PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse straaljagers boven het eerste gewonden-convooi Zoutonderzoek Zeeuwse gronden vrijwel gereedgekomen BILT Kantlij n ENGELAND HEEFT DE HOOGSTE BELASTINGEN TER WERELD Vandaag NIEUW GEBOUW VOOR HET ONDERWIJSDEPARTEMENT 196e Jaargang - No. 83 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeu-vse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balnntijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURAN1 EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine dvertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t l—. Iedere gel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walslr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g. 2228): Ooatburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef. DE UITWISSELING IN KOREA Ziekenauto's rijden drie dagen van Jaloerivier naar Kaesong Amerikaanse straaljagers zullen bo ven het eerste convool vliegen, dat zieke en gewonde krijgsgevangenen uit een streek, vijftig kilometer ten Zuiden van de Jaloe-rivier, tvaar zich 'n aantal krijgsgevangenenkampen der communisten bevindt, naar Kaesong, het basiskamp der communis ten vervoert. Kaesong ligt ongeveer tien kilometer van Pandmoendjon, in de neutrale zöne. Deze luchtdekking, die direct by het vertrek van het convooi begint, wordt uitgevoerd om te verzekeren dat de commu nisten niet kunnen zeggen, dat het c onvooi onderweg door geallieerde vliegtuigen is aangevallen. Het uit twintig voertuigen bestaan de eerste convooi zal drie dagen over de reis naar Kaesong doen. De eerste honderd man sterke groep van zieke en gewonde krijgsgevangenen, zal twintig dezer aan de verbondenen worden overgegeven. Bij deze eerste groep zouden zich twee Nederlanders bevinden. Overeen is gekomen dat op Roofmoord in sneltrein met de dood bekocht Bg aankomst van de sneltrein Bazel- Pargs in het station Mulhouse trof men in de postwagen de dienstdoende postambtenaar stervend aan. Het bleek, dat hy door een dief was neer geslagen. De dief, de Belg Maurice Dosscne uit Gent, was uit de trein ge sprongen met twee postzakken en de tas van de postambtenaar. Hy moet daarbq ongelukkig terechtgekomen zijn en bewusteloos op een spoorlijn zgn blgven liggen. Een later voorbg- rijdende goederentrein vermorzelde 't lichaam van de dief. Zeeland had zijn hoop op een luchtverbinding eigenlijk reeds afgeschreven. Wel sloegen wg ons zelf bg iedere voorkomende gele genheid nog parmantig op de borst en verklaarden, „dat de luchtlijn Rotterdam-Haamstede-Vllssingen de enige eertijds renderende binnen landse luchtlgn was". En wel dachten wg met heimwee terug aan de tgd, waarin „De Schelde" in Vlissingen vliegtuigen bouwde en er een bloeien de vereniging van zweefvliegers be stond. Maar ernstig geloven aan de te rugkeer van een Zeeuwse luchtlijn, ach, dat deden wfl toch eigenlijk niet. Zo min als wij nog sertéus geloven, dat de Stoomv. Mg. Zeeland ooit weer een dagelijkse dienst van Vlissingen op Engeland zal gaan onderhouden. Nu komt daar evenwel plotseling het helicopterplan Brussel-Rotter dam uit de lucht vallen. En daarme de stijgt de kans, dat Zeeland weer in de luchtrunning komt. Daarom is het goed, dat het depar tement Zeeland van de Ned. Mg. voor Nijverheid en Handel contact met de Sabena heeft opgenomen om in sa menwerking rriet andere Zeeuwse in stanties aansluiting te vinden op de nieuwe Rotterdamse perspectieven. Want het moge waar zgn, dat in normale tgd de verbindingen van Zeeland met het Westen goed zgn, per helicopter kan men van een en kele reis altgd nog een uurtje afkng- {ien en van een retour zelfs twee vol- a uren. Kostbare tydwïnst dus, die de moeite loont! Wg zgn benieuwd, wat er ten slot te uit de bus zal komen. Een ton anthraciet kostte in 1946 34.70, tegenwoordig 92.25. Een stijging dus met 165%. De eierkolen stegen in deze periode met 115% van 25.20 tot 54 per ton. De lonen stegen maar met 23%. En de algemene kosten van het levens onderhoud stegen met 45%. Deze wanverhoudingen hebben hier en daar tot moeilijkheden geleid. In Almelo bijvoorbeeld dreigt in de ko mende winter de kolenleverantie in het honderd te lopen. De klanten zit ten diep in de schuld, de kolenhande laars zgn niet in staat crediet te blij ven geven. Alleen als er regelmatig betaald wordt, zullen de Almeloërs volgend seizoen kolen hebben Hoe staat het daarmede in Zee land vroegen wij ons af. Het blgkt mee te vallen. Abnormale betalingsachterstanden komen vol gens een der grootste Zeeuwse kolen- firma's hier niet voor. En de Zeeu wen hangt in ieder geval geen koud stookseizoen boven het hoofd. Maar men ziet, waartoe het verlo ren gaan van het evenwicht tussen prijsstgging en loonstijging kan lei den. De werkloosheid is in Nederland in Maart sterk gedaald. Zelfs als men de 2349 geëvacueerde mannen als werklozen beschouwt, is het aantal mannen zonder emplooi in één maand verminderd van 120.670 tot 86.522. In Zeeland is de werloosheid het laagst: 1 werkloze per honderd werkende mannen. Deze dalingen spruiten voort uit de ramp van 1 Februari. De noodlot tige gebeurtenissen maakten tal van openbare werken nodig. Straks zal er gebouwd moeten worden Ziedaar tenminste één gunstig ge volg Vermoedelgk echter zijn 40.000 werklozen heel wat goedkoper, dan een stormramp van deze omvang... elk der vrachtauto's met verf een groot rood kruis zal zgn aangebracht. Voertuigen zullen voorts rode vlag gen voeren. Nader wordt gemeld, dat 'n grond- nevel Dinsdagmorgen het waarnemen van het convooi uit de lucht zeer be- moeilgkte. De vliegtuigen zouden het convooi vermoedelgk niet voor de middag kunnen ontwaren. Communistische officieren-onder handelaars hebben hun geallieerde collega's Dinsdag te Panmoendjon medegedeeld, dat Woensdagochtend een nieuw, uit 45 voertuigen bestaand convooi van zieke en gewonde krijgs gevangenen uit de kampen-streek ten Zuiden van de Jaloe naar Kaesong zal vertrekken. De onderhandelaars komen Woens dag opnieuw bijeen. In Rampenfonds thans 104 millioen In het Rampenfonds was tot Dins dagavond H4 millioen gulden binnen gekomen. Maandagavond bedroeg de stand 103-9 millioen. Kapitein van „Naboland" moet terechtstaan Lorentzon, de kapitein van het Zweedse schip „Naboland", dat tien dagen geleden in aanvaring kwam met een Turkse duikboot in de Dardanel les zal binnen enige dagen voor een rechtbank te Tsjanakkale worden gedaagd, aldus werd Maandagmorgen door het parket van de rechtbank van Tsjanakkale medegedeeld. Militairen kunnen bij volmacht stemmen Aan stemgerechtigde militairen zullen in het algemeen geen bgzondere faciliteiten worden verleend om zich op 27 Mei, de dag der gemeenteraads verkiezingen. te begeven naar de ge meentes waar zij in het kiesregister zgn opgenomen. Krachtens de kieswet kunnen zij echter hun stem bg volmacht uitbren- ges MINISTER BUTLER MEENT t Suikerrantsoenering nadert einde De Engelse minister van financies Richard Butler, beeft Dinsdagmid dag in het Engelse Lagerhuis zyn begrotingsvoorstellen ingediend, wel ke betrekking hebben op nationale ui'gaven in het komende begrotings jaar. De uitgaven belopen naar schat ting ruim 4 milliard pond sterling. De kosten der landsverdediging zullen ongeveer pond sterling 1.6bo millioen bedragen. Daarvan zijn 580 millioen voor het leger, 548 millioen voor de luchtmacht, 364 millioen voor de marine en 'jet restant voor overige uitgaven. Voor sociale diensten zal een be drag van ongeveer 1,2 milliard pond sterling nodig zgn en wel voor de ge zondheidsdienst 416 millioen, voor opvoeding 285 millioen, voor huizen bouw 70 millioen, voor armenzorg 128 millioen, voor het verzekerings fonds tegen werkloosheid en ziekte 182 millioen en voo. pensioenen 89 millioen. Verder zullen voor alle andere bur gerlijke uitgaven voor bestuur, poli tie, landbouw en koloniën nog een milliard pond sterling nodig zijn. De schuldendienst zal ongeveer 660 millioen pond sterling vergen. De voorgestelde belastingverlagin gen zouden in hoofdzaak bestaan in verlaging van de omzetbelasting op 'n groot aantal huishoudelgke appara ten, automobielen, radiotoestellen enz. met ongeveer een vierde, verlaging van het standaardtarief der belasting op inkomens boven een bepaalde grens van 47% tot 45% met een overeen- is het 25 jaar geleden, dat het luchtschip „Italia" onder commando van de Italiaan No- bile opsteeg, voor de reis naar de Noordpool, waar het in het poolijs verging. Zeven en twintig mannendie ervan beschuldigd worden te hebben deelge nomen aan een terreurdaad van de Mau Mau worden onder sterke bewaking naar de rechtbank te Githoengoerl ge bracht. komstige belastingverlaging voor de inkomens beneden deze grens. Minister Butler deelde verder mede, dat de regering hoopt de suikerrant soenering te kunnen opheffen. Minister Butler waarschuwde, dat Engeland moeilgkheden bg zgn ver koop van goederen naar het buitenland zal hebben te overwinnen. Engeland streeft er naar de vrije omwisselbaar- heid van het pond sterling te herstel len, doch er zgn moeilijkheden, die het bereiken van dit doel in korte tijd ver hinderen. Het feit, dat Engelands pro ductiecapaciteit niet ten volle benut kan worden Is voor een deel toe te schrijven aan de zware belastingen, die ongeveer de hoogste ter wereld zgn. Zelfs na de thans voorgestelde be lastingverlagingen zullen de belastin gen in Engeland nog niet een peil heb ben bereikt, dat gematigd kan wor den genoemd, zo zeide hi). Fruit, groenten en boter naar Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben Dinsdag een bedrag van 7,5 millioen D. M. beschikbaar gesteld voor in voer van boter, 3 millioen D. M. voor invoer van groenten en 3 millioen D. M. voor invoer van fruit, alles uit Ne derland. De ministerskamer ih het nieuwe ge bouw van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in Den Haag. Vandaag verkiezingen in Zuid-Afrika Apartheid niet in het geding De verkiezingsdag van heden Woensdag is in Zuid-Afrika met grote spanning tegemoet gezien. Er moeten 156 leden voor de Volksraad worden gekozen, die te vergelijken is met onze Tweede Kamer. Drie leden vertegenwoordigen de negerbevolking. Honderd vijftig wor den er gekozen in de vier provincies en 6 in Zuid-West Afrika. De Nationale PartS. die geleid wordt door dr. Malan, de tegenwoordige pre mier rekent op een meerderheid. Zij staat de apartheid voor. In deze par tij hebben de Boeren het voor het zeggen. De Verenigde Partij, die hoopt de Nationale Partij te verslaan, is En gels georiënteerd, maar zij staat even eens de apartheid voor, De Arbeiders partij heeft bij het bestaande kies stelsel weinig kans. Door dit kiesstelsel gebaseerd op districten is het uiterst moeilijk een voorspelling van de afloop dezer ver kiezingen te doen. Algemeen is de verwachting, dat er een zeker machtsevenwicht tussen de beide grote partijen bestaat. Aangenomen wordt, dat de opkomst van de kiezers groter zal zijn dan ooit te voren. Alleen de blanke bevolking mag aan deze verkiezingen deelne men. Een honderdjarige op reis Met de „Willem Ruys", die volgeboekt onderweg is van Indonesië naar Rotterdam, reist de 100-jarige mevr. Van DorpLamira mee, in gezel schap van haar 66-jarige doch ter en verzorgster. Voorzover bekend is dit de eerste maal in de geschiedenis van de Rotter- damsche Lloyd, die zelf onge veer een eeuw oud is, dat er op een van haar schepen een 100-jarige wordl vervoerd. Mijnwerkers niet vrij op Koninginnedag Tijdens de Maandag gehouden ver gadering van de Mijnindustrieraad kwam ook ter sprake de door het college van rijksbemiddelaars getrof fen regeling voor Koninginnedag. De ze regeling is voor het mljnbedryf niet uitvoerbaar, aangezien net niet mogeiyk is in dit bedryf een gedeelte van de dag vrijaf te geven. In plaats daarvan zal aan de arbeiders een halve dag verlofloon worden uitge keerd. De raad besloot er bij de regering nogmaals met klem op aan te drin gen, dat voor de toekomst ten aan zien van de viering van de nationale feestdag een regeling wordt getrof fen. die het mijnbedrijf niet m een uitzonderingspositie plaatst. Secretaris N. C. B. T. B. naar Amerika Drie goede bekenden in kringen van de Nederlandse landbouwpers zgn Dinsdag met het s.s. „Nieuw Amsterdam" naar de V.S. vertrok ken, om daar in het kader van het technische hulpprogramma van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) de landbouwvoorlichting in de ruimste zin te bestuderen. De stu diereis zal ongeveer twee maanden duren. De deelnemers zgn de heer J. Breu- nis, hoofd van de afdeling voorlich ting van het ministerie van land bouw, ir. D. J. Maltha, hoofd van de afdeling documentatie van genoemd ministerie, en r. Q. Wansink, secre taris van de Nederlandse Christeiyke Boeren- en Tuindersbond. Valsheid in geschrifte bij „opzetten" van aannemers De Arnhemse rechtbank heeft de Nijmeegse aannemer W. P. veroor deeld tot een geldboete van 100,- subs. 10 dagen hechtenis wegens vals heid In geschrifte. Volgens de tenlastelegging zou de aannemer de inschrijvingssom voor de aanbesteding van openbare werken te Ngmegen na afspraak met andere inschrijvers hebben verhoogd met een bedrag ter bestrgdlng van gemaakte kosten door deze aannemers. Op het desbetreffende inschrgvingsforrau- lier had hg evenwel verklaard, dat in 't inschrijvingsbedrag geen kosten ten behoeve van derden waren begrepen. De rechtbank achtte bewezen, dat met deze methode van „opzetten'' het misdrgf valsheid in geschrifte wordt gepleegd. ,JUEER DAN MINIMAAL NODIGE" Rijksdiensten in 1070 panden Dinsdagmorgen Is het nieuwe ge- bom van het departement van on. derwys aan de Nieuwe Uitleg te 's-Gravenhage officieel aan minister Cals overgedragen en daarna in ge. foruilgenomen. Ir. H. B. J. Witte, minister van we deropbouw en volkshuisvesting was de eerste spreker. Hg meende, dat de hulsvesting van de rgksdiensten in het algemeen te wensen overlaat. Vergeleken by 1939 C-CIJFERS VALLEN NIET MEE. Goede ontwatering en regen onmisbaar voor ontzilting Het zoutonderzoek op de Zeeuwse gro nden, welke geïnundeerd zijn ge weest, is thans vrijwel gereed. Vrgwel alle drooggeltomen polders Werden bemonsterd. In het „zout"-Iaboratorium te Goes moesten voor dit gebied ongeveer 4500 monsters worden onderzocht in verband met adviezen over de wijziging van het bouwplan. Het advies luidde meestal: gerst. Slechts in enkele polders was het zoutgehalte zo laag, dat ook nog andere gewassen konden worden ingezaaid. Daar de na 15 April droogkomende gronden _practisch niet meer bezaaid kunnen worden, heeft verdere be monstering voor de practgk thans geen zin meer. Wanneer op deze gronden m het komende najaar de ontwatering in orde zal zgn en bo vendien de benodigde 250 m.m. valt, waarop gerekend mag zullen deze percelen vóór de 1954 voldoende ontzilt zgn. Wel zal op verschillende plaatsen worden voortgegaan met het nemen van contrólemonsters, doch deze heb ben meer wetenschappelijke beteke nis Ook kunnen zg van belang zgn voor de boeren in de thans nog over stroomde polders, wanneer aeze in het komende najaar bgv. overwegen om wintertarwe te gaan zaaien. De zoutcijfers van de reeds droog- gekomen gronden vallen intussen over het algemeen niet mee. Slechts in enkele polders, welke een kort stondige inundatie hadden, blgven de ze cgfers beneden de 10. De weten- schappelgke afdeling van Landbouw- herstel heeft voor ae diverse gebie den een globaal zoutcijfer voor ge ploegde grond dus de meest on gunstige situatie vastgesteld. Op Walcheren komt men hierbij voor de saaitgd Zuid Watering tot cgfers van 310, in de Oost Watering van 1015 en in de Oranje-, de Suzanna- en de Nieu- werkerkepolder van 1520. Uiter aard treden bg een nadere bestude ring van de cgfers der percelen nog wel verschillen ten gunste en ten on gunste op Gerekend voor het gehele gebied, kunnen deze cgfers echter als juist aangenomen worden. Op Noord Beveland, waar alleen de Oost-, de Adriaan-, de Willem-Adri- aan- en de Westpolder nog bemon sterd moeten worden, komt men over het algemeen aan C-cgfers van boven de 15. Slechts enkele polders die kon onder water stonden, liggen er beter voor. Ook de gebieden rond Wolphaarts- dijk en Ellewoutsdgk komen boven de 15, terwijl Baarland met gemiddelde cgfers van 1015 iets gunstiger uit de bus komt. De drooggekomen pol ders van Oostelgk Zuid-Beveland staan er niet zo slecht voor. Behalve dat deze polders slechts korte tgd on der water stonden, hebben deze onge- twgfeld ook geprofiteerd van het feit, dat het Scheldewater hier minder zout ls. Zo zijn voor de Völckerpolder cijfers van 13, de Anna Mariapolder en de Zimmermanpolder 610, de Emmanuelpolder 36, en de Rei- gersbergse polder 610 genoteerd- De Nieuwlandepolder komt aan zout cijfers van 615. In de inmiddels in gezaaide Völeker-, Anna Maria- en Emmanuelpolder kan men met uit zondering van erwten en bonen en minder aardappelen, practisch alle gewassen weer aantreffen. THOLEN MINDER ZOUT DAN IN 1944. Op Tholen is de toestand het on gunstigst in de omgeving van Stave- nisse, waar het zoutcijfer rond de 20 ligt. In het gebied van St. Ann al and komt men aan cgfers van 3--10 en voor Poortvliet en St. Maartensdgk van 610 Hoewel een juiste vergelij king met de inundatieperiode van 1944 niet mogelijk is, daar de over stroming thans op een on; .(Vervolg op pag. 2. is het aantal der rijksambtenaren verdubbeld. In Nederland zijn de rgksdiensten in 1070 panden onderge bracht en in Den Haa zgn daarvoor uim 300 panden in gebruik. De bewindsma- noemde het een ongezonde toestand, dat rgksdiensten in woningen en flatgebouwen gehuis vest moesten worden. De minister onderstreepte daarna het belang van een regeringscen trum, waarbij de departementen in eikaars onmiddellijke nabijheid zijn gelegen. Sprekende over het nieuwe gebouw van het onderwgsdeparte- ment noemde hy het een gelukkige omstandigheid, dat bij de bouw niet alleen rekening behoefde te worden gehouden met het „materieel mini maal noodzakelijke". De zelfbewust heid der democratie, zl merkte hy op, moet zich in ónze gebouwen weerspiegelen. Daarna bood hij zijn ambtgenoot Cals een schrijn aan met de sleutels van diens werkkamer. Vervolgens sprak de minister van onderwgs, mr. J. M. L. Th. Cals een rede uit, waarin hij er aan herinnerde dat het ministerie van onderwijs be staat sedert 1918. De minister gaf daarna een overzicht van de panden waarin zijn min'sterie in de loop der triden gehuisvest was geweest. Na de bevrijding begon men naar een eigen woning uit te zien en sloeg begerige ogen on het gebouw van de tonografische dienst, dat thans ge schikt gemaakt, uitgebreid en ver nieuwd is voor huisvesting van het deoartement. De minster dankte allen, die aan de bo'iv en de aesthetische verfraaiing meewerkten. Na de rede van mr. Cals zongen de aanwezigen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, waarna de minister het gebouw symbolisch overnam door met de van minister Witte ontvangen sleutel de deur van zijn werkkamer te openen. Minister Cals hield daarop een re ceptie. 9 Een tweemotorig Amerikaans vliegtuig met 22 passagiers en een bemanning van 3 man aan boord wordt in de bergen ten Oosten van Seattle (Ver. Staten) ver mist. DE VERWACHT: VRIJ KOUD. Enkele buien, maar hier en daar ook opklaringen. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Noordoost. Vrg koud. ZON EN MAAN. 16 April. Zon op 5.41 onder 19.40 Maan op: 6.20 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1