekookt vlees is dan ook een prima voedsel en, op een goede manier klaargemaakt, zal het ook smakelijl'. zijn. Als we „goede" soep op tafel willen zetten, kunnen we de dag daarvóór tijdig de bouillon trekker en dan vast van het gekookte vlees smullen. We brengen eerst het water aan de kook met zout en desgewenst een laurierblad, stukje ui, schijfjes wor tel en peterseliestengels. Bij kalfs vlees foelie gebruiken. Wanneer he' water kookt, het vlees er in legger n de warmtebron temperen, zo da iet water tegen de kook aan blijf jn niet echt kookt. De pan goed ge sloten houden. Kooktijd rund- en paardenvlees: 2% 3 uur; kalfvlees; 1 uur; klein gesneden vlees: 1 uur. Gekookt vlees kan men gebruiken door aardappelpurée, stoofpot of stamppot van wortelen of groene groenten, klapstuk of bouilli met zure saus of tomatensaus; lichte of brui ne ragoüt; rijst of macaroni met vlees; croquet jes; vleessla; vleeskoek jes. Men raadplege onderstaande re cepten Voor vier personen. Tomaten-vleesragoüt. 250 g. ge kookte vlees, 50 g. boter of margari ne, 50 g. (ruim 5 eetlepels) bloem 1% liter water of bouillon, een stuk je ui, prei of zeer weinig knoflook, (zout), een blikje tomatenpurée. Het vlees in blokjes snijden, deze door bloem wentelen en in hete botei of margarine aan alle kanten bruin bakken met de fijngesneden ui, prei of knoflook. De bloem en een paai lepels tomatenpurée toevoegen en even moe bakken. Dan by scheutjes tegelijk de vloeistof er door roeren en aan de kook brengen. De saus een paar minuten zachtjes laten doorko ken. Inplaats van water en tomaten purée kan een flesje tomatensap worden genomen. Vleeskoekjes. 200 g. gekookte vlees- resten, een flinke snede oud brood, een stukje ui en peterselie, peper of nootmuskaat, zout, boter, margarine of vet, bloem. Vlees, ui en peterselie zeer fjjn snyden en het brood raspen of al de ze ingrediënten malen, het brood dan het laatst doordraaien. De massa met een weinig water vermengen (zodat zy juist samenhangt) en pittig ma ken met peper of nootmuskaat. Van het gehakt platte koekjes vormen, deze door de bloem schudden en in heet vet aan weerszijden bruin bak ken. Vleesschoteltje 200 g, vleesresten, 2 kopjes water, 30 g (3 eetlepels) bloem, een paar lepels melk, paneer meel, margarine. De vleesresten in blokjes snijden en opzetten met zoveel water, dat ze luist, onderstaan. De massa een kwar tiertje laten sudderen. De bloem aanmengen met wat koude melk en door de vleesmassa roeren. Het vlees bedekken met een flinke laag hete aardappelpurée en deze afdekken met paneermeel. Gesmolten boter of margarine hierover lepelen. Even tueel er in de oven nog een bruin korstje op laten komen. Vleessla 200 g. gekookt vlees, 2 flin ke gekookte aardappelen, een zure augurk, een kropje sla of wat ster kers, zout, olie, azyn, mosterd (of to matenketchup). Een theelepel mosterd met wat olie aanmengen. Vlees, aardappelen en augurk in kleine stukjes snijden en door het sausje roeren. Zonodig azijn en zout toevoegen. De sla of sterkers wassen, laten uitlekken en op het laatst met de rest van de in grediënten vermengen. Het maken van kinderkleding is een vak op zichzelf, en hij of zij die boven staande modelletjes ontwierp, is on getwijfeld een meester in dit vak! uw kleine dochter die voor het eerst mee mag naar een „grote-mensen- feest", zal ongetwijfeld verstillen van bewondering wanneer zij één van de ze fraaie jurkjes aankrijgt, en het feest zal tot een dubbel grote ge beurtenis wórden, die zy niet spoedig vergeet. Het bovenste japonnetje is van crè mekleurige organdie; het heeft drie plooien in de rok terwijl de hals en de rokzoom met blad- en vruchtmotief- ies versierd zijn. Heel wat bewerkelijker nog is het tweede jurkje van de afbeelding. Dit met volants versierde kleedje is een „feestjurk" in de volste zin des woords, en echt zo'n kleedje 1-s' van generatie op generatie kan ov- van. Het Is dan ook vry kostbaar door de tussenzecsels van Valencienneskant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12