PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schouwen's dijken zijn wellicht voor het einde van de zomer dicht BILT Toewijzing Quarlespolder aan 's-Heer Arendskerke Kantlijn NIEUWE FRANSE TERUGTOCHT IN IND0-CHINA NEDERLANDERS EMIGREREN OVERWEGEND NAAR CANADA 196e Jaargang - No. 87 i F. B. Dagblad uitgave va Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde t den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine dvcrtcntics imax 8 regels I van 1—5 regels I 1.— Iedere gel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 <b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 3; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telcf. DE STAND VAN HET HERSTEL Phoenixcaisson voor het gat bij Kruiningen Nog 7 gaten op Schouwen-Duiveland en 4 op Beveland Er is een redelijke kans, dat de dijken van Schouwen voor het einde van de zomer dicht zijn. Dit deelde prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, mede tij dens een persconferentie, die Maandag gehouden werd in het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Tijdens deze conferentie, die onder leiding stond van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, werd een uiteenzetting gegeven van de huidige stand van het dijkherstel. Op 1 Februari zette de stormvloed 145.000 hectare van ons land onder water. Thans zijn ruim 127.000 hectare weer droog. Ruim 9300 hectare op Schouwen, op Zuid-Beveland bijna 2800 hectare, terwijl ruim 5000 op Duiveland, Flaklcee en andere plaatsen nog blank staan. Zeven-en-zestig stroomgaten moesten na 1 Februari worden ge dicht. Hiervan zijn nog elf over, namelijk zeven op Schouwen-Duive land en vier op Zuid-Beveland. Op Schouwen zijn de voornaam ste gaten die bij Schelphoek en die in de havendam van Zierikzee. Prof. ir J. Th. Thijsse bracht nogmaals in herinnering, dat de pogingen om met een korte ring- dam van schepen het gat bij Zierik zee te sluiten, mislukt zijn. Wij wisten, aldus prof. Thijsse, dat wij bij deze „operatie wanhoop" maar één op de twintig kansen hadden. Desondanks voelden wij deze mis lukking als een ontzaggelijke ne derlaag. Het uitschuren van de bodem bleek te sterk, waardoor de ingelegde schepen verschoven en wrak werden. Thans zal zoals be kend van een punt tussen Zierik zee en de Zuidelijke zeedijk een dijk worden gebouwd achter het gat om. Dit gat is na het uitslijten van de kleilaag van 4 tot 19 meter min N.A.P. diep geworden. De nieuwe dijk, die „operatie le vensstrijd" naar een boerderij, aldaar heet, zal 1150 meter lang worden. De bodem wordt eerst met zinkstuk- ken vastgelegd, waarna de sluiting met behulp van de massaal in, aan bouw zijnde „blokkendooscaissons'' zal geschieden. Deze- eenheidscais sons meten 11 bij 7,5 bij twee me ter en kunnen met behulp van kettingen en betonnen kragen op al le mogelijke manieren gecombineerd worden. Wij aarzelen niet om wat er Zon dag op Schouwen-Duiveland gebeurd is bedroevend te noe men. Zeeuwen zijn rustige mensen, die niet graag dikke woorden in hun mond nemen. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin dit noodzakelijk wordt en waarin een woord als bedroevend eigenlijk te zwak moet worden genoemd. Er zul len vermoedelijk mensen te over in Zeeland zijn, die de aanvechting voe len om van een schandaal te spreken- Tien weken na de ramp zijn er zon der storm wederom drie gaten in de dijk bij Bruinisse geslagen, is bij Burgh weer een dijk bezweken, zijn elders onheilen maar op het nip pertje afgewend. Ook Zierikzee werd door de nieuwe watervloed geteisterd- Dit had, hoe men de dingen ook be kijkt, niet voor mogen komen. Als men onmiddellijk na het droogvallen van de nu ondergelopen polders met man en macht deze dijken had ver sterkt, zou wat Zondag gebeurd is niet gebeurd zijn. Waren er geen mensen? Was er geen materiaal? Zo neen, waarom dan niet? Waren de arbeiders met het week-end wel licht naar huis? Waren er wel mensen, was er wel materiaal, waarom is dat dan niet gebruikt? Er waren Zondagmiddag in Middel burg militairen beschikbaar, die ingezet hadden kunnen worden. Was het mogelijk geweest deze schikbare militairen inderdaad tijdig in te zetten? Zo ja, waarom is het dan niet gebeurd? Voelt men bij de Rijkswaterstaat dan niet, hoe het gebeurde van Zon dag in Zeeland een uitermate pijnlijke indruk maakt? Dat het de schijn wekt, dat diegenen gelijk hebben, die zeggen, dat er met onvoldoende ener gie aan de dichting der Zeeuwse dij ken wordt gewerkt? Wellicht zal men te bevoegder plaat se aanvoeren, dat men toch niet voor bereid kon zijn. Welnu, wij hebben de moeite geno men de getij tafels eens in te zien. De ze getijtafels tonen aan, dat terwijl op 1 Februari voor Zierikzee waterstan den verwacht moesten worden van 1.30 A.P. en 1.48 A.P. deze op 12 April 1-31 A.P. en 1.60 A.P. wa ren, hoger dus dan die op de rampdag en dat op Maandag zelfs op 1.42 A.P. en 1.67 -f A.P. gerekend moest worden. Men moest dus voorbereid zijn op hogere waterstanden dan die verwacht mochten worden op 1 Fe bruari. Hadden deze waterstanden, waar van men dus wist, dat zij komen zou den, gevoegd bij de wetenschap, dat de Schouwse dijken doorweekt zijn op vele plaatsen, Rijkswaterstaat geen aanleiding moeten geven om dubbel waakzaam te zijn? Het is allemaal heel mooi als men beweert, dat de Zeeuwen ten onrechte ongeduldig zijn over de vorderingen van de dijkdichting omdat zij het onzichtbare werk van de voorbereiding niet kunnen zien. Maar het is nu geen 1944 en 1945 Niet voordat deze Zierikzeese dijk gesloten is, kan men met het moeilijkste gat van 340 meter by Schelphoek beginnen. Men gaat achter dit gat een lange dijk aan leggen van de in aanbouw zijnde werkhaven af, over de provinciale weg bij Serooskerke naar een pont Westelijk van het gat. Hiertoe zul len drie dijkstukken worden ge bouwd. De sluitgaten van ander halve kilometer daartussen zullen op' het maaiveld met zinkwerk worden verdedigd. Daarna zal men vermoedelijk de gaten dichten met opzinken, zoals bij Burghslnis is geschied, alsook met caissons. Er is een redelijke kans, dat indien het zinkwerk niet meer dan twee maanden neemt en het plaatsen der caissons met tenminste 100 meter lengte per dag kan geschie den, de zeedijk van Schouwen voor het einde van de zomer dicht zal zijn. Het leegpompen van deze enorme polder zal daarna binnen enige maanden gereed kunnen zijn. De tracec van de nieuwe binnen dijk staat reeds voor 95 procent ast. Landbouwers van Serooskerke, dat vlak achter de dijk zal komen, vragen wel eens: „Komt mijn huis vóór of ach ter de voorlopige dijk", maar pro). Thijsse was van mening, dat deze vraag weinig zin had. Wanneer de dijk klaar komt, is het zeer de vraag of er in en bij Serooskerke nog veel huizen overeind staan.... Het dich ten van het gat van de Schelphoek is niet zozeer een moeilijk werk, aldus spreker, maar het vergt een organisa tie die hier in Nederland nog nooit is vertoond; het is een bijzonder grote onderneming. In de loop van deze zo mer zal er daar zeer veel te doen zijn. Zinkstukken worden in de sluitgaten gezet f gaten van elk iets minder, dan anderhalve kilometer) en wanneer het zinkwerk van dien aard is, dat het de sterke stroom lean weerstaan, dan kan men zeggen„de slag is gewonnen". (Vervolg op pag. 3.) en materiaal in overvloed. En er is geld voldoende. En toch gebeuren er dingen, die voorkomen hadden kun nen worden en voorkomen hadden moeten worden. Hardnekkig houden insiders staan de dat er op Schouwen te traag wordt gewerkt. De Provinciale Waterstaat en de polderbesturen zijn er uitgeschakeld. Rijkswaterstaat heeft de touwtjes in handen geno men. Daarna is het tempo vertraagd. Dezelfde insiders houden staande, dat als men dadelijk ingegrepen had de havendijken van Zierikzee lang en breed gedicht hadden kunnen zijn. Rijkswaterstaat evenwel wilde zo veel materiaal hebben, dat daarop gewacht moest worden. Toen het ein delijk aanwezig was had de dwars- stroom een zo funeste uitwerking ge had, dat zelfs dit omvangrijke mate riaal onvoldoende was en in de diepe gaten en de sterke stroom eenvoudig verdween. Wat met de havendijken gebeurd is heeft zich thans herhaald, geluk kig zonder catastrophe, maar dit neemt niet weg, dat het feit zelve, het feit dat zich tien weken na de ramp nieuwe doorbraken voordoen die voorkomen hadden kunnen wor den, inderdaad bedroevend moet he ten. Het zal moeilijk zijn om hiervoor excuses aan te voeren. Wij vermoe den dat hierover in het veelgeprezen Den Haag nog wel een hartig woord je gesproken zal worden. Wij kunnen ons moeilijk indenken, dat het Pro vinciaal Bestuur in de incidenten van Zondag geen aanleiding zal zien om op de meest krachtige wijze in Den meer zoals hij de inundatie van Wal- I Haag op spoed en op inzet van alle cheren. Het is 1953. Er zijn mensen energie met kracht aan te dringen. Up ue foto is hel histonscn .hui-, vastgelegd van de ondertekening der overeenkomst te Panmoendjon, die de uitwisseling van de zieke en gewonde krijgsgevangenen regelt. In Rampenfonds f 103,9 millioen Tot gisterenmiddag was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van 103,9 millioen binnengekomen, dat is 1,4 millioen meer dan de laatste opgave. Nasleep van het Turkse onderzeebootdrama Kapitein Oscar Lorentszen, de ge zagvoerder van het Zweedse schip „Naboland" dat Vrijdag 3 April in de Dardanellen in aanvaring kwam met de Turkse onderzeeboot „Dum- lupinar". welke daardoor verging, is in staat van beschuldiging gesteld. Men legt hem dood door „onoplet tendheid en onvoorzichtighed" ten laste. EEN STAD WERD ONTRUIMD Vietminh-opstandelingen vallen de staat Laos aan De Franse generale staf in Indo-China heeft Maandag officieel bekend ge maakt, dat het garnizoen van Sam Nua in grootte de vijfde stad van de staat Laos, Zondag opdracht heeft gekregen de stad te ontruimen. De Franse strijdkrachten die Sam Nua hebben ontruimd trekken terug naar het plateau van Iran Ninh, ongeveer 160 km. naar het Zuiden. Tot dusver was er geen contact met de strijdkrachten van de Vietminh, die de staat Laos van twee zjjden binnenrukken. De nieuwe Secretaris-Generaal ran de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoelcl (rechtsen zijn voorganger Trygve Lie (links). Ook in Tonkin nog moeilijkheden De Fransen deelden enige dagen ge leden mede, dat Sam Nua als onver dedigbaar werd beschouwd tegen een krachtige en vastbesloten aanval van de Vietmin-troepen. Gezegd werd, dat de Franse strijdkrachten zich zou den terugtrekken op een sterkere ver dedigingslinie op het centrale plateau van de staat Laos in het Zuiden waar goede vliegvelden en wegen zijn. In Verduidelijking van Russische standpunt gevraagd Kwestie der krijgsgevangenen De Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., mr. D. J. von Balluseck, heeft in de politieke commissie aan de Sowjet-Unie verzocht haar stand punt inzake repatriëring van Kore aanse krijgsgevangenen te verduide lijken. Von Balluseck verwees naar Wys- jinsky's verklaring, dat de Sowjet- Ünie blijft staan op onvoorwaarde lijke repatriëring van de krijgsgevan genen. Hij vroeg of dit betekende, dat aan „de Chinese en de Noord- Koreaanse autoriteiten niet zou wor den toegestaan een ander besluit te nemen." De uitkomst van de huidige onderhandelingen te Panmoendjon diende te worden overgelaten aan de onderhandelaars ter plaatse. Inmeng ing vanuit New York zou niet nuttig kunnen zijn, zo verklaarde Von Bal luseck. Navo wordt duurder Naar het Franse blad „Paris Pres- se" meldt, zal aan de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en België op de komende vergadering van de NA. V.O.-raad verzocht worden hun finan ciële bijdrage voor de Atlantische verdediging te vergroten. Franse kringen was men van mening, dat een geslaagde opmars van de Vietminh in Laos naar de grens van Thailand en de Birmese grens ernsti ge gevolgen zou kunnen nebben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Fran se bolwerk Nasam, even buiten de grens van Laos, dat de yietminh blijkbaar wilde neutraliseren, omdat het een bedreiging vormde voor haar verbindingen bij de invasie van Laos. Nasam en Sam Nua zijn 90 km van elkaar verwijderd. Naar verluidt zijn thans twee divi sies Vietminh-troepen tegen Laos ln actie. In het gebied van Nasam, dat in Tonkin ligt bevindt zich ook een sterke strijdmacht van de Vietminh. De Franse troepen in Nasam worden door een luchtbrug uit Hanoi bevoor raad. In Korea leeft men thans in afwachting De stafofficieren van de Ver. Na ties en de Noordelijken, die belast zijn met het uitwerken van de bijzon derheden van de uitwisseling der zie ke en gewonde krijgsgevangenen, hebben Maandag een „volledige over eenstemming" over de uitvoering der transporten bereikt. Zij zullen Dinsdag weer bijeenko men, tenzij er dan een bespreking tussen de verbindingsofficieren wordt gehouden. Het eerste convooi, dat zieke en gewonde krijgsgevangenen in Noord- Korea vervoert, vertrekt Dinsdag naar Panmoendjon, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Het zal uit 23 voertuigen bestaan. Aan het front was het Maandag rustig. Amerikaan spionneerde voor de Sowjet-Unie Otto Verber, een uit Oostenrijk ge boortige voormalige officier van de Amerikaanse inlichtingendienst heeft tijdens zijn verhoor in Washington toegegeven schuldig te zijn aan spi-» onnage ten behoeve van de Sowjet- Unie. De 31-jarige Verber werd in Ja nuari te Wenen aangehouden en per vliegtuig naar Washington overge bracht. Hij bezit de Amerikaanse na tionaliteit. DIT JAAR 20.000 PERSONEN Kansen in Australië en Zuid Afrika Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Canada beweegt zich in de afgelopen weken in stijgende lijn. Per week melden zich ongeveer 400 tot 500 eenheden 1200 tot 1500 per sonen aan. Dat betekent, dat de genen, die zich thans nog aanmelden, waarschijnlijk niet meer voor emigra tie in 1953 in aanmerking komen. In het algemeen meldt men zich voor Canada te laat aan. In Juli wordt in Canada niet meer geselec teerd. Dat geldt niet voor ramp slachtoffers en voor nabije bloedver wanten van reeds geëmigreerden, wier aantal dit jaar waarschijnlijk 6 tot 8000 zal bedragen. De emigra tie-autoriteiten verwachten, dat, on- MINISTERIEEL VERZOEK GAF DOORSLAG Nieuw- en St. Joosland en Arnemuiden maken er bezwaar tegen Het college van Gedeputeerde Staten heeft Maandagmorgen de vroede va deren van Nieuw- en St. Joosland, Arnemuiden en 's Heer Arendskerke in de Statenzaal te Middelburg in de gelegenheid gesteld hun mening naar voren te brengen over de gemeentelijke indeling van de nieuwe Quarlespolder (Zuid-Sloe). Zoals bekend werd voorgesteld, dit nieuwe gebied toe te wijzen aan de gemeente 's Heer Arendskerke en zoals te verwachten was, maakten de afgevaardigden van de beide Walcherse gemeenten daartegen bezwaar. De Gedeputeerde de heer C. Philipse, die het eerste deel van de bijeenkomst presideerde en de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A F. C. de Casembroot, die door omstandigheden iets later kwam en toen de voorzittershamer han teerde, legden er de nadruk op, dat men aldus had besloten, omdat te ver wachten valt, dat de nieuwe bewoners van de polder zich zullen richten op Nieuwdorp en Lewedorp (gemeente 's Heer Arendskerke.). Bovendien moest rekening worden gehouden met de wensen van de minister. In de zitting, welke wettelijk was voorgeschreven, waren behalve de Commissaris en de heer Philipse aan wezig de Gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mc ;s en mr. A. J. van der Weel, de Griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar, de secretaris van de Grenswijzigings commissie, de heer A. P. Stufkens, de burgemeesters van Nieuw- en St. Joosland en 's Heer Arendskerke en de wethouders en een aantal raadsleden van de drie bij deze kwestie betrokken gemeenten. Men kon zijn persoonlijke mening naar voren brengen.of wel als gemachtigde van de raad spreken. Daarover ontstond al dadelijk een moeilijkheid, aangezien de burgemees ter van Nieuw- en St. Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, na mens de raad wilde spreken, doch niet gemachtigd was. Daar de meerderheid van de raad echter aanwezig was, kon hij een mondelinge machtiging ver krijgen. De heer Van Randwijck begon met te verklaren, dat de raad van zijn ge meente ten zeerste verbaasd is over de standpuntwijziging van G. S. Vol gens het eerste voorstel zou het grootste gedeelte 80%) van de polder aan Nieuw- en St. Joosland worden toegewezen. Zonder dat dit nader gemotiveerd was, kwam er in 1951 een nieuw voorstel, waarbij de grenslijn dwars door de polder was ge trokken. En nu stellen G. S. voor, de gehele polder aan 's Heer Arendsker ke toe te wijzen. De raad van Nïeuwland is van oor deel, dat deze gang van zaken niet be vorderlijk is voor het vertrouwen in de door G. S. ondertekende stukken. Men ontveinst zich niet, dat hel advies van de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan van zeer grote invloed op het laatste voorstel is ge weest, doch betreurt het, dat dit ad vies dan niet eerder is ingewonnen. De raad meent 't ernstig te moeten be twijfelen, dat de bevolking van de pol der zich op Nieuwdorp en Lewedorp zal oriënteren. De afstand van Nieuw- lands raadhuis naar het midden van de polder, de kruising van de N.-Z.- weg en de O.-W.-weg, bedraagt even veel als de afstand van dat punt naar de Hervormde kerk van Nieuwdorp (4700 m.). Het raadhuis van 's Heer Arendskerke ligt er echter 9100 m. van verwijderd! De afstand naar Le wedorp is inderdaad wat minder (3400 m.). De aan de O.-W.-weg geprojec teerde fruitteeltbedrijven zullen zich volgens spr. voornamelijk richten op de veiling te Middelburg. De heer Van Randwijck trok het in twijfel of de vaste commissie wel precies op de hoogte was. De raad van Nieuw- en St. Joosland verzoekt dringend, het voorstel terug te nemen en er 'n nieuw redelijk voorstel voor in de plaats te brengen. (Vervolg op pag. 2) voorziene omstandigheden voorbehou den, het aantal emigranten naar Ca nada in 1953 ongeveer 20.000 zal be dragen, van wie 9000 agrariërs. Dr. Smith van de emigratiedienst in Canada, die enkele dagen in ons land vertoefde, heeft met de com missaris voor de emigratie, mr. Sr. B. W. Haveman, de mogelijkheden be zien om tot een versnelling van het programma voor 1953 te komen. Die versnelling zal mogelijk zijn door een systeem van directe plaatsing in een streek. In het algemeen is die plaatsing voor de agrariërs niet moeilijk. An ders ligt het voor de andere emi granten. Daar hangt de plaatsing sterk af van de gebieden eh steden, waarheen deze zich willen begeven. Het herstel van de Nederlandse emigratie naar Australië ontwikkelt zich op een kalme, maar stabiele wijze, zo werd ons door de emigratie autoriteiten meegedeeld. Van 1 Januari af zijn er door de Nederlandse emigratiedienst 300 emigranten geplaatst. De daarbij op- fedane ervaring werd goed genoemd. innen een week waren er voor een gebied 40 procent en voor een ander 60 procent geplaatst In de tijd van 6 weken was 90 procent der emigran ten geplaatst. Gezegd kan worden, dat vrijwel allen zijn geplaatst. In het algemeen kan worden ge zegd, dat elke vakman in Australië kan worden geplaatst Wat Zuid-Afrika betreft zijn de staatsmijnscholen van de Unie van Zuid-Afrika op het ogenblik ook in ons land bezig jongemannen aan te werven ter opleiding tot ondergronds mijnwerker in de goudmijnen van Zuid-Afrika. Hier zijn mogelijkheden voor ongeschoolden. Er is echter een zeer strenge medische keuring nodig. In het vorig jaar emigreerden 4500 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland, dat slechts een bevolking heeft van 2 millioen zielen. Dit jaar zal het aantal belangrijk minder zijn. Ver wacht wordt een aantal van 1500. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind, ruimend van Zuid west naar Noordwest. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 15 April. Zon op 5.ri onder 19.39 Maan op: 5.49 onder 22.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1