TTÏHrl Watersnoodcommissie bezocht Schouwen-Diiiveland Zeeuwse Almanak VREEMDEL1NGENBEZ0EK AAN BEVELAND LIEP IETS TERUG ÜDE GENEVEW GEEN AUTOBUSREISJES NAAR DE BLOEIENDE BOLLEN WERF ZEELAND KAN NU AAN DE SLAG POPENT o" Agenda 2 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1953 In gezelschap van minister Algera „Een dag is te kort om meer dan een vluchtige indruk te krijgen Mr- J, Algnra, minister van Vorkoor en Waterstaat, hoeft gisteren, verge zeld van oen groot aantal leilen van do Watorsnoodeonunlssio uit de Twee de Kamer on do leden van do commissies van rapporteurs uit do Eerste Ka mer voor do begroting van Waterstaat en de Noodwet Dijkherstel, een be zoek aan Schouwen en Duivelum! gebracht. De burgemeesters van do gemeenten Ouwerbork, Nlouwerkerk, Kerk. werve, Drelschor, Zonnemulre, Noordgouwo en Brouwershaven en do loco* burgemeester van Zie rik zee, wethouder J. Gerritsen, maakten de ochtend- excursie mode, terwjjl des middags contact opgenomen werd met de burge meesters van Haamstede, Itenesse, Btirgh, Ellemeet en Elkorzce, Bruinisse en Oosterland. Tevens word de tocht medegemaakt door een aantal polder bestuurders van het eiland. Hét gezelschap bestond Uit minis ter Algera on dc Kamerleden C. v. d, Heuvel, mr. J. A. W. Burger, J. G. H. Cornellssen, mr. W. F. E. baron van der Féltz, F. den Hartog, mr. N, H, L. van den Heuvel, Tj. Krol, mr. H. F. van Leeuwen, A. v. Sleen, do Rui ter, Sr. C. J. van Mcol, G. Ritmeester, J. Schllthuls, dr. J. Schouten. A. Sta pelkamp, dr. F. P. Verkerk, H. J. Hofatra, Ir. C. N. van Dis, J. Brom mer en dr. ir. A. Vondeling, alsmede uit de rapporteurs mr, R. H- baron de Vos van Steenwijk, J. Tjalma, J. Kramer, ir. A. L. H. Roebroek, Hoogland on J. Reijers. Van het departement van Water staat waren aanwezig de secretaris generaal ir. D. G, W. Spitzen, Ir. A. Directe telefoonlijn van Bruinisse naar Rotterdam „Erfenis" uit bezetting gaat goede diensten bewijzen De rechtstreekse telefoonverbin ding van Bruinisse met Rotterdam, welke in 1943 door de Duitse bezet ters werd tot stand gebracht, gaat opnieuw goede diensten bewijzen. De aanleg van deze kabel ging tijdens de bezetting met grote moeilijkheden gepaard, daar de baggermolens, die eefl sleuf door de Grevellngen moes ten graven, herhaaldelijk door gealli eerde vliegtuigen werdén beschoten en uiteindelijk totaal werden vernield. De kabel is echter tenslotte in ge bruik genomen maar werd na de be vrijding vergeten, hoewel de Jeidinj tot in een bunker te Sirjanslani bleef bestaan. Thans hebben mensen van de P.T. T. kans gezien de verbroken verbin dingen In de bunker zover te herstel len, dat Schouwen-Duiveiand een spoedige rechtstreekse verbinding met Rotterdam tegemoet kan zien. Ongetwijfeld zal het telefOonverkeei naar het verdronken eiland door de ze „erfenis" uit de bezettingstijd aan zienlijk worden vergemakkelijkt. Kolendampvergiftiging te St. Annaland Oude man overleden, dóchter en kleinzoontje gered In 8t. Annaland heeft zich een droevig geval van kolendampvergifti ging voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de "ï-jarige C. Man tea u, die samen met een ongehuwde zoon een huis bewoonde aan de Niemv- straat. Toen de zoon gistermorgen, na het verrichten van zijn werkzaamheden thuiskwam Vond hij tegen de gewoon te in de deur nog gesloten. Hij ver schafte zich toegang tot het huls en stelde een nader onderzoek in, waar bij hij tot de ontstellende ontdekking kwam, dat de oude man door kolen dampvergiftiging om het leven was gekomen. Een gehuwde dochter van het slachtoffer, die met haar zoontje bij haar vader logeerde, was door de damp bewusteloos geraakt, maar kon zij het na veel moeite -* Worden bijgebracht. De kléine jongen was eveneens buiten bewustzijn, maar bleek weinig van de damp te hebben geleden. Hij kwam spoedig weer bij. Een medisch onderzoek heeft uit gewezen, dat men hier inderdaad met kolendampvergiftiging te doen had. G. Marls, ir, G. B. R, de Graaf, ir, C. in 't Veld, ir, J. W. de Vries en ir. J. F. R. v. d. Wall, alsmede ir, Th. Heij- blom, hoófdit'. dir. van de Rijkswater staat In Zeeland. Van het provinciaal bestuur waren aanwezig de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot en Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M Me». Do excursie stond onder leiding van het hóófd afd. Voorlichting van het departement van Verkeer en Wa terstaat, de heer G. H. C. Oosterhout. Het gezelschap, dat des morgens om half acht uit Den Haag' vertrok ken was, begaf zich in Anna Jacoba aan boord van de salonboot Prinses- seplaat en arriveerde om ongeveer half twaalf in Zierikzee. Na een kor te rondwandeling door de stad werd per autobus een bezoek gebracht aan Dreischor, Kakkei'sv/eel en Brouwers haven. waarbij 't werk aan de Schou- wendijk werd bezichtigd. Om 13 uur vertrok men naar Burghsluis, waai' het gesloten dijk- gat in de polderdijk werd bezichtigd, waarna de Prinsesseplaat door het §at bij Schelphoek voer. Na op de 'osterschelde terug te zijn gekeerd, voer men naar Zijpe, vanwaar een tocht per dukw werd gemaakt naar Rampaarts ed ijk. Gedurende de gehele tocht werd êr druk van gedachten gewisseld. De Kamerleden stelden het ten zeerste op prijs door eigen aanschouwing ken nis te hebben kunnen nemen van de toestand op Schouwen-Duiveiand. Zij waren echter terecht van mening, dat een enkele dag eigenlijk te kort is óm meer dan een vluchtige indruk te krij gen. Dubbel werd het daarom ge waardeerd, dat men overal met men sen van het eiland zelf in aanraking kwam en uit - hun mond kon horen, wat hen het sterkst benauwt. Ook de aanwezigheid van ,de Commissaris der Koningin, Gedeputeerde Mes en ir. Heijblom achtten de volksvertegen woordigers uitermate nuttig. De excursie had eèn uitermate vlot verloop. Landbouwstaf nam polders in ogenschouw De staf van de landelijke Stichting Voor de Landbouw, die van tijd'-tol tijd pleegt te vergaderen mét'.de se cretarissen van de provinciale stich tingen, kwam hiertoe ditmaal in Goes bijeen. Woensdagavond werden in hotel „De Korenbeurs" de norma le besprekingen gevoerd, waarna Donderdagmorgen een bezoek werd gebracht aan het verdronken Krui- ningen. Tijdens de vaartocht door de polders kwam het gezelschap zeer onder de indruk van de grote scha de, welke hier ook de landbouw heeft geleden. Hulp werd toegezegd. 's Middags bezocht men Yerseke, waar Woendag reeds een kreeften park was bezocht. Sleutel voor de Osseweie De heer J. v. ci. Walle uit Hulst, vrijgezel, dertig jaar en tijdelijk wonende in IJzendyke, heeft aan den lijve ondervon den, dat in „petit Paris" men sen, dié aan dit signalement be antwoorden, in de „osseweie" worden gestopt. Men biedt him althans de sleutel van deze alleen in de folklore bestaande weide aan. De sleutel gaat dan nog vergezeld van een grote strooien pop en veel tam-tam, verzorgd door de jeugd, welke Ook het bezorgen van de attri buten op zich neemt. En dat alles omdat men, zo als dé heëi' v. d. Walle, óp der tigjarige leeftijd nog niet liet huwelijl t" huwelijksbootje is gestapt... Belangrijk werk aan Terneuzense firma gegund Aan het Aannemersbedrijf Gebr. v. d. Poel te Terneuzen werd de bouw gegund in Tuindorp Slotermeer (Am sterdam) van 177 woningen, 3 win kels en 15 autobxen voor de woning- bouwver. „Zomers buiten". De aannemingssom bedraagt ruim f 1.800.000—. KLACHTEN OVER BEDIENING V.V.V. moet meer financiële armslag krijgen De „gang" van vreemdelingen naar de Bevelanden was er ook in 1952 enigszins uit. Wel rijden er nog vele touringcars door deze streken, maar veelal is dit een doortrekken, niet soms een korte rustpauze voor kork- hpzoek of "en kop-" koffie. AH' deelt etc -Mn- - van de Bevelandsc V.V V., de heet M Haasdmte, .n zijn Ha/ hi. Alles werd gedaan om de aandacht op de mooie eilanden te vestigen, terW|jl Ook Van particuliere zijde ver blijdende initiatieven genomen wor den. De aanvragen om gegevens en folders Was ook dit jaar weer vrij TALE. Het gesprek ontstond naar aanlei ding Van eên van die borden, welke sinds kort ook de Vlissingers moeten bewegen om zich NU te melden, omdat het straks te laat kan zijn, zoals er wat dreigend bij vermeld wordt. Hét was een moeizaam gesprek, dat hortend voortkroop lussen een vroege Britse toerist en eèn brave burger, die Van de Engelse taal voornamelijk een gebarentaal maakte hetgeen enkele Voorbijgaitgers schichtig deed ultioij- ken. Hij trachtte uit te leggen, welke machtige organisatie achter de borden stond en bediende zich veelvuldig van de woorden „ioor, sivvil orkanizeejen" en „seeftie furst". De Engelsman echter Was er een van liet soort, dat de dingen tot op de draad wenst uit te zoeken. Onze BesCher- mlng Bevolking boeide hem blijkbaar heviger, dan de trotse boulevards en 't scheen welhaast of hij er een gedegen rapport over moest uitbrengen aun een of andere, ons vijandelijk gezinde, natie De burger zwoegde of hij er voor be taald twerd en was tenslotte zelfs by de blokhoofden betand. Maar toen hij deze vaderlandse bena ming in de tale Albions ging overbren gen, verscheen er op het gelaat van de Brit een ongelovig trekje De man weigerde domweg te aan vaarden, dat ónze binnenlandse be scherming zou worden aangevoerd door blockheads", en toen de burger hard nekkig volhield, dat onze B.B. geleid wordt door domkoppen, is dc Brit langzaam, in pepeinzen verzonken, weg gewandeld, met om de mand een wat verbijsterd glimlachje.... Zijn deviezen zijn we kwijt... „EXTRA ZACHT EN BELEGEN Verzorging van getroffenen In de radiorubriek „Verklaring en toelichting", zal de secretaris-gene raal van het ministerie van maat- schapelijk werk, mr. Ph. H. M. Wer- nemer om 19.10 uur via de radio Hilversum I, een uiteenzetting geven van de regelingen, dóór de overheid getroffen om te voorzien in het le vensonderhoud van de slachtoffers van de watersnood. Schelpen uit vroeger eeuwen voor Zeeland van belang Interessante lezing voor Z.V.U.-afdeling De heer en mevrouw Van der Feen- van Benthem Jutting uit Amsterdam, beiden conservator aan het Zoölo gisch Museum aldaar, spraken voor de werkgroep der Z.Y.D. „Domburg en Omgeving" over: „Vondsten uit de Scheldebodem." Om beurten het woord voerend, maakten z|j luin le zing tot een geheel, waarin ook het actuele belang der Vondsten zijn Riants kreeg. Uit de r|jke verzame- ng van het Zeeuwsch Genootschap was materiaal ter demonstratie mee gebracht. Een beeld werd gegeven van de. streken, waar, in de loop van milli- oenen jaren, Zeeland ontstond dóór verzanding van een zeeboezem, waar in zich de diepe schelpenlagen, thans nog in de bodem to Vinden, hadden afgezet. De fosBiele schelpen, waar aan de Zeeuwse stranden zo lijk Zijn, zijn overwegend uit het Pleooene tijd perk afkomstig. Niet alleen voor do bioloog en de verzamelaar zijn zé van belang, maar ze hebben ook actuele economischs betekenis. Door een algemene helling van dé bodem naar het N.W. in ons land, liggen deze lagen in Zeeland en West-Brabant niet bijzonder diep. Ze zijn zo overvloedig, dat uit de bed ding van de Weuterschelde reeds 25 jaar lang déze schelpen met zuigers worden omhoog-gebracht, ter verwer king tot metselkalk en kippengrit. Het zuivere water van de Ossen- dreehtsê leiding wordt in Z.W. Bra bant juist ült deze fossiele schelpen lagen omhoöggepompt. De schelpenfauna hier aangetrof fen w|jst op een subtropisch klimaat, dat hier eèns heerste. Ook de oud ste landzoogdieren, Waarvan de bót ten thans Hoor de Zeeuwse vissers in hun korren worden opgevist, héb ben waarschijnlijk in zülk een zacht klimaat geleefd. Veel later kwamen hier mammoet, de wollige neushoorn en het reuzen- hert Vóór, die aan een arctisch kli maat waren aangepast en zich voed den met de schrale planten der toen dra, Grondboringen en het graven van een sluisput, als thans in vlissingen, géven bioloog en geoloog kans op be langrijke, wetenschappelijke waarne mingen. Omgekeerd vindt deze we tenschappelijke studie der aardlagen veelzijdige toepassing op waterstaat kundig en technisch gebied. Een hartelijk applaus zetto kracht b|j aan de woorden van dank van de voorzitter voor deze belangrijke en i boeiende lezing. 53ste lijst van slachtoffers Het informatiebureau Van het Ne derlandse Rode Kruis heeft een 53e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood Uit gegeven. Deze bevat voor Zeeland de volgende namen: KRUINEN GEN Rijksê, Willem, geb. 4.3.43, laatste adres: Grintweg 5. OOSTERLAND OÜWERKERK de Valk, Adrlaan, geb. 9-12,90, laatste adres: ÖUWei'kerk no. 172. STAVENISSE Oostdijk*—de Vos, Willemtje, geb. 28. 6.23, echtgenote van Marïmis Oos- dijk, laatste adres: Kerkstraat A 345. Wielaard, Pieter, geb. 10.6.47, laatste adres: Kerkstraat A 323a. ZIERIKZEE den Boerde Ruyter, Cornelia geb. 26.5.12, laatste adres: Zuidhoek D 573. Hillebrandv. d. Hoek, Leentjé, geb. 25.7-18, echtgenote van Martinus Hillebrand, laatste adres: Gouwer- veer D 609. Uitstapjes voor Zeeuwse evacué's in Amsterdam De Zeeuwse vereniging „Zeeiandia" in Amsterdam behartigt nog steeds vele van de stoffelijke belangen en zorgt onafgebroken voor de: Verstrooi ing van de ca. 500 evacué's uit de rampgebieden die zich in de hoofd stad bevinden. Het bestuur van „Zeelandia" heeft thans een oproep gericht töt de eige naars van uuto's én touringcars tot medewerking aan de verwezenlijking van het plan: de evacué's in groepen verspreid oVer de dagen van 20 tot 24 Api'il een tocht te doen maken door de bollenvelden, naar Keuken hof en Flora. Het gemeentebestuur van de hoofdstad zal de Zeeuwen een koffiemaaltijd aanbieden. groot, terwijl ook meer en meer, voor al uit het buitenland, de trek naar Zeelands Proeftuin te Wilhelmina- dorp duidelijk wordt. Van groot belang is het, om het de Vreemdeling aangenaam te ma ken door prettige ontvangst "i goe dé service. Helaas moest de secreta ris constateren, dat hiertegen nog al eens gezondigd wordt, door ondervra ging en minder correcte bediening. Dit doet de vreemdeling andere oor- Ion opzoeken, waardoor het bezoek cerugioopt. De reclame zal nog in tensiever moéten worden, waartoe oen veel grotere financiële medewer king van belanghebbenden nodig zal zijn. De jaarrekening welke een totaal bedrag van 1415,50 aangeeft, sluit met een voordelig saldo van 75.37, dank zij het feit dat de bloesemrit een batig saldo van 104.03 oplever de. Aan subsidies van gemeenten werd 600 ontvangen, doch verho ging van deze post zou zeer gewenst z|jn. De subsidies van de gemeenten, welke het nauwste b|j het vreemde lingenverkeer betrokken z|jn, z|jn zeer summier. Ook de contributies steken zeer pover af tegen die in an dere gemeenten. Naast vérgrótittg vanhet le dental wordt een nieuwe contribu tieregeling wenselijk gedacht, waar bij rekening wordt gehouden met dé aard van het bedrijf. In de Donderdag houden jaarvergariei programma voor het bomende sei zoen besproken worden. Speciaal in verband met de ramp moet een gro te activiteit ontwikkeld worden om de vreemdelingen duidelijk te ma ken, dat de Bevelandén gelukkig grotendeels gespaard zijn gebleven. Rioleringswerken aanbesteed In het gemeentehuis te Terneuzen werd aanbesteed de uitvoering van ri oleringswerken in de Noordpolder en de Zufalandpolder te Terneuzen. Inge schreven werd als volgt: M. Wandel, Oost- en West-Souburg, f 164.800. firma LucaSae én Spohselee, Walsoor den, f 163.630J. en K. de Oude, Biervliet, f 157,975.—; M. Hol, Kloos- terzande, f 147.280.—; P. de Regt, Terneuzen, f 194.500.gebroeders De Bokx, Terneuzen. f 153.000J- Moerland, St. Annaland, f 183-000. firma Rammeloo De Rugsser, Phi lippine en Biervliet, f 172.940.De begroting voor het werk bedroeg f 139.000.De gunning werd aange houden. WEER KINDERTREINEN NAAR WALCHEREN Via België duurt de tocht te lang. Nu de lente ln het land Is en velen een bijna onbedwingbare neiging ge voelen om er eens „uit te vliegen", blijkt wel duidelijk, dat de afsluiting van de verbinding met Brabant en Holland over Zuid-Beveland niet alleen de goederenvervoerders voor ongekende problemen stelt, maar ook de toerwa- genondernemingen op Walcheren en Westeltjk-Zuid-Beveland een schade post oplevert. Andere jaren worden omstreeks deze tijd tochten gemaakt naar de bloeiende bollenvelden en naar het bIoömenparad|js Keukenhof, maar ditmaal kan daarvan geen sprake z|jn. De kleurenmozaïeken in de bol lenstreek, het lustoord van Jacoba van Beieren en de spectaculaire Heem- steedse Flora zyn alleen te bereiken via België en daarmee zouden veel te veel tijd, veel te veel geld en veel te veel ongemakken gemoeid zjjn. Het ziet er echter naar uit, dat de noodweg bij Oostdijk in Mei voor al he. verkeer toegankelijk zal zijn, zo dat dit seizoen de meeste uitstapjes van verenigingen e-d. en de z.g. uit geschreven tochten van de toerwa- genondernemingen toch doorgang kunnen vinden. Wat die verenigingen betreft, die een maal per jaar pér Bus een andere streek van ons mooie landje opzoeken: het aantal aanvra gen, dat tot nu toe is binnengekomen, is veel geringer dan vórig, jaar om deze trja het geval was. Begrijpelijk ook, men kijkt even de kat uit de boom. Zodra weer vrgwel normaal verkeer over Zuid-Beveland mogelgk is, zullen ongetwijfeld nog vele da- tumopgaven binnenkomen, al zal het feit, dat sommige reisclubs de inhoud van de kas geheel of gedeeltelijk aan het Nationaal Rampenfonds hebben afgedragen, het aantal reizen wek licht beïnvloeden. Sommige verenigingen, die nu ai een bus willen bespreken, wagen of gegarandeerd kan worden, dat niet via België behoeft te worden gereden. Een toerwagenondememer te Mid delburg vertelde ons, dat hij ook deze zomer vele Belgische dagjesmensen, die gebruik maken van de „Flandria" diensten, tegemoet ziet. Zij zullen weer de gebruikelijke rondritten oVer Walcheren maken, Hoewel de kalen der nog maar begin April aanwijst, komen thans reeds vr|j veel vreemde lingen naar het eiland, hetz|j per bus, Wederom kabeüegsmg door Wester-Schelde Laatste schakel in de 50 kV- verbinding Naar wij vernemen zal volgende week b|j gunstig weer door de P. Z. E. M. een waterkabel 50 kV worden gelegd van Borssele naar Hoofd plaat. Aangezien het tracé van deze ka bel ovér de zandbank „De hoge springer" loopt, die bij normaal hoog water niet voldoende onder water komt, moet het leggen geschieden op een dag van uitzonderlijke vloed (springtij) teneinde met liet kabel schip over deze bank te kunnen va ren. Met tussenruimte van ongeveer een maand zullen deze zomer nog drie van dergelijke kabels worden gelegd. Deze kabels vormen tezamen de nog ontbrekende schakel in de 50 lcV-verbinding Vlissingên-Wéstdorpe, waarmee dan de aanleg van het 50 kV-net in Zeeland is voltooid. Advertentie Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestiij d ze met Kruschcn en begin zo een nieuw leven fit en vief vr|) van pijn. Zoals Rruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort ge bruik, zo kan zich ook bij u die wel dadige bloedzuiverehde werking vol trekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt géeh onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oorzaak weg genomen van die kwellende rheuma- tïek, Koop vandaag Kruschen bij uw apotheker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. Huisvesting personeel baart nog zorgen Op de werf „Zeeland" te Hansweei is men thans zover dat Jet de nieuw bouw ban worden gestart, nadat ook de ramp van 1 Februari stagnatie had gebracht. Waarschijnlijk zul over 14 dagen de kiel worden gelegd voor 'n nieuwe kurtvaarder. terwijl over on geveer een maand de kiel voor de Pakistaanse sleepboot zal wordefl ge plaatst. Ér is thans een grote voorraad ma teriaal aanwezig, doch nu vormt de huisvesting voor het personeel nog 'n moeilijkheid. Momenteel beschikt men R.K. school te Breskens in gebruik gesteld Donderdagmiddag is de R-K. school aaii de Dorpsstraat te Breskëns offl- rieel in gebruik genomen. Door ver schillende sprekers werd bij deze plechtigheid het woord gevoerd. Pastoor A. Wölters van Groede bracht dank aan Rijk, gemeente- en schoolbestuur voor de medewerking, welke werd ondervonden big de vesti ging van een R.K. school in Bres kens, waai'na déken A. LieVegoed van OostbUt'g de wéns uitsprak, dat dc school in elk opzicht aon de ver wachtingen zal voldoen. Vervolgens werd het woord ge voerd doof burgemeester J. A. Eek hout, die met waardering melding maakte van dé activiteit van het schoolbestuur, dat dé gehele zaak flink heeft aangepakt. Spr. hoopte, dat dè goéde verhouding mét het per soneel van de andere scholen zal blij ven voortbestaan. Ook namens het schoolbestuur en de aannemer Werden woorden van dank gesproken. De bisschoppelijk onderwijsinspèeteur, rector Th. de Kroon van Oostburg, richtte zich in het bgzonder tot de kinderen, Ten slotte werd gelegenheid gege ven de fraaie, door architect J. A. Loonen uit Breskens ontworpen school te bezichtigen. over circa 70 man personeel, doch voor de nieuwbouw zal i.og een 50- 60-tal vaklieden van elders moeten worden aangetrokkén. Je nieuwe w .- ningeh zijn echter niet gereed, zo*_at thans eéri aahtal arbeiders in de can- tine bóven de timmerwerkplaats zaï moeten Werden ondergebracht. Hoewel, zoals bekend, de werf ook bij de watersnoodramp de tegensla gen niet bespaard rijn gebleven, door dat het gehele terrein en de loods onder water kwam te staan, is men met kracht voortgegaan aan de op bouw van dit jonge bedrijf. Ér is in tussen reeds verschillend reparatie- werk verricht. Op het ogenblik is men nog bezig met de berging van het Bêkjisctie tankschip „Capèlla" in de Kruininger polder. Het achter schip is reeds op dt helling gesleept Voorts wordt dag en nacht gewerkt aan het ln gereedheid brengen van het binnenschip, dat gebruikt zal wor den bij de dichting van het gat in de zeedijk bV Bath. Zelfs de beide Paas dagen werd hieraan doorgewerkt. De heer Joh. H. Caro jurylid P.T.T.-muziekconcours Op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag houdt de bond van P. T. T.-personeelsvorcnigingen in Utrecht z|jn jaarlijks harmonie- en fanfare concours, waaraan ditmaal 24 corp sen deelnemen. Tot juryleden z|jn be noemd de heren Joh. H. Caro te Mid- Klerk en Ggsbei't delburg, Jos de Nieuwland. De heer J. Hamelink te Terneuzen werd door Gedeputeerde Staten benoemd tot klerk ter provinciale griffie te Mid delburg. hetz|j per eigen wagen. Donderdag liepen over de Middelburgse Markt alweer tientallen Belgische bezoekers en hele troepen Engelse schooljon gens en -meisjes, die de Paasvacantie op het continent doorbrengen en in Belgische autocars naar Walcheren reisden. W|j.vernamen nog, dat de Neder landse Spoorwegen evenals de vorige jaren weer kindertreinen naar Wal cheren zullen laten rijden, waarbn het traject KrabbendijkeKapelle uiter aard per bus moet worden afgelegd. De meisjes en jongens zullen even eens in autobussen het eiland rondrij den. Ondermeer zullen honderden Rotterdamse kinderen op deze wijze een plezierige vacantiedag op Wal cheren doorbrengen. Het moge een geduchte strop voor de touringcarsondernemers zijn, dat zij dit jaar de tochten naar de bollen velden niet kunnen organiseren, daar staat tegenover, dat zij een intensief arbeidersvervoer hebben te verzor gen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dat ook de komende zomer nog het geva1 zijn, zodat men dan, teneinde de touringcars voor de reizen en rond ritten disponibel te hebben, autobus sen van elders zal moeten aantrek ken. KUNST Uitstekend concert van de Vlissingse Orkestvereniging SoHst: Willem Noske, viool. Concertgebouw. Niet alleen, als musicüs geniet de violist Willem Noske grote vermaard heid, doch ook als musicoloog, voor namelijk door zijn grote kennis van oude Nederlandse partituren. Dat houdt echter niet in, dat voor Noske de muziekgeschiedenis eindigt bij Hur- lebusch c.s., want dan immers zou de partituur van Mendelssohn's viool concert in e klein eon gesloten boek voor hem zijn. En dat bleek Donder dagavond allerminst het gevall Noske speelde dit concert samen met de Vlissingse Orkestvereniging, onder leiding van Ja Kuiler en daarbij kwam ondubbelzinnig vast te staan, dat deze violist het werk tot in alle details grondig had doorvorst en dat hij zich een vast-omhjnde voorstelling had gevormd over de wijze, waarop deze compositie vertolkt diende te worden. Want dit weru al dra duide lijk: Willem Noske gaf niet zomaar een cliché versie van dit sinds jaar en dag op het podium terugkerende werk, doch speelde het concert alsof het hier een belangrijke noviteit gold. Daardoor werd deze Mendelssohn- muziek springlevend en het aanhoren dubbel en dwars waard! Een gracieus en speels werk, vederlicht en dikwijls sprookjesa.-htg, ziedaar de indruk die Noske met zijn vertolking wist te vestigen. Van de eerste tot de laatste maat huldigde hij consequent deze op vatting, zodat zijn spel nimmer na drukkelijk werd en nooit top-zware accenten kreeg. Het orkest voelde dit niet altijd di rect aan. Een klein voorbeeld daar van: in het eerste deel zetten fluiten en clarlnetten een nieuw thema (tran- quillo) in. terwijl de solist een lang aangehouden g laat horen en daarna het thema overneemt- Noske speelde dit motief lichter en jracieuzer dan de fluiten en clarinetten, zodat zijl spel een sooit correctie werd. Overi gens kwamen dergelijke k" inighé- den slechts af en toe voor, omdat het orkest over het algemeen onder de bezielen aiding va. Kuiler bij de begeleiding eminent werk leverde. Tevoren had de Vlissingse Orkest vereniging een uitvoeri.ig gegeven van de Ouverture „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart en van de Haffner-serenade van dezelfde componist. Vooral van dit laatste werk moet de uitvoering met ere worden genoema, evenals de viool- soli van concertmeester Arons. Met om. het menuet uit deze serenade werd kundig en met vaart gespeeld: het klonk uitstekend! Met Schuberts „Unvo endete" werd dit concert besloten. Enkele ren ge leden speelde de Vlissingse Orkest vereniging dit eveneens op een con cert en wij herinneren ons van toen een waardige en .MBtige vertolking. Ook gisteravond kreeg deze syr pho- nie een gedegen uitvoering, waarbij dirigent Kuiler speclfllt andacht be steedde aan de orkestnuances en daar mede goede resultaten bereikte Een langdurig applaus beloond, solist, di rigent, concertmeestev en orkest voor hun uitstekende arbeid- De K. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof; Jaarlijkse uit voering „Medioburgum", 8 uur; Elec tro; „Geluidsbarrière" met Ralph Ri chardson en Ann TodCi, (14 jaar), V en 0.15 uur. VLÏSSINGEN. Vandaag Aihambra: Die Czardas- füratlrt", (a. 1.), 7 en 'uur; Luxor: „De klauw", (18 j,), 8 uur; ere"' tings- geb. Noordstraat: louwvakarbolders- bond, 8 uur; Concertgebouw! VARA- tournee met Acoordeola, 0 uur. GOES. Vandaag Grand: „ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", (a.l.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2