PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op 20 April begint in Korea uitwisseling krijgsgevangenen Oude Dijk te Bruinisse bezweek onder het hoge water "BILT STAATSSECRETARIS MOORMAN LAAKT BESCHULDIGING Vandaag MOET HET EUROPEES LEGER AFGESCHREVEN WORDEN 196e Jaargang - No. 86 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. OVEREENKOMST WERD GETEKEND Communisten vroegen hervatting wapenstilstandsbesprekingen De vertegenwoordigers van de Verenigde Naties en de communisten te Panmoendjon hebben Zaterdag de overeenkomst voor de uitwisse ling van zieke en gewonde krijgsgevangenen getekend. De uitwisseling zal op 21 April beginnen. Bij deze gelegenheid verzochten de communisten om hervatting der volledige bestandsbesprekingen, die zes maanden geleden werden af gebroken. Het opperbevel der V. N. heeft Zon dag bekendgemaakt, dat Maandagmid dag een generale repetitie voor de ko mende uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen zal worden gehouden. Aan geallieerde zijde staan zestig ambulances klaar om teruggezonden gevangenen naar Moensan te brengen, het hoofdkwartier van de geallieerde onderhandelaars en hun staf. Moensan ligt ongeveer 22 km. van Panmoend jon verwijderd. In het gebied van Pan moendjon worden tenten opgeslagen voor de ontvangst van communistische gevangenen. Op 10 Mei gereed Krachtens de Zaterdag gesloten overeenkomst zal de uitwisseling bin nen twintig dagen geschieden wat ge zien de Zondag gesloten overeenkomst inhoudt, dat de uitwisseling op 10 Mei geëindigd moet zijn. Voor de ondertekening van de over eenkomst verklaarde de Noordkore- aanse generaal Lee nog, dat de com munisten zich het recht voorbehouden overbrenging naar een neutrale staat te eisen van de zieke en gewonde communistische gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden. Bekeerlingen Het Amerikaanse departement van defensie heeft in een Zondag afgeleg de verklaring gezegd, dat de gevange nen van de V. N. onder meedogenloze communistische druk hebben gestaan voor wat betreft het veranderen van politieke mening. Een aantal van de gevangenen is naar het schijnt voor de druk bezweken. In de verklaring werd verder ge zegd, dat men de soldaten niet veroor delen kan indien zij voor de schijn de zijde van de communisten hebben ge kozen. Vele Amerikanen zijn, aldus de ver klaring, veel beter behandeld dan men gewoonlijk van de communisten in Indo China In Indo-China is 'n opmars begonnen van 30.000 man geregelde troepen der Vietminh-opstandelingen .naar Laos, een der drie verbonden Indochinese Staten. De troepen hebben de grens overschreden en posities ingenomen in de bergen ongeveer 40 kilometer van de stad SamNeua. Een Franse militaire woordvoerder verklaarde voorts dat 'n tweede Viet- minh-strijdmacht, ongeveer ter sterk te van een divisie, van de Zuidelijkste punt van de Tonkinese delta uit op rukt naar de grens van Laos. Militaire waarnemers geloven niet, dat de troepen der Franse Unie de kleine doch belangrijke bergstad Sam Neua tot het uiterste zullen verdedi gen. Een werkelijke poging om Laos te behouden zou volgens hen worden ondernomen op het plateau van Tran Ninh, ongeveer 74 mijl ten. Zuiden van Sam Neua. Nederlandse haring voor de Sow jet-Unie Naar het AN.P. verneemt zijn tus sen de Sowjet-Unie en de redersver eniging van de Nederlandse haring visserij opnieuw enige contracten tot het leveren van 15 a 20.000 vaten ha ring, teelt 1952, gesloten. Nu men te Panmoendjon tot een ac- coord kwam is men aan de slag gegaan om zo snel mogelijk wegendie zullen worden gebruikt voor het transport van de uit te leveren zieke en gewonde gevangenen, te herstellen. verwacht. Dit is gedaan om een sfeer te scheppen, waarin de gevangenen vatbaarder zijn voor het instampen van de communistische leerstellingen. De Amerikaanse en andere luister diensten vingen stemmen op die vol gens de verklaring werden herkend als de stemmen van krijgsgevangen ge maakte soldaten. Deze soldaten spra ken in zuiver communistische propa- gandatermen. Het is niet bekend op welke wijze dit werd bereikt, aldus de verklaring. Britse ambassadeur bij Molotov op bezoek De Britse ambassadeur in de Sow jet-Unie, Sir Alvary Gascoigne, heeft Zaterdag een onderhoud van veertig minuten gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof, aldus heeft de Britse ambassa de te Moskou Zondag meegedeeld. Een woordvoerder verklaarde, dat gesproken is over „een aantal han gende Brits-Russische kwesties". Welke onderwerpen zijn behandeld en met welk resultaat wilde hij niet mee delen. Hij zeide wel, dat Sir Alvary, die Donderdag uit Londen terug keerde, waar hij overleg met minister Eden heeft gepleegd, instructies had gekregen om „van de huidige betrek kelijk gunstige atmosfeer gebruik te maken teneinde met Molotof een aantal hangende kwesties te regelen, die de twee regeringen rechtstreeks betreffen". Uit deze formulering leidt men af, dat niet gesproken is over Duitsland en Oostenrijk- NOGMAALS „DE RUYTER" Marine heeft hoge waardering voor Nederlandse scheepsbouw De staatsecretaris van marine, vïc e-admiraal H. C. W. Moorman, heeft Zaterdagmiddag in een rede, uitgesproken by de tewaterlating van de on derzeebootjager „Holland" gezegd, dat ongetwyfeld velen met verontwaar diging kennis genomen zullen hebben van de felle aanval, welke er de laat ste weken in een gedeelte van de pers is gedaan op het technisch Inmnen van onze nationale scheepsbouwindustrie. „Op deze manier kan in het bui tenland grote schade worden toegebracht aan onze naam op scheepsbouw- gebied en machinebouw", aldus spr. Zoals men zich zal herinneren is er sprake van geweest, dat bij de proefvaart van de nieuwe kruiser „De Ruyter" ernstige tekortkomin gen zouden zijn geconstateerd. Deze beweringen zyn naderhand met klem tegengesproken door de minister van oorlog en thans heeft de staatssecre taris van marine verklaard, dat de beschuldiging ten enenmale onjuist was. Hij merkte op, dat er ook bla den zijn geweest, die in objectieve zin hadden geschreven. Spr. getuig de voorts van de hoge waardering van de marine voor de Nederlandse scheepsbouw en aanverwante bedrij ven. In het slot van zyn betoog merk te de staatssecretaris nog op, dat men uit de publicaties van sommige is het 350 jaar geleden, dat Amsterdam door een zeer zware storm geteisterd werd, waarbij geen huis ongehavend bleef. Zoon schoot op vader en doodde daarna zichzelf Noodlottige gevolgen van woordenwisseling De 22-jarige jongeman Van der T., wonende aan de Parkweg te Voor burg, heeft Zaterdagmiddag, tijdens een woordenwisseling met zyn ouders, die hem zijn late thuiskomen 's avonds verweten, in drift een revolver geno men en zijn vader in de buik gescho ten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon werden in het ziekenhuis St. Antoniushove te Voor burg opgenomen, waar de jongen overleden is. De jongeman was zeer driftig van aard. Vorig jaar heeft hij een hersen schudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat hij tengevolge daarvan nog geestelijk gestoord was- militaire medewerkers met verbazing van hun inzichten kennis kon nemen, als zou voor Nederland op zee geen taak liggen en het geld beter be steed zou kunnen worden voor het uitrusten van een hele of halve di visie. Spr. vestigde de aandacht op de noodzaak voor ons land om zyn belangen op zee te beschermen, in verband met het verzekeren van de aanvoer ten behoeve van het leger en de luchtmacht. De „Holland" De Zaterdag te water gelaten nieu we onderzeeboot-jager „Holland" be hoort tot de zogenaamde A-klasse, waarvan naast de „Holland" bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, nog twee schepen in aanbouw zijn by de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen en één bij de Dok- en Werf- mij. „Wilton Feijenoord" N.V. te Schiedam. De nieuwe jagers hebben geen pa trijspoorten in de romp in verband met de eisen, welke thans aar der gelijke schepen worden gesteld. Alle verblijven benedendeks worden dus kunstmatig verlicht en geventileerd. De hoofdbewapening zal bestaan uit vier kanons van 12 cm., opge steld in twee dubbeltorens, die zowel tegen zee- als luchtdoelen kunnen worden ingezet. De schepen worden met hun volledige uitrusting vrywel geheel door de Nederlandse industrie vervaardigd. Moeder van 4 kinderen vergiftigd Na het plotseling overiijcien van een 36-jarige vrouw tc Hengelo deden ge ruchten de ronde, dat zij geen natuur lijke dood was gestorven. De recher che stelde een onderzoek in en ver hoorde de echtgenote van de gestor vene. de 39-jarige Van der S. en een bij het gezin Van der S. inwonende vrouw, dc 36-jarige H. De laatste ver klaarde. dat zij de laatste tijd een in tieme verhouding had met Van der S. Samen hadden ze overlegd de vrouw door het toedienen van rattenkruid van het leven te beroven- Hoewel de man alle schuld ontkende, bleek bij sectie, dat de vrouw aan fosforvergif- tiging was gestorven. De beide ver dachten zijn gearresteerd en in verze kerde bewaring gesteld. Het gezin Van der S. telde 4 kinde ren, de gearresteerde vrouw was moe der van twee kinderen. Nieuwe kruiser kiest zee De kruiser „De Zeven Provinciën", waarvoor als toekomstige comman dant is aangewezen kapitein ter zea C. B. M. van Erkel, zal 14 April a.s. voor het eerst voor enkele dagen zee kiezen. Het schip komt op 18 April in Rot terdam terug. De formele proeftoch ten beginnen 1 Mei a-s. en zullen tot medio Juni voortduren. Hierbij staat ook een reis naar de tropische wate ren op het programma. Zoals men weet, is „De Zeven Pro vinciën" een zusterschip van de krui ser „De Ruyter". Men kan de beide zusjes echter uit elkaar houden, door dat ze een verschillende neus heb ben: „De Ruyter" heeft nL een gebo gen, overhangende voorsteven, terwijl „De Zeven Provinciën" een rechte voorsteven heeft, die minder ver overhangt. Canada staat open voor rampslachto f f ers Uit Canada komen bij het commis sariaat voor de emigratie te Den Haag tal van aanbiedingen binnen voor het opnemen van watersnood slachtoffers. De afgevaardigden van de Verenigde Naties en de Noord-Koreanen zijn te Panmoendjon Zaterdag tot een accoord gekomen voor wat betreft de uitwisse ling van zieke en gewonde gevangenen. Foto boven, afgevaardigden van de V. N. en onder de delegatie der Noordelij ken. fflossadeq vreesde voor een Premier .Mossadeq, noch minister van buitenlandse zaken Fatemi, noch een van de afgevaardigden van het Nationale Front (de party van de eerste minister) verschenen Zondag op een receptie van de Sjah ter vie ring van een Mohammedaanse feest dag. De enige opmerkelijke rede was die van maarschalk Agheoli, die namens het Perzische leger verklaarde, dat alle militaire autoriteiten zich gereed houden alle orders van de vorst uit te voeren. Het oppositieblad „Dad" schreef dat dr. Mossadeq Zaterdag tegenover een groep partijloze leden van de Per zische kamer had verklaard, niet op de receptie te zullen komen, omdat hy vreesde door de militairen gedood te zullen worden. De voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, Ajatoellah Kasjani, drong er Zaterdag bij eerste minister Mossadeq op aan, dat de leiders van de oppositie in de Tweede Kamer vuurwapenen zouden krijgen om zich tegen eventuele aanvallen van aan hangers der regering te kunnen ver dedigen. Ir een brief, gericht aan dr. Mossa deq, zei Kasjani, dat de regering ver antwoordelijk is voor de veiligheid van de Kamerleden. PESSIMISME VAN FOSTER DULLES Taft gelooft niet in vrede „De Verenigde Staten zullen wellicht hun denkwijze over de Europese verdediging „moeten herzien", tenzy Europa stappen onderneemt om een enkel verdedigingsleger te scheppen." Dit heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken op 18 Maart-verklaard in een be sloten vergadering van de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Deze verklaring werd Zaterdag gepubliceerd. Zijn recente beis naar Europa, te zamen met Stassen, had „heel wat leven" gebracht in het voorgestelde verdrag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap, zo zeide hij. „Wy erkennen, aldus Dulles, dat het in de eerste plaats een zaak is, waarover de Europeanen zelf moeten beslissen. Doch als zij zich niet in de richting van een Europees leger zou den bewegen, en zij zijn vrij om dit niet te doen dan zullen wij In Rampenfonds 102,5 millioen Het Rampenfonds blijft nog dage- lyks groeien. Sinds Vrijdag is er weer 'n bedrag van vier ton bijgekomen, zo dat de stand nu 102,5 millioen be draagt. „WEER BEGINNEN Gat van veertig meter: Bruinissepolder stroomde opnieuw vol Opnieuw luidde Zondag de noodMok in Bruinisse en ditmaal >vas de situatie uiterst kritiek: op één plaats was de Oude dijk tussen Ooster- land en Brninisse doorgebroken, zodat het water de reeds weken ge leden drooggevallen Bruinissepolder (780 ha.) opnieuw binnenstroom de, terwijl op twee plaatsen het water eveneens de dijk overspoelde.Met man en macht werd het herstel aangepakt, doch gisteravond laat liet het zich aanzien, dat het grootste gat vannacht niet voor hoog water dicht zou komen. Dit gat had een breedte van niet minder dan veer tig meter en was drie meter diep! Het dorp Bruinisse zelf was nog droog, doordat het water achter de straatweg bleef. Voor de landbouwers en bewoners van de Bruinissepolder ls deze onver wachte doorbraak een hard gelag. Men had de huizen schoongemaakt, terwijl men van plan was om volgende week de gronden weer in te zaaien. „Een week water is vier weken achteruit", zei men ons gisteravond in Bruinisse. „Nu weer maar zorgen, dat het grote gat spoedig dicht komt. En dan op nieuw beginnen De Schouwse dijk, die enige weken geleden met veel moeite behouden kon worden, heeft zich ditmaal goed ge houden. Er werden geen calamiteiten Westhoek van Schouwen, terwijl ook Brouwershaven en Zierikzee hun deel van de wateroverlast kregen. Het nooddijkje, dat rond de bebouw de kom van Burgh was gelegd, kon op diverse plaatsen de waterdruk niet houden. De Weeldeweg kwam blank te staan en diverse huizen, die reeds droog waren gekomen, kregen op nieuw water. Ook de Burgh- en West- landpolder had daardoor weer met wa teroverlast te kampen. Het verkeer tussen Burgh en Haamstede en Haam slede en Renesse ondervond moeilijk heden doordat het water over de Burghse weg en de Hoge Zoom liep. Te Renesse kwam het water over de Laan. De polder Dreisehor kon nog net behouden blijven. Men is bezig de dipt te versterken. De burgemeester van Bruinisse deelt mede, dat wegens de doorbraak van de Oude Dijk de terugkeer naar Bruinisse verboden is. Hierop zal strenge controle worden uitgeoefend. De oorzaak van de doorbraken is 't hoge water dat Zondag volkomen on verwacht ongeveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getijta fel staat aangegeven, 't K.N.MX in de Bilt gaf het A-N.P. daarvan de volgen de verklaring: Zaterdag stond op het Noordelijk deel van de Noordzee een nogal zware Zuiderstorm. Als gevolg hiervan werd het water als het ware uit het Noordelijk deel van de Noord zee „weggeblazen". Daarvan was weer het gevolg dat betrekkelijk veel water uit net Zuidelijk deel van de Noordzee naar het Noorden kon stromen. De storm is vrij plotseling opgehouden, waardoor het water dat naar 't Noor den was gelopen, terugstroomde. De ze terugstroming heeft, zo verklaarde het K.N.M J., in het Zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge wa terstand was volgens het K.N.M J. niet te voorzien, omdat men hier niet be schikte over gegevens waaruit kon worden afgeleid, hoeveel de oorspron kelijke verlaging van de waterstand is geweest in het Noordelijk deel van 't Noordzee gebied, bijvoorbeeld op de kust van Schotland, wellicht veel van onze denkwijze in verband met Europa en de mogelijk heid van zijn verdediging moeten herzien." Verscheidene Europese regeringen menen, dat haar militaire uitgaven de grenzen van de hulpbronnen byna hebben bereikt. „Wij zelf zijn geneigd dit te geloven", zo voegde de minis ter hieraan toe. Toespraak tot pers Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag me degedeeld, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, op 18 April te Washing ton voor de Amerikaanse vereniging van Dagbladredacteuren een rede over de buitenlandse politiek zal houden. De toespraak, die een half uur zal duren, zal door de radio en de televisie uitgezonden worden. Taft wil volhouden De republikeinse senator Taft heeft Zaterdag in een vraaggesprek te Washington verklaard, dat het Westen zich niet door de mogelijke valse Russische vredesmaatregelen moet laten verleiden tot het vermin deren van zijn militaire waakzaam heid. Over een eventuele wapenstilstand in Korea zei de senator te geloven, dat by een wapenstilstand hervatting van de vijandelijkheden te allen tijde mogelijk zou zijn. Hij zei van oordeel te zyn dat Rus land het Westen tracht beet te ne- Taft sprak ook nog als zijn ver wachting uit dat de Chinezen en Noordkoreanen niet zullen instem men met een bestandslijn in Korea anders dan langs de huidige frontlijn. Kind viel uit raam In een onbewaakt ogenblik viel Vrijdag de anderhaif-jarige Hansje Tallinga uit het raam van de ouder lijke woning te Delft. Het kind maak te een val van ongeveer 45& meter en werd ernstig gewond opgenomen in het gasthuis, alwaar het aan de ver wondingen is bezweken. VERWACHT KOUDER Wisselende bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind tus sen Noord West en Zuid West. Veel kouder dan gisteren, vooral in het binnenland. 14 ApriL Zon op Maan op: ZON EN MAAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1