PROVIHCIALE ZEEUWSE C0UBAN1 Bomaanslagen tijdens toespraak van president reron m Korea 1^0^ Nieuw Walcheren plantte 921.009 bomen en struiken BILT Kantlijn ONTRUIMING SUEZ-KANAALZONE DOOR BRITSE TROEPEN? Vandaag S0WJET WEL WI" ENDHEID DUURT NOG STEEDS VOORT 196e Jaargang - No. 89 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeu vse Courant. Directie F van di Velde en F. B. den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G Baluntijn, PI, verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.t fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLiSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURAN1 EN VRIJE bTEMMEN donderdag 16 April '53 \DVERTEN I IEPRUS 22 et- per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine dvertenties (max 8 regels» van 1—5 regels l l.— Iedere gel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr. '159300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen Brouv.erij;:'.r 2. Ziet ER ZOUDEN GEEN SLACHTOFFERS ZIJN 1 Vervoer krijgsgevangenen Rookwolk hing boven het Plaza Mayo Tijdens een toespraak van de president van Argentinië tot een gro te menigte zijn op het Plaza Maijo te Buenos Aires twee bommen ont ploft. De eerste berichten maken geen melding van slachtoffers. Naar schatting bevonden zich 150.000 personen op het plein. De openluchtbijeenkomst werd bij eengeroepen door de algemene vak bond en werd gehouden voor de ambtswoning van de president. Alle afdelingen van de vakbond waren op geroepen om een betoging van trouw- aan de president te houden. De minister van defensie en het le ger, de vloot en de luchtmacht had den een verklaring uitgegeven, waar in zij de bijeenkomst steunden. Men nam aan dat deze verklaring werd •uitgegeven om de geruchten van een verwijdering tussen de president en de strijdkrachten tegen te spreken. De ontploffing werd door de luis teraars aan him radiotoestellen ge hoord. De president onderbrak zijn toe- Burgemeester d' Ailly van Amster dam heeft Schouwen-Duive- land wél op een belangwekkend ogenblik bezocht! Hij vertoefde er, toen Zondag de dyken doorbraken... Het is de burgemeester van de hoofdstad van Nederland daarbij ver gaan zoals het vele Zeeuwen ver ging. Hij heeft er zich over verbaasd, dat er geen werkkrachten aanwezig waren, dat van Vrijdagavond of Zater dagmorgen het werk stil ligt tot Maandagmorgen of -middag. De bewoners-van Schouwen en Duiveland verbazen zich hier nu al over van de rampdag af en zij vra gen zich op dit ogenblik ondermeer ook af, waar men, als straks de on zichtbare voorbereiding gereed is, de dan benodigde talrijke werkkrachten huisvesten wil. Er gaan geruchten, dat de Rijks gebouwendienst weinig medewerking verleent voor de bouw van barak ken. Ware die medewerking er wel geweest, de barakkenkampen zouden op de drooggebleven delen van Schouwen al gereed zijn geweest. Thans vreest men op dit eiland, dat als er begonnen kén worden, ge wacht zal moeten worden op oplos sing van de huisvestingsproblemen... Het is goed, dat de heer d'Ailly de aandacht heeft gevestigd op de bo ven gesignaleerde misstand. Als een blad in Zeeland dergelijke dingen signaleert, blijft deze stem die van een roepende in de woestijn. De critiek van de Amsterdamse burgervader vindt gelukkig weer klank in den lande. Ook het uitblijven van de schade regeling heeft critiek van de Amsterdamse burgemeester uitgelokt. Hij verklaarde onder meer, dat men soms de indruk krijgt, dat het Rijk voor het vaststellen van de steun aan de slachtoffers van de waters nood wacht op de uitkeringen van het Rampenfonds en de adopterende gemeenten. De heer d' Ailly zeide van oordeel' te zijn, dat de steun van Rampen fonds en adopterende gemeenten moet komen boven de schadevergoe ding en niet mag worden afgetrok ken. Er zal in Nederland wel niemand worden gevonden, die het daar niet mee eens is. Wie aan het Rampen fonds gaf, deed dat niet omdat hij het gevoel had daarmede belasting te betalen, maar uit de spontane drang om te helpen. Iedere gift aan het Rampenfonds zou tot belasting worden als een uit kering uit dit fonds in mindering zou komen op de schadevergoeding door het Rijk. Moeilijk zal men kunnen ontkennen, dat dit onbillijk zou zijn. Het Nederlandse volk heeft royaal gegeven juist omdat het in de over tuiging verkeerde, daarmede balsem te leggen op de wonden, die de Fe- bruarï-ramp heeft nagelaten. Zelfs als het rijk volledig alle schade vergoedt, zou een extra-bij drage uit het Rampenfonds waarlijk geen overbodige luxe zijn. De treinen gaan weer rijden naar Zeeland. Met ingang van 21 April! Er hebben in onze provincie we kenlang stemmen geklonken, die voorspelden, dat het wel langer zou duren, eer het zo ver was. Zij hebben ongelijk gekregen. De treinbussen zullen over de nood weg bij Kruiningen rijden, ook in de periode, waarin de verbetering van die weg nog in volle gang is. Zeeland zal dankbaar zijn voor deze regeling. De enorme omweg over Gent en Antwerpen komt te verval len! Dat is al veel! Ideaal is de toestand ook dan nog niet. Op zijn vroegst in het najaar zal het normale treinverkeer hersteld kunnen worden: als de Kruiningen- polder dicht is en de spoorweg her steld Maar een aanzienlijke vooruitgang is het herstel van het spoorwegver keer met de autobus-pendeldienst in ieder geval wel! spraak, terwijl de menigte zijn naam riep. Na vijf minuten zei Peron: „Dege nen die geruchten verspreiden, zijn vandaag luidruchtiger geweest dan ooit door deze bom te doen ontplof fen." De ontploffingen vonden tien mi nuten na het begin van de toespraak van Peron plaats. Na de explosies verspreidde de menigte zich in de zij straten en een rookwolk hing boven het plein toen de ambulances zich naar de plaats van de ontploffingen begaven. Vorige maand deed zich enige mi nuten nadat president Peron per trein in Buenos Aires was terugge keerd van zijn officieel bezoek aan Chili, een ontploffing voor in een ba- gageloods op het station. In de toespraak verzekerde Peron zijn toehoorders dat de economische en sociale positie van Argentinië nooit beter was geweest dan thans. Hij voegde eraan toe dat hij zich po litiek sterk genoeg beschouwde om in de toekomst elke actie te onder nemen die noodzakelijk mocht zijn. Tot de oppositie zei hij: „Op de dag waarop u bewijst dat u kunt werken voor de republiek, zullen wij u alles vergeven, de bommen incluis." In Rampenfonds f 105 millioen In het Nationale Rampenfonds is tot Woensdag 105 millioen gulden binnen gekomen. Sinds Dinsdag is er dus eeö millioen bijgekomen. Het centrale verrekenkantoor voor brandstoffen van het rijkskolenbureau heeft op rekening van het Nationale Rampenfonds een bedrag gestort van 508.920,31. Dit is door extra produc tie der Limburgse mijnen in Februari j.l. bespaard op toeslagen voor import kolen. Voorts werd uit Niéuw Guinea opnieuw een gift ontvangen. Ditmaal van 70.000. Vliegtuigen boven convooien Naar de Amerikaanse vijfde lueht- machtgroep meedeelt, hebben vlieg tuigen der V.N. Woensdag twee van de drie Noordelijke convooien waar genomen, die met zieke en gewonde krijgsgevangenen op weg naar het Zuiden zijn. De eerste groep werd 18 kilometer ten Noorden van Jongpong- Ni gezien, de andere reed nabij Si- nandjoe. Zevenhonderd communistische zie ke en gewonde krijgsgevangenen, die door troepen van de Ver. Naties per schip werden vervoerd om naar de uitwisselingsplaats gebracht te worden veroorzaakten moeilijkheden en wei gerden van boord te gaan. Ze eisten een betere behandeling van de gealli eerden. Van Amerikaanse zijde wordt ver wacht, dat ongeveer 100 Amerikanen, die in Noordkoreaanse krijgsgevangen schap zijn geraakt, niet willen terug keren, omdat ze tot het communisme bekeerd zijn- Doodstraf voor valse bonkaarten In een proces te Leipzig tegen acht Oost-Duitsers, die er van worden be schuldigd in opdracht van de Ameri kaanse geheime dienst valse bonkaar ten in omloop te hebben gebracht is tegen de hoofdbeklaagde de doodstraf geëist. •v-7 Het zusterschip van de kruiser ,JDe Ruyter", dat de naam, draagt van Ad miraal de Ruyters beroemdste schip, liL de „Zeven Provinciën", heeft Dins dag voor het eerst zee gekozen. Het schip op de Nieuwe Waterweg. Einde van een belastingparad ijs De ongeveer 1700 inwoners van de Britse Scilly-eilanden zullen voor het eerst inkom sten- en winstbelasting moe ten gaan betalen. De Britse minister van finan ciën, Butler, verklaarde Dins dag, dat op heden door „on doelmatige" administratie de bewoners van deze eilanden deze belasting niet betaalden. Deze „gelukkige stand van zaken" zal worden beëindigd, zo verklaarde de minister. BESPREKINGEN TE CAIRO Egyptenaren willen geen Britse defensie-hulp Van officiële zyde te Caïro is verklaard, dat binnenkort de Brits-Egyp tische onderhandelingen over ontruiming van de Suezkanaal-zöne wor den heropend. Van Britse zijde zullen de besprekingen worden gevoerd door de am bassadeur te Cairo Sir Ralph Stevenson en de opperbevelhebber der landstrijdkrachten in het Midden-Oosten generaal Sir Brian Robertson. Laatstgenoemde wordt met ingang van heden (Donderdag) van zijjn com mando ontheven en opgevolgd door generaal Sir Cameron Nicholson. Ge neraal Robertson wordt in Juni adjudant-generaal van het leger. Wat de ontruiming van de kanaal- zóne betreft staat Egypte op het standpunt, dat de ontruiming onvoor waardelijk moet zijn en niet gekop peld aan de kwestie van Egypte's toetreding tot een internationaal com mando voor het Midden-Oosten. De Britten willen echter niet, dat de ver dediging van de kanaalzóne zwakker wordt na hun vertrek. Een Egyptische militaire woord voerder heeft te Cairo op een pers conferentie verklaard, dat de onder handelingen met Engeland uitslui tend de evacuatie van de kanaalzóne zullen betreffen. De organisatie van de verdediging van het Midden-Oos ten zou niet ter sprake komen. Dinsdag heeft Generaal Ridgway voor een officieus bezoek in Nederland ver toefd. Hij bezocht o.o. vergezeld door zijn vrouw, de .JZeukenhof' en de .flo ra". Een Volendams meisje hing Gene raal Ridgway een narcissenkrans om bij zijn vertrek van de „Flora". In het midden Mevrouw Ridgway. viert kroonprinses Mar- grethe van Denemarken haar 13e verjaardag. R.A.F.-VLIEGTUIG. NAAR MOSKOU Amerikanen willen in Moskou rondneuzen De Russische regering heeft toe stemming gegeven, dat een vliegtuig van de R.A.F. de zes Britten en een Ier, die onlangs door de Noordkore aanse autoriteiten zijn vrijgelaten, in Moskou bomt ophalen, zo wordt van gezaghebbende zyde te Londen ver nomen. Wanneer het Britse toestel naar de Sowjet-TJnie vertrekt, is nog niet bekend. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft beloofd, de Britse ambassade te Moskou te ver wittigen, wanneer de vrijgelatenen, onder wie de voormalige Britse ge zant te Seoel, Holt, in de Russische hoofdstad aankomen. Van Deense zijde wordt gemeld, dat in de Oostzee een zekere ontspanning is waar te nemen. Van Bornholm af komstige Deense vissers verklaren, dat Sowjet-patrouilleschepen Deense, Zweedse en Westduitse vissers toe staan binnen de twaalf-mijlzöne te vissen, die de Oosteuropese landen onlangs eenzijdig hebben afgekon digd. Ook wordt aan Deense, Zweedse en Westduitse vissersschepen toegestaan Minister wil optreden tegen Charles Chaplin wil niet meer in U.SA wonen Charles Chaplin, die sedert 1910 ingezetene van de Verenigde Staten was, heeft zijn vergunning om op nieuw de Ver. Staten binnen te ko men, ingeleverd, daarmee te kennen gevende, dat hij niet van plan is zich weer in Amerika te vestigen. Dit is Woensdag meegedeeld door het Amerikaanse ministerie van jus titie te Washington, dat verleden jaar, toen deze filmster voor een be zoek aan Europa de Ver. Staten ver liet, de immigratie-autoriteiten op dracht gaf, Chaplin bij zijn terug keer aan een onderzoek te onderwer pen. Z. Afrikaanse verkiezingen De algemene verkiezingen in Zuid- Afrika zijn Woensdag rustig verlo pen. In vele districten had in de ochtenduren reeds ongeveer de helft der kiezers gestemd. In veel districten stemden meer vrouwen dan mannen. Anderhalf mil lioen blanken, ongeveer een tiende deel van de bevolking, hebben hun stem uitgebracht. Leiders van de Verenigde Partij menen, dat een goede opkomst der kiezers voor hen voordelig zal zijn, maar de Nationale Party meent ze ker te zyn van de overwinning. De minister van volksgezondheid overweegt op welke wijze preventief en curatief maatregelen genomen kunnen worden en hoe deze maat regelen kunnen worden gesteund tegen de „verslaving aan narcotica" Dit blijkt uit de memorie van ant woord over d begroting 1953 van het departement van sociale zaken en volksgezondheid, in welke memorie voorts o.m. wordt gezegd, dat in 1953 aan sigaren, sigaretten en tabak#een hoeveelheid werd verbruikt, overeen komende met een kleinhandelsprijs van 628 millioen gulden; in 1952 van 676 millioen gulden, hetgeen overeen komt met een bedrag van resp. 61 en 65 per hoofd der bevolking. De verbruikscijfers over 1951 en 1952 van tabaksartikelen zyn: (tus sen haakjes het verbruik in 1952) si garen 720 millioen (814 millioen), si garetten 8.442 millioen (9.472 mil lioen), tabak en shag 10.600 ton (10.412 ton). Hieru't blijkt, dat het tabaksverbruik over 19511952 stij gende is. Het bedrag, dat werd uitge geven voor import van tabak en ta baksartikelen, verminderd met het bedrag, dat werd ontvangen voor export van tabak en tabaksartikelen, bedroeg de tegenwaarde van 85 mil lioen gulden over 1951 en van 74 mil lioen gulden over 1952. ZEVEN JAREN ACTIVITEIT Jeugd maakt te weinig gebruik van ideale Jeugdcentrum Domburg De Stichting Nieuw Walcheren heeft tot dusver 921.009 bomen en struiken op Walcheren geplant. Men kan zich gemakkelijk indenken, hoe het eiland er op vele plaatsen nog zou hebben uit gezien, als dit niet was geschiedOnt werpen voor beplantingen werden in de plantseizoenen van 1952 gemaakt voor practisch alle Walcherse gemeenten, waarin in totaal 80.000 planten en bomen werden verwerkt, die voor 99 ook door de Stichting werden bekostigd. Bovendien kon vorig jaar aan de gemeenten van Walcheren een extra crediet worden toegekend voor de vervulling van wensen, die ten op ziekte van de beplanting nog mochten leven. Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt. bracht onder de leuze „Plant een boom op Walcheren", inderdaad een zeer belangrijke bydrage vormen tot de verfraaiing van Walcheren. Zonder de werkzaamheid van de heer Broerse zou het de Stichting onmogelijk zijn geweest, alles wat er tot stand Is ge bracht, te verrichten en naar hem gaat dan ook haar grote dankbaarheid uit. Reeds jaren toont hg zich thans een vriend van Walcheren, die, gedre ven door een onverwoestbaar idealis me, tijd noch moeiten te veel acht om bij te dragen tot de toekomstige schoonheid van dit eiland. De financiële positie van de Stich- i ting bleef gezond, al moet helaas ge- Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer G. Ballintyn, dat in de Woensdagavond gehouden ledenver gadering werd uitgebracht, bleek, dal de Stichting, welke eind 1945 werd op gericht ter bevordering van Walche- rens welvaart, ook in het jaar 1952 weer zeer nuttig werk heeft kunnen verrichten. Het jaarverslag van de landschapsarchitect, de heer C. P. Broerse en van de Herbeplanttngscom- missie, welke bestaat uit de heren P. Blaauw en D. F. P. Hoegen, toont dui- delyk aan, dat er wederom aanzienlij ke bedragen werden uitgetrokken voor de herbeplanting van net eiland en dat de gelden, destyds bijeenge- constateerd worden, dat de beschik bare middelen het nemen van nieuwe initiatieven niet meer toelaten. Jeugdcentrum zorgenkind. Op 28 Mei werd te Grypskerke het met medewerking van Nieuw Walche ren tot stand gekomen proefbedriji Hof Zwagerman, geopend. De Stich ting zorgde voor de beplanting en schonk een stuk jong stamboekvee. Op 10 Mei werd het Jeugdcentrum te Domburg officieel geopend; daarmee werd een doel bereikt, waarvoor de Stichting lang heeft geijverd. Het werd overgedragen aan de Stichting Jeugdcentrum Nieuw-Walcheren en wordt, zoals bekend, geëxploiteerd door de Ned. Jeugdherbergen Centra le. (Vervolg op pag. 2) Naar Navo-conferentie Charles Wilson, de Amerikaanse mi nister van defensie, is Woensdag, mei de Amerikaanse minister van het le ger, Robert Stevens, in Frankfort aangekomen. Hij zal Amerikaanse troepen inspec teren en de conferentie van de minis ters van defensie van de Navo bijwO' nen, die Maandag in Parijs begint zonder meer Poolse havens binnen te lopen. Wanneer men hier nog aan toe voegt, dat een Russische functionaris van de Sowjet-contróle-commissie in Duitsland vriendelijke dingen heeft gezegd over vrije verkiezingen in Duitsland en ontruiming van Oost- Duitsland door de Russendat de Chinese communisten aan de welwil- lendheidspolitiek meededen door 1900 Japanse gevangenen vrij té laten dan is het wel allemaal vriendelijk heid wat de klok slaat. Twee Ame rikaanse parlementsleden, Fulton en Corbett hebben een visum aange vraagd om zelf eens in Moskou te gaan kijken. Repen chocolade met rattenvergif G.G.D. moest 25 magen leegpompen De Tilburgse politie heeft Woens dag handen vol werk gehad om 25 me rendeels jeugdige inwoners van de vergiftigingsdood te redden. Drie kin deren vonden in een vuilnisemmer een doos met veertig repen chocola. De vindertjes deelden hun schatten kwistig rond en ook enkele moeders snoepten mee. Wat bleek echter? De repen waren allen met rattenvergif bestreken. Een bewoner van de Koopvaardij- straat, die daar een bedrijf in le vensmiddelen heeft, ha'' een tijdlang grote last gehad van ratten en mui zen. En had er dit op bedacht. Met groot succes, want het ongedierte verdween. Het knechtje van de za kenman vroeg tenslotte wat hij met de nu overbodig «reworden vergiftig de repen moest beginnen en het ant woord van de baas was: ruim maar op. Dat deed het knechtje op zyn manier, zodat de repen in de vuilnis emmer terecht kwamen. Met het ge volg dat de politie via de radio en door middel van een luidsprekerauto de buurtbewoners moest alarmeren. Het hielp. Binnen kort' tijd waren al 25 personen bü de G.G.D. geweest om hun maag te laten leegpompen. Nieuwe spoorbrug Hollands Diep Zoals men weet bestaat het nlan in de komende twee jaren de enkelspo- rige brug over het Hollandsch Diep by Moerdijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden in gericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal, zo vernemen wij thans, bestaan uit vijf overspanningen van elk tweehonderd meter, elk op drie steunpunten en een brug van dertig meter op twee uïtein- dpn. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pyiers, die voor het dragen van een dubbelsporige brug ge schikt zijn. Het assembleren van twee van de vijf overspanningen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht geschie den. De overige drie bruggen worden op een, nafay de Moerdijklirug te bou. wen montagestelling geassembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 drie overspanningen op de pylers te plaatsen en in 1955 de overi ge twee. Zij zullen in twee helften worden ingevaren, zodat in totaal tien brugdelen met tusenpozen door inva ring op hun plaats worden gebracht. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging In 1955 dubbelsporig be reden kunnen worden. Het gehele werk zal worden uitgevoerd door veertien Nederlandse bedrijven, 0 Kapitein Lorentson, de gezagvoerder van het Zweedse schip „Naboiand". dat op 3 April in de Dardenellen met de Turkse duikboot ..Dumlupinar" in aan varing is geweest. Is door de Turkse autoriteiten naar een ziekenhuis gezon den. Lorentson lijdt aan een zenuwstoor- DE VERWACHT WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met enke le verspreide buien. Matige tot zwak ke wind, in hoofdzaak uit Noordelijke richting. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. li AprU. Zon op Maan op: ZON EN MAAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1