ËSSfi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT tSMS. Wijdvertakt spionnage-complot in West-Duitsland ontmaskerd 0£ BILT Uit Sas van Gent verdwijnt een der laatste stoommachines FRANSE COMMUNISTENIEIDER UIT SQWJET TERUGGEKEERD Kantlijn s s%M W inuIrlLli Lkky VTUk w w ixr^Bi W. Leertouwer en H. A. Eosshardt. meer 20 cent Brieven of adres abonnementsprijs ct. per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau van dit Blad" -3 cent meer. week. 5.45 p. kw.. Ir. p. p I 5.70 359300 '.Z.c MlOdelburs. per kw. Losse nummers 10 cent. Bur VOlsslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Maikt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telei 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2, telel. 16: Temeuzen. Brouwerljstr. 2: Zierlkzee. N BoEerdatr C 160. telef. 26. VOOR DE DERDE MAAL SINDS 1945 Na da huweiyksvoltrekking In de kathedraal van Luxemburg; schreden Erfprins Jan en zijn gemalin. Prin ses Josephine-Charlotte, onder de 'pgeheven degens van Luxemburgse officieren door naar buiten. KOKÏb ft:t.ülnATlE STA OP. Deze prediking richt zich tot allen, dus ook tot u en mij: Zij eist een ant woord, doch wekt onwil, daar wij, lui en weerstrevend, niet willen doen, wat een ander ons voorhoudt, ook al zegt Goa zei/, hoort, hei is Pasen geweest, sta op, laat U uwe zonden aj wassen, 'n bevel en een nodiging, waarvan de kracht en het gezag ligt in de opstan ding Christi. Zij vergt levende, geen ao- de gehoorzaamheid, daar wij Christe nen zijn, een Christenvolk, wonende in een Christenland, vrucht van Christus Kerk, die der gehoorzaamheid Christus maakte hiermee hoge ernst, leerde uit lijden. Leren! Ook dit wekt onwil, wreveL Wij weten immers al alles, wal valt er te leren. Dit juist is onze ellende en dood, een liggen in zonden en misdaden. Maar God wil dit anders hebben en ma ken en zegt daarom: ,JSta op, laat uwe zonden afwassen'Dal vereist een daad, heden. Wie die verzuimt staat nim mer op, hier noch in hel toekomend leven. Eens opstaan! Hoe, wat, wan neer? Is Christus in het graf gebleven? Neen! Is de dood niet overwonnen? Ja! —„Onze wonden zijn verbonden, onze zonden zijn verslonden 'l Onvergan kelijk' levenslicht rees met gansch ont dekten luister uit de smaadheid van het gericht, uit der graven sombren kluis ter! Nieuwe tijden vangen aan God is scheppend opgestaan"— zong Da Costa. Niet te geloven en toch waar. De Heer verrees! Daarom zegt God u: „Sta op, laat uwe zonden afwassen". Hoger kan u niet gesteld worden, er is hoger noch meer; wie dat wil blyft steken in het vage, niet geestelijke, dat bedrog is. De kerk predikt noch wil die brede makkelijke weg, zij wil het hoog ste, nieuw leven, niet verouderend, duizelingwekkend, en lieflijk als ver weerde kerkmuren, door geloof ge wrocht. Een ondoorgrondelijke rijkaom, die aan de grootste zondaren wordt ge predikt. Sta op. Ga het Koninkrijk binnen, heb gemeenschap met de heili ge God. Dit leven is anders dan al wat is. Aan u nu 't denken en doen. Ik breng u op de weg voor de poort. In te gaan is het voorrecht dat God u heeft voorbe houden. Ga in, in de rozenhof Christi. Zaamslag. G. Jansma. VERWACHT. ZONNIG. Droog en zonnig weer. Zwakke tot .natige ind uit Zirdelijke ri- tingen. Zachter dan gis.eren. ZON EN MAAN. Zon op 5.51 onder 19.33 Maan op: t.55 onder 18.09 Zon op 5.43 ondei 19.35 Maan op; 5,10 onder 19.41 Maar partijgenoten in Parijs wachtten vergeefs De Franse communistische leider Maurice Thorez, die lange tijd om ge zondheidsredenen in de Sowjet-Unie is geweest, is Vrijdag in Frankrijk te ruggekeerd. Een communistische delegatie ver welkomde hem op het station van Jeumont aan de BelgischFranse grens. Thorez kwam in St. Quentin, waar hij in een auto overstapte, aan. in een speciaal rijtr' van PcMse staatsspoorwegen, dat een slaapka mer, een zitkamer, een keuken en 'n badkamer bevatte. Personen, die Thorez reeds lang kennen, zeiden, dat hij met groot ge mak sprak en in het volledig bezit scheen van zijn geestelijke vermo gens. Aan de andere kant scheen hij niet meer volledig zijn ledematen te kunnen gebruiken en hij hinkte merk baar. Thorez is in Frankrijk teruggekeerd op een ogenblik, dat de aanhang van de communistische partij kleiner is dan ooit na de oorlog. Naar van be trouwbare zijde vernomen wordt, is het aantal leden van 820.000 in 1947 gedaald tot 440.000 in 1952 en is de verkoop van het partij-orgaan „lUu- manité" gedaald van 501.000 in 1935 tot 174.000 in Januari 1953, terwijl het avondblad „Ce Soir" helemaal is ver dwenen. Honderden Franse communisten Machinist Arthur Goethals in zijn e- liefd domein: de machinekamer van de Spiegelglasfabriek te Sas van Gentwaar nu nog de kolossale stoommachine van 1800 P.K. in wer king is. Binnenkort zal ook deze ve~- tegenwoordigster uit he! stoomtijd perk verdwenen zijn, gesloopt Op de ïehtergrcnd snort het vlieg wiel, dat ^et behulp van lichte springstof ladingen verwijderd zal moeten worden; hel ..zegt 80.000 kg. en heeft een middellijn van 8 meter. drongen de politie op zij en bestorm den het perron van het Gare du Nord in Parijs om de vèrkeerde man te verwelkomen. Een Amerikaanse journalist. John Roderick, werd voor Thorez gehou den. Een meisje omhelsde hem en an dere vrouwen overstelpten hem met bloemen- Met enige moeite hielp de verbaasde journalist zijn ..aanbid ders" uit de droom. Het is niet bekend waar Thorez op het ogenblik verblijft. De auto, waar in hjj te Saint Quentin was gestapt is leeg bij zijn huis aangekomen, waar een honderdtal mensen stond te wach ten De chauffeur zei, dat het echt paar Thorez eerst enkele dagen rust wil nemen ergens bij Parijs. In Rampenfonds 102,1 millioen Venezuela schonk 30.000 dollar. In het Nationaal Rampenfonds is tot Vrijdag een bedrag gestort van L02-1 millioen gulden. Sinds Donderdag is er dus weer f 400.000 bijgekomen. De minister van buitenlandse za ken van Venezuela, heeft dezer dagen een chèpue van U.S.-dollars 30.000.— overhandigd aan de Nederlandse ge zant te Caracas, dr. H. Riemens, als bijdrage in de hulp voor de getroffe nen uit het watersnoodgebied. Koninklijk Gezin met weekeind op reis Z.K.B. Prins Bernha-d is Vrijdag morgen niet zijn oudste twee dochters voor een weekeind naar Vrnetië ver trokken om de prinsessen een i-druk te geven vai. deze stad -11 haar kunst schatten. Hare Majesteit de Koningin brengt met Prinses Marijke het weekeind door in Den Har als gast vaD Prin ses Wilhe'mina in het Paleis Lange Voorhout, terwijl Prir res Margriet bij een vriendinnetje logeert- 0 Twaali personen zijn om het leven ge Komen toen Vrijdag een /erKeersvlieg tuig van de „Caribbean International Air ways" h it opstij v-f het vii- g veld Palisaroes op Jamaica verongelu VAN ROMANTIEK NAAR RATIONALISATIE Imposant sloperskarwei in Spiegelglas- fabriek op handen Binnenkort zal een der grootste liggende stoommachines, de 1800 P.K. „metende" machine van de N.V. Spiegelglasfabriek te Sas van Gent, als één der laatste vertegenwo ordigsters van het stoomtijdperk ver dwijnen. De firma Carels Frères uit Gent leverde haar in 1900 af, en toen des tijds het enorme vliegwiel met een middellijn van acht meter zyn eerste toeren maakte, moet men wel zeer onder de indruk zijn gekomen van de macht der techniek! Sindsdien heeft dit 80.000 kg. wegende vliegwiel, voortgestuwd door de uit vier tot zes stoomketels opgewekte energie, een duizelingwekkend aantal toeren gemaakt en het doffe dreunen van deze machine is gewor den tot een vertrouwde melodie, waarin wanklanken zeldzaam waren. Nu zal deze melodie verstommen, ze is verouderdTijd en techniek schrijden voort, het verleden wacht de smeltkroes Want de smeltkroes, dat is de be stemming van heel dit machtig sa menstel van ketels, cylinders en ki lometers stoomleidingen. De schroot- schaar van de firma wed. van Cracau en Zonen te Vlissingen en Temeu zen zal alle delen van deze enorme machine, van vliegwiel 'ot ketel, verknippen tot hoogstens 25 kg. we gende brokken metaal. Een zakelijk en dus nuchter einde van een trots verleden Het uitwissen van dit brok verle den zal echter tevens een manifesta tie worden van imposant slopers- werk; een ambacht, waar méér vak kennis voor nodig is, dan men over het algemeen geneigd is te veron derstellen. In het ketelhuis zullen de zes stoomketels uit de gemetselde „behuizing" moeten worden losge werkt en voor het verwijderen van het vliegwiel zal men gebruik moe ten maken van lichte springstofla dingen om het gevaarte in enkele handelbare stukken te „scheuren!" Het gehele karwei zal met de hand worden uitgevoerd en naa een van de heren Cracau ons verzekerde niettemin slechts twee maanden in beslag nemen. Dan zullen de teza men 175 ton wegende ketels ver dwenen zijn, het netwerk van buis leidingen gesloopt en de bedrijfsruim ten, welke voor de leek nu nog dool hoven zijn, zullen gapende leegten geworden zijn. De stokers vertegenwoordigers van een verdwijnend ambacht! zullen weldra de laatste schep kolen wer pen in de sinds 1990 altyd hongerige muilen van deze machine, die 19 tut 20 ton kolen per dag verslond! Machinist Arthur Goethals zal dan ook voor het laatst zijn geliefde ma chine controleren: zijn blikken laten gaan over de voortsuizende, 46 me ter lange en 3 meter brede dry f riem en peinzend bedenken, dat de kleine. 750 P.K. metende reserve-machine (ook voor de sloop!) in al die jaren nooit nodig is geweest (Vervolg op pag. 2) Indonesië weigert een predikant toe te laten Ds. A, H. Algra die door de zes sa menwerkende Geref. kerken onderh. art. 31 K. O. in de provincie Gronin gen zon worden uitgezonden naar West-Borneo heeft thans van het hoofd van de Immigratiedienst in Djakarta bericht ontvangen dat hem een visum voor Indonesië wordt ge weigerd. Oostduitse ministers hadden de opperste leiding Russische officieren verleenden medewerking De Westduitse vicekanselier dr. Blücher heeft Vrijdag medegedeeld, dat de Westduitse politie een spionnagecomplot heeft ontmaskerd, dat ran de Sowjetzone nit werd geleid en vertakkingen had in Hamburg, Zuid-Duits- iand en het Ruhrgebied. Het werkte samen met Russische officieren. 35 personen, die verdacht worden van samenwerking met het complot, zijn gearresteerd. Naar zeven anderen wordt nog gezocht. Blücher zeiae, dat dit de derde en grootste spionnage groep is, die door de geheime dienst van de Bondsrepubliek werd ontdekt. De vorige stonden in dienst van de Pool se en van de Tsjechische regering. „Hieruit biykt wel, dat onze organen er in geslaagd zyn een beveiliging van onze binnenlandse orde te verzekeren, iets wat voor enkele jaren nog niet het geval was", aldus Blücher. Een woordvoerder van de veilig heidsdienst der Bondsrepubliek deel de mede, dat de ontdekking der groep mede een uitvloeisel was van de ar restatie van de handelsvertegenwoor diger der Sowjetzone Weiss, vorig jaar in Frankfort. Weiss' bureau was toen ontmaskerd als het centrum van een spionnage-organisatie. De thans ontdekte groep werkte onder de dek mantel van een instituut voor econo misch onderzoek, dat onder de opper ste leiding van ministers der Oost duitse republiek stond. De groep leg de zich volgens de woordvoerder niet uitsluitend toe op het verzamelen van economische inlichtingen, doch evenzeer op militaire en politieke spionnage. De groep maakte volgens de woordvoerder voornamelijk ge bruik van personen en firma's, die il legale handel met Oost-Duitsland dreven. Onder de gearresteerden be tenaren, Stahlmann en Heldenreich genaamd. De Oostduitse vice-premier Walter ülbricht „wist er ook alles van". Alleen zorgvuldig opgeleide perso nen mochten deel van de organisatie uitmaken, die haar hoofdkwartier in Oost-Berlyn had. Slechts een kleine kring Oostduitsers was ojp de hoogte, waardoor het zeer moeilijk was ge weest de bende op te sporen. De Westduitse veiligheidsdienst had zich een compleet beeld kunnen vormen van de werkwijze van de or ganisatie Zij bestond uit vier hoofd afdelingen twee voor spionnage, een voor het bestuur en een voor het schiften van de verkregen gegevens, (vervolg pagina 8) Minister Algera, men zal dat toe moeten geven, laat het aan belangstelling voor Zeeland niet ontbreken. Zeven maal het hoge en droge den Haag verlaten om de verdronken delen van Zeeland op te zoeken, dat is waarlijk méér dan men van de minister zou mogen ver langen. Deze belangstelling is bemoedigend en doet weldadig aan. En de verzeke ring: dat men een open oog heeft voor de Zeeuwse noden zal menigeen weer wat vertrouwen geven, die op het punt stond by de pakken neer te gaan zitten. Zeer juist gezien was het ook, dat de minister de gelegenheid opende voor burgemeesters en polderbestuur ders om met hun zorgen naar de le den der Watersnoodcommissie te gaan. Wanneer deze mogelijkheid zou hebben ontbroken, zou de reis dezer commissie nauwelijks zin hebben ge had. Het bezwaar was alleen, dat er te weinig gelegenheid was om een dieper gaand gesprek te voeren. Misschien zou 't juister zijn geweest, als de Watersnoodcommissie .1 praat middag had belegd. De leden zou den minder hebben gezien, maar veel meer hehben gehoord. En ge zien hebben zij ten slotte ditmaal ook te weinig En nog minder ervaren. Want met een salonboot en gereed staande autobussen krijgt men geen begrip van de problemen, waarvoor de achtergebleven bevolking zich ge plaatst ziet....... Natuurlijk men kón niet anders. Maar het zou toch nuttig kunnen "n, dat althans een delegatie uit de atersnoodcommissie eens een praat middag nelegde op Schouwen-Duive- land en in ae andere waterfrontge bieden van Zeeland. Met voldoening heeft men in Nederland kennis genomen van het ingrijpen van de Ge allieerde Hoge Commissie ten aan zien van de uitlevering van Bikker en Faber, twee der ontvluchten uit Bre da. Mochten de Duitsers besluiten deze beide oorlogsmisdadigers asyl te verlenen, dan zal de Geallieerde Hoge Commissie hun uitlevering gelasten. Ook de derde gegrepen vluchteling zal dus wel noodgedwongen naar Ne derland moeten terugkeren. Het is voor de Duitsers geen pret tige loop, die de dingen hebben ge nomen. Maar zij hebben het er naar gemaakt. De complete West Duitse politie ziet geen kans de vluchtelin gen op het spoor te komenAan sympathiebetuigingen heeft het voor deze booswichten niet ontbroken. Dit alles deed niet aangenaam aan voor Nederlanders. Het geallieerde besluit maakt aan dit alles een einde. Tenzijde Duitsers aan het protesteren gaan en weigeren mede te werken met de bezetters Dat zou een onverkwik kelijke geschiedenis worden. Men noemt ons kaaskoppen. En nog altijd is kaas een natio naal product, zoals de boter die wij niet kunnen betalen een nationaal product is. Denemarken is voor onze boterex- porteurs een zeer ernstige concur rent. Het wordt het nu ook op de kaasmarkt. In Duitsland, in Enge landoveral verdringen de Denen de kaas van de kaaskoppen. Zij zijn goedkoper, niet veel, maar juist voldoende om Deense kaas aan trekkelijk te maken. Zij hebben een vaste prijs, terwijl de onze pleegt te schommelen. En zij maken veel meer i en betere propaganda, dan wij. En daar gaat onze kaas. van de 1 markt. Straks gaat het er mee als 1 met de boter; geen kaas meer op de Nederlandse tafels. Wel in het bui-1 tenland, met door ons betaalde ex- portpremie vinden zich slechts enkele met een in West-Duitsland bekende naam. Een hunner, dr. Kroth uit Dusseldorf, was leider van een handelscentrale voor de interzonale handel en vroeger af gevaardigde in de economische raad te Frankfort. Twee andere, F. Bran- nekaepmer uit Bonn en E. van Haze- brouk uit Frankfort, bezochten vorig jaa, de economische conferentie in Moskou. De graan-importfirma E. van Ha- zebrouk heeft de tegen Erwin van Hazebrouk ingebrachte beschuldigin gen intussen tegengesproken. Noch hij, noch zyn firma hadden zich ooit met illegale handel met het Oosten beziggehouden. De firma kondigde aan, aat zij Ln rechte tegen de ver- antwoordelyke Westduitse autoritei ten zou optreden. Ülbricht wist het Blücher, die zijn verklaringen op een persconferentie aflegde, zej dat de inlichtingen die de veiligheids dienst in handen zijn gevallen, „hoofd zakelijk originele documenten zijn". De volgende Oostduitsers zijn vol gens de vice-kanselier by de zaak be trokken: minister van staatsveilig heid Wilhelm Zaisseer, de waarne mende minister van buitenlandse za ken Anton Ackermanu en twee amb- Onrust rond Péron Het hoofdbestuur ran Peronist* "he partij heeft een >.antal maatre gelen genomen i, verband met et optreden van speculateurs Voorts werd een aantal le en uit de partij gestoten en de voormalige gouverneui van Je provinci Buenos Mres, Mer- cante, „c'iorst hangende een on derzoek naar vermeende ..scheurings tractyken" Het bestuur was in bui tengewone vergaderin„ bijeen gel men. Donderdagavond zijn voorts maxi- mumprijzen voor een aar. tal levens middelen ifgekondigd door iet mi nisterie van ha.idel industrie. Te ministei van Lanc'el en industrie. Amundarain. is echter fgetreden. evenals, zoals gemeld, de minister van landbouw, Hogan. van financiën, Re- vestido, en van arbeid en sociale za ken. Freyre Volgens betrouwbare be richten bertond er een gi t menings verschil tussen de president en deze ministers over 'iet te volgen beleid 0 Het nummer van de Haagse Post van deze week is het 2000e nummer van dit weekblad, dat in 1914 werd gesticht door de heer S. F van Oss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1