Telg uit het Huis van Nassau huwde met Prinses Josephine Charlotte van België STRIJD TEGEN TUBERCULOSE NOG NIET GEWONNEN VRIJDAG 10 APRIL 1953 PROVIN 01 ALB ZEEUWSE COURANT 7 Pauselijke Nuntius mgr. Cento zegende in kathedraal het huwelijk in Overweldigend aantal buitenlandse bezoekers Een teer kleed van fijne motregen hing Donderdag over de stad Luxemburg, die ruiste van vlaggen en banieren. Lichte voorjaars- weemoed gaf diepte aan de grote vreugde van tienduizenden Luxemburgers en meer dan 150.000 buitenlanders, die zich het feest van Prinses Josephine's huwelijk met Prins Jan van Luxemburg, niet lieten ontgaan. Ze zagen een stralende, ingetogen bruid en een ernstige bruide gom, een bruiloftsstoet met 60 vorstelijke gasten temidden van een zo juichend enthousiaste menigte als men eigenlijk alleen maar in een klein land aantreft, waar de vorstelijke familie een zoveel grotere plaats in de harten der burgers kan innemen, dan in een machtig imperium. Met trein, auto en vliegtuig waren ze gekomen en onder hen be vonden zich niet minder dan 200 journalisten en 400 fotografen en cineasten, die het grote nieuws van het huwelijk zouden doorgeven aan de wachtende wereld. Terwijl de toeschouwers zich opstelden op het Willem ll-plein voor het groothertogelijk paleis en la.ngs de route naar de kathedraal, brachten muziekcorpsen op vele plaatsen vrolijke muziek ten gehore en zweefden zilveren tonen van het kathedraal-carillon over de stad. Te tien uur des morgens ving de plechtigheid van het burgerlijk huwelijk aan in de feestzaal van het paleis. In het paleis In de gangen van het paleis stape len zich intussen mandjes en ruikers van orchideeën, anjelieren, horten sia's en witte of roze azalea's op. De vorste-, prinsen en prinsessen verzamelden zich in de 'eestzaal. Hof maarschalken voerden hen naar hun plaatsen, geholpen dooi If den van de eredienst. De koningen en de prinsen waren ir gala-uniform, met grootlin ten over de borst. Vervolgens werd burgemeester Ha- milius, als ambtenaar van de burger lijke stand, binnengeleid met z.'„'n schepenen en het hoofd n het bu reau van de burgerlijke stand. Ten slotte vc scheen het bruidspaar, voor afgegaan door de opperhofmaarschal ken en gevolgd door de ouders- Het bruidstoilet Het bruidstoilet van Prinses Jose-, phine bestaat uit tuim 100 meter flo retzijde, t> Ie en organzr Het lijfje, nauwsluitend om 'n zeer strak keurs, bestaat uit drie lagen organza: Je mouwen zijn lang en nauwsluitend De )mvang-ijke rok bestaat uit een onderrok van tule, een rok van o- retzijde en vier rokken van organza Het dofwit geheel >rdt voltooid door een sleep van drie meter bree 1 en drie meter vijftif 1 jg Op het hoofd draag' de c rinser er dia em waar aan drie maanden is gewerkt en die 850 briljanten uit de Belgische Congo bevat. De -entrale steen van het dia deem i? een zuivere briljant van 8 ka raat 25. Dp he diadeem rust éen tule sluier. Over de organzasleep gt een sleep -an Brussels kant. Korte har. 1- hoenen van kant voltooien het toi let. Nadat de erfgroothertog en P uses Josephine-Charlotte op dc eerste rij hadden plaats genomen, verrichtte de heer Hamilius de huwelijksformali- teitèn. steld van een ziekte, loopt naast de moeder van de groothertogin. Rechts ifn links in het schip van de kathedraal hebben de hoogwaardig heidsbekleders van de civiele en mili taire huizen der vorsten en het gevolg van de buitenlandse vorsten plaats genomen. Het grote kerkruim is ei- "Ol. De nuntius Kerkelijke autoriteiten ontvangen de pauselijke nuntius, mgr. Cento, die de huwelijksplechtigheid zal leiden. De vertegenwoordiger van de paus bekleedt zich bij het hoofdaltaar met de gewaden en neemt vervolgens plaats op de bisschopstroon. De cap- pa en het kazuifel van de nuntius zijn gesneden uit het bruidskleed van wij len groothertogin Marianne, de groot moeder van prins Jan. Het ja-u)oord De ouders gaven de voorgeschreven toestemming en bruidegom en bruid spraken het ja-woord. „Bijgevolg", zo zegt dan de ambtenaar van de burgerlijke stand, „verklaar ik, in naam van de wet, dat erfgroother- tog an van Luxemburg en Prinses Josepbine-Charlotte van België in den echt zijn verenigd". Daarna wenste hij de echtelieden en hun ouders geluk. Hij overhandigde de gehuwden hun trouwboekje: een perkamenten blad, gebonden in een omslag van gedreven leder. Een af schrift van dit document is bestemd voor het archief van de stad Luxem burg. Nadat het huwelijk burgerlijk vol trokken is, gaan te half elf de grote poorten van het paleis open om door gang te verlenen aan de vorstelijke en prinselijke genodigden, die zich per auto naar de kathedraal begeven, welke versierd is met wimpels in de pauselijke kleuren. Een detachement van de Rijkswacht in blauwe uniform en wit lederwerk presenteert de wa pens, terwijl luide toejuichingen op stijgen uit het publiek achter de hek ken. Op het Willem II plein speelt de muziekkapel van de zeemacht 't Bel gische volkslied. In de Kathedraal Bij de hoofdingang van de kathe draal worden vorsten en prinsen op gewacht door de Belgische en Groot hertogelijke hofaalmoezeniers, die hen naar hun plaatsen geleiden. Reeds heeft links in het hoge koor, nabij de bisschoppelijke troon, de 91-jarige hertogin van Parma, grootmoeder van Prins Jan en overgrootmoeder van ta van vorstelijke genodigden, plaats ge nomen. Zij is vergezeld van haa> dochter, prinses Isabella van Boui bon-Parma en van haar kleindochtei prinses Marie Adelaide van Luxem burg, zuster van de bruidegom, di< bij de wintersport een beenbreu) heeft opgelopen en niet in de bruids stoet kon meegaan. Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van prinses Josephine-Charlotte, pas her Nederlandse onderwijzeres huisvestte Prins Jan Een Nederlandse onderwij zeres uit Geleen, mejuffrouw Kentgens, was één van de offi ciële gasten in de Luxemburg se kathedraal tijdens de inze gening van het huwelijk van Kroonprins Jan en Prinses Josephine-Charlotte. Mejuffrouw Kentgens heeft Prins Jan in het laatst van de oorlog twee weken onderdak verleend. Prins Jan, toen „lui tenant Luxemburg"maakte deel uit van een Brits regi ment en kwam in December 19Jf)/ in Geleen. Hij bleef teza men met zijn meerdere, Sir Owen Davies, twee weken ten huize van mejuffrouw Kent gens. Daarna werden beide of ficieren in allerijl naar het front gezonden, in verband met het offensief van Von Rundstedt. Prins Jan bleef contact on derhouden met mejuffrouw Kentgens, die na de oorlog tweemaal een bezoek heeft ge bracht aan het groothertoge lijk paleis te Luxemburg. Het domkoor heft het jubelend Al leluia uit de Messias van Handel aan. Daarna speelt een symphonie-orkest als laatste intermezzo het andante sostenuto uit de eerste symphonie van Brahms. Tegen dat de zes auto's van de bruidsstoet op het plein voor de ka thedraal arriveren, heeft de regen opgehouden. Precies te elf uur stopt de eerste hofauto voor de hoofdin gang van de kathedraal. De menigte houdt niet op met juichen. De klaroenen weerklinken en de kapel van de groothertogelijke garde speelt beide volksliederen. De bruidsstoet wordt in het portaal ontvangen door de geestelijkheid. Op het orgel parafraseert organist Le- blanc het Wilhelmus, het Jied van de groothertogelijke familie. De bruidsstoet Nu treedt de bruidsstoet de kathe draal binnen. Vooraan lopen de geestelijken, gevolgd door de twee opperhofmaarschalken. Onmiddel lijk daarachter komen koning Boudewyn en koningin Juliana, die een grijze japon en bijpassen de hoed met aigret draagt, prins Felix en koningin Elizabeth van Koningin Juliana en Prins Bernhard arriveerden Woensdagmiddag op het vliegveld Findel van Luxemburg voor het bijwonen van het huwelijk van Prinses Josephtne-Charlotte van Bel gië' met Prins Jean van Luxembu g. V.l.n.r. Prins Bernhard. Prins Felix van Luxemburg en H.M. de Konin gin. Op de voorgrond het zoontje van de heer Spierenburghet Neder landse lid van het Hoge Gezagsor gaan der Europese Kolen- en Staal gemeenschap, die H.M. de Koningin met 'n boeket bloemen vr welkomde. België, groothertogin Charlotte, die de arm geeft aan haar oudste zoon, in groot tenue als kolonel van het Luxemburgse leger en wier trekken een merkbare ont roering verraden. Prins Jan draagt schuins over dé borst het grooflint van de orde van de Leeuw van Nassau. Als bruid en bruidegom voor hun bidstoelen staan, heft mgr Cento de celebrant, pauselijk muntius in België en internuntius in Luxemburg, aan de voet van het altaar geknield, het ..Veni Creator" aan. Het goudbrokaat der kconnantels, het goud der uniformen en de edel stenen der diademen fonkelen in het helle licht der schijnwerpers. Inzegening Tegen het einde van de hymne be stijgt mgr. Cento de altaartreden en zegent de twee trouwringen, die hem op een schaal worden voorgehouden. Daarna richt hij zich met een toe spraak tot bruid en bruidegom, over de betekenis van het huwelijk. Deze betekenis, aldus mgr. Cento. kan nergens beter worden begrepen dan in Gods huis. Hier gevoelt men dat deze daad een goddelijk stempel i dr aagt- Van de bruidegom zegt mgr. Cen- to, dat zijn volk hem met trots heeft zien opgroeien onder de hoe- i de van een ideaal gezin en dat hij met zjjn ridderlijkheid, goedheid en ingetogen toewijding aller har ten voor zich heeft gewonnen. De bruid is bemind door haar stra lende bevalligheid, stichtende vroomheid, fjjne kiesheid en bloeiende glimlach, die voor de ogen der Belgen de verschijning van haar onvergetelijke moeder, als in een gulden legende verheer lijkt door net nationaal gevoel, hebben doen herleven. Van haar vader, wiens leven afgestemd was op de hoogste idealen. Mgr. Cento besloot met de bruide gom de woorden van Johann Sebas- tiaan Bach te binnen te brengen ten opzichte van zijn bruid: „Mijn God ik dank U, dat Gij mij haar tot vrouw hebt gegeven", en de bruid, hetgeen Bachs echtgenote zeide: „Heer, maak dat ik hem waardig zij". Daarna riep hij Gods zegen af over het huwelijk. Na de toespraak van de nuntius knielden de prinses en de prins aan de voeten van de nuntius en deze stelde de rituele vragen, waarop met ja werd geantwoord. De ringen Het orkest heft dan een tedere me lodie aan, de „Nocturne" voor strijlï- iii§vïumenten van Gabriël Fauré. De nlüïtius reikt de prins de ringr aan, die deze langhaam aan de vinger van zijn vrouw schuift. De prinses schuift de andere ring aan de vinger van haar man. Zij reiken elkander de rechterhand. Om de samengevouwen handen legt de prelaat zijn stool en besprenkelt ze met wijwater, onder wijl de gebeden zeggend. Terwijl dc jonggehuwden naar hun plaats terugkeren, heft de Lu xemburgse bariton Venant Paucke, in de landstaal, een gezang ter ere van de Maagd Maria aan, waarom prins Jan verzocht had. Mgr. Cento maakt een diepe bui ging aan de voet van de altaartrap en begint de mis te lezen.-Het orkest speelt een arioso van Johann Sebas tian Bach gevolgd door het schallen de „Trumpet Voluntary" van Purcell. Tweemaal bestijgt het prinselijk paar tijdens de mis opnieuw de tre den van het altaar en na beëindiging van de mis volgt de ondertekening der huwelijksakte. De erfgroothertog tekent het eerst, daarna de nieuwe erf groothertogin. Vervolgens als ge tuigen de prins van Luik voor zijn zuster en prins Karei van Luxem burg voor zijn broeder. Tenslotte plaats ook mgr Cento zijn handte kening onderaan op de historische oorkonde. De jonggehuwden De kerkelijke plechtigheid is ten einde. Het orkest zwijgt en de De zaak der vijftien Russische doktors Beschuldigers vervolgd De „Izwestaa", het blad van de Rus sische regering, schrijft in haar edi tie van Donderdag dat alle functiona rissen die de vijftien vorige week vrij gelaten dokters „valselijk hadden be schuldigd", voor een hof van straf rechtelijke zaken zullen worden ge bracht, aldus radio-Moskou. Verder schrijft het blad, dat de ambtenaren de straf zullen krijgen die vij verdienen. Dit is de eerste maal dat een rege- ingsorgaan er melding van maakt, 'at verscheidene personen berecht /•orden voor het arresteren van de rtsen. Tevoren was slechts een voormali ge minister van staatsveiligheid, Ri- vemin, officieel beschuldigd van het ten onrechte in hechtenis nemen dei- artsen. Voorts was Ignatief voor deze zaak uit het secretariaat van het centrale comité van de communisti sche partij gestoten. Dr. P. MUNTEND AM VERKLAART Het bevolkingsonderzoek in de rampgebieden De staatssecretaris voor volksge zondheid. dr. P. Muntendam, heeft aan de vooravond van de Emma- bloemcollecte de collecte wordt ge houden van 13 tot en met 26 April verklaard, dat de strijd tegen de tu berculose nog steeds niet is gewon nen. In 1952 overleden nog 1276 Neder landers aan tuberculose. De T.B-C. moet nog steeds als de meest gevaar lijke besmettelijke ziekte in ons land worden beschouwd. De staatssecretaris zei het buiten gewoon moeilijk te vinden een juiste raming te maken van de sociaal-eco nomische consequenties, maar als hij een totaal van alle kosten opmaakt, zou men kunnen zeggen, dat het be drag van 100 millioen gulden gemak kelijk wordt overschreden. Dr. J. van der Lee, directeur van het bureau voor bevolkingsonderzoek op T.B.C deelde mee, dat het onder zoek iD de rampgebieden tengevolge van de watersnood meest vvore'-n u' gesteld, met nai e in Noord-Brabant In Zeeland was het onderzoek nog niet geheel beëindigd. Het kostbare toestel van f 50.000 stond .n de ramp- i nacht juist in Zierikzee. Het kon door plaatselijke electriciëns, die het op tafels zetten, gelukk:g worden ge spaard. Er moesten nog enkele p' i- sen op Schouwen-Duiveland worden bezocht. Het onderzoek is nu voor een groot deel vergeefs geweest. Het iderzoek in Noord-Brabant en Zee land zal opnieuw moeten worder ter hand genomen. Zoals bekend wordt het onderzoek gefinancierd door de gemeenten en de mensen zelf- Het zal niet mogelijk zijn bij een hernieuwd onderzoek opnieuw dit personen en gemeenten met de oosten te belasten. Men zal nu naar andere middelen 'ot financiering moeten zoeken. Prins Jan van Luxemburg met Prinses Josephine-Charlotte van België. bruidsstoet wordt weer gevormd. Het orgel speelt de toceata in D klein van Bach, door prinses Jo sephine Charlotte uitgekozen. Al ler blikken zijn op de jonggehuw den gevestigd. De prinses heeft nu de sluier van haar gelaat wegge nomen en achterover gelegd waardoor haar glinsterend dia deem zichtbaar wordt. Zij knikt minzaam naar dc genodigden. Te zeven minuten over twaalf be ginnen de klokken opnieuw te luiden en het eerste kanonschot van het ere- salvo weerklinkt. Voortschrijdend onder het stalen §ewelf der degens van de Luxem- urgse officieren komt het bruids paar naar buiten. Onophoudelijk juicht het publiek, terwijl bruid en bruidegom plaatsnemen in de derde auto van de stoet, welke hen naar het paleis terugbrengt. De terugrit In het vierde rijtuig zijn gezeten de groothertogin en koning Leopold, in het vijfde koningin Elisabeth en prins Felix van Luxemburg, in het zesde koningin Juliana en koning Boudewijn in het negende de prinses de Retie en prins Karei Bernadotte en in het tiende koningin Marie José en prins Bernhard. Langs het drie-en-een-haive kilo meter lange traject, dat de bruids stoet volgt, stijgt de geestdrift ten top. Het is weer gaan regenen, doch desondanks blijven de auto's in ae stoet open. Overal wappert het rood- wit-falauw. Prinses Josephine-Charlotte en prins Jan beantwoorden wuivend de toejuichingen van de duizenden, die langs de route staan geschaard. Dit doen ook de gasten in de andere auto's. Prins Bernhard in het tiende rijtuig, draagt een zware berenmuts met grote witte vederbos. Boven de stoet hoort men het mo torgeronk van 21 Belgische straal vliegtuigen die echter door het laag hangende wolkendek nauwelijks zichtbaar zijn. Teruggekeerd in het paleis nemen het prinselijk paar en hun ouders de geluKwensen in ontvangst van de gasten, het corps diplomatique on an dere persoonlijkheden. Te half twee verschynen de vaders van bruid en bruidegom, koning Leopold en prins Felix, op het balkon om het aanhou dend gejuich van de menigte te be antwoorden. Des middags begaf het jonge paar zich op de huwelijksreis. Reeds 93.000 aanmeldingen voor B.B. Voor „Bescherming Bevolking", die enige tijd geleden een grote propa ganda-actie begon, zijn thans reeds 93.000 van de beoogde 210 000 aanmel dingen binnen gekomen. Een groot deel van et land is thans .bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rot terdam, Amsterdam, 's-Gravenhage Vlaardingen en Schiedam aan de beurt Het Comité voor Belgisch-Nederlands Luxemburgse samenwerking, afd-lim Amsterdam heeft aan Prinses Josèphinc Charlotte van België en Prins Jean van Luxemburg bij gelegenheid uan hun huwelijk bovenstaande kristallen bo kaal angeboden. Ze is gegraveerd: aan de ene zijde staan de wapens van het Prinselijk Paai en aan de andere zijde een stadsbeeld van Amsterdam. Amnestie in Luxemburg Groothertogin Charlotte heeft Woens dag bij een besluit ter gelegenheid van het huwelijk van de Luxemburg se erfprins een beperkte amnestie af. gekondigd. Aan degenen, die zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van een week of minder of boeten tot drieduizend frank, wordt de straf kwijtgescholden. Poging tot moord berecht De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft de eleetricien P. K. veroordeeld tot 10 maanden gevange nisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk en aftrek van preventieve hechtenis. K. was in successie ten laste ge legd poging tot moord, poging tot doodslag en poging tot zware mis handeling van het echtpaar S. De officier had één jaar met aftrek Treinramp in Londen eisl negen doden Operatiekamer in tunnel Het aantal doden, dat het treinon geluk in de Londense ondergrondse heeft geëtst, blijkt thans negen te zijn. Er zijn 48 passagiers gewond. De te. hulp gekomen artsen moesten onder zeer moeilijke omstandigheden hun werk verrichten. In de nauwe, warme tunnel moesten zij amputaties verrichten om passagiers te bevrij den. Tevens moesten bloedtransfu sies gedaan worden. In een derde trein in de tunnel werd een operatie kamer ingericht. De treinbotsing zou te wijten zijn geweest aan een niet-functionneren van het signalensysteem. Deskundi gen onderzoeken hoe het mogelijk is geweest, dat het stelsel van veilig heidsapparaten heeft gefaald. Het ongeluk gebeurde tijdens de spitsuren op een der drukste lijnen. Het werk van de reddingsploegen werd sterk belemmerd door het ge brek aan ruimte. De 31 meter brede tunnel lag vol met wrakstukken. Kapitein van „Naboland" vrijgelaten Naar te Istanbul wordt vernomen, heeft de gezagvoerder van het Zweedse schip „Naboland", dat on langs de Turkse onderzeeboot „Dum- lupinar" heeft geramd, waarbij 99 Turken het leven lieten. Donderdag de gevangenis verlaten als gevolg van een stap van de Zweedse gezant in Turkye. De kapitein zal echter voor de duur van het onderzoek aan boord van zijn schip moeten blijven. Dubbele rantsoenen voor Oost-Duitse arbeiders Naar het Oostduitse Nieuwsbureau A.D.N. meldt, heeft de Oostduitse re gering Donderdag voor het eerst sinds de oorlog de rantsoenering van schoeisel en textiel opgeheven. De keukens voor arbeiders zullen dubbele rantsoenen ontvangen en er zijn nieuwe verordeningen uitgevaar digd voor rantsoenkaarten voor voed sel. De maatregelen, aldus een offi cieel communique zijn er op gericht de levensstandaard van de bevolking te verhogen. Oneerlijke boekhouder kreeg een jaar De 37-jarige vertegenwoordiger D. H. van V. uit Amsterdam, die als boekhouder bij een silicaat en verfin dustrie in de "periode tussen 1948 en 1951 in totaal ongeveer f 40.000 ver duisterde, is door de Amsterdamse rechtbank, die hem 14 dagen geleden op de zitting in hechtenis liet nemen, veroordeeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek. 0 Maurice Thorez, de secretaris-gene raal der Franse communistische partij, Is met de „Nord-Express Varsovie—Pa rijs" bij Helmstedt West-Duitsland bin nengekomen. GEHEEL LUXEMBURG IN FEESTSTEMMING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7