Zeeuwse Almanak OUDE DIJK TE BRUINISSE IS NOG STEEDS NIET DICHT WALCHEREN BELEEFDE EEN GOED ZUIVELJAAR MELKPRIJS OP DE BEVELANDEN MET 1 OF 2 CENT OMHOOG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1953 VECHTEN TEGEN DE BIERKAAI Bak, bestemd voor sluiting, voer omhoog en bleef zitten „Het Is vechten tegen de bierkaai... zo meldde men ons gisteravond telefonisch uit Bruinisse. Het springtij was Dinsdag op zyn hoogst, waar bij nog een straffe N.N.W.-wind sto nd. Met het ringdijkje, dat rond dit Dijk een bijzonder sterke stroom stond. Met het ringdijkje, dat rond dit gat wordt gelegd, is men gisteren bijna niet verder gekomen. „Het is werkelijk om moedeloos te worden." Daarbij kwam nog, dat de bak, die bestemd is om als sluitstuk in de ringdijk te fungeren, omhoog voer en bleef zitten. De bak was gestoten op een van de hoge kaden, die rond het natuurreservaat liggen van baron Schimmelpenninck van der Oye te Oosterland. In het dorp Bruinisse zelf werden bijzonder hoge waterstanden geme ten, dit keer zelfs met een gemid delde van 70 centimeter. Het contact met de bewoners in de ondergelopen wijken wordt onderhouden met vaar tuigen, auto's, karren enz. In de Vluchthaven van Zijpe arri veerde het motorschip „Hendrik" van de rederij Van Driel uit Rotterdam, dat zoals gemeld een lading van 730 ton stortsteen bracht voor het her stel van de dijken. Deze steen was een geschenk van de Zwitserse rege ring. Dr. W. Bossi, zaakgelastigde van Zwitserland in Den Haag, droeg de lading over aan de waterstaatsau toriteiten en zeide, dat zijn land dank baar is met deze stenen hulp te kun nen verlenen aan het zo dringende herstel van de dijken op Schouwen- Minister-president komt per helicoptère. Als de weersomstandigheden daar voor gunstig zijn zal de minister-pre sident, dr. W. Drees, die vandaag een bezoek aan Sehouwen-Duiveland brengt, zich per helicoptère naar Zierikzee begeven. Als het weer niet meewerkt komt hij per boot. Zwolle moest gift voor Krabbendijke ongedaan maken Op verzoek van Gedeputeerde Sta ten van Overijssel heeft de gemeente raad van Zwolle een besluit inge trokken, waarbij een bedrag van f 10.000 beschikbaar werd gesteld voor het door' de watersnoodramp ge troffen Krabbendijke- Gedeputeerde Staten konden dit besluit niet goed keuren omdat Zwolle een begrotings tekort heeft van f 814.300. Babbelaarsverkoop ten bate van Rampenfonds Een dame uit Veere, mevrouw Van VelzenDekker, die thans in Lisse woont, heeft aldaar een week lang een „babbelaarsactie" gevoerd ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Geassisteerd door twee helpsters, die, evenals zij, als Zeeuwse boerin wa ren gekleed, verkocht zij met groot succes op een tentoonstelling van de Industrieschool te Lisse, de écht- Zeeuwse, zoete en kleverige lekker nij, die de firma Dieseh te Middel burg haar tegen gereduceerde prijs had geleverd. Mevrouw Van Velzen kon 465 aan het Rampenfonds af dragen. De melkprijs in Z.-Vlaanderen met 2 cent omhoog In „Het Centrum" te Axel verga derde de afdeling Oost Zeeuwsch Vlaanderen van de Melkfederatie Zeeland onder 'voorzitterschap van de heer P. Scheele uit Hoek. De heer C. Zee, secretaris van de federatie zette uiteen, dat van Maandag 20 April af de handel de melk kan ko pen waar en van wie men wil. Ook de prijs is niet meer aan restricties gebonden, doch wel zal de regering ingrijpen als de prijs te hoog oploopt. Na de inleiding van de heer Zee wer den enkele vragen beantwoord, waar bij de heer Zee o.m. als zijn mening uitsprak, dat de melkprijs in Zeeuwsch Vlaanderen met twee cent per liter zal worden verhoogd. NIET ROKEN.... Er zaten veteratien in de bus, wél- Jee vanuit Breskens naar Bergen op Zoom moest vertrekken; mannen, dié de ruim drie uur durende tocht reeds meermalen hadden gemaakt en die meenden alle voorschriften en uitzonderingen daarop onder de knie te hebben. Zy vergisten zich. Want toen èèn hunner met een zwierig gebaar een sigaret deed ont branden, vsaarbij hy een verachten de blik wierp op het bordje ,Jfiet ro ken", trad de conducteur naar vo ren. Deze gezagsdrager d§r N.S. wees zwijgend, op het bordje en toen de roker betoogde, dat „het van de andere conducteurs wel mocht", merkte de geüniformeerde op, dat zijn collega's dan beslist hun plicht niet verstonden. Onwillig doofde de aangesprokene zijn sigaretmaar in zijn gemoed bleef het smeulen en onder de passa giers ontstond een misnoegd gemom pel, met het naargeestige woord „ambtenarif' als Leitmotiv De conducteur beheerste zich ech ter meesterlijk en tuurde geboeid naar het landschap. Eerst aan dé grens bij Sluis werd hij weer actief en nog maar nauwe lijks was de grens gepasseerdof de man speelde de troef uit. waarvan velen het bestaan reeds hadden ver. moed, zó zelfverzekerd had de spoor wegbeambte er uit gezien ,&n nu", kondigde hij triomfante lijk aan. ,En nu mag iedereen ro ken!" Want op Belgisch grondgebied golden de Nederlandse voorschriften niet en het bordje Niet Roken' werd daar tot een nutteloze wand versiering Duiveland. Mr. P. J. de Kanter, van de directie algemene zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, antwoordde dr. Bossi en zeide er van overtuigd te zijn, dat deze steen niet alleen dient om de dijken te ver sterken, maar tevens om de vriend schapsbanden tussen Zwitserland en Nederland te verstevigen. Raad Westkapelle handhaaft besluit voor raadhuisbouw Architect ontstemd over wijziging bouwplan In de gisteren gehouden vergade ring van de raad te Westkapelle on der voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman kwam o.m. in be spreking een ingekomen brief van de architect van het nieuwe gemeente huis, de heer D. Roosenburg. De heer Roosenburg uitte hierin zijn ontstem ming over het besluit van de raad net nieuwe gemeentehuis te bouwen op 'n afstand van twaalf en een halve me ter van café „De Valk" inplaats vari op een afstand van vijftien meter. De heer Roosenburg had dit, zoals bekend, geadviseerd uit stedebouwkundig oog punt. Uit dit raadsbesluit maakte ae architect op, dat de raad hem niet langer t volle vertrouwen zou schen ken. Men was echter ter Vergadering niet geneigd nogmaals breedvoerig op ait geval in te gaan, gezien hierover reeds herhaalde malen zeer langdurig is gesproken. Na een opmerking van de heer P. Lievense (C.H.) in deze geest werd met algemene stemmen be sloten het gewraakte raadsbesluit te handhaven. Rampslachtoffers emigreren niet Voor de rampslachtoffers zyn thans, zoals bekend, talrijke facilitei ten geschapen, die het emigreren voor hen gemakkelijker maken. Zo is Canada b.v. bereid een aantal van deze mensen op te nemen. Wij ver nemen, dat de belangstelling hiervoor in Zeeland echter uiterst gering is; op enkele uitzonderingen na hebben de rampslachtoffers tot nu toe geen interesse getoond. Belediging lid van het koninklijk huis De lös arbeider J. J. v. d. L- uit Vlissingen werd Dinsdag door de poli tierechter te Middelburg wegens bele diging van een lid van het koninklijk huis veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van 14 dagen on voorwaardelijk. 40 jaar verzekeringsagent DE HEER H. A. POULEIJN TE MIDDELBURG HARTELIJK GEHULDIGD. De heer H. A. Pouleyn t>e Middel burg, die Dinsdag 40 jaar als agent in .dienst was van de N.V. Levens- veraekeringsmaatschappij „Utrecht", is ter gelegenheid van dit jubileum hartelijk gehuldigd. Dit geschiedde Dinsdagmorgen te zijnen huize namens de directie. Daar bij waren aanwezig één der directeu ren uit Utrecht, de heer A. Schippers, de directeur van het bijkantoor te Tilburg, de heer J. C. de Winter en de inspecteur voor Zeeland, de heer J. ter Wal De heer Schippers sprak de jubilaris toe, er daarbij aan herin nerend, dat de vader van de heer Pou- leijn de maatschappij ook reeds een kwart eeuw diende. Hij vertolkte de dank en de waardering van de direc tie voor de arbeid van de jubilaris en bood hem de gouden medaille van de „Utrecht" en een enveloppe met in houd aan. Tydens deze huldiging, die mede werd bijgewoond door de echt- fenote en de kinderen van de heer ouleiin, sprak ook de heer Ter Wal hartelijke woorden, waarna een vul- pootlood werd overhandigd. 's Middags werd de heer Pouleün door alle collega's-agenten van de „Utrecht" in de provincie bezocht en gecomplimenteerd. Zij boden hem een vulpen aan. De jubilaris mocht ook talrijke bloemstukken ontvangen. Dierenbeschermers In Middelburg bijeen De afdeling Zeeland-Noord van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren hield Woensdagavond in de zaal Van Ham te Middelburg haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer E. J. Gle- rum, die in zijn openingswoord herin nerde aan het vele werk, in Februari voor het redden van dieren verricht. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. van Meerendonk, bleek, dat het ledental steeg van 800 tot 851 In het asyl te Middelburg werden bij na 75 zwerfdieren en ruim 200 pen- siondieren verzorgd. De inspecteur det vereniging, de heer M. de Jonge, bracht verslag uit van de werkzaam heden in het rampgebied. Nadat op 1 Februari ongeveer 300 stuks Wal- chers vee was opgestald, werden op Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en Sehouwen-Duiveland talrijke die ren gered, vaak onder uiterst moeilij ke omstandigheden. De heer De Jon ge noemde de volgende aantallen: 80 honden, 56 poezen, 28 kippen en 15 duiven. Als blijk van waardering vooi hun arbeid overhandigde de voorzit ter de inspecteur en de asylhouder en -houdster een enveloppe met inhoud. De penningmeesteresse, mej. F. C Ripmeester, meldde aan ontvangsten in 1952 een bedrag van f 11 002.67 en aan uitgaven f 10.753.70, zodat er een batig saldo was van f 248-97 Het asyi leverde, inclusief het saldo van 1951 een batig saldo van f 231,30 op De heer Glerum werd afgevaardigd nna de eind Mei te houden algemciv- vei; gadering. R. S. STOKVIS ZONEN 16.194.800 KG. MELK Voorjaarsvergadering coöperatieve melkinrichting te Middelburg De coóp. melkinrichting „Walcheren" te Middelburg- heeft gedurende 1952 voor 3.654.575,27 aan producten verkocht. Dit werd medegedeeld in de al- gemene voorjaarsvergadering, welke onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te Middelburg werd gehouden. Dè" voorzitter constateerde in zijn openingswoord, dat 1952 een goed zuivel jaar is geweest, maar hij vermoedde, dat men thans het hoogtepunt achter zich heeft. Sinds 1 Januari traden 17 nieuwe leden tot de vereniging toe. De voor- SChotprijs lag in de eerste drie maan den gemiddeld 1.94 per 100 kg. melk lager dan in hetzelfde tijdvak van 1952. Ook de melklevering lag 1.5% lager; het vetgehalte was in beide pe rioden gelijk, nl. 3,87%. Van de ont vangen melk werd 80% by het kwali teitsonderzoek in klasse I, 16% in klasse H en 4% in klasse III geplaatst. Bij t.b.c.-bestrijding onder het rund vee werden de kosten voor de kling Walcheren op 1,50 per dier gesteld. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Er weid in vermeld, dat vorig jasr door de fabriek van de melkveehou ders 18.194.800 kg. melk werd ontvan- Een met 3,76% vet en 5.523 kg. room. 'aarvoor werd 3.900.278 betaald. Aan onkosten werd betaald 687.838, terwijl op de gebouwen en machines 92.920 werd afgeschreven. De pro ducten brachten 3.654.575 op en aan toeslagen-heffingen werd ontvangen 1.300.915. Bygekocht van andere fa brieken werd voor een bedrag van 300.807. Van de ontvangen melk werd 31% tot boter, melkpoeder en ondermelk verwerkt, terwijl 69% in de afdeling melkinrichting belandde; 44% werd verkocht als losse consumptiemelk en 25% werd in flessen afgeleverd. Op de balans, welke sluit met een totaal be drag van 1.231.271,50, komen de ge bouwen, machines, inventaris e/i au to's voor ten bedrage van 461.000. Het aantal leden steeg in 1952 van 749 tot 752. Aan het einde van het jaar had men 51 man pex-soneel in dienst. Vandaag valt hierover de definitieve beslissing Nu met ingang van 19 April a.s. de prijzen van consumptiemelk- en melk producten worden vrijgegeven, zal van Maandag af op Noord- en Zuid-Beve land de melkprijs voor de consument met één of twee cent per liter worden verhoogd. In een vandaag te houden hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwse Melkfederatie zal hierover definitief worden beslist. Teneinde dë mening van de Beve- landse veehouders, slijters en fabrie ken te vernemen over de te volgen weg bij de gewijzigde toestand, kwam de Melkfederatie Woensdagmiddag in „De Prins van Oranje" in vergade ring bijeen. De heer C. Zee. secretaris van de Federatie, schetste hier na een openingswoord van ir- J. Minderhoud. de nieuwe situatie uitvoerig. Na Zon dag zal iedere fabriek, veehouder en slijter vrij zijn in de vraagprijs. Mi nister Mansholt heeft wel het recht voorbehouden, om bij excessen aan het bedrijfsschap de bevoegdheid te ge ven, prijzen vast te stellen voor de detaillisten en de consumenten. Wan neer daarentegen de melk tegen te lage prijzen zou worden aangeboden, zullen geen beschermende maatrege len voor de slijter en dé fabriek wor den genomen. De subsidies voor de consumenten blijven echter gehand haafd. De situatie is momenteel zo. dat de consument 22 cent per liter be taalt, doch dat daarboven 7 a 8 cent per liter door het rijk" en uit het zui- velfonds wordt bijgepast. Voor het vervoer van de melk in Zeeland wordt slechts 0.9 ct in de consumentenprijs verdisconteerd, terwijl deze kosten ÏV2 a 2 ct. zijn. De melkfederatie acht het billijk, dat deze meerdere kosten voor aanvoer en verwerking nu ein delijk eens aan de consument in re kening wordt gebracht. Temeer omdat in vergelijking met andere artikelen de melk in de afgelopen jaren het minst in prijs is gestegen. Om zowel de boer, de fabriek en de slijter te beschermen voor afbraak heeft de Melkfederatie voorgesteld te komen tot een prijsregeling. In princi pe verklaarde de vergadering zich be reid om aan een dergelijke regeling mede te werken. Zonder een dergelij ke regeling voorspelde de heer Zee een algehele afbraak van de prijzen- Over de verhoging zelf en over de afhaalvergoeding ontspon zich enige Linnenexpositie te Hulst geopend In „De Koning van Engeland" te Hulst werd gisteren de linnententoon stelling, georganiseerd door de Neder landse Federatie van Vlassersvereni gingen en de N.C.B., officieel geopend. Vele autoriteiten, onder wie mevrouw S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz, het lid van Ged. Staten ALS Lockefeer en verschillende burge meesters waren aanwezig toen de heer A van Damme, voorzitter van de Zeeuwsch Vlaamse Bond, met een kort woord de expositie voor geopend ver klaarde. Spreker zette hierbij de bete kenis van het vlasproduct in korte trekken uiteen. Hierna werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Nederlandse Federatie, de heer A Arkenbout, die in krachtige bewoor dingen de aanwezigen opwekte in de toekomst meer linnen te gaan gebrui ken. Nadat het zangkoor „St. Caecilia'' uit St. Jansteen onder leiding van de heer W. Bartz énige liederen ten ge hore had gebracht ging het gezelschap naar de „Graanbeurs" waar me vrouw De Casembroot de tentoonstel- 'in? voor het publiek open stelde mei •iet nippen van bet traditl lint. discussie. Er gingen stemmen op om de prijs ongewijzigd te laten, anderen weer om met één of twee cent te ver hogen. De heer Zee was van mening dat men zich geen zorgen behoeft te maken, dat door een kleine prijsstij ging de consumptie zou teruglopen, daar de melk toch reeds goedkoop is. Het hoofdbestuur werd uiteindelijk gemachtigd zelf deze prijs vast te stel len, hoewel de heer Zee wel de indruk had, dat deze waarschijnlijk 23 ct. dus slechts met 1 cent verhoogd zou wor den. Ook gesteriliseerde melk en yoghurt zal een kleine verhoging in prijs ondergaan. De vast te stellen regeling zal bin dend zijn voor de leden van de Melk federatie, doch de heer Zee deed een beroep op allen om bij niet naleving van de regeling, zowel door leden als niet-leden hiervan mededeling te doen aan het secretariaat Bootje omgeslagen: man verdronken Dinsdagmiddag is bij het uitzetten van z.g. raaien voor zmkstukken bjj Burgh een bootje, waarin twee man nen zaten, omgeslagen. Hierbij is de heer A Speelman uit Burgh verdron ken. De andere inzittende kon worden gered. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. 57e lijst van slachtoffers Verschenen is de 57e lijst van het Nederlandse Rode Kruis van waters noodslachtoffers. Deze luidt als volgt: DREISCHOR Gerrit Bal, geb. 11.8-31 te Dreischor, laatste adres: Langeweg P 87; Jan Bal, geb. 29-4.90 te Bruinisse. laatste adres: Langeweg P 87* Cornells Ma- rinus IJzerman, geb. 20.10.25 te "s H. Arendskerke, laatste adres: P 6; Ma ria, Neeltje IJzermande Jonge. geb. 2.5.24 te Kapelle, laatste adres: P 6. KRUININGEN Helena Adriana BooneZuijdweg geb. 27.11.02 te Yerseke, echtgenote van Laurus Boone, laatste adres: Pol derweg 10. NIEUWERKERK Jan Bom, geb. 19-4.77 te Nieuwer- kerk, laatste adres: Weststraat 33, Wilhelmina Cornelia Faassen, geb. 14.9-05 te St. Philipsland, laatste adres: Kempensweg 380; Simon Sies, geb. 1.8.20 te Nieuwerkerk, laatste adres; Molenstraat 141. STAVENISSE Jacob Arie Mol, geb. 17.10.51, te Stavenisse, zoon van Marinus Mol en Dina Corn. Joh. de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a. ZIERIKZEE Anna Martina Bootvan der Stol- pe, geb. 1.5.85 te Nieuwerkerk, laat ste adres: Prov. str. weg D 545. Opening eerste Zeeuwse Benelux-grenskantoor Op Zaterdag 18 April a.s. des voor middags om half tien zal te Retran- chement het eerste Zeeuwse Benelux- grenskantoor in gebruik worden geno men. Verschillende Belgische en Ne derlandse autoriteiten zullen bij deze officiële plechtigheid aanwezig zijn. Behalve de burgemeesters van Re- tranchemerit, Knokke en Westkapelle verwacht men verschillende vertegen- 'oordip-ers van de diensten voor In- oevr "tifen en Accijnzen in beide lan- I den. verde ondermelk bedroeg 7.32 ct. per kg. De hoeveelheid ondermelk, wtJke teruggaat naar de boerderij, is in ver gelijking tot de vooroorlogse jaren sterk teruggelopen. Het bestuur ls van mening, dat het voor de veehouder be ter was. wanneer algemeen wat meer ondermelk terugging naar de boerde rij, ook al lijkt de prijs dan wat hoog. Thans wordt de ondermelkmarkt tij delijk overstroomd, waardoor de prijs meer daalt dan gewenst is. De gepro duceerde ondermelkpoeder is aan de veehouders terugverkocht voor win- tervoedering. Aan kwaliteitspremie werd het laatste halfjaar 25.168,34 betaald. De belangstelling voor melk veecontrole neemt toe. Voor 1953 is het subsidie op 3 per koe gesteld. De nieuwe consumptiemelkregeling treedt 19 April a.s. in werking. Deze ingewikkelde materie werd door de di recteur, de heer M, A van Varik, uit voerig toegelicht. Voorlopig zal er voor Walcheren, behalve een optrek ken van de prys tot gelijke hoogte op het gehele eiland niet veel veranderen. Hans Warren sprak over moderne dichtkunst „Ivoren Toren" werd verlaten HANS WARREN .moderne poëzie. De Zeeuwse dichter en letterkundig medewerker van de jfrovuiciaio Zeeuwse courant, iians Warren, neen. net zoals hij uct ook zeli unurukte „aaugeuuituom op verzoek vau net oeswur der openuare Leeszaal te v^Lsmgen een lezing te houden over tuouerue poezie. hiouerne poezie, niet name het experimentele uaarui, im mers vindt weinig weerklank eu dit juist het vuiuen van weerklank in de narten van de medemensen is 't streven van dë Kunstenaar, ook van de moderne, jonge ilicnter. Tevoren sprak ir. a. Markus, voor zitter van liet Leeszaaioestuur een welkomstwoord, in het Dijzonüer tot het lid van Geueputeerüe ia een, de heer A. Schout, en zette doei en we zen van de leeszaal uiteen. Zoals be kend, was deze Dijceiikomst belegd ter geregeirheid van net oniangs gevierde 40-jaiag jubileum en in een terugblik wees spr. er o.m. op, dat het exploite ren van een leeszaai veeiai een Hache lijke tnnanciëlej onderneming was ge weest. ue xuianciëie positie maakt nel thans echter mogeiya het ooekenuezit gestadig uit te meiden. Een bezwaar vormt echter de excentrische nggu^g van hei huicuge gebouw en het stre ven is thans aan ook gericht op het vinden van een ander onderkomen, waarin tevens de jeugdleeszaal geves tigd zou kunnen woruen. uit jaar, ai- dus spr., zal men voorts ernstig pogen het ledental uit te breiden. De dichter Hans warien begon zijn lezing met een uiteenzetting over oe moderne poëzie én wees er op, hoe de oègrippen „ivoren toren" en „l'art pour l'art'.' verouaerd zijn. De jonge dichters hebben dit dwaalspoor vena- ten, aldus spr., die vervolgens betoog de, dat het onjuist is om ae tachtigers nog te rangscnikken onder de moder nen; modernen zijn de jongeren van de laatste tien jaren, die hun zeggings kracht vinden in het rhythme van het huidige leven en niet meer in rondelen. Sprekende over de experimentele groep zeide de heer Warren het te be treuren, dat veel gedichten van de ex perimentelen verzanden in de gril, in net experiment, waarna hij ais zijn mening te kennen gat, dat men expe rimentele gedichten niet moet trach ten te begrijpen, maar moet onder gaan. Hij besloot zjjn betoog met het declameren van verzen van o.a. Paul Rodenko, Hans Lodeizen, Remco Cam- pert, Hans Andreus en Jan Vermeu len. Na de pauze sprak Hans Warren op verzoek over zyn eigen werk en declameerde hij uit zyn bundels „Pas torale"' en „Eiland in de Stroom". De heer Markus dankte de spreker voor diens interessant betoog. Zilveren priesterfeest deken J. Plasschaert Dinsdag 2 Juni zal het 25 jaar ge leden zijn, dat deken Plasschaert te Hulst priester gewijd werd. In overleg met de jubilaris zal het feest op Zon dag 7 Juni gevierd worden. Er is een feestcomité gevormd, bestaande uit de geestelijkheid, het kerkbestuur, 't armbestuur, het priestercomité en uit afgevaardigden van alle katholie ke organisaties- Aan de deken zal een smyrnatapijt voor de kerk aangebo den worden, dat door dames uit de parochie vervaardigd werd. In dit ta pijt is 110 kilo wol verwerkt. KUNST Ballet der Lage Landen trad op in Vlissingen De danskunst is in ons land in het algemeen nog nooit erg populair ge weest en zeker was zij tot dusver nim mer een kunstvorm, die in het bijzon der tot de grote massa sprak. Waar om? Erg duidelijk is dit niet. maar waarschijnlijk moet de oorzaak toch voor een belangrijk deel gezocht wor den in het feit, dat het veelal aan in stellingen ontbrak, die het mogelijk maakten financieel mogelijk voor al de kunstdans of het ballet ook buiten de kring van de zg. „beter ge situeerden" te brengen. Zo gezien is het zeker een verdienste van de stich ting „Arbeiderskunstkring Vlissingen", dat zij het Ballet der Lage Landen naar Vlissingen liet overkomen, waar het gisteravond een in groten getale opgekomen publiek, dat zich voor het gebodene ook zeer ontvankelijk toon de, in verrukking bracht. 'En terecht in verrukking, want wat dit jonge gezelschap onder leiding van Mascha ter Weeme en Max Dooyes liet zien. kon in vrijwel elk opzicht de toets der critiek ten volle door staan. Mogelijk was het begin met een „klassiek" ballet op de beroemde Sylphides-muziek naar Chopin nog wat onvolkomen en daardoor zwak, maar direct daarna reeds zorgden Adrine de Clerq. en Johan Mittertrei- ner in de ballade van de „Conincks- kinderen" (waarbij de tekst gezégd werd door Karei Poons) voor een van de hoogtepunten van deze mooie avond. Van geheel andere geaardheid, vurig en spontaan, bleek de door Mas cha ter Weeme en'Karel Poons voor treffelijk gedanste Italiaanse „Taran tella" en bijzonder geestig bracht Ka- rel Poons ook, tezamen met Gréetje Donker, het koddige balletje „Het portret" op muziek van George Auric. Met veel genoegen zagen we na de voorstelling van December de her haling van de „Rattenvanger" van Jo han Mittertreiner en vooral ook van het grappige „Le foyer de la danse", waarin Mascha Stom en Ine Rietstap uitblonken. Na een prachtig gedanst duet op muziek van Tsjaikowski („Ro meo en Julia") trad het gehele gezel schap tot slot nog op in 't vrolijke en uitbundig gedanste ballet „Familie leven" (muziek van Kachaturian) Af zonderlijke vermelding verdient de pianist Wolfgang Wijdeveld, die zich op een weinig fraai instrument toch een voortreffelijk begeleider toonde. Het dankwoord van voorzitter J v. Wachtendonk aan het adres van het gezelschap, dat een reis van ruim 16 uur maakte om 2Va uur in Vlissingen op te treden, was volkomen verdiend. Het ging op gracieuze wijze vergezeld van een vriendelijke bloemenhulde voor de optredende dames. H. A. B. f Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Kennies. ..xut een pak uennies in huis is bran dend maagzuur eingenlïjk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Nieuw Walcheren (Slot van pag. 1.) Jammer genoeg moest blijken, dat, hoewel er in de zomermaanden een al leszins bevredigende belangstelling voor de jeugdherberg bestond, het jeugdcentrum-werk nog niet al te beat op gang wil komen Wat dit aangaat is het Jeugdcentrum, dat steeds een zorgenkind is geweest, ongetwijfeld een teleurstelling geworden. Het is te hopen, dat 1953 een gunstige ontwik keling zal brengen, ook in de finan cier positie van de Stichting Jeugd centrum, daar anders de verdere toe komst wellicht in gevaar komt. De Waloherse en in bredere zin de Zeeuwse jeugd maken van dit ideale conferentieoord te weinig gebruik. In het j'aarverslag werd voorts her innerd aan de jaarlijkse plantdag op 1 November, die ondanks het slechte weer een voortreffelijk verloop had en In de herinnering blijft voortleven als een grote gebeurtenis. Ook werd ver meld. dat in het bestuur van de Stich ting Openluchttheater Toorenvliedt zitting werd genomen door de heer Blaauw met de heer Hoegen als plaatsvervanger en dat de gedachte werd geopperd, of er samenwerking zou kunnen komen tussen Nieuw Wal cheren en de diverse V.V.V.'s. Tenslotte wijdde de secretaris aan dacht aan de voorbereiding van de grote herdenkings-plechtigheden; waarmede dit jaar herstel en weder opbouw van Walcheren zou worden af gesloten. Alles wees er op, dat deze herdenking een voor Zeeland ohge- kende manifestatie zou worden, doch onder de druk der omstandigheden, die het gevolg waren van de watersnood, 'besloot het bestuur haar uit te stelien tot 1954. Gelukkig: kan reeds nu wor den geconstateerd, dat alle toezeggin gen tot medewerking voor 1954 ge handhaafd blijven. Niettemin is het een diepe teleurstelling, dat de her denking door zulke trieste gebeurte nissen moest worden uitgesteld. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: feestavond buurtvereniging „Over de Seisbrug". 7.45 uur; Electro; Cult, voorst.: „Le diable au corps", (18 jaar), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Sentimental' Journey". (14 jaar), 7 en 9 uur: Lu xor: „Het tovertapijt". (14 iaari, 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-Van Eek. 36 en 811.30 uur; Restaurant Dekker; ledenvergadering Philateli- ca, 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Boomerang", (14 j.)> 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2