Ruimer diplomatiek contact met Moskou mogelijk? r SUIKERBIETENPRIJS VOOR 1953 DEFINITIEF VASTGESTELD AGRARISCH HERSTEL IN DE RAMPGEBIEDEN TELEFOONTJES met het WATER ER0NT DINSDAG 14 APRIL 1953 PROVINCIALE ZE EU W HE COURANT SPECULATIES IN LONDEN Niet langer notawisseling maar persoonlijke bespreking De Britse ambassadeur te Moskou, Sir Alvary Gascoigne zou een voorlopig rapport aan zijn regering te Londen hebben uitgebracht over liet onderhoudt dat hij had met de Sow jet russische minister van buitenland?» zaken Molo- tow. De Britse ambassadeur zou daarin medegedeeld hebben, dat Molotow bereid is faciliteiten toe te staan wat betreft de betrekkingen en de bewe gingsvrijheid van de buitenlandse diplomaten, aldus wordt in politieke krin gen te Londen gezegd. Molotow zou met name de wens uitgedrukt hebben, voortaan persoonlijk de buitenlandse vertegenwoordigers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te bespreken. Dit in de plaats van notawisse- lingen, welke tot nu toe gebruikelijk waren. Men speculeert thans in Londen op Russische tussenkomst ten bate van Edgar Sanders, de Britse zakenman die in 1949 te Boedapest tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, en van George Bundock, een Socialistisch advies aan Sowjet-Rusland De algemene raad der socialisti sche internationale, die gedurende drie dagen te Parijs heeft vergaderd, nam een resolutie aan, waarin werd vastgesteld, dat de welgemeendheid der Sowjetrussische vredesstappen moet blijken uit: 1. de bereidheid van het Kremlin om een einde te maken aan dè Kore aanse oorlog; 2. 'iet sluiten van een vredesver drag met Oostenrijk en 3. hereniging van Duitsland op ba. sis van vrye algemene verkiezingen. Voorts werd aanbevolen: 4. erkenning der Chinees-communis tische regering en toelating van Rood-China tot de Verenigde Naties. De raad heeft met voldoening ken. nis genomen van „het klaarblijkelijk besluit der Sowjet.Unie om haar ver foeilijke anti-semietische actie te staken". De raad van de Socialistische In- ternationale heeft nog besloten, dat de socialistische partijen elk voor zich haar houding tegenover Joego slavië moeten bepalen. In Juni zal een delegatie van drie man naar Triest gaan om een ver slag op te stellen over de toestanden in Triest. Een pakje tabak per week was te veel De 82-jarige man, die Zaterdag avond zijn 77-jarige vrouw te Hilver sum met een breekijzer een aantal slagen op het hoofd gaf heeft bij een nieuw vei-hoor tegenover de Hil- versumse recherche, herroepen, dat hij uit jaloezie zou heibben gehandeld. Hij was verbolgen op zijn vrouw om dat deze eiste, dat hij minder rookte, hoewel hij genoeg had aan een pakje rooktabak in de week. Daarom zou hij zijn daad hebben gepleegd. De man zal voor de officier van justitie worden geleid. 534. Ongetwijfeld kost het een dosis zelf overwinning om onder water de ogen open te houden. Velen vinden het nog al meevallen, maar ik vind het rondweg een verschrikking. In de eerste plaats vanwege de stekende pijn in je ogen en vervolgens omdat je geen steek ziet In dit laatste geval sta ik gelukkig niet alleen, want, hoewel er individuele verschillen zijn, laten toch de beste mensen-ogen verstek gaan zodra zij onder water moeten functionneren. Al le voorwerpen worden zó vaag, dat we ze vlakbij moeten halen om de wazig heid van de omtrekken niet als al te hinderlijk te oudervinden. Een cent wordt pas zichtbaar op een armlengte afstand en buiten een straal van 10 me ter kunnen we zelfs niet eens iemand zien voorbij zwemmen. De oorzaak van dit slechte zien is niet gelegen in de toestand van het water. Uiteraard zullen troebelingen wel van enige invloed zijn, doch ook in het hel dere water zal blijken dat we allen hopeloos vérziend zijn geworden. Dit is een gevolg van de bouw van ons oog, waarvan een gedeelte der lenzen bui ten werking wordt gesteld. Het sterk gekromde hoornvlies van ons oog vormt immers met het vocht dat zich in de voorste oogkamer van ons oog bevindt, een krachtig straalbrekend lenzensys- teem. Maar omdat het vocht in de oog kamer ongeveer dezelfde brekingsin dex heeft als het water waarin wij zewmmen, wordt bij het zien onder water het hoornvlies buiten werking gesteld. Op het scheidingsvlak van wa ter en oog vindt immers practisch geen straalbreking plaats en de evenwijdig invallende lichtstralen worden dus nau welijks omgebogen, zodat zij zich niet tot één bundel kunnen verzamelen, zo als bij het zien in de atmosfeer het ge val is. Onder water wanneer dus de werking van het hoornvlies is verval len kan alleen de, achter de voor ste oogkamer gelegen, lens haar functie vervullen, doch deze lens is op zichzelf onvoldoende om ons duidelijk te doen zien. Het enige wat ons van onze vèrziend- lieid onder water zou kunnen genezen is een bijzonder sterke bril, die dan echter direct tegen het hoornvlies zou moeten drukken. Bovendien worden brilleglazen onder water tot op 25% verzwakt. Rekening houdende met al deze narigheden, zouden we een lens moeten hebben van de sterkte 100, dus met een brandpuntsafstand van 1 cm. Dat is een wel bijzonder sterke lens voor een doodgewone bril! Nu we dit weten, is het volkomen begrijpelijk dat de lens van de in het wqter levende dieren vrijwel bolvor mig is en dat op het land de meer afge platte lenzen voorkomen. Maar wat nu te denken van de samengestelde ogen die vele insecten bezitten en waarvan sommige ruim 10.000 facetten tellen? H. Pétillon. employé van de Blitse ambassade te Moskou, die in 1948 door een Sowjet- Russische rechtbank veroordeeld werd en die sedertdien onder bewaking is gebleven. Sir Alvary zou verder de kwestie van de met Britse burgers gehuwde Russische vrouwen ter berde gebracht hebben, de eventuele toelating van Westerse journalisten in de Sowjet- "Unie en verzachting van de censuur op de berichten van buitenlandse cor respondenten. Voorts zou de mogelijk heid van bezoeken aan Ru6land door met-communistische personen ter sprake zijn gekomen en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië. In de Zondagmiddag te Den Haag ge speelde wedstrijd lussen ADO en PSV, welke door ADO met 1—0 werd gewon nen, kon onze fotograaf dit fraaie duel om de bal op de plaat vastleggen. V.l.n.r. Scholtens (P). Willems (A).Dil len en A. van Tuyl f beiden PSV). Massamoord op postduiven De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders heeft bij de Noordhollandse afdeling van de Stichting voor de Landbouw en de hoofdbesturen van de twee postdui- venorganisaties met klem geprotes teerd tegen het strooien van vergif door landbouwers, die dit na 's mid dags vier uur niet opruimen. De post duivenhouders, die zich in groten ge tale houden aan het ophokverbod tot vier uur, ondervinden hiervan grote schade doordat vele van hun duiven het vergif eten en sterven. Aan de genoemde organisaties wordt ver zocht doeltreffende maatregelen te nemen tegen deze „massamoord op postduiven". Te Githoengoeri in Kenya is het eer ste van de serie Mau-Mau-processen be gonnen tegen de verdachten van de mas samoord te Lari. Zes en twintig Kikoe- joes zaten in de beklaagdenbank. Zij hebben allen verklaard niet schuldig te zijn. MINISTER VAN LANDBOUW VERKLAART Suikerprijs blijft dezelfde als in 1952 Op vragen van het Tweede Ka merlid Van Koeverden (KVP) over de door telers van suikerbieten te ontvangen prijzen, heeft de minister van landbouw schriftelijk geant woord, dat het hem op dit ogenblik nog niet mogelijk is een overzicht te geven van de prijzen, die de sui kerbietentelers voor de door hen af geleverde bleten zullen ontvaren. De definitieve afrekeningen van de fabrieken zijn namelijk nog niet ge reed. De situatie ten aanzien van deze prijzen is te meer onoverzichtelijk doordat er nogal een sterke concur rentie om de grondstof is opgetre den in het achter ons liggende jaar. Als gevolg daarvan zullen de prijzen veelal belangrijk hoger zijn dan vol gens de tot nu toe gangbare calcu latie kan worden afgeleid uit de vastgestelde suikerprijs. Vervracht wordt, dat de door de teler te ont vangen prijs, al naar gelang de fa briek en de aard van de binding tus sen de teler en het verwerkende be- drjjf, zal variëren tussen 44 tot ruim 50 per ton. De prijs van de DijWichting op Schouwen (Slot van pag. 1.) SIRJANSLAND. Het gat bij Sirjansland op Dui- veland wordt via een kade over de schorren benaderd. Men is met het bezinken doende, waarna men er waarschijnlijk bij dode tg en einde April in zal slagen de sluiting te ver richten. Het Noordelijke gat van de Vier- bannenpolder zal met opzinken tot 6 meter min N.A.P. worden gebracht. Tussen de uitgebouwde dijkkoppen zullen caissons worden geplaatst. Het gat bij Oosterland, en de breuk in de Zuidelijke dijk van de Vierban- nenpolder worden bezonken en waar schijnlijk met stenen dammen afge sloten. De diepe gaten bg Ouwerkerk zullen met tezamen 1400 vierkante meter caissons moeten worden afge sloten. De volgorde van het dijkherstel op Duiveland zal zijn: 1. het gat van Oos terland, 2. het iets zuidelijker daarvan gelegen gat, 3. het Noordelijke gat van de Vier Bannen-polder en 4. de gaten bij Ouwerkerk. KRONINGEN. Het gat bij Kruiningen op Zuid-Be veland zal vermoedelijk met een Phoe- nixcaisson van 12 bij 12 bij zestig meter worden afgesloten. Mochten er enige caissons van 18 bij 18 bij 60 me ter in Engeland worden losgekregen, dan zal men vermoedelijk een daar van bij Kruiningen gebruiken. Het werk bij Bath schiet goed op. De de finitieve sluiting zal einde van deze maand bij doodtij kunnen geschieden. Ir. J. F. R. van de Wall, hoofdin genieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken, zeide, dat van alle werken het geval Schomven-Duive- land uiterst moeilijk en zwaar is. Op 1 Februari stond nog 900 van de 18.000 hectare droog. Tot Zondag wa ren 4275 hectare drooggemalen, waar van door de onverwachte hoge wa terstand van Zondag 780 opnieuw is ondergelopen. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, zeide groot vertrouwen te hebben in de werkzaamheden in de komende zo mer. Hij bracht hulde aan de water schappen, de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland en zijn eigen men sen voor het vele werk, dat reeds met succes is bekroond. Aan binnendijken is thans 182 ki lometer hersteld. Aan materieel is in gezet 2 hoppenzuigers, 12 zuigers, 19 perszuigers, 6 profielzuigers, 7 bag germolens, 150 draglines, 15 bulldo zers, 5 kranen en 3 drijvende kra nen. In totaal zijn in Brabant, Zee land en Zuid-Holland 141 hulpgema len in gebruik of gebruikt. Aankomst H. M.'s Walrus Op Vrijdag 17 April arriveert te Rotterdam H. M.'s onderzeeboot Walrus, een vroegere Amerikaanse boot, die in bruikleen is gegeven aan Nederland. suikei-bieten op tel quel-contract be droeg 41 op basis 16*4 pet. suiker, doch ook hiervoor zullen in vele ge vallen nog nabetalingen worden ge daan, waarvan de hoogte aan de mi nister nog niet bekend is. De basisprijs voor de suikerbieten van de oogst 1953 is vastgesteld op 43,50 per ton, op basis van een sui kergehalte van 16,5 pet. Bij de vast stelling van deze prijs is uitgegaan van een suikerprijs, welke op dezelf de hoogte ligt als de voor de oogst 1952 vastgestelde prijs. Het is echter mogelijk, dat door de fabrieken een hogere prijs zal worden uitbetaald, zulks afhankelijk van de Tmancie- rings- en reserveringspolitiek der be drijven. WETSONTWERP VERSCHENEN Herverkavelingswet Walcheren dient op deze streken van toepassing te worden verklaard Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend verband houden de met de agrarische wederopbouw en de herverkaveling van de watersnood- gebieden in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Daartoe dieneji dc be ginselen van de herverkavelingswet Walcheren op deze gebieden van toepas sing verklaard te worden, In de memorie van toelichting, opgesteld door de ministers van landbouw, visserij en voedselvoorziening en van financiën wordt er op gewezen, dat de situatie in deze streken in vele opzichten verge lijkbaar is met die op Walcheren bij het einde van de oorlog. Het ligt voor de hand bij dit herstel organisatorisch op soortgelijke wijze te werk te gaan als destijds op Walcheren is geschied. De daarbij opgedane ervaring zal zeer te statie komen en waarborgt, een efficiente uitvoering van het herstel. Ook nu weer geldt evenwel, dat niet overal in een herstel in de oude toe stand kan worden berust. Herstel van vernielde wegen zou on verantwoord zijn zonder tegelijkertijd het tracé te verbeteren. Waar grote en diepe geulen zijn gevormd, zullen stuk ken cultuurland blijvend verloren zijn gegaan. Hetzelfde zal het geval zijn, waar nieuwe dijken binnenwaarts wor den gelegd. Voor het opvangen van al deze problemen zijn de bevoegdheden van de herverkavelingswet Walche ren onontbeerlijk. Veelal zal pas bij het droogvallen een juist beeld kunnen worden ge vormd van de omvang der schade en van de weg, welke bij het herstel moet worden gevolgd. Van geval tot geval zal dan moeten worden uitgemaakt of herstel in de oude toestand al dan niet mogelijk en verantwoord is. Daarom is het niet mogelijk, de ge bieden, waarop de herverkavelings- GEERSDIJK „Dominé. U hebt onze rubriek Telefoontjes met het waterfront misschien al eens gelezen Jnderdaad meneer". „Dan is U vandaag ons slacht offer. Hoe De eerste vraag is nog niet eens helemaal uitgesproken, als ds. van Aller van Geersdijk prompt reageert: „Dat klopt. Ik bén slachtoffer". De Gereformeerde pastorie van Geersdijk heeft, net als de mees te huizen van dit kleine Noord- Bevelandse dorpje, in het water gestaan. Veertig centimeter tot een halve meter. Niet eens een van de ergste gevallen dus, want er zijn woningen, waar de bene denkamers tot het plafond heb ben volgestaan. Zo was het dus niet in de pas torie van ds. van Aller. Ds. ver telt ons van de rampnacht. Ten minste hij probeert met zijn ver haal te beginnen. Maar er is nog wat lawaai op de achtergrond en we horen hem vragen een deur te sluiten. „Uw zoontje dominé?" „Nee, dat hoort U verkeerd, 't Was de hond". De dominé lacht even smakelijk om dfi vergissing en dan vertelt hij hoe snel het water in die nacht van de le Fe bruari het huis binnen drong: „Eén karpet hebben we nog kun nen redden, maar toen we aan het tweede wilden beginnen, konden we er al niet meer bij. We hadden trouwens eerst de buren nog moeten wekken, wier huis zoveel lager ligt en samen met twee andere gezinnen, zijn tot Zondagmorgen 10 uur als het we toen naar onze bovenverdie ping gevluchtDaar hebben we ware opgesloten gezeten". „En de schade dominé?" „Och, aan het huisraad viel het nog al mee, maar mijn bi bliotheek Ja, zo'n bibliotheek. Daarvan kan veel, als het eenmaal ver loren is, zo moeilijk vervangen worden. „De onderste planken stonden in het water. Honderd-twee-en- tachtig titels ben ik kwijt, som mige van meer delen. M'n woor denboeken Hebreeuws, Grieks, Latijn. Bijbeluitgaven in andere talen. Gelukkig had ik m'n He breeuwse bijbel en het Griekse Nieuwe Testament de vorige avond juist boven geraadpleegd, en... laten liggenMaar verder is een belangrijk 'deel van m'n pliilosofische boeken weg en de oude Latijnse en Griekse schrij vers allemaal Zo'n verlies is inderdaad niet gemakkelijk te herstellen. Ds. van Aller is reeds dankbaar voor de nieuwe studiebijbel een „doorgeschoten" exemplaar, waarin aantekeningen kunnen worden gemaakt die hij van het Nederl. Bijbelgenootschap kreeg, maar voor zijn bibliotheek weer op peil is, zal er toch nog heel veel moeten gebeuren. Intussen vertelt hij toch ook dankbaar te zijn, dat hij weer in zijn woning kon terugkeren. En vooral, dat ook de kerk weer ge bruikt kan worden. Wel zullen de electrische verwarming en het harmonium in de consistorie nog hersteld moeten worden het orgel in de kerk bleef geluk- kig gespaard maar de kerk diensten worden weer normaal gehouden. Zoals het bij ds. van Aller thuis is, is het ook bij veel inwoners van Geersdijk. Vloerbedekkin gen verloren, schade aan het meubilair, maar wanneer men nu zo'n woning zou kunnen bin nenstappen, ziet alles er toch weer knap uitDat verzekerde ons althans dê vrouw van de loondorser Kastelein en ook de heer Van der Heijde, die zowel de schoenen als de fietsen van de Geersdijkers pleegt te herstel len. Zo op het eerste gzicht is het weer in orde, is het oordeel van beiden, maar in de huizen, aan het meubilair enz., is de schade toch aanzienlijk. Ook het dorp zelf ziet er weer redelijk uit, al vindt men hier en daar nog wél wat rommel, die planken en kisten herinneren zoals op de voorgrond van onze foto te zien is. Aangespoelde aan de overstroming herinnert, hier nog steeds aan hetgeen er op die eerste Februari-Zondag gebeurde, maar in de kerk van ds. van Aller, die boven de huis jes uitsteekt, gaat men 's Zon dags weer ter kerke als tevoren. wet Walcheren toepassing zal moeten vinden, nu reeds in de wet te noemen. Anderzijds acht de regering zich te genover de getroffenen verplicht, de herstelwerkzaamheden zo spoedig mo gelijk aan te vangen en zo Vlot moge lijk te doen verlopen. Zij zou zich dan ook niet verantwoord achten, wan neer zij daartoe niet direct de mogelijk heid had geschapen. De ministers me nen te mogen stellen dat de hei-verka veling van Walcheren heeft aange toond. dat in de met de uitvoering der wet belaste organen vertrouwen kan worden gesteld, en willen wellicht ten overvloede nog herinneren aan de rui me waarborgen, waarmede de proce dure in de herverkavelingswet is om kleed. In artikel 1 van het ontwerp wordt daarom voorgesteld de herverkave lingswet Walcheren van toepassing te verklaren op de bij algemene maatre gel van bestuur aan te wijzen gebie den. Om de Staten-Generaal de gele genheid te bieden over die aanwijzing nog met de regering van gedachten te wisselen, worejt bovendien bepaald, dat een aanwijzing niet van kracht wordt, voordat ten minste een maand is verstreken na de datum van uitgif te van het staatsblad, waarin het be sluit is geplaatst. Nationalisten boycotten verkiezing in Tunis In Tunesië zijn Maandag verkie zingen voor 36 districtsraden begon nen. De verkiezingen duren tot 23 April. Zij vormen een onderdeel van het Franse plan om Tunesië een grotere mate" van zelfbestuur te ge ven. De nationalisten hebben hun volgelingen opgeroepen de verkiezin gen te boycotten, omdat deze gehou den worden tijdens de staat van be leg, die volgens hen vrije menings uiting onmogelijk maakt, en omdat veel nationalistische leiders nog zijn geïnterneerd. Tot op heden werden de leden van de districtsraden benoemd door de Bey van Tunis. De benoemingen be hoefden goedkeuring door de Fran- sé autoriteiten. Oud-Koilmilitairen vragen betaling Staat keerde 250 millioen aan soldij niet uit Woensdag a.s. zullen voor de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenha- ge de pleidooien worden gehouden in het proces van de stichting O. 31. L N. K. (opeising militaire inkomsten krijgsgevangenen) tegen de Staat der Nederlanden voor de opeising van de militaire inkomsten,'welke aan de ex-miltairen van het Kon. Ned. Ind. leger, die tijdens de tweede wereld oorlog in Japanse krijgsgevangen schap vertoefden, nimmer zijn uitbe taald. De voorzitter van de stichting, ge- neraal-majoor KNIL b.d. H. J. F. Fremery, heeft Maandagmiddag op een persconferentie een uiteenzetting gegeven van de beweegredenen, die de Omink hebben geleid tot het uit lokken van een gerechtelijke uit spraak. Hij betoogde, dat de Neder landse regering wel degelijk verant woordelijk is voor de uitbetaling van de achterstallige soldij van de oud- K.NJ.L militairen. De regering heeft echter steeds het standpunt ingeno men, dat zij sedert de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië met deze kwestie geen bemoeienis heeft en overleg met de regering is dan ook niet mogelijk geweest. Ook de re gering van de republiek Indonesië als rechtopvolgster van de Neder lands-Indische regering, wijst iedere aansprakelijkheid af. Naar het bestuur mededeelde zou de uitbetaling van de soldij over de periode van de Japanse krijgsgevan genschap een bedrag van ongeveer 250 millioen gulden vergen. Aan de krijgsgevangenen van de Kon. Marine, die in Japanse handen vielen heeft de Nederlandse regering wel de krijgsgevangenschapsinkom- sten uitbetaald. 0 Premier Mossadeq heeft besloten voor lopig niet aan het parlement beperking der grondwettelijke bevoegdheden van de Sjah te vragen. Het Wereldgebeuren Geen Europees leger Nog vóór het nieuwe Duitse leger uit dossiers en blauwdrukken is opgestegen tot vaandel-wappe rende en marcherende werkelijkheid, is er al een klein conflict. De heren in Bonn hebben een ont werp gemaakt voor dat nieuwe Duit se legerZe wilden niet meer de stompzinnige vooroorlogse soldaat van de paradedril en het eindeloos exerceren. Ze wilden geen kortge knipte haren voor de recruten geen groetplicht anders dan voor <!e directe meerderengeen eis van uniform-dragen buiten diensttijd kortom ze wilden een democratische en moderne soldaat, die dezelfde rechten zou hebben als iedere staats burger. Een leger van democratenwie had er ooit van gehoord? Het ant woord uit Londen en Parijs was ijzig voor de nieuwbakken Duitse demo craten: „Wij willen geen democra ten. wij willen soldaten." Wel kan Bonn zich beroepen op het voorbeeld van beroemde moder ne legers, waarin zulke dingen als de ouderwetse groetplicht. de parade- dril en de kortgeknipte haren niet meer bestaan, maarhoe moet dat straks in het ene en saamgesmolten Europese leger als de Duitse soldaat niet stram groet voor de Engelse ko lonel met het stokje en de Franse kolonel in het zelfde café waar hij z'n bier drinkt, de „soldaat in het burger" achter het gerstenat ziet? Dit is dan het kleine conflict rond het nieuwe Duitse en dus ook rond het Europese leger. Het grote conflict is heel wat ern stigerDe Amerikaanse mi nister Foster Dulles heeft zich Zaterdag over dat grote conflict pes simistisch uitgelaten. Hij heeft toespelingen gemaakt die in ronde woorden hierop neerko men, dat wanneer Frankrijk het ene en saamgesmolten Europese leger niet wil en wanneer Engeland vol hardt in zijn betrekkelijk isolement... dat dan de plannen maar in het dak gestoken moeten worden. Dan kom' er alleen maar een federatie van zelfstandige West-Europese legers... een zelfstandig FransDuits en Engels leger,, die samen werken. Het is tekenend, dat deze woorden werden gesproken door een minister van buitenlandse zaken en niet door een militaire expert. De vraag of er al dan niet een Europees leger moet komén is al lang uit de sfeer van de militaire deskundigheid naar die van de politiek getrokken. Militair gesproken is het mogelijk uit diverse nationaliteiten een wei- bewapend en bruikbaar leger saam te smeden. Daarentegen is bekend, dat pre sident Eisenhower toen hg nog niet in het Witte Huis woonde, op politieke redenen niet zo bijster veel voor een saamgesmolten Euro pees leger voelde. De Franse maar schalk Juin voelde er ook al niet veel voorwel meende hij dat een „saamgesmolten" leger geen grotere moeilijkheden zou opleveren dan na tionale legers, die in een federatie samenwerkten De Engelse maarschalk Montgome ry, die nogal critisch gestemd was over de resultaten van de Atlantische Verdedigingsorganisatie, bleek huive rig te staan tegenover al te sterke internationalisering. „De nationale legers", zei hg, „hebben een ziel men kan er niet mee omspringen als met kolen en staal." Men ziet: de argumenten zijn geenszins van militaire of van tech nische aard. Het politieke inzicht overweegt en dat politieke inzicht maant tot een zekere voorzichtigheid. Er is te weinig politieke gelijkheid tussen de Westeuropese volkeren. Voegt men de grote en de kleine (hardnekkige) verschillen bijeen, dan is het toch wel zo, dat van een ze kere gelijkheid tussen de Westeuro pese volkeren niet gesproken kan worden. Er bestaat geen verenigd West-Europa. Misschien is het daarom maar be ter aan de Fransen him zin te geven en geen Europees leger te vormente volstaan met nati onale legers, die samenwerken bin nen het kader van defensieverdra gen. Uit de verklaring van Foster Dul les is wel duidelijk geworden, dat ook zonder Europees leger de Duitse weermacht hen-ijzen zal. De Fran sen zullen dat moeten nemen. Ze hebben dit politieke spelletje ver keerd gespeeld. De Duitse Bondskan selier Adenauer deed het handiger. Hij heeft in Washington de wind meegehadEn of hij nu Duitse soldaten krijgt met lange lokken !s avonds in het burger en niet meer hakkenklappend en groetend op straatwel dat zijn kleine mili taire aardigheidjes, die in het grote politieke spel zo erg weinig beteke nen Zijn soldaten zullen in de eerste plaats voor Duitsland staan of val lenGeen verkoop dus van het Duitse eerste geboorterecht vooreen schotel Europese linzenmoes. Adenauer heeft het spel goed ge speeld daar in Wa^b^gfon.' Monteroiniuery:. nuli< hebben een ziel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5