PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister ziet positieve vooruitgang op Schouwen-Duiveland Amerikaans vredesplan voor geheel Azië BILT HOSPITAALTREIN VERTROKKEN OM GEWONDEN OP TE NEMEN NIEUW POOLS VOORSTEL OVER DE KOREA-KWESTIES 196e Jaargang - No. 84 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. E. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine dvertentics (ma*. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 35-/300 P-Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. NIEUWE RICHTLIJNEN IN WASHINGTON Alge i mene conferentie met Chinezen en Russen nodig De Amerikaanse regering is bezig aan een plan ter beëindiging van de oorlogen in Korea en Indo-China en ter regeling van de status van Formosa en andere problemen in het Verre Oosten, zo vernam Reuters correspondent Paul Scott Rankine van gezagheb bende zijde. Dit plan zou in etappen moeten worden uitgevoerd, opdat na elke stap de oprechtheid van de communisten kan worden beproefd. De voorgestelde maatregelen zouden zijn: Als de pogingen om vrede in Azië tot stand te brengen slagen, bopen de Amerikanen een oplossing van de geschillen in Europa tot stand te kunnen brengen. James Hagerty, de perschef van het Witte Huis heeft verklaard, dat een onder beheer van de V.N. stel len van Formosa door de Amerikaan se regering „tot dusver niet in stu die is genomen". Voorts ontkende hij, dat de rege ling tot de slotsom zou zijn gekomen dat een permanente deling van Ko rea wenselijk, uitvoerbaar of in over eenstemming met de besluiten van de V.N. is. Geen eensgezindheid? Aanhangers der Amerikaanse (Re publikeinse) regering hebben Donder dagavond de eis gesteld, dat onder zocht zal worden wie verantwoorde- 1 een bevredigende voltooiing van •1 de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea; 2 overeenstemming over de rege ling van het gehele krijgsgevan- genenvraagstuk. 3 een wapenstilstand in Korea, zo snel mogelijk tot stand brengen. r het beleggen van een conferentie t: binnen 90 dagen na een wapen stilstand, ter afdoening van het Ko reaanse vraagstuk niet alleen, maar ook ter regeling van de kwestie-In- do-China J en andere belangrijke vraagstukken in het Verre Oosten, zoals de grenzen van het nieuwe Ko rea, de status van Formosa, de bur geroorlog tussen de Chinese commu nisten en nationalisten en de verte genwoordiging van China in de Ver enigde Naties. De volgende voorstellen zijn bij het departement van buitenlandse zaken in overweging als deel van dit plan, maar er is nog geen besluit over ge nomen: 1 het plaatsen van Formosa onder f beheer van de Verenigde Naties, met als einddoel het vestigen van een onafhankelijke republiek Formo sa. 2 aanvaarding van een regeling voor Korea, waarbij de grens van de Koreaanse republiek een. 40-tal kilometer ten Noorden van de huidi ge strijdlinie bij de 38ste breedte graad komt te liggen. 3 de Verenigde Staten garanderen de veiligheid van Korea bij een verdedigingsverdrag, overeenkomend met het verdrag dat in 1951 met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten is. Hierdoor zou dan de republiek Korea ongeveer driekwart van ge bied, bevolking en industrie van Ko rea krijgen. Honderd imllioen Tot en met Donderdag is in het Na tionaal Rampenfonds in totaal f 101.700.000 bijeengebracht. Woens dag was de stand 99,8 millioen gul den. A.N.AJB. eist 264 000 van „E Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) heeft aan het bestuur en de directie van „De Ommelanden" medegedeeld, dat krachtens overtre dingen van de bindende adviezen in het geschil tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B., „De Ommelanden" zonder rechterlijke tussenkomst een opeisbare boete van f 246.000 ver schuldigd is aan de bond- Het hoofdbestuur van de A.N.A.B, heeft ook aan de arbiters in het ge schil een schrijven gericht, waarin verzocht wordt nader te willen bepa len, dat „De Ommelanden" voor iede re dag dat zij in gebreke blijft de bin dende bepalingen van de arbitrage commissie na te komen, een door de arbiters vast te stellen boete is ver schuldigd aan de bond voor iedere overtreding met betrekking tot de te werkstelling der arbeiders. lijk is voor de verklaring inzake de regeringsplannen ten aanzien van Formosa en Korea. Deze republikeinen maken er zich bezorgd over, dat uit dit voorval zou kunnen blyken dat er bij de regering geen eensgezindheid bestaat over een belangryk punt der Amerikaanse bui tenlandse politiek. In dit verband wordt opgemerkt dat het Witte Huis niet met zoveel woorden heeft ontkend, dat de Ame rikaanse regering een voorstel voor een verdeling van Korea heeft over wogen. Ontkend is slechts, dat reeds een beslissing zou zyn genomen. Felle strijd in Korea Terwijl de wereld wacht op vrede Chinezen en Amerikaanse mari niers hebben Donderdag een felle strjjd geleverd om het bezit van Car son, een bergstelling in de omgeving van Panmoendjon. De Chinezen wis ten de stelling in een verrassende aanval te nemen, maar later gaven zij haar weer prijs- In gevechten van man tegen man werden 150 Chinezen gedood. Slechts een derde van de Amerikaanse verdedigers van Carson bleef ongedeerd. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine te Tokio heeft ver klaard, dat volgens piloten van vlieg tuigen, die Woensdag voor een aan val zijn opgestegen van het vlieg kampschip „Philippine Sea". 43 ge bouwen met munitie te Hungnam, aan de Noordoostkust van Korea, zijn verwoest. Het persbureau „Nieuw China" heeft de Amerikaanse luchtmacht er van beschuldigd, „de moedwillige bomaanvallen" op Pjongjang en an dere steden en dorpen in Noord-Korea voort te zetten, terwijl de wereld „hoopt, dat er vrede zal komen in Korea". NAAR ACCOORD IN PANMOENDJON Vandaag ondertekening van overeenkomst? Op de conferentie vr.n '.e staf-offi cieren tc Panmoendjon hebben de communisten onverwacht antwoord gegeven op een aantal vragen. Men verwachtte, dat deze vragen pas Vrij dag zouden worden beantwoord. De communisten verklaarden er in het algemeen mede in te stei -ncn, dat «Ie convooien, die de zieken en gewonden van de kampen naar het gebied van Panmoendjon 'uilen bren gen. tenminste uit vyf voertuigen zul len bestaa: Zjj wilden een uitzonde ring maken voor het verzamelpunt te Foean, 90 kilometer ten Noorden v-.n Panmoendjon- Een hospitaaltrein bestaande uit 6 hospitaalrijtuigen en drie goederen wagons, is Donderdag uit de Zuid- Koreaanse havenstad Poesan vertrok ken naar Moensan om zieke en ge wonde krijgsgevangenen op te nemen, die via Panmoendjon naar het Noor den zullen worden gebracht, indien de desbetreffende overeenkomst is ge tekend. De Noordelijken zullen vandaag antwoorden op vragen, die de ver bondenen hebben gesteld over het Noordelijke voorstel om honderd ge vangenen per dag uit te leveren en er vijfhonderd per dag van de ver bondenen te ontvangen. Schout-bij-nacht John Daniël, het hoofd van de geallieerde delegatie, heeft verklaard, dat het „zeer goed mogelijk" is, dat de Verenigde Naties Koning Hoessein en toekomstige bruid? Volgens de Jordaanse legatie zal koning Hoessein na zijn kroning op 2 Mei a.s. in het huwelijk treden met de Egyptische prinses Dina Ab dul Hamid (21 jaar), maar de ko ning spreekt dit tegen. en de Noordelijken heden de overeen komst zullen tekenen. De Noordelijken hadden te kennen gegeven, dat zij bereid zouden z:jn met de uitwisseling te beginnen. 10 dagen na de ondertekening van een overeen!.omst, aldus Daniël. Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft de benoeming bekend gemaakt van kol. Edward L. Austin tot leider van de organisatie voor de repatriëring, voor de duur van de uit wisseling van zieke en gewonde ge vangenen. Hi is de zoon van Warren Austin, voormalig hoofd van de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties- De radio-stations van New York hebben Donderdag een kort bulletin omgeroepen, waarin werd medege deeld dat zeven in het begin van de Koreaanse oorlog door dc Noord-Ko- reanen gevangen genomen Britse bur gers in vryli J zijn gesteld. Onder de in vrijheid gestelde Brit se burgers bevindt zich Vivian Holt, Brits gezant in Korea in het begin van de oorlog. w vf- -x-3, 'c -x- -x- -x- -x- -x- -: e w -a- Het vorstelijk huwelijk in Luxemburg Ij. In tegenwoordigheid van veie telgen uit illustere vorstenhui- zen i3 gisteren in Luxemburg het huwelijk voltrokken tussen Prins Jan van Luxemburg en Prinses Joséphine van België. Sen uitvoerig verslag van deze =i= historische plechtigheid geven wij op pagina zeven van dit nummer. Trein greep auto: één dode en een zwaargewonde Dor.derdagaw i s _»p een 2- waakte overweg bij Maarland een auto gegrepen door de trein uit Luik, die op weg '.vas naar Maastricht. De 19-jarigi chauffeur van de auto, Ch, M.. werd zwaar gewond. De ndere inzittende van de auto, ue 47-jarige G. P., werd op slag gedood. Beiden waren afkomstig uit Maastricht IN VERENIGDE NATIES Sowjet houdt vast aan gedwongen uitwisseling De politieke commissie der Verenigde Naties heeft Donderdag een nieuw voorstel besproken van de Poolse minister van buitenlandse zaken, Skrzese- zewski, inzake Korea. Dit voorstel behelst; onmiddellijke staking der vij andelijkheden, gepaard gaande aan onderhandelingen over de uitwis-, ng van zieke en gewonde, zowel als gezonde krijgsgevangenen; vermindering van de bewapening en de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde; het onvoorwaardelijk verbieden van atoom- en andere wapens voor massa-vernietiging; ratificatie van het Geneefse protocol van 1925 inzake verbod van bacteriologische wapens en het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. De Poolse minister zeide ojn-, dat een oplossing van het Koreaanse ge schil zal leiden tot „een vermindering van de internationale spanning, het geen weer zal leiden tot andere vraagstukken, zoals ontwapening". Spr. wees er op, dat een Noordatlan- tisch verdrag niet nodig was. Hij noemde dit agressief van aard, waar bij Wysjinsky, het hoofd van de Rus sische delegatie rich aansloot. De Sowjet-Unie is het met Polen eens, dajé£et lidmaatschap van de N.A.V.O. &.avérenigbaar is, met het lidmaat- Hammarskjoeld m New York De nieuwe algemene secretaris van de Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld, is Donderdag per vliegtuig New York aangekomen. Tijdens een persconferentie wilde Hammarskjoeld jeen commentaar ge ven op de ontwikkelingen te Moskou na Stalins dood. Hij vond het niet passend in te gaan op een vraag van politiek karakter. Hij zeide voorts o.m., dat de secre taris-generaal ter beschikking van al le partijen dient te staan. Na afloop van de conferentie bega ven de nieuwe secretaris-generaal n zijn voorganger, Trygve L'"e, zich naar de foyer van het restaurant op het vliegveld. Toen Lie zijn opvolger voorstelde, zeide hij: „Gij krijgt de onmogelijkste werkkring ter wereld" schap van de V.N. als geheel, aldus Wysjinsky, die tevoren met nadruk had verklaard, dat Rusland vrede wenst. Sprekende over Korea verklaarde Wysjinsky later, dat de Sowjet-Unie „het noodzakelijk acht vast te hou den aan het beginsel van de gedwon gen en volledige uitwisseling van al le krijgsgevangenen". Spreker gaf te kennen, dat dit ook nog steeds het standpunt is van de Chinese communisten en de Noord- Koreanen. „De Sowjet-Unie blijft er bij, dat de opvatting van (communis tisch) China en Noord Korea overeen komt met de voorzieningen van de Geneefse conventie van 1940. Hun standpunt wordt door de Sowjet-Unie. gesteund", aldus Wysjinsky. Conferentie over T.V. uitzending van Nederland-België Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting heeft zich schrif telijk tot het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond ge wend met het verzoek op korte ter mijn een conferentie te doen houden in verband met de landenwedstrijd NederlandBelgië, op 19 April a.s, te Amsterdam te spelen, welke ontmoe ting men gaarne per televisie zou willen uitzenden. PUBLIEK ZIET HET ONZICHTBARE WERK NIET Volle aandacht van „den Haag" voor Zeeuwse belangen (Van een onzer redacteuren) Voor de zevende maal sedert de ramp van 1 Februari bracht de 3Iinis- ter van Verkeer en Waterstaat, de heer J. Algera, gisteren een bezoek aan Zeeland en voor de vierde maal vertoefde de bewindsman op Schou wen-Duiveland. Ziet U vooruitgang in de droogmaking van dit eiland, positieve resulta ten? vroegen wij de minister, die ons een onderhoud toestond aan boord van de Prinsesseplaat, waarmede hij, in •gezelschap van de Watersnood commissie uit de Tweede Kamer dit bezoek' bracht. Zeer zeker, antwoordde de heer Algera. De Bruinissepolder, de Polder Drei^chor en de Polder Burghsluis zijn drooggemaakt en er wordt hard gewerkt aan de voorbe reiding van de sluiting der grote ga ten. Het publiek ziet die voorberei dingen niet en zij zyn inderdaad on zichtbaar. Maar er wordt aan ge werkt en met alle beschikbare ener gie. U moet niet vergeten, dat dit voorbereidende werk zeer omvangrijk is. Men moet materialen, opslag plaatsen daarvoor, verblijven voor de arbeiders en de arbeiders zelf heb ben en ten slotte moet men weten, hoe men de zaak aan moet pakken met de grootste kans op sücces. Te zelden geven de mensen zich daar rekenschap van. Meer dan twee maanden ligt de ramp achter ons en nü pas zijn de eerste betonnen cais sons klaar, die bij de dijkdichtir.g op Schouwen-Duiveland onmisbaar zijn Men heeft in Zeeland wel eens de indruk, Excellentie, dat er hier min der stevig wordt aangepakt, dan in Zuid-Holland en Brabant, merkten wij op. Daar zijn de dijken dicht, hier nog allesbehalve Wie dat zegt, weet blijkbaar niet, dat men bij Bath, Kruiningen en op Schouwen-Duiveland voor neel ande re problemen staat, dan in Zuid- Holland en Brabant. Waar had men daar nu dljkgaten van 30 meter diep te en met een capaciteit van ae Nieuwe Waterweg, zoals bij Schelp- hoek, waar een binnendijk van 4000 meter lengte nodig blijkt te zijn? Goeree was inderdaad snel droog, maar als men daar zulke gaten had gehad, zou het er precies zo bij lig gen, als Schouwen-Duiveland. De minister voegde hier nog aan toe, dat z.i. zelfs de moeilijkste sluit gaten op Walcheren destijds geen problemen meebrachten als die van de Schelphoek en dergelijke en dat dit ook bij de Zuiderzeewerken niet het geval is geweest. Nergens had men zulke diepten en zulk een groot verschil tussen eb en vloed. Wij vroegen minister Algera naar zijn oordeel over de klachten, die men af en toe kan horen over onvoldoen de aanpakken van de in regie wer kende aannemers. Mijn stellige overtuiging, aldus de minister, is, dat deze klachten vol komen ongegrond zijn. Vervolgens vroegen wij de minis ter, wanneer de schaderegeling voor de getroffenen af zou komen en of hij mede kon delen, hoe die er uit zou zien. De minister lachte. U hebt natuurlijk het recht om iedere vraag te stellen, die U wenst, maar Ik heb het recht om te weige ren die te beantwoorden, riposteerde hy. Ik zou er iets over kunnen zeggen, maar ik doe het niet, want dan zou ik het terrein van een ambt genoot betreden. Wel zou ik 'villen wijzen op de zeer lange weg, die ieder wetsontwerp af heeft te leggen, voor het de Kamers bereikt. En ter geruststelling van de Zeeuwen: dat tot nu toe niemand een schuldig verzuim heeft gemaakt bij het be spoedigen van die regeling. Zelf besloot de minister het inter view. Legt U er nog eens de nadruk op, zo vroeg hij, dat Zeeland niet verge ten wordt en dat men terdege be seft, hoe moeilijk Zeeland het heeft, ook in „Den Haag" zoals men dat pleegt te noemen En zoals U hetzelf noemde, Excel lentie, toen U nog in Friesland zat en geen minister was Minister Algera lachte opnieuw. Inderdaad, maar tegenwoordig ben ik wel minister en ik herhaal: de randgebieden worden door de rege ring en de Kamers waarlijk niet ver geten! Woensdagmorgen r ikte de Ameri kaanse ambassadeur, Z.E. 'elden Chapin, te Den Haag de Mc dal of Freedom uit aan verschillende per sonen, die zich in he' verzet ver dienstelijk hebben gemaaut. Ook dr. W. Drees heeft deze onderscheiding ontvangen. Tijdens de uitreiking: de Amerikaanse ambassadeuoverhan digt hier de onderscheiding aan de directeur vai het Kabinet der Ko- ningin, mej. mr. M. A. Telleden. Ge heel rechts de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot. Arts spoot ammoniak in de ogen van een man Een inwoner van Kootwijkerbroek (gem. Barneveld) heeft onlangs bij een arts aldaar zijn beklag willen doen over het optreden van de arts ten aanzien van een vrouw en een minderjarig meisje. De inwoner heeft dat beklag misschien op een te hard handige wijze gedaan, 'want de arts zou hebben gereageerd door de inwo ner ammoniak in de ogen te spuiten. De arts zou daarna hebben gezegd: „Ga nu maar gauw naar de oogarts want ander wordt je blind. Je kunt me toch niets maken, want ik han delde uit zelfverdediging." De inwo ner ging naar de politie, deed aangif te van de mishandeling en van het feit dat de arts tijdens de uitoefe ning van z$n praktijk zendenmisdrij- ven zou hebben gepleegd met de bo- vengenoemden. Na het eerste onder zoek door de politie is thans de ver dere gevangenhouding van de arts S. A. A. J. gelast. Amerika geeft vaartuigen terug aan West-Duitsland Adenauer vraagi amnestie voor oorlogsmisdadigers Van welingelichte zijde te Washing ton is vernomen, dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, dt West-Duitse bonds- kanseliei\denauer, heeft medege deeld, dat de Verenigde Staten West- Duit <land ongeveer '50 kleine vaar tuigen. die na de oorlog in beslag ge nomen werden, zul'en eruggeven. Adenauer zou verder verzocht heb ben om amnestie of vermindering van straf vooi ongeveer 300 Ouitse oor logsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg, die door .\merikaanse rechtbanken rijn veroordeeld Dulles zou beloofd hebben, ie kwestie in overweging te nemen, 'och geen toe zegging hebben gedaan. Adenauer heeft voorts de Ameri kaanse regering om steun gevraagd voor de oplossing van het vraagstuk der Oost-Duitse vluchtelingen. Maandag vergaderen polderbesturen in Zierikzee Gedachtenwisseling met ïr. J. F. R. v. d. Wall Am gezien gebleken is, dat er misverstanden bestaan tus sen Rijkswaterstaat en de Pol derbesturen op Schouwen-Dui veland, aldus deelde minister Algera ons -listeren mede, is tijdens de excursie over het eiland door de Polderbesturen en Rijkswate'staa besloten om Maandag aanstaande in Zierikzee een 'ergadering te beleggen. Op deze bijeenkomst zal ir. J. F. R, v. d. Wall een uiteenzetting geven over d plannen tot dichting der dijk- gaten, waarna de Polderbest ren in de gelegenheid zijn vra gen te stellen en van gedach ten te wisselen. DE VERWACHT. VRIJ ZONNIG Op de meeste plaatsen vrij zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelijke wind. Gematigde temperaturen. ZON EN MAAN. 11 April. Zon op 5.52 onder 19.31 Maan op: 4.40 onder 16.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1